CHRISTELIJK NEUROTONIC Het gevaar van de tijdloze liturgie 1 Vergeefse aanval van Poolse stalinisten op de R.K. kerk Zwitsaletten Boek Geen toestemming meer nodig voor kerkdiensten SPOEL OM die melkfles! ZENUWEN Remmen Ook daar "1 2 KANTTEKENING r ^Verstening van het Woord In Tijd en Taak is al enige tijd geschreven over het vraag stuk van de kerkdienst. Ds. Buskes stelt, dat men de crisis van de eredienst niet kan oplos sen door de preek in te korten en de vrijgekomen tijd te reser veren voor wat men dan liturgie noemt. De prediking en alleen de prediking bewaart de kerk ervoor een afgesloten heiligdom buiten het werkelijke leven te worden. Hij vervolgt: WAANNEER men de preek weglaat, is zelfs de meest gestileerde en geperfectioneerde eredienst een tijd loos gebeuren. De oud-christelvjke ge bruiken en handelingen dragen een tjjdloos karakter. Gregoriaans zingen, responsies, altaartafels, knielbanken en kaarsen idem idem. Ik hoop. dat men begrijpt wat ik met het woord tijdloos bedoel. Een kaars brandt in het jaar 325 op precies dezelfde wijze als in het jaar 1957. Een knielbank en een al taartafel uit de vijfde eeuw kunnen ook in de twintigste eeuw dienst doen. Formulieren en belijdenisge schriften dragen een jaartal. Als zodanig zijn ze niet tijdloos. Wan neer ze na eeuwen worden voorge lezen. worden zij echter tijdloos. Daar is geen bezwaar tegen. De kerk is van alle tijden en dus zal er in elke eredienst een tijdloos element zitten, dat ons boven de tijd uitheft. Er is iets dat blijft, omdat het in elke tijd hetzelfde is. Maar de kerk is verloren, wan neer dit tijdloze niet in de tijd in gaat. Dat doet het in de prediking en alleen in de prediking. ongevaarlijk. Hitier vond het treffelijk, dat er uit de bijbel werd voorgelezen, dat er Gregoriaans werd gezongen, dat er kaarsen brandden, dat er geknield werd, dat men in de kerk tot devotie werd gestemd, dat er gerespon deerd werd. Maar de kerk, die preekte, die de belijdenis en de bijbel niet reci teerde, maar op de tijd toepaste en in de tijd deed ingaan, die wilde dat men in dagen van de week op deze tijdprediking zou respon deren met de daad, vond hij staat gevaarlijk. Is het in Rusland anders? TK WEET WEL, de tijdloze kerk is voor ons allen, als het ons te veel wordt in de wereld, op een bepaald ogenblik een verademing. Laten wij ons goed realiseren, dat de kerk voor ons dan uitsluitend functioneert als een vluchtheuvel in het verkeer, als hét stille en tijdloze Begijnehof in het roezige en drukke centrum van Amster- De kerk, die uitsluitend liturgie bedrijft en de oplossing van de cri sis van de eredienst in liturgische gebruiken en handelingen en niet in de prediking zoekt, is bezig de godsdienst tot opium te maken. En het is nu eenmaal zo, dat wij al len op onze tijd er behoefte aan hebben om opium te schuiven, zo als een zieke, die pijn lijdt, ver langt r ter. r het spuitje de z De kerk, die liturgie bedrijft, heeft nooit reformerend op het le ven ingewerkt. Integendeel. Zij heeft altijd het bestaande gesanc tioneerd. Ze was geen brandstich ter, maar brandblusser. Maar de kerk, die preekte, die het Woord van God sprak tot de wereld en de tijd, waarin zij leefde, die de bood schap van Gods beloften en gebo den toepaste op het leven van el ke dag het persoonlijke leven en het leven van de wereld heeft onrust gewekt, gewetens wakker geroepen, brand gesticht, verzet uitgelokt, de mensen gedrongen tot diep in het leven ingrijpende be slissingen. woordig zo sterk propageert, draagt een vrijblijvend karakter. Zij verplicht tot niets dan tot tijd loze algemeenheden. Ook de litur gische schuldbelijdenissen en ab solutes in een goed verzorgde ere dienst verplichten tot niets, omdat zij tijdloos zijn, abstract, inhoud loos. Men belijdt zijn schuld: Mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa! Maar elke concretisering ontbreekt. De concrete zonden van de tijd worden niet genoemd. Zul ke abstracte, tijdloze, inhoudloze schuldbelijdenissen kosten niets. Daarom hebben ook de even ab stracte, tijdloze en inhoudloze ab- soluties geen effect. Alle pogen om de crisis van de eredienst te overwinnen, zal op niets uitlopen, indien wij niet ver staan, dat de crisis van de ere dienst de crisis van de prediking Is. „Vrije mededinging tussen kerk en partij Godsdienstonderwij s De pogingen van stalinistisch-ge- oriënteerde topfunctionarissen in de communistische partij van Polen, om de voorlopige overeenkomst tussen de R.K. Kerk en de staat in een voor de kerk ongunstige zin te veranderen zijn voorlopig mislukt. De ..Trlbuna Lu- du", het officiële partijorgaan, heeft te kennen gegeven, dat de partijleden, die ageerden tegen de wederinvoering van het godsdienstonderwijs op de scholen (vastgesteld bij voorlopige overeenkomst van 8 december) het beweerde overwicht van het materia-1 lisme op het geloof moeten bewijzen door vrije mededinging. Hiermede heeft dus de politieke groepering der rooms-katholieken in! de Poolse landdag, een overwinning behaald. De onderhandelingen van het episco paat met de staat duren inmiddels voort. Zij betreffen o.a. de eigen seminaries, het herstel van confessionele organisaties als de jeugdbeweging, het herstel der kerken en de positie van de „progressieve" priesters. Ook met de heropening der r.k. uni versiteit van Lublin zijn nog niet alle vraagstukken opgelost. Advertentie ONDERWIJZERSEXAMEN De kortste en voordeligste opleiding: RESA - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus) Bestrijd UW PIJNEN met: VAN DL DAG Hellevaart. Een winterreis rond Kaap Hoorn, door Alan Vllllers. Uit geverij C. de Boer Jr., Amsterdam. Dit is een boek van de zeilvaart: een reis met een driemaster van Australië naar Queenstown, rond Kaap Hoorn. Geen gemakkelijke reis. De schrijver noemt het in de onbevangen zeemans taal een hellevaart. Men leert in dit boek de zee wel kennen en de ongeme ne kracht van de wind en het water. Een boek, dat wie van de zee houdt, zo als zij zich in haar ongetemde kracht aan ons voordoet, niet zal willen mis sen. Het is ingeleid en vertaald door P. Verhoog en de tekst wordt door twaalf illustraties verlucht. Gereformeerde stichting voor de emigratie De Gereformeerde Stichting tot bij stand van emigranten en geëmigreerden hield woensdag haar jaarvergadering in Zwolle, waar de verslagen van secreta ris en penningmeester werden vastge steld. Van de gelegenheid om vragen te stellen over emigratie-problemen werd ruim gebruik gemaakt, terwijl vanuit de vergadering erkentelijkheid werd geuit voor de arbeid en blijdschap over de gezegende voortgang van het werk. Des avonds sprak in de Plantagekerk ds. G. van Dooren over Immigratie en Integratie. Op grond van zijn jarenlange arbeid in Ontario, Canada, kon hij dit onderwerp vanuit de praktijk toelichten. In de volgende bespreking kon dit wor den aangevuld op de punten door de hoorders naar voren gebracht. Tot besluit van deze goed geslaagde vergaderingen werd een kleuren-projec- tie vertoond van de voorbereiding, ver trek, reis, aankomst, leven, werken, kerkelijk- en verenigingsleven van de emigranten, die door bemiddeling van de Stichting waren vertrokken en in Nederland leden waren van de Gere formeerde Kerken (ond. art. 31). CONFERENTIES Zendingscentiura Drie zendingsvakantieweken organiseert het Zendingscentrum der Gei meerde Kerken: van 6 tot 13, 13 tot 20 en van 20 tot 27 juli in het centrum te Baarn. C.S.B. De voorjaarsconferentie van de Calvi nistische Studentenbeweging wordt op 3 en 4 mei gehouden in aula van de Apeldoomse theologische school. De gereformeerde gezinte in deze gemeen te biedt gastvrijheid aan. Het thema is Wereldgelijkvormigheid; prof. dr. J. H. Bavinek spreekt over wat de Bijbel daarvan zegt en dr. F. H. Meyenfeldt en ds. G. Toornvliet ge ven korte inleidingen over wereldge lijkvormigheid in de praktjjk van hel leven. Nijverheidsonderwijs Over menselijke verhoudingen op de scholen voor christelijk nijverheids onderwijs houdt het Christelijk Pae- dagogisch Studiecentrum een conferen tie voor bestuursleden en directeuren en directrices, in de chr. nijverheids school voor meisjes te Arnhem op 13 april, waar dr. D. S. Fokkema, J. Schipper, mejuffrouw H. M. Uitenbo- gaard en H. van der Bijl spreken. Ongevraagde hulp In de Geref. Kerk van Aalten zamel de ds. L. J. Goede giften in voor een geluidsversterker bij de straatprediking. De jeugd heeft geheel buiten hem om een^actie ondernomen, die f. 1850 ople- Met de reeds ingezamelde giften kan niet alleen een geluidsversterker maar ook een wagentje om het apparaat te kunnen verplaatsen, een band-recorder pick-up worden aangeschaft, zo- ii de toespraken ook bij zieken thuis ten gehore kan brengen. De apparatuur zal in de eerste plaats Hof in Rome erkent recht der protestanten Het Italiaanse constitutionele gerechtshof heeft het recht der pro testanten in dat land erkend tot het houden van kerkdiensten zonder voorafgaandë toestemming van de politie. Het hof heeft een besluit van de fascistische regering in 1931, dat deze politiële toestemming voorschreef, ongrondwettig verklaard. met de goede De Romeinse predikant ds. Umberto Lasco was in eerste instantie tot twee weken gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij de politie niet op de hoogte ge bracht had van zijn kerkdiensten. In hoger beroep stelde het hof nu vast, dat iedere staatsburger volgens de grondwet van 1948 het recht op vrije uitoefening van zijn godsdienst heeft, Waarnemers in Italië zien hierin de afsluiting van een tienjarige strijd om de in de grondwet verankerde vrijheid en rechten der protestantse kerken. De oude wet van 1931 werd nog al eens toegepast tot nu toe. Advertentie Melk is 't best voor elk (en properheid 't best voor melk) I wordt U volledig de baas met niet verdovend maar genezend het zenuwpreparaat dezer tijden BEROEPINGSWERK NEDERL. HERVORMDE KERK Beroepen te Opheusden: P. J. Dors man te Staphorst. Bedankt voor Pietersburen-Wijnaldum: G. R. Brink te IJsbrechtum; voor Vrie- zenveen (voorganger evangelisatie): J. van Woerden, voorganger te Stolwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Oostwold: kand. A. van Assélt te Baarn. Bedankt voor Roosendaal: Jac. Plug. te Sdhagen; voor Zuidhorn: C. Klapwijk te Bennebroek. Tweetal te Delft (vak. E. de Vries): J. Bijleveld te Rünsburg en G. P. Hart veld te Assen; te Drachten (derde pre dikantenplaats); R. Everaars te Ave- reest en dr. M. Feitsma te Oenkerk. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen te Goes: kand. J. G. Meijer te Oldenhove. CHRISTELIJKE GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-West (vak. W. F. Laman): J. C. van Ravenswaaij te 's-Gravenhage-Scheveningen. Ondertvijsbenoemingen Benoemd tot leraar Frans aan het chr. lyceum te Veentndaal: G. W. Punt litt rom. drs. Benoemd tot hoofd van de geref. lagere school te Zierikzee: A. P. Meulen- berg te Aalten. EEN WOORD VOOR VAN DAAG Niet alleen Het alleen-zijn, de eenzaamheid, is misschien het grootste kwaad van onze wereld-waarin-we-haast- nooit-meer alleen zijn. Dat leven temidden van anderen en zich toch eenzaam voelen, toch geen contact hebben met anderen, dat f is haast moor dend voor wie er gevoelig voor is. „Zie, de ure is gekomen dat gij Mij alleen laat", zegt Jezus. „En toch ben ik niet alleen want de Vader is met mij". Woorden die gesproken werden slechts enkele uren voordat de Heiland het uit riep aan het kruis; „Mijn God, Mijn God, waarom hebt Gij Mij verlaten?" Dat contact met God is soms zo los in ons leven maar zijn de troostwoorden „de christen is nooit eenzaam want God is bij hem" daarom goedkoop? Toch im mers niet! Wie leven wil met God, die heeft ook zijn naaste lief. Die wil zichzelf wegcijferen die liefde. Dat lukt niet altijd en men kan zich soms duchtig bezeren maar men komt er overheen. Omdat Gods liefde ein deloos is. In het kort Gisteravond hebben geluisterd Vara-pro- gramma dat onder de Suite no. 3 van Bach (19.10 uur) titel „Dat wil ik héél graag horen" opnamen bracht van o.m. Tom Manders en Maria Dieke. Wij meenden, dat een „vereniging tot verdeling van de smaak des volks" nog wel reden van bestaan zou hebben. Maar levenskansen blijkbaar minder. Helaas. De Suite, ook wel Partita of Ouverture genoemd, is een van de oudste cyclische vormen van de in strumentale muziek. Ze is een op eenvolging van enkele instrumen tale stukken van verschillend karakter, maar in dezelfde toonaard. Meestal zijn het gestyleerde dansen. Reeds in de Middeleeuwen werden dansliederen voor instrumenten ge- •zet, in het bijzonder voor de luit. Een prettig onderdeel (vóór De Italiaanse luitspelers in het be- ons) in het vrijdagse V.P.R.O.- 0in van de zestiende eeuw waren programma is de bespreking de eersten die tot de eigenlijke van de toneelpremières door suite kwamen en in het begin van Coos Mulder, wier stem de de zeventiende eeuw kwam de suite tot grote bloei. Het werd de heer sende muzikale vorm. Het dans- karakter der stukken werd gehand haafd, al kwam er zo nu en dan ook wel eens een niet-dansstuk in voor, zoals bu. het befaamde uit de derde Suite van Bach (vaak gespeeld bij dodenherdenkingen). Naarmate de suite zich verder ontwikkelde wer den de meeste dansen gestyleerd. Alleen Menuet, Passepied, Rigaudon en Gavotte hebben hun oorspron kelijk danskarakter bewaard. Bach schreef vier van zulke suites. De Suite no. 3 werd in Leipzig gecom poneerd en heeft in de bezetting o.m. drie trompetten, twee hobo's en slagwerk. De suite heeft de vol gende delen: Ouverture, Air, Ga- xuvv UQt! votte, Bourree en Gigue. De laatste MÓrgénwijSig. vara* 10.80*0» drie zijn oud-Franse dansen. U hoort T oneelpremière luisteraars naar de Londense uitzendingen in het Nederlands nog wel vertrouwd in de oren zal klinken. Zij kwijt zich op een oriënterende manier van haar taak en ondanks een grote kennis van zaken wordt zij niet te „high-brow". Dat is een grote verdienste. Meneer Kijkus zegt: Geld vloeit toe Als tienduizend Nederlanders per maand een televisietoestel aanschaf fen, betekent dat tevens, dat er 300.000 gulden meer kijkgeld wordt geïnd, want men betaalt 30.kijkgeld per jaar. lorgende omroepen, zien bijzonder graag dat die vlotte aan koop maar doorgaan zal. De eerste drie maanden van dit jaar hebben al zo'n slordig miljoen meer aan jaarlijks kijkgeld beloofd en we mogen dan van onze kant zeker ver wachten, dat dit mede aan de pro gramma-uitvoeringen ten goede zal komen. De Ned. Televisiestichting hoopt dat niettegenstaande de gestimu leerde bestedingsbeperking, de over- overheid bij zo toenemende belang stelling voor televisie, nu langza merhand toch over de brug zal ko men met subsidie voor de bouw van een groot studiocomplex, dat gepro jecteerd is op de in Hilversum ge legen terreinen voor de stichting van een Radio City. De twee kleine studio's, waarmee men nu moet werken, bieden veel te weinig ruimte, vooral, nu er steeds meer decors en requisieten bij ko- Wel zal op 1 januari 1958 een nieuwe studio eigendom worden van de N.T.S., maar ook dat is maar een noodvoorziening. Het wijkgebouw van de Ned Hervormde kerk, ge legen in de omgeving van de Bus- sumse studio's Irene en Vitus, „El- theto" geheten, zal ter beschikking komen, maar dat duurt nog vele maanden en biedt bovendien geen Uniecollecte lijst 27 Van de 78ste Uniecollecte voor de scholen met de Bijbel is thans lijst 27 verschenen. In totaal is door 675 lo kale comité's f 338.277.26 bijeenge bracht, vorig jaar door dezelfde comi té's f 310.224.68. Op lijst 27 komen de volgende plaatsen i bedragen voor: Heiligerlee f 174.50 (v.j. Thesinge f 174.25 (170.50); Wildervank f 850 73150); Zandtange f 301 (»4); Oude Bildtzijl f 422.30 (474.85): Harlingen 750.11 (845.79); Hinde- loopen f 60.26 Erica f 500 (5G6); Noord- iostpolder f 4752 4733.90); Vroomshoop 668.60; Daarlerveen f 195.40; Beerzerveld f 200.50 (vorige drie v. j. samen f 1056.80); Wijthmen f 50 71 (54.18); Bennekom f 875.25 .50); Bergen f 238 (180); Enkhuizen >2.37 530); Stroet (St. Maarten) 155 437.55 (420.65); Le: otterdam 1517.44 (150 urgU£2h00.55 (2100.90). f 206.10 (275.50); Voor- 43 Toen hij bleef zwijgen vervolgde Koos: Ik heb jenever gedronken, maar denk niet dat ik het lekker vond. De drank bleef soms in mijn keelgat staan. Ik was op de vlucht voor mezelfbegrijp je dat goed? Binnen in me zat een duivel die mij opporde om al die glad ge streken tronies te misvormen. Soms nam ik met de ene hand een fooi aan terwijl de andere stijf mijn zakmes vasthield. Dan moest ik me omke ren en weg vluchten anders zou ik gekorven heb ben in het gezicht, dat zo zalvend mij aanzag. De eerste maal nadat ik dit had meegemaakt was ik zo van streek, dat ik een borrel ging ko pen om tot mijzelve te komen. Ik had een af schuw van mijn eigen gedachten en ik was er bang voor. Ik nam drie borrels en toen merkte ik dat alles veel lichter voor me werd. Begrijp je nu waarom ik aan de drank geraakt ben? Ik begrijp het, fluisterde de Dromer. Zou je die pijn nu maar niet vergeten, het geld dat je kwijt was ligt voor je, alles kan nu weer goed worden, zei de vrouw van Koos. Goed worden, zeg je. Kan ik vergeten dat de kinderen achter mijn rug zeiden: Daar gaat de dief van het geld van mijnheer De Jong? Dat moeten zij van hun ouders gehoord hebben. Van dezelfde ouders, die mij straks zullen vertellen: wij hebben nooit geloofd dat jij het geld geno men had. De drank is geen moeilijkheid voor me, als ik vandaag zeg dat ik niet meer drinken zal kan ik zonder strijd de borrel laten staan. Hier in het dorp wordt het echter nooit meer goed voor ons, er is te veel gebeurd dat bij mij de gal aangezet heeft. En waar moeten wij heen? Overal zal ons het hetzelfde overkomen omdat Een dromer op pad niemand zien wil dat ik nog heel goed geschikt ben voor mannenwerk. Dat zeg je goed, viel de Dromer geestdrif tig uit, je bent een sterke kerel en voor dat been is een oplossing te vinden. Ze zijn tegenwoordig zo knap, dat ze kunstbenen maken die echt lij ken en waar van alles mee gedaan kan worden. Ik weet het, zei Koos zuchtend, maar die benen kosten veel geld, meer dan ik ooit zal kun nen betalen. Dat been komt er, ik ga er onmiddellijk op uit, beloofde de Dromer. Ga jij nu maar het geld bij mijnheer De Jong brengen en vertel hem hetzelfde wat je mij gezegd hebt en dan zal je eens zien hoe gauw je kunstbeen er is. Een been dat bij elkaar gebedeld moet wor den, antwoordde Koos bitter. Dan kan elke gever later zeggen: kijk daar gaat Koos, ik heb ook nog een stukje been voor hem betaald. We doen het anders, ik zorg voor het geld en jij moet dat later terugbetalen. Daartegen kan je geen bezwaren hebben, zelfs de grootste zakenlui werken met leningen, vraag dat maar eens aan mijnheer De Jong. Koos zweeg, doch overtuigd was hij niet, bo vendien geloofde hij niet dat een doodgewone zwerver zo maar het geld bij elkaar zou kunnen krijgen. De Dromer was echter geladen met daden drang. Opgewekt verliet hij het huis van Koos. Hij had zelf geen cent in zijn zakken, maar blij moedig betrad hij het pad der vragers, Hij bezocht de dominee, de burgemeester en de notaris en overal vertelde hij het verhaal van Koos en diens ellende. Zijn geestdrift maakte hem welsprekend en hij ontving toezeg gingen van steun. Koos moest geholpen worden, daarover waren allen het eens. De omstandigheden hadden de man op een verkeerde weg gevoerd, slecht van zichzelf was hij niet. De Dromer had een goede naam in alle dorpen en niemand trok zijn goede trouw in twijfel. Hij was immers geen gewone zwerver en dominee, die over hem had horen fluisteren dat hij meer was, dan hij leek, pro beerde hem het geheim van zijn afkomst te ont futselen. Lachend antwoordde de Dromer: Dominee, het klinkt gek als ik het zeg, maar we zijn eigenlijk collega's. Hè? deed dominee verbaasd. En toch is het zo, we werken beiden in de wijngaard van onze Heer. IK maak de grond rijp en u zorgt dat het onkruid geen kans krijgt. Zonderlinge kerel, dacht dominee, maar hij be greep heel goed welk onkruid bedoeld werd. Van harte werkte dominee aan de pogin gen om Koos weer een plaats in de maatschap pij te bezorgen, en ook hij was overtuigd, dat een kunstbeen de weg daartoe kon openen. Met de notaris zou hij de uitvoering van het plan ter hand nemen. De notaris zou het geld behe ren en dommee zou zorgen dat de dubbeltjes die ontbraken bijeen kwamen. Bedelen behoort ook tot ons vak, zei hij lachend. (Wordt vervolgd) Lichte muz; 17.50'Mil i. er. corr.ra; 18.20 Amus overz; 18.55 Wte 12.38 Roemee Wie geen zin heeft aan getiere- d middenstar lantijn of showboat-geshow kunnen we vanavond alleen nog maar verwijzen naar Man us Willemsen, 1C,, die op instructieve wijze klassieke _Dl? Schopfung. o grammofoonplaten bespreekt (Hil versum II 11.22) of r.aar de Vara- schijvenspeurder, die soms ver rassende plaatjes uit de oude doos f"_^an-°v 9:35 R?ger laat horen. De film ,,Het leven van Vincent van Gogh" bespreekt Wika J. A. Hes zondag om kwart over zes ~n' Europese' marki voor het I.K.O.R. De gemeente- 22.10 Omr ork; 23.0v samenzang in het N.C.R.V. pro- kwartet; 23.35—24.00 Orgel. harp. viool gramma is opgenomen in de Ned. zang. Herv. kerk te Maarssen. (Hilver- Hc^r<?uZ" II» ?«8 NCRV: 7.00 N sum II 19.05). m ST II. 2. De melkcontrë Nws; 20.05 De fam Amus muz; 21.15 V d strijdkra meenschap, caus: Nws: 23.15 Inst Programma voor morgen r ber; 8.15 Sportultsl; 4.18 V h platteland; 8.30 Weer of geen VARA: 8.00 Nw; - 8.30 We 9.45 Geestelijk leven. violen en c< mslag; 10.50 10.00 Reportage; 10.20 Gra etherleergang, oau progr; 12.2 Theologii Gram: 11.20 Gei boer en tuinder; 12.30 Land- ded; 12.33 Lichte muz; 12.53 13.00 Nws; 13.15 Amus 14.20 K: Gulden Vlies. Sportrevue. VARA: 17.00 Zlgeunerork; 17.30 Hoorsp v.d. jeugd; 17.50 Nws en sportuitsl; 18.50 Sportjourn. VPRO: 18.30 Bijbelovei V d kleuters; 17.15 V >1; 15.20 Hel Gram; 17.40 Beursber; 20.35 De Gouden Vlinder, ^"recitab^l.tt H< 21.20 Voordr; 20.20 Instr septet 21.35 I Gram; 22.35 Journ; 22.45 Liet 23.00 Nws; 23.15 Ga nog niet wegl 23.35 lespr; 22.20 enking; 23.( .00 Nws; 23.15—24.0C formeerde kerkd; 11.30 Gram; 11.40 erork. oratoriumver en sol. KRO; Gram; 12.20 Apologie; 12.40 Lichte 12.55 Zonnewijzer: 13.00 Nw 15.30 koor; 15.45 Muzikale caus; 16.15 Sport; 17.30 Vespers. IKOR: 17.00 Jeugddienst; 18.00 De kerk aan het werk; 18.15 Film rubr; 18.25 Muzikale caus; 18.30 Overpein zingen van een dorpsdominee; 18.40 Ra- dloschlpperscatechlRatle. NCRV: 19.00 Nws uit de kerken; 19.05 Samenzang; 19.25 Zondagavondgesprek; De Angst ln het le ven van de mens. KRO: 19.45 Nws; 20.00 Gevar progr v.d. strijdkrachten; 20.30 Act; 20.45 Een monument voor de kardinaal; 20.50 Cabaret: 21.20 U bent toch ook van de Partij?, toespr. 21.20 De witte hel. hoorns; 22.15 Promenade ork en sol; 22.45 Avondgebed en Ut kal: 23.00 Nws: 23.15—24.00 Gram. Programma voor maandag Het zaterdagavondamusement wordt vandaag verzorgd door de VARA en heeft als hoofdschotel ,,'t Gaat .och niet anders", een ontwerp van Üji Maaren, die verleden jaar ----- de NCRV- steravonaen regisseerde. Tom van Maa ren is overgezwaaid naar de televi sie en vanavond zullen wij zien, hoe hij spanningen, gedachten en moei lijkheden rondom de trouwdag van de vrolijke kant bekijkt. '■•ent van kerken. Gereformeerde kerkd. 21.25-22.00 Portret yAN liberale zijde is een rapport verschenen over de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie. Allerlei bezwaren worden er in ontwikkeld. De conclusie luidt: „remmen". Wij willen voorop stellen, dat de bezwaren, in dit rapport aangevoerd, objectief zullen moeten worden over wogen. Een bezwaar blijft een be zwaar, van welke kant het ook komt. Intussen zullen de stellers van het rapport ons ten goede moeten houden, dat wij enigszins argwanend gestemd zijn met betrekking tot hun intenties. Het is een rapport van liberale zijde. De verwezenlijking van de ge dachte der ondernemingsgemeen schap behoort niet tot de sterkste kanten van het liberalisme. Wie iets van de historie afweet, zal dit moe ten toestemmen. Het liberalisme heeft lange tijd een uiterst machtige positie ingenomen, ook in ons land. Maar het heeft die positie niet benut om in de ondernemingen de gemeen schapsgedachte te realiseren. De huidige regeling moge dan be paalde bezwaren hebben, bezwaren die onder het oog moeten worden ge zien het is alles heel wat beter dan niets. En eens was er niets. Vandaar dat wij toch wel enige argwaan moeten overwinnen, voor dat we tot een objectieve bestudering I van de liberale bezwaren tegen de I publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie kunnen komen. Dit laatste temeer, omdat de liberale wijsheid ook nu weer resulteert in het negatieve ad- 1 vies „remmen". Wat heeft men vanalt de liberale gedachtewereld zelf aan positieve ge. dachten tot realisering van de ge meenschapsgedachte binnen de onder neming aan te dragen? J^EZE week is vanuit de Eerste Kamer aangedrongen op een zuinig beleid bij de defensie. Er werd zelfs verzocht om bijzondere controle-maat regelen. Aan de defensiecommissie uit het parlement zal nu worden gevraagd, hoe zij denkt over de mogelijkheid van verdergaande parlementaire con trole op de uitgaven. Naar het antwoord op deze vraag zijn we benieuwd. Hierover behoeft geen verschil van mening te bestaan, dat de defensie behoort te krijgen wat ze nodig heeft. Dat is, anders dan in andere landen ln onze omgeving, bij ons geen punt van discussie. Het gaat alleen hierom, of het ook effi ciënter kan en met minder energie en geld. Onze indruk is wel eens, dat, wan neer bij de defensie wordt aangedron gen op groter efficiency, men daar nog altijd het gevoel heeft, dat de vraag zelf van de noodzakelijkheid ln het geding is. Dit gevoel hadden wij deze week ook wel bij de wijze waarop van regeringskant de wensen vanuit de Kamer nogal koel werden ontvan gen. Ten onrechte, menen wij. Alle con structieve partijen te onzent zijn van de noodzakelijkheid van een zeer hoog defensieplafond overtuigd. Het gaat alleen om de efficiency en om de vraag, of hetzelfde en bepaald niet minder dan dat ook gedaan kan worden voor minder kosten. Om dit laatste gaat het. Ons volk moet aan zijn defensie zwaar betalen en is daartoe bereid. Maar een blijven de positieve gezindheid van ons volk jegens de defensie zal mede afhan kelijk zijn van het gevoel, dat de bijeengebrachte gelden ook met de hoogst bereikbare maat van doeltref fendheid worden besteed. Dat gevoel is nu niet steeds even sterk. Puzzel mee OPGAVE PUZZEL No. 77 Horizontaal: 1 roofdier. 5 oogopslag, 7 boom, 8 Eng. ijs, 10 rolprent, 12 bij gevolg, 13 elektrisch geladen deeltje, 14 delfstof, 16 sportploeg, 18 plaats in Gelderland, 19 voorkeur, 20 ste kelvarken, 21 hoofdpersoon in een treurspel van Shakespeare. Vertikaal: 1 paardekracht, 2 pas voorgevallen, 3 beest, 4 maanstand, 5 dier, 6 flets en mager, 9 insekt. 11 steenvrucht. 15 uitdrukking, 17 be nauwd, 19 gezinslid, 20 Fr. voegwoord. OPLOSSING PUZZEL No. 76 Horizontaal: 1 helemaal. 5 oorkonde. 9 mep. 10 esp. 12 re. 14 laip. 16 te. 17 dun, 19 are. 21 verlegen. 23 land tong. Verticaal: 2 ego, 3 eikel, 4 leest, 5 oord, 6 R M., 7 r -

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2