Jiieutue tGTotiront Internationale pijpleiding in het Midden-Oosten r Dan is men onafhankelijk van het kwetsbare Suezkanaal Nasser voelt veel voor regeling Suezgelden Westduitse Bondsdag voor grootste deel achter Europese verdragen Herdenkingspenning geslagen KONINGIN EERT VLISSINGER MICHIEL LOPERS Bulthuis Britse artsen „Wij nemen dreigen ontslag" i.i ui- ii'I; VRIJDAG 22 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- i Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: J 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10913 Chef-red H W. J. ENSERINK CHRISTELtJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „f tftnt»««ttcft t< iWlttM tnyn bert la Ujljeospott ,Wij slaan ze er weer uit r Zie pagina 5 BERMUDA in een goede sfeer Suwirjo slaagt niet De Indonesische kabinetsformateur Su wirjo heeft vandaag het bestuur van de Partai Nasional Indonesia, waarvan hij zelf voorzitter is, medegedeeld, dat hij er niet in geslaagd is tot overeenstem ming te komen met de Nahdatoel Oelama over de samenstelling van een nieuw kabinet. De N.Oe. eiste opneming van de Masjoemi in het kabinet zonder de com munisten, terwijl de P.N.I. een kabinet verlangt met de P.N.I. en de N.Oe. als kern zonder Masjoemi en communisten. In islamitische kringen verwacht men. dat Suwirjo zijn mandaat, dat thans een week oud is, aan Sukarno zal terugge ven, doch de vice-voorzitter van de P.N.I., Mangunsarkoro, verklaarde van daag nog steeds optimistisch te zijn over Suwirjo's kansen tot vorming van een kabinet. Hij sprak uitdrukkelijk de be richten tegen als zou Suwirjo reeds van plan zijn geweest zijn opdracht terug te geven, dooh dat Sukarno dit zou gewei gerd hebben. De in Nederland geboren heer J. van Duiken, gewezen waarnemend hoofd van het Indonesische deviezeninstituut. is maandagavond door de politie te Dja karta gearresteerd. Men meent, dat hij beticht wordt van malversaties, waarin Chinese zakenlieden zijn betrokken. MACMILLAN heeft president Eisenhower op de Bermuda-conferentie zijn plan ontvouwd tot oprichting van een verdrag tussen de Verenigde Staten, Engeland, Iran, Irak en Turkije, om het vrije vervoer van olie te garanderen. Een dergelijk verdrag zou het voorbeeld kunnen worden van de internationalisering van andere belangrijke pijpleidingen in het Midden- Oosten. Een commissie van deskundigen heeft reeds opdracht gekregen de mogelijkheden van het verdrag te bestuderen. Uit bevoegde kringen wordt verno men, dat de buisleidingen vermoede lijk in Turkije worden aangelegd, daar Engeland weinig voelt voor de geprojecteerde buisleiding van Eilath naar de Middellandse Zee over Is raëlisch grondgebied. Het meent, dat dit nieuwe moeilijkheden met de Arabische landen zou kunnen schep pen. De Financial Times heeft vernomen, dat vertegenwoordigers van acht Europese en Amerikaanse oliemaatschappijen, die te Londen vergaderen, in beginsel hebben besloten een buisleiding aan te leggen, die het noordelijke gedeelte van de Golf Perzië verbindt met het oostelijk ge deelte van de Middellandse Zee. Iran. Irak, Koeweit en Saoedd-Arabië zouden meewerken. Pineau eens met mevrouw Meir over de Egyptische houding IN KAIBO VERLUIDT, dat Nasser bereid zou zijn in te stemmen met een tijdelijke regeling der betaling van de tolgelden door gedeeltelijke storting in een fonds onder beheer van de Verenigde Naties. Krisja Menon zou dit plan geopperd hebben tijdens zijn besprekingen met Nasser. Gisteravond hebben Hammarskjöld en Nasser zes uur lang, tot middernacht, ge confereerd. Als onderwerpen van gesprek werden genoemd: het Suezkanaal en de strook van Gaza. Ten aanzien van het laatste zou Hammarskjöld het standpunt innemen, dat de staat van oorlog tussen Israël en Egypte als beëindigd moet wor den beschouwd. De wederzijdse gevolgen hiervan zijn, dat Israël recht heeft op vrije doorvaart van het Suezkanaal en de Golf van Akaba, maar dat Israël zijn troepen ook moet terugtrekken uit het gebied van El Auja in de Negebwoestijn. dat volgens het wapenstilstandsverdrag van 1949 een gedemilitariseerde zone is gezonderd ponden en francs. Daar het Libanese geld gekoppeld is aan de franc, weigerde de maatschappij de tolgelden in deze munt te aanvaarden van twee Li banese schepen, die nu in Suez verdere instructies afwachten In Parijs Op haar terugtocht uit New York heeft de minister van buitenlandse zaken van Israël, mevrouw Meir, in Parijs een on derhoud gehad met haar Franse collega Pineau. Na afloop Verklaarde zij met Pineau overeenstemming bereikt te heb ben over de inzichten over een non-bel- ligerentiepolitiek van Israël en Egypte Zij beschuldigde Egypte van schending van het Handvest der Verenigde Naties doordat het vasthoudt aan de rechten van de staat van oorlog ten opzichte van Israël. Geen ponden of francs De Italiaanse tanker Christine is het eerste niet-Egyptische schip, dat 't Suez kanaal sinds november doorgevaren is. Het betaalde de kanaalgelden in dollars aan het Egyptische gezagsorgaan, dat be kend heeft gemaakt alle geldsoorten als vóór november te willen aanvaarden, uit- DODEN OP DE WEG Verblind geworden door een tegenligger, heeft gisteravond een autobestuurder, die over de autoweg te Buinerveen (bij Musselkanaal) reed, niet gezien dat twee jongens op de weg liepen. De 15-jarige Hendrik Poelman werd aangereden en kwam om het leven. In het Wilhelminagasthuis te Amster dam overleed mevrouw J. van Assen- Van Workum (26) aan de verwondingen, die zij woensdag opliep, toen zij de Csaar Peterstraat onvoorzichtig overstak en werd aangereden door een bestelauto. Tunesië en Marokko verhinderen de mogelijke vrede Robert Lacoste, de Franse minister voor Algerije, heeft in de Nationale Vergade ring zowel Tunesië als Marokko beschul digd van wapenl^veranties aan de Alge rijnse opstandelingen. Volgens hem wenst het overgrote deel van de Algerijnen vrede, maar dit wordt door de oorlogs zuchtige houding van Tunesië en Marokko verhinderd. Donderdag heeft de Franse pers brief gepubliceerd, waarin staande Fransen onder wie Abbé Pier re, de bekende „apostel van de daklozen' bij president Coty protesteren tegen de wreedheden, die door de Fransen in Algerije zouden zijn begaan, zoals teling van gevangen opstandelingen, cutie van onschuldige gijzelaars en woesting van gehele dorpen als repre saille of om schrik aan te jagen. Eisenhower heeft Macmillan medege deeld. dat de Verenigde Staten geen nleu- acties zullen ondernemen ten aanzien het huidige geschil tussen president Nasser over de betaling van de kanaal- gelden, voordat het resultaat van Ham- marskjölds bezoek aan Egypte bekend 1>. Vandaag zouden Eisenhower en Mac millan spreken over de vermindering van de Britse strijdkrachten. Atoomhulp Men verwacht, dat de Verenigde Staten atoomprojectielen (in Engeland te voorzien van atoomkoppen) ter be schikking van Groot-Brittannië zullen stellen en voorraden atoomexplosieven onder Amerikaans toezicht op Brits grondgebied doen opslaan. Voorts wordt een financieringsvoorstel van de Ver enigde Staten verwacht tot hulp bij d° Britse produktie van eigen geleide pro jectielen en andere moderne wapens. De voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie. Strauss, is door Eisen hower met spoed naar Bermuda ontbo- >n om hem van advies te dienen. President Eisenhower staat op het standpunt, dat handhaving van de mili taire sterkte van Engeland van vitaal be lang is voor het Noordatlantische defen siesysteem en derhalve voor de veiligheid in de Ver. Staten. Een tweede uiterst belangrijk probleem voortvloeiend uit de Britse bezuiniging is de kwestie van de Britse militaire sleu telposities over de hele wereld. Eisenho wer zou precies willen weten wat Mac- millans plannen hieromtrent zijn, of de posities zullen worden verzwakt of wel licht prijsgegeven. De Amerikaanse regering zal dan de gevolgen kunnen bestuderen voor haar eigen veiligheid en die van de vrije we reld en kunnen beslissen welke maatre gelen er nodig zijn om eventuele leegten aan te vullen. De besprekngen tussen de oude vrien den Eisenhower en Macmillan verlopen in een uitstekende sfeer, werd met stel ligheid betuigd. (Van onze correspondent) BONN, Donderdagavond Vier dagen voor de ondertekening van de verdragen voor de Europese econo mische gemeenschap en Euratom heeft het parlement van de Westduitse bonds republiek zich gisteren in een debat be ziggehouden met het daarin ontwikkelde plan tot Europese integratie. West-Duits- land is daarmede, nadat de Franse Na tionale Vergadering de Franse minister van buitenlandse zaken Christian Pineau machtigde maandag a.s. in Rome de ver dragen te ondertekenen, het tweede der zes deelnemende landen, waarvan parlement de verdragen besprak. Het Bondsdagdebat van gisteren te danken aan een interpellatie, waartoe de liberale „Vrije Democratische Partij' het initiatief had genomen. Het werd bij afwezigheid van de minister van buiten landse zaken, dr. Heinrich von Brentano. ingeleid met een regeringsverklaring, die in tegenwoordigheid van Westduits- lands grootste Europa-man. bondskanse lier dr. Adenauer werd voorgelezen door de secretaris-generaal van het mi nisterie van buitenlandse zaken. prof. Walter Hallstein, ook een Europa-spe cialist. Hij zejde. dat aaneensluiting de Europese landen de enige nog o gebleven mogelijkheid voor het oude tinent is om zijn positie onder de grote mogendheden te handhaven, c.q. terug te winnen. Alle öndertekenende landen hebben daarvoor endge offers moeten brengen. Hij bestreed, dat de economische gemeen schap voor West-Dultsland prijsstijgingen of een wijziging ln de structuur van de binnenlandse handel tengevolge zal heb ben. Voorts verklaarde hij. dat^lle moge lijkheden voor een hereniging van Duits land in de verdragen zijn opengehouden. West-Duitsland heeft een protocol geëist, dat een herenigd Duitsland door de dragen niet is gebonden. De drie belangrijkste fracties in de Bondsdag, die van de regeringspartij C.D.U.-C.S.U., de sociaal-democraten de vrije democraten spraken zich volgens vóór de beide verdragen uit, hoe wel de S.P.D. en de F.D.P. bepaalde be zwaren naar voren brachten. Aanzienlijke belasting De S.P.D.-woordvoerder, prof. Dei6t. meende dat vooral de buiten tarieven voor West-Duitsland een aanzienlijke belas ting zouden vormen. Hij betreurde de op neming van de overzeese gebieden in de gemeenschap, omdat West-Duitsland zich daardoor zou identificeren met een ouder wetse koloniale politiek. Hij vreesde, dat de economische gemeenschap zal leiden tot een kleine Europese autarkie. De Westduitse minister van economische zaken. prof. Erhard, die zich in de laatste dagen veelvuldig kritisch over de econo mische gemeenschap heeft uitgelaten constateerde in een hartstochtelijke rede voering, dat zijn ontevredenheid vooral is gebaseerd op het feit, dat er geen snel lere en nog grondiger manier tot econo mische aaneensluiting was gevonden, dat hem met andere woorden deze weg te langzaam is. Ondanks de vele ernstige bezwaren, die dgen het verdrag-complex naar i zijn gebracht, is er geen twijfel aan de Bondsdag het met grote meerderheid zal goedkeuren. De Bondsregering wil, de ondertekening maandag a.s. de v dragen reeds op 10 April a.6. in behande ling nemen ter ratificatie. De toestem ming van de Bondsraad wordt op 3 me; a_s. verwacht. nagedachtenis van een van Necrlands grootste zonen is van- iaag op bijzondere wijze geëerd. Koningin Juliana en prins Bemhard hebben namelijk vanmiddag op de boulevard in Vlissingen een krans gelegd voor het monument, dat de herinnering aan Michiel Adriaenszoon de Ruyter levend wil houden. Dit hoogtepunt van de plechtige herden king van het feit, dat Vlissinger Michiel 350 jaar geleden werd geboren trok veel belangstelling. Er is echter nog meer waarmee men aan de grootheid van De Ruyter wil herinneren. Burgemeester en wethouders van Vlissingen hebben name lijk een penning laten slaan bij de rijks munt, die in goud. zilver en brons is uit gevoerd en die aan de verschillende hoge gasten vandaag is uitgereikt. Op de voorzijde is een portret aange bracht, naar het schilderij dat indertijd van de vlootvoogd is gemaakt Op de ach terzijde is het tegenwoordige Vlissingen afgebeeld met zijn wapenspreuk, de kruik uit zijn wapen en een beeld van de ver schillende bedrijfstakken. Kamerlid vraagt brochure over bestedingsbeperking Mr. M. Vrolijk (soc.), lid van de Twee de Kamer, heeft de minister-president gevraagd te bevorderen, dat In een knopte brochure een uiteenzetting worden gegeven over de bestedingsbeper king. Proces tegen dr. Adams VERPLEEGSTERSBOEKJE ZORGT VOOR NIEUWE SENSATIE In het Londense proces tegen dr. John Bodkin Adams werd gisteren opnieuw een spervuur van vragen gericht op zuster Randall, de verpleegster van de rijke mevrouw Morrelt zy had felle beschul digingen geuit aan het adres van dr. Zij zeide van nabij te hebben meege maakt. hoe de arts de oude dame met ver dovende middelen langzaam om het leven heeft gebracht. Nauwkeurig heeft ze in haar verpleegstersboekje de gedragingen van mevrouw Morrell en haar arts geno teerd. Woensdag gebruikte de verdediger van dr. Adams deze aantekeningen tegen de verpleegster, die als kroongetuige voor komt en gisteren viel de procureur-gene raal hem min of meer bij, door tot ver bazing van het hof te verklaren, dat In het verplcegstersboekje veranderingen zijn aangebracht. Er is een gedeelte van een bladzijde weggescheurd, terwijl op verschillende plaatsen woorden zijn toegevoegd met groene inkt. De rest van de aantekenin gen is met blauwe Inkt gemaakt. Op het ontbrekende gedeelte moet de handtekening van de verpleegster heb ben gestaan. Voordat de zitting gisteren kon beginnen, werd het gebouw n keurig onderzocht. Tot tweemaal toe kwam er een telefoontje, dat een bom in de Old Bailey was verborgen. Tweelingencongres. Van 20 tot en met 23 juni zal in Eindhoven een wereld-tweelin gencongres worden gehouden. Tenminste, in de Lichtstad is een comité in het levi geroepen om dit congres te organiseren. Het spiedend oog der camera betrapt het gewone leven tot in de kleinste details. De camera let zo gezegd op de kleintjes, evenals deze damedie zo maar een cent ziet liggen op de straat en dat kan men niet zonder meer voorbij laten gaan, even min als de fotograaf het laten kon door het gat in de muur te kijken en de zuinigheid bij le venden lijve te knippen. Wie 't kleine niet eert, is het grote niet weerd, zeiden onze voor vaderen. De camera leert, dat deze wijsheid nog niets aan actualiteit heeft ingeboet. In Amsterdam Verwerping van nieuwe tramtarieven De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteravond het voorstel van B. en W. tot "wijziging van*de tramtarieven verworpen. Met 21 tegen 17 stemmen werd een socia listisch voorstel aanvaard, waarin B. on W. worden uitgenodigd, een nieuw stelsel te ontwerpen met herinvoering van de enkele rit en een eenmalig overstapje binnen de tijdsduur van drie kwartier. Conservatieven behouden zetel Bij tussentijdse verkiezingen hebben de Engelse conservatieven twee zetels in het Lagerhuis weten te behouden. Echter was de meerderheid geringer dan bij de vo rige verkiezing. Dit werd niet veroor zaakt door een toeneming van het stem- menaantal voor Labour, maar door het wegblijven van de stembus door de con servatieven. Het aantal Labourstemmen was dan ook geringer dan de vorige maal. Na vertrek Queen Mary Havenstaking in Southampton De havenarbeiders In Southampton zUn gisteren in staking gegaan, als protest tegen het gebruik van marinesleepboten bU het vertrek van de Queen Mary. De Edinburgh Castle is het laatste schip, dat met toestemming van de arbeiders de ha ven kon verlaten, omdat het z(Jn passa giers reeds aan boord had. Sindsdien zjjn echter alle werkzaamheden stopgezet. De vakbonden hebben onmiddellijk po gingen ondernomen, om de staking van havenarbeiders te doen overslaan naar alle Britse havens. Er is geen wijziging gekomen in het be sluit der metaalbewerkers, om zaterdag een sneeuwbalstaking te beginnen. Ook met de spoorwegarbeiders is nog geen overeenstemming bereikt. (Advertentie) 1 CRIPPER AXMINSTER 70 cm br. 24.75 - 29.50 „K.V.T." kwaliteit 34.50 H BOTERMARKT 23 ue bij de Britse staatsgezondheidzdlenst aangesloten 20.000 huisartsen zUn van plan, ban eisen tot loonsverhoging (met 24 pet) kracht by te zetten door te drei gen met uittreding. Eind april zal besll-t worden over het voeren van een actie waarby telkens een aantal artsen ontilag neemt, te beginnen In oktober. Deze artsen zullen dan eerst hun vroe gere fondspatiënten een maand lang gratis behandelen, vervolgens tegen een uniform symbolisch tarief en ten slotte, als dc regering onvermurwbaar blijft, tegen volledig economisch verantwoord hono- De Britse hulsartsen verdienen gemid deld 23.000 per Jaar en krijgen verder nog onkosten vergoed. Vrouwen en kinderen Legervliegtuig in oceaan: 67 doden Een groot transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht Is op ongeveer driehonderd km afstand van de Japanse kust in de Stille Oceaan gestort. Het toe stel had een bemanning van tien koppen en 57 passagiers aan boord. Vermoedeiyk sUn de passagiers voornameiyk vrouwen en kinderen van ln Japan gestationeerde militairen. Het vliegtuig was dinsdag uit Califor- nië naar Hawaii vertrokken en had van daar de reis naar Japan voortgezet. Op circa vierhonderd kilometer voor de Ja panse kust, heeftv men voor het laatst radiografisch contact met het toestel ge had. Marineschepen en vliegtuigen onder zoeken de Oceaan ten' zuidoosten van Het lid van de Tweede Kamer N. Stuf- kens (soc.) heeft de minister van finan ciën gevraagd de invordering door de belastingdienst van de A.O.W.-premie ten aanzien van oud-Indische ambtenaren stop te zetten. Deze premie betalen de ambtenaren reeds doordat zij van hun pensioen wordt afgetrokken. Het gebranschilderd raam dat Bei1 Aalbers voor de Hervormd Vaste Burcht- kerk te Voorburg ontwierp, is aan de kerkvoogden overgedragen. Het raam, dat beneden in een donkere blauwe kleur gehouden i». vertoont bovenin een lich tende engelgestalte. De tekst is ontleend aan Jesa: Het volk. dat in donkerheid wandelt ziet een groot licht. Het raam heeft een plaats gevonden dicht bij de preekstoel. Het symboliseert daarmede de verkondiging uan het Woord, dat ons gegeven is. „De prediker", aldus ds. Karres, „voelt zich in de nabijheid van dit raam een klein mannetje. Hij be seft hier terdege, dat hij het Woord slechts in opdracht spreekt en niet uit eigen kracht." HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Hogere tem peratu ren De Bilt verwacht tot mor- genavond: "'.•Vlv Meer bewolking voorname- •Jf/m /jé lijk ln het zuiden van het land. Op de meeste plaataen droog weer en Iets hogere temperaturen. Aanvankelijk matige, later matige tot vrij krachtige wind tussen zuid en oost. (Opgemaakt om 11.13 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1