Jlietttwe Ccitartje lüimranl Spoorarbeiders weigeren drie procent verhoging Hammarskjöld vraagt beide partijen om beloften Intern Engels conflict een gevaar voor West-Europa Norstad vol vertrouwen in de NAVO-sterkte Algemene kinderbijslagwet niet vóór 1 januari '59 in werking Sukarno en Hatta moeten weer samenwerken Nederlandse firma bouwt bungalows op Mallorca i! DONDERDAG 21 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- t Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN- 7.- per kwartaal; 2,35 per maand; 0.55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.13 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Hoofdredacteni Chef-red H. W. J- ENSERINK CHRISTELIJK-1SATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantiastltfj Is shfbleoto myn bert la tegjjenspott" Zevenendertigste jaargang No 10912 Ik dook naar de „Edgar Bonnet" Zie pagina 5 Britse staking dreigt zich uit te breiden (Van onze correspondent.) LONDEN, donderdagmorgen. DE TOEWIJZING van drie procent loonsverhoging verwerpen wij met nadruk; dit is een belediging voor de spoorwegarbeiders. Met deze striemende woorden heeft de Algemene bond van spoorwegarbeiders de Britse spoorwegen de oorlog verklaard. Sommige vakbondleiders wilden onmiddellijk een spoorwegstaking uitroepen, maar Campell, de secretaris van de bond, wist hen er toe te bewegen geen overhaaste stappen te nemen. Het arbeidstribunaal, dat de loonsverhoging had toegewezen, achtte drie procent meer dan voldoende, omdat de kosten van levensonderhoud niet noemenswaardig zijn gestegen. Over een spoorwegstaking is dus nog niets besloten, maar de metaal bewerkers hebben aard en omvang van hun stakingsoffensief reeds vast gesteld. Aanstaande zaterdag zullen er in sleutelindustrieën als de vlieg tuig- en de zware elektrische in dustrie „sneeuwbalstakingen" uit breken. Geleidelijk zal de staking over andere bedrijven worden uitge breid, tot op 6 april de gehele me- taalbouwindustrie is stil gelegd. Ook de bouwvakarbeiders en de mijn werkers overwegen nog steeds een staking. De scheepsbouwarbeiders werken reeds sinds zaterdag niet meer en Macleod, de minister van arbeid, kon gis teren in het Lagerhuis weinig hoop geven, dat de staking spoedig zal zijn afgelopen. Wel maakte hij onder luide bijval bekend, dat werkgevers en vakbondsleiders hedenochtend onder zijn leiding op het ministerie van arbeid besprekingen zou- Een der Labourleden insinueerde dat „de werkgevers de besprekingen op het ministerie van arbeid louter gebruiken om te laten merken dat zij het recht heb ben in hun eigen industrie te doen wat zij willen". Macleod is een uiterst kalm man. maar ditmaal viel hij heftig uit. „Het Lagerhuis is er niet om de zaak van vak bonden of werkgevers te bepleiten, maar de spreekbuis te zijn van de miljoenen, die onder deze staking zullen leiden en die misselijk zijn van de waanzin ervan". Zelfs de socialisten knikten instemmend. vertrek „vanwege de sterke wind" was uitgesteld tot het volgende hoge tij. Het schip is echter inmiddels toch door ileepboten van de Britse marine de haven uitgesleept. Inmiddels heeft de Internationale Fede. ratie van Metaalbewerkers Bonden te Genève een beroep gedaan op de natio nale vakbewegingen, zich solidair te ver klaren met de stakende scheepsbouw arbeiders, door te weigeren van Britse en afkomstige schapen te repareren of te bouwen. Volgens een bericht in de Times hebben de Nederlandse vakbonden in overleg met hun werkgevers besloten i dit verzoek gevolg te geven. Men kan li evenwel in gemoede afvragen, of de itinentale vakbewegingen er inderdaad goed aan doen zich solidair te verklaren met de Britse vakbroeders. Waar toch gaat het bij deze staking om? Worden icheepsbouwarbeiders hongerlonen uitge- Queen Mary In Southampton slaagden een sterke wind en de kabeljongens erin, de 80.000 ton metende oceaanstomer Queen Mary te verhinderen uit te varen. Het schip ligt met 910 passsagiers aan boord klaar vooi de reis naar New York. De scheepsbouw arbeiders beweerden, dat de reparatie werkzaamheden aan de Queen Mary nog niet voltooid waren toen de staking zati dag uitbrak en de eigenaars hadden dus „het recht niet het schip te doen uit varen". Zij hadden de sleepbootbemannin gen en de arbeiders, die de kabels los gooien verzocht, niet mee te werken aar de afvaart van het schip. De directie der Cunardlijn kondigdi evenwel aan, dat zij zou trachten de Queen Mary zonder hulp van sleepboten zee te doen kiezen en riep de hulp enkele marinesleepboten in. De ma kwam wel opdagen, Antwoord Voor een antwoord op deze vraag kun- ;n wij het beste Duncan Forrester aan het woord laten. Deze, waarschijnlijk een student, heeft vier maanden als onge schoold arbeider op een scheepswerf aan de Clyde gewerkt en in een artikel in de Manchester Guardian van gisteren be schrijft hij zijn ervaringen. Het basisloon van een ongeschoold scheepsbouwarbed- der, aldus Forrester bedraagt 75 gulden per week, doch met overuren kan hij ai gauw zo'n 105 gulden maken. (Men moet er hierbij rekening mee houden dat de kosten van levensonderhoud in Engeland hoger zijn dan bij ons). Een geschoold arbeider kan inclusief overuren minstens 180 gulden per week verdienen. Tenminste een derde van de werktijd wordt in ledig heid doorgebracht. De sanitaire ningen laten op vele Britse w wensen over. De verhouding tussen werk gever en arbeider staat in het teken diepgaand vertrouwen en Forrester ziet het gebrek aan vertrouwen als voornaamste oorzaken der huidige staking. Maar hebben de vakbondsleiders ook maar met één woord doen blijken, dat zij tegen de werkgevers in het geweer zijn gekomen, omdat deze te weinig aandacht schenken aan de menselijke kant bedrijfsvoering? Met geen woord werd hiervan melding gemaakt. De staking werd louter uitgeroepen om dat de vak bondleiders beweren, dat „de bazen' veel verdienen, dat zij best tien procent meer loon kunnen uitkeren. Doch dc vakbondsleiders kunnen en wil len niet inzien, dat het niet in de eerste plaats de werkgevers zijn, die bepalen welk loon kan worden uitgekeerd. Het zijn de buitenlandse opdrachtgevers, die door Zie vervolg pag. 5 „Atoomwapens liggen op juiste plaatsen klaar" BONN, donderdag. (Van ome correspondent) ONDANKS de vermindering van de Britse troepen op het Euro pese vasteland (d.w.z. in de West- duitse bondsrepubliek) ziet de N.A. V.O.-opperbevelhebber, generaal Norstad, de toekomst van de 500 mil joen personen in 't Atlantische bond genootschap met het grootste ver trouwen tegemoet. De generaal brengt een tweedaags be zoek aan Bonn en had gisteren een lang- duirg ohderhoud met de minister van defensie, Strauss, en met bondskanselier Adenauer. Over de discussies met betrekking tot atoomwapens en de vraag, of deze zich reeds op Westduits grondgebied bevinden, zei generaal Norstad tegenover de pers dat naar z(jn mening de bekwaamheid om een atoomaanval te lanceren Sn alle NAVO-troepen moet worden ontwikkeld en dus ook door de Westduitse. „De atoomwapens," aldus de generaal, „liggen klaar op die plaatsen, In Haarlem weet men de in trede van de lente niet heter luister te kunnen bijzetten dan door negentien vrolijke meisjes op straat bloemen te laten uit reiken. Bij een oud-hollandse pomp worden die hier netjes gerangschikt en van vers water rrzien (die bloemen dan). De meisjes zullen op 1, 2 en 3 april 'n bezoek aan Londen brengen. beraad maakte de directie bekend, dat hetzü effectief kunnen worden gebruikt." v (Van parlementsredactle) Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend, dat beoogt de werkings duur van de Noodwet Kinderbijslag Klein® Zelfstandigen te verlengen van 1 juli 1957 tot 1 januari 1959. Uit de me morie van toelichting blijkt, dat de •taatssecretaris van sociale zaken, dr. Van Rhijn en de minister van financiën Hofstra er naar te streven op korte ter mijn het ontwerp voor een algemene kinderbijslagverzekering bij de Kamer in te dienen. Maar, zo voegen zij daar aan toe. het moet niet waarschijnlijk worden geacht, dat deze algemene kinderbijslagverzeke ring vóór 1 januari 1959 in werking zal kunnen treden. Om deze reden acht de regering het noodzakelijk, in afwachting van de tot standkoming van een algemene kinder bijslagverzekering, de werkingsduur van de Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelf standigen te verlengen tot 1 januari 1959. Mocht te zijner tijd blijken dat een al gemene kinderbijslagverzekering op een vroeger tijdstip dan 1 januari 1959 in werking zou treden, dan zal uiteraard met ingang van dezelfde datum de Nood wet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen komen te vervallen. Indonesische officieren eisen: is volgens een legercommuniqué tot de slotsom gekomen, dat de beide hoogste leiders van het volk, Sukarno en Hatta, gezamenlijk moeten deel nemen aan de pogingen tot het vinden van een oplossing voor de problemen der republiek Indonesia. woordigers der buitengewesten. Toen Sukarno zeide, dat het volk herstel de eenheid Sukarno-Hatta wenste, zeide Sukarno, dat hij Hatta wilde uitnodigen tot het voorzitterschap van de nationale plan-raad (niet te verwarren met de nationale raad). Hatta heeft echter de gedachte van een nationale raad en nationale plan-raad verworpen. Vijf dagen heeft de conferentie geduurd en zij is gisteravond in tegenwoordigheid van Sukarno gesloten. De voornaamste taak acht zij thans handhaving van de volmaaktheid van het gezag der centrale regering, waarom het nodig is de onkreuk baarheid der strijdkrachten, in het bijzon der der landmacht te vervolmaken en aan dacht te schenken aan het verlangen van een groot deel van het Indonesische volk, dat Sukarno en Hatta gezamenlijk zullen deelnemen aan de pogingen tot overwin ning van de tegenwoordige crisis. Gisteravond heeft kabinetsformateur Su- wirjo anderhalf uur lang een onderhoud gehad met Hatta. Vandaag zou hij overleg plegen over de kabinetsformatie met de communisten en een aantal kleine par tijen. Terwijl de communistische vakbond Sob- si een algemene staking voorbereidt om steun te geven aan Sukarno's plan, meldt A.P. uit Singapore, dat volgens parti- liere mededelingen aan firma's aldaar, op Sumatra een algemene staking georgani seerd wordt (blijkbaar van de niet-com- munistische bonden) om de terugkeer te eisen van Hatta in de regering. Nieuwe concessie President Sukarno heeft verklaard ver tegenwoordigers van de verschillende eilanden in zijn nationale raad te zullen opnemen. Dit werd bekend gemaakt door Henk Rondonuwu, woordvoerder ener delegatie van het opstandige Oost-Indonesië, die een onderhoud had gehad met Sukarno. De president schonk volgens Rondonuwu grote aandacht aan het verlangen der delegatie, dat de raad voor ten minste zeventig procent zou bestaan uit vertegen- In de der A-kerk te Groningen hebben Koningin en Prins gistermiddag de erepromotie bijgewoond van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer, minister van staat en oud-gouverneur-generaal van Ned. Indië tot doctor honoris causa in de letteren en wijsbegeerte. Op de foto jhr. Tjarda in gesprek met de Koningin en de Prins. verklaring van non-belligerentie van Egypte en Israël willen ontvangen. Is- aël zal hiertegen geen bezwaar maken, en Goerion heeft een dergelijk voorstel reeds eerder gedaan en mevrouw Golda Meir, de minister van buitenlandse za- van Isracl, zeide na haar gesprek met Hammarskjöld in New York: „Is- ël meent reeds geruime tijd, dat het n het grootste cn vitaalste belang Is. t er een einde komt aan de staat van belllgerentie. die er volgens Egypte la." Zij zeide verder, dat er nog menings verschillen waren over de huidige status ■an het burgerlijk bestuur van Gaza. Zij s thans op de terugweg en zal Ben Goe- ion verslag uitbrengen. In Gaza zelf trekken troepen van de internationale politiemacht noordelijk de Egyptisch-Isarëlische grenslijn Aan de kuststrook zijn reeds enkele kam pen opgebroken. Een Noorse compagnie via Israëlisch grondgebied naar de kuststrook van Gaza getrokken om daar langs de demarcatielijn de stellingen te betrekken. lestijnse vluchtelingen verboden de be standslijn op een afstand van 200 meter te benaderen. Het verkeer op de weg van Rafa naar Belt Hanoen is des avonds na zes uur verboden. Het in bezit hebben van vuurwapens zonder vergunning is strafbaar. Suezkanaal maand eerder open De Britse regering heeft van officiële zijde doen verklaren, dat zij het zou toe- Juichen. indien Israël „symbolische" ele menten van de V.N.-troepen op zijn grond gebied zou toelaten. Als compromis voor het bestuur van Gaza zou de Britse re geling het aanvaardbaar vinden, indien er een Egyptisch burgerlijk bestuur komt, mits de V.N. verantwoordelijk blijft voor de veiligheid. Het memorandum Het Egyptische memorandum is voorts het onderwerp van intense besprekingen Het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft verklaard, dat het memorandum slechts een voorlopig ka rakter draagt en de deur voor nader over leg openhoudt. Ook Menon. de reizende ambassadeur van India, die gisteren zes uur lang met Nasser confereerde, acht het Egyptische tandpunt Inzake de kanaalgelden en het beheer van het Suezkanaal niet in strijd met de resolutie van de Veiligheidsraad Hammarskjöld zou met Nasser tot een overeenkomst willen komen, allereerst een tijdelijke regeling en verder een uiteindelijke oplossing. Tijdelijk het voorstel van de vier westelijke mogendheden tot storting van de kanaal- gelden op de Wereldbank, die dan de helft aan Egypte zou uitbetalen, vaard dienen te worden. Eeu maand vóór de oorspronkelijke schatting, tegen 10 april. »1 het Suexka- naai weer volledig bevaarbaar zijn, heeft generaal Wheeler gisteren gezegd. De generaal was bijzonder tevreden ove werk van de Nederlandse bergingsploeg b(j de „Edgar Bonnet". Generaal Wheeler aohtte de Egyptema- ren best lm staat op efficiënte wijze vooi het onderhoud van het Suezkanaal te zorgen. Repatriërende Hongaren Legatie wil geen reisgeld geven Tot heden zijn 120 Hongaarse vluchte lingen uit Nederland gerepatrieerd, ge kweld als zij werden door heimwee en zorg om achtergebleven verwanten. Het bestuur van de Federatie voor vluchte lingenhulp verklaart, dat de Hongaarse legatie in Nederland ten onrechte het standpunt inneemt, aan terugkerende Hongaren geen reisgeld te moeten ver schaffen, doch uitsluitend reispapieren. Door te verklaren, terug te willen naar Hongarije, ontneemt de betrokkene zich zelf de 6tatus van vluchteling met als consequentie, dat hij door de eigen le gatie verder behoort te worden geholpen. Daar dit niet gebeurt is er van Ne derlandse zijde een regeling ontworpen. Hongaren, die overwegen, naar hun land terug te keren wordt reisgeld op voor- echotbasis verstrekt door de gemeentelijke sociale diensten. Bermuda-conferentie „Zo Harold, hoe gaat het ermee Het Britse oorlogsschip Vidal loste gis teren 21 saluutschoten, toen de Ameri kaanse kruiser Canberra, met president Eisenhower aan boord bet eiland Bermu da in de Stille Oceaan naderde. Macmil- lan, die enige uren tevoren per vliegtuig was gearriveerd begroette Eisenhower b(J de aankomst. „Zo Harold, hoe gaat het ermee?" riep Eisenhower de Britse pre mier toe. In de exclusieve Midocean Club i6 kort na de aankomst een inleidende conferen tie gehouden over de huidige wereldpro blemen. Vanmorgen zijn de officiële be sprekingen begonnen, waaraan ook de mi nisters van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd en Foster Dulles, deelnemen. Makarios moet de Eoka vermanen Indien de aartsbisschop Makarios In een duidelijke openbare verklaring zal vra gen de activiteiten van de Eoka te staken, is de -Britse regering bereid, een einde te maken aan z|jn ballingschap op Sey chellen. Dit heeft de Britse minister van kolo niën, Lennox Boyd, gisteren in het Lager huis meegedeeld. Ook zeide hij dat de Britse regering het aanbod tot bemidde ling van de NAVO, gedaan door de secre taris-generaal, Lord Ismay, aanvaardt. Van Turkije is nog geen antwoord ontvan gen. Griekenland heeft bij monde van premier Karamanlis het aanbod van de hand gewezen. Het houdt vast aan de V.N.-resolutie, die aandringt op hervat ting der onderhandelingen tussen Enge land en de Cyprioten. Het nieuwe Ierse parlement heeft gis teren, op zijn eerste vergadering in Dublin, Eamon de Valera gekozen tot pre mier. De 74-jarige staatsman, die bijna blind is, heeft de laatste drie jaar deel uitgemaakt van de oppositie. Op Mallorca, het prachtige eiland in de Middellandse zee, gaat een Neder landse firma, de N.V. Bakhuizen te Hil versum, een groot bungalowdorp bou- Zij heeft een verbindende optie een strook land van drie half miljoen vierkante meter langs de kust van het eiland. De gemld- Minister Mansholt voorzitter van de Europese commissie? Reeds wordt beraadslaagd over de sa menstelling van de Europese Commissie, het orgaan dat tot taak zal hebben de raad van ministers van de zes landen van Klein Europa voorstellen ter verwezen lijking van de Europese verdragen, voor een gemeenschappelijke economie en atoomgemeenschap, te doen. Van Franse zijde -wordt dr. S. L. Mans- holt, de Nederl. minister van Landbouw, genoemd voor de voorzitterszetel. De Europese commissie zal uit negen leden bestaan, die door de regeringen benoemJ worden. Minister Mansholt zou genegen zijn deze functie te aanvaarden. In dat geval noemt men re^ls zijn partijgenoot dr. A. Vondeling als opvolger in het kabinet. Echter zal naar alle waarschijnlijkheid het verdrag niet voor 1 januari 1958 in werking treden en het is uitermate moei lijk bij een politieke benoeming zo lange tijd vooruit te zien. Daling meelprijs tot staan gekomen (Van één on*er redacteuren) De daling van de bloemprijs 6chijnt tot staan gekomen te zijn en zelfs 6chijnt hier en daar weer van prijsverhoging sprake te zijn. De verlaging van de broodprijs, waarop het ministerie van economische zaken heeft aangedrongen, zou hierdoor wel eens tot de onmogelijkheden kunnen gaan behoren, aldus vernamen wij var meelfabrikanten. De Nederlandse bakke rijstichting beraadt zich echter nog op een eventueel lagere broodprijs en zal vandaag over een week het ministerie haar standpunt meedelen, waarna de mi nister al dan niet de broodprijs kan wij zigen. delde koopsom van de 800 bungalows zal tussen de 15.000 en 20.000 liggen. Volgend jaar wordt met de bouw be gonnen. Men schat de totale bouwtijd op Men denkt het werk uit te laten voe ren door Spaanse aannemers en arbeids krachten. Het bouwbedrijf Bakhuizen heeft al aanvragen ontvangen voor bouwen van een Amerikaanse en een Spaanse school in het bungalowdorp. Verder is uit Ne derland een aanvrage ontvangen voor de aankoop van een winkelcentrum in Gala Murada, zoals het dorp zal heten. HET WEER IN EUROPA WEERBERICHT Krimpende wind De Bilt verwacht tot mor genavond Vannacht flinke opklarin gen en iets kouder. Morgen overdag weer toenemende bewolking met later kans op enige regen in hoofdzaak in het zuidwesten van het land en iets hogere temperaturen dan van daag. Matige tot krachtige naar zuid krim pende wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 22 maart: zon 6.41—18.58; maan 1.49— 10.15. Op 23 maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1