Jlieuuie GTourant Hatta wijst Sukarno's plannen onomwonden af Tolgelden moeten vooruit aan Egypte betaald worden Communisten wekken op tot een staking Adenauer in ijltempo weer aan het werk Geen zwaardere druk de grote gezinnen op Geen vrije vaart betekent ook oorlog, dreigt Ben Goerion WOENSDAG 20 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Te}. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10911 Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DXEMEB Chef-red.: H. W. 1- EN SERINE CHRISTELIJKE AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .SttntvatMcft l« ®bfbleofo myn bert la t<gbcnspoct Kamer brak lans voor Nationale Reserve Zie pagina 5 Twee-eenheid is een mythe President Soekarno en Ventje Sumual, de commandant van sië, tijdens een theepauze op een conferentie van milita Djakarta. Soekarno zet met klem zijn gezichtspunt huidige toestand uiteen. Terug van vakantie BONN, Woensdagochtend. (Van onze correspondent) DE SOWJETRUSSISCHE ambassadeur Smirnoff heeft om een onderhoud met bondskanselier dr. Adenauer verzocht, dat waarschijnlijk vandaag I zal plaats hebben. Intussen besloot vandaag de agenda-commissie van de Bondsdag bij meerderheid van stemmen, dat een reis van een Westduitse ■parlementaire delegatie naar Moskou de uitnodiging daartoe dateert reeds van juli van het vorige jaar) op het ogenblik „niet acuut" is. De ■üitnodi- ging blijft „principieel aangenomen". De drie oppositiepartijeil fS.P.D., liberalen en vluchtelingenpartij willen wèl naar Moskou, eerstgenoemde echter onder voorwaarde, dat alle fracties meegaan). I Dr. Adenauer is gisteren even na ze- ven uur met de Holland-Italië-Express, waar zijn speciale rijtuig achter was ge- haakt, op het twee-en-een-half perrons „Bahnhof" van Bonn teruggekeerd van j zijn drieweekse vakantie te Cadenabbia aan het Comomeer. Om kwart over ze- venen reeds stond de Mercedes van de kanselier voor de bondskanselarij en een paar minuten later was de 81-jarige I staatsman aan het werk. In Italië had- den overal spandoeken gehangen met de woorden „ritorno presto Adenauer" (kom spoedig terug, Adenauer). Deze wens der Italianen zal reeds het komende weekeinde in vervulling gaan, wanneer dr. Adenauer naar Rome reist om namens de Bondsrepubliek persoon- l(jk de verdragen betreffende de ge meenschappelijke Europese markt en Euratom te ondertekenen. Veel tijd om te regeren heeft de bondskanselier (wiens minister van buitenlandse zaken In Aus tralië en vicekanselier in Pakistan ver- toeven) dus niet. Van Rome gaat dr. Adenauer regelrecht naar Teheran, t ij een statiebezoek brengt. Hij bracht vanmiddag een bezoek 2 van een longontsteking en keelopera- e herstellende bondspresident prof. Theodor Heuss, die morgen met ziekte verlof gaat. Het was niet alleen een zie kenbezoek, want ook de binnen- en bui tenlandse politiek werd besproken, als ook de definitieve datum der komende ilgemene verkiezingen, die de president noet vaststellen. In tegenstelling tot dt est van zijn C.D.U.-fractie, die de ver kiezingen reeds in juli a.s. willen hou den, blijft dr. Audenauer geporteerd vooi de 15e september, waarmede proff. Heuss Groot handelstekort in februari Februari heeft een tekort op de handelsbalans opgeleverd van f 350 miljoen of f 100 miljoen meer dan vorig jaar. Het deficit is in twee maanden gestegen tot f800 min. of f330 meer dan eind februari 1956. Dit is te wijten aan een sterkere stij- I ging van de invoer dan van de uit voer. De invoer was f1237 (v.j. 996) min., de uitvoer f887 (740) min. Het dekkingspercentage was 72 (74). VIER DODEN IN HET VERKEER j Bij het onvoorzichtig oversteken van de Croeselaan te Utrecht is gisteravond de 58-jarige H. van Soest door een auto aangereden en op slag gedood. De be stuurder kon het slachtoffer niet meer I ontwijken. Eveneens is te Maastricht de 70-jarige mevrouw M. Leerschool-Ko- nings bij het oversteken door een auto gegrepen. Ook zij overleed vrijwel onmid dellijk. De vrouw was uit een bus ge stapt en onvoorzichtig de weg opgelopen. In Eibergen reed de 37-jarige koop man F. Holscher uit Stadlohn (Duitsland) met zijn bestelauto door onbekende oor zaak tegen een boom op de weg Eiber gen-Haaksbergen. Hij was op slag dood. De auto werd totaal vernield. Op een onbewaakte overweg bij B e r k e 1 -E n- schot in de lijn Boxtel-Tilburg. is gis teren de 64-jarige wielrijder J. op 't Hoog uit Haaren onder een trein gekomen. De wielrijder kwam om het leven. Zestien passagiers en drie bemannings leden zijn gisteren om het leven geko men, toen een dakota van de Lloyd Aereo Boliviano, neerstortte op een bergtop in de Andes. Onder de slachtoffers bevond slch de Nederlander D. van Gemeren, mijningenieur en Nederlands honorair consul in Oroero. het i is. DRS. MOHAMMED HATTA, de oud-vice-president van Indonesië, heeft wijzing van gelden. Hierdoor zullen de bureaucratie en het centra eigen plan bekend gemaakt. De oplossing van de moeilijkheden in Indonesië is volgens Hatta afhankelijk van drie factoren: 1. Een krachtige regering, die gezag heeft en samengesteld- is uit figuren, die de verloren gegane politieke moraliteit kunnen terug vinden. 2. Een doeltreffend bestuur, zowel in de provincies als in Djakarta. De juiste man moet op de juiste plaats komen en de overbodige diensten en ministeries moeten worden afgeschaft. 3. Een juiste taakverdeling tussen het centrum.en de andere gebieden op basis van democratische autonomie en een billijke en juiste toe wijzing van gelden. Hierdoor zullen de bureaucratie en het centra lisme, die de voornaamste hinderpalen zijn geweest in de nationale ontwikkeling, verdwijnen. Sprekend over de terugkeer van de twee-eenheid Sukarno-Hatta zei de oud- vice-president, dat het volk zich niet moet vastklampen aan een mythe bij het zoeken van een uitweg. Hij kon deze wens wel goed begrijpen, maar hij demon streert het verlies van het vertrouwen van de buitengewesten in de centrale re gering. Bovendien hebben volgens de te genwoordige grondwet de president en de vice-president geen uitvoerende macht Hatta zei evenwel: „Dit betekent niet, dat het voAt Sukar no en mij onmogelijk is om in het belang van de staat samen te werken. V/ij res pecteren elkaar nog steeds, ondanks onze afwijkende meningen. Samenwerking tus- een president en een gewoon burger liet onmogelijk. Maar zij kan niet wor den gedwongen." Sukarno dictator Mohammed Hatta maakte zijn plan be kend, nadat hij een uitnodiging had ont vangen van de kabinetsformateur Su- wirjo voor een onderhoud, dat vanmor gen plaats had. Zoals bekend zijn tot nu toe alle for matiepogingen zo goed als mislukt. Zijn plan tot vorming van een kabinet, waar zijn eigen partij, de nationalistische Partai Nasional Indonesia, erf de islami tische Nahdatoel Oelama de kern zouden met uitsluiting van de con nisten en de Masjoemi, was niet te .werkelijken. In het algemeen kan men zeggen, dat Suwirjo niet de sympathie geniet va mohammedaanse partijen. Men hout in Djakarta rekening met de mogelijkheid, de moeilijkheden blijven voort duren, dat Sukarno aan het hoofd van militaire junta d« leiding van d« regering op zich zal nemen. Over de kabinetsformatie zei Hatta nog dat de opdracht aan Suwirjo niet gericht is op de uitvoering van de aspiraties n de provincies. „Hierin ligt de tragedie van Sukarno's droom, die niet op de werkelijkheid is gebaseerd," zei Hatta. (Zie vervolg pagina 7.) Soewirjp, listische partij in Indonesië. kabinetsformateur. De minister van sociale zaken en volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen inzake de beperking van de bestedingen, waarin hij een vergelij king heeft getrokken tussen de lasten verzwaringen van een gezin met twee kinderen en het grotere gezin. Deze vergelijking is verricht door gebruik te maken van door het Centraal bureau voor de statistiek gepubliceerde gege vens uit het nationaal budgetonderzoek 1951. Een klokkengieterij in Aarle Rixtel heeft voor de wereldtentoonstelling in New York die daar in april wordt gehouden, een klokkenspel ontworpen waarin de t\jd op verschillende plaat sen in de wereld wordt bijgehouden. Het samengestelde uurwerk, de chro- nochime genoemd, heeft verder een figurenspel dat bij het spelen van de klokken begint te werken. Op grond van de gemaakte berekenin gen lijkt het de minister niet juist te stellen, dat de grotere gezinnen door het complex van maatregelen met be trekking tot de bestedingsbeperking on evenredig zwaar zouden worden belast. Ten opzichte van een gezin van vier per sonen hebben, blijkt uit de nota, gezin nen van zes en zeven personen res pectievelijk in het gebruik van suiker jaarlijks een nadeel van f 2,10 en f 4,41, in het gebruik van melk respectievelijk f 13,46 en f 20,56, en in het gebruik van gas en elektriciteit heeft een gezin van zeven personen jaarlijks een nadeel van f2,30 ten opzichte van een gezin van vier personen. Tegenover deze nadelen staan echter voordelen ingevolge huurverhoging, per sonele belasting en de loonbelasting. Gezinnen van zes en van zeven perso nen hebben, als met de looncompensatie voor de huurverhoging tevens de kin derbijslag met eenzelfde percentage wordt verhoogd, hieruit ten opzichte van een gezin van vier personen een jaarlijks voordeel van respectievelijk f9.36 en f 18.72. Wegens de personele belasting zijn de volgende meeruitgaven voor onderschei dene gezinsgrootten berekend: gezin var vier personen, ongeschoolden f 1,20 er geschoolden f 2,70, gezin van zes per sonen. ongeschoolden f 0,75 en geschool den f 1.65, gezin van zeven i personen, ongeschoolden f 0,40 schoolden f 0.90. Het aan loonbelasting verschuldigde zal de gezinnen van zeven en meer personen jaarlijks voordeel geven van ongeveer f 10 ten opzichte van een gezin van vier per sonen, tot het moment, waarop ook voor het grotere gezin loonbelasting verschuldigd is. Voor een gezin personen is dit het geval bij een loon van f 98,85 per week en voor zeven pen- sonen bij f 117,31. Hoewel een aantal maatregelen, het effect gering Is of zeer moeilijk ramen, buiten beschouwing werd ge laten (verhoging tussentarief en weel debelasting, prijsverhoging van sigaret ten en vervoerstarieven) kan volgens de minister niet worden verwacht, dat dit het beeld voor het grotere gezin merk baar ongunstig zal beïnvloeden. Op de hoek van het Lange- en het Korte Voorhout in Den Haag zal over anderhalf jaar een splinter nieuw gebouw voor de Amerikaanse ambassade ge reed zijn. Het moderne bouwwerk komt in een his torische omgeving te staan en zal deze door haar moderne vormen toch geen geweld aan doen. Hoe architect Marcel Breuer dit tracht te bereiken, kunt u elders in dit blad lezen. De foto toont het front van het hoofdgebouw, met de ruime ingang en het balkon aan de kamer van de ambassadeur. Kairo verklaart: betaling aan de genationaliseerde Egyptische kanaalmaatschappij worden voldaan. Deze eis stelt Egypte nadrukkelijk id een memorandum, dat gisteren aan alle buitenlandse vertegenwoordigers in Kairo is overhan digd. Dit betekent verwerping van het westelijlcë voorstel de vaargelden voor de helft aan Egypte te voldoen en de rest in een speciaal fonds bij de Wereldbank te storten. Ook worden in het Egyptische memorandum de zes principes niet genoemd, die door de Veiligheidsraad zijn aanvaard en Kairo officieel op 2 november heeft geaccepteerd. 1. Egypte houdt vast aan letter en geest van de in 1888 te Constantinopel gesloten overeenkomst betreffende het Suezkanaal. 2. De kanaalrechten moeten op dezelf de wijze worden voldaan als werd be paald in de overeenkomst.die tussen de Egyptische regering en de genationali seerde Suezkanaalmaatschappij was ge- 3. Schadevergoedlngs- en andere eisen, die voortvloeien uit de nationalisatie der Suezkanaalmaatschappij, zullen hetzij via rechtstreekse onderhandelingen wor den geregeld, hetzij aan een scheids rechterlijke uitspraak worden onderwor- 4. De verschuldigde kanaalrechten moeten bij vooruitbetaling aan het door de Egyptische regering ingestelde gezags orgaan voor het Suezkanaal, of zijn ge volmachtigden, worden voldaan. 5. Dit gezagsorgaan zal een speciaal fonds in het leven roepen, waaruit kos ten, verbonden aan verbeteringen van het Suezkanaal, of aan uitbreidingswerkzaam heden. die ten doel hebben een groter scheepvaartverkeer mogelijk te maken, zullen worden bestreden. Het fonds zal worden gevormd door er een bepaald gedeelte van de doorvaartgelden in te storten. Dit gedeelte zal niet geringer zijn dan het percentage, dat de oude Geen tussentijdse verklaring LUCHTVAARTONDERHANDELINGEN NEDERLAND-V.S. BEGONNEN IN WASHINGTON z\jn gisteren de Ne-1 voorbereiden van de onderhandelingen derlands-Amerikaanse onderhandelin- Zijn plaats in de delegatie is ingenomen gen over een nieuw luchtvaartverdrag door S. G. M. baron- van Voorst tot Voorst begonnen. Het gaat om de wens van de buitengewoon gezant en gevolmachtigd K.L.M. van Amsterdam via Montreal op Los Angelos en Houston te mogen vliegen en van Curacao op New York. De leider van de Nederlandse delegatie, staatssecretaris Van der Beugel, zei bij de opening van de eerste vergadering die 25 minuten duurde, te vertrouwen, dat na zeven jaar van vruchteloos pogen een overeenkomst tot stand zal komen. De leiders van beide delegaties zijn overeengekomen, tijdens de eigenlijke on derhandelingen geen verklaringen in het openbaar af te leggen. De conferentie zal ten hoogste veertien dagen duren. De Nederlandse delegatie is op het laatste ogenblik gewijzigd, doordat drs. A. B. Speekenbrink Ï6 benoemd tot gou verneur van Curagao. Drs. Speekenbrink, hoofd van de economische afdeling van de Nederlandse ambassade in Washington, heeft een groot aandeel gehad in het Gemaskerden hebben dinsdag de jarige Griekse onderwijzer Theodoros Faschalides vn een clubgebouw in het dorp Avgoroe, bij Famagusta, doodgeschoten. E.i is de eerste aanslag sinds vier dagen geleden de Eoka een bestandsvoorstel deed. dezelfde In Washington heeft de Israëlische am bassadeur Eban met de onderminister van buitenlandse zaken. Herter, gecon fereerd. Na afloop verklaarde Eban, dat Israël en de Verenigde Staten beiden de Verenigde Naties verantwoordelijk ach ten voor Gaza. En voorts, dat Israël Ame rika geen nieuwe garanties heeft ge vraagd, maar wel heeft aangedrongen op uitvoering van de door Amerika gedi beloften. Het is wel zeker, dat Amerika, hoezeer het Egyptische optreden be treurd wordt, erkent dat Egypte het recht op burgeljjk bestuur van Gaza niet kan worden ontzegd. Dag Hammarskjöld is onmiddellijk Kairo vertrokken, hij gaat wellicht ook nog naar Jeruzalem. Zijn reis zal ver moedelijk veertien dagen duren. Israël zal last dragen „Als Nasser tracht ons de vaart door de Golf van Akaba te beletten zullen we het Egyptische regeringshoofd ontmoe ten, niet aan de vredestafel, maar met onze wapens, heeft in een gesprek met een correspondent van het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" Ben Goerion Het geofysisch jaar heeft een bij zondere „vondst" aan het licht ge bracht: een onderzoekingsexpeditie trof in de Zuidpoolbasis van Shakck- leton een voorraadje Hollandse kaas aan, die veertig jaar oud was en nog in prima staat verkeerde! Gistermiddag heeft ir. J. M. van Voorst van Beest, hoofd afdeling agrarische vertegenwoordiging bui tenland van het ministerie van landbouw, de kaas overhandigd aan de firma, die ze veertig jaar gele den geleverd heeft. V.l.n.r. de heer Van Voorst van Beest en de twee firmanten, de heren A. C. en J De premier vertelaarde: „Als wij de wapens weer moeten opnemen om onze rechten te verdedigen, zal dart een dag van rouw voor het wereldgeweten zijn. We zullen het slechts in de laatste in stantie doen, maar als wij er toe gedwon gen worden, zullen wij het op doeltref fende wijze doen". Ben Goerion zou er de voorkeur aan geven door onderhandelen tot overeenstemming te komen met de Arabische leiders, maar hij achtte de kans daarop twijfelachtig, aangezien Nasser op de vernietiging van Israël De Israëlische premier is van me ning. dat een rechtstreekse actie van de Verenigde Naties de beste oplos sing voor het Midden-Oosten is. Als de Verenigde Naties niets doen, kan alleen Amerika voor een oplossing zorgen, als Amerika ook niet hande lend optreedt zal Israël de last alleen dragen. Palestijnse leger In Kairo worden voorbereidingen ge troffen voor de terugkeer van het „Pa lestijnse leger" naar het gebied van Gaza. Deze actie is een onderdeel van het Egyptische programma om in de strook van Gaza de toestand van oktober van vóór de Israëlische bezetting te her stellen, zo meldt een correspondent van Belga. Met het overnemen van het gebied door het „Palestijnse leger" wordt evenweü gewacht tot de besprekingen van presi dent Nasser met Hammarskjöld achter de rug zijn. Een Israëlische militaire patrouille heeft gisteren een uur lang gevochten met een gewapende bende van tien Ara bische infiltranten, die in het gebied van Gill in Zuid Judea opereerden. De Arabieren trokken zich op Jor daans grondgebied terug. Er vielen geen slachtoffers. SUEZKANAAL Het Suezkanaal is door de Egyptische kanaalmaatschappij open verklaard voor schepen tot 2000 ton. Egypte heeft voorts toestemming verleend tot het lichten door de V.N.-ploegen van de kruiser Aboekir. HET WEER IN EUROPA tl li zzw zzw windstil WEERBERICHT Winderig De Bilt verwacht tot mor genavond: Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Overwe gend krachtige wind tussen zuid en west. Vooral In het binnenland lagere tempera turen. (Opgemaakt te 11.15 u). ZON EN MAAN 21 maart: zon 6.43—18.56 uur; 9.25 uur. Op 23 maart L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1