SPORT EN WEDSTRIJDEN Het was voor de Zuidzij een zwarte week Eindstanden van de competitie L.D.D.B. '56-'57 Meer personeel omzet en uitvoer bij industrie NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 18 MAART 1957 M Vervolg van Wereldkampioenschap '58 voetbal in Zweden Het verloop van het wereldkampioen- «ehap voetbal 1958 is thans vastgesteld. De eindronden zullen in juni 1958 in Zweden worden gehouden, nadat in fe bruari 1958 in Stockholm zal zijn geloot. Zestien landenteams zullen aan het fi- naletoernooi deelnemen, namelijk 14 lan den die zich klasseren in de voorronden, alsmede Duitsland, dat de titel moet ver dedigen en Zweden, dat als gastheer op treedt. Bij de loting zullen de deelnemende teams worden ingedeeld in vier groepen van vier. In de vier groepen wordt een halve competitie gespeeld, zodat elk team drie wedstrijden zal moeten spelen. De finale wordt in Stockholm gespeeld. Inmiddels is besloten, dat spelers, die in het buitenland spelen toch in aanmer king komen voor verkiezing in de natio nale ploeg van hun geboorteland. Nood zakelijk is evenwel, dat de bond van het land, waarin zij zijn gevestigd en waar voor zij in de competitie uitkomen, hier voor toestemming geeft. Nu reeds heeft Turkije zich terugge trokken. De ploeg moest in de voorronde tegen Israël spelen. Israël komt nu direct in de tweede voorronde van de Afrikaans- Aziatische zone en zal moeten spelen te gen de winnaar van communistisch China Indonesië. Wereldtitel schaken BOTWINNIK WON Smyslov Is weer beter en dus werd za terdag In Moskou de vijfde partij om het wereldkampioenschap schaken gespeeld Het werd voor de met zwart spelende uitdager geen succes, want wereldkam pioen Botwlnnik won. De wereldkampioen speelde met wil en Smyslov koos een zeldzame variant van de oude Indische verdediging. Bot- winnik kreeg het beste spel en bezat vol doende tijd, terwijl Smyslov enigszins in tijdnood geraakte. Toen de partij r zetten werd afgebroken, stond Botwinnik er uitstekend voor. Na de hervatting duurde het nog 14 zetten, doch toen capu- tuleerdë Smyslov. Hierdoor leidt Botwin nik thans met 3 punten tegen Smyslov 2 punten. Bouwmeester won het Ritmeester Schaaktoernooi In Veenendaal zijn zaterdag de partijen uit de vijfde en laatste ronde van hoofdgroep van het negende Ritmeester Schaaktoernooi gespeeld. De resultaten luiden: drs. C. B. var Berg—Fr. Roe6sel VzH. Bouwmeester T. D. van Scheltinga li De partij uit de vierde ronde tussen Roessel en Orbaan, die vrijdag was afger broken, werd eveneens uitgespeeld. De uitslag werd 1—0 voor Orbaan. Ofschoon lm de eindstand Bouwmeester en Cortlever Ieder 3 punten hebben is, na loting, Bouwmeester als winnaar van het toer nooi aangewezen. De eindstand luidt: 1. H. Bouwmeester (Amsterdam) 3 pnt.; 2. N. Cortlever (Am sterdam) 3 pnt; 3. 4. en 5. Fr. Roessel (Amsterdam), drs. C. B. van den Berg (Amsterdam) en T. D. van Scheltinga (Amsterdam) ieder 2% pnt; 6. Orbaan (Am sterdam) 1% pnt. Kunstwielrijders bijna onbekend in ons land In Millingen aan de Rijn bestaat de kun6trijwielvereniging „Julia na". In 1959 bestaat zij vijftig jaar en zal dan een groot concours hou den, mede om de kunstrijwielsport meer bekendheid te geven. Dit is niet overbodig, want behalve „Ju liana" i6 er nog maar één kun6trij- wielvereniging in ons land en wel „De Heidebloem" in Heerlerfaeide. De afstand tussen beide verenigin gen is echter zo groot, dat er slechts sporadisch contact is. Het doel van de kunstrijwielsport is het beoefenen van sport en wel in het bijzonder van evenwichts oefeningen en acrobatiek op kunst rijwielen. De sport wordt in Ne derland vrijwel niet meer beoefend, maar toch hebben deze Nederland se verenigingen geen noodlijdend bestaan, omdat zij zichop Duitsland hebben georiënteerd. Daar bestaan namelijk vele kunst- rijwielverenigingen en zijn zelfs bonden, die competities organiseren en Jaarlijkse concoursen houden. En dus zullen de Duitsers ook in 1959 naar „Juliana" komen om het rijwiellievend Nederland een6 een leeje in de kunstrijwielsport te geven ACADEMISCHE EXAMENS de heren A. M. Leem Th. Palmen te Klimmen te 's-Gravendeel. Lelden en G. Moji nej. M. J. Fontein Wijziging hoofdklasse volleybal ter sprake Onder voorzitterschap van de heer P. Struik uit Groningen heeft de Nederland se Volleybal Bond zaterdag in Utrecht op verzoek van enige districten vergaderd. Het waren onder meer de districten Utrecht, Amsterdam. Den Haag megen, die zich niet konden verenigen met de door het bestuur voorgestelde wij ziging in de hoofdklasse voor het komen de seizoen. Tevens kwam een voorstel ter tafel ovei de instelling van een commissie ter con trole van het bondsbureau en de sinds kort benoemde administrateur. Vooral dit voorstel hield de aanwezigen geruim- tijd bezig. Het bestuur kon zich, evenals een groot aantal afgevaardigden, niet verenigen dit voorstel en beschouwde het als motie van wantrouwen. Nadat beide par tijen onderling overleg hadden gepleegd, werd dit voorstel Ingetrokken. Het zal nader worden besproken op een vergade ring van districtsvoorzitters. Een te houden enquête za-1 uitmaken in hoeverre de vier districten gelijk hebb voor wat betreft de voorgestelde wijzigin gen in de hoofdklasse. Ook dit zal cei punt van bespreking vormen op de voor zittersvergadering. Vluchtte Hongaarse tafeltenniskampioene naar ons land De Hongaarse tafeltennisspeelster Ag nes Simon, die vrijdag met haar landge note Lidia Mosoczy het wereldkampioen schap dames-dubbelspel behaalde door een overwinning op het Engelse tweetal Ann Haydon en Diana Rowe, is uit haar hotel in Stockholm verdwenen en zal niet aar Hongarije terugkeren. Volgens ontvangen mededelingen j voor de eindwedstrijd om het wereld kampioenschap reeds contact hebben op genomen met de Zweedse politie o: Informeren hoe zij handelen moest. eer zij politiek asiel wilde vragen. Tijdens de opstand ln november 1956 vluchtte mevrouw Simon met haar land. Op aandrang van haar moeder keerde zij naar Hongarije terug. Haar man bleef In Nederland. Het ver moeden bestaat dat zij naar ons land zal teruggaan, temeer, nu gebleken is. dat zij geen politiek asiel heeft gevraagd en enkele uren voor het vertrek van de Hongaarse ploeg uit Stockholm met de trein naar Kopenhagen is vertrokken. Zeer matig spel Katwijk-Leiden 0-3 WAD AT „KATWIJK" en „Lelden" een kwartier tevergeefs op de scheidsrech ter hadden gewacht werd in deze leemte voorzien door de LVB-scheidsrechter H. de Koning uit Rijnsburg, die evenwel eerst even zjjn officiële scheidsrechters- dracht moest gaan halen in zijn woon plaats, zodat al met al de wedstrijd een goed half uur te Iaat begon. Deze wedstrijd was voor „Katwijk" van groot be-lang, in verband met de bezet- de laatste plaats. Maar de Kat- wijkers speelden bijzonder slap en „Lei den" deed het niet veel beter, hoewel het daarop kort na het begineignaal niet leek. Want nadat midvoor Key er niet in was geslaagd, een voorzet van linksbuiten Honsbeek goed te gebruiken, maakte rechtsbuiten Rietkerken toch al snel het doelpunt (01). Dezelfde speler scoorde in de 14de minuut doelpunt num mer twee (02). Na de rust kreeg „Katwijk" de wind mee en het Leidse doel moest ook wel een ware belegering doorstaan, maar de score veranderde niet. Op een ogenblik, ,dat „Lelden" even wat meer bewegings vrijheid kreeg, maakte midvoor Key ook meteen 03. Daarmee had „Leiden" ver diend gewonnen, al had het evenmin als de Katwijkers een briljante partij voet bal ten beste gegeven. KATWIJK AAN DEN RIJN Ook C.B.T.B. wil woningen voor jonge tuinders De plaatselijke afdeling van de Chr. boeren- en tuindersbond hield de jaarver gadering in De Roskam. De leiding berust te bij de heer G. van der Does. tweede voorzitter. Bij het uitbrengen der jaarver slagen bleek uit dat van de penningmees ter. dat het batig kassaldo 138.06 bedroeg. Een zustervereniging had verzocht om steun bij pogingen het gemeentebestuur te bewegen tot de bouw van woningen met bijbehorende schuren voor jonge tuinders Nadat er even over was gesproken, werd het besluit genomen zich geheel achter dit streven te stellen. Men sprak ook over de plannen van het gemeentebestuur cultuurgronden te be stemmen voor woningbouw en voor wegaanleg. Er werd ernstige bezorgdheid uitgesproken over deze plannen. Bij de bestuursverkiezing werd in de bestaande vacature gekozen de heer C. van ter Perk. Als spreker trad op de heer J. BAak- hekke uit Rijnsburg. leraar aan de tuin bouwschool aldaar. Hij hield een causerie over grondonderzoek. Hij zei. dat het on derzoek van tuinbouwgronden zo belang rijk is, omdat daardoor kan worden vast gesteld, welke culturen geschikt zijn. Er werd aandachtig naar de heer Braakhekke geluisterd, vooral toen hij het had om schadelijke en niet schadelijke bacteriën. Spreker beval zijn toehoorders aan hun kinderen tuinbouwonderwijs te laten vol gen. Dat onderwijs is onmisbaar, zei hij, als men de tuinbouw zo intensief en effi ciënt mogelijk wil uitoefenen. Woensdagavond wordt om 8 uur in De Roskam een vergadering gehouden van de amateurfotografenclub. Merwe Lloyd overgedragen Aan de Lloydkade te Rotterdam is za terdag het door de Rotterdamsche Droog dok Maatschappij gebouwde 9709 ton me tende m.s. Merwe Lloyd overgedragen aan de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd. Dit schip is het tweede van een serie van zes, die de naam van een rivier draagt, beginnend met de letter M en daaraan toegevoegd het woord Lloyd. Zaterdag zal de Merwe Lloyd voor haar eerste reis naar Indonesië vertrek- KATWIJK AAN ZEE Wijkavond Woensdag om kwart voor acht wordt in de Oranjezaal een wijkavond gehouden van de wijkgemeente Noord-West Mej W. Krijkamp, inspectrice bij Kinderzorg, zal spreken over „Het kind van de reke ning" Wijkgemeente Zuid In de wijkgemeente Zuid van de Her vormde Gemeente werden tot ouderlingen gekozen de heren W. Aandewiel (in de vacature L. Hartevelt), J. Varkevisser (nieuw) en Jac. van Duyn (vacature W an den Oever). Filmmiddag Zaterdagmiddag werden in de Oranji ia! een tweetal filmbijeenkomsten ge houden voor de leden van de jongens clubs en .de jongeliedenclubs. De v stellingen waren aangeboden door de dingscommissie van de Hervormde Ge- Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur spreekt ie afdeling van de Geref. Bond ds. E. F. Vergunst van Rijssen- Biddag Morgen wordt in de Geref. Gemeente biddag voor het gewas gehouden. Om 3 uur en om halif 8 gaat In het kerkgebouw in de Remisestraat voor ds C. Molenaar Hoog en laag water Dinsdag 19 maart: hoog water 5.20 17.41, laag water 1.11 en 13.39. KATWIJK Burgerlijke stand GEBOREN: Gerda, dr van G Hogewo- ning en P van Duijn; Jacobus Cornells. M Hazenoot en A Ouwehand; Cor nells, zn van A van Beelen en J Jonker; Cornelia, dr van C de Jong en L Koeke- bakker; Leendert, zn van L van der Plas en P Hus; Eric Wouter, zn van J West hoek en M van Aken; Johannes Pieter. zn van J Mastenbroek en A Wildschut; Adriana Johanna, .dr van J van Duijn er L Kloos. GETROUWD: Th M van Dorp en I Moene; C. van den Oever en W Zand bergen; C P Heemskerk en A Zwitser. OVERLEDEN: Willem Hogewoning, 62 jr. echtgen. van M. Barnhoom; Pietertjc Boessaard. 65 jr, echtgen. van W Schaap; Maria van Rijn, 69 jr. wed. van G Ver- VISSERIJGOLF T^OOR DE ZUIDZLJ is het een zwarte week geworden en in feite niet al- léén voor de produktiesector van het bedrijf er waren ook eflders sombere geluiden te vernemen. Maar -een periode, waarin geen enkele trawler tot een lonende reis kon komen en er dus over de hele linie met verlies moest worden gewerkt, kan dan toch wel zonder veel kans op tegenspraak tot een slechte, een zeer slechte voor de reders geproclameerd worden. De vangsten waren abominabel ei dan eens een 6chlp met een 700 kisten marktte, waren er zeker een paar hon derd vol „paapjes" bij, waarvoor de han del de neus ophaalde en waardoor besomming tussen de f 9500 en de f 18.000 schommelde. Die hoogste kwam dan de Vios, die maandag voor zijn 1100 kisten tot de top van de barre week steeg niemand meer in zijn nabijheid duldde. Er is wel eens teruggedacht aan de eerste drie maanden van het vorige jaar, to» staking in de trawlvi6serij niet zoveel geld kostte al6 er nu bij heeft gemoeten Over het algemeen lag het niet aan d prijzen: in het midden van de week werd graag een f 50 voor een kistje braad gegeven en de wijting liep tot een f 30— vaaruit het tekort wel duidelijk bleek en zelfs vrijdag, toen de 600 kisten sched- eigenlijk min of meer naa6t de markt tuimelden, omdat de vrijdag nu eenmaal niet de gunstigste dag genoemd kan wc den, werd er niettemin nog een vaste f betaald EERVOLLE NEDERLAAG VAN HOCKEY B-TEAM DAMES TEGEN ENGELAND Het Nederlandse dames B-team heeft zaterdag te Ipswich (Engeland) de hockey wedstrijd tegen de Engelse dames met 1-0 verloren. Maar het was een eervolle ne derlaag, want tot in de laatste minuut ging de strijd volkomen gelijk op en een sterke aanval van het Nederlandse front in de laatste minnten had de stand bijna op 1-1 gebracht, een uitslag die meer in overeen- temming met het spelbeeld zou zijn ge- Geen wonder dus dat mejuffrouw mr M. Wijnstrom, lid van de dames elftal commissie, na afloop vertelde dat zij bui tengewoon tevreden was over het spel dat door onze meisjes is geleverd. In do En gelse ploeg stonden niet minder dan vijf internationals opgesteld, maar door het uitstekende werk van onze midden- achterlinie konden de tegenstandsters worden gehouden. Ook in technisch opzicht deden onze meisjes niet voor' de Engelse dames onder. Het gevolg was dat het spel heen en weer golfde en er zowel het Nederlandse als voor het Engelse gesp. gcw. gel. verf. pbord Pt- LDV 9 7 2 14 108 ADC 9 5 2 2 12 92 LDC 9 5 2 2 12 100 DVN 9 5 4 10 89 OGB 9 4 1 4 9 90 RDC 9 3 2 4 8 93 HDC 9 2 3 4 7 92 WDG 9 3 1 5 7 81 KWZ 9 3 I 5 7 79 Sleutels 9 2 7 4 74 Promotie: Sleutel—RDC 2 10—10, RDC 2 —Sleutels 911. Sleutels blijft in de hoofd klasse. Eerste klasse RDC 2 10 10 20 131 DLV 2 10 7 2 1 16 124 SDV 10 6 0 6 12 106 DES 10 5 1 Nooit gedacht 10 4 3 ZDV 10 3 3 Denk en Zet 10 3 2 KDC 10 3 1 ADC 2 10 2 2 KWZ 2 10 3 KijkUit 10 2 Tweede klasse Kijk Uit 1 10 8 2 HDC 2 10 8 0 WDG 2 10 8 0 Samen Sterk 10 OGB 2 10 ADC 3 10 Kijk Uit 2 10 KDC 2 10 N. Gedacht 2 10 RDC 3 10 DES 2 10 2 4 10 114 doel gevaarlijke momenten ontstonden De spil van het Nederlands elftal, mej. Goedbloed, behoorde tot de uitblinksters. Na een kwartiertje spelen maakte onze voorhoede beter gebruik van haar werk en werden er vele aanvallen op het En gelse doel gedaan. Helaas schoot de schot vaardigheid van onze aanvalslinie nog te kort, zodat geen successen werden ge boekt De beide achterspeelsters wisten evenwel op haar beurt de Engelse hoede ln bedwang te houden, terwijl in laatste instantie de doelverdedigster mej. Van der Wel van onschatbare waarde was. De rust trad dan ook in met een blanco In de tweede helft lukte het de Engelse linksbinnen mej. Allinson na twee rr ten spelen een onhoudbaar schot op het Nederlandse doel te lossen (10). Het spel werd in hetzelfde snelle tempo voortgezet. Onze landgenoten bleven zich fel weren, maar ondanks het feit dat zij het de En gelse verdedigsters vaak moeilijk maakten, mislukten hun pogingen om de gelijkma ker te forceren. De opstelling van het Nederlandse team as als volgt: doel: M. van der Wel (Kieviten); achter: C. Nagel (Kieviten) en S. de Greve (La ren); midden: T. Boer (BDHC), A Goed bloed ('t Gooi) en U. van Uden (OZ); voor: R. Dijkstra (BDHC). M. Duijster (Hilver sum), A. Huijtker (Zwolle), J. Hezemans (EMHC) en M. Vigeleyn (Kieviten). Zaak Vijzelstraat voor de Hoge Raad De zaak tegen de 41-jarige B. D., bouw kundige uit Amsterdam, komt volgende week dinsdag voor de Hoge raad. D. wordt tenlaste gelegd overtreding van het Veiligheidsbesluit en het veroorza ken van zwaar lichamelijk letsel, waar voor hij veroordeeld werd tot resp. 100 en 150 boete. Het betreft hier de ge ruchtmakende instorting van het perceel aan de Amsterdamse Vijzelstraat, waar bij, zoals bekend, enkele personen ver wondingen opliepen. Brand ln oliefabriek. Zondagmorgen is brand uitgebroken in de oliefabriek „De Ploeg" in Maassluis. Er ging voor enige tienduizenden guldens olie verloren. ken, waarop de vis nog verkocht kan worden, maar wedetom is het allemaal een bewijs, dat over en weer vaak té weinig rekening wordt gehouden met de belangen van de overkant van de haven België heeft zich kalm gehouden en di was bij de grote aanvoeren in Oostende geen wonder grote eigen aanvoeren en stevige importen uit Denemarken wel te verstaan. Door het teruglopen van d< 6cholvangsten is hier de koers niet on belangrijk gestegen en vrijdag en zater dag, toen er tobh een 70 platvisschepen aan de afslag verschenen, bleef de prijs hangen om de f 33 voor grote dellschollen. waar zetsoort en t f 5—10 boven kwamen. Het binnenland betaalde voor de tweeën een goede f 30 en voor de drietjes, die er nu weer mee gaan komen, kwam rond f 15 per ki6t. De export op Engeland heeft zich ove rigens dapper geweerd. Evenals zij, die moesten zien de stevige hoeveelheden tong weg te werken en er voor hielpen zorgen, dat de langverwachte daling ln de koersen, zelf6 bij een aanbod van 70.000 kilo over twee dagen, uitbleef. De exportorders voor zowel goed hebben deze neergang tegengehou den en de handel vraagt zich af, wat er wel moet komen om een deuk in de koers te drukken. En voor het binnenland is het een zwa re week geweest tekorten aan rond- vis. slappe kwaliteit door de lange, moei lijke reizen, weinig of geen platvis in hel midden van de weekde „juffrouw" vlucht onder zulke omstandigheden naar het eitje en de bief. De K.L.M.-vIleger P. Stein, die tien dagen geleden op Curasao bij het duiken ln een zwembad drie nekwervels brak, is zaterdag aan de gevolgen overleden. Contactavond D.V.V. Zaterdagavond hield de accordeonver eniging D.V.V. in het Antonius Clubhuis voor haar leden en donateurs een con tactavond. De voorzitter, de heer F. Zwanenburg, opende de avond. Hij richtte daarna een woord van dank aan het adres van het damescomité, dat kosten noch moeite had gespaard om deze avond voor de leden en donateurs op de juiste wijze te organiseren. Hierna kwam het revuegezelschap „De Witte Raaf", o.l.v. de heer Tielenburg het voetlicht. Dit gezelschap wist op vlotte wijze de vele sketches op de planken te brengen onder de titel „Ga je mee op reis". Een hartelijk ap plaus beloonde hen aan het einde van hun optreden, evenals tussen de verschil lende één-acters door. is voorzitter Zwanenburg, aan het einde van de avond de tolk der aanwezigen was en het gezelschap „De Witte Raaf" met vriendelijke woorden bedankte. Ook de verloting, waarbij zeer vele mooie prijzen beschikbaar waren gesteld, werd een succes. Prof. dr. Rademaker morgen uitstedig Prof. dr. G. G. J. Rademaker, die m. gen zijn zeventigste verjaardag viert verzoekt ons mee te delen, dat hij de ge hele dag uitstedig is. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Eduard Frans Kaspar, z. v D. Goldberg en M. A. Guggenbühl; Cor nells Albertus Marinus. z. v. M. Johannes M. Heemskerk; Johanna Hazina, dr G. F. Vink en J. H. van Rhee; Richard Nicolaas. z. v. N. Mol en C. Smit; Tjerk Romke Gerard, z. v. T. van der Hauw eD G. E. Bakker: Maria Johanna Lucie, dr v. A. P. C. Mol en A. M. Otten; Hen- drika Johanna Adriana, dr. v. H. Holle- lan en S. Wijnhout GEHUWD: R. J. Gobius en M. J. Mei- OVERLEDEN: W. J. E. L. Pieters Graaf land, 63 jr., huisvr. v. G. J. P. Verschoor; Th. J. E. Zwarts, 78 jr., huisvr. v. P. Reijken; J. H. Buijs, 84 jr., man; J. J. den Burg, 61 jr., man. Niet prinses Helena, de ex-koningin van Roemenië, is verlede nweek te Athene overleden, maar prinses Helena, die ge huwd was met prins Nikolas van Grieken land, een oom van koning Paul. Zij was de moeder van Marina van Griekenland, de latere hertogin van Kent. Prinses Nikolas, zoals zij in. Griekenland werd genoemd, werd 75 jaar. De begrafenis werd bijgewoond door koning Paul, de hertogin vna Kent en haar drie kinderen, de moeder van de hertog van Edinburg, prins Philip, ex-koning Peter van Joego slavië en hét gehele Griekse kabinet. Vergadering GerefMannenbond Z.H.N. KWART VAN JODEN IN ISRAËL GAAI NOG NAAR SYNAGOGE ALS OP DE SABBATH al bet werk ln de jonge staat Israël stil ligt, gaat slechts 25' van de Joodse bevolking naar de synagoge. De rest, 75 dus, heeft afgedait met „de oude godsdienst". Dit zeggen ze zelf, ze vertelden het verschillende kerq aan ds. R. Bakker predikant te Rotterdam voor de zending onder de Joden q deze vertelde het zaterdagmiddag op de voorjaarsvergadering van de gereformeerd mannenbond van Zuid-IIolland noord weer verder. „Maar", zo zei ds. Bakker, „den 75 zoekt,"ln alle richtingen en tracht ook rust te vinden b\j het evangelie. De b()btl zowel het oude als het nieuwe testament, die in vrijwel elk Joods gezin te vinden ii is hiervan wel het bewijs." te en hoe op 15 mei 1948 de onafhankt-' lijke staat door Ben Goerion werd afgs' kondigd. Toen volgde de periode van oor- I log, die bij een ieder bekend ie. Samen met de Hervormde en ii Schotse kerk bedrijft de Gereformeerit 1 Kerk nu zending onder de Joodse bt. volking. Aan het meer van Tiberias heelt1 men een ziekenhuis, waar verschillend! Nederlandse verpleegsters u'erkzaanj zijn. Dit hospitaal is een van de eentt contactorganen voor het Christendom en t de Joden willen dit Christendom be- grijpen. Frankrijk wijzigt invocrpolitiek i Frankrijk schortte m.i.v. zaterdaj i voor de invoer van 'goederen, dit geheel onbeperkt kan geschieden et die afkomstig zijn uit de landen der Organisatie voor de Europese Economi- j sche Samenwerking, de procedure van hei invoercertifieaat en van toestemming vat voorafgaande overmaking van gelden op 1 Voortaan moet deze geschieden onder dek- 1 king van automatisch door het deviezen- c bureau afgegeven vergunningen, maar e' 1 kan aanleiding bestaan om voorafgaand» t goedkeuring te verlangen. Reeds geopend» J dossiers van domiciliëring in het kader i van de procedure van invoercertificatee blijven geldig. Invoer kan geschieden on- der dekking dezer certificaten binnen drl» maanden na opening van het dossier. De op 5 maart geldige vergunninge» j voor voorafgaande overmakingen wordet automatisch en onmiddellijk veranderd it voorafgaande vergunningen. Oorzaak van ondergang Pyrietlading van de Amor ging schuiven De oorzaak van de ondergang van het 1 2817 metende Nederlandse vrachtschip; Amor in de Middellandse zee ten zuiden In zijn inleiding vertelde ds. Bakker die vorig jaar lange tijd in Israël 'door bracht, van het Israël, zoals we het uit de Bijbel kennen, hij lichtte de historie toe rondom de stichting van de staat en gaf ten slotte een korte 6chets van het tegenwoordige leven in de jonge staat. De historie begon hij bij het Zionismr van dr. Th, Herzl, aan het eind van de vorige eeuw. Hij vertelde hoe. de Joden van de sheiks grond kochten en moeizaam cultiveerden, hoe de vlakte van Jizreël van een streek van malariamoerassen tot de korenschuur van Israël werd. Kort vertel de hij van de tijd van 1918, toen Turkije de macht over Israël kwijtraakte, Enge land de supervisie kreeg, de Volkenbond het „Nationaal tehuis voor Joden" stich- Surinaamse oppositie bleef weg De leden van de oppositie ln de Suri naamse Staten hebben gevolg gegeven aan hun voornemen, de officiële ontvang sten bij gelegenheid van het bezoek der Nederlandse parlementaire delegatie boycotten. Zij waren dus niet aanw in de Statenvergadering waarin de dele gaties van onze Eerste en Tweede Kamer werden ontvangen. Ds. S. H. Axwijk, voorzitter vai Surinaamse Staten, sprak zijn erkente lijkheid uit over de steun, die Suriname de beide andere Rijksdelen heeft ontvangen. Als voorzitter van de Nederlandse de legatie sprak de heer H. van Sleen ovei het streven van Nederlandse zijde, elk» gedachte aan bevoogding van Suriname 'it te bannen Daarna gaf de voorzitter van de An tilliaanse Staten, de heer R. J. Isa, uiting de wens, levend in de Rijksdelen, elkaar beter te leren kennen. De drie delegaties zonden een telegram aan ko ningin Juliana en herdachten wijlen pro fessor dr. W. J. A. Kernkamp. A. A. M. Stols hoogleraar in Mexico De uitgever A. A. M. Stols uit 's-Graven- hage, die als expert van de Unesco ir Mexico werkzaam is bij de technische hulpverlening der Verenigde Naties, benoemd tot buitengewoon hoogleraar de faculteit der lebteren en wijsbegeerte de universiteit van Mexico om onder lijs te geven in de geschiedenis en de in dustriële produktie van het boek. /""VNZE INDUSTRIE heeft in 1956 weer het personeel vermeerderd, de omzet vergroot en grotere bedragen uitgevoerd, aldus blijkt uit'een telling van het Centraal bureau voor de statistiek bij ongeveer 11 000 bedrijven. t aantal werknemers steeg .500 tot 1.040.500. De metaalbedrijven staan vooraan met 353.700 (343.800) man daarna komen voedings- en genotmidde- 141.600 (140.000), textiel met 123.600 (123.100), kleding 67.200 (63.800), chemische nijverheid 60.300 (58.800). mijnbouw, veenderijen 58.700 (58.300). I. G. Farben kan nog terugkrabbelen De overeenkomst tot schadevergoeding in de slavenarbeiders van I. G. Farben kan in gevaar komen, al3 men te veel i van schadevergoeding indient, aldus woordvoerder van de liquidatiecom missie te Frankfort. De overeenkomst houdt betaling in van 27 miljoen aan Joodse en 3 min. D.M. aan niet-Joodse eisers. Men heeft op 6000 eisen gerekend. Tot nog toe kwamen er 3800 binnen uit westerse landen, doch men moet rekenen uit communistische landen. De omzet steeg van ƒ25.048 miljoen tot 27.620 min, nl. 8033 (7389) min voe dings- en genotmiddelen, 8021 (7120) min metaal, ƒ2589 (2007) min textiel, 2227 (2007) min chemische nijverheid, 1029 (928) min kleding. Uitgevoerd werd ƒ6510 (6209) min, o.a. metaal ƒ2201 (2060) min, voedings- en genotmiddelen 2017 (1938) min, kleding ƒ67 (73) min. In het vierde kwartaal bereikte de omzet een record van 7632,8 min tegen 6649,6 min in het derde en 6573.6 min in het tweede, de uitvoer beliep 1775,3 min tegen 1605.1 min in het derde en 1586.1 min in het an Kreta is nog een raadsel. De Amor| ras geladen met 2750 ton pyriet. Dit erüj ormt in de ruimen doorgaans een com pacte massa. Vlak voor de ondergang gebouwde schip vertoon de de bovenlaag van de pyrietlading ech ter beweging. niet ondenkbaar, dat het ver schuiven van de lading de ondergan-g van de Amor tot gevolg heeft gehad. Ook iel de oliedruk in de machinekamer •eg, waardoor de machines stopten. Dit vertelde een der directeuren van de K.N.SlM., de heer M. C. Kieft, zater dag. tijdens de ontvangst van de 32 ge redde opvarenden op het Centraal Sta- on te Amsterdam. Schoolhoofden in actie tegen nivellering Zaterdagmiddag zijn te 's-Gravenhage i>or de eerste maal de beide hoofdbestu- »n bijeengekomen der Vereniging van] Hoofden van Scholen en de Vereniging j Hoofden van Prot. Christelijke Scho- j om gezamenlijk de mogelijkheden en punten van samenwerking te bespreken. Besloten werd een commissie in te stel- j len, die de richtlijnen voor deze samen werking zal vaststelllen. Ter vergadering gaven de beide hoofd- besturen hun bezorgdheid te kennen ten den van de in de dagbladen versche- berichten over een geringe verhoging de hoofdenmarge boven de marge van onderwijzer met hoofdakte. Medege deeld werd dat mochten deze berichten juist blijken te zijn, door beide verenigin gen tegen deze verdere nivellering van de functie van hoofd ener school met alle VISSEMJ EN MAKKTNBEUWS 3.15—3.35, 2.90—3.10, 2.76—2.90. gew.) 1.70. 1.66. 1.62. Overzicht: Vette bloemen schikken VOOR IEDEREEN vakonderwijzer bloemslerkunst TAST TOE T IS VAN Extra voordabg* degradant*» DENSDAG WÓENSDAG DONDERDAG 5» 500 gr. ver«« worst 1.88 per stuk 0.89 500 gr. magere .'00 gram ïunehworst 0.58 200 speklappen 1.28 leverworst 0.48 200 gr. zult 0J8 100 gram bacon0.52 1 100 gr. gek. lever 0.58 100 gr. prooureurepek OM Extra wadtrtclom*, nu *ftifc<i«n goedfcoptr KA.LFSLAPPEN, extra mak 1.80 p. 500 gram KALFSFRICANDEAU 2.— 900 gram DOORR. SPEKLAPPEN (schrik niet!) 0.05 p. 500 gram DIK ROOKSPEK, lioht gezouten 0.98 p. 600 gram 1 P- «00 gram KARBON ADE, klein beentje 1.70 p. 500 gTam PAL1NGROOKWORST 1.25 p. 500 gram BA KBLOEDWO RST 0.88 p. 500 gram 100 gram HAMSPEK en 100 gram CBRVELAATWORST, samen 0 79 HAAL HET VLUG EN VOORDELIG BIJ: TEEKEMS' SLAGERIJEN I. Visserijberich- SCH 19—5630. 160 —8800. 310—6330. 24—8200, 9—8120. 233—2010 is). Prijzen per kilo: grote tong 2.39—2.54, ldm. 2.40—2.56. I 2.32 i —2.60. II 1.832.20, tarbot I 1.90—2.14. II 1.60— 1.70. III 95—1.10, IV 90—1.00. griet I 1.00—1.15, Gevraagd SCHILDER (halfwas) Melden tussen 5 e Leerling-elektricien gevraagd voor conservenfabriek. i het bureau van 100 kilo 49.50—80, stijve kabeljauu 28—50.50. IJMUIDEN, 18 maart. Bij het sluiten «lerer editie was de afslag te IJmuiden nog in volle gang, KATWIJK AAN DEN RIJN, 18 maart. Overzicht veiling: Er is, vergeleken met de vorige week, weinig verandering gekomen in aanvoer en handel. Bij een viertal produkten, namelijk waspeen, wit lof en spruiten en boerenkool liep de han del bevredigend en was de aanvoer goed. Met de andere nog voorradige produkten ging het bergafwaarts, met sluitkool, kro- en uien. En de aanvoer wordt nog de week minder. Als primeur kwam er in de afgelopen week spinazie, wat du6 wel het begin van het voorjaarssei zoen mag genoemd worden. Waspeen stond nog midden in de belangstelling en dit alom bekende Katwijkse produkt bracht nog zeer goede prijzen op. In d« lste soort was de te>pprij6 zelf6 nog tot f 50 per 100 kg, maar dit was dan ook het neusje van de zalm. De rest van dit zelfde produkt varieerde van f 3444. Boerenkool bereikte deze week nog uit stekende prijzen en wei van f 30—40 per 100 kg. Witlof voldeed niet aan de ver wachtingen, de prijs wa6 dan ook matig, van f 3245 voor A-kwaliteit en f 20—30 voor B-soort. Voor goede spruiten was veel interesse met goed lonende prijzen. De kwaliteit wordt echter met de dag minder, daar de koppen beginnen door te schieten. Toch bracht dit produkt naar gelang de kwaliteit nog op f 34—70. Van de sluitkoolsoorten ziet men slechts res tanten onder de klok komen, die weinig besommen. Grovere soorten zijn zelf6 oo- •erkoopbaar. De prijzen die voor het ver- :oopbare kwantum worden gemaakt va riëren van f 7—10 per 100 kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6