E H3 E R ID B E R E Nieuw gebouw van Bijenkorf Rotterdam is tijd vooruit jkt'1C''*3 Majoor K. Woning als vluclitliaven en krachtbron flEanrfrr-n Chauffeur Scholtes geen schuld aan busramp Suwirjo moet Sukarno's plan verwezenlijken „Gerichte" maatregel is nog niet socialistisch Lys Assia even in Nederland ZATERDAG 16 MAART 1957 11 Merkwaardige schepping aan Coolsingel Met elke ivarenhuistraditie is radicaal gebroken (Van een onzer redacteuren) BEGIN VOLGENDE WEEK wordt de nieuwe Rotterdamse Bijenkorf, die is verrezen aan de Coolsingel tegenover het Beursgebouw en naast het pand van de Rotterdamse Bankvereniging, voor het publiek openge steld. Dinsdag 19 maart zal de burgemeester mr. G. E. van Waisum deze veelbesproken schepping van Marcel Breuer, een Amerikaan van Hon gaarse afkomst en, naar wordt gezegd, behorend tot de vijf grootste ar chitecten ter wereld, en van de Amsterdamse architect A. Elzas met een druk op een knop in bedrijf stellen. En dan zal de nieuwsgierigheid, die er nu nog bij zeer velen is naar het interieur van dit aan dc buitenkant wel zeer merkwaardige gebouw, kunnen worden bevredigd. Dc schepping van de twee bouwmees ters is daarom zo veel besproken, omd; zij hebben gebroken met de opvatting, die in ons land heerst, dat een w; huis uit veel glas moet zijn opgetrok ken. Traditioneel voor een warenhuis i nu eenmaal een uitvoering met veel glat Maar deze glaswanden worden echter ge woonlijk gebruikt als achtergrond allerlei opstanden, zoals kasten en fectierekken. Vandaar dat in Amerika werd begonnen met de bouw van wa huizen, waarvan de wanden geheel sloten zijn. Vensters, zo meende r werden toch niet gebruikt als licht- of luchtbron. De moderne verlichtings middelen zijn van dien aard, dat zij vol doende licht kunnen bieden waar dat no dig is en de moderne luchtverversings techniek staat voor niets. Waarom dan vroegen architecten zich af, al dat nut teloze glaswerk, dat bovendien nog ont sierd wordt als het als achterwand vooi kasten e.d. wordt gebruikt. Geert betonnen doos Een geheel gesloten betonnen doos de nieuwe Bijenkorf niet geworden. Aan de voor-, zij- en achterkant zijn raampar- tijen aangebracht, die eentonigheid heb ben voorkomen. Maar tegenover Staal' schepping, het Beursgebouw, uit glas op getrokken en Dudoks schepping, de oude Bijenkorf, doet het nieuwe gebouw merk waardig aan en het zal tijd kosten deze moderne vorm te wennen. We onze tijd ver vooruit, betoogde een leden van de directie dezer dagen op bijeenkomst en hij voegde er aan toe: de toekomst zal leren of we juist hebben gezien. Het nieuwe gebouw is van inhoud klei ner dan het oude, maar door een effi ciënter inrichting is met de ruimte i bereikt. De oppervlakte van de verkoop- etages bedraagt in totaal 12.000 m2, dat is ongeveer 2000 m2 meer. da™ die van de Haagse Bijeenkorf. (Er bestaat echter zoals men weef, plannen aan de Haagse Bijenkorf uitbreiding te geven, wat mo gelijk wordt door het verdwijnen van het Scala-theater). Het gebouw telt, zoals dat heet, zes vloeren, nl. kelder, begane grond en vier etages. Bij de inrichting is rekening ge houden met een uitbreiding, die misschien in de loop der jaren noodzakelijk is. Het trappenhuis vervult in de nieuwe Bijen korf een volmaakt secundaire rol. Als verplaatsingsmiddel dienen de op- en neergaande roltrappen, die in het midden van het gebouw zijn aangebracht van de kelder tot de derde verdieping voeren en (VERVOLG VAN PAGINA 1) De minister wijst er de heer Berkhou wer op, dat de oorzaak van het verschil in behandeling van majoor K. en de bij het delict betrokken burgerverdachten voornamelijk gelegen is in de omstandig heid, dat zij verdacht worden van ver schillende strafbare feiten, waarop uit eenlopende strafmaxima zijn gesteld. De burgerverdachten in deze zaak worden verdacht van omkoperij. Voor dit delict, waarop een maximumstraf van ten hoog- tvrce jaar is gesteld, kan in het algemeen geen voorlopige hechtenis worden toege past. Met betrekking tot een der burger verdachten was toepassing van dit dwang middel juridisch wel mogelijk, omdat hij destijds in Engeland woonde. Deze ver dachte werd op 27 november 1956 in ver zekering en op 1 december in bewaring gesteld, welke inbewaringstelling on middellijk daarop voorwaardelijk werd geschorst. Enige tijd later vestigde ver dachte zich in Nederland, zodat de grond slag voor zijn voorwaardelijke geschorste voorlopige hechtenis kwam te vervallen en hij volledig in zijn vrijheid werd her steld. De andere burgerverdachte kon niet in voorlopige hechtenis worden ge nomen, omdat hij in Nederland woont. Verder vindt het verschil in behande ling van de militaire verdachte cn dc burgerverdachten zijn oorzaak in het feit. dat de militaire verdachte dc centrale fi guur in de strafzaak is en dat mede daar om juist zijn isolering noodzakelijk was. ten einde belemmering van het onderzoek te voorkomen. Het verschil in behandeling was dus geen gevolg van de verschillende proces gang in gewone en militaire strafzaken Indien alle verdachten in deze zaak door de burgerjustitie zouden zijn vervolgd, zou een soortgelijk verschil in behandeling zich naar valt aan te nemen even eens hebben voorgedaan. In afwachting van het resultaat van het gerechtelijk vooronderzoek in de zaak tegijn de militaire verdachte, is mede tér voorkoming van dubbel werk, nog geen gerechterlijk vooronderzoek tegen de burgerverdachten gevorderd. Door de autoriteiten van gewone en militaire jus titie wordt én werd in deze zaak nauw samengewerkt. Overzichtelijk toepassing gebracht. Het interieur is, etage voor etage, zeer overzichtelijk. Bre de paden maken een rustig bekijken van de artikelen mogelijk. Men rekent er op. dat met 5000 bezoekers het winkelen nog plezierig blijft. Als op één bepaald ogen blik het aantal bezoekers tot 10.000 zou stijgen, zal de directie de deuren moeten sluiten tot de drukte is afgenomen. De totale capaciteit van de nieuwe Bijenkorf is 100.000 bezoekers per dag. Tot de nieuwigheden van de Bijenkorf behoort de combinatie warenhuis-joumal- thcatcr. Aan het gebouw is een cineac ge bouwd, die ook van uit het warenhuis be reikbaar is. De hoogte van dc nieuwe Bijenkorf is 26.52 meter cn de gevcl- tcnglc aan dc Coolsingel ongeveer 60 Het f alages i 20. Bij de opening zal het nieuwe pand niet geheel gereed zijn. De sculptuur, die de Russisch-Amerikaanse beeld houwer Naum Gabo ontwierp om de bebouwing van de uitspringende rooilijn te vervangen, is nog niet aan gebracht. Dit zal eerst in mei ge schieden. Wekelijkse publikatie prijsindex bezwaarlijk (Van onze parlementsredactie Minister Zijlstra acht een wekelijkse publikatie van het prijsindexcijfer van liet levensonderhoud van gezinnen van hand- en hoofdarbeiders zeer bezwaar lijk. en wel op grond van financiële en administratief-technische moeilijkheden. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, mr. J. A. W. Bur ger, had schriftelijk om een dergelijke publikatie verzocht, gezien de wenselijk heid om de gevolgen van de huidige prijs ontwikkeling snel te kunnen beoordelen. ijn antwoord wijst de minister erop, dat bij een wekelijkse enquête ook teer die minder uitgebreid zou zijn dan de gebruikelijke een zeer groot aantal berichtgevers, op wier vrijwillige medewerking het Centraal Bureau voor de Statistiek is aangewezen, extra moe- vorden belast. Mede gezien de naar grotere stabiliteit, zelfs in verschillende opzichten tot daling neigende interna tionale prijsontwikkeling, lijkt dit niet verantwoord. (Advertentie) Vrouwen Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijn lijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk venlichten, ja. die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal. de grote pijn- verdorijver. Togal is onschadelijk voor hart. nieren en maag. Bij apotheek en drogist 0.95, 2.40 en 8 88. Tiendaagse voor goede inrichting start op 21 maart voor 5e maal (Van een onzer verslaggevers) T_| ILDEBRANDS diakenhuismannetje had er slechts zorg voor, dat hij niet van de armen zou worden begraven, opdat het graf dan tenminste een eigen plekje'voor hem zou zijn. Maar dat was honderd jaar geleden. Wij, mensen van deze tijd, weten dat het recht is dat ieder mens, ook de eenvoudigste, een eigen woning heeft, waarin zijn persoonlijkheid tot uiting komt en waar zijn eigen haard goud waard is. Zo filosofeerde dc staatssecretaris van sociale zaken, mr. dr. A. A. van Rhijn, die minister Suurhoff verving in een bijeenkomst van de Stichting Propaganda Woninginrichting. Minister Suurhoff ligt met griep te bed en daarom voerde de staatssecretaris het woord. i i 1 1 M 1111I JÉ 1 t11 I 1 i i 1 Mmrnmk 1 1,1 ,i(i1111 i !J .■MiV,'.» -m !l§ i DUITSE BESTUURDER VEROORDEELD DE (Van onze correspondent te Neu Ulm) E DUITSE chauffeur Müller is gisteren door de rechtbank al hier tot anderhalf jaar gevangenis straf veroordeeld. Hij mag geduren de vijf jaren daarna geen motorrij tuigen meer besturen en moet de proceskosten betalen. De eis luidde eveneens anderhalf jaar. Er was veel publiek in de gemeente- ladszaal van Neu Ulm waarheen de -chtbank was verhuisd, toen de presi dent, mr. Spiegel, zijn vonnis uitsprak. beklaagde zichtbaar bewogen werd aangehoord. De verdediger, mr. Urwalski. was tot de slotsom gekomen, dat Müller niet meer dan zes maanden gevangenisstraf voorwaardelijk verdien- le. „De zaak-Memmingen" is hiermee nu indclijk uit de wereld en de schuldvraag net betrekking tot de autobusramp met de Zwijndrechtse touringcar die zich op 14 augustus van het vorig jaar bij Vöh- ringen voltrok, beantwoord. Een ogenblik dreigde gisterochtend de zaak nogmaals te worden verdaagd toen de verdediger opnieuw een getüige-des- kundige wilde doen horen. De presidént de rechtbank merkte evenwel op dat maar niet voortdurend nieuwe des kundigen ten tonele kon voeren en dat toedracht van de zaak nu wel genoeg duidelijk was. De catastrofale botsing, die Nederlandse vakantiegangers het leven kostte, had zich in de laatste beslissende seconden voltrokken, iets wat op grond van de rapporten der deskun digen (en zonder de getuigenverklarin gen) ook wel had kunnen worden uitge-r maakt. De schuld van Müller was vol gens de president onomstotelijk vastge- iteld. Bleef de vraag wat de Nederlandse buschauffeur Scholtes had kunnen doen. De officier van justitie mr. Relchert achtte in z(jn requisitoir Müller alleen schuldig aan het lichtzinnig rijden, mede veroorzaakt door oververmoeidheid. Chauffeur Scholtes pleitte h(j vrjj van medcschuld. Mr. Reichert merktte in dit geval op, dat het achteraf een koud kunstje is om te theoretiseren over Scholtes had moeten doen toen hg de slingerende en met grote snelheid op hem afstormende vrachtauto zag aankomt De verdediger van de beklaagde pro beerde de rollen om te draaien, erken nend dat zijn cliënt een grove rijfout had gemaakt door links op de smalle weg te rijden. Doch hij probeerde een even grote nalatigheid op chauffeur Scholtes af te schuiven en betoogde, dat dezelfde aan klacht tegen chauffeur Scholtes zou kun nen zijn ingediend. Hij was van mening, dat Scholtes net to goed op het beklaagdenbankje hoorde, omdat hij onjuist had gereageerd en zelfs had verzuimd voldoende te remmen. Vierentwintig doden bij Finse treinramp Bij de treinbotsing in Finland zijn gis teren 24 mensen om het leven gekomen 51 Personen werden gewond. De toestand van dertig gewonden is zeer ernstig. Mr. W. J. J. Koole. rechrer te Bred benoemd tot lid van het hof van ju< van Suriname. Nieuw Wetb. Militaire Strafvordering (Van onze parlementaire redacteur) Aan een commissie van deskundigen is opdracht gegeven tot het ontwerpen van nieuw Wetboek van Militaire Straf vordering. Daarbij zal ook de positie van de verdediger in hét militaire strafpro- worden bezien. Minister Samkalden lt dit mee in antwoord op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamerlid C. Berkhouwer (lib.). In het nieuwe Wetboek van Militaire Strafvordering lauw bij de regeling van het Wpt- boek van Strafvordering worden aange- Het imposante nieuwe gebouw van de Rotterdamse Bijenkorf bij avond. De hoogte is 26.52 me ter en de gevellengte aan de Coolsingel 58.50 m., doch met de Cineac mee 67.17 m. (Advertentie) De stichting hield deze bijeenkomst; gisteren te Amsterdam, als inleiding voor de traditionele „Tiendaagse voor de woninginrichting", die dit jaar voor de vijfde maal start en wel op 21 maart. Door het gehele land zal dan weer pro paganda worden gemaakt voor goede ver zorging- van het woonmilieu. Ditmaal waren het mr. Van Rhijn en prof. dr. A. A. Querido. voorzitter van de Nationale federatie voor geestelijke volksgezond heid, die op de inleidende bijeenkomst het woord voerden. Er ztfn nog ondeugdelijke woningen Ie over, aldus dr. Van Rhijn: in een van onze provinciesteden bijv. is zes pet van de gezinnen in één kamer ondergebracht, waterlozing is daar nergens, het tonnen stelsel is er nog gew-oon en de oude wo ningen zijn vervuild. Zolang zulke toe standen nog in ons land heersen past het ons niet, alleen maar naar mooie nieuw bouw te kijken en blijft de woningnood staatsvijand no. 1. Toch mogen we dankbaar zijn voo vorderingen. Het woonmilieu speelt beslissende rol: in deze tijd een kracht bron en een plaats waarin het gezin als oercel van de samenleving zich harmo nisch kan ontwikkelen. Daarom is pro paganda voor het goed inrichten van de woning alleszins toe te juichen, aldus dr. Van Rhijn, ook bij de huidige bestedings beperking, want wat aan de woning wordt gedaan, is nodig en nuttig. Laatste loopgraaf Prof. Querido noemde de persoonlijke inrichting van de woning een laatste loopgraaf voor de individualiteit in de massale bouw en de massale meubelfa- bricage. Bouwde de mens zich oorspronkelijk een schuilplaats dicht b(j de grond, de moderne woontcchniok heeft ons ver van dc bodem gebracht. Ook dc woning zelf is een stuk industrie geworden en de indeling is zo uniform, zo bepalend voor de bewoning, dat alleen dc inrichting nog iets persoonlijks cn dus bevrijdends voor dc mens kan brengen. Daarom is het voor de gccstelgke volksgezondheid van groot belang, wanneer de leus „uit gestandaar diseerde onderdelen individuele eindpro- dukten" bewaarheid kon worden. ATOOMREACTOR IN DE V.S. ONTPLOFT Naar eerst gisteren bekend werd ge maakt is op 12 februari te Los Alamo* (Nieuw Mexico) een Amerikaanse atoom- reactor ontploft. Deze reactor, gebouwd un 1951 voor proefnemingen met „kritie ke" of „vertraagde" neutronen, werd ge heel vernield, zonder dat daarbij doden of gewonden vielen. Het gebouw, waarin zich de ontploffing voordeed, werd niet beschadigd. Met de vernietigde reactor zijn sinds 1951 meer dan 3500 proefnemin gen gedaan. Het gevaar voor besmetting met radio actieve stoffen na de explosie, is met de gebruikelijke reinigingsmiddelen opge- Advertentie} Goed voorbeeld doet... Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reeds MAÏZENA DU RYE A en 2Ü volg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt zij,,Goed voorbeeld dóet goed volgen" en gebruik - zoals ik - MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen bij voorbaat uitgesloten. AdvertentieI iidttdon meiUaniea-Gelei verzorgd,worden luxe honden Mr. Stikker vraagt uitstel Brits plan De permanente vertegenwoordigers van de landen der Westeuropese Unie hebben gisteren te Londen opnieuw gesproken over het plan tot vermindering van dc Britse troepensterkte in West-Duitsland. De vergadering werd na vjjf kwartier verdaagd tot vandaag om de gedelegeer den gelegenheid te geven, overleg met hun regeringen te plegen over enkele compromis-voorstellen. Eén hiervan, ingediend door de Neder landse ambassadeur te Londen, mr. D. U. Stikker, vraagt Engeland, de beoogde te rugtrekking op te schorten tot 1959. Dit plan, volgens hetwelk Engeland zijn vier divisies in Duitsland zou moeten hand- n komt het denkbeeld van generaal Norstad over deze kwestie zeer nabij. En de communisten...? I^UWIRJO, de voorzitter van de Indonesische nationalistische partij, de Partai Nasional Indonesia, is door Sukarno aangewezen als kabinets formateur en vandaag begonnen met zijn besprekingen. De hem gister avond gegeven opdracht luidt: een kabinet samen te stellen, dat een na tionale raad in het leven moet roepen overeenkomstig het plan van de president. In de opdracht, die Suwirjo kreeg, wordt niet gesproken over een kabinet, waarin alle partijen (dus ook de communisten) zijn vertegen woordigd. Minister Mansholt in Kamer: (Van onze parlementaire redacteur) MINISTER MANSHOLT heeft gistermiddag in de Tweede Kamer ver klaard dat het treffen van directe maatregelen om de structuur van de landbouw te verbeteren voor hem geen zaak is van socialistische prin cipes, maar van opportuniteit. Met veel nadruk stelde hij geen socialis tische stokpaardjes te willen berijden. Het structuurbeleid zal zodanig wor den gevoerd dat de boer in zijn eigen verantwoordelijkheid zal worden gesterkt en dat hij zijn werk in vrijheid kan verrichten. „We moeten duidelijk weten wat w elkaar hebben. Dan alleen kan een structief beleid worden gevoerd", zo zeide de bewindsman van landbouw bij de dediging van zijn begroting. Hij was nelijk de bestedingsdebatten nog niet geten. Maar dat het moeilijk is dat beleid duidelijk te maken gaf hij toe. Met de voorzitter van het landbouwschap klaagde hij over dat de „algemene politicus" niet veel van de landbouwproblematiek be grijpt. Met overheidsingrijpen bedoelt minister Mansholt niet alleen de rijksoverheid. Zijn standpunt is: wat de bedrijfs- en produktschappen kunnen doen moet de staat niet doen. De middelen die gebruikt moeten worden om de structuur va landbouw te verbeteren, yioeten aan twee eisen voldoen. Ten eerste zullen de n regelen door de boeren begrepen moeten worden. Zij mogen niet kopschuw ge maakt worden. Hier ligt, volgens de mi nister, een taak voor de landbouworgani saties en de P.B. organen. Bovendien moe ten de maatregelen aangepast zijn aan de aard van de werkers in de landbouw. Maar dit alles wil niet zeggen dat er geen doelbewust beleid gevoerd mag worden. Er zullen globale maatregelen genomen moeten worden, die de boeren hun vol ledige vrijheid laten. Ook zijn echter direct gerichte maatregelen noodzakelijk. En volgens de ministers is dit laatste nieuws. Het is dus onjuist om deze directe maatregelen als socialistisch te beschou wen. Kennen we niet sinds jaren de ruil verkaveling en de voorschriften ove kwaliteit van de- produkten? Worden op dit gebied geen directe maatregelen ge nomen? De politiek zal gericht zijn op het wegnemen van een aantal knelpunten in de landbouw. Als blijkt dat de globale middelen daarvoor niet voldoende zijn, dan zullen er directe maatregelen wor den genomen. Bedrijfsgrootte Het kabinet moet snel en beslist kunnen optreden, 7.0 luidt de opdracht van. Su karno. en het plan verwezelijken tot red ding van de natie. JE ie is Suwirjo Suwirjo is waarnemend premier ge weest in het kabinet van dr. Sukiman (Masjoemi) in 1951. Daarna was hij pre sident-directeur van de industriële bank In juli yan het vorige jaar werd hij ge kozen tot voorzitter van de P.N.I. Suwirjo is afkomstig uit Soerakarta in Midden- Java. Hij werd in 1903 geboren. Hij heeft rechten gestudeerd, maar niet de titel ge haald, was journalist en twee maal bur gemeester van Djakarta. Gisteravond heeft Sukarno de bevel hebbers van het leger toegesproken. De Indonesische communistische partij heeft gisteravond verklaard, dat zij niet zou aandringen op deelneming in het nieuwe kabinet, wanneer de P.N.I. en de N. Oe daarvan de kern zouden vormen, doch wel portefeuilles zal verlangen, wan neer de Masjoemi tot deelneming wordt uitgenodigd. De partij heeft dit standpunt reeds aan Sukarno meegedeeld. Hoe groot moet een sociaal en econo misch verantwoord bedrijf zijn? Op deze vraag kon minister Mansholt geen ant woord geven. Het gaat niet om een aantal h.a„ er zullen bepaalde normen aangelegd moeten worden. Door het scheppen van een bepaald landbouwklimaat kunnen de kleine onrendabele bedrijven reeds ver dwijnen. Dat is de laatste tijd reeds het geval. De minister meende echter dat er daarnaast nog aanvullende maatregelen nodig kunnen zijn. Het wachten is op het rapport van de commissie Hofstee. De bewindsman was verheugd dat de Kamer niet bij voorbaat afwijzend staat tegen de gedachte van een sanering der kleine Tussen het prijsbeleid en het structuur beleid bestaat, naar het oordeel van mi nister Mansholt een onverbrekelijke band. Het prijsbeleid heeft geen zin als er geen mogelijkheden zijn tot structuurverbete ring. Dit beleid is alleen te rechtvaar digen. omdat wc weten dat op den duur de landbouw rendabel gemaakt kan worden. Hel is dus de bedoeling van het struc tuurbeleid om het prijsbeleid overbodig te maken. Waarom wel vestigingseisen voor een kruidenier en niet voor een landbouwer? De redelijkheid daarvan kon de minister niet inzien. Ook aan de landbouwer moe ten eisen worden gesteld, want hij is de gebruiker van zeer dure grond. Onderwijs De bewindsman van landbouw hoopt omstreeks september met een wetsont werp te komen, waarin het land- en tuin- bouwonderwijs wordt geregeld. De inte rimregeling voor de bouwkosten ten be hoeve van dit onderwijs is onvoldoende. Binnenkort zal de commissie, die deze moeilijke zaak in studie heeft, met haar werk gereed komen. Zodra het rapport is verschenen zal begonnen worden aan de voorbereiding van het wetsontwerp. De ontvolking van het platteland houdt minister Mansholt ernstig bezig. Een oplossing daarvoor ziet hij nog niet. Dit probleem zal worden besproken met de ministers Witte en Struycken. Op deze wijze hoopt de bewindsman van landbouw te komen tot een doelbewust beleid. Mi nister Mansholt zal dinsdag a.s. zijn rede voortzetten. Aan het begin van de ver gadering hebben enkele afgevaardigden het woord gevoerd. Uit de redevoeringen van de heren De Ruiter en Kikkert (c.h.) is wel gebleken dat ook deze fractie de gedachte van sanering van kleine bedrij ven niet zonder meer afwijst. De De Rui ter kon verwijzen naar een rapport van de agrarische commissie van de C.H.,.die hiervoor duidelijke taal heeft laten horen. en zeer kort bezoek aan ons land arriveerde gistermiddag op Schiphol de populaire Zwitserse zangeres Lys Assia, een der beste vertegenwoordigsters van het lichtere genre en wellicht de artistiek meest verantwoorde brengster van het goe de chanson. Lys Assia werd op het vliegveld ontvangen door de ver tegenwoordiger van de Ned. Tele- funken. Jan Leyendekker en vertelde ons dat zij eerst naar Stockholm en Helsinki gaat om er voor radio en televisie op te treden en daarna naar Amerika, waar zij reeds met. zeer veel succes een concertreis heeft ge maaktIn tien jaren tijd zijn er van haar grammofoonplaten verschenen. Haar eerste lied was het bekende en char mante „O mein Papa" uit de operette Feuerwerkcn haar laatste opname is ..Refrain". Per dag krijgt ze tussen de 500 en 1000 brieven van bewonde raars tot wie vooral kinderen en vrouwen gerekend moeten worden. In totaal heeft ze ongeveer 350 ver schillende opnamen gemaakt en zorgt er steeds voor. dat haar kunst u>at tekst, muziek en voordracht betreft op een hoog niveau blijft Zo weigert ze in nachtclubs en andere dergelijke inrichtingen op te treden. Door het lichte lied wil ze het publiek tot de muziek trekken en daarbij heeft re veel waardering van zgn. klassieke componisten en musici. Ook van een man als prof. dr. Albert Schweitzer. Over haar vertolkingen volgende week meer in de Naald- en Plaat rubriek van het Zondagsblnd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5