JlieuHic ÖTouranl Eerst nog praten maar dan andere middelen? Majoor K. viel correcte behandeling ten deel Tumult over kernwapens in West-Duitsland Prof. Zijlstra verwacht pri j s verlagingen Kustvaarder Westkapelle Achilles bij gekapseisd Britse scheepswerven liggen stil (200.000 stakers) BULTHUIS ZATERDAG 16 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.13 per millimeter. Directie* F DIE MER (Bii contract belangrijke korting!. HooMr.aact.ur: Dr. E. DIEMEE Chef-red.: H. W. 1. ENSER1NK Postrekening 58936. CHRISTELIJKEATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stont«a«tlcfi l« «lifbltv» "myn hert ia t<|tjeaspo»t Zevenendertigste jaargang No 10908 Rotterdam brak warenhuistraditie Zie pagina 5 Israël beraadt zich over Gaza „Gezagsdragers van V.N. en Egypte spelen onder één hoedje'' MEVROUW GOUDA MEïR, de Israëlische minister van buitenlandse zaken, is gisteren plotseling uit Tel Aviv naar New York vertrokken voor overleg met de Amerikaanse regering en de secretaris-generaal der V.N. Zij zou vandaag nog met de Franse regering spreken. De zending van mevrouw Meïr, zo luidde de commentaar op het Israëlisch ministerie van buitenlandse zaken, is een poging om het vraagstuk van Gaza met diplo matieke middelen op te lossen vóór Israël zijn .toevlucht tot andere mid delen neemt. Dag Hammarskjöld heeft zijn vertrek naar Kairo daarom uitgesteld. De regering van de Verenigde Staten Jieeft een beroep gedaan op de Verenigde Naties, Israël en Egypte om zich te ont houden van elk overijld optreden, dat af breuk zou kunnen doen aan de vorderin gen, die zijn gemaakt met het herstel van de vrede in Gaza. Ben Goerion, die woensdag in het par lement heeft verklaard, dat Israël alle noodzakelijke militaire voorzorgemaatre gelen zal treffen, heeft eerst met zijn minister van landsverdediging en de mili taire bevelhebbers geconfereerd, voor het besluit viel, dat mevrouw Golda Meïr naar Amerika zou vertrekken. Ernstig De verontrusting over de komst de Egyptisdhe gouverneur in Gaza zeer groot in Israël. Naar aanleiding van het vertrek van mevrouw Meïr werd op het ministerie van buitenlandse zaken een zeer sdherp commentaar ge leverd op de gebeurtenissen van de laatste dagen. Men zei onder meer: „Ge zagdragers van de Verenigde Naties en de Egyptenaren hebben onder één hoedje gespeeld om de terugkeer Egyptische bestuursambtenaren naa strook van Gaza mogelijk te maken, der bescherming van het internationale leger. De jongste ontwikkelingen Gaza zijn een ernstige slag voor 1 die geloven, dat de internationale be- trekkingen door rechtschapenheid er betrouwbaarheid worden beheerst en zi; doen afbreuk aan de hoop, dat het mo gelijk is de vrede in dit gebied te hand haven. Israël beschouwt de aankomst in Gaza van de gouverneur bijzonder ernstige ontwikkeling, die ten doel heeft de strook van Gaza opnieuw tot een basis van de Egyptische zelf moordbrigades te maken". „De jongste gebeurtenissen hebben er toe geleid." zo zei de Israëlische ambassa deur in de Ver. Staten, Abba Bban, „dal Israël zich moet afvragen of de voor waarden, die Israël stelde voor de ont ruiming van Gaza, nog van kracht zijn.' De Egyptische gouverneur in Gaza heel in krachtige bewoordingen zijn menin{ uitgesproken, dat de plaats van het V.N- leger eerder langs de demarcatielijn is dan in de strook van Gaza. Latif verklaarde met nadruk, dat hij het volledig gezag in Gaza heeft aanvaard. Geen vrije vaart Saoedi-Arabië zal alle maatregelen treffen ter verdediging van zijn histori sche rechten in de Golf van Akaba, met het doel de onschendbaarheid van zijn territoriale wateren te handhaven, aldus officiële verklaring van de regering Saoedi-Arabië. :ze regering kan niet toestaan, dat Israëlische schepen door de Golf var Akaba varen. Als een argument wordi genoemd, dat de regering de behoedstei in de heilige plaatsen van de Islair an de veiligheid van de pelgrims Meer dan 3000 jaar is de Golf de sleutel an de verbindingen naar Mekka en Mi ina geweest V.N.-commissie wil Nagy spreken De studiecommissie van de Verenigde Naties inzake Hongarije heeft de Roe- ise communistische regering verzocht de voormalige Hongaarse premier Imre Nagy toe te staan voor de commissi* tuigenis af te leggen. Spionne in Praag gearresteerd Radio Praag heeft bekendgemaakt, dat en spionne, die in Tsjechoslowakije de Ver. Staten werkte, gearresteerd Haar naam was volgens de radio K a- olina Koopman, afkomstig uit Hamburg. Haar nationaliteit werd niet vermeld. Zij zou opgeleid zijn in Amerikaans inlichtingencentrum te renberg (Wielandstrasse 23) en bij haar tweede bezoek aan Tsjechoslowakija ge arresteerd. Speelclubeigenaar voor 25 mille opgelicht De recherche te Rotterdam heeft klaar heid weten te brengen in de zaak, waarbij een inwoner van Delft, de 62-jarige beton werker J. B.. de 40-jarige Rotterdamse koopman B., eigenaar van een speelclub in Baarle-Nassau, voor een bedrag £25.000,— zou hebben opgelicht door hem een vervalst lot te verkopen. Hoewel de man blijft ontkennen de oplichting te heb ben gepleegd, meent de politie zoveel be wijzen tegen hem te hebben verzameld, dat hij voor de officier van justitie kon worden geleid. Het bij Manchester neergestorte Engelse vliegtuig had Nederlandse post aan boord voor Midden-Engeland en Ierland. Deze post; die als verloren moet worden be schouwd, werd in de late avond van woensdag en op donderdagmorgen vroeg hier te lande gepost. Minister Samkalden Beschuldigingen missen elke grond (Van onze parlementsredactie) Uit een zeer grondig onderzoek is gebleken, dat de beschuldigingen, die omtrent de gang van zaken tijdens de in arreststelling van majoor K. en het daarop volgend vooronderzoek zijn geuit, elke grond missen. Majoor K. is zowel bij zijn inarreststelling als tijdens de gehele duur van het on derzoek op zeer correcte wijze behandeld. De vrijheidsbeperkingen, die hem werden opgelegd, waren in het belang van het onderzoek geboden. Zij bleven geheel binnen het kader van het militaire strafprocesrecht. In dien het geen militaire, maar een gewone strafzaak had betroffen, zouden dezelfde maatregelen op grond van het Wetboek van Strafvordering kun nen zijn genomen. Aldus verklaart de minister van justitie prof. dr. I. Samkalden mede namens zijn ambtgenoot van oorlog ir. C. Staf - in wit en grijs, die U niet behoeft te strijken. f 17.90 NATUURLIJK BIJ- HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. Dit Amerikaanse jongetje Robert Strom (10) heeft maar liefst 64.000 dollar gewonnen in een te levisieprogramma door op vlotte wijze de vierkantswortel te trek ken uit het getal (hou je vast) 4.096.000.000. Robert had de uit komst (64.000) gauw te pakken en werd daarmee de jongste T.V.-hoofdprijswinnaar ter we reld. Als hij wil kan hij een nog hogere prijs van 256.000 dollar winnen als hij doorgaat. Zijn reeds gewonnen prijs houdt hij altijd. Robert heeft nog geen be slissing genomen. WATERMAN VEILIG IN BREST AANGEKOMEN Het regeringsschip Waterman is van ochtend kwart over zes veilig in Bresl aangekomen. Prins in Genève Prins Bernhard is vanmorgen per vlieg tuig in Genève gearriveerd ter bijwonim van de algemene vergadering van gouver neurs der Europese cultuurstichting. De Prins is voornemens maandag of dinsd: naar Nederland terug te keren. Maandag zal de Prins in Genève de 27ste internationale autotentoonstelling bezoeken. Het is weer zaterdag. Tussen de hek spijlen van het station door heeft de dreumes al een poosje staan gluren. „Het is moeilijk pa te herkennen in zo'n vreemd pak. En er zijn wel hon derd mannen in zulke pakken." Maar, daar is-ie dan. Een week lank is hij van huis geweest, de tweede week van zijn vier weken durende herha lingsoefeningen. Met een brede zwaai zit zoontje hoog op de sterke arm van vader en kijkt nu vanuit een heel andere gezichtshoek naar al die khaki uniformen. Met grote passen gaan ze naar huis, voor de tweede keer. „De helft zit er op", denkt pa. Nederlander via Interpol gepakt Op verzoek van d>Doetinchemse po litie via Interpol ls gisteren in Liverpool de 34-jarige Nederlander H. A. R. ge arresteerd. Hü wordt ervan verdacht, drie vrachtauto's, elk ter waarde van 25 a 30 mille, verduisterd te hebben. R. werd aangehouden een uur voor dat hij per schip naar Brazilië zou ver trekken. De gearresteerde, in motorsport- kringen geen onbekende, had de vracht auto's op afbetaling gekocht en kort daarna met groot verlies van de hand gedaan. Omdat hij zijn betalingsplichten niet na kwam, werd aangifte bij de politie gedaan, waarna deze zijn aanhou ding verzocht. Engeland zal de Doetin- chemmer uitleveren. GEEN H- MAAR WEL A-BOMMEN TN WEST-DUITSLAND is enige dagen geleden al grote opwinding ontstaan door de verklaring van de Britse lucht- maarschalk, dc Earl of Bandon, dat een N.A.V.O.-onderdeel in de Bondsrepubliek binnenkort met atoomwapens zal worden uitgerust. Gisteren heeft de maarschalk bovendien aan een groep Nederlandse journalisten meegedeeld, dat de Ameri kaanse strijdkrachten in dc Bondsrepu bliek al geruime tijd beschikten over atoombommen, -projectielen en -raketten Een woordvoerder van de Westduitse re gering bevestigde het bericht, maar het hoofdkwartier van de Earl of Bandon her riep het later weer. Het ministerie van defensie verklaarde dat dé aanwezigheid van kernwapens reeds enige tijd bekend is. De Amerikaan- over wapens en materieel, dat gebruikt kan worden voor het tactisch gebruik kernenergie. Maar. zo werd hieraan gevoegd, om voor de hand liggende denen kan niets worden gezegd over plaateen waar de kernladingen voor wapens liggen opgeslagen. Dc geruchten dat in West-Duitsland waterstofbommen aanwezig zouden zijn, werden echter te gengesproken. Eén ding is opwinding die in West-Duitsland heerst duidelijk: de kwestie heid van kernwapens zal een belangrijke rol spelen in de verkiezingscampagne. Dt leider van de socialistische oppositU maakte hiervan reeds gebruik. Ollen- haucr verklaarde, dat de aanwezighek van kernwapens in de republiek een on vermijdelijke consequentie eenheden, zo werd gezegd, beschikken' Westduitse deelneming aan de N.A.V.O. Er is geen enkele reden voor een soort angstpsychose TTOE ZIJN we in de toestand gekomen, waarin de bestedingsbeperking nood- kelijk is, aldus minister prof. dr. J. Zijlstra gisteren in een rede over de cco- omische problemen en politiek in 1957 i de aula van de Groningse universiteit oor de commerciële club en vele auto- Iteiten. Iets vanzelfsprekends: Eerst leef- en we zuinig, toen gingen wc meer vcr- iencn, ontdekten wat we konden doen n gingen uitgeven, daarna gingen we In snel tempo besteden. Het is beter thans welbewust maatrege- ;n te treffen dan te wachten hoe de wal et schip keert, want dan zou de klap het hardst kunnen aankomen bjj de wonlng- WelbewUst moeten we nagaan, we op de meest verantwoorde wijze en inkrimpen. Laten we de zaak op zijn beloop, dan komt er een moment •op men geld moet creëren, de in flatie komt op volle toeren. Als de overheid sterk in eigen sfeer gaat snoeien, snoeit zij altijd de beste dingen vah de eigen burgers. Een beperking bij de Posterijen bijvoor beeld zal de nieuwe telefoonaanslui tingen vertragen en bedrijfsleven en burgerij treffen. Zij kan de pijn bij de burgers niet verminderen door eigen pijn te vermeerderen. Willen we 50 miljoen bezuinigen door ambtenaren te ontslaan, dan worden die gezinnen getroffen en bovendien de taken ont wricht. Op de vraag wat de gevolgen zijn van 1 het thans te volgen programma is moeilijk concreet antwoord te geven. We moe- voorzichtig zijn met uitingen als miljoen is niet voldoende". Als de toestand in de buitenwereld evenals in 1951 verandert, reageert onze volkshuis houding scherp en dan komt het ook weer Ook op het ogenblik is een omslag te instateren, die wel eens een duw in de goede richting zou kunnen geven, name lijk op de grondstoffen- en vrachtenmarkt. Nodig is lonen en prijzen rustig te houden omdat thans niet een gedetailleerde prjjs- beheersing doch een globaal prijsbeleid mogelijk is. Op het ogenblik valt te con stateren dat de globale norm weer han teerbaar wordt. Er is nergens meer prijsstijging op de grondstofmarkt en slechts enkele prijsstijgingen (melk) tengevolge het regeringsprogram zijn nodig. Er is dus geen reden voor prijsstijgings psychose, eerder kan men prijsver lagingen verwachten. We moeten de bestedingsbeperking zier als een intermezzo in een doorgaande lijn voortgaande expansie, meer en beter pro duceren en meer en voordeliger uitvoeren. Het is onmogelijk het loon verder te yerlagen antwoordde de minister op vraag. Het loon is aan grenzen gebonden en het is irreëel te veronderstellen dat het reële loon belangrijk meer in te perken is. Daarnaast zijn de Investeringen sterk gestegen en daarom was enige bestedings beperking absoluut nodig. Twee minuten Burton W. Abbott, ontvoerder en moor denaar van een veertienjarig meisje, ii gisteren in de gaskamer te San Quentin (Californië) omgekomen, doordat eei vel tot uitstel van executie twee mii te Iaat kwam. Het bureau van de gouverneur van Quentin verkreeg uitstel van het vi en verzocht onmiddellijk om stopzetting van de terecht stelling. Het was twet nuten te laat. Berger verdronk, whipper redde acht anderen antwoord op schriftelijke vragen houwer (lib.). Uitvoerig zet de minister het verloop van de procedure tegen majoor K. en de burgerverdachten uiteen. Majoor K. werd op 28 november van het vorig jaar door een hoofdofficier van de Koninklijke Ma rechaussee in arrest ge6teld, nadat zeer ernstige vermoedens waren gerezen, dat hij zich in de loop der jaren 19521956 o.m. zou hebben schuldig gemaakt aan het aannemen van steekpenntngen. Op dit delict is een maximum straf van vier jaar gevangenisstraf gesteld, zodat daar voor voorlopige hechtenis kan worden toe gepast. Het voorlopig arrest werd tot 22 ja- i het Tweede-Kamerlid mr. C. Berk- die donderdagnacht op de West- kappelse zeedijk bij Westkapelle is vastgelopen, is vanmorgen vroeg de kust van Westkapelle en Zoutelande gekapseisd. Alle beman ningsleden konden worden gered, doch de chef der bergingsdienst L. Smit, de heer Van der Hiidde uit Rotterdam, wordt vermist Vannacht omstreeks kwart voor wist de machtige sleepboot Scaldis Duitse kustvaarder van de Westkappelse :eedijk vlot te trekken. Twee dagen voor- iien had het bergingsbedrijf Van den Akker vergeefs geprobeerd de coaster behulp van een kleine riviersleep boot vlot te trekken. Het enige wat men bereiken was. dat het schip steeds hoger op de dijk kwam en steeds meer lek raakte. Vrijdagmiddag was de kapi tein het gemartel beu en zond Van den Akker weg. Hij maakte contact met L. Smit en gisteravond laat kwamen de Neepboot Scaldis en het bergingsvaartuig Dolfijn van Van der Tak te Westkapelle Na nog een kwartier te hebben ge trokken, gleed de Achilles in het vaar water, doch onmiddellijk maakte het veel water en kort nadien, terwijl het scheep- Vlissingen werd gesleept, kap seisde het. Het kwam met stuurboordzijde boven water te liggen ter hoogte van Zoute lande. Vier mannen sprongen over op de bergingsboot. doch één van hen, di heer Van der Hidde. miste net en ver dween in het kolkende water. Op het moment van het loskomen der Achilles heerste er namelijk een zware zuidwester storm en het zicht werd zeer bemoeilijkt door optredende mist. De bcrglngsdeskun- dige verdronk. Zijn lichaam spoelde van morgen aan op het strand. Aan boord van de gekapseisde kust vaarder bleven nog acht man over onder wie een Belgische loods Leijns uil Ostende en de bergingsdeskundige Rijn- ders uit Vlissingen. Aanvankelijk weiger den deze mannen, die beschutting had den gezocht tegen het overslaande buis- j water, het gestrande schip te verlaten, doch enkele ogenblikken daarna verzocht men een lijntje over te schiften. In kolkend water Inmiddels was in de omgeving het whippertoestel uit Westkapelle aangeko men en na moeizame pogingen gelukte het de verbinding tot stand te brengen. Na uiterst moeizame pogingen, waarbij vooral het hoofd van de kustwacht de heer Starrenburg en de opzichter der pol der Walcheren de heer Postma, zich bui tengewoon verdienstelijk hebben gemaakt, gelukte het de mannen behouden aan wal te brengen. Hoewel men niet ge kleed was op dit moeizame werk, ontzag de hele reddingsploeg zich niet zich tot borsthoogte in 't ijskoude en kolkende wa ter te begeven. De geredde schipbreuke lingen werden daarna per auto overge bracht naar Westkapelle, waar zij in 'n hotel werden verzorgd. Het schip dat op drijfzand rust, moet als verloren worden beschouwd. De ramp geschiedde zo snel, dat de bemanning- slechts het vege lijf kon redden en de kapitein alleen nog de al lerbelangrijkste scheepspapieren in vei ligheid wist te brengen. Prof. Kaufmann naar Den Haag Maandag zal de leider van de Duitse delegatie, die met Nederland zal onder handelen over de bilaterale geschillen, prof. Erich Kaufmann in Den Haag, ko- voor de eerste besprekingen. nuari 1957 ondergaan in een daartoe al leszins geschikt vertrek in de marechaus see-kazerne te Leiden. Majoor K. heeft dan ook tegen derden bij herhaling zijn tevredenheid uitgesproken over de goede en correcte behandeling, die hij aldaar ondervond. Op 19 januari werd de ver dachte naar de krijgsraad verwezen en op 22 januari overgebracht naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage, waarna een aanvang werd gemaakt met het on derzoek door de officier-commissaris. Op 21 februari j.l. werd voor de eerste maal een verzoek tot in vrijheidsstelling van de de beklaagde ingediend. Dit verzoek werd op 26 februari door de krijgsraad inge willigd, waarna de verdachte in vrijheid werd gesteld. Ook echtgenote Daar er aanwijzingen waren, dat de echtgenote van majoor K. als medeplich tige bij de zaak betrokken zou kunnen zijn, en ook uit de tussen hen gevoerde correspondentie reeds was gebleken, dat er gevaar voor collusie bestond, werd contact tussen de verdachte en zijn echt genote niet toegestaan. Aan mr. Huygens raadsman van de echtgenote, werd in ver band hiermee, toen hij in de loop van ja nuari telefonisch aan de auditeur-mili tair bij de krijgsraad te Velde West ver zocht tot de beklaagde te worden toege laten, evenmin toestemming daartoe ver leend. Mr. Huygens was toentertijd raadsman van de echtgenote van majoor K. Over de vraag of hij ook gerechtigd was als raadsman van majoor K. op' 'te treden, heeft minister Samkalden geen zeker heid kunnen krijgen. Voor zover hem be kend, heeft majoor K. zelf pas in de loop van februari opdracht gegeven tot het kiezen van een raadsman. Hij heeft toen een desbetreffende volmacht voor zijn echtgenote getekend. Daarna heeft de Haagse advocaat mr. W. J. van Es zich bij de secrestaris van de krijgsraad als raadsman op 14 februari aangemeld. Op 18 februari verzocht hij aan de officier- commissaris om bij de beklaagde te wor den toegelaten, hetgeen hem bij brief van 21 februari werd toegestaan. (ZIE VERVOLG PAGINA 5) I\E 200.000 ARBEIDERS van de Britse scheepsbouwindustrie zijn gistermid dag naar huis gegaan en zullen maandag niet meer op de werven en in de fabrie ken terugkeren. Ook werd overwerk ge weigerd. Zij eisen tien procent loonsver hoging. Men vreest dat de staking zich snel zal uitbreiden en dat na een week wel drie miljoen man aan de staking kan deelnemen. Voor de Britse soheeipvaartindustrip is dit een zware beproeving, daar gev.^esd wordt, dat de buitenlandse werven snel profijt zullen trekken van de staking. De werven hebben opdrachten genoeg om de mannen nog jaren aan 't werk te houden. De leiders van het verbond van scheeps bouw- en metaalarbeiders zullen niet vóór dinsdag besluiten welk karakter de staking zal hebben. Men aarzelt tussen een algehele onmiddellijke staking, of één waarbij de fabrieken na elkaar in een soort kettingreactie dichtgaan. De sta kingsleiders hebben een onderhoud met de regeringsbemiddelaar afgewezen. Zij wensen rechtstreeks onderhandelingen met de werkgevers. Twee lachende ministers: de Westduitse minister van defen sie J. Strauss met zijn Neder landse ambtgenoot ir. C. Staf, voor een Hengelose fabriek. Voorlopig nog geen volle melk (Van onze parlementaire redacteur) Het ligt in de bedoeling om op de duur volle melk in de handel te brengen Daartoe kan thans nog niet worden overgegaan, want de melk met een vet gehalte van 3'4 percent zou dan nog eens 6 a 7 cent duurder moeten worden. Minister Mansholt verklaarde gistermid dag in de Tweede Kamer daarvoor niet veel te voelen. Temeer niet, daar de ver strekking van volle melk uit 't oogpunt van de volksgezondheid zeker niet nodig is. In totaal was er een overschot aan koelhulsboter van 14.500 ton. Daarvan ls ton in het buitenland geplaatst te- een prijs van 75 cent per pakje. De rest is geëxporterd. Dat was noodzake lijk. aldus de bewindsman, omdat de ex portprijs altijd nog hoger was dan de binnenlandse. Veedieven gegrepen De Brabantse boeren kunnen hun vee weer rustig in de weide laten, nu de Til- burgse recherche na een langdurig onder zoek de hand heeft weten te leggen op een tweetal veedieven, te weten de 35- jarige slager J. van der P. en de 28-jarige I. K. In totaal heeft dit tweetal niet minder dan 35 stuks vee uit de weide gestolen en voor consumptie doen slachten. De totale schade der boeren beloopt minstens f 25.000. (Advertentie) BOUCLÉ VLOERBEDEKKING- OP 125 cm. BREED 15.50 p. meter Zeer sterk Prima haargaren BOTERMARKT 23— WEERBERICHT Af en toe regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking en if en toe regen of motregen. In het noord oosten van het land zwakke tot matige wind, draaiend naar oostelijke richtingen en daling der temperatuur. In het zuidwesten verandering van temperatuur en matige zuidwestelijke wind. (Opge maakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1