Emigranten vinden een kerkelijk thuis LEVEN Tien.jaar Westerweel-woud in Israël Dode Zee-rollen in liet Engels vertaald fc ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 MAART 1957 i KERK HET ENIG ANTWOORD OP EENZAAMHEID j De Hervormde kerken in Grand Rapids (Michigan) houden weer een dienst in het Nederlands. Iedere tweede en vierde zondag van de maand komen Nederlandse emigranten en een aantal Nederlands sprekende Amerikanen bij elkaar om te luisteren naar een Neder lands sprekende predikant en om in onze taal de psalmen te zingen. Vijf jaar geleden was er geen belangstelling meer voor dergelijke kerkdiensten, nu is de belangstelling groot. Dat bewijst, dat de emi gratie van Nederlanders naar de omgeving van Grand Rapids in een nieuw stadium is gekomen. stemming gekweekt wordt welke niet bevorderend werkt voor de opname nog meer emigranten. Voor het opscheppen? dolgraag daaraan v Stuk Na de kerkdienst waar uitstekend gezongen werd en nog beter werd ge luisterd brachten we de avond door in een tehuis voor emigranten. Het was een grote kring rond de lage echt Ne derlandse kloostertafel en al was de koffie en pie" (taart) met ijs dan niet Nederlands, genoegelijk was het. De mensen kwamen uit verschillende streken en spraken verschillende dialec ten. Daar was de man die in Holland een grote zaak op het gebied van wo ninginrichting had. Voor zijn kinderen verkocht hij alles wat hij had en begon in een fabriek te Grand Rapids te wer ken als... vloerveger. Daarna klom hij op tot cementbereider en hij die nog nooit zwaar werk gedaan had in zijn leven viel vaak doodmoe op - in bed neer haast te moe om ziel uit te kleden. Nu is hij vertegenwoordiger voor een grote ïm- cn exportmaatschappij heeft een zeer goed inkomen en kan zijn kinderen aan het Calvin College laten studeren (als ze ten minste er zelf wat bij verdienen). Hij was dus toch goed geslaagd Maar daar zat ook een ander die zjjn grote be drijf In de Haarlemmer meer verkocht om met twaalf andere gezinnen onder leiding van een predikant te gaan boe maatschappij In Zuid-Dakota. De grond was ongeschikt; de predikant kon niet overweg met zjjn vrouw en de gezinnen konden het niet bolwerken. Sommigen gingen terug, anderen zochten een ander baantje en allen waren gedesillusioneerd. De boer uit de Haarlemmermeer ver dient nn een mager inkomen met het schoonhouden van een school. Naast de boer zat een binnenvaart schipper een man die zijn leven lang op een boot had doorgebracht. Hij is nu viif iaar in de Verenigde Staten spreekt Engels werkt 's nachts op e machinefabriek ms veer naar het water rbonden vrijheid terug willen, r stuk spraken ze allen over het moeilijke begin dat ze hadden. De Amerikaan is een man van de dollar. Je betekent alleen iets voor hem als je hem aan een groter inkomen kunt helpen. Er is echter ook een andere Amerikaan: de christen. Het is heel merkwaardig dat het gezelligheidsle ven van de Amerikaanse christen niet in zijn huis wordt gevonden maar in de kerk. Daar komt de jeugd bij elkaar om basketball te spelen in de gymnas: tiekzaal, daar komen de mannen bij elkaar en laten zich eens heerlijk bedie nen met een lunch bereid door de vrouwen; daar ontmoet men elkaar en maakt men vrienden. Stuk voor stuk zeiden allen dat ze de strijd met de eenzaamheid gewonnen hadden door de vriendschap welke ze ondervonden in de kerk „Schrijf alstublieft dat toe komstige emigranten zo spoedig moge lijk een kerkelijk tehuis zoeken" smeek ten ze stuk voor stuk, „want dat is de enige manier om heit te klaren". Kerkelijke omgeving De immigranten die de laatste jaren in deze omgeving aankomen komen vrijwel allemaal via de Wereldraad van kerken. Op deze manier komt men direct in een kerkelijke omgeving aan. Men heeft echter hier de indruk dat er aan de juiste voorlichting in Nederland en aan de organisatie nog veel ont breekt. De meeste mensen denken dat ze hier onmiddellijk werk krijgen dat er een huis kant en klaar voor hen is ingericht. In sommige gevallen is dat ook werkelijk waar. Als men lang van te voren weet dat er mensen onderweg zijn kan een kerk een comité vormen en kunnen mensen een huis of een paar kamers huren maar in lang niet alle gevallen bleek dit mogelijk. Ook is er vrijwel geen werk te krij gen op het ogenblik. Sedert de laatste wereldoorlog is er niet zo'n grote werk loosheid geweest als op dit ogenblik. Verschillende emigranten die in decem ber aankwamen hebben nog steeds geen werk gevonden of hebben een baantje voor halve dagen. Deze perio de van werkloosheid doet de emigrant geen goed. De openbare mening keert zien zo doende langzamerhand tegen hen. Laat ze blijven waar ze zijn hoort men telkens weer. Het is ook geen won der want nog slechts een week gele den ontsloeg een fabriek meer dan honderd arbeiders, maar de emigran ten die pas aangenomen werden kon den blijven. Deze emigranten die zo hard werkten als ze maar konden om er bovenop te komen waren meer waard dan de oudgediende Amerika nen die het niet zo serieus nemen. Nu staan de Amerikanen echter op hun achterste benen. Dit betekent niet «Jat pi- reeds een groeiende oppositie is maar wel dat er op dit ogenblik een Nog steeds schijnen velen in land te menen dat het geld rika voor het opscheppen ligt. emigrant zegt echter telkens u zelfde: Het is moeilijk N^d er- Iedere Ik heb Holland nooit zo hard moeten hier. Je moet er op rekenen vijf jaar zeker op dat je achteruit gaat en in omstandigheden verkeert die veel slechter zijn dan in Nederland. Als je het dan treft als de bakker in Muskegon wiens vrouw ve schillende operaties moest onderga, dan valt het helemaal niet mee. Eén dag in het ziekenhuis kost ongeveer 15 T? T? C* TP 1? T T T XT vjEEÏJ 1 &JLJLJ IV tot 18 dollar reken dan maar uit wat men betalen moet als het in de weken gaat lopen. De man werkt nu overdag op een fabriek en een aantal nachten per week in een bakkerij om de reke ningen te kunnen betalen. In Nederland had hij een eigen zaak. Als de gemid delde emigrant na vijf jaar ongeveer op een niveau leeft waar hij bij zijn ver trek uit Nederland leefde dan mag hij erg dankbaar zijn. Club ik de avond doorbracht hebben verschillende andere oudere emi granten een club in hun kerk. gevormd n nieuwkomers te helpen. Ze hoorden an een gezin dat er pas was en vrij- el geen stoel in hun huis had. Ze gingen op onderzoek uit en troffen de vrouw in/lig dankbare stemming. Ze had het zo goed! Het was geen wonder want in Friesland woonde ze in onbewoonbaar verklaarde woning, >t voor de geiten zorgen en voor een laast haar vier kinderen allen on der de zeven en had 's zondags nau welijks geld genoeg om voor de kinde een half ons zuurtjes te kopen als extraatje. Dat ze maar vier stoelen hadden en de andere kinderen op de grond moesten zitten was voor haar niets nieuws. Ze hadden al een televisietoestel om gauw Engels te leren". Bij emigratie is niet alles rozegeur en maneschijn. Laat u niet beetnemen door verhalen van auto's en koelkasten enzovoorts. In Nederland hebt u ook een fiets' en al kan men dan niet zon der auto met de grote afstanden in de Amerikaanse steden (stadsvervoer is er zo goed als niet in een grote stad als Grand Rapids) een auto is zelfs hier een duur vervoermiddel. En de koel kast hoort meestal bij de inventaris van het huis zoals uw aanrecht. Een auto en een koelkast zijn hier geen luxe maar bittere en bovendien dure noodzaak Géén auto betekent meestal ook géén werk want er is geen naar de fabriek: koelkast betekent centraal verwarmde hui zen zonder kelders be dorven eten. De •erant draait hier Grand Rapids drie maal zijn ..dime" (1/10 dollar) om vóór hij hem uit geeft wat hij misschien twee maal deed met elk Nederlands dubbeltje. In een lagere school van Chicago ontmoette ik een jochie van een jaar of negen. Hy was pas drie maanden in het land en toen ik hem vroeg hoe hy het vond, zei hij: „O mieters, en pa verdient goed". Voor „goed" zei hu nog een woord dat ik maar niet zal herhalen. Er is geen mens die zo ge makkelijk vermaterialiseert als een emigrant, omdat hij, als zoveel Ameri kanen wil gaan jagen achter de almach tige dollar. De mensen die ik ont moette, zeiden telkens weer: „Zeg toch dat ze zich bij de kerk aansluiten. Daar is het sociale leven het gemeenschaps leven in Amerika, maar daar blijft men ook bewaard voor een verharding, wel ke schade doet aan de ziel." Taal der kloosterlingen ontkluisterd Een weggelopen schaap zette een kettingreactie in beweging, die nog steeds'voortduurt. Herhaaldelijk hebben we op deze pagina ge schreven over de rollen van de Dode Zee, die heel toevallig door de schaapherder werden gevonden; een vondst die slechts het begin bleek te zijn en een grote serie oude handschriften opleverde, ouder dan enig ander geschrift, dat betrekking heeft op de Bijbel. De kerk is voor de immigr zich in de Verenigde Staten het enige middel om zich trekken aan eenzaamheid en Reeds bijna tien jaar duurt de strijd der geleerden nu. Een aantal taalgeleer den opperde het idee dat de mensen, die zich hadden teruggètrokken in een oud klooster, de voorlopers waren van de christelijke kerk, dat dus de kerk niet origineel was. of gesticht door Christus, maar dat er andere groepen waren die er reeds eerder dergelijke gedachten en leerstellingen op na hiel den. Anderen verwierpen deze gedachte volkomen. Tot nu toe was het bijna on mogelijk om de geleerden te volgen in hun tegenstellingen. Een gewoon mens WERELDPUBLIEK Theodor H. Gaster heeft echter de rollen onder de aandacht van het we- reldpubliek gebracht. In februari 1957 verscheen bij Doubleday Company te New York een vertaling van een gedeel te van de rollen in het Engels. Het boek verscheen in twee uitgaven, gebonden boek voor 4.50 dollar en veel goedkopere pocketuitgave slechts 95 dollarcent, (ongeveer 2.75). •en inleiding geeft de uitgever eerst de vertaling van het boek van discipli ne, daarna het document van de Zado- kieten en de formule voor de zegenbe- in het boek be- 5 groot aantal n werden in het volgend aantal exegetische -Koop een boom- Het middengedeelte vat de vertaling van gezangen, die geschil stijl van de Psalmen, deelte bevat een aan'.- ken, zoals een commentaar op de boe ken' Micha, Nahum en Habakuk Psalm 37; het laatste gedeelte vs boek is een vertaling van het zo vaak genoemde werk „De oorlog tussen de zonen des lichts en der duisternis". Over het algemeen hielden de exe geten van de beweging die de rollen van de Dode Zee schreven of overschre ven, er zeer allegorische verklaringen op na. die m onze theologische facultei ten zeker lang niet altijd geaccepteerd zouden worden. In de verklaring b.v. van de zin in Habakuk 2:8a: „Omdat gij vele volkeren geplunderd hebt, zal al wat van de natiën overgebleven is, U plunderen." schrijft de exegeet: „Dit heeft betrekking op de laatste priesters in Jeruzalem, die zichzelf rijkdom zul len vergaren door de mensen te plunde ren, maar wiens rijkdom en roof uitein delijk zal worden overgegeven in de handen van het leger der Kittieten, d.i. „wat van de natiën overgebleven is." Goden die wij geschapen hebben Soms raak je gewikkeld in een geeste lijk gesprek, eer je het zelf weet. De opmerking die de jonge, buitengewoon begaafde professor in de kernphysica maakte, bracht een gesprek aan het rollen, dat nu eens niet 'in een debat eindigde. Voor hem was God „De Wordende God groeit met ons. heeft ons nodig, beweerde hij. Maar zijn God was niet de God van de Bijbel, die zich geopenbaard heeft als de „Zijnde", de „Ik Ben Die Ik Ben." Al buigen wij ons niet meer neer voor hout en steen, wij maken allemaal nog steeds onze eigen goden. We schep pen hen naar ons beeld en naar onze gelijkenis. In wezen kunnen we in grote lijnen zowel in het verleden, als in het heden drie groepen goden herkennen. BAAL De Baal van de Bijbel was de God van de natuur. iDe mens bestudeerde de materie waarin hij leefde grondig en kwam voor een oneindige reeks on begrijpelijke wonderen te staan. In wezen is Baal een vergoddelijking van het menselijk verstand en zelfs in onze tijd is de wetenschap nog steeds een „God van de eeuw". Het menselijk verstand probeert God in de natuur te vinden, maar tevergeefs spant de mens zich in. De Bijbel zegt, dat het verstand van de mens verduisterd is en het is geen wonder dat de God, die de vergoddelijking van ons verstand is< uitgroeit tot een af grijselijk monster. Meer dan ooit is de wereld in een stadium gekomen waar de geweldige kennis de mens ten val kan worden. De grootste ont dekking van de wetenschap in deze eeuw, atoomphysica is tevens het gevaarlijkste wapen, dat de mens met de ondergang bedreigt. MOLOCH De Moloch uit Bijbelse dagen was :n afgrijselijk monster dat de dood ste van jonge kinderen. Toch was Mo loch niets anders dan de vergoddelij king van de emotionele natuur van de van zijn gevoel. Liefde en haat dicht naast elkaar. Tederheid en wreedheid kunnen in eikaars verlengde liggen. Vergoddelijk het gevoelsleven van de ïens, die geboren in zelfzucht geen be- rip meer heeft van de goddelijke l'ief- e en het resultaat is een monster-god, die slechts pijn kan doen, wreedheden angst zaait. Dit is de God, velen buigen. Voerde in de vorige eeuw het verstand de boventoon in onze eeuw ligt de nadruk op het ge voel. De m'ensen zoeken rust, vrede, maar ook spanning, een „thrill" om te vergeten. De jongen op zijn motor rust niet voor hiij de bocht in topsnel heid heeft genomen. Het fabrieksmeis je laat zich meeslepen door Hitchcocks „spanning-cocktail" in de bioscoop en in wezen offeren zij zich beiden op aan Moloch, de vergoddelijking van het ge- Joods Nationaal Fonds plant Anne Frank-bos Wat is in een naam Wij waren op bezoek in een gezin. Even later kwam er een zuster der gemeente met een klein meisje binnen. Het kleintje moest vanzelf ieder een hand geven en toen zij onz een hand moest geven, werd de vraag gesteld: „Nou, wie is dat wel?" En het ant woord: „Dat is de domini van de Bóéte luusterkarke". In ieder geval een naam om te ont houden. (Van een medewerker) groep die terugkeerde in ons land de slagen die. zij tijdens de Duitse bezetting te incas seren had gekregen enigszins te boven gekomen, of zij maakte zich op voor de her bouw. Dit was mede mogelijk, dank zij hen die de Joden in moeilijke tijd hadden geholpen, o.a. hun rasgenoten in Palestina. In het hart van deze staat, nu Israël geheten, zou de her innering bewaard blijven aan degenen, die in ons land de Joden hadden geholpen. Zij waren hei. die met inzet van eigen leven ervoor hadden ge zorgd dat het Joodse volk niet totaal werd vernietigd. Het was in begin 1946 dat een groepje Joden in ons land het besluit nam in Palestina een bos te laten aanplanten door het Joods Nationaal Fonds. Dat bos zou de naam moeten krijgen van een van de Nederlan ders, die de Joden in de oorlog ter zijde hadden gestaan. Het Wester weel-bos zou het komen te heten, Joop Westerweel was een van die Nederlanders die de hulpvaar digheid aan de Joden met de dood had moeten bekopen Tien jaar geleden, in maart 1947 werd in het gebergte van Efraim het Westerweel-woud ingewijd. Bijna 9000 bomen staan in het bos. Zij zijn door de Joodse Nederlanders gekocht. Op de gedenksteen staat dc volgende inscriptie: „1899 1944 ter herinnering aan Joop Wes terweel die een bezielende kracht was in het ondergrondse werk tij dens de Duitse bezetting van Ne derland en zijn leven gaf voor de redding van de Joodse jeugd." Eerste bos genoemd naar Westeriveel Als zoon van een dominee werd Joop Westerweel op 25 januari 1899 te Zutfen geboren. Na in In- dië als onderwijzer te hebben ge werkte, keerde hij naar Nederland terug, waar hij als onderwijzer aangesteld werd op de Werkplaats van Kees Boeke te Bilthoven. In november 1938, na een hevige po grom in Duitsland onder de Joden, organiseerde Westerweel de Jeugdactie voor hulp aan Joodse kinderen. In zijn functie van hoofd van een Montessorischool te Rot- gerdam, weigerde hij in 1940 de Ariër-verklaring te tekenen. Toen de Duitsers in Nederland de Jo den begonnen te deporteren, haal de hij in Loosdrecht een Joods jongerentehuis leeg en zocht voor deze Joodse kinderen veilige on derduikplaatsen. Via België en Frankrijk zocht Joop Westerweel voor zijn beschermelingen een weg naar Spanje. Een van zijn Joodse medewerkers werd in 1943 door de Duitsers gepakt; deze pleegde zelfmoord om niemand te verra den. Joop werkte verder. Eind 1943 pakten de Duitsers Willy Wes terweel, Joops vrouw. Hij bracht zijn vier kinderen op een onder duikadres en wérkte door. Doch ook Joop zelf wisten de Duitsers te arresteren. Dat gebeurde op een van zijn tochten naar Spanje, waar hij de Joodse jonge ren in veiligheid bracht. Hij wist echter te ontvluchten. Helaas ge lukte hem dat niet, toen hij de tweede keer werd gepakt. Op 11 augustus 1944 werd Joop Wcstcrweel, na tientallen Joden via de Pyreneeën naar de vrije wereld te hebben gebracht, gefu silleerd. Zijn vrouw keerde na de bevrijding uit het concentratie kamp Ravensbrück terug. Zij was het, die bij de onthulling van de gedenksteen in het Westerweel- woud in Israël verzocht over haar niet te spreken in. termen van held en heldendom. Sedert het Joop Westerweel- woud tot stand kwam, is er in Joods Nederland de gewoonte ont staan elkaar bij feestelijke ge beurtenissen bomen cadeau te ge ven van het Joods Nationaal Fond, J.N.F. in de wandeling ge heten. Het J.N.F., in 1901 ge sticht, is de organisatie van de Zionistische wereld om de grond in Palestina voor het Joodse volk te verwerven. De grond die van de Arabieren werd gekocht was het bezit van het gehele Joodse volk en kon nimmer worden ver kocht. Aan de Joodse boeren werd deze grond in pacht gegeven tegen lage rente voor 49-jaar, overeen K- 4 3 PW W! iï>i& 1' lÜ ■mtT IK l - komstig bijbels voorschrift. Vrij wel alle nederzettingen in Israël zijn gesticht op de grond van het J.N.F. Maar niet alleen met het aankopen en verpachten van grond ging het J.N.F. zich bezighouden. Het legde zich toe op de herbe bossing van Israël om de erosie tegen te gaan. Deze was ontstaan doordat de Turken de bomen ge rooid hadden voor brandhout. Met de middelen van het J.N.F. wer den moerassen drooggelegd en ir rigatiewerkzaamheden verricht. Het grootste project dat het Joods Nationaal Fonds heeft ondernomen is het aanleggen van het Woud der Martelaren in de heuvels van Judea ter herinnering aan de zes miljoen Joden die in de tweede wereldoorlog zijn vermoord. Nederlandse Joden helpen eendrachtig Men kan rustig zeggen dat het gehele Joodse volk meehelpt het J.N.F. van financiën te voorzien. In vrijwel ieder Joods huis over de gehele wereld is wel een busje te vinden van het fonds. In ons land alleen reeds zijn er ruim 3000 uitgegeven. Voor een gering bedrag wordt in Israël een boom geplant op naam van de begun stigde. Bij de overhandiging van het certificaat der schenking wordt doorgaans de wens uitge sproken, dat het degene op wiens naam een boom in Israël wordt geplant, nog eens gegeven mag zijn in de schaduw van zijn boom te zitten. Binnenkort zal in Israël opnieuw een bos worden aangeplant, dat de naam van een Nederlander zal dragen. Ter gele genheid van de première van het toneelstuk Het Dagboek van Anne Frank, welke onlangs te Jeruza lem plaats vond, verklaarde Shi mon Finkei, een van de vooraan staande acteurs van het Habima Theater, die de rol van Anne Franks vader heeft vervuld, dat er in de bergen om Jeruzalem een woud zou worden aangelegd, genaamd het Anne Frankwoud, Reeds tijdens de voorstelling heeft men in Israël geld bijeengebracht voor 1000 bomen. Mede naar aan leiding van deze première heeft president Ben Zwi van Israël in een schrijven aan de Nederlandse regering zijn dank uitgesproken voor datgene wat de Nederlanders tijdens de bezetting voor de Jo den hebben gedaan. Het is aan te nemen, dat in ons land grote be langstelling zal bestaan voor het Anne Frankwoud dat door het J.N.F. zal worden gesticht Zij die Anne Franks boek niet alleen willen lezen en haar toneelstuk zien, maar haar ook willen eren, kunnen dit doen door een boom te kopen in het naar haar genoemde woud. Het Joods Nationaal Fonds in de Joh. Vermeerstraat 22 Am- srtdeam verstrekt hierover alle in lichtingen. SECTE De secte die zich in het klooster bij de Dode Zee had terug getrokken leef de uit een zeer sterke toekomstverwach ting. De Bijbel wordt grotendeels ver klaard door middel van historische ge beurtenissen en er is een zeer sterke Messiasverwachting. Toch kan men goed begrijpen, dat men Christus niet als de Messias herkende, omdat de verwach ting niet naar één persoon, maar naar drie verschillende personen uitging, nl. een priester, een profeet en een koning. Dat deze drie gezalfden één en dezelfde persoon kon zijn, werd niet begrepen. ANTICHRIST? Merkwaardig ook is de gedachte dat de Messias veertig jaar op aarde zijn werk zou doen, maar ook dat veertig jaar later de „Man van de leugen" (de antichrist?) zou opstaan. Dan zou Gods toorn tegen Israël ontwaken en slechts een kleine groep bekeerlingen zou be houden worden, en gedurende duizend geslachten Gods genade ervaren. Sche mert hier het chiliasme (geloof in het duizendjarige rijk) door? Van tijd tot tijd doet de uitleg van de schrift sterk denken aan wat wij te genwoordig wel noemen de „fundamen talistische theologie". Er is een zeer sterke tendentie om de Bijbel te verkla ren in dc historische gebeurtenissen van de tijd der schrijvers. Maar ook blijkt het uit bepaalde verklaringen. ZONDVLOED Als men nl. spreekt over het oordeel van God in de dagen van Noach: „Om dat zij in de hardheid van hun harten wamde ld en vielen de Wachters van de Hemel, voorwaar, zij werden gegrepen omdat zij de geboden van God niet hielden." De vertaler betrekt deze zin op de val van Lucifer volgens een aan tekening, maar er wordt ook gesproken over de zonen van deze engelen: „Zo ook hun zonen, wier grootte was als de cederbomen, en wier lichamen waren als bergen. Zij vielen ook. En al het vlees dat op het droge Kennelijk spreekt de schrijver hier over de zondvloed en de geschiedenis uit Genesis 6. Over het algemeen ne men we tegenwoordig aan dat de zonen Gods, die zagen dat de dochters der mensen schoon waren, wijzen op de geslachten van Seth en van Kaïn. Deze kloosterlingen echter schijnen in deze zonen van God een groep engelen te zien. Als Petrus de exegese van zijn tijd volgde, is het helemaal niet onmo gelijk dat hij in 2 Petrus 2:4,5 denkt aan het zelfde voorval en dat ook hij denkt aan de „zonen van God" uit Ge nesis 6 als hij spreekt over de „enge len, die gezondigd hebben." In ieder geval heeft Doubleday Company veel predikanten en leken een grote dienst gedaan door dit boek uit te geven, en al hebben we de rollen dan nog niet in een Nederlandse verta ling, veel predikanten zullen er hun voordeel mee kunnen doen, vooral ook omdat de prijs van de pocket-uitgave, die altijd nog 350 pagina's dik is, zeer redelijk genoemd moet worden. Het bock bevat 205 pagina's vertaling, een inleiding van 28 pagina's en 53 pa gina's aantekeningen. Het besluit dan met twee indexen, een analytische van 16 pagina's en een verbazingwekkend uitgebreide index van Bijbelteksten, waarin wel een vijfhonderd teksten ver meld worden. MAMMON De mens heeft zioh nog een derde god geschapen. Naasit verstand en ge voel, bezit de mens een wil. iDe ver goddelijking van deze wil heeft een god van de macht geschapen, de mammon. Het doet er weinig toe, of we de mam mon zoeken in de gulden, of in machts wellust, of in de heerszucht van een kleine jongen over zijn vriendjes. In wezen zoekt de mens anderen zijn wil op te leggen. De wereld is gespleten in twee machtsblokken, waartussen Euro pa wordt samengesperst en we -bevin den ons in een koortsachtige wedloop om toch vooral maar de meeste straal jagers en de meeste atoombommen en de grootste legers te hebben. We offe ren onze toekomst op aan de god van de macht Goden die ons geschapen hebben Goden scheppen is niet zo ongevaar lijk als men wel denkt. We zijn al gauw geneigd te denken: Laat ze hun gang ir gaan, als ze de waarachtige God willen dienen. De Psalm echter, spreekt van het scheppen van goden hout en steen zegt ook: „Wie hen maakten, zullen worden als zij". Psalm 115:8). De God, die we maken, wordt ons voorbeeld en als die God een vergodde lijking is van ons verduiiterd verstand, of ons ontwricht gevoelsleven, of onze eigenzinnige wil, dan trekt dit beeld ons alleen maar naar beneden en dat is inderdaad ook met deze wereld ge- Wij spreken zo graag over evolutie, over progressiviteit. Orthodox klinkt ou derwets en ouderwets klinkt achterlijk. Laat u niet voor de gek houden. Mis schien kleven er een heleboel fouten aan de orthodoxie, maar er kleven er meer aan de nieuwe progressiviteit, want die is weer wat verder gevorderd op de weg naar beneden. De goden die wij maakten, beheersen ons. We schiepen ons de god mammon van de macht. Nu -beheerst de macht ons. We doen ons uiterste best om Eu ropa tot een eenheid samen te brengen. Waarom? Om een machtsblok te wor den. De macht van deze mammon is zo groot, dat zij die neutraal wilden zijn, die roepen van een „Derde Weg" zich meer of minder vrijwillig overge ven aan de macht van het Russische iblok. Er is geen neutraliteit meer. („Rondom de kerk", orgaan van de Chr. Geref kerk te Zierikzee.) „The Dead Translation gebonden 4 dollarcent. Sea Scriptures In English door Theodore H. Gaster, In- .50 dollar, In Anchor serie 95 De God, die wij vergeten hebben We aanbidden macht, maar „de kracht Gods tot behoud" hebben we vergeten. Dit „behoud" slaat niet al leen op de zaligheid van onze ziel maar ook op de toekomst van de wereld. De kracht van het Evangelie alleen is de oplossing voor de wereldproblemen, maar wij zoeken het liever in straal jagers en kobaltbommen. We aanbidden het gevoel. De wereld is nog nooit zo barmhartig geweest als nu. De kleine man heeft h goed gehad i heeft het nog nooit Maar de arbeiderswereld, die eens streed tegen onrecht, staat in onze eeuw in het gevaar een machtsblok te worden dat zich gaat vastzuigen als een bloed zuiger op onze economie. Het kantoor personeel van de Fordfabrieken in Ame rika is er al in geslaagd een dertig- urige werkweek in de 'wacht te slepen, met een veertigurig loon. Waar is het einde? Zolang de sociale voorzieningen hun oorsprong niet vinden in de barm hartigheid van God en we de arbei derswereld die de kerk vrijwel volledig kwijt is niet in aanraking brengen met de levende God. scheppen we bloedzui gers even hard en even wreed, als de reptielen uit de vorige eeuw, die toen de economie beheersten. We aanbidden het intellect, maar om dat we God buitengesloten hebben uit de wetenschap en we wetenschap vol maakt gescheiden hébben van geloof, beeft de wereld voor de resultaten. Pau- lus schrijft: Geeft Uw lichaam als een levende offerande, want dat is uw rede lijke eredienst. Het geloof is een rede lijk iets r~ ~i— - - geten is, vergeten heeft brandstof

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17