Oefeningin het kolonnerijden dwong veel respect af Stakingen in de gehele wereld Voorlopig Nederl. elftal speelde 1-1 gelijk NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 MAART 1957 Genie verrichtte loffelijk werk (Van een onzer redacteuren.) Eindhoven, donderdag. IK KEN GEEN BETER LEVEN dan een goed leven, zei wijsgerig een sergeant van naar schatting om en nabij de 180 pond. Hij zat op het terrasje van hotel Bos en Duin, dat daar zo genoeglijk ligt bij de Dru- nense en Udenhoutse duinen en koes terde zich behagelijk in de al warme stralen van de voorjaarszon. Zijn sol daten stopten intussen almaar dub beltjes in een jukebox en grammo foonplaten met de liefde als onder werp verscheurden voortdurend de stilte die tussen de bomen hing. Dat was in Udenhout, waar de 101 Genie-gevechtsgroep haar bivak had op geslagen ter onderbreking van de onge veer 500 kilometer lange rit, die dit on derdeel van het parate eerste legerkorps deze week als oefening onder de naam '„Op stap" maakt. Maandag vertrokken ze 450 man met 120 voertuigen uit de Margrietkazerne te Wezep en morgen in de namiddag hopen ze daar terug te keren. Als de tweede helft van de oefe ning zo verloopt als de eerste helft, heb ben deze jongens een prestatie geleverd, waarover hun commandant kolonel H v. d. Sluys zich vol trots in de handen kan wrijven. Waardering Want dit niet hort zeggen. eigen aanschouwen. Die mili taire chauffeurs hebben recht op een pluim op hun helm. We mopperen wel eens als ze met hun „ik weet niet hoe veel" tonners over de wegen razen, maar wat ze bij deze oefening voor elkaar hebben gebracht verdient alle waarde ring. Ik heb ze foutloos wagens zien rij den, waarvan er enkele een totale lengte hadden van een 22 meter en dan te we ten dat ze net de twintig jaren zijn ge passeerd. Bivakoefening De oefening was aangekondigd als een verplaatsings- en bivakoefening en had ten doel het oefenen in kolonne-rijden met veel voertuigen. Van de 101 Genie- gevechtsgroep namen er aan deel de me chanische uitrustingscompagnie, de 105 pontonbrugcompagnie en de 107 kipauto- compagnie. In totaal zoals gezegd 120 voertuigen en 450 man. Het 101 leger korps geniebataljon, waarvoor ook een oefening was uitgeschreven, legde de zelfde route af als de gevechtsgroep, maar in tegenovergestelde richting. Lei der van de gehele oefening was de dIv commandant van de 101 geniegevechts groep, luitenant-kolonel H. A. W. Röt- gers, die met behulp van een Pipercub het contact tussen beide onderdelen on derhield, - De lengte van de kolonne, gevormd door de 101 genie-gevechtsgroep, was 32 kilometer. Om het verkeer niet alleen in de steden en dorpen, maar ook op de grote wegen geen overlast te bezorgen, was er tussen de wagens onderling een ruime afstand gehouden. De onderlinge afstand tussen zes voertuigen (een pak ket) bedroeg 125 meter, de afstand tus sen de pakketten 2 minuten en tussen de marsseries (6 pakketten) 5 minuten- Al weken tevoren was de oefening voor bereid De route was uit en te na ver- Sukarno heeft nu de hoogste macht (Vervolg van pag. 1) De proclomatle van de staat van oorlog en beleg, welke Sukarno bUna dictatoriale bevoegdheden geeft, lnldt als volgt: „WU president van de republiek Indone sia. in aanmerking genomen de huidige binnenlandse veiligheidssituatie eD de toestand van rust en orde in het algemeen in het gehele gebied van de republiek In donesia. kondigen de staat van oorlog en beleg af over het gehele Indonesische grondgebied met inbegrip van de territo riale wateren." De bepalingen dagtekenen nog uit de Nederlandse tijd, doch zijn sindsdien ge wijzigd en aangevuld. Zij leggen de macht in handen van de opperbevelhebber, zo dat deze van bestaande wetten kan afwij ken. Het hoofd van de staat is opperbevel hebber. De nodige documenten werden voor het aftreden van het kabinet getekend door Sukarno en de minister van verdediging ad interim premier Ali Sastroamidjojo Tegelijkertijd werden alle vroegere be sluiten, waarbij de staat van oorlog en beleg voor Atjeh, Oost-Sumatra. Zuid- Sumatra, West-Java met inbegrip van Djakarta en Zuid-Clebes was afgekon digd, ingetrokken. Sukarno heeft de minister® verzocht aan te blijven tot een nieuw kabinet zal zijn gevormd. Politieke waarnemers geloven niet, dat het nieuwe kabinet communisten zal bevatten, daar de Nahdatoel Oelama zich daartegen verzet, doch ook een ka binet van de Partai Nasional Indonesia en de Nahdatoel Oelama zal waarschijn lijk niet het gezag der centrale regering buiten Java kunnen herstellen. aldus meldt Reuter. Na de voorlezing der pro clamatie bleven behalve de bovengenoem de personen ook de chefs der staven van lucht- en zeemacht en het hoofd der staatspolitie Sukammo bij de president. Angst voor burger oorlog De nationalistische bladen schrijven, dat de afkondiging van de staat van oorlog en beleg de vorming van een nieuw kabinet zal vergemakkelijken en de betrekkingen tussen de hoofdstad en de opstandige bui tengewesten zal normaliseren. Het socia listische blad Pedoman daarentegen meen; dat de afkondiging de spanningen zal doen toenemen en de moeilijkheden vergroten De onafhankelijke Indonesia Raya, die een zakenkabinet van linkse leiders verwacht, spoort de leiders in het centrum aan be grip te tonen voor de opstandige bewegin gen, daar anders het gevaar van een bur geroorlog niet denkbeeldig is. kend, waarbij vooral kritieke punten, zo als spoorwegovergangen en gevaarlijke bochten onder de loep waren genomen. Er was een tijdschema opgesteld, waar aan overste Rötgers zich precies heeft kunnen houden, dank zij de voortreffe lijke hulp van het korps Koninklijke Ma rechaussee. Enthousiasme De route leidde van Wezel naar de Drunense duinen en vandaar om over Paoenbeek terug naar Wezep. In de Dru nense duinen werd een bivak opgeslagen, waarbij vooral aandacht werd geschon ken aan het camoufleren van de voer tuigen. Er kwam nog een Pipercub boven het bivak, die traangasbommen uitwierp en Salvo's en Reveilles, de periodieken van de r.k. en de prot. chr. geestelijke Maar verder bleef het rustig in het Generaal-majoor Valk wordt territoriaal bevelhebber De Nederlands territoriaal bevelhebber, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreeden. zal 1 november worden opge volgd door de generaal-majoor der artil lerie C. J Valk. Deze is nu plv. chef-staf voor logistiek en „administration" bjj het hoofdkwartier van de geallieerde land strijdkrachten in de sector Centraal Euro pa te Fontainebleau. De functie van generaal-majoor Valk gaat over naar de generaal-majoor der genie M. de Boer. die nu commandant is van de zesde divisie. Met ingang van 1 juli wordt de brigade generaal van de generale staf A. V. van den Wall Bake commandant van de nieuw te vormen parate le divisie (7 december). Hij is nu plv. chef-staf van dè noorde lijke legergroep. Voor de functie van commandant der parate 4e divisie zal m.i.v. 1 november worden bestemd de generaal-majoor der infanterie B Koning, thans commandant van de 5e divisie. Zijn opvolger wordt de generaal-majoor der infanterie W. de Boer, thans commandant van de mobili sabele 7 december-divisie. De huidige commandant van de 4e di visie. de generaal-majoor der infanterie P. Gips, wordt m.i.v. 1 november sous chef 1 van de generale staf. Generaal Hasselman gaat naar V.S. en Canada De chef van de generale staf, generaal B. R. P. F. Has6elman, maakt van 26 maart tot 10 april een reis door de Ver enigde Staten en Canada. Hij zal daar researdh-'instituten bezoeken, resp. van de Amerikaanse en Canadese strijdkrachten. Tussen beide bezoeken in zal het militaire comité van „4e Navo op 6 april onder voorzitterschap van generaal Hasselman in Washington formeel vergaderen Generaal Hasselman wordt vergezeld door generaal-majoor-vlieger-waarneme] A. J. de Vrie6 en zijn medeleden van he' militaire comité van de Navo. Moerdijkkanaalgeen Brusselse commentaar Naar aanleiding van de verklaring vai minister Luns in de Eerste Kamer ovei het Moerdijkkanaal werd op het ministe rie van buitenlandse zaken te Brussel vernomen, dat de verklaring nog niet of ficieel is gepubliceerd cn dat er daarom nog geen commentaar kon worden gege ven. In bevoegde kringen werd aan deze mededeling evenwel toegevoegd, dat het onjuist is, dat België van zijn aanspraken op een Moerdijkkanaal voorlopig heeft af- bivak. 's Nachts werd er black out ge reden, d.w.z. helemaal in het donker, zelfs zonder oorlogsverlichting. Het circuit was 10 kilometer en de snelheid 20 kilometer per uur. Het verliep alles zonder moei lijkheden en zonder een schrammetje. Er was, om met overste Rötgers te spreken, een enthousiasme om „U" tegen te zeg- Als U keelpijn hebt... Dit is Nike Hercules, een nieuw geleid projectiel van de Douglas-fabrieken. waarmee in Amerika belangrijke steden en strategische gebieden be schermd zullen worden. Het projec tiel is vele malen sneller, heeft een groter trefkans en een grotere ver nietigingskracht dan de Nike Ajax, de raket die de laatste drie jaren voor de verdediging was bestemd. De Ajax en de Hercules kunnen door dezelfde, zich over geheel Amerika verspreide batterijen worden afgeschoten. De leiders der vakverenigingen van arbeiders op Britse scheepswerven heb ben gisteren het bemiddelingsaanbod van de regering verworpen. De leiders hand haven hun oproep aan de 200 000 georga niseerde arbeiders om zaterdag in staking te gaan. Afgevaardigden van 61.000 vrouwelijke leden van de Amalgamated Engineering Union hebben op een bijeenkomst in East bourne met een „eigen" staking gedre.gd, als de vrouwelijke arbeiders niet hetzelfde loon krijgen als de mannen. In Frankrijk zijn gisteren de postbestel lingen ernstig vertraagd en de diensten van en naar het Parijse vliegveld Orly gestagneerd ten gevolge van een staking der postbestellers en van het grondperso neel op het vliegveld. In New York ging dertig man van he lagere personeel der Sabena op de vlieg- haven Idlewild in staking, maar in Japan hebben de mijnwerkers, die drie dagen staakten, het werk hervat, nadat zij een compromisvoorstel aangaande hun loon eisen hadden aanvaard. Nieuw R'dams station Eén parlement voor open de drie Europese 21 mei (Van een onzer verslaggevers) Langzaam maar zeker nadert het nieu we voorgebouw van het Centraal Station Rotterdam zijn voltooiing. Op 21 mei (Opbouwdag van Rotterdam) hoopt men het voorgebouw in gebruik te kunnen ne men. De 120 meter lange voorgevel is nu bijna voltooid. De grote cen-traile hal achter de 20 me ter hoge glazen wand krijgt twee toegan gen. De reiziger, die hierdoor binnen treedt, ziiet in de achterwand over de ge hele lengte van de hal het plaatskaarten- kantoor met veertien loketten. Een bij zonderheid is hier de verlichting. Ner gens zal er een lichtpunt waar te nemen zijn, omdat de ontwerper gebruik heeft gemaakt van een merkwaardig gecon strueerde indirecte verlichting. Ook de krijgt geen vrij spel in de grote ruimte. Een streep zonwerend glas voor de loketten voorkomt verblinding. Aan de rechterzijde van de hal wordt nog gewerkt aan het passagebureau van de H.A.L. en de toegang tot de kelder on der het gebouw. (Deze kelder is bestemd de stalling van 3500 rijwielen). Een speciaal geventileerd gedeelte zal plaats bieden aan een groot aantal bromfietsen. De andere zijde van de hal. dat toe gang zal geven tot de kantoorruimten in de zijvleugels, wordt gekenmerkt door de ruimten voor een drietal winkels, een kapper en een bloemen- en boekenwinkel. Het drietal tunnels dat werd gepland, is al duidelijk waar te nemen. De ooste lijke tunnel is bestemd voor de bagage de rijwielen. Aan de andere zijde van de hall heeft men toegang tot de 140 meter lange passagierstunnel, waarvan de iizigers voor het vijfde en zesde perron u reeds gebruik maken Op het westelijke zijplein is verder nog de toegang tot een derde tunnel zicht baar. Deze tunnel die in 1958 in gebruik wordt genomen, is bestemd voor voet gangers, die zich van de zuidelijke naar de noordelijke kant van het station willen begeven. De tunnel staat dus geheel los van het station. Wanneer het voorgebouw op 21 mei ln gebruik wordt gesteld, zijn er tevens drie perrons ln gebruik: de perrons 1, 2 en 3 gemeenschappen Tegelijk met de verdragen betreffende de Euromarkt en de Euratom zal op 25 maart te Rome een protocol worden ge tekend tot wijziging van het verdrag In zake de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Dit is noodzakelijk, daar de drie gemeenschappen één gezamenlijk parlement en een gemeenschappelijk hof van justitie zullen hebben. Dit is gisteren van welingelichte zijde te Luxemburg vernomen. Het parlement van de E.G.K.S., dat thans 78 leden telt. zal worden uitge breid tot 142 leden. Het aantal rechters in het bestaande hof van justiti! blijft 7, maar het protocol zal voorzien in de instelling van verschillende kamers, die corresponderen met de gebieden, waar op de onderscheidene gemeenschappen betrekking hebben. In het bestaande parlement der E.G K.S. worden West-Duitsland, Frankrijk en Italië elk door 10 leden en Luxemburg door 4 leden vertegenwoordigd, ln het gezamenlijke parlement zullen zitting heb ben: voor West-Duitsland. Frankrijk en Italië elk 36 leden, voor België en Neder land elk 14 en voor Luxemburg 6 leden. Frankrijk overweegt invoerbeperking In Parijs wordt aangenomen, dat de Franse regering overweegt, bepaalde in voerbeperkingen in te stellen om de han delsbalans weer in evenwicht te brengen. Zo zouden kolen uit andere dan de landen der Kolen- en Staal-Gemeenschap ge weerd worden en verder zou de invoer van wol en koper drastisch verlaagd worden. De Franse regering zou verder van plan zijn, Amerika een lening van 140 miljoen dollar te vragen ter financiering van de aankoop van 21 vliegtuigen voor de Air France en andere maatschappijen. Havenga overleden. Nicolaas Havenga, oud-minister van financiën van Zuid- Afrika, is gisteravond op 74-jarige leeftijd in Kaapstad overleden. Atomen voor de vrede Niels Bohr won prijs van 75.000 dollar Aan dr. Niels Bohr, de beroemde Deense atoomgeleerde, is de prijs „Atomen voor de Vrede" toegekend. Deze Amerikaanse onderscheiding, ingesteld ter herdenking van Henry en Edsel Ford. is een prijs van 75.000 dollar. James R. Killian jr., voorzitter van „Atoms for Peace Incorporated", maakte dit gisteren bekend in het Internationale Carnegie Centrum te New York. Voor de eerste uitreiking van deze prijs waren er 75 kandidaten uit 23 landen. Niels Bohr werd tot winnaar uitgeroepen op een bijeenkomst van het Technologisch Instituut van Cambridge in Massachusetts In het voorjaar zal hij met zijn vrouw naar Amerika gaan om de prijs in ont vangst te nemen. In 1920 heeft Niels de Nobelprijs voor natuurkunde gekregen. Vrij er invoer in Duitsland Krachtige strijd tegen prijsverhogingen West-Duitsland heeft met ingang van heden alle invoerbeperkingen voor kle ding, schoenen en synthetische stoffen onbepaalde tjjd ingetrokken om een einde te maken aan de voortdurende jrqsstjjging. De minister van economische taken Erhard heeft verklaard alles in iet werk te zullen stellen om de prjjzen itabiel te houden. Verzet van de getrof fen bedrijfstakken verwacht men niet daar de schoenenindustrie, de kleinhandel de vakverenigingen zich in goedkeu rende zin uitlaten. De prijs- en loonspl- raal is het onderwerp van hevige discus sies, nadat de bakkers verhoging van de broodprijs verlangden en de landbouw neer voor boter en vlees wil vragen. Dekens naar Griekenland. Ten behoeve an de slachtoffers der aardbevingen in Griekenland heeft het Nederlandse Rode Kruis gisteren een partij dekens, textiel- goederen en toiletartikelen aan het Griek- Rode Kruis gezonden. Scheepskok verdronken. De 47-jarige P. L. C. van Altenburg uit Rotterdam, scheepskok van het motorschip Maria S.. is bij het aan boord gaan in de haven van Delfzijl te water geraakt en verdronken. manning Amor in Triest. Twee-en- dertig opvarendea^yan -het- Nederlandse vrachtschip Amnr, dat. oiaandag bij Kreta zonk, zijn woensdagavond aan boord van de Italiaanse tankboot Ernesto Fassio in Triest aangekomen. Het geruchtmakende proces tegen dr. Adams uit Eastbourne zal achttien maart de beroemde Old Baily in Londen Zilveren-molentoernooi U.VXenLF.C. deelden (3-3) L.F.C. (na strafschoppen) naar volgende ronde De belangstelling voor het duel tussen geelzwart en blauwwit was gisteravond zeer groot. UVS ver scheen met een uitstekende combi natie, pn de toeschouwers hebben genoten van een prettige en snelle wedstrijd, waarbij de spanning door het wisselend scoreverloop niet ont brak. L.F.C. H. Hei'jr dat I verrassende aanvallen ipoedig de leiding door zij het uit buitenspelpositie, tier maakte C. v. d. Zeeuw et vah Verhoogt gelijk 1—1. Er volgde een gelijkopgaahde strijd met U.V.S. technisch iets beter. Na de hervatting werd het al spoedig 12, toen A. Heijmans uit een voorzet W. Nagtegeller doelman v. d. Putten onhoudbaar passeerde. Het spel bleef aan trekkelijk en precies na een half uur bracht C. v. d. Zeeuw bij een doelwor- steling de partijen op gelijke voet: 22. Even later veroorzaakte stopper Devilé /an U.V.S. een strafschop, welke door H. leijmans werd benut 2—3. Er kwam een ipannend slot, in welke periode Rietker ken voor U.V.S. de gelijkmaker wist te icoren 33. In de hierna volgende ver lenging kwam in de stand geen verande ring. zodat strafschoppen de beslissing mgen. L.F.C. trad als winnaar te voorschijn. Aan deze strijd ging vooraf een leuk spelletje tussen de pupillen van beide clubs. U.V.S. won met 8—0. Op woensdag 20 maart speelt Ter Leede tegen Lugdunum. Onbevredigende wedstrijd KEUZECOMMISSIE VOOR RAADSEL EEN ONBEVREDIGENDE WEDSTRIJD heeft het voorlopig Nederlands voetbalelftal gisteren in het Olympisch Stadion in Amsterdam gè- speeld tegen de Duisburger Sport Verein, de topploeg van de Duitse voet balcompetitie. De wedstrijd, die bedoeld was als een laatste test voor de wedstrijd tegen Luxemburg, die volgende week in Rotterdam wordt ge speeld in het kader van de voorronde van het toernooi om het wereld kampioenschap, eindigde in een 11 gelijk spel, nadat de rust doelpunt loos was ingegaan. Inmiddels heeft deze laatste test een negatief resultaat opgeleverd eh staat de keuze commissie voor de grote moeilijkheid een voorhoede samen te stellen, een beter resultaat mag verwachten. De start was enigszins hoopvol. De Ne derlanders waren al spoedig voor het Duitse doel, doch het duurde niet lang. of de Duisburgers namen het initiatief over. Na een kwartier spelen kregen zij een redelijke scoringskans, die evenwel niet werd benut. Het werd daarna tam partijtje voetbal en slechts een kele Nederlandse aanval bracht wat op leving Een schot van Voges, die later door Van der Linden werd vervangen. Alsmede een kopbal en een fel schot van Dillen waren de enige feiten, die vermel ding verdienen. Het succes kwam pas in de tweed» helft, toen na twaalf minuten voor he Duitse doel een worsteling ontstond waaruit Voges de bal kreeg. Hij plaatst» deze naar de Hagenaar Schuurman, die juist iets sneller reageerde dan de Duitse doelverdediger Borden en achterspeler Josten (10). Het duurde niet lang. of de Nederlan ders kregen weer enkele kansen, die ech ter door het te zwakke spel van de voor hoede verloren gingen. Voges kreeg last van een oude blessure en werd vervan gen door Van der Linden, doch een ver sterking bleek dit niet te zijn. Gelijk Na 27 minuten wisten de Duitsers gelijk te maken. Rechtsbinnen Bermel zag dat doelman De Munck te ver voor zijn doel stond en vuurde plotseling een hard schot van zeker 25 meter afstand af, waarmede hij de Nederlandse doelverdediger kans loos sloeg (11). Een schot van Van der Linden en een kopbal van Schuurman en aan de andere kant een schot van de Duitse midvoor, dat door Klaassens Van de doellijn af ACADEMISCHE EXAMENS atuurkunde: H. Bru voor kand. ex. wi P. de Smit. mej. W. H. Bui; n \V.,l<nni. M Corn Koningin doopte m.s. Prins der Nederlanden Koningin Juliana heeft vanmiddag bij le machinefabriek en scheepswerf P. Smit jr. n.v. te Rotterdam het motor- vrachtpassagiersschip Prins der Neder landen in aanbouw voor de Konink lijke Nederlandse stoombootmaatschappij n.v. te Amsterdam te water gelaten Met behulp van een touw trok zij de laatste beletselen weg, nadat zij onder het uitspreken van de doopformule de doop plechtigheid had verricht. Het muziek korps van de werf speelde het Wilhelmus toen de Prins der Nederlanden van stapel liep. Van de hoogste brugkraan waaide de Koninklijke standaard. Ook prins Bernhard was aanwezig en tal van ge nodigden woonden de plechtigheid bij, onder wie minister-president dr. W. Drees, G. Ph. Helders, minister van zaken zee; dr. J. H. E. Ferrier, minister president van Suriname; E. Jonckheer, minister-president van de Nederlan Antillen, de gevolmachtigde ministers Suriname en de Nederlandse Antillen, dr. R. H. Pos en mr. W. F M. Lampe, ommissarissen der Koningin in incies Noord-Holland en Zuid-Hol land. Na de plechtigheid overhandigde eer der directeuren van de werf. ir. J. B. Gil- jam, de Koningin twee cheques, bestemd voor sociale instellingen. Als herinnering bood hij een zilveren press-papier met Inscriptie en een oorkonde aan. Na een korte rede van de Koningin werd de erewijn geschonken. Steun aan Westduitse scheepsbouw De Westduitse ministeries van econo mische zaken en financiën, de circulatie bank en het verzekeringsbedrijf voeren besprekingen om de scheepsbouw te fi- ïancieren door belening van langlopende charterovereenkomsten met de reders, laar Amerikaans voorbeeld. Vrachtverhoging door Far Eastern Freight, Japan Outward Freight en Phi- lippines-Europa Conference van Enge land, het noorden van het Europese teland en Scandinavië tegen 1 mei, en staal onmiddellijk: de 15 pet Suez-toeslag blijft van kracht. Hilversum; B. van Heijningen, VGravenhage; A. Jonker. Delft; R. J. Krabbendam. Aerdenhout; Leijden, L. Spruit, 1 Stempelsf Rijswijk (Z.H.); tL G. Vcrbrugh. 's-Gravenhage en J, Kand werktuigkundig ingenieui A. R Bonehakker. Delft; T. J. M. Schi. Slagter. Delft; M. G. P. N. J. Spijker. Delft; M. cl; K. N. 's-Gra J. Hooijmaaijer. Waalv tee. Laren (N.H.); A. Jon* Tilburg; J. Kleijn (met H. T. Lochom: J. de Jc RotterdamH. L. koning. Rijs Kop Bloemendaal; H H. Kosters, Haarlem: J. Kremers. TBburg, W. van Leijden, 's-Graven- hagc; H. A. Ooms. Zaandam; L. de Rijk, Delft; "ubbega-Schi - - 's-Gravenhas F. J. Sm P. H. M. Verduin. Gorinchem; J. se veld en J. Wijdieks, 's-Gravénhage. NIJMEGEN, 13 maart. Geslaagd PROMOTIES GRONINGEN, 13 maart. Gepromoveerd tot loctor in de geneeskunde op proefschrift: The ignificance of electro-encepholography for the 1. A. van der Drift. geb. te Wassenaar™0"' UTRECHT. 12 maart. Gepromoveerd tot Tevergeefs duikt de Nederlandse doelman De Munck naar een schot van de Duitse rechtsbinnen Bermel, waarmede de stand 11 gelijk werd. Engelse league Voor de eerste divisie van de Engelse league zijn gisteravond enkele wedstrij den gespeeld, waarvan de uitslagen lui den: Portsmouth—Luton Town 22; Totten ham Hotspur—Arsenal 1—3; Aston Villa- Cardiff City 4—1 en Sunderland—West Bromwioh Albion 14. Terwijl zijn club een 31 overwinning boekte, is de vroegere manager van Ar senal, George Allison gisteren op 73- jarige leeftijd in Londen overleden. Alli son legde zijn functie bij deze Londense club in 1947 neer, na 14 jaar de leiding te hebben gehad. Onder zijn directie be leefde Arsenal zijn gloriejaren, waarbij het team driemaal kampioen van de lea gue werd en éénmaal de Engelse beker veroverde. Allison was tevens de eerste sportverslaggever van de B.B.C. Het Nederlandse jeugd-rolhockey- team heeft ln het toernooi om het Euro pees kampioenschap, dat ln Lissabon wordt gehouden, een gelijk spel tegen het Duitse team weten te bereiken (1—1), waardoor ons land thans de vierde plaats inneemt. Portugal, dat België met 92 versloeg en Spanje, dat van Frankrijk met 120 won, delen de eerste plaats. VISSERIJ EN MARKTNIEUWS LEIDEN. 13 ma: vie 53—68. kroten 515. rode kool 43—57. stoof sla 4? Groenteveiling: and ikt 13—30, boerenko pre) 17—25, spina? spruiten A 10—68. 17—50. sla A 18—23, B 6—19, peten raapstelen 7—9. KATWIJK AAN DEN RIJN. 13 Groenteveiling: waspeen A 28—43, boerenkool 1519, rode kool 710. 61—63, B 38—44, witlof A 15—35, kroten 1.20—1.70. RIJNSBURG, 13 maart. Gr» waspeen A 1138.50, B 4654, boerei uien 7.50—12, kroten 5.50, rode kool 1 100 kg. TER AAR. 13 maart. Groentev lof I 26—36, II 12—25, stek 2—1 II 19—25, p 35—30, afw. 21, B 14—17. tulpen 27—34 LEIDSCHENDAM. 13 maart. Eierveiling: aangevoerd werden 1700 eieren nr. 0 13.10 13.90. 7000 nr 1 11.50—11.90, 11.200 nr. 2 10.20—10.80. 12.2000 nr. 3 9.75—9.95 3200 nr. 4 8.80—9.25. GOUDA, 14 maart. Kaasmarkt. Aanvoer 13 partijen. Prijzen: le kwal. 2.48—2.60. Handel stug. VLAARD1NGEN. 14 maart. Viseerijberich- ten. De trawler VL 153 besomde gisteren te IJmuiden I 10.240 aan verse vis. SCHEVENINGEN. 14 maart. Besommin gen: kustvissers: SCH 183—1250, 62—180, 74—100. SCHEVENINGEN, 14 n t handelsgarnalen - Visserijbericht. tong 2 56—2 I 2.80—3. I 2-592.80. II 1.70—1.80. IV J.251.3T II 1.10—1.25. Prijzen per 40 22—32, middel 29—33.50. klein 23.50—25. wijting 24—34. schar 18.20—25. IJMUIDEN, 14 maart. Besommingen: 1 trawler—11.000. RO 53—9300; loggers: SCH 117— 8900. 27—13.800. VL 85—10.000; kotters: TX 33— 3140, KW 63—990, 68—1260. 56—1280. Aderlating bij Rijkskas Het kastekort van het Rijk uit hoofde van begrotingstransacties heeft over 1956 f 30 miljoen bedragen, tegen f 534 min. in 1955. De begrotingsontvangsten beliepen f 7008 (v. j. 6367) min., waarvan f 6272 (5356) min. uit belastingen, terwijl de be talingen f 7309 (6901) min. beliepen, hier in U begrepen f 251 (385) min. aflossing van langlopende schuld. De liquide mid delen van het Rijk verminderden met f 211 (45) min. Aan langlopende binnenlandse schuld werd f 397 (850) min. opgenomen De overboekingen van de tegenwaardere kening bedroegen f 123 (153) min. De net to-aflossing van schatkistpapier was f 166 (104) min. Diverse schulden op korte ter mijn daalden f 322 (118) min., vooral door dat diverse instellingen haar tegoed bi) de schatkist terugtrokken tot een bedra„' van f 251 min. werd weggewerkt, werden in het laatste kwartier nog genoteerd, doch verder viel er weinig belangrijks te melden. Zo ein digde de wedstrij»!, onbeslist enon bevredigend. Er zullen derhalve wel enige wijzigin gen worden aangebracht in het Neder landse elftal, dat gisteren als volgt was samengesteld; doel: De Munck (Fortuna *54); achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Schaap ('t Gooi), Van der Hart (Fortuna '54) en Klaassens (VVV); voor: Dillen (PSV), Bosselaar (Sparlja). Schuurman (ADO), Voges (SC. Enschede) vervangen door Van der Linden (DOS) en Moulijn (Feijenoord). Duisburger SV: was als volgt samenge steld: doel: Borden; achter: Josten ten Weskamp; midden: Wacker, Koll en Bèr- mel (later Muller); voor: Benning (later Frey), Munnix (later Bermel), Wechsèl- berger, Lohmann en Schneider (later Hilterhaus). Amateurs wonnen van de jeugd (2-1) Het amateur-bondsvoetbalteam heeft gisteren ln Den Bosch een wedstrjjd ge speeld tegen het Nederlandse jeugd-vo«t- balelftal. Door een veel hoger tempo en een grotere doortastendheid, wist het amatenr-bondsteam een 21 zege op de jeugd te behalen. Alle doelpunten werden in de tweede helft, die bij kunstlicht werd gespeeld, gescoord. Na tien minuten schoot mid voor De Nooijer (Vlissingen) onhoudbaar in en twee minuten later wist Kerckhofs (Maurits) de stand met een prachtige kop bal tot 20 op te voeren. In het laatste kwartier werd het jeugdelftal wat ge vaarlijker en tien minuten voor het einde wist Veldman (Ajax) de eer voor de jeugd te redden. Competitie van de Leidse schaakbond L.S.G. IV schijnt niet zonder een enkel winstpunt afscheid te willen nemen vjn de eerste klasse. In hun laatste wedstrijd tegen Bodegraven I staan de Leidenadrs weliswaar voorlopig met 45 achter, maar de afgebroken partij is vrij zeker voor Bodegraven verloren. Dit resultaat houdt de vraag, wie met L.S.G. IV aal degraderen, nog even open. Zou Boskopp winnen van Voorschoten I, dan is het Bodegraven I en wint Voorschoten I van Boskoop I of wordt het treffen tussen deze tientallen remise, dan is het Bos- In 2B kwam Katwijk I tot een verras send grote overwinning op Warmond: 9—1. De Katwijkers hebben nu nog een kansje op de titeL Ze moeten dan niet groot verschil van hekkesluiter S.C.L. winnen en Philidor II zou met ferme cij fers moeten verliezen van Sassenheim L L.S.G. IV—Bodegraven I: P. F. Janzen— J. G. Breekveld 01, Th. v. d. Oord sr. K. Veerman 0—1, F. J. Hooftman—rD. Smeele 10, J. H. F. FoppenW. van Beek 10, J.^iL. KanbierJ. van Sterken- burg 10, N. van Groeningen—G. M. Ddr- repaal 0—1, R. Westra—H. J. van (ja xx, mr. A. de Bats—K. Kuper 01, J. BalkenstelnD. Boef Vs—J. Vreekjen H. A. van Dam Vs—*4. Leidse damvereniging De stand van de onderlinge wedstrij den is als volgt: Gesp. gew. rem. verl. pnt W. j. Kleijn 9 6 3 0 15 A. Sladek 12 4 4 4 12 I. Latervesr 5 3 0 0 10 J. Dreef 10 4 2 4 10 B. Slegtenhorst 6 3 3 0 9 P. Marck 7 3 3 1 9 I. Teleng 12 2 5 5 9 M. Brinks 9 2 3 4 7 W. Heemskerk 5 2 2 1 6 E. Klinkenberg 5 2 2 1 6 P. v. d. Stel 6 3 0 3 6 W. Kleijn 6 2 2 2 6 N. Neuvel 4 12 1 4 Zaalberg 4 112 3 C. Klinkenberg 8 0 2 6 2 L. K. v. d. VI 1st 2 0 11 1 J. Klinkenberg 2 0 11 1 Th. Uittenbogaard 2 0 0 2 0 Sportflitsen Het Nederlandse jeugdhockeyteam heeft gisteren tijdens de derde dag van de Europese kampioenschappen rol- hockey, die in Lissabon worden gehou den, Frankrijk met 94 verslagen. Hier door zijn de Nederlanders een plaats op de ranglijst gestegen en staan zij thans derde, na Spanje en Portugal, doch vóór Duitsland, België en Frankrijk. Het jaarlijkse concours hippique van de Soeeter Sportfederatie zal dit jaar op Koninginnedag, 30 april, ln Soestdijk wor den gehouden. Een der prinsessen zal in jeugdnummer meerijden. Aan de slotparade zullen 150 paarden deelnemen. De in Nijmegen gespeelde hockey wedstrijd tussen de militaire ploegen van Nederland en België is door onze land genoten met 31 gewonnen Onder auspiciën van de Ned. Stu denten Judobond zijn gisteren in Delft judowedstrijden tussen Nederlandse en :lgische studenten gehouden. In de wedstrijd tussen de A-teams van beide landen wisten de Nederlanders een 4%0 winning te behalen. De strijd tussen -teams eindigde onbeslist (33).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7