Prof. dr. dinsdag G. G. J. Rademaker zeventig jaar Suezkanaal op 10 april open Waldenzenkerk verricht ook veel sociaal werk LUISTERT U BRYLCREEM W.-Brabant hoeft niet langer te wachten KONINKLIJKE ROTTERDAMSCHE LLOYD HAD GUNSTIG JAAR Eerste buitenlandse van Leids museum opgraving Amerikaanse Hugenoten komen Leiden bezoeken NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DONDERDAG U MAART 1957 Légion (Phonneur Johannes-passion in Leiclse gehoorzaal Het Nederlands Madrigaalkoor zal, zo als gemeld, dinsdag 19 maart acht uur in de Stadsgehoorzaal te Leiden een uitvoering geven van de Johannes-pas sion. Medewerking verlenen Maria Su- chèl, sopraan, Wilhelmine Matthès, alt, Chris van Woerkom, tenor, Paul Hame- leers, tenor, Anton Eldering, bariton, Meine Pot, bas, mevrouw Catherine Gris- Ritzema, clavecimbel, en het Residentie- kamerorkest. Het geheel staat onder lei ding van dirigent Willem Mizée. Het Suezkanaal zal op 10 april weer open zijn voor alle schepen, aldus een aankondiging van generaal Wheeler, het hoofd van de bergingsploeg der V.N. Het gehele opruimingswerk in het kanaal zal dan achter de rug zijn. Het lichten van de Edgar Bonnet neemt vermoedelijk drie weken in beslag. In de vroege morgenuren is het Neder landse bergingsvaartuig Walrus dinsdag begonnen met de berging van dit schip De Scheveningse duiker Dick Schipper maakte drie expedities naar beneden. In het totaal was hij vier uur onder water De Egyptische kanaalmaatschappij heeft nog geen toestemming gegeven tot het bergen van het gezonken fregat Aboekir dat met explosieve stoffen is geladen, doch dit schip is geen hinderpaal voor de scheepvaart. K.L.M. gaat deze zomer naar Belgrado vliegen Met ingang van de nieuwe zomerdienst regeling gaat de K.L.M. ook Belgrado in het viegverkeer opnemen. Dit is het resul taat van de dezer dagen gehouden be sprekingen tussen Nederlandse en Joego slavische regeringsdelegaties. Weer prijsverlaging voor baconvarkens Het bestuur van produktschap voor vee en vlees heeft besloten de prij6 voor ba convarkens (waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan) met ingang van maan dag andermaal met 5 cent per kilo koud geslacht gewicht te verlagen. Velen erkenden zijn verdiensten voor de wetenschap OP DINSDAG 19 MAART hoopt prof. G. G. J. Rademaker, hoogleraar in de neurologie aan de rijksuniversiteit te Leiden en lid van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen te Amsterdam, zijn zeventigste ver jaardag te vieren. Aanvankelijk had prof. Rademaker in Leiden de physio- logie als leeropdracht, sinds 1946 is dat de neurologie. Gijsbertus Godefriedus Johannes Rade maker werd op 19 maart 1887 geboren. Hij doorliep de H.B.S. in Den Haag en ver volgens studeerde hij medicijnen aan de Leidse universiteit, waar hij in 1912 met goed gevolg het artsexamen aflegde. Van dat jaar af tot 1915 was hij inwo nend geneesheer van het gemeentelijk zie kenhuis in de Hofstad, waarna hij zich als arts in Soerabaja vestigde. In Nederland teruggekeerd 1921 werd hij in 1922 asistent aan het pharmacologisch labora torium van de universiteit in Utrecht en PROF. DR. RADEMAKER werkte hij tevens aan zijn proefschrift, dat tot titel droeg „De betekenis der rode kernen en van het overige mesencephalon voor spiertonus, lichaamshouding en laby- rinthaire reflexen". Op deze dissertatie promoveerde hij in 1924 cum laude tot doctor in de medicijnen. Van Utrecht vertrok dr. Rademaker naar Leiden, in 1928, waar hem aan de rijksuniversiteit het ambt van hoogleraar in de physiologie werd toevertrouwd. In 1946 verwisselde hij deze leerstoel met die der neurologie. Erkend Ondanks zijn drukke werkzaamheden Italiaanse dominee in Leiden Protestanten kunnen hun zendingswerk weer ten volle opnemen DE WAALSE GEMEENTE in Leiden heeft gisteren dominee A. Deodatto, de moderator van de Waldenzenkerk in Italië, te gast gehad. Ds Deo datto vertelde ons dat zijn Kerk, naast de taak die zij ziet in het uitdragen van het Evangelie, veel en belangrijk werk verricht op sociaal gebied. Zo heeft de Waldenzengemeente, die in Italië 40.000 leden telt, tal van zieken huizen en is haar aandeel in het protestantse onderwijs zeker niet beperkt te noemen. „Het protestantisme en de Waldenzen' hebben in Italië een moeilijke tijd gehad, want bestond in de noordelijke landen in de jaren na de reformatie vrijheid van godsdienst, weliswaar soms met beperkin gen, in Italië werd dit slechts langzaam bereikt. Eindelijk schijnt er voor alle an dere Kerken dan de rooms-katholieke in de laatste twee jaren pas volkomen vrij heid te gaan bestaan", zo zei ds. Deodatto. Nadat in 1848 door koning Charles Al- bert aan de Waldenzen bepaalde civiele rechten waren verleend en andere genoot schappen getolereerd en in 1871 zelfs vrije godsdienstige discussies mogelijk werden, kwam in 1929 het fascisme in Italië, werd Ouverture „De Hebriden" van Mendelssohn. (AVRO, 20.05 u.) .vond de t de Hebriden", die Mendelsohn schreef i jaren 18291830. Het was tijdens zijn Engelse, Schotse en Italiaanse reis. Ge heel uitgewerkt is de ouverture pas in 1832. Reeds bij de eerste maten boeit de betovering van het nevelachtige, aan legenden zo rijke Caledonische land. Zwaarmoedig en eentonig beukt de woe lige zee de rotsige kust. Aan de winden, die over de dorre weiden loeien, geeft het geheimzinnig murmelen der golver antwoord. Ten slotte verneemt men, ter wijl de natuurelementen verder hun spe spelen, in de cello's een stem, die klaag over een gevallen held. Oorlogsfanfare zijn waarneembaar, afgewisseld met he bruisen der golven. Na een iets rustige tussendeel groeien het geluid en het ritmi weer aan. spookachtig, grotachtig, sterk en fel. Ook dit vindt weer een anti-cli in een poluend spel van klarinettei Biolen. Maar het orkest komt toch eindelijk weer in grote opwinding, u bij zwaarmoedige tonen door de opgewek te slotakkoorden klinken. En eigenlijk verwacht sluit het werk af met een nissimo van de fluit. Een stuk muziek, waarin Mendelssohn zich als een zeei groot landschapsschilder heeft doen ken nen. Zelfs Wagner zei ervan: „Ich halte die Hebriden-Ouverture für eines der de r.k. Kerk staatskerk en werden de ïre Kerken zelfs niet meer oogluikend legestaan. Na de tweede wereldoorlog t honderd jaar na de eerste faciliteiten an kor ing Charles Albert, is door de re publiek aan de godsdienstvrijheid duidelijke vorm gegeven in de nieuwe grondwet. Zo bepaalt artikel drie dat alle bur gers dezelfde sociale waardigheid be zitten. dat er geen onderscheid in ras, taal, religie en politieke opinie, ten opzichte van wie dan ook zal worden gemaakt. Iedereen is gelijk en wettelijk vrij. Artikel negen daarenboven garan deert het recht dat iedere onderdaan heeft om zijn politieke en godsdiens tige mening uit te dragen, als indivi du, als gemeenschap, of hoe dan ook. Echter, dit was een-grondwettelijk pro- ram, dat, hoe verwonderlijk dit ons Ne derlanders in de oren mag klinken, de 1929, die vrijwel geen enkele godsdienstige vrijheid toestond, niet op hief. En dat is moeilijkheden gaan oplev Verschillende processen volgden op de protesten van de Waldenzen en de ander< protestantse Italianen, die allen tezamei groep van 150.000 mensen onder de 48 miljoen bewoners van het schiereiland Het werd dus een geschil tussen het gouvernement (de grondwet) ei magistratuur (de wet). Door het gouv< ment hebben de protestanten uiteindelijk gelijk gekregen en nu kunnen ze hun dingswerk, dat ze onder buitenkerkelijken zowel als onder roomse landgenoten ver richten, weer ten volle opnemen. in Italië ziet ds. Deo- i gevaar. Het was eer reactie op de slechte toestanden en kor doorgang vinden, omdat de voorlichting het volk slecht was. Ook vanuit Waldenzenkerk kan men het volk inlichten en kan de kiem van 1 communisme, die toch in Italië wel zi duidelijk gelegd is, worden opgespoord ten slotte vernietigd. datto niet als tchönsten Musikstücken die wir besitzen". blijft in Leiden Benoeming De heer A. Geurts te Leiden is bij be schikking van de staatssecretaris van so ciale zaken benoemd tot lid van het be stuur van de bedrijfsvereniging voor ongevallenverzekering voor de zuivelin dustrie als werknemersvertegenwoordiger. Mr. H. R. Goudsmit Naar aanleiding van zijn benoeming tot secretaris van de Centrale Adoptie- raad in Den Haag zal onze stadgenoot mr. H. R. Goudsmit met Ingang van maandag zijn praktijk als advocaat overdragen W. de Clercq. Mr. Goudsmit zag prof. Rademaker kans om door publl- katies van zich te doen spreken. In 1926 erscheen een vertaling in het Duits van zijn dissertatie, in 1931 zag „Das Stehen" het licht en in 1934 werd zijn „Les réac- labyrinthiques et l'équilibration" uitgegeven. Voorts schreef hij verhande- n op het gebied van de physiologie der kleine hersenen en de spiercoördina- tie. erkenning voor zijn verdiensten werd prof. Rademaker in 1935 benoemd tot lid van de Koninklijke Akademie van Wetenschappen, waarna hem enkele ja- later het lidmaatschap van de Hol landse Maatschappij van Wetenschappen Haarlem werd aangeboden. Voor zijn belangrijke diensten door zijn publika- es in de Franse taal werd hij begiftigd iet het Legion d'honneur en ook de So- été de neurologie erkende zijn arbeid door hem tot erelid te benoemen, wat eens met enkele Duitse wetenschap pelijke instellingen het geval is. Enige jaren geleden vierde prof. Rade aker zijn zilveren ambtsjubileum. Bij die gelegenheid, werd hem een speciaal num- r van „Pholia psychiotrica, neurologi st neuro-chirurgica" aangeboden, waar- >r verscheidene binnenlandse en bui- ilandse onderzoekers een aritkel ireven op het gebied van de neurologie, de psychiatrie en de physiologie. Een oud leerling wijdde een artikel aan het leven werken van de jubilaris. Visstand in Oude Rijn Ter verbetering van de visstand in de Oude Rijn heeft de Hengelaarsbond voor Leiden en Omstreken in het gedeelte issen Alphen en Zwammerdam, de zg. amse Rijn, 2300 pond brasem en voorn itgezet, alsmede 85 pond paarrijpe snoek Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Jan Anthony, zn v J A Huij- t en A Visser; Ivonne, Geertruida Ma- a, dr v H J Steenbergen en M C l'Ami Elisabeth Anne, dr v D N Hüpscher er D Post, Abraham, zn v A Janse en trreman, Marlies Yvette dr v P F Bon- gers en M Mingelen, Jan Dirk zn v J D de Wit en J van Dorp, Maria Johanna, dr J J Regeer en W van Rijn, Antonie Lambertus, zn v A L Deegenaars en E H Zwanenburg, Krijna Anna Margaretha, C Varkevisser en J Hellenberg, Ma le, dr v M A H W Schöttelndreiër E H Prillwitz, Renée Elisabeth, dr v J P der Linden en M C Bijleveld, Willem C Noort en M C van Elk. ^fhoofdhuid fris - Uw haar gezonde. heeft „voedingswaarde" voor Uw haar II »l nMDAT Brylcreeni w„nU™Ue. versterker natuurlijk OMDAT geémulgc" ■ppnifir OMDAT iifiii haar en BRYLC geeft WI de oliën ui Erilereem^ voordeel geeft: mooi REEM I ,t l)w haar nodig heeft M oer clij k kanaal-kwestie (Van onze parlementsredactie) De Belgische regering wil met het oog op de te verwachten gevolgen van het Deltaplan geen standpunt innemen ten opzichte van een kanaalverbinding tussen Antwerpen en het Hollands Diep. De Ne derlandse regering heeft België laten we ten. dat een aanvang zal worden gemaakt met de plaatselijk noodzakelijk geachte werken in West-Brabant. De Nederlandse minister van verkeer en waterstaat, mr. Algera, heeft geen redenen van internationale aard om de uitvoering van deze werken geen door gang te doen vinden. Mocht de Belgische regering te zijner tijd tot de overtuiging komen, dat het Deltaplan voor de thans bestaande vaarweg ongunstig zou zijn ge wijzigd, dan zal zij hierover met Den Haag van gedachten wisselen. De dan bestaande situatie, niet het advies van de Steenberghe-Van Cauwelaert, Haagse politierechter Boerenkermis Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een niet versche nen steigerbouwer uit Leiden tot 25 boete of vijf dagen wegens mishandeling, gepleegd te Voorhout. Het was daar op 18 september kermis en toen had ver dachte de bril van zekere De G. stuk geslagen. De schade bedroeg 34,50. De man had tot zijn verweer aangevoerd, dat hij bedreigd zou zijn met bierflessen. Getuigen moesten toegeven, dat overal bierflessen door de straat vlogen, maar het slachtoffer zei, dat hijzelf niet had gegooid. „Een echte boerenkermis," meen de de rechter. Hij bepaalde dat de civiele vordering werd toegewezen. Beschonken op de fiets Een Katwijkse visser werd overeen komstig de eis door de politierechter ver oordeeld tot 25 boete of vijf dagen, om dat hij onder invloed van sterke drank had gefietst. De officier had bovendien nog een week voorwaardelijk geëist, maar de rechter hield er rekening mee, dat het de eerste keer was en bepaalde zich tot de boete. ^Verdachte had twaalf gla zen bier gedronken. Eveneens voor het onder invloed fiet sen werd een los-werkman uit Leiden veroordeeld tot 25 boete of vijf dagen. Een week gevangenisstraf kreeg een fabrieksarbeider uit Voorschoten, die op de Voorschoterweg te Leiden onder in vloed een bromfiets had bereden. Ver dachte meende, dat hij onschudig was en nog heel goed had kunnen brommen. Hij had een botsing gekregen, waarvoor hij vier weken in het ziekenhuis moest wor den verpleegd. Zijn vrouw had voor de politie verklaard dat zij haar man nog gewaarschuwd had, maar als getuige zei ze nu, dat ze heus niet achterop de brom mer zou zijn gegaan als haar man dron ken was geweest. De tweede busverbinding tussen Am sterdam en Den Haag, waarvoor de N.V. Maarse en Kroon in Aalsmeer toestem ming had gevraagd, zal er niet komen. De desbetreffende instantie heeft name lijk medegedeeld, dat zij de behoefte aan vervoer op dit traject voldoende gedekt acht. Fiscale politiek brengt schade aan koopvaardij DE Koninklijke Rotterdamsche Lloyd meldt dank zij ruimer ladingaanbod een gunstiger exploitatieresultaat, doch de kosten stijgen en zullen dit blijven doen. Dit wordt gedeeltelijk goedgemaakt door vrachtverhoging. De extra-kosten door versperring van het Suezkanaal leidden tot toeslagen. De brandstofprijzen zijn begin 1957 weer aan zienlijk verhoogd. Het uitgaand vracht vervoer toonde hetzelfde beeld, het thuis- gaande was belangrijk minder waarom een aantal schepen voordelig in charter voer. Het passagiersvervoer in oostelijke richting steeg, in westelijke richting daal de, doch bleef zeer aanzienlijk, zodat men zes extra-afvaarten moest inleggen. Er werden drie hadjivaarten gemaakt. De Merwe Lloyd wordt midden maart afgeleverd, de Marne Lloyd in april, de Musi Lloyd in mei, de Mississippi Lloyd in het najaar, de Mersey Lloyd eind 1958, de twee 2.500 ton motorvracht schepen bij Howaldt tweede helft 1958 en 1959. Het exploitatiesaldo beliep f 41 (v.j. 29,7) min., interest f 3,85 (3,13) min., ver koop Indrapoera na 30 jaar dienst aan Italianen f 2 min., totaal f 47,1 (32,9) min., waarvan 23,9 (21,4) min. afschrijving op vloot, f 1,05 (0,55) min. op etablissementen, f 13,6 (5,74) min. reservering diverse doel einden, f 2,83 min. vernieuwing en herstel, saldo winst f 4,96 min., voorge steld dividend 12% (11) pet. De noodzakelijke vervanging stelt zware eisen aan de liquiditeit, daarom noodza kelijk de reserve vernieuwing en herstel te versterken. Daar de koopvaardij in toe nemende mate gedreven wordt op landen, die niet of nauwelijks belasting heffen van rederijen, krijgen de faciliteiten van VULPENHOUDERS Demmenie Haarlemmerstraat 169 Schatten uit Egyptische grond Van belang voor kennis van het ontstaan der Egyptische beschaving ZOALS al is gemeld, heeft dr. A. Klasens, conservator van het Rijks museum van Oudheden te Leiden, bij een opgraying in de buurt van Aboe Roasch een groot aantal graven uit de eerste dynastie gevonden. Daar deze opgraving de eerste buitenlandse expeditie van het Rijksmuseum van Oudheden is, had het A.N.P. over deze aangelegenheid een onderhoud met de directeur dezer instelling, dr. W. D. van Wijngaarden. Bij dit gesprek vertelde dr. Van Wijngaarden, dat toen het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden in 1818 door koning Willem de Eerste werd opgericht, reeds direct de bedoeling heeft voorgezeten, dat deze instelling opgravingen in het bui tenland zou gaan doen. Oorspronkelijk was het museum ge- reeds vier opgravingsseizoenen achtereen huisvest in een particuliere woning, waar in dit land. Hij nam toen op uitnodi- prof. Reuvens op last van Willem de Eer- ging van de „Egypt Exploration Society' 6te alle materiaal op oudheidkundig ge bied in Nederland aanwezig, bijeenbracht. Dat de koning zelf zich bijzonder voor de oudheidkunde interesseerde, blijkt wel uit diens opdracht aan marine-officieren om gejturende de vlootoefeningen waar devolle voorwerpen naar Nederland mee te nemen. Toen in de jaren 18241825 een Nederlands eskader in de Egeïsche Zee verbleef, deed kolonel Rottiers opgravin gen op het eiland Melos, waar hij an tieke monumenten vond en mee naar Leiden bracht. Bij deze gelegenheid was hem bijna de Venus van Milo in handen gevallen, maar de Fransen waren hem juist iets Nadat België zich van Nederland had afgescheiden, waardoor de economische toestand slechter werd, deed on6 land niet meer mee aan buitenlandse opgravingen, enkele incidentele gevallen buiten be schouwing gelaten. Na de tweede wereld oorlog openbaarde zich een grote belang stelling voor de oude beschavingen van het naburige Oosten en ook het Rijks museum voor Oudheden gevoelde behoef te om aan deze onderzoekingen mee te doen. Dit nu werd mogelijk gemaakt door het feit dat sommige landen gaarne ge bruik wilden maken van de medewerking van Nederlandse archeologen en door de subsidies, die de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetensohappelijk onderzoek daarvoor beschikbaar stelde. Zelfstandig Dr. Klasens, die than6 de eerste buiten- andse opgraving van het Rijksmuseum -an Oudheden in Egypte leidt, vertoefde, K» m|||H WÊrf 'Bi Jm x jfl Hkta Wf JÊj M wetenschappelijk Dr. Van Wijngaarden, directeur van het Rijksmuseum voor Oud heden te Leiden, met wie het A.N.P. een onderhoud had naar aanleiding van de resultaten van de opgravingen in Egypte. deel aan opgravingen te Sakkara, die onder leiding stonden van prof. Emery. Financieel werd hem dit mogelijk ge maakt door subsidies van de Nederlandse organisatie vc onderzoek. Het spreekt vanzelf, dat dr. Klasens zijn opgravingswerk in Egypte gaarne wilde continueren, nr etandig en uitgaande waaraan hij conservator is. Nadat voor bereidingen hiertoe waren getroffen en Z.W.O. wederom steun had toegezegd, be sloot het Rijksmuseum van Oudheden dr. Klasens in november 1956 met een op graving te Aboe Roasch te laten begin nen op een terrein dat deze bij vorige gelegenheden reeds verkend had hij de mogelijkheden van belangrijke vondsten aanwezig achtte. Door de poli tieke omstandigheden kon dit plan ni doorgaan en het tijdstip werd verschov* naar de eerste maanden van dit jaar. Na dat de internationale spanning derd was, vertrok dr. Klasens 21 januari naar Egypte. Zodra hij van de „Service des Antiquités" de concessie had ver kregen om zijn opgraving te beginnen, toog hij aan het werk (14 februari). Belang van de vondsten Zoals bekend, heeft onze landgenoot bij Aboe Roasch een grafveld dynastie gevonden, dat is -omstreeks 3200 voor Christus. Onder de zeker 75 aange troffen graven bevinden zich graven armen, waarin de dode, in een mat ge wikkeld. werd neergelegd en graven tegels, voorzien van magazijnen. De m te graven waren geschonden; slechts enkele bleek intact. De inhoud werd v namelijk gevormd door aardewerk zeer goede kwaliteit. Daarnaast werd vaatwerk van albast aangetroffen alsmede kleinere bijgaven, zoals kralen. Dr. Klasens heeft zes typen van gra ven kunnen onderschelden. H(j hoopt dit opgravlngsseizoen zijn werk tot half april te kunnen voortzetten. Bij «ifn arbeid wordt hij gesteund door zijn echtgenote, die als administratrice en secretaresse fungeert, en voorts door de heer Van Veen, fotograaf en (ekenaar aan het Rijksmuseum van Oudheden. Bovendien heeft hU een twintigtal Egyptische arbeiders in dienst. De Egyptische pers toont voor deze opgraving de grootste interesse en onze landgenoot is zelfs voor het filmjournaal gekomen. Aan het einde van hef onderhoud ves tigde dr. Van Wijngaarden er de aandacht op, dat deze opgraving van groot be lang zou kunnen zijn voor onze kennis van het ontstaan en de vroegste ontwik keling der Egyptische beschaving. esteringsaftrek en vervroegde schrijving te meer betekenis. Tenietdoe- ning hiervan doet de correctie op het fiscale winstbegrip vervallen. Dit leidt tot afroming van de middelen, die nood zakelijk zijn voor vervanging van de vloot, nog versterkt door de verhoging in de vennootschapsbelasting. De maat- igelen tot beperking der bestedingen schieten daarom hun doel voorbij tot grote schade voor de koopvaardij, aidus het verslag. WARMOND Muziek en toneel van Warmonds Fanfare De muziekvereniging „Warmonds Fan fare" gaf in ,,'t Trefpunt" een uitvoering. voorzitter van de vereniging, de heer J. Ouwehand, sprak een welkomstwoord, na de muziek optrad onder leiding directeur C. Hondong. Allereerst 1 een mars uitgevoerd, waarbij de tamboers onder leiding van de heer W. F. Werk zich lieten horen en waaruit bleek dat deze groep van het korps een goede partij kan meespelen. Uitgevoerd werd hierna „Ebats Sylves- tres Fantasie-Ballet", een zesdelig werk Roger Boguet. Met dit program punt treedt Warmonds Fanfare in het tionale muziekconcours op Hemelvaa in Den Haag op. Het stuk stelt hoge eisen, maar over het algemeen zag r ip de uitvoeringsavond dit concours i 'ertrouwen tegemoet. Ook „Ceasar Cleopatra" van G. Boudijn oogstte bijval. Na de pauze werd het blijspel ieuwe veearts" van P. L. van Prooven Bogaards ten tonele gebracht. Het is aardig plattelandsstuk met een happy end de regisseur, de heer Ouwehand, had veel succes met zijn werk. LEIDERDORP Zaterdagmiddag het zwembad in de' raad Zaterdagmiddag komt de gemeenteraad m kwart voor 3 bijeen. Op de agenda staat slechts één punt ter bespreking, melijk een voorstel inzake de exploi van het binnenkort te openen zwembad. Rectificatie In aansluiting op het bericht „Echt paar verzweeg 19 mille voor belasting" in ocis blad van gisteren, delen wij mee de initialen daarin onjuist zijn. De nemer i6 dus niet „C. S." en zijn vi niet „L. Th. van D." Aan de rijksuniversiteit te Groningen i6 gisteren op het proefschrift, getiteld „The signdfiance of electroencephalogra phy for the diagnosis and localisation of cerebral tumours" gepromoveerd tot tor in de geneeskunde J. rf. A. var Drift, gebor ente Wassenaar. aan deze gedachtenwisseling ten grondslag liggen. De aanbeveling van Steenberghe-Cauwelaert is t.a.v. het Moerdijkkanaal is namelijk van de baan. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns heeft dit gistermorgen in de Eerste Kamer meegedeeld. Hij herinnerde er aan, dat er de afgelopen maanden over de Bel gisch-Nederlandse waterwegen en de po sitie van West-Brabant tussen België en Nederland een levendige nota-wisseling heeft plaats gehad. Er is ook besloten tot sluiting van 'p verdrag over de opheffing van de z.g. „stop van Ternayen", op basis van het advies Steenberghe-Van Cauwe laert. De verbinding Gent-Terneuzen wordt nog nader bezien, maar ook ten aanzien hiervan staat niets het sluiten van een verdrag in de weg. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden van Veron, onderwerp: „Vossenjachten en wat aar bij te pas komt". Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Chr. gymnastiek- en schermverenlging D.O.S. Schouwburg, 8 uur: opvoering van „Wel kom Thuis" door toneelgroep van oud- itudenten, ten bate van het Ned. studen ten-sanatorium te Laren. Herv. wijkgebouw „Irene" (Driftstraat), I uur: zendingscommissie wijkgemeente Kooiwijk, de heer Hirsch Blum over „Jo- ?n en Israël". Burcht, 8 uur: Lissone-Lindeman, emi gratie- filmavond. Zoölogisch laboratorium Kaiserstraat, uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, films over het ge- -ag van de zilvermeeuwen. Café De Valk, hoek Morssingel-Stations weg, 7.30 uur: Vereniging „De Verzame- ar", ruilbeurs. Huize Oyer 't Hoff, 7.30 uur: cursus bloemsclykken voor gevorderden, voor K. en O. Oegstgeest: Geref. kerk 8 uur: Ge- ente-avond. Degstgeest: gebouw „Irene", 8 uur: Poelgeesterwijkgemeente Hervormde Ge- neente, prof. dr. W. E. van Unnik over .Israël en de eerste christelijke Ge- Oegstgeest: gebouw Chr. belangen, Hoge Morsweg, 8 uur: ledenvergadering Mr. G. Groen van Prinstererschool. Vrijdag Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed, met medewerking van Gijs Reijns (Residentie orkest), hobo. Het gulden Vlies, 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek afdeling Leiden, prof. dr. J. Koekebakker over „De school en de verwaarloosde jeugd". Wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde", Langestraat 67: 10 uur opening bazaar ten bate van clubhuis „De Sperwers" (bazaar open van 10 tot 12, 3 tot 5 en 8 tot 10 uur). Zaterdag Den Burcht, 7.30 uur: filmavond (ge organiseerd door L. Berk en Zn. te Lei- in samenwerking met de Utr. Ban den-Onderneming N.V.). Leids Volkshuis, 8 uur: afdeling Lelden Ned. Vereniging tot afschaffing van alco holhoudende dranken, feestavond ter ge legenheid van 60-jarig bestaan. Ons Centrum, Hooigracht 84, 3.30 tot 5 ïur: afdeling Leiden Ned. vereniging tot ifschaffing van alcoholhoudende dranken, receptie ter gelegenheid van 60-jarig be- Den Burcht, Jacobazaal, 8 uur: „Ons Grunnegerlaand", gezellig programmoa van zang, veurdracht en muziek onder 't motto: ,,'t Is sikkom veurjoar". Het Gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Leiden Prot.-Chr. Onderwijzersvereniging F. de Vries te Den Haag over „Interne schoolverhoudingen". Wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde", Langestraat 67: bazaar ten bate van het jeugdwerk „De Sperwers", 2 tot 5 en 7 tot 10 uur. K. en O. Schouwburg, 8 uur: Maatschappij voor Toonkunst Leiden, balletuitvoering o.l.v. mevr. Ann ter Ha ar-Pasman. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Van Dnesum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553, en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, Tel. 26274. Internationale Gustav Mahler Gesellschaft Dr. Eduard van Beinum, Eduard Flipse en dr. Rudolf Mengelberg hebben het ere lidmaatschap van de „Internationale Gus tav Mahler-Gesellschaft" aanvaard. Erevoorzitter van de „Gesellschaft" is Bruno Walter. Het bestuur van de Ne derlandse afdeling bestaat uit prof. dr. K. Ph. Bernet Kempers, (voorz.), dr. R. Men gelberg, prof. mr. J. C. van Oven, prof. dr. E. Reeser en Herm. J. Nieman, (secr.). TAinsdag 17 september komt bijzonder gezelschap naar den. Vijftig Amerikaanse staatsbur gers met Franse namen en voor ouders die uit Nederland kwamen, zullen dan een bezoek brengen aan de Nederlandse stad, waar na de opheffing van het edict van Nantes vele Franse protestanten een voor lopig toevlucht vonden om later naar Amerika te emigreren. Nog steeds is er in het Amerikaanse protestantisme een groep, die zich Huge noten noemt, afstammelingen van uit hun land gedreven camisards. Zo kwamen na de zg. Hugenotenoorlogen vele refugié's, rond de opheffing van het befaamde edict van Nantes in 1685. naar Nederland, waar zij eigen kerkelijke Gemeenten stichtten. die nu nog als Waalse Gemeenten voort bestaan. Toen Lodewljk de Zestiende in 1787 weer vrijheid van godsdienst be loofde, was het voor vele vluchtelingen onmogelijk weer naar Frankrijk te gaan, daar een groot aantal verder geëmigreerd was naar Afrika en Amerika. Onder de vluchtelingen waren velen, die in Frank rijk welgesteld waren geweest, industrië len en lagere adel. Nog steeds is het Franse Protestantismegebouwd op deze beide volksgroepen Het bezoek aan Leiden is mede daar om gekozen als slot van het Amerikaan se Hugenotenbezoek, omdat de Leidse predikant van de Waalse Gemeente komt uit de landstreek Cevennes, die door de moordpartijen op de Hugenoten een gru welijke naam heeft gekregen. Bezocht zullen worden de Waalse bibliotheek aan het Pieterskerkhof en de Leidse kerk aan de Breestraat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3