ïlicumc £dhsri|« (Courant I Indonesisch kabinet (16e) gaf het mandaat terug Israël dient een klacht bij de Veiligheidsraad in Aanslag op de Cubaanse president verijdeld Staat van oorlog en beleg in de gehele Archipel Goedkeuring van de Knesseth voor Ben Goerion WATERMAN IN BOTSING MET ITALIAANS SCHIP DONDERDAG 14 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- e Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.-- per kwartaa 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 53936. Directie: F D1EMEB Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red H. W. J- EN SERIN K CHRISTELIJKE ATIOH AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Zevenendertigste jaargang No 10906 Stant»a«tlcfi h Jkftftff» mgn bert In Ugfteospoet Alles borrelt de bodem uit Zie pagina 5 Sukarno heeft nu de hoogste macht Zwaar gesluierd gaan deze vrouwen in de woestijn van west Rajasthan naar het stemlokaal, dat is ondergebracht in een tent. Zij behoren tot 90 miljoen van de 193 miljoen kiesgerechtigden, die van 24 februari tot heden hun stem hebben uitgebracht voor het nieuwe parlement van India. De verkiezingen worden morgen gesloten. VEERTIG DODEN BIJ REVOLTE gevechten groep opstan- van president plaats gehad tussen eei delingen die het palei: Batista trachtten bïnncn te dringen en de lijfwacht van de president. De rebellen, grotendeels studenten, wisten door te dringen tot de eerste verdieping van het paleis, waar de presidentiële vertrekken lijn gelegen. Toen de opstandelingen wa ren teruggeslagen, vond men ongeveer twintig doden in het palcis. Man gestikt in een zandhoop In een bijna twaalf meter diepe kuil van de grinthoeve De Salseberg nabij Garderen, die instortte, heeft gisteren de 64-jarige arbeider J. Pul uit Garderen de dood gevonden. Met zijn collega's, d< broers W. en J. de Ruiter was de arbeide: aan het werk in de kuil. Tijdens he graafwerk stortte plotseling een mass: grond van twintig kubieke meter naai beneden, waaronder alle drie arbeiders werden bedolven. Toesnellende mede arbeiders wisten de gebroeders De Rui ter te redden. Omdat men niet precies de plaats wist. waar het slachtoffer had gewerkt, gingen kostbare minuten loren. Toen men hem na twintig minuten koortsachtig graven vond, was hij reeds dood. De oorzaak van de instorting is nog niet opgehelderd. Westen heeft ook in Azië atoomwapens Minister Dulles heeft aan het eind der besprekingen tussen de Zoavolanden te Canberra verklaard, dat de Amerikaanse «trijdkrachten thans vrijwel overal ter wereld over atoomwapens beschikken. „Het is een bijna normaal onderdeel van hun uitrusting", aldus de minister. Namens de Britse delegatie werd verklaard, dat Groot-Britannië in de Indische archipel beschikt over tactische atoomwapens, wel in Zoavoverband als ter verdediging van het Britse Gemenebest. Vliegende walvis en kleine bij in Sow jetunie Vliegtuigbouwkundigen in de Sowjet- unie hebben volgens Tass een toestel ont worpen, dat zij „vliegende walvis" hebben genoemd en dat auto's, bulldozers en zelfs pen klein huis kan vervoeren. Een auto bus kan door een grote laaddeur achterin binnenrijden. Het toestel heeft maar de helft van de brandstof van het tot dus verre gebruikelijke vrachtvliegtuig nodig. Ook is een klein vliegtuig, de „bij genaamd, ontworpen, dat slechts 40, 6 meter nodig heeft voor een landing of een opstijging. Iedere autobestuurder is in staat het vliegtuig, dat een maximum snelheid van 200 km per uur kan bereiken, te bedienen. Het Franse Vreemdelingenlegioen heeft gisteren Marokko verlaten en het ting-hoofdkwartier in de woestijn bij Oran betrokken. Er werden verschillende handgranaten gevonden. Eén lag voor het bureau van de president, maar kwam niet tot ont ploffing. Na het gevecht zijn eenheden politie, leger en vloot onmiddellijk zuiveringsoperafies begonnen. Vanaf r des middags gold een uitgaansver bod tot de andere morgen 6 uur. Ook bij de straatgevechten is een twintigtal men sen om het leven gekomen. Ook in andere delen van de stad kwam het tot gevechten tussen op standelingen en militairen. Met ma chinepistolen gewapende jongelieden drongen de studio's van het radiosta tion Reloj binnen en dwongen de om roeper 'n „proclamatie" voor te lezen volgens welke president Batista was gedood. Later verdween het radio station uit de lucht. het gewapende verzet riohtte zich tegen de president, die in 1952 door militaire machtsgreep aan het bewind kwam. De leider van de studentenfede' ratie, Eoheverria, die vanuit een schuil' plaats in zuidoost Cuba al geruime tijc sabotage-acties leidde, schijnt bij de ge vechten om het leven te zijn gekomen. HET INDONESISCHE kahinet heeft vanmorgen president Sukarno zijn mandaat teruggegeven. Sukarno heeft onmiddellijk daarop in een radiorede met het oog op de kritieke toestand de staat van oorlog en heleg voor de gehele republiek afgekondigd. Hierdoor is het burgerlijk en militair gezag op alle eilanden in handen gelegd van de militaire commandanten en zijn tegelijkertijd de militaire staatgrepen van de laatste maanden gewettigd, aangezien deze door de militaire commandanten waren uitgevoerd. Het betekent tevens dat Sukarno als opperbevelhebber de uitgebreid ste bevoegdheden heeft. De chefs der staven van land-, zee- en luchtmacht waren tegenwoordig toen premier ATi Sastroamidjojo de president zijn mandaat terug gaf. Sukarno zeide, dat hij vanavond een rede tot het gehele volk zal houden om de „hele regeringstoestand" uit te leggen. Tevens zegde hij toe zo spoedig mogelijk een opvolger te zullen benoemen. Daarop verlieten de meeste ministers het paleis, doch de afgetreden premier Al'i Sastroa midjojo, de chef-staf van het leger Na- sution en Sukarno bleven achter om sa men te praten. Hussein komt niet lit-Djakarta wordt bekend gemaakt, dat alle militaire commandanten vandaag te Djakarta overleg zouden plegen met Su karno en Nasution, ook de leiders van de staatsgrepen in Sumatra, Borneo en Oost- Indonesië behalve overste Ahmad Hus sein van midden-Sumatra. Deze is volgens Antara „te ziek om de reis te maken." Het kabinet nam zijn besluit om af te treden gisteravond na een zitting van vijf uren. In een communqué werd mede gedeeld, dat alle pogingen tot reorgani satie waren mislukt. De kleine regerings partij Partai Sjarikat Islam Indonesia, een volkomen reorganisatie van het kabinet met inbegrip van de premier had geëist, trok een paar uur voor het einde der zitting haar twee ministers uit het kabinet terug. Het kabinet-Sastroamidjojo was op tien dagen na een jaar aan het bewind ge weest. Het was het zestiende sinds 1945 en het zesde sinds de soevereiniteitsover dracht op 27 december 1949. Het plan Sukamo verklaarde gisteravond, dat hij zijn eindbeslissing over zijn plan binnen enkele dagen zou bekend maken, na de standpunten van de verschillende par tijen en organisaties met elkaar in over eenstemming te hebben gebracht. Hij deelde dir mede tegenover delegaties van de zeer linkse vakbond van spoorwegar beiders en de vakbond van openbare wer ken, die verklaard hadden zijn plan te steunen. Sukarno zeide, dat hoe meer delegaties hem bezochten en steun toe zegden. hoe meer hij overtuigd was van de juistheid en rechtvaardigheid van zijn Sukarno heeft gisteren voorts de nieu we Amerikaanse ambassadeur John Alli son ontvangen, die hem zijn geloofsbrie ven kwam overhandigen. De president zeide: „Wij verwachten en zijn overtuigd, dat uw gedegen kennis van verschillende Aziatische landen u in staat zal stellen het hoge doel re begrijpen van het Indo nesische volk, dat trots is op de demo cratie en de vrijheid van zijn vaderland innig lief heeft." De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, zeide op een pers conferentie te Canberra niet te geloven, dat de gebeurtenissen in Indonesië enige internationale betekenis hebben. Het een zoeken naar machtsevenwicht tussen de centrale regering en de eilanden, zeide hij. Hij meende, dat er evenveel g< bestaat voor een communistische aanval in Zuidoost-Azië als in het Midden- Oosten. Deze zal waarschijnlijk o: wach-ts komen, omdat een communistische dictator zijn plannen in alle stilte kan voorbereiden. De Baltimore Sun schrijft de toestand ii Idonesië somber in te zien. Na herinnerd te hebben aan het ondeskundige er doelmatige bewind sinds het begin der onafhankelijkheid, meent het blad dat Sukarno's plan waarschijnlijk niet zal lukken. (Zie vervolg pagina 7.) Veel natuurschoon valt ten offer aan het verkeer. Aan de weg Amersfoort-Apeldoorn is men bezig een der mooiste beukenlanen te rooien. De weg moet namelijk breder worden. Ex-koningin Helena (61) gestorven Vanmorgen is, 61 jaar oud, in Athene aan een hartaanval overleden de zuster van koning Paul van Griekenland, ex- koningin Helena van Roemenië. Zij trouwde in 1921 met kroonprins Carol van Roemenië. Maar het huwelijk werd reeds in 1928 ontbonden. Zij was de moeder van ex-koning Michael. In 1953 werd onder haar bescherm vrouwschap in Athene een tentoonstelling gehouden van Nederlandse schilderijen uit het tijdvak 18531953. Traangasbommen konden een Nigeriaan niet de baas TERWIJL een vermoeide Ben Goerion gisteren in de Knesseth, de Israëlische volks vertegenwoordiging, een ondubbelzinnige waarschuwing richtte aan Egypte en liet weten, dat Israël zich alle vrijheid van handelen voorbehoudt, voor het geval de Egyptcnaren terugkeren in het gebied van Gaza, werd in de stad Gaza een grote demonstratie gehouden. Duizenden Arabieren trokken door de straten. Zij wensen terugkeer van het Egyptische bestuur en droegen spandoeken met leuzen als „Weg t de Eiscnhowerleer", „Leve Nasser" en „Wij willen Egypte". De polibietroepen van de V. N. bleven achter de prikkeldraadversperring. Een woordvoerder van de V.N. sprak van een „vreedzame betoging". Hij moest dit later tegenspreken, toen bleek, dat ex tremisten een deel van de spoorlijn bin nen de Gaza-strook hadden opgeblazen Via de spoorlijn werden voedsel en voorra- deri uit Israël aangevoerd, voor het agentschap van de V.N.. dat de zorg heefl voor 210.000 Palestijnse vluchtelingen. Generaal Burns heeft het dragen van wapens aan burgers verboden. De V.N. troepen hebben de afgelopen dagen vele wapens in beslag genomen. Zij moesten die echter inleveren bij de Arabische po litie, die zich dan beijverde, om ze weer aan de eigenaars uit te reiken. Moties verworpen Premier Ben Goerion verkreeg de goed keuring voor zijn belëid. In de volksver tegenwoordiging, werd tweemaal een mo tie. resp. van de Algemene Zlonistischr Partij en van de Heroethpartij, verwor pen. De grijze staatsman verklaarde de chef-staf van het Israëlische leger op dracht te hebben gegeven een nauwkeurig schema van maatregelen uit te werken, die nodig zijn om de Israëlische grens dorpen te beschermen tegen overvallen. Reeds zijn „politieke maatregelen" ge nomen tegen pogingen van Egypte tot te rugkeer naar het gebied van Gaza. Voor defensiemaatregelen is een miljoen gul den uitgetrokken, het oorlogspotentieel van het leger is op peil, aldus de premier. „Ik moet tot mijn spjjt zeggen, dat de superieuren van Bunche, de onder-si taris-generaal der Ver. Naties, zich meer bekommeren om het prestige van de Egyptische dictator dan om de vraag, of Egypte zijn internationale verplich tingen wel nakomt en om de handhaving van de vrede in het Midden-Oosten", zo vervolgde Ben Goerion. Hij zei zeer ver rast te zijn over Bunches verklaring, dat de V.N.-politicmacht met toestemming van Egypte in Gaza is. „De Egyptische dictator heeft niet de macht dit toe te staan of te weigeren, aangezien hij op smadelijke wijze uit de strook van Gaza verdreven is. Egypte kreeg de strook des tijds in de macht door het handvest der Ver. Naties te schenden en het besluit van de Veiligheidsraad in de wind te slaan", zo stelde Ben Goerion vast. Diplomatieke stappen Israël heeft gisteren op diplomatiek ni veau opnieuw stappen ondernomen. Het heeft bij de Veiligheidsraad een klacht ingediend over herleving van de aanval len door Egyptische zelfmoordcomman do's vanuit Gaza. Er werd (nog) niet ge vraagd onmiddellijk handelend op te treden. Bovendien heeft de Israëlische ambassadeur. Abba Ebar, een beroep ge daan op de V. S. om er voor te zorgen, dat Egypte niet in het kustgebied van Gaza terugkeert. President Eisenhower verklaarde op een persconferentie, dat de Ver. Staten volledig achter de pogingen van Ham- marskjöld staan om een regeling tot stand te brengen in het Egyptisch-Israëlische Dr. Bunche heeft gisteren na een lang durig onderhoud met Nasser nog eens laten blijken, dat de Ver. Naties het recht van Egypte op beheer van de Gazastrook aanvaarden en niet zullen trachten de terugkeer der Egyptenaren te verhinde ren. Dit laatste is nog niet geschied, al werd uit officieuze bron te Kairo nomen, dat de tot gouverneur benoemde generaal Latif vandaag naar Gaza vertrekken. Zuid-Slavië zou Egypte het „vriendschappelijk advies" hebben ge geven zich te onthouden van iedere actie, die de hartstochten in het Midden-Oosten opnieuw zou kunnen doen oplaaien, zulk- met het oog op de mogelijkheid van eer nieuwe actie van Israël. wijk Paddington. waar zich de Nigeriaan Benedict Abibne, gewapend met twee vlijmscherpe dolkmessen had verschanst De neger werd 's nachts wild en be dreigde zijn medebewenores met een mes, waarna de politie yealarmeerd werd. Voordat de gehelmde agenten de man echter konden benaderen, had deze zich In een kamer opgesloten en de deur met meubelstukken gebarricadeerd. De agenten zagen geen kans hem overmeesteren. Militairen werden te hulp geroepen. Men dacht aan de mogelijkheid om traangasbommen in de kamer te pen en zo Obibne „uit te roken". Maar ook dat mislukte. Tenslotte werd stormloop van agenten en politiehonden georganiseerd maar het resultaat Slechts, dat een politieagent gewond werd en een hond de keel afgesneden. Eerst toen het licht was geworden e ochtendzon in dc kamer scheen, kalmeer de de man en wist een inspecteur van p litie hem te bewegen de dolkmessen af geven. Obibne kreeg onmiddellijk e kalmerende injectie en werd vervolgens weggevoerd. In dikke mist Beschadigde achtersteven noopt tot terugkeer naar Rotterdam HET NEDERLANDSE EMIGRANTENSCHIP DE WATERMAN is van morgen in aanvaring gekomen met een Italiaans schip. Het schip, dat zich op de Atlantische Oceaan bevindt 900 mijl ten westen van Landsend, 560 mijl west-zuidwest van de Scilly-eilanden is niet in onmiddellijk gevaar, hoewel de kapitein wel om hulp heeft verzocht. De 9177 ton metende Waterman is met circa 800 man, onder wie 200 Nederlanders die naar Canada emigreren en 250 Nederlandse emigranten voor Amerika, (ook zyn er 312 Hongaarse vluchtelingen aan boord die naar Canada gaan, na eerst in Nederland te hebben verbleven) onderweg naar New York via Halifax. Dezer dagen is het schip uit Rotterdam vertrokken. De Waterman, eigendom van het Rijk (vroeger van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd), is gecharterd voor emigrantenvaarten. Zij is in botsing gekomen met het Italiaanse schip Merité dat 7174 ton meet. Een vliegtuig van de Engelse zeereddings dienst was aanvankelijk aangewezen om hulp te gaan bieden, doch toen het bericht kwam, dat er geen on middellijk gevaar bestond, is de des betreffende order ingetrokken. Later werd medegedeeld dat de Water man zal terugkeren naar Rotterdam. De schade die het schip heeft opgelopen, is vrij gering en de zee is kalm. De aanva ring is geschied in dikke mist. Zij had tot gevolg dat de Waterman een flink gat boven de waterspiegel in het achterschip kreeg. Mollet stelt weer vertrouwenskwestie Premier Mollet van Frankrijk is door het kabinet gemachtigd de vertrouwens kwestie te stellen in het debat over de algemene poltiek der regering, dat van daag begon. Frans vliegdekschip voor 12 helikopters De Franse marine heeft een vliegdek schip voor twaalf zware helikopters be steld. Deze oorlogsbodem, de eerste var dit type, zal 10.000 ton meten en hel midden houden tussen een gewoon vlieg dekschip en een kruiser. Het krijgt eer topsnelheid van 26 knopen en een actie radius van 6000 mijl. Ook Belgisch rapport over het roken Ook in België is hetverband tussen roken en kanker bestudeerd. In 245 de 596 gevallen heeft men bij de a stelling van kankergezwellen aan ademhalingsorganen onderscheid tussen rokers en niet-rokers kunnen constateren. Van de 245 personen waren 233 rokers en 12 niet-rokers. Van de 233 rokers waren er 210, die sigaretten rookten en van dit laatste aantal rookten 117 personen 20 garetten en meer per dag. In een brochure van het Belgische kan- kerbestrijdingsfonds wordt gezegd, dat één op de zes sterfgevallen in België aan kanker moet worden toegeschreven. Van agenda geschrapt NAVO-RAAD FEL TEGEN BRITS INKRIMPINGSPLAN T"\E N.A.V.O.-RAAD heeft zich gisteren radicaal gekeerd tegen het plan tot inkrimping van de Britse troepen In West-Duitsland. Toen het Engelse voor stel in Parijs ter sprake kwam. stuitte het op zoveel verzet van militaire des kundigen, dat de N.A.V.O.-raad het plan van de agenda schrapte. Het zal nu door de ministersconferentie der Westcuropese Unie worden besproken. Zelfs de Britse militairen in de staf van generaal Norstad bleken afwijzend te staan tegenover de inkrimping. De opperbevelhebber van de N.A.V.O. zelf sprak zich nogmaals uit tegen verdere verzwakking van de toch al niet te ster ke strijdmacht der verbonden landen op het continent. Argument Het argument van de Engelse regering, dat de voorgenomen beperking geen ver zwakking zal betekenen, omdat zij haar troepen met hypermoderne wapenen wil uitrusten, zodat met minder manschap pen dezelfde gevechtswaarde wordt be houden, snijdt in N.A.V.O.-kringen geen hout. Generaal Norstad wil de N A.V.O.-part ners ertoe brengen, de bewapening der troepen aan te passen bij de eisen van de moderne oorlogvoering, zonder dat sprake is van een aanzienlijke beperking der mankracht. Russische troepen staan gereed in Boedapest De grote Russische troepenmacht, die op het ogenblik in Boedapest is gelegerd, zal morgen (op de nationale «feestdag) elk verzet onmiddellijk vernietigen. Op alle strategische punten hebben Russische een heden post gevat. Voor de ambassades der communistische landen staan gepant serde auto's. Volgens berichten uit Boedapest heeft de politie dezer dagen opnieuw vier Cal vinistische predikanten gearresteerd. Er bevinden zich nu acht geestelijken van deze kerk in gevangenschap. De Hongaarse regering heeft alle auto's met hulpgoederen van het Internationale Rode Kruis verboden het land binnen te komen. Voortaan zullen de goederen per trein moeten worden gestuurd. Jonge Cyprioot opgehangen Gisteren is de achtste Cyprioot in Ni cosia opgehangen. Het was de 19-jarige Pelikarides, die In november schuldig werd bevonden aan het dragen van vuur wapenen. De Griekse regering had aan de Vere nigde Naties en het Britse Lagerhuis boodschappen gezonden om de terecht stelling te voorkomen. Veertig Britse parlementsleden hadden eveneens hun stem verheven om de uitvoering van het vonnis te verhinderen. De Britse gouver neur op Cyprus, sir John Harding, heeft echter gratie geweigerd. HET WEER IN EUROPA half bew. licht bcw. geh. bew. 1 fli windstil windstil WZW WEERBERICHT Droog De Bilt verwacht tot mor genavond: Overwegend droog weer met enkele overdrijvende wolkenvelden. Matige wes telijke wind. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere, t om 11.15 uur). ZON EN MAAN 15 maart: zon: 6.57—18.46; mü 6.11. Op 16 maart V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1