Motie - Biewenga verworpen na ministeriële concessie REUMATIEK Thermogene hiniarih'i'iMI'iTOto Ook nu weerSchermerhorn en Algra tegenover elkaar BUISMAN •/W- Omzet K.LM. bedroeg vorig jaar ruim f400 miljoen Pijpleiding van Keulen naar Rotterdam Kolossale boren vreten zich een naar koolrotsen weg Ultramoderne jeugdherberg in hart van Amsterdam gereed 7 WOENSDAG 13 MA At»,957 Het onweer trok voorbij Samenwerking Crisis bedreigt de Britse industrie Metaalarbeiders staken Van de ruim twee miljoen Britse me taalbewerkers, die tien procent loonsver hoging eisen, hebben 200.000 arbeiders aangekondigd, dat z(j zaterdag het werk zullen neerleggen. De werkgevers hebben namelijk de eisen van de hand gewezen Het gevaar is lang niet denkbeeldig, dat de overige arbeiders in technische in dustrieën eveneens in staking zullen gaan. Hierdoor is het gevaar van een industriële crisis acuut geworden. De Britse minister van arbeid heeft het Lagerhuis gisteren meegedeeld, dat hij in een poging om de staking te voorkomen, een beroep op de vakverenigingen heeft gedaan, cm arbitrage te aanvaarden. IN FRANKRIJK De brievenbestellers in Frankrijk zijn vandaag voor 24 uur in staking gegaan, naar aanleiding van een geschil over het loonsysteem en uit protest tegen discipli naire maatregelen tegen een brievenbe steller, die de vorige maand staakte. Het 4500 man tellende grondpersoneel van het vliegveld Orly bij Parijs is van daag een achturige staking begonnen. De weldadige warmte van Thermogène watten verjaagt de gifstoffen tussen spieren en gewrichten Pijn en stijfheid verdwijnen zonder dat u Iets inneemt. Spion veroordeeld. De 32-jarige Turks- Armeense technicus, Bedros Zartaryan, is gisteren in Zweden veroordeeld tot tien jaar dwangarbeid en uitwijzing na zijn strafperiode. Hij is beschuldigd van spio nage voor de Sowjetunie. „regeringspartijen" is er niet beter op geworden (Van onze parlementaire redacteur) HET KABINET DREES is gered. En dat heeft het te danken aan de K.V.P.-fractie, die de aanvankelijk onaanvaardbare motie Janssen over de melkprijs zo wijzigde dat zij acceptabel werd en die met overgrote meerderheid stemde tegen de blokkeringsmotie van de heer Biewenga (a.r.) Van de zijde der a.r.-fractie is geen enkele poging gedaan het kabinet Drees te redden. De onaanvaardbare motie Biewenga werd gehandhaafd ook toen minister Mansholt aan het eind van de debatten verklaarde dat er geen voorwaarden gesteld zullen worden voor de deblokkering van de f 50 min. Daarmee was een der grote bezwaren (de bestedingsdwang) ver dwenen. Do belangstelling voor het slot van dit debat was overweldigend. Het publiek rook een kabinetscrisis, maar de spanning was na de redevoering van de heer Jans sen fk.v.p.) snel verdwenen. De k.vp.-af- •»evaardigde wijzigde zijn motie aldus, dat de regering „allereerst." moet „trachten" de 60 min., nodig als dekking voor de geringe melkprijsverhoging, te vinden in de overheidssector. De socialist Roemers was daartegen, omdat hij de regerlne* teen blanco volmacht wenste te geven In ieder geval moet. volgens de p.vd.a.- fractie, worden voorkomen dat de rege ring culturele en sociale taken moet af kappen Maar minister Hofstra reageerde anders Deze motie komt door dit „aller eerst en door dit „trachten" precies in het schuitje van de regering, zo zeide de bewindsman van financiën. Natuurlijk gaat de regering proberen verder te be- Minister Hofstra vond de motie in deze vorm dan ook een steun voor het kabinet en daarom kan ztf naar z(jn mening beter worden ingetrokken. Het wijzigingsvoor stel viel b(j de heer Tilanus,(c.h.) In goede ■de. Hij had een dergeliike tekst reeds luggereerd. De motie Janssen (k.v.p.) werd dan ook aangenomen met 9148 stemmen. Tegen stemden alleen de socia listen en de communisten. De andere frac ties waren voor. NIEUW-GUINEA IN EERSTE KAMER (Van onze parlementsredactie) HET EERSTE-KAMERDEBAT over de begroting van buitenlandse zaken onderscheidde zich, voor wat betreft het Nieuw-Guinea-beleid, in bijna niets van het debat van vorig jaar. Ook nu weer waren het de heren prof. Schermerhorn (soc.) en H. Algra (a.r.), die principieel verschillende meningen omtrent het vraagstuk Nieuw-Guinea naar voren brachten. Het verschil was echter, dat prof. Schermerhorn zijn opvatting aanzienlijk ge- decideerder dan vorig jaar verdedigde, gesteund als hij zich voelde door o.a. de Oproep van de Hervormde Synode en de open brief van de 116 intellectuelen. De visie van de heer Algra stond overigens aanmerkelijk dichter bij het standpunt van de Nederlandsche regering, zoals dat nog onlangs in de Eerste Kamer door de minister-president is uiteengezet. „Het bezit i»an Nieuw-Guinea betekent regelrecht gevaar. Het is alleen niet accuut door de voortgaande desintegratie van Indonesië," zo zeide professor Schermerhorn. Hjj vroeg zich af of de Nederlandse regering wel rekening houdt met de „afschuwelijke eventuali teit" van een guerrilla-strlid in Nieuw- Guinea en een voortdurende penetratie van Indonesië in dit gebiedsdeel. Over dracht van het mandaat over Nieuw- Guinea aan de Verenigde Naties achtte hjj voorlopig de beste oplossing. Het is in ieder geval een kleiner kwaad dan het voortgaan op de huidige weg. De heer Algra (a.r.) heeft erop gewezen, dat de overdracht van het mandaat over Nieuw-Guinea aan de V.N, voor Indonesië nog minder aanvaardbaar zou zijn dan handhaving van de status quo. Dr. Drees heeft dit reeds uitvoerig uiteengezet. Des ondanks blijft de P.v.d.A. spelen met de gedachte vèn een trustee-ship, een ge dachte die politiek niet te verwezenlijken is. Bij dit alles spreken de socialisten niet over de belangen van de Papoea's. De ge dachte. dat Nieuw-Guinea geen zelfstan dig gebied, maar hoogstens een satelliet van een grotere macht zou kunnen wor den, wees de heer Algra met kracht van de hand. Deze opvatting toch is in strijd met het federalisme. De Amerikaanse houding ten opzichte van de Nederlandse moeilijkheden keurde spreker ten scherp- Overwegende bezwaren had hij voorts tegen de Oproep van de Hervormde Sy node en het rapport, dat de basis vormt voor die oproep. Aan de samenstelling van dit rapport hebben twee ambtenaren U staat er van te kijken hoe smaak en geur van koffie verbeteren door dat kleine beetje BUISMAN. Bovendien bespaart U op dure koffie. Ook bij NESCAFÉ en andere soorten oplosbare koffie do*t een beetle Buisman wonderen. buitenlandse zaken hun medewer king verleend. De heer Algra informeer- ar het standpunt van minister Luns hieromtrent, „Is het. zo luidde zijn vraag, de taak van ambtenaren mee te werken de totstandkoming van een eenzij- :n partijdig rapport welks samenstel lers verzwegen hebben wat niet. dienstig is? In het stuk wordt namelijk Engeland België geprezen, maar moedwillig zwegen wat Nederland heeft gedaan. Zo wordt b.v. niet gerept over de totstand koming van het Statuut voor het Ko ninkrijk. voornaam bezwaar van de heer Al gra tegen de Oproep zelf was. dat daar. in onder het mom van een schriftuur lijke fundering eigen belangen worden na. gestreefd. Een zeer groot nadeel is ook dat de kerk van Nieuw-Guinea niet ii geraadpleegd. Daarmee is die kerk er nof slechter aan toe dan de kerken achter het IJzeren Gordijn Intussen zijn de uitspra ken van de kerk van NiG. overduidelijk. Behalve aan deze vraagstukken Is tij dens deze begrotingsbehandeling uiter aard ook ruime aandacht besteed aar de internationale politieke situatie, de oositie van de westerse wereld, de West- europese (economische) samenwerking en de hulp aan de achtergebleven geble- De heer Van Riel (lib.), die een goede maidenspeech hield, wenste 6-m. inlich tingen over de aanstelling van oud-minis ter Beyen tot regeringscommissaris vooi Duitse aangelegenheden. Waarom trekt men een diplomatiek geverseerde finan cier aan voor een werkzaamheid, die zo geheel ligt op het terrein van het de partement van buitenlandse zaken? Heeft dit departement niet voldoende deskun digen voor dit werk? V.S. en Azië Neutraal - dan minder steun De ministerraad van de Zuidoost-Azia tische verdragsorganisatie heeff gisteren te Canberra uitvoerig gesproken over de neutrale landen in dit gebied. De Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, John Fuster Dulles maakte hierbij de op merking, dat Amerika aan deze landen wel economische hulp wil verlenen, maar dat deze steun minder omvangrijk sal zijn en minder snel zal worden gegeven. Besloten werd, een secretaris-generaal en een plaatsvervanger te benoemen Eerstgenoemde zou een Aziaat moeten zijn. Het hoofdkwartier van de Zoavo zal in Bangkok worden gevestigd, waar zich reeds het secretariaat bevindt. Lijkje gevonden. Onder een brug ln Amsterdam is het ongeklede lijkje een pasgeboren jongetje gevonden. Het was gewikkeld in een krant en het zat ln een papieren boodschappentas, worden Inlichtingen gevraagd door de politie. >m de blokkering niet te doen geschieden trandde omdat zij minder steun genoot dan dc handteken<ineen onder dit voorste1 deden vermoeden. Het bleek nu wel da' de k.v.p.-fractie een andere oovatWn"» had c'an de a.r.-fractie De heer Droessen (k.v.p.) verklaarde reeds vrij spoedig' niet steunen als de mindsters maa' zouden beloven geen voorwaarden voor de deblokkering to zullen stellen Dat was iok het standount van de heer TMttwus Deze fracties waren echter verdeeld. Het -indresultaat was ten slotte dat de motie werd verworpen met 48—90 stemmen. Te- stemden de p.v.d.a.. de k.v.p. (uitge zonderd zeven leden) en de heren Diepen horst en TH-anus (c.h.V Het viel m kliste- Mansholt ndet mee om de deblokkerings- /oorwaarden te laten vallen, maar dat w« och de enige mogelijkheid om de motie- Bieuvenga ve-wornen te krijgen. De blok kering noemde hii de hond en de deblok kering de staart. Een hond zonder staart vond de minister var Landbouw eigen- een onding, maar de hond is echter essentieel. Om niet in conflict met het parlement te komen werd de staart dus gecoupeerd. Minister Mansholt vond het daarom zo jammer dat hij de staart t laten vallen. omdat deze gerichte besteding past in het programma om de structuur van de landbouw te verbete- Die vond de bewindsman belangrij ker dan het financiële programma voor de landbouw. De motte van de heer Roemers (soc.) n de prijs voor de schoolmelk niet te verhogen werd z.h.s. (met algemene stem men) aangenomen Weliswaar is dit een taak voor de gemeenten, maar de Kamer vindt dat het rijk het mogelijk moet ma ken dat deze melkprijs niet zal stijgen De motie Droessen (kath. v.) over de grondrente is bij zitten en opstaan aange- Tegen waren alleen de socialis ten i i de De spanning was er dU6 vrij gauw uit. toch straalden de gezlohten van d« bewindslieden van tevredenheid toen de stemming over de moties waren gehouden Zij kunnen nu weer vooruit. Principieel verschil echter wel duidelijk geworden dat de samenwerking tussen de „rege ringspartijen" in de Kamer er niet beter geworden. Zo heeft de a.r.-fractie- voorzitter. de heer Bruins Slot. weer ge waagd van her principiële verschil me' de socialisten. De a.r.-fractie is overtuigd de noodzaak van bestedingsbeper king. Daarom gaat zij akkoord met he' 1 van onaangename maatre- Zonder rijkssubsidie verslaggevers) schappij voor Nijverheid en Handel in het Shellgebouw in Den Haag. TIE K.L.M. ontwikkelt zich nog steeds ln| Hij noemde dit resultaat, des te ver- gunstige richting. Voor het eerst In; heugender, omdat men het gedeeltelijk De Amerikaanse vice-president en mevrouw Nixon hebben tij dens hun Afrikaanse reis ook een bezoek gebracht aan de hoofd stad van Liberia, Monrovia. Hier demonstreerde twee „duivelsdan- sers" hun kunsten. gelen, maar zij betreurt het dat de over heid niet het goede voorbeeld geeft. D« overheidsbezuinigingen moeten grote» zijn, aldus de heer Bruin Slot, die di" uit zedelijk oogpunt noodzakelijk vond Is het nu niet mogelijk nog ruim f 1UU min. op jaarbasis op het overheidsbudget te vinden. De heer Bruins Slot kon da' niet inzien. Zijn er geen posten te vinden die niet in „eigen vlees snijden?" Dus posten die minder ernstige gevolgen zui len hebben voor het sociale en culturele leven? De regering wil boter bij de vu» Dat is een wezenlijk element van het be leid. En nu vond de heer Bruins Slot dat de socialisten gemakkelijk komen tot be lastingverhoging. Als de efficiency wordt verbeterd is de honderd miljoen er naar zijn mening al uit. Als het gaat om goed* doeleinden is het socialisme royaal. Lie ver dan die royaliteit wat af te zwakken, draait men de belastingschroef wat ster ker aan. „In dit probleem speelt een ver schil In staats- en maatschappij-opvatting, een verschil ook in waardering van wat Individu en groep in die maatschappij tot taak hebben". De heer Bruins Slot noem de de blokkering overbodig, onjuist en onrechtvaardig. Zij is een discriminatie van een bepaald soort kapitaalbezit. En daarentegen heeft zijn fractie overwegend bezwaar. De a.r.-fractievoorzitter vroeg zich af of een gemengd kabinet geen oog moet hebben voor de realiteit en het ge wicht van de a.r.-bezwaren. De a.r.- bezwaren gaan jui6t tegen zaken waar van minister president Drees heeft ge zegd dat zij een wezenlijk element van het regeringsbeleid zijn. De a.r. 6taan vrij tegenover het kabinet en zij stuiten, aldus de heer Bruin Slot op een princi pieel verschil. haar geschiedenis had de maatschappfl vorig jaar een omzet boven de vierhon derd miljoen galden, nl. ƒ406 miljoen. De K.L.M. neemt hiermee drie procent van de wereldomzet (westelijke wereld) voor haar rekening en komt wat het in ternationale luchtverkeer betreft, op do derde plaats, achter de Pan American Airways en de Boac. Do heer I. A. Aler. president-directeur van de K.L.M., zed dit gisteren op een vergadering van de Nederlandse M-aat- Deze redevi ring r l\jk. De a.r. fractu netscrisis te riskeren. Er was dus verschil van Inzicht tussen de a.r. fractie en dc twee a.r. ministers. De liberale afgevaar digde da heer Korthals had daar al op gewezen\Hij wgs nog even teruggekomen op een uitlating van minister Zijlstra dat de heer Korthals maar nauwelijks weer houden had kunnen worden tot dit kabl- net-Drees toe te treden. De minister van economische zaken had dit gezegd om aan te tonen dat dit gezelschap van ministers zo slecht nog niet was. Minister Zijlstra zeide dat hij beter had kunnen zeggen dat de heer Korthals bijna deel van dit kabinet had uitgemaakt. Zo goed was het gezelschap dan toch wel. Deze op merking veroorzaakte de nodige hilariteit. „Wat is gezegd verwijs ik naar het rijk Bouw in vier jaar voltooid correspondent in tooien van haar in Godorf, die e« van tussen de 3, ve olieraffinaderij werkingscapacitei' miljoen ton ruwe der fabelen", zo had de heer Korthal* gezegd Zij die graag ministerszetels be zetten z\jn niet gemakkelijk te weerhou den. Daaruit is het conflict binnen het a.r. partijverband te verklaren, zo ver volgde de liberale afgevaardigde. Het is maar de vraag of de heer Zijlst de sympathie uan zijn geest- heb ben zich van deze tegenstelling niets getrokken. Terecht, want zij zitten in extra-parlementair kabinet. De fracties staan vrij tegenover dit kabinet en de be windslieden staan geheel vrij tegenover Praktisch Noch de socialist Roemers noch minis ter Hofstra hebben kunnen inzien dat de blokkering een principiële zaak 16. De vraag hoeveel de overheid kan bezuinigen vond de minister van financiën een praktische zaak. Voor de landbouw wordt f 200 min uitgetrokken. Daarvan kan f 50 min. niet gedekt worden. Dus moet er geblokkeerd worden. Wij kunnen niet in de toekomst zien. aldus minister Hofstra. e gegevens wijzen er nu op dat we 1958 niet kunnen overgaan tot de uit betaling van f 50 min. Het is de taak van de volksvertegenwoordiging en van het kabinet om beslissingen te nemen op grond van de feiten van vandaag. Al6 die feiten niet wil zien, dan is dat vlucht uit dé verantwoordelijkheid of de angst voor het nemen van onaange- besllssingen. De heer Vondeling (soc.) had zich ook reeds ln deze zin uitgelaten. Hij zeide tegen de heer Bruins Slot dat de blokkeringsgedachte niet af komstig is van de P.v.d.A., maar van prof. Romme. Deze is met het huurblok- keringsplan gekomen. En het blokkeren van een deel van de huurverhoging moet erger zijn naar a.r. maatstaven dan deze blokkering van de elgenaarelasten. want de nieuwe landbouwpolitiek wordt geheel met overheidsgeld gefinancierd. Nieuwe Beatrixmijn in 1965 klaar HET WERK aan de nieuwe Bea trixmijn bij Vlodorp-Herken bosch vordert gestaag. Men kan ver wachten, dat deze nieuwe staatsmijn over acht jaar zal kunnen beginnen aan de winning van de honderd mil joen ton kolen, die in het veld van Vlodorp aanwezig zijn. Daar ook de aangrenzende Duitse velden waar schijnlijk in Nederlandse exploitatie zullen komen, zal de Beatrix haar produktie in de toekomst wellicht tot drie miljoen ton per jaar kunnen opvoeren, zo schatten de deskundi gen van de staatsmijnen. Om het eigen aandeel in de voorziening van energie zo groot mogelijk te houden, vreten kolossale boren zich thans een 500 meter lange weg naar de koolrotsen bU Herkjpbosch. Twee schachten zullen daar dicht bijeen komen. Terwijl steeds grotere en zwaardere boren worden ingezet het oorspronkelijke gat van 7,55 mete erwijden, zorgt een klelspoellng 1 de afdichting van de wanden, zodat storten kan worden voorkomen. ZUr schachten eenmaal op diepte, dan wordt dubbelwandig stalen cilinder, staande uit in elkaar passende ringen met een buitenomtrek van 6.80 meter opge bouwd. Tussen schachtwand en cilinder wordt nadien bitumen gegoten, te tussen bulten- en binnenring beton ge goten wordt. Daardoor wordt een water dichte sterke en Ietwat veerkrachtige schachtwand verkregen. Dc cilinderseg menten, die thans reeds op grote schaal in aanmaak zijn, worden bij het plaatsen op elkaar gemonteerd. Er moet 42.000 kubieke meter grond worden uitgeboord, voordat de stalen wanden kunnen worden geplaatst. Ver volgens worden de schachten verder af- gediept in de steenkoolrots en volgt onder gronds de bouw van laadplaatsen en het drijven van steengangen en galerijen. Bo ven de grond moeten schachttorens liften, losvloeren, zeef- en was-installa ties etc. verrijzen. Over ongeveer ach» jaar. als alles naar wens verloopt, kan dit werk gereed zijn. Dan zal de Beatrix in staat zijn het energievraagstuk m- helpen verlichten. TN welk tempo de nieuwe mijn haar btj- dragc zal kunnen opvoeren hangt, ir. A. Hellemans, directeur der staatsmü- onlangs heeft meegedeeld, mede af de personeelsvoorziening. Indien bij het gereedkomen der Beatrix in 1963 roldnende ondergronds personeel ter be- ichikking zal komen, dan kan volgens Ir. Hellemans worden verwacht, dat in onge- vijf jaren het produktieniveau van rond een miljoen ton per jaar zal kun nen worden bereikt. Op zichzelf zal dit volgens hem slechts een korte tijd een hogere kolenproduktie der staatsmijnen met zich meebrengen, aangezien de op brengst van de oudste staatsmijn, de Wil- helmina, zal dalen. Welke plaats de steenkool-energie ook in het tijdperk der kernenergie zal blij ven innemen is uit menige uiting van de In tachtig jaar een winning van 100 min. ton kolen zijde der Europese gemeenschap voor len en staal gebleken. De K.S.G. moest in 1956 aan kolen olie omgerekend in tonnen steenkool. 100 miljoen ton invoeren, ofwel rond 25 pet. van de totale energie-bfhoefte vai K.S.G. Indien de ontwikkeling zo v gaat, dan zal volgens berekening va Drie Wijzen van de Europese energievoor ziening door de K.S.G. in 1965 30 pet. de energiebehoefte moeten worden aange voerd uit derde landen en tien jaar later 35 pet., ofwel een tegenwaarde van 26C miljoen ton steenkool. Men verwacht niet dat Europa zelf voldoende klassieke ener giebronnen zal kunnen scheppen om in de steeds stijgende behoeften te kunnen voor zien. Daarom zal gestreefd moeten worder naar een in omvang en belangrijkheid toe nemende aanvulling in de vorm van kern energie, zodat de aanvoer van vooral steenkool van buiten af gestabiliseerd zal kunnen worden op een economisch draaglijk peil van 150 miljoen kolen per jaar. Men hoopt dat in 1962 de K.S.G - landen kernenergie tot een waarde 3 miljoen ton steenkool zullen produci AANVULLING staalparlement op gewezen dat Enropa zjjn eigen rijkdom aan minerale bi toffen volledig zal moeten blijven ge- bru''<en om zijn afhankelijkheid In de energievoorziening zo klein mogelijk te houden. Een recent r&pport van de commissie van deskundigen der verenigde West- europese mijnbedrijven wijst ook geheel in deze richting. Daarin wordt geconclu deerd dat de zich ontwikkelende kern energie 'n welkome aanvulling zal zijn de steenkolenproduktie. doch dat moeten worden afgewacht of de exploi tatie van atoomcentrales duurzaam nomisch verantwoord zal zijn. De kolenmijnen ln Limburg produceren jaarlijks rond 12 miljoen ton steenkool. Daarbij moet zes miljoen ton worden in gevoerd om de totale behoefte te kunnen dekken. De Nederlandse staatsmijnen (Wilheimina, Emma, Hendrik en Maurits) brengen ongeveer 60 pet van de produktie naar boven. Ruw geschat.zullen de groot ste mijnen nog plus minus 'n halve het huidige kwantum kunnen bijdragen. Staatsmijn Wilheimina echter zal sehijnlijk haar huidige produktieniveau niet kunnen handhaven. De hierdoor v de staatsmijnen uitvallende produktie door de mijn Beatrix bij Herkenbosch- Vlodrop kunnen worden opgevangen. Anthraciet |)E Beatrix belooft uit Nederlandse bo dem dus de uitvallende produktie de Wilheimina te gaan vervangen en wel licht nog iets meer te leveren. Een plus boven de huidige totale Limburgse kolenproduktie kan wellicht ontstaan, indien men van de Beatrix-schachten uit de aangrenzende Duitse velden Elmpt Tarnen kan gaan exploiteren De Beatrix belooft tussen de 600 en 1200 meter 100 miljoen ton steen kool, waarvan ruim de helft anthra ciet, 30 procent esskool en 17 procent vetkool. In tachtig jaar zal deze mijn, buiten de aanliggende Duitse velden gerekend, uitgeput kunnen zijn. In volle produktie zal de mijn plm 3500 man nodig hebben. olie per jaar zal hebben. Godorf Is een haven aan de R(jn, iets ten Noorden van r, waar de Shell op het ogen blik haar grootste vestiging heeft. Het ligt ongeveer halfweg tussen Keulen en Bonn en heeft een goede verbinding met de Autobahn tussen deze steden. Evenals bij de bouw van raffinaderijen door de andere in West-Duitsland ver tegenwoordigde oliemaatschappijen (Es- B.P., Petrofina e.a.l is ook voor de Shell de kwestie van de aanvoer der olie van grote betekenis en daar- het vraagstuk van een toekomstige oliebuisleiding. De Shell behoort niet tot consortium, dat besloot tot aanleg de oliebuisleiding van Wilhelmsha- via het Roergebied naar Keulen, voor de voorbereidende werkzaam heden reeds zijn begonnen. De Shell A.G is aandeelhoudster in de in Den Haag ipgerichte N.V. Sappeur, een maatschap- oij die streeft naar de aanleg van de transeuropese oliebuisleiding tussen Mar- lellle en de Noordzeehavens Rotterdam ;n Antwerpen. Met aftakking Tot dit transeuropese ollebuizennei behoort ook een leiding van Rotter dam naar Keulen (c.q. Godorf). een project dat door het besluit tot aan leg van de buisleiding Wilhelmshaven- Keulen in geen enkel opzicht is aan getast Ook de concurrerende olie maatschappijen in West-Duitsland. die laatstgenoemde buisleiding aanleggen zijn er altijd van overtuigd geweest daf de buisleiding Rotterdam-Keulen (Godorf) in een later stadium in leder geval toch ook zou worden gebouwd. Met bovengenoemde bekendmaking inzake de voltooiing van de nieuwe Shell-raffinaderij nabij Godorf vóór 1960 is de buisleiding Rotterdam-Keu len ineens weer in het middelount de» Duitse belangstelling gekomen. Aangezien ook de Gelsenberg Benzin A.G. sterk is geïnteresserd bij een op lossing van het olie-aanvoerprobleem. ligt de veronderstelling voor de hand. dat de buisleiding Rotterdam-Keulen zal worden afgetakt naar Wezel en Gelsen- kirchen. Gelsenberg Benzin A.G. be hoort evenmin tot het Nordwest Oellei- tung-consortium, dat de buisleiding WiJ- helmshaven-Roergebied-Keulen aanlegt. Int. trekkers vieren zilveren jubileum in Nederland In 1932 nam de Nederlandse Jeugdher- bergcentrale het initiatief tot oprichting de International Youïh Hostel Fede ration, die de uitwisselingsanogelijkheld de trekkende jeugd moe6t bevorde- Het vijfentwintigjarig jubileum zal a ons land gevierd worden. Op 15 augustus begint te Vierhouten een inter nationale rally, waaraan ongeveer vijf tienhonderd trekkers uit binnen- buitenland zullen deelnemen. Aansluitend hieraan wordt te Zeist t.m. 24 augu6tu6 internationale conferentie gehouden. Er worden hier ruim 120 afgevaardigden uit 35 verschillende landen verwacht. zonder rijkssubsidie heeft bereikt. Im mers: bij de sta-tutenwijz-igimg van vorig J-aar is de overheidssteun weggeva'len en zijn de aandelen overgegaan in particu liere handen. Hoewel de algemene positie dus gunstig is. repte de heer Aler ook van enkele on verwachte tegenvallers: de verhoging van de benzineprijs (de K.L.M. gebruikt plm. 280 miljoen liter per jaar) en de plannen voor de Euro-markt. Wat dit laatste be; treft: er is voorgesteld om voor alle vlieg- tui-gleveranties uit landen, welke niet bij de markt zijn aangesloten. 18 tot 20 pet invoerrechten te heffen. Voor de K.LM. heeft dit een nadelige invloed, omdat zij vrijwel al haar toestellen ln Amerika koopt. De heer Aler verbaasde zich over het gebrek aan enthousiasme van andere landen om zich tegen deze maatregel te verzetten, met name van Frankrijk. Toekomst Over de toekomst van de Nederlandse luchtvaart zei de heer Aler. dat het ver zadigingspunt nog lang niet is bereikt. Er kunnen nog vele verbeteringen worden aangebracht, o.m. in de regelmaat van de diensten, de snelheid (met de nieuwe toe stellen. die ln 1960 in gebruik worden ge nomen zal deze verdubbeld worden) en in de ta-rieven. Spreker noemde het een ver heugend verschijnsel, dat de tarieven de devaluatie van het geld in aanmerking genomen nog op hetzelfde niveau lig gen als 25 jaar geleden. „Wel moet men zo nu en dan de prijs voor bepaalde tra jecten verhogen, maar daartegenover staan zeer voordelige tarieven in de toe- ristenklassen,\ zo zei hij. Wat het vrachtvervoer betreft, kijkt men nog steeds uit naar een goedkoper vrachtvliegtuig, waarmee de ton kilo- meterprijs van 95 tot 70 cent kan worden verlaagd. Omstreeks 1962 wordt dit toestel verwacht. De minister van onderwijs, mr. Cals, heeft gisteren in Den Burg op Texel de eerste Rijks H.B.S. op de Waddeneilanden geopend. Op de rondleiding door het ge bouw wees directeur C. v. d. Eijk zijne Excellentie waar men nu precies Texel moet zoeken op de wereldbol. Radoma VERGROTING VAN ONZE GOODWILL ACHTER een mooie, maar niet opvallende oude gevel aan een van Am sterdams intiemste grachten, de Kloveniersburgwal, verschuilt zich sedert kort een der mooiste en modernste jêugdherbergen van Europa. Hoewel trekkers uit alle landen er vorig jaar al terecht konden, als zij bereid waren de werklieden toch wel tot de eigenlijke heersers te erken nen, zal het gerieflijke onderkomen pas op 11 mei van dit jaar officieel worden geopend. Het zal de goodwill, die Nederland op dit gebied in den vreemde heeft, ongetwijfeld vergroten. De officiële opening zal bjjna dertig Jaar later vallen dan de oprichting de Nederlandse Jeugdherbergencentrale, die ln 1929 plaatsvond. Maar toen men ln dat jaar op de Amsterdamse Laurier gracht. ln het hartje van de Jordaan, een voorlopig onderkomen vond, werden er al 1377 overnachtingen geregistreerd, een bemoedigend teken. Nadat men in de loop der Jaren nog wat van het ene gebouw naar het andere had gezworven, kwam in 1939 het tegenwoordige gebouw, de „Stads- doelen" voor het jeugdherbergwerk vrij. Het zou maar een jaar duren. Want de gehele oorlog door werd de Stadsdoelen voor alle mogelijke doel einden gebruikt, maar niet voor de trekkende jeugd. Geen wonder, dat men het gebouw na de bevrijding in deplorabele staat terugvond. Het werd de jeugdherbergleiding spoe dig duidelijk, dat aan het vinden van een ander gebouw in het stadscentrum dat was een vereiste niet te denken viel en derhalve besloot men tot verbou wing en uitbreiding. Pas in oktober 1950 besloot de hoofdstedelijke raad daartoe naar kort daarna kwam de betrokken ar chitect, Jan de Meijer, te overlijden. Hter- »a werden de architecten W. A. Ulrich en J. F. Kamphuis erin gemoeid en hun Het is er een geworden, waarop, zoals gezegd, Nederland (en natuurlijk de hoofdstad) trots, zeer trots, kan zijn. Zou men er aan de bovenzijde op neer kunnen zien, dan zou men opmerken, dat er eigen lijk drie gebouwen zijn: voor midden en achter, verbonden door gangen en trappen en gescheiden door binnenplaatsen. De ver dienste van de architecten is het geweest, dat men, ondanks de daartoe aanleiding gevende afmetingen (55 meter lang en 8 meter breed) niet de indruk krijgt van een „pijpenla". Er zijn ruime slaapzalen (totaal 200 bedden) en recreatievertrek- ken en keukens en waslokalen zouden een pretentieus hotel jaloers kunnen ma ken. Wat ons het meest frappeerde: de kranen uiten waterstralen, die door de vernuftige luchtmeng\ng niet spatten! Het vorig jaar werden er hier en in de nood-jeugdherberg t ruim 26.000 overnachtingen geboekt. Als de voortekenen niet bedriegen, zullen het er dit jaar stellig meer zijn, hoe wel van het plan, om in het Amster damse Bos een tweede Amsterdamse jeugdherberg te bouwen, door de be stedingsbeperking vporlopig wel niets zal kunnen komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7