NIEUWS ^SLEUTELSTAD Ledental vollevbalelub K.V.C. in half jaar van 45 op 103 Leden van het Nut luisterden lezing over Suriname naar MET STRIJBOS VIA PYRENEEËN NAAR SPAANS ANDORRA de Zesde Nutsavond g;ing over documentaire film Mr. Blanken korps chef gemeentepolitie Philatelica hoorde een en ander over catalogi VISSER IJ GOLFJES Trawlers hebben weinig armslag Afdeling Rijnland Ned. Rode Kruis streeft naar meer leden NIEUWE LEIDSCHE COURANT t WOENSDAG 13 MAAR! 1957 \1tew0fa vow Lezing in Oudheden Prof. Brunsting over nieuwe opgravingen op Kreta Over nieuwe opgravingen op Kreta hield prof. dr. H. Brunsting gister avond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Daartoe in staat gesteld door de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek kon prof. Brunsting ook in de zomer van 1956 deelnemen aan opgravingen op het eiland Kreta, ingesteld door het Grieks Archeolo gisch Genootschap en geleid door de Atheense hoogleraar Marinatos. Over zijn bevindingen bij dit onderzoek deed de hoogleraar mededelingen in het kader van de Serie lezingen van het Rijksmuseum van Oudheden. De Kretensers stonden in de oudheid te boek als leugenaars, omdat ze beweer den, dat op hun eiland de grote Zeus, de oppergod van de Grieken, begraven lag Dit gral wordt gezocht op de top van dc Jouktas, een berg even ten Z.O. van de VOORHOUT Voor het ongelukkige kind f 700 opgehaald Gisteren is de eerste propaganda-avond van de stichting Het vierde Pninsekind gehouden. Burgemeester Smolders sprak in zijn welkomstwoord zijn vreugde uit over het feit, dat zovel en naar het Paro chiehuis waren gekomen. Mej. Van Workum propagandiste van de stichting,vertelde over het beoogde doel, namelijk de nood van Nederlandse kinderen helpen verlichten. Enkele films hchtten deze gedachte nader toe. Er werd een verloting gehouden voor het ongelukkige kind die maar even 700 opbracht Bloemenmozaiekwedstrijd voor alle bewoners Het voorlopige comité tot oprichting van een comité ter bevordering van het vreem delingenverkeer gaat nu reeds beginnen met het uitschrijven van een wedstrijd in het mozaiekleggen op de dag van he< grote bloemencorso. In de drietalige fol der van de gezamenlijke V.V.V.'s in d< bollenstreek wordt vermeld, dat Voorhout een vriendelijk dorpje is, temidden kleurige velden, maar het voorlopige mi té wil trachten die vriendelijkheid te verhogen door de gehele bevolking ook de kinderen I in deze propaganda te betrekken. Er zal b.v. geen inleggeld geheven wor den voor de deelname. Verschillende prij zen worden uitgeloofd, terwijl eventueel voor de hyacinten nodige nagels kosteloos verstrekt worden. Schooljeugd, al of niet in klasverband, wordt ook ingeschakeld bij de actie voor de „verdere bloei van Voorhout". Verlaging Amerikaanse begroting gevraagd Het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den heeft een resolutie aangenomen met 219 tegen 178 stemmen, waarin wordt ge vraagd de begroting voor het belasting jaar 1957, dat 1 juli begint, te verlagen. President Eisenhower had uitgaven van bijna 72 miljard dollar voorgesteld. Hem is verzocht aan te geven op welke manier de begroting belangrijk kan worden ver minderd. De Republikeinse afgevaardigden stem den vrijwel allen tegen de resolutie. Amerika neemt deel aan industriebeurs in Polen De V.S. zullen met een indrukwekken de expositie deelnemen aan de industrie- beurs, die van 5 tot 23 juni te Poznan in Polen wordt gehouden. Dit is de eerste maal dat Amerika deelneemt aan een beurs in een communistisch land, uitge zonderd de beurzen in Zuidslavië. U.S. Steel beperkt produktie Door prijsdaling van stalen platen is U.S. Steel gedwongen enige staalfabrieken te sluiten. Een hoogoven en drie Siemens- Martin ovens zijn gedoofd. De produktie zal daardoor waarschijnlijk iets dalen. West-Dultsland. Invoer toegestaan van zaai-zomertarwe uit Nederland, zonder aanduiding van waarde, alsmede lim» ter waarde van 50.000 D.M. hoofdstad Iraklion (Candia). Hoewel het heiligdom, uit pl.m. 1500 v. Chr., dat daar ligt, nog niet voldoende i6 onderzocht, eiste een andere opgraving de grootste aandacht. Aan de voet van de berg nl., in het dorp Archanes, waren bij huizenbouw oude funderingen te voorschijn gekomen. Scher ven en andere cultuurresten dateerden de bouwsels eveneens in de Minolsche tijd, zo tussen 1900 en 1400 v. Chr. Een terrasmuur. gebouwd van grote, recht hoek behouwen stenen met afmetingen tot 80 90 cm. behoort tot de meest mo numentale bouwresten uit die cultuur. Andere hudsfundamenten 6loten daarbij aan. De interpretatie van het geheel staat niet vast. Wel wordt geconstateerd dat er. blijkens vondsten van sacraal vaat werk en terracotten, een heiligdom in de buurt moet geweest zijn, maar het ge vondene moet in de eerste plaats tot een stad of een paleis hebben behoord. Alleen voortzetting van het onderzoek kan hier in zekerheid verschaffen. Pro. Marinatos zelf was ondertussen bezig met het exploreren van een van de beroemde plaatsen van het eiland, nl. de grot in het Ida-gebergte. waar de god Ze.us zijn vroegste jeugd moet hebben doorgebracht. Het was bekend uit opgraving van 1884, dat er in de 8ste v. Chr. een heiligdom geweest moet maar thans kwam aan het licht, dat de verering, ook van deze plaats, teruggaat tot in de Minolsche periode, terwijl de jongste vondsten uit de 3de4de eeu' Chr dateren. Van de beroemde, in 1884 gevonden bronzen schilden, werden nog vele fragmenten aangetroffen. Met lichtbeelden werd een en ander verduidelijkt. SASSENHEIM Kerkdiensten Vanavond wordt in twee kerken bid stond voor het gewas gehouden. In de Hervormde kerk gaat d6. Walvaart en in de Geref. kerk ds. Kuiper. Beide diensten beginnen om half acht Leids meisje door auto aangereden en gedood Op de oversteekplaats voor wielrijders op de rijksstraatweg nabij de Rozenlaan te Wassenaar werd gisteren de 12-jarige Jacob»"-Heringa, gewoond hebbend aan de Van Slingelandlaan te Leiden, door een personenauto, bestuurd door de 35-jarige M. uit Amsterdam, aangereden. Het meis je stak over zonder op het verkeer te let ten. Het moet op slag dood zijn gewees' Oud Leiden schenkt kleinste klokje Naar wij vernemen, heeft de vereni ging Oud Leiden besloten het kleinste klokje van het nieuwe carillon voor de toren van de Lodewijkskerk aan de Steenschuur te schenken. Het bestuur heeft dit gedaan om de actie voor de aanschaffing van een klokkenspel voor deze toren, die vroeger ook een carillon heeft gehad, te stimuleren. Het klokje nog vast te stellen Inscriptie worden Katwijk aan Zee De Katwijkse volleybalclub K.V.C heeft haar eerste algemene ver gadering gehouden, gisteravond in Casa Cara. Blijkens een mededeling, die de voorzitter, de heer D. B. Scho nenberg, deed nadat hij de vergade ring had geopend, breidt het aantal leden zich nog steeds uit. Bij de op richting op 13 september van het af gelopen jaar was het 45. het is nu al 103. Er wordt gespeeld in twee zalen, In de b.I.o.-school „De Zonnebloem" en in de Chr. huishoud- en industrieschool De club heeft voor de training van het eer ste en tweede heren- en het eerste en het tweede damesteam een lid van de Lisse Er was goede belangstelling in Lisse voor de laatste avond van de Maatschappij tot nut van 't alge meen. De presidente, mej. Kingma, verheugde zich daarover, maar wil toch graag op de jaarlijkse leden vergadering ook zoveel mensen zien, wat bijv. de suggesties voor het pro gramma ten goede zou komen. De chef van de afdeling Suriname van de Wereldomroep, de heer J. v. d. Walle, sprak over deze Nederlandse kolonie. Na een beschrijving van dit Neder landse grondgebied gegeven te hebben, wees hij op de grootte van de Antillen, die het best bij Texel te vergelijken zijn Toch wonen er nog 200 000 mensen Praat men over Suriname, dan mag hetzelfde inwonertal genomen worden, echter voor een land dat vijfmaal zo groot Is als het moederland. Spreker ging terug tot de tijd van Co lumbus. Toen het land eenmaal ontdekt was, kreeg het naam bij de gelukzoekers, die echter tot de ontdekking kwamen, dat het voor westerlingen ook hard wer ken was. Er moést gewerkt worden en de eigen bevolking werd ingeschakeld. Zo kon het komen dat pas in 1863 de slaver nij werd afgeschaft. De heer Van der Walle vertelde verder de raffinaderijen op Curasao en Aruba, die groter zijn dan in Nederland bij Pernis. Gevolg hiervan is geweest, r grote welvaart is ontstaan, terwijl verige eilanden rustig voortleefden zonder van de olierijkdom te profiteren Aan het eind van zijn interessante be toog merkte spr op, dat er nog steeds hechte band bestaat tussen 4e West het moederland, waarvan zeker in de oorlogsjaren op duidelijke wijze blijk is gegeven. Scoot erl iefhebbers verenigen zicli Dinsdagavond hield de onlangs opge richte scooterclub „Bollenstreek" d< eerste ledenvergadering in de veiling zaal van de H.B.G De wieg van de ver eniging stond eigenlijk in Noordwijker- hout, waar verleden jaar een clubje var twaalf startte. De behoefte werd gevoeld in groter verband samen te komen, gedachte die vaster vorm kreeg toen de heer Dudok van Heel zich in Noord- wijkerhout vestigde en waardevolle ad- K. en O.-avond over zonnige zuiden DE FOYER VAN DE STADSGEHOORZAAL was gisteravond tot de laatste plaats gevuld met leden van K O, toen Jan P. Strijbos zijn lezing begon over een reis door Zuid Frankrijk en de Pyreneeën naar Spaanse Andorra. Wanneer Jan Strijbos spreekt, dan doet hij dit met zijn camera, die sprekender is dan het meest lyrische verhaal. Hij besteedt zijn leven met het betrappen van de natuur op de meest Intieme mo menten en deze snap-shots legt hij vast op de gevoelige plaat. De uren en dagen, die hij doorgebracht heeft met wachten en speuren, worden op het witte doek tot enkele kwartieren en de toeschouwer ziet een levende natuur aan zich voorbij trekken, zoals hij deze nooit in het dage lijkse leven kan bezien. Het reisverhaal, dat Jan Strijbos gister avond vertelde, begon in Lyon, liep via Aries naar de Middellandse Zee-kust en vandaar met een grote bocht naar de hoge Pyreneeën. Het middeleeuwse plaatsje Andorra, waar onwerkelijke mooie meisjes wonen, die de mannen hel pen met het dagelijkse werk smokkelen en die hun vrije tijd besteden met het toejuichen van stierenvechters, vormde het eindpunt. Niet alleen vogels De camera-lens van Jan Strijbos had niet slechts de tientallen vogels bezien, toen zij hun vreemdsoortige nestjes bouw- Voorschoten Voor een goed bezette zaal in het culturele centrum hield gisteravond een van de leden van het Nut, de filmregisseur en directeur van de „Carillon- Films", Ted. de Wit,-een causerie over de Nederlandse documentaire film. Na ingeleid te zijn door de voorzitter van het Nut, dr. Sirks, vertelde de heer De Wit onderhoudend en geestig een en ander over het karakter van de documentaire film, die, in tegenstelling tot de bioscoop of ver- maaksfilm, meestal, niet in bioscopen wordt gedraaid. Men verfilmd Iets, zonder veel aan het onderwerp te veranderen. De grens tus sen documentaire en bioscoopfilm ls echter niet scherp te trekken. De docu mentaire wil een bepaalde boodschap overbrengen. Hieruit ontstond de zgn. op drachtfilm. De eerste documentaire film werd ge maakt in de jaren 1925 tot 1928 door de cineasten Ivans en Franken. Deze stomme film die ook werd gedraald had tot onderwerp Regen, een aaneenschakeling van zeer verdienstelijke opnamen tijdens een regenbui, zoals reflexen van voorbij rijdende trams in een waterplas. Een an dere oude documentaire „De ballade van den hoogen hoed" was een geluidsfilm uit de jaren 1934—'35. Het opnemen van geluidsfilm vroeg een belangrijk grotere apparatuur en een groter aantal Thans werkt men bQna uitsluitend in opdracht. Zo wordt op het ogenblik In opdracht van de regering en de sleep dienst L. Smit en Co. Een film gemaakt over de xeesleepdienst. De heer De Wit la daartoe kortgeleden naar Egypte ge weest en heeft er voorbereidingen getrof fen voor het maken van opnamen van het werk van de Nederlandse bergingsmaat- schappij in het Suezkanaal. H(j toonde hierover een serie prachtige kleurendia' die wel zeer actueel zijn en een indruk geven van wat daar wordt gepresteerd. Verder werd de film „Ontmoet onze mensen", gedraaid, over onze nationale luchtvaartmaatschappij, de K.L.M. Ten slotte werd een recente film gedraaid eigenlijk een première „Caraibische Caroussel", vervaardigt voor de K.L.M. in New York en bedoeld om het Ameri kaanse publiek naar het recreatiegebied te trekken, uiteraard met gebruikmaking van de K.L.M. Geref. mannenvereniglng Donderdagavond 8 uur vergadert de Geref. mannenvereniglng. De heer W. de Vries behandelt het rassenvraagstuk. Chr. besturenbond De Chr. besturenbond houdt vrijdag avond 8 uur in zaal Van der Ham, Leidse- weg 82, een praatavond waarop vraag stukken op sociaal gebied zullen worden besproken. De heer W. P. van Leeuwen, districtsbestuurder van het C. N.V„ zal de bespreking inleiden. den; niet alleen was de filmband gaan snorren, als er gezinsvermeerdering in de vogelfamilies voorkwamen, maar verschenen bonte perken van bloemen op het witte doek. die bloeien aan de rand van zoutmeren en op de toppen va Pyreneeën. Daarnaast heeft Strijbos ook oog het gewone dagelijkse leven, dat op ieder plekje van de aarde zijn eigen karakter heeft en daardoor voor de vreemdeling aantrekkelijk wordt. Gotische kathedralen en middeleeuwse vestingen, als verloren tussen onbegaan bare bergpieken, boden een romantische afwisseling in zijn bloemlezing vai natuur. Het dankbare applaus, na afloop van deze avond in het zonnige zuiden, was meer dan verdiend. Brits L&gerhuislid bezorgd over de haringexport Tijdens de debatten in het Britse Lager huis over de staatssteun aan de visserij, heeft het conservatieve lid, Sir Robert Bothby zijn bezorgdheid uitgesproken over de door Engeland verlangde uitslui ting van alle voedingsmiddelen van het voorgestelde Europese vrijhandelsgebied. Hij noemde de uitsluiting van haring bij voorbeeld de genadeslag voor de Britse haringuitvoer naar het vasteland, temeer daar een invoerrecht van tien procent voor Nederland de voornaamste current van Groot Britannië niet gelden. Van regeringszijde werd echter meege deeld, dat opneming van haring in het Europese vrijhandelsgebied geen ramp zou betekenen, omdat de waarde van de haringexport naar de landen van ,de Europese Betalings Unie slechts een zeei klein gedeelte uitmaakt van de totale uit- Deze week zullen in Parijs de onder handelingen beginnen over de plannen voor een Europees vrijhandelsgebied, dat, zoals bekend, de geprojecteerde Euro- markt zal omvatten. Er zijn drie werkcom- missies ingesteld, die voor 15 Juni ver slag moeten uitbrengen aan de voorzitter van de ministerraad der O.E.E.S., Thor- neycroft. Jan de Hartogs Stella" wordt verfilmd Columbia Pictures heeft bekend ge maakt per 1 oktober met de verfilming van Jan de Hartog's roman „Stella". De film zal midden 1958 voor het eerst toond worden. De vrouwelijke hoofdrol zal worden vertolkt door Sophia Loren. Bruno Walter maakt het goed. De spe cialisten. die de 80-jarige dirigent Bruno Walter behandelen hebben maandag klaard, dat hun patiënt, die zaterdag hartaanval heeft gehad, het zeer goed maakt en een goede kans heeft weer kunnen dirigeren. Bruno Walter zal gens hen spoedig het ziekenhuis kunnen gaf. Door ziekte van de voorzitter, de heei Jakobs. werd zijn openingswoord gelezen door de heer Elzakker. Doel van de club in fijne teamgeest de sport te be vorderen door het verrijden van tour- sterritten om zo tot verhoging van d< wegen- en verkeerekennis te komen. Ah oorbeeld van wat een scooterclub be reiken kan, werd naar Den Haag zen, waar het gemeentebestuur een eigen parkeerterrein aan een scooterclub gaf De club „Bollenstreek" sloot zich aan bij de landelijke S.C.N, Het oprichtings bestuur werd met algemene stemmen de finitief gekozen. De contributie werd vast gesteld op twaalf gulden per jaar. Er ga ven zich nog drie leden op, nadat de sta tuten en het huishoudelijk reglement wa ren aangenomen. Chr. vakbeweging moet nog sterker worden Gisteravond is in de mljnzaal van Ho- baho een filmvertoning gegeven door de afdeling Lisse van de Christelijke be dril f sgroepencentrale. Een hoofdbestuurder sprak een pro pagandistisch woord, waarin hij de ge schiedenis van de vakbeweging naging De meeste werkgevers gingen vroeger van de gedachte uit: wie niet werkt, ook niet eten, of de werknemer nu was Ja dan nee. Gelukkig zijn flinke ke rels opgestaan, die de strijd tegen de ten hemel schreiende sociale ongerechtigheid hebben aangebonden. De hoofdbestuurder moest tot zijn spijl constateren, dat er nog zoveel slapte is De christelijke actie zou nog veel sterker kunnen zijn, indien alle christenarbeider: zich maar aaneensloten om een machtig front tegen alle onrecht Na de pauze draaide men de film De onvervulde opdracht. Lisser Boys hadden gezellige avond De voetbalvereniging „Lisser Boys' heeft gisteravond in De Taveerne de jaar lijkse feestavond gehouden. De heer J van der Pol, voorzitter, verwelkomde eer geheel bezette zaal. Speciaal begroette hij de heer B Mastenbroek als vertegenwoor diger van de gemeentelijke Sportstichting en de trainer, de heer Klein. De voorzitter zei. kort voor de opening nog enkele be zorgde ogenblikken te hebben doorge maakt, daar het gezelschap uit Den Haaj niet arriveerde. Uiteindelijk was alles toch goed gekomen en „Florida" uit de Residentie bracht een prachtige onder het motto „Sterren stralen uit Den Haag' Na een muzikaal nummer trad de heer John Meijer als Imitator op, gevolgd door de jongste Nederlandse kunstfluiter, Cor Reiler. Komische schetsen, zang, muziek en muzikale clowns hielden de stemming Proefpaal voor woning bouw In tegenwoordigheid van wethouder Le- feber werd de proefpaal geslagen voor d« 49 eengezinswoningen die in het Meer- er Duinplan zullen worden gebouwd. Voor de bouw van deze woningen zijn 300 werk bare dagen uitgetrokken De grotere hui zen hebben beneden een grote woonka mer en een kleine voorkamer en boven vier slaapkamers. De kleinere missen de voorkamer en hebben drie slaapkamers. De huur van de grotere zal onge- per week bedragen, die van de kleinere f 13 per week. Filatelisten hadden hun maandelijkse avond De vereniging van postzegelverzame laars „Philatelica" heef. gisteravond ledenvergadering gehouden onder leiding van de heer C. A. Gehrels. Hij begroette speciaal drie nieuwe verzamelaars. Er was een verzoek binnengekomen om de dins dagavond als clubavond prijs te geven er daarvoor de woensdagavond te nemen hoofdklasseploeg van Prof wijk uit Lei den kunnen krijgen, de heer F. Mulder De rest 'van de club wordt getraind door de instructeur de heer W L. Schaap. voorzitter ging even in op de com petitiestanden. Hij wees op de eerste plaats van KVC I (heren) in de 2e klasse Nevobo op de tweede plaats van KVC I (dames) in de 2e klasse, de kampioens kansen van KVC II (heren) in de onder linge Noordwijkse competitie en tenslotte de plaats bijna onderaan van KVC II (da- ies> in dezelfde competitie. Secretaris Parlevllet Ia6 de notulen lej. T. Kleen deed mededeling van het batig saldo van f 130 in de clubkas. De ten, samengesteld door mr. J. J. van met medewerking van enkele be stuursleden, werden ongewijzigd en met .gemene stemmen vastgesteld. Bij de do nateursactie had de heer I; J. W. Scho nenberg 13 van de 20 aanmeldingen voor zijn rekening genomen. Hij kreeg de prij6 die hiervoor was uitgeloofd, een sport tenue. Trainingscommissaris J. J. van Rijn stippelde de trainingepolltiek uit, die door het bestuur was vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werden her kozen de heren D. B. Schonenberg als voorzitter, de heer C. Parlevllet als se cretaris, mej. T. Kleen als penningmees- sse. de heer W. L. Schaap en mr. J. J Rijn al6 commissarissen. In de keuze commissie werden herbenoemd de heer C. van der Bent, mej. N. Dubbeldam mej. P van Elk en de heren W L. Schaap en I. J. W. Schonenberg. Lid van de kas commissie werden de heer K. Zwitser mej. A. Arnoldus. Op voorstel van de heer I. J. W. Schonenberg zal op de volgende ledenvergadering worden gesproken de gedeeltelijke vergoeding van de kósten voor uitwedstrijden Film voor ouden van dagen De bond van ouden van dagen geeft op 21 maart om 3 uur 's middags in de oranjezaal van het Jeugdhuis een voorstelling, die belangeloos wordt zorgd door de heer Kornet. De midden stand heeft het bestuur van de bond in staat gesteld er een gezellige middag van te maken. Woningbouwers „De Brittenburg" Morgenavond houdt de woningbouw vereniging „De Brittenburg" een leden vergadering in zaal Haasnoot, te begin nen om 8 uur. Op de agenda staat o.a de machtiging tot aankoop van grond ei de dekking van de daaruit voortvloeiende kosten. Verder behandelt men het gaan van leningen ten behoeve van grond aankoop en de dekking van bouwkosten in het plan „Overduin". Hercules' gymnasten vergaderen Vanavond om 8 uur wordt In „Marina' de algemene ledenvergadering van d< Katwijkse gymnastiekvereniging „Her cules" gehouden. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 1.48 en 14.05 laag water 9.44 en 22.15 uur. KATWIJK "VfAAR WIJ VERNEMEN is be- k noemd tot hoofdinspecteur van oolitie mr. J. Blanken, thans hoofd- nspecteur-waarnemend commissaris van politie te Den Helder. Mr. Blan ken werd geboren te Muiden op 8 mei 1912. Hij is gehuwd, heeft drie kinderen en is lidmaat van de Ned. Herv. Gemeente. Na het behalen van het eindexamen lymnaslum studeerde de heer Blanken aan de rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij de hoedanigheid van meester in de rechten verwierf Od 1 maart 1939 trad hij te Utrecht in dienst als adjunct-in specteur van politie, nadat hij Inmiddels zijn militaire dienstplicht had vervuld De heer Blanken is reeerve-kapitein der infanterie. Tot eind 1947 werkte hij te Utrecht als inspecteur van politie, waar na zijn benoeming volgde tot hoofdin specteur van politie te Den Helder. Mr. Blanken heeft gewerkt bij praktisch alle onderdelen van de politiedienst, waar van wij noemen: de geüniformeerd' dienst, de economische dienst, de recher che en de algemene dienst. Hij treedt op als examinator voor de politiedlploma'i lid v i de e commissie van het Instituut voor oplei ding van hogere politie-ambtenaren Hilversum. Verder heeft de heer Blanken belang stelling voor het maatschappelijk werk in het algemeen, hetgeen zich onder KATWIJK AAN DEN RIJN Arjo? vergaderde In de zaal achter de Gereformeerde kerk hield de Arjos een vergadering. De titter. de heer J D. van Delft, heet te de aanwezigen welkom en gaf een verzicht van het afgelopen jaar. Bij de bestuursverkiezing werd in plaats an de heer A J van der Perk. die niet herkiesbaar was, gekozen mej. B. Noort. De heer J D van Delft was aftredend als voorzitter. In zijn plaats werd gekozen de heer J. E Koning. De heer Van Delft blijft in het bestuur als vertegenwoor dleer van de A.R. kiesvereniging. Na de pauze werd een aantal filmstrips, beschikbaar gesteld door de Amerikaanse voorlichtingsdienst, vertoond. A.R. kiesvereniging Morgenavond om 8 uur wordt in de zaal achter de Geref. kerk een ledenver gadering gehouden van de A.R. kiesver eniging. De heren A. van Beelen. A. Wassenaar en N. Anes zullen spreken over Tuinbouw en cultuurgrond en over verkeersproblemen in de gemeente Kat wijk. Bidstond voor gewas Morgenavond om half acht houdl de Herv. Gemeente bidstond voor het gewas. Voorganger is ds. A. Makkenze. uit in het zitting nemen in de examen commissie voor maatschappelijk werk. Mr. Ilanken Interesseert zich voor het or ganisatieleven. Zo is hij bijv. lid van het hoofdbestuur van de bond van Chr. politie-ambtenaren in Nederland en te vens secretaris van het bestuur van de landelijke afdeling hogere ambtenaren van genoemde bond. Van zijn hand ver schijnen regelmatig artikelen in het al gemeen politieblad, op het gebied van het burgerlijk recht. NOORDWIJK In De Zeeleeuw vergaderde gister avond de afdeling Noordwijk van Philatelica, onder leiding van de heer W. Beukers. In zijn openings woord herinnerde de voorzitter aan het 25-jarig bestaan van het „club lokaal", de Zeeleeuw en deelde mee, dat de afdeling haar felicitaties bij de vele andere had gevoegd in de vorm an een bloemstuk. Bij het punt mededelingen kwam de kwestie van de rondzendingen aan de orde. Er bleek bij enkele leden ontevre denheid hieromtrent te bestaan. Het be stuur zegde toe, maatregelen te zullen treffen, en wekte de leden op trouw mee ■erken, teneinde deze attractie te doen De heer W. Beukers hield vervolgens een causerie over: Het gebruik en de sa menstelling van de catalogi. In deze in teressante lezing zette de heer Beukers allereerst de samenstelling van een fi latelistische catalogus uiteen, en wees vervolgens op het gebruik daarvan. Een Het weer om de noord is maandag iets beter geworden. De vangsten waren ta melijk slecht; er werden trekken gedaan van 25 tot 60 manden hoops. De schrale visserij is niet alleen een gevolg van de weersomstandighe den. De trawlers hebben weinig arm slag op de visgronden door het grote aantal vleetloggers uit Rusland en Duitsland. De Russen en Oost-Duit sers opereren met grote vloten tus sen 59 en 61 Noorderbreedte en wor den begeleid door moederschepen, die de gevangen baring aan boord nemen en naar Oost-Duitsland en Rusland voeren. De Nederlandse schippers sijn van mening, dat nog nooit eerder een dergelijke vloot Russen en Oost- Duitsers ter haringvisserij bij de VI- klngbank Is geweest. Gistere i de i irkt Een trawler en zes loggers en kotters waren dinsdagmorgen binnen met 870 kis ten vis. De „Ciaesje" loste 600 kisten vis waarbij 110 schelvis, 130 wijting, 50 ka beljauw en gul, 140 koolvis, 100 haring. 60 makreel en 200 stuks stijve kabeljau wen. De kleine vaart was present met 150 kisten schol. 3500 kg tong en 100 stuks stijve kabeljauwen. Voor vandaag Vandaag marktten de „Curacao" mei 530 kisten vis. Ook de ..Thorina" zou los sen. Het schip heeft 300 kisten vis en 260 stuks stijve kabeljauwen in het ruim Hierbij zijn 110 kisten wijting, 50 schel vis. 90 kabeljauw en 20 koolvis en 20 makreel en 10 haring. maar dit vond bij de aanwezigen geen Zoals gebruikelijk, was er een onder linge verloting, waarvoo enkele fraaie series zegels beschikbaar waren gesteld. Vervolgens werd een kavelveiling gehou den. Er was een verzoek om in het jaar een filmavond te organiseren, ciaal op filatelistisch gebied. Het bestuur zal dit overwegen en zo mogelijk uit- Auto in de knel Toen hij naar d,e rechterkant van de weg reed om nog een paar reizigers in te laten, sneed een buschauffeur van de N Z.H.V.M. een personenauto, die op hel trottoir werd geduwd en bekneld raakte De auto werd zwaar beschadigd. Filmavond Fotoclub Morgenavond komen de leden van de fotoclub Bloembollenstreek bijeen in da filmzaal van het laboratorium voor bloembollenonderzoek. Jaarvergadering De woninbouwvereniglng Volksbelang zal morgenavond in de zaal van de K.A.B haar jaarlijkse ledenvergadering houden Loco-burgemeester Gedurende de afwezigheid van burge meester. mr Th de Graaf, die ln opdrachi van de regering naar Suriname gaat. zai wethouder J. W. A. Lefeber als ióco- ourgemeester optreden. Voor de export De export kocht gisteren grote schol voor ƒ27—ƒ32, grootmiddel voor ƒ30— ƒ34, zetschol voor 37—38 en schol I voor ƒ3845. Regels grote kabeljauw maakten 88—96, kleine 4546, kis ten grote kabeljauw voor ƒ83—ƒ114 en kleine voor ƒ98. Grote tong per kg le verde op 2.702.80, grootmiddel 2.65 —ƒ2,80, kleinmiddel ƒ3,20—ƒ3,40, tong I 2,75—2,80 en tong 2 2.50—2.60. Het binnenland in De binnenlandse handel kocht de ver schillende schelvissoorten gisteren voor 28—31. Braadschelvis maakte 28— ƒ32. wijting ƒ17—ƒ20, haring ƒ17—ƒ22 en makreel ƒ17ƒ21. De schol ging van de hand voor ƒ34ƒ41, schol 3 voor 15—23. grote gul voor 40. middel voor 37—35. torgullen voor 27—28; zwar te koolvis maakte 4245. grote en kleine gullenmaat bij zwarte koolvis 17 18. Witte koolvis ging van de hand voor ƒ70, leng voor ƒ70—ƒ73. catalogus is eigenlijk een aanbiedingen- boek. Een viertal zaken dienen hierbij in het oog gevat te worden: 1. Een catalogus kan als basis dienen voor de prijzen; 2. De volgorde van de regels als hulpmid- roor het "verzamelen; 3. Het ls een voor het onderkennen van de soor- •an zegels, en 4. Geeft het veelal ant woord op het hoe en waarom bepaalde zegels zijn verschenen. De heer Beukers voerde het pleit voor de aanschaffing van goede catalogus, die zijn geld reeds opbrengt door de leerzame en onderhou dende wijze van exposeren. Op deze cau- volgde een geanimeerde bespreking. De gebruikelijke punten, zoals verloting veiling onder de beproefde leiding de heer Th. Beurse, en de rondvraag, waarbij nog Interne verenigingszaken aan de orde kwamen, gingen aan de sluiting Om schaakkampioen schap In Seinpost werd de strijd om het schaakkampioenschap van Noordwijk voortgezet. Het was de voorlaatste ronde en verwacht mocht worden, dat er op deze avond beslist zou worden hoe het finalis ten-kwartet er zou uitzien. Door een overwinning op A. Drost, kon L. W. Turk zich handhaven als leider in groep A. J. Sleeboom en H. Meger komen met resp. 5 uit 7 en 4 uit 6 nog in aanmerking voor de tweede plaats en dus voor de finale. Zij wonnen resp. van P. Hoek en R. C. de Lange. In groep B won J. J. Bizot van F. Hoek en heeft J. Turk, door van A. Veefkind te verliezen, de einduitslag op losse schroe ven gezet Alles zal namelijk afhangen van de afgebroken partij tussen P. Be- dijn en J. Turk en bovendien van wat Veefkind zal doen tegen A. Timan. De klassering luidt: groep A: 1 L. W. Turk 5 uit 5, 2 J. Sleeboom 5 uit 7, 3 H. Meyer 4 uit 6, 4 R. C. de Lange 3 uit 6, 5 M. van Rooyen 2Vi uit 6, 6 J Plug 2 uit 6. 7 P. Hoek 2 uit 6. 8 A. Drost Vi uit 7. Groep B: 1 J. J. Bizot 4% uit 6, 2 J. Turk 4 uit 5 en 1 afgebr.; 3 A. Veefkind 3Vi uit 5, 4 P. Bedijn 3V4 uit 5 en 1 afgebr., 5 en 6 F. Hoek en A. Timan 1 uit 5, 7 G. Vulk Vi uit 5. Bidstond Hedenavond om half acht wordt in do Geref. kerk te Noordwijk aan Zee de jaarlijkse bidstond voor stoffelijke zegen gehouden. In het Witte Huis werd gisteren de algemene ledenvergadering van de af deling Rijnland van het Ned. Rode Kruis gehouden. Na een kort openings woord van de voorzitter, dr. J. Mulder werd de agenda in vlot tempo afge werkt. Mevrouw Smolders bleek bereid in het bestuur zitting te nemen. Uit het jaarverslag bleek, dat het tal leden in 1956 was toegenomen tot 1031. Dit prachtige resultaat was voornamelijk het gevolg van de ledenwerfactie. Het bestuur dankte alle medewerkenden aan deze campagne. De bloedtransfusiedienst telt ongeveer 100 donors. In 1956 was er 1400,84 bin nengekomen aan Inzamelingen. Het streef bedrag was echter 5500. Grote activiteit De activiteit van de colonne is dit jaar groot geweest. Ze verleende o.a. hulp in de Keukenhof te Lisse, bij de St. Joris- marsen, het Oranjefeest te Rijnsburg en de tocht van de ouden van dagen. De Rode Kruis-helpsters wonnen bij de on derlinge wedstrijden in Leldschendam de eerste prijs. Het batig saldo bedraagt ƒ22,72. De wensen voor het komend Jaar zijn vele Men wil o.a. een colonnehulsje bouwen: aan een tocht voor invaliden wordt ge werkt en men wil komen tot oprichting van het Welfarewerk. De begroting voor 1957 toont echter een tekort van 1300 Er zal een nieuwe ledenwerfactie worden eeorganiseerd. Voor Hongarije werd ruim 10.000 af gedragen. dit grote bedrag was vooral te danken aan de Oegstgeester midden stand. In de vacature, ontstaan dóór het be danken van drs. De Graaf als bestuurslid werd bij acclamatie mevrouw Smolders te Voorhout gekozen. De heer J. T Vos werd aangewezen als afgevaardigde bh de algemene vergadering van het Ned Rode Kruis. Bij de rondvraag had mevrouw P H Smits—Witvliet een vraag over het 25- 'arig bestaan van de afdeling Aan ds viering zullen De Lekespelers" met h®' toneelstuk ..De zon legemoet" hun mede werking verlenen. Voorts bleek, dat hei Welfarewerk spoedig wordt begonnen Verscheidene dames hebben zich reeds opgegeven voor een cursus van maximaal 12 lessen, die door het Rode Kruis zal worden gefinancierd. Belangstellenden hiervoor kunnen zich opgeven bij mevr. P. H. SmitsWitvliet, Oranjelaan 3, Oegstgeest. WARMOND Vissen wilden niet bijten De hengelverenlging „De Leeds" hield haar laatste viswedstrijd van dit seizoen en, als steeds, bestond er ook voor deze wedstrijd grote belangstelling. Nu werd de strijd aangebonden tegen een hengelver- eni'ging uit Noordwijk; als terrein was het water rondom de jachthaven K.P.M. gekozen. Ditmaal wilde de vis sporadisch bijten. De vangst was dan ook matig. De eerste prijs was voor d' heer Caspers udt Noordwijk met 12 stuks terwijl de heer P. v. d. Beek. Warmond, met 8 stuks de tweede prijs behaalde. Het was een ge animeerde wedstrijd onder buitenge wone weersomstandigheden. Agenda raadsvergadering De raad komt dinsdag in openbare ver gadering bijeen voor de behandeling van de volgende agendapunten: voorstel van B. en W tot het verlenen van een krediet als bijdrage in de verandering van de houten bergschuur ln de eendenkool tot een stenen; voorstel tot vaststelling van de regeling der vergoeding voor het ge bruik maken van het gemeentelijk gym nastieklokaal; voorstel over de wijziging van de normen voor de toekenning van vervoerskosten voor kinderen, die een elders gevestigde lagere school bezoeken; voorstel tot het doen vervallen van de houwnlioh» voor het door de heer A. H. Schrage gekochte bouwterrein aan de Burgemeester Nederburghlaan: pre-advies met betrekking tot een adres van de be woners van percelen, grenzend aan de Van Beveringstraat en de Burgemeester inzake de doortrekking

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4