Leiden weet te profiteren milde lentedag van VANAVOND LUISTERT U NAAR: Zestig jaar Leidse vereniging tot afschaffing alcohol D.O.S. vertolkte Het zevende gebod van Heijermans Stampvolle stadsgehoorzaal gaf gul voor nieuwe diaconessenhuis Vooruitzichten lijken minder gunstig dan vorig jaar NIEUWE LEinsCHE COURANT WOENSDAG 13 MAART i9o7 stadsmensen, van wie men zegt, dat ze nergens stilstaan en zich overal naar toe reppen, zien, dat ze er toch wel blij mee zijn. De winter heeft het nu definitief laten afweten en hoe het van de zomer wordt, in teresseert ons eigenlijk niet zo veel, nu zo bijzonder vroeg een mild en zonrijk voorjaar over ons is gekomen. Alles luidt tegelijk het nieuwe jaar getijde in. Ijverige huisvrouwen gooien ramen en deuren open om in de vroege schoonmaak, die zich weer onweerstaan baar aan hein heeft opgedrongen, toch nog wat van het lentefeest te smaken. Win terjassen zijn van de kapstok naar de mottenzak verhuisd en hier en daar kan men op straat al een jurkje waarnemen, aan de bovenkant dan bedekt door een los over de schouders geslagen vest. Wat minder scrupuleuze huisvrouwen hebben de tuinstoel naar de tuin of het balkon gesjouwd en gaan daar met voor zichtig opgeschoven rok liggen zonnen, want het ds dan toch maar waar, dat de maart-zon de meeste vitaminen bevat. Dut en spel In het plantsoen, ter hoogte van de vijver bij de Kraaierstraat, deed gister middag een man van niet ouder dan veer tig met opengeslagen jas en een typisch bleek stadsgezicht een snorkende middag dut, de oogleden naar de zon gewend. Hoe die man niet Van het bankje gerold is, begrijpen wij nog niet. De vele wan delaars lieten hem er alleen zitten, be ducht als zij wellicht waren voor ee abrupt ontwaken. In het gazon van het water aan de Van Vollenhovenkade stonden een paar jon gens van de leerplichtige leeftijd leek wel alsof iedereen plotseling vrij was een stel zwanen te voederen. En op de speelweide van het park Roomburg speelden een paar grote mensen met heleboel kinderen. In de stad hebben we geen koeien, die dolle sprongen maken als ze uit het win terverblijf in de verse wei worden losge laten. Maar we hebben wèl naar vrijheid verlangende en springende kinderen en Kout en' tuin En Leiden zou Leiden niet zijn, als in de straten en aan de grachten waar de be woners niet het genot van een stukje groen bij hun huis kennen, de vroe niet naar buiten waren gekomen om al babbelend, al stoppend en al breiend te koesteren in het warme zonnelicht. En als de krant dan komt, staken ze hun ge sprek en leggen ze de kous of het truitje neer om even de koppen te lezen en te kijken wie er geboren zijn en wie ei gaan trouwen. We hebben hen weer zien staan, bij tientallen. Ze generen zich niet voor schortje en hebben er allerminst behoefte aan, buurvrouw te intrigeren om haar kapotte slof; „Mens, kom d'r bij!" „Le Carnaval Romain" van Berlioz (NCRV, 19.50 uur) De Franse componist Hector Berlioz (1803—1869) schreef in 1838 zijn opera „Benvenuto Cellini", waarvan de 2e acte een i itbundig en kleurrijk Romeins car naval ten tonele bracht De opera kon zich riet handhaven en verdween geheel van het repertoire. Maar Berlioz was zo gek op deze acte, dat hij ze later tot een zelf star l'.g orkeststuk uitwerkte. Zo ont stond Ouverture caractéristique a grand orches'.re: Le Carnaval Romain", een stuk geestdriftige muziek, :esterl\jk ïnstrume 'eerd. '.Ia een bruisende inzet, d's met een 1' ma-fragment van de mar kante Saltarello (snelle Italiaanse dans) uope, de feeststemming al '''reet oproept, volgt een langzamer lyrisch deel met de gei elige melodie van de liefdes scène uit de le acte der opera, een scène tussen r ivenuto Cellini en Teresa. Deze melodie hoort U eerst oor de Engelse hoorn (laag-gestemde hobo), later door het gehele orkest. Dan komen er briljante passages van houten blaasinstrumenten, b tgele door triangel, tamboerijn, en pauken als een soort aanvangssein voor de feestroes, welke geheel gebouwd is op h?f snelle ritme van de Saltarello. Het wzrk wl lt vanavond gespeeld door het N.B C. Symfonie-orkest o.l.v. Arturo Tos- canini. AGENDA VOOR LEIDEN Woensdag Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: Pastore Deodato, moderator van synode van Wal- denzerkerk in Italië, over het reformato rische getuigenis van een minderheids groep in het R.K. Italië. Donderdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging van Huisvrou wen, demonstratiemiddag. Turk, 12.30 uur: departement Leiden Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoog leraar in de physische scheikunde en de grafologie te Leiden, over: „Welke waarde kan de grafologie voor het bedrijfsleven hebben?" Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden van Veron, onderwerp: „Vossenjachten en wa' daar bij te pas komt". Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Chr gymnastiek- en schermvereniging D.O.S. Schouwburg, 8 uur: opvoering van „Wel kom Thuis" door toneelgroep van oud- itudenten, ten bate van het Ned. studen- Herv. wijkgebouw „Irene" (Driftstraat), uur: zendingscommissie wijkgemeente Kooiwijk, de heer Hirsch Blum over ?n en Israël". Burcht, 8 uur: Lissone-Lindeman, gratie- filmavond. Zoölogisch laboratorium Kaiserstraat, uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, films over het ge drag van de zilvermeeuwen. Café De Valk, hoek Morssingel-Stations weg, 7.30 uur: Vereniging „De Verzame- ar", ruilbeurs. Huize Over 't Hoff, 7.30 uur: cursus bloemschikken voor gevorderden, vooi t: Geref. kerk 8 uur: Ge meente-avond. t: gebouw „Irene", 8 uur Poelgeesterwijkgemeente Hervormde Ge meente, prof. dr. W. E. van Unnik ovei .Israël en de eerste christelijke Ge- Oegstgeest: gebouw Chr. belangen, Hoge Morsweg, 8 uur: ledenvergadering Mr. G. Groen van Prinstererschool. Vrijdag Pieterskerk. 7.15 uur: avondgebed, met medewerking van Gijs Reijns (Residentii Orkest), hobo. Het gulden Vlies. 8 uur: Vereniging voor Pedagogiek afdeling Leiden, prof. dr. J. Koekebakker over „De school en 5 verwaarloosde jeugd". Wijkgebouw „Geloof, Hoop en Liefde". Langestraat 67: 10 uur opening bazaar ten bate van clubhuis „De Sperwers" open van 10 tot 12. 3 tot 5 en 8 10 i Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt •genomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider apotheek, Lammenschansweg 4, tel. 23553 apotheek te Oegstgeest, Wilhelmina- park 8. Tel. 26274. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: tudovica, dr van J. Zandvliet n A. Guldemond; Sylvia Jolanda, dr van W. J. J. Polane en C. Ouwerkerk; Johan- Hendrikus, zn van J. H. Jansen en H. C. Siera; Brenda Mabel, dr van Ph. F. Rüben en G. Tegelaar; Willem Frederik s, zn van H. de Jonge en A. Craanen; Klazien Franciska, dr van J. H. Snel en Langhout; Richardus Josephus, zn van P. M. C. Florijn en E. J. M. C. Orth; Ja cobs Maria, dr van G. J. Duivesteijn en M. C. J. Turk; Alida Teuntje, dr van P. an Eijk en M. J. A. van Leeuwen; Erik Gerardus, zn van J. de Roo en E. C. Rosier. Op zomerse dagen is in Leiden de volière in het plantsoen een concentratiepunt. Er is dan ook heel wat zitgelegenheid en vooral moeders met kinderen maken daar een kostelijk ge bruik van. Die zonne-uurtjes aan de straat bewijzen in ieder geval, dat de mensen in de Leidse volkswijk heus wel goed met elkaar kun nen opschieten en dat iemand die soms denkt, dat het leven .daar van schreeu wen, ruzie en afgunst aan elkaar hangt, het wel een beetje mis heeft. Wij staan er natuurlijk niet voor in. dat daar aan de gevel /liemand over de tong gaat. Maar. dat komt in de beste families voor! Het Huigstraatje voerde ons naar het noorden van de stad. waar op een klare dag de somberheid van enkele stukken in de bebouwing triest wordt geaccen tueerd. Is het daarom, dat op de volkstui nen in deze omgeving al zoveel zon geklede mensen te zien waren? Mannen zijn er natuurlijk te vinden, want h de zaaitijd, maar moeders en kinderen namen de kaalheid van de tuin op de koop toe en hebben er kostelijke beleefd. Op het plein bij de dr. Van Voorthuij- senschopl zat een klas onder leiding van een juffrouw te leren. Aan de andere kant van de school speelden jongens op gras Haan en liefde Van der Werff heeft het gistermiddag evenmin eenzaam gehad. Kinderen dartel den om zijn voetstuk en de bankjes waren vol. De volière in het plantsoen was weer een geliefd concentratiepunt, vooral toen het ogenblik naderde dat de vogels en hoenders gevoederd zouden worden. Een peuter stak duim-en-wijsvingertje door het gaas en gaf een elegante haan een stukje brood. Het buitenleven heeft zich 's avonds nog voortgezet. Bonte-treinliefhebbers verkozen een wandeling. En de bankjes in het plantsoen waren weer niét leeg. Maar nu zaten er geen pijprokende man nen en oplevende moeders met kinderwa gens. Nu koesterden kleine mensen hun eerste liefde in een nieuw voorjaar. Ook dat is een symptoom van het nieuwe ge luid, dat ieder met zoveel vreugde heeft begroet. Klaverjastoernooi voor Rode Kruis Leiden De Federatie van Klaverjasverenigingen Leiden en Omstreken en zo nodig in mei een groot klaverjas toernooi ten bate van de bloedtransfusie dienst van het Rode Kruis afdeling Leiden. Er bestaat voor dit toernooi grote be langstelling. De eerste wedstrijd zal plaats hebben op maandag 8 april, de volgende elke woensdag en vrijdag. De plaats is de recreatiezaal van de Holl. Constr.-Werk plaats. Zoeterwoudseweg 1. Het bestuur van het Rode Kruis afde ling Leiden stelt fraaie prijzen beschik baar. Om de verenigingsprijzen zal het eerst worden gekaart. In verband hier mee sluit de inschrijving voor de vere nigingen, die bestaan uit tientallen, op zaterdag 23 maart. De inschrijving v de koppels en personen is onbeperkt kan ook op de wedstrijdavonden plaats hebben. Inlichtingen over worden ingewonnen bij de secretaris der Leidse federatie, de heer A van Heusden. Juliana van Stolberghof 37, of bij de he ren C. Kluts, Lombokstraat 37 en M. Sie- rat, Ambachtstraat 25. Steenlegging bii Leidse drukkerijbedrijven Gistermiddag om vijf uur had onder veel belangstelling de eerstesteenlegging plaats van het nieuwe gebouw van Dru- co-drukkerijbedrijven. Deze drukker binatie, in 1951 opgericht door di Leiden gevestigde drukkerspatroon de heren Buurman, Demmenie en Kars tens, laat aan de Middelstegracht een modern en doelmatig ingericht pand bou wen om aan de steeds toenemende vraag naar offsetdrukwerk te kunnen voldoen. De steenlegging geschiedde door Jaap Karstens, de oudste zoon firmanten. Jaarvergadering Koningin ïedag irgulden In de bovenzaal van „In den Turk" wordt woensdagavond 20 m jaarvergadering gehouden van de ging „Koninginnedag". De agend: meldt o.m. de gebruikelijke verslagen van de secretaris en de penningmeester, verkiezing van bestuureleden en een be spreking van de plannen voor de aan staande Koninginnedag. Na de pauze vertoont de heer rf. Kleibrink enkele kleurenfilms over Leiden, o.m bouw van een radio-telescoop. Het is gisteravond in de gehoorzaal van Leiden een grootse geschenken- regen geworden voor de nieuwbouw van het diaconessenhuis Onder de gemeenten die van hun belangstelling blijk gaven en daadwerkelijk een steentje tot het slagen van deze avond bijdroegen, behoorde ook Leiderdorp, namens welke gemeente de dames Van Diepeningen (echtegenote van de burgemeester) en Proper enige karak teristieke produkten aanboden in de vloerbedekking touwfabriekenen aardewerk (van verschillende bedrij ven), waaraan worst, tulband en cake werden toegevoegd. Op de foto van links naar rechts: Johan Bode graven, prof. Bakhuizen van den Brinkvoorzitter van het bestuur van het ziekenhuis, mevrouw Van Diepe vrouw Proper en de heer Endocil, de HORMOON crème van Organon, wekt de huidcellen tot nieuw leven. De huid wordt zacht i soepelrimpels en ongaaf- heder 'erdw De hormoonwerking van Endocil gaat dag en nacht door. Gebruik Endocil dus ook overdag als basis voor poeder of make-u- Ontsluier uw schoonheid met Endocil hormooncrême van Organon-Oss per tube f2,90 Geheelonthouding verhoogde het levenspeil van de arbeiders DEZE ZOMER zal het zesttg jaar geleden zijn dat in de Nutszaal van Leiden 12 personen bijeenkwamen onder voorzitterschap van mr. N. Mendels. Doel van deze bijeenkomst was de sociale nood van de tijd rond de eeuwwisseling te bestrijden door het tegengaan van alcoholgebruik door de bevolking in alle geledingen. De nieuwe vereniging kreeg een onder komen in de sinds 1842 overkoepelende organisatie van de Nederlandse Vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. Zaterdag zal dit zestigjarig bestaan worden herdacht met een receptie en feestavond in „Ons Centrum" en het Leidse volkshuis. Het tegenwoordige bestuur ven de ver eniging. waarvan voorzitter en secretaris, de heren H. Zunderman en H. A. Wijrde- man, ons iets over de jubilerende ver eniging vertelden, is ervan overtuigd- dat er weliswaar sinds de oprichting veel verbeterd is, maar het streven van de vereniging nog allerwegen steun ont vangen moet. Zo is nu het drankgebruik verlegd van de café's naar de huiska mers en voor vrouwen en jeugd ligt hier. volgens de N.V.A.A.. een welhaast groter gevaar. Natuurlijk zijn er moeilijk overzichten! te geven van persoonlijke resultaten Ter gelegenheid van 45-jarig bestaan Het is nog niet zo lang geleden, dat we toen er stukken van Shaw en Ibsen op gevoerd werden, erop gewezen hebben, dat stukken, die niet van deze tijd zijn en daaraan ook bijna geen binding heb ben, bij een uitstekende opvoering het toch nog goed kunnen doen. Ditzelfde kunnen we niet schrijven over de opvoe ring, die de arbeiderstoneelvereniging D.O.S. gisteravond gaf van Heijermans stuk „Het zevende gebod". Met deze te rugkeer tot Herman Heijermans vierde men het 45-jarig bestaan. De schrijver toomt in dit stuk tegen de kapitalistische maatschappij, waarin vol gens hem niet de liefde, maar het geld de grondslag van het huwelijk is. Terwillt het geld worden de mensen gedwon gen bij elkaar te blijven en dat is, zegl Heijermans, ook echtbreuk. De oude Sa muel Dobbe is een onmogelijk mens. Ee en Zeeuwse boer, die zijn famili zijn pijpen wil laten dansen. Zijn dochter Gaaijke is bij haar man, die reeds was toen ze trouwden, weggelopen. Zoon Peter studeert in Amsterdam, en is daar op kamers in „De Pijp", .de echte Amsterdamse volksbuurt. Hij woont daar n met Lotte. Die twee houden van elkaar maar zijn niet getrouwd, hetgeen natuurlijk aanleiding geeft tot hooglopen- tzie in de familie Dobbe. Peter geeft Enthousiasme en warme sympathie Netto opbrengst zal waarschijnlijk f 3000 bedragen TVE LOTEN KOSTEN EEN KWARTJE, en het is zo gemakkelijk LJ tien tegelijk neemtveel gemakkelijker voor de diaconessen 'ookda» hoeven ze niet met kwartjes te wisselen. Jatoe maar daarbovendie guldens mogen best gegooid worden hoor"zo „be delde" Johan Bodegraven gisteravond in de stadsgehoorzaal ten bate van de bouw van het nieuwe diaconessenhuis. En aan zijn uitnodiging werd met enthousiasme gehoor gegeven door een tot op de laatste stoel bezette et is ongelooflijk, dat in deze tijd uiniging. waarin van regeringswege financieel opzicht geen enkele mede- •king is te verwachten voor de bouw het nieuwe diaconessenhuis, zovelen warme sympathie voor het diaco- met een groots gebaar heb ben bezegeld. De vierduizend loten, waar- rs de zaal ingingen, waren binnen tien minuten verkocht Bij vijftig Bodegravenhij „bedelde" voort. En toen de tijd hem noodzaakte afscheid te nemen, nam de heer L. Questroo zijn werk over. Aan de enthousiaste mede werking van het publiek kwam geen id. „Wij hadden noodt kunnen denken t u ons zoveel vriendelijkheid zou be- jzen", zei prof. dr. Bakhuizen van den Brink aan het slot van de avond. Ongeveer vijftien propaganda-afde- lingen uit de omstreken van Leiden hebben hun steentje bijgedragen tot het enorme succes. Zij boden pro dukten aan, die in de verschillende plaatsen groeien of gemaakt worden. De middenstand heeft zich hierbij eveneens van zijn beste zijde laten zien. Onder het kritisch oog van een jury, bestaande uit mevrouw Dron- kert, dr. Ir. Lindenberg en mr. De Graaf, overhandigde de vertegen- woordiger(ster) van elke afdeling met een korte speech de geschenken. Wie' dit op de kortste en origineelste wijze deed, kwam in aanmerking voor een prijs. De drie hoofdprijzen gingen naar de afdelingen Zoeterwoude en Wou- brugge en naar de Leidse handwerk- club. De overvloed van bloemen, die geschonken was. werd in de pauze verkocht. De bloemen brachten naar schatting ongeveer 700 op. Tussen de aanbieding van geschenken de verloting ervan door bracht het Leids Amusementsorkest enige ontspan ning met o.a. het Warschau Concerto en »n potpourri van Weense melodieën. Pioniers en voortrekkers uit Katwijk zongen Nederlandse volksliedjes, en kre gen daarbij medewerking van de hele zaal, onder het motto: „wij zingen niet omdat we zo'n goed koor vormen, maar omdat we er plezier in hebben". De diaconessen hebben zich evenmin onbe tuigd gelaten. Zij voerden een schets op onder de titel „Tekort aan verpleegsters". Met ongeduld /as er uitgezien naar de verloting onder leiding var Bodegraven. De eerste gelukkige een diacones. Bij wijze van staatsiekleed hing Johan Bodegraven haar een tapijt om. Met dit gewaad omhangen een groot krentenbrood op de schouder verliet zij het podium. Vervolgens werd een „deken met kip" getrokken, ..wandkleed met kaas" enenfi is teveel om op te sommen. Ter afwis seling van de verloting verkocht Johan Bodegraven op Amerikaanse wijze de meest uiteenlopende artikelen zoals kip pen, taarten, een kist bloemkool: en toer de inmiddels vergevorderde tijd hen- dwong te vertrekken ging de heer Questroo vrolijk verder met taarten, manden met fruit,, krentenbroden bloemstukken. Moeilijk al gelegen had, r allang staan", van den Brink in zijn andere fa< „Als het aan de zi het diaconessenhuis professor Bakhuizen zijn slotwoord, „maai toren, die het ons moeilijk maken. Er zijn o.a. de bouwstop, de bestedingsbe perking, de onthouding van regerings steun. De zorg voor het diaconessenhuis komt nu nog veel meer op ons neer dan wij hadden kunnen denken, maar als iets veel moeite wordt verkregen, heeft ook meer voldoening over Je tot standkoming ervan. Als we blijven han delen in de geest van deze avond, dan geen twijfel aan. dan komt het huis er, zoals wij het ons hadden gedacht." T rekking Met geen mogelijkheid heeft men alles at werd geschonken kunnen verloten. Onder notarieel toezicht zal een trekking plaats hebben, waarvan de uitslag nog der bekend wordt gemaakt. Ruw ge schat zal de netto opbrengst van de avond ongeveer drieduizend gulden be dragen. Lotte niet op, maar daar hij de familie kwaal (t.b.) heeft. 6terft hij. Dat is voor Lotte een hele 6lag, die haar volkomen uit het evenwicht brengt. Bovendien keert iedereen zich tegen haar. Samuel Dobbe jaagt haar het hui6 uit. Bart, een vriend van Peter, stort in een kort zin netje dan nog eens al de haat van de schrijver uit tegen de eigengerechtigheid van deze onbarmhartige man. Het is D.O.S. niet gelukt om dit stuk nu nog aanvaardbaar te maken. Het lij den aan tJb. moet voor een groot ge deelte de dramatiek erin brengen. Dat gaat gelukkig nu niet meer zo goed als omstreeks de eeuwwisseling. Het bleven nu ondanks het harde geploeter vi medewerkenden, allemaal mensen verdriet hadden, maar tot een diepe smart kwam het niet. Daardoor wachtte men in de zaal op de meer komische g' deelten, b.v. in de rol van Engel, heel goed gespeeld door mevrouw Jo de Cler, Heijermans heeft er minder ko mische satyre in gegeven, dan hij, toer hij begon te schrijven, zich had voorge steld. De heer A. C. v. d. Woerd had een heel vare avond; behalve dat hij de regie voerde speelde hij de rol van de oude Dobbe op een voortreffelijke manier en bovendien had hij de rol van vader Ri- caudet op ziÖh jjenómen, omdat de heer Henk Verver, ziek geworden was. Mevr. Tony Bustraan speelde de lastige rol van Lotte niet onverdienstelijk, maar dit soort rollen liggen de mensen van 1957 niet zo bijzonder meer. Mevrouw Jo Schellinger hout liet een goed gespeelde moeder van Lotte zien, Bas Ouwersloot was voor de pauze een geslaagde pastoor, maar zakte in het derde en vierde bedrijf af. Sam Fuchs als Peter toonde in zijn spel be- hebben voor de nuances die deze ei6t, zonder dat het belachelijk wordt of niet geloofwaardig. De sfeer en entourage in het eerste be drijf, dat ten huize van de familie Dobbe speelt, waren niet erg gelukkig, 't Wi lemaal erg kaal voor zo'n rijke boer. Zo werd het een opvoering waarin goede dingen gezien werden, maar die ons toch niet geheel bevredigd heeft. A. C. Bouwir Haagse rechtbank Voor het verzwijgen van negentien mille voor de inkomstenbelasting een inwoner van Leiderdorp door de Haagse rechtbank overeenkomstig de ei6 veroordeeld tot twee maanden gevange nisstraf. Zijn echtgenote, die had opge geven dat het haar spaargeld was, kreeg overeenkomstig de eis een maand gevan genisstraf voorwaardelijk en f 250 boete of 90 dagen. Haagse politierechter De officier van justitie bij de Haagse politierechter eiste f 30 boete of zes dagen tegen een timmerman uit Leiden Deze had te Voorschoten een zekere H. B. met een stuk hout op het hoofd geslagen. Er was een meningsverschil ontstaan over het leggen van vloeren. De raadsman vroeg een milde boete. De rechter gaf aan dit verzoek gehoor, rekening houdend met de gunstige indruk die hij van verdachte kreeg, en hij legde de man f 25 boete of vijf dagen op. de drankbestrijding. Toch meent het be stuur van de Leidse afdeling o.m. te kun nen wijzen op de verbetering in de wo ningtoestand, waardoor arbeiders betere woningen verkregen en 's avonds geen enkele aanleiding hadden om naar de kroeg te gaan. De arbeidswet verhinder de, dat men na de klok rond te hebben gezwoegd, vergetelhej^ zocht bij de drankfles. Ook toneelverenigingen, mu- ziekclubs, sportverenigingen enz. droe gen het hunne er toe bij. dat het drank gebruik afnam. Zo kwam in Leiden in 1912 de toneelvereniging „Door Onthou ding Sterk", een naam die begrijpelijk kort geleden gewijzigd is in „Door Oefening Sterk". Met genoegen heeft de Leidse afdeling vastgesteld, dat Jiet hoofdelijk gebruik van gedistilleerd daalde in die jaren van 8.52 tot 2.33 en het bier van 40,4 tot 16,7 liter. Het aantal bekeuringen wegens openbare dronkenschap was per 100.000 inwoners in 1913 nog 479.9i daalde in 1950 tot 161 om het vorige jaar tot 94 af te Consultatiebureau Sinds kort heeft Leiden een consul tatiebureau en de vereniging is dankbaar voor de bereikte resultaten. Natuurlijk moet alles anoniem gebeuren, daar nie mand in den brede bekend wil hebben, een bezoeker van het consultatiebureau te zijn. Onlangs was er een avond dat 14 alcoholici zich tot deze instelling wend den. Het aantal geregistreerde alcoho listen bij politie en justitie is ongeveer gelijk aan heit aantal t.b.c.-patiënten in Nederland, een bewijs dat er nog veel aan deze volkskwaal gedokterd moet worden. Het jubileum van de Leidse vereni ging, dat eigenlijk op 8 juli zou moe ten worden gevierd, is om vakantiere denen vervroegd. Zaterdag a.s. wordt in „Ons Centrum", Hooigracht 84, een receptie gehouden en 's-avonds volgt in het Leidse Volkshuis een feestavond, waar Evert Vermeer de feestredenaar zal zijn. Sempre Avan- ti's Jong en Jolig zal de avond op vrolijken met muziek. Het huidige bestuur van de vereniging bestaat uit de heren H. Zunderman jr., voorzitter, H. A. Wyrdeman, secretaris, mej. A. Oostveen, penningmeesteresse, H. Wolting, bestuurslid en de dames E. van Beeik-Noll, N. Burgerjon-Bloemen- daal en M. Söldaat-van der Vegt. Sleet in 't gezin De Nieuwe Leidsche" er in I Een sigaar van klasse! Voorjaarsvergadering Leidse veiling In Den Burcht heeft de coöperatie oentcn-, fruit- en bloemenveilingsve liging Leiden en omstreken haar voo irsvergadering gehouden. Voorzitter B. n Vliet merkte in zijn openingswoord op. dat de situatie nu geheel anders is in 1956. Vorig jaar waren na de korte vorstperiode vrijwel alle voorraden van winterproduktie geruimd, maar nu zijn nog grote overschotten van kool, uien dergelijke, hetgeen van invloed is op de prijzen van de voorjaarsprodukten. Ook de export baart zorgen. Landen als Frankrijk, Finland, Noorwegen. En geland en Denemarken kunnen op de we- ldmarkt moeilijk meekomen. Van veel belang is, hoe de toestand in de Ver enigde Staten zich zal ontwikkelen. Uitvoerig besprak de voorzitter ver volgens de mogelijkheden van de Euro- I pese markt. De heer Van Vliet verwachtte de eerste maanden geen hoge prijzen. Later in het jaar wordt het voor de le den wellicht iets gunstiger door de vrije handel, maar er zijn natuurlijk allerlei faktoren, die invloed uitoefenen. De ver wachtingen zijn minder gunstig dan in 1956. Door hard werken moet worden ge tracht, de ingenomen plaats op de markt te behouden. De heer Cebol bracht een uitvoerig jaarverslag uit. De jaarstukken werden zonder stemming goedgekeurd. Er volgde nog een geanimeerde rondvraag. Tijdrecle In het gebouw Rehoboth zal vrijdag avond ds. J. A. Smink een tijdrede hou den over „Onfeilbare rechtspraak zonder hoger beroep". De bijeenkomst begint om

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3