CHRISTFUJK c K WYBERT Gevaar van vervrouwelijking van het onderwijs *5 nachts pijn Boek "1 Zal de staat een wig drijven in de Evangelische Kerk? Weduwen- en wezenverzekering binnen drie jaar mogelijk Gupa: KNEEDBAAR HOUT van Geta Bever Het evenwicht is hersteld 2 KANTTEKENING K.O.J over de voorgestelde wijziging der l.o.-wet: „De voorgestelde wijziging van de lager onderwijswet zal de mogelijkheid scheppen om de gehuwde onderwijzeres In vaste dienst te benoemen ook als ze geen kostwinster is." Het verbondsbestuur van het Katholiek Onderwijzersverbond heeft zich opnieuw tegen deze mogelijkheid verklaard. Het K.O.V. acht het funest voor het gezin, maar ook voor de gehuwde vrouw zelf, als de moeder door werk buitenshuis aan haar gezin wordt onttrokken. Het vreest, dat geleidelijk aan weer zodanige toestanden zullen ontstaan, dat de gehuwde vrouw noodzakelijk moet gaan meeverdieni Ruim baan voor het v.g.l.o. Naast deze bezwaren in de sociale en economische vlak, wijst het K.O.V. op het gevaar van „vervrouwelijking" van het onderwijzersambt. Daardoor zullen straks, als het leerkrachtentekort is over wonnen, tal van jonge manlijke onder wijzers geen betrekking kunnen vinden, hetgeen zeker de animo voor het onder wijzersambt vooral onder de jonge mannen sterk zal verminderen. De principiële doorvoering van de zes- klassige lagere school, hetgeen met zich meebrengt het vervallen van de huidige zevende en achtste klas, roept logischer wijze Jiet probleem op, wat er met de leerlingen na de zesde klas moet gebeu ren. als deze niet naar het middelbaar onderwijs, het u.l.o. of het nijverheidson derwijs gaan. Een uitbreiding van het en aldoor wakker "AKKERTJES" helpen direct VAN DL DAG Beers. Uitgave Nieuwe Wieken N.V., Amstelveen. Dit is een gefingeerd verhaal over duel in de jongste wereldoorlog tussen een Britse torpedobootjager en een Duit se onderzeeboot. De Engelse schrijver heeft de nodige fantasie maar ook de nodige technische kennis van de jnarine om een boek als dit te kunnen schrij ven. Het is een spannend boek gewor den over een spannende strijd, al wordt deze strijd in dit boek wel waf doorgevoerd, namelijk tot een strijd „op de vuist" tussen de overlevenden van dit duel. Er blijkt uit dit boek wel, dat commandanten op zee moeten be- geduchte strategi- aantal centrale v.g.l.o.-scholen is hier de oplossing. Deze oplossing zal bereikt moeten worden door een juist opgezette scholenplanning. Voorkomen moet den dat onderlinge concurrentie een gaat spelen. Wanneer voldoende goede v.g.l.o.-scholen worden opgericht, zodat ze voor de kinderen in de omgeving be reikbaar zijn, vervalt de noodzaak om met toestemming van de minister nog tijdelijk de achtjarige lagere school te handhaven. De bestedingsberperking mag niet den toegepast in een zodanige vorm credieten, die zijn toegestaan voor bijzonder onderwijs op grond van de be palingen der lager onderwijswet, op nieuw discutabel gesteld worden uit een oogpunt van bestedingsbeperking. Het spreekt vanazelf, dat het bijzon der onderwijs volledig moet meewerken om te komen tot dezelfde bestedingsbe perking als die, welke aan het openbaar onderwijs zal worden opgelegd. Het K.O.V. meent echter, dat dit niet kan gaan vla een aantasting van de rechten, neergelegd in de lager onderwijswet. Waarneming van lessen gold voor het m.n.o. Dezer dagen maakten wij melding ■ui een beschikking van de minister in o.t k. en w. inhoudende een regeling, met terugwerkende kracht tot 1 juli 1955 voor de beloning voor waarneming van lessen door leraren aan scholen, en voor waarne ming van het directoraat van een dag school of van een avondschool. Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat hetgeen on vermeld was gelaten bedoelde be schikking betrekking had op het mid delbaar nijverheidsonderwijs. Een soortgelijke regeling voor het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs werd door de staatssecretaris van o., k. en w. reeds getroffen op 22 augustus 1956, ingaande op 1 sep tember 1956. De chr. geref. bondsdag Aangezien de bevrijdingsdag dit jaar op zondag valt, Dordrecht geen ac commodatie bieden kon en de Rivièrabal te Rotterdam reeds bezet was. is be sloten dat de gecombineerde bondsdag van de chr geref. meisjesbond en de chr. r Beroepingstverk NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Borculo (tweede predi kantsplaats): vik. J. H. Schellingerhout. aldaar; te Barsingerhorn-Haringhuizen- Kolhorn: kand. J. A. Geuzenbroek te Utrecht; te Hei- en Boeikop: kand. G. Westman te Huizen (N.H.). Aangenomen naar Fext (toez.): kand. G. de Jong te Amsterdam- Aangenomen de benoeming tot vikaris te Biezelinge: kand. D. W. Kollman te 's-Gravenhage; te Heinenoord: kand. D. A. Oliemans te Rotterdam. Bedankt voor Culemborg: J. R. Meijer te Olst. Beroepbaarstelling: vik. A. J. Lam ping, Binnendoor 1, Gorinchem. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Roosendaal: J. Plug te Schagen. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Bedankt voor Winnipeg (Canada): C. Stam te Groningen. EEN WOORD VOOR VAN- DAAG V_ Melodie en woord der Ethergolven DONDERDAG 14 I AVRO: 8.00 Nw i2 m. AVRO: 7.00 Nws; 1 VPRO: 7.50 Dagopeni 8 15 Gram; 9.00 Gym drijfsleven. caus; 13.00 Nws; 13.15 Meded gfam; 13.25 Amus mui; 13.55 Beursber; 14.00 Gram; 14.20 „De man ln de schaduw", hoor- 14.45 Sopr en plano; 15.15 V d ziek. 18.00 Nws; 18.15 Sportpro- lus muz; 18.55 Gesproken 19.00 V d kind; 19.05 Plano. 19.45 V d Jeugd; 18.25 t Londi 20.05 Radio Filh 20.00 N' 20.55 „De IdL. Strijkork; 21.55 Minou Drouet. ci BK 22.40 Act; 22.50 Sport: 7.45 Morgengebed en Ut kal; 8.00 N» Puzzel mee Land- 13.20 Pianorecital; 13.45 Gi •opole-ork; 14.45 V d v: 18.10 Boekbespr; 18.2 lerlei; 18.45 Gram; 19.10 Gram; 19.20 S< erz progr; 20.00 Radiokrant;20.20 G« rogr; 21.45 Gram; 22 00 Perodiekenparade; !.10 Orgelconc; 22.35 Gram; 22.45 Avond- 23.15 Sportuitsl; OPGAVE PUZZEL No. KRUISWOORDRAADSEL. HORIZONTAAL: 1 Muziekinstru ment, 4 zangnoot, 6 vrucht, 7 bedvul- ling, 10 titel, 11 gesloten, 13 rondhout, 15 wijnmaat, 17 paardenkracht, 18 boom, 19 in het jaar onzes Heren, 21 vishaak, 23 vrucht, 25 voorzetsel, 26 rijtuig. VERTICAAL: 1 Muil, 2 namaak, glacé, 3 bovendien, 4 reeks, 5 uitwer king. 8 slede, 9 vlot, snel, 12 voorzet sel, 14 reeds, 16 dun, 20 lidwoord, 21 bijb. vaartuig, 22 strop, 24 water in Friesland. OPLOSSING PUZZEL No. 67. HORIZONTAAL: 1 Belt, 4 polka, molm, 8 affuit, 10 labiel. 12 mark, 14 akker, 15 span. VERTICAAL; 1 Bommel, 2 lol, 3 rolfilm, 5 kei, 7 matinee. 9 toekan, 11 ark, 13 aap. 12.20 Gi tuinb "ram. NCRV rouw; 15.15 Mi Bijbellezing; 16.30 Hoorsp v d jeugd; 17.30 3er; 17 45 Amus muz; 20 Actueel accordeon al- 19.00 Nws en weerber; ia! perspectief; 19.30 erdenklng; 23.00 Nw; 1.20—24.00 Gram. Televlsleprogr. NTS: 20.00 Journ en er. VARA: 20.15 Spiegel der Kunsten; üljartkamp; 21.15 U en uw regering. gen; 14.15 Amus muz; 15.00 V d 16.00 Gram; 16.30 Hoorsp; 18.00 18.55 Weerber; 19.00 Nws; 19.15 Stad ind; 19.40 Sport; 19.45 Lichte muz; 20 00 nsch caus; 20.15 Ork conc; 21.15 Caus; Gevar progr; 22 00 Nws; 22.15 Diskus- 23.00 Ork conc; 23.30 Boekbespr; Ingeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 r conc; 14.00 Dansmuz; 14.45 15.00 V d vrouw; 16.00 Nws en 16.45 Rep Cheltenham Gold Cup; muz. 17.15 Mrs. Dale's dagboek; 17.45 Lichte muz; 18.30 Klankb; 1 19.30 V d Jeugd; 19.45 Hoorsp: 20 25 Sport; 20.30 Qulzprogr; 21. 16 30 Duitse les: 24.00 Voordr 15.00 Schoolradio; .00 Nw 17.10 Gram: 17.15 V d kind; 18.15 Jeugd t !k; 18.30 V d sold; 19.00 Nws; 19. 22.30 Orgelconc; 22 55—23 00 Nw». Brussel. 481 m. 12.00 Gram; 14.15 Gram: 14.30 Kamerork; 15 18.05 Dansmuz: 17.00 Nws; 17 17.30 Zang en plano; 17.50 Gran sold; 19.30 Nws; 20 00 Hoorsp; 22.10 Vrije tijd; 22.55 Nws. Rokershoest wordt voorkomen en bestreden met Wij en Hij Uw buurman is rijk en u bent arm dat is een tegenstelling. Uw buurman is gereformeerd en u bent hervormd dat is een tegenstelling. Uw buurman loopt warm voor politiek en u interes seert er zich niet voor dat is een tegenstelling. En al die tegen stellingen vor men de hekjes, die er van na ture zijn in deze wereld of die wij zelf hebben opgericht. Jesaja 53 is het hoofdstuk van de tegenstellingen: hij had gestalte noch luister dat wij hem zouden hebben aangezien; hij was veracht en wij hebben hem niet geacht; onze smarten heeft hij gedragen, maar wij hielden hem voor een door God geslagene. Hij wij. Telkens die tegenstelling. Bent u in deze lijdensweken wel eens met die tegenstelling bezig? Want ze is belangrijker dan alle hekjes die wij hebben opgericht. „Wanneer hij zichzelf ten schuld offer gesteld zal hebben, zal hij nakomelingen zien." Het gaat er om of u een van die nakomelin gen bent. Of het bloed van de Man van smarten u, ook u, reinigt van alle zonden. Repressailles op Oostduitse synodeleden gevreesd Zware druk (Van onze correspondent in Bonn) T"\E discussies tijdens de Generale Synode der Evangelische Kerk in Duitsland, die in Westberlijn werd gehouden, stonden sterk in het teken van het staatsverdrag, dat de Kerk op 23 februari met de regering der Bondsrepubliek heeft gesloten over de geestelijke verzorging van de Westduitse militairen. Het was juist het debat over di1 verdrag, dat voor de Oostduitse autoriteiten als aanlei ding werd gebmikt om de samen komst der synode in Halle aan de Saaie (Oostduits'and) te verbieden, aangezien een bespreking er van „in druiste tegen de vredespolitiek der Duitse Democratische Republiek". Met 91 tegen 19 stemmen met meer dan dé vereiste meerderheid van tweederde dus heeft de synode het verdrag geratificeerd. Daarnaast heeft zij uitgesi *oken, dat °°k het Oostduitse volkslpger geestelijk be arbeid moet k-innen worden. Van de synodeleden kwamen er als gemeld 44 uit Oost-Duitsland. De Oostduitse autoriteiten hadden krachtige druk op hen uitgeoefend, maar de n derheid heeft zich daarvan dus aangetrokken. Dat dit na hun terug keer in hun gemeenten tot bepaade re presailles zal leiden de geheime po litie der communistische regering komt Studieconferentie van het C.N.V. DU INVOERING van de -u nieuwe Invaliditeits verzekering blijft er de be langrijke taak voor het bedrijfsleven, personen, die minder valide zijn, in het arbeidsproces op te En wat betreft de rege ling voor de weduwen- en wezenverzekering zal het bedrijfsleven nog een be langrijke taak te vervullen hebben bij de uitbouw in bedrijfstaksgewijze geor ganiseerd overleg. Deze opmerkingen maak te gisteren de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. aan het slot van de CJJ.V.-studieconferen- tie, die te Utrecht was be legd en waar de tweede voorzitter van het C.N.V., de heer C. J. van Mastrigt sprak over het onderwerp: „Voorzieningen voor inva liden, weduwen en wezen". De heer Van Mastrigt maakte deel uit van de S.E.R.-commissie, die de betreffende S.E.R.-advie- zen aan de regering voor bereidde. Aan de beide genoemde opmerkingen voegde de heer Ruppert in zijn slotwoord nog de wens toe. dat de definitieve regeling voor de weduwen- en wezenverze kering door hard werken op korte termijn de grootst mo gelijke prioriteit verieend zal worden. In ieder geval zal aan het in het leven roepen van een noodregeling geen medewerking worden verleend. In deze geest sprak ook de heer Van Mastrigt in zijn referaat. Hij vreesde, dat bij invoering van een noodrege ling de definitieve op de lange baan geschoven zal worden en bovendien ver- Suggestieongehuwden uitkering A.O.W. bij 60 jaar van inkomsten zal moeten worden toegepast. In tegenstelling tot de mi nister van sociale zaken ver klaarde de heer Van Mas trigt, dat de weduwen- en wezenregeling op kortere termijn dan 2 i 3 jaar tot stand kan komen. Op ver schillende punten zal men wettechnisch kunnen aan haken bij de bestaande wet op de algemene ouderdoms voorziening. Het ontwerp van wet voor kinderbijslag zelfstandigen ligt gereed. Aan de weduwen- en we zenregeling wordt thans ge werkt en in derde instantie zal de invaliditeitsverzeke ring aan bod kunnen komen. TEGEN het S.E.R.-advies inzake de weduwen- en wezenverzekering, dat ieder een premie wil laten beta len, is het meeste verzet ge rezen bij de ongehuwden. De heer Van Mastrigt sugge reerde, dat misschien bij de invoering van de wet de loonbelastingschaal voor de ongehuwden in enigszins gunstige zin gewijzigd zou kunnen worden. Volledige betaling van de uitkeringen uit de rijksmiddelen achtte spreker een stap achteruit, omdat de ongehuwden voor de algemene rijksmiddelen relatief het grootste deel bij dragen. Tijdens de discussie werd nog de suggestie gedaan voor de ongehuwde vrouwen (ter compensatie) de uitkeringen krachtens de algemene ou- derdomsverzekering bij 60 jaar te laten beginnen. De heer Van Mastrigt achtte dit een oplossing, die wel toe spreekt, maar de mogelijk heid zou nog nader onder ogen gezien moeten worden. Het is echter technisch niet mogelijk de ongehuwden uit te zonderen van premierege ling, omdat zij dan in geval van huwelijk toch weer op genomen zouden moeten worden en men dan boven dien een gevarieerde premie al naar de hoogte van de leeftijd zou moeten aan houden. In de discussie werd ook nog hot bezwaar naar voren gebracht, dat men thans zo makkelijk heenstapt 6 Ver het brengen van een sociale voorziening in de belasting sfeer. Indertijd zijn hierte gen bij de algemene ouder domsvoorziening ernstige bedenikingen gemaakt. Nu wordt echter zelf in de be lastingsfeer een compensa tie gesuggereerd voor de ongehuwden. Wat betreft de invalidi teitsverzekering werd ge vraagd of de maximale uit kering van 70 pet. bij een 100 pet. invalide niet te laag geacht moet worden: zou het niet beter zijn hier de 80 pet. uitkering van de Ziektewet aan te houden. De heer Van Mastrigt merkte op, dat het S.E.R.- advies op dit punt een standpunt heeft Ingenomen, dat analoog is met de Onge vallenwet. Voorts benoren tot de groep 100 pet. invali den immers ook de 70 en 80 pet. invaliden en deze categorie is van genoemde groep verreweg de grootste. Het is echter nog mogelijk, dat te zijner tyd bij een co ördinatie van de wetten ter verzekering van de gelde lijke gevolgen van arbeids- percentaga zal worden aan gehouden. Voor de goede gang van zaken heeft men thans echter het percentage van de Ongevallenwet over genomen. betrekking tot de kleine zelfstandigen verklaarde de heer Van M" Mastrigt voorstander te zijn van opneming van deze groep in de invaliditeitsver zekering, maar de S.E.R. Is hlerby gestuit op de on mogelijkheid 'een goede for mulering te vinden en bo vendien bleek er binnen de kring van de kleine zelf standigen zelf ook tegen stand te bestaan. De pre mie werd veelal als een onwelkome financiële last beschouwd. De heer Van Mastrigt achtte het niet uit gesloten, dat na een aantal jaren praktijk overwogen zou kunnen worden de ver zekeringskring uit te brei den ten gunste van de klei ne zelfstandigen, wanneer deze daarop prijs zouden stellen. Een andere groep van werknemers, die nog uit voerig in discussie kwam, was het overheidspersoneel. Van deze zijde vroeg men zich af, of het niet onjuist en onbillijk is, dat in de toekomst behalve voor een goede reeds bestaande voorziening als het Alge meen Burgerlijk Pensioen fonds door hét overheids personeel ook nog premie afgedragen zal moeten wor den voor de tfhans op sta pel staande sociale verzeke- De heer Van Mastrigt meende, dat het overheids personeel zich hier met in een uitzonderingspositie be vindt. Verschillende groepe ringen beschikken reeds over een redelijke invalidi teitsverzekering en ook zij worden in de nieuwe rege- 'ing opgenomen. Coördina tie- en unificatieplannen van de sociale verzekerings wetten maken het toelaten van uitzonderingen voor be paalde groepen uitermate moeilijk. Alle loontrekkenden be horen onder de sociale ver keringen te vallen, al zal er altijd plaats blijven voor aanvullende regelingen. )ok de overheidswerknemers moeten de gezamenlijke lasrten en risico's meedra gen, ook zij mogen zich aan de verantwoordelijkheid voor elkaar niet onttrekken, al dus de heer Van Mastrigt VOO* 0UIZEM0 natuurlijk achter, wie der Oostduitse synodaien voor het verdrag siemde iykt geenszins uitgesloten. ftlet bet ver- uou aan het bootu van de Evangelische tverk, de Oosiauilse landsbisschop LMDenus om naar Dresden te rei: üjn ue represailles tegen de Kerk w< scnynljjk al ingeleid. Kort vóór de eindstemming over het staatsverdrag werd de synodeleden uriei voorgelezen, die de Oostduitse nister van delensie btoph had geschreven aan bisschop Dibelius. Daarin wees otopn de noodzaKelijkneid van de gees- teiijKe verzorgmg van militairen, ook in ae Oostduitse „Nationale Volksarniee jategoriscn van de hand (dit zyn „vrij willigers", in West-Duusland is ae dienst- plicnl ingevoerd). Daarover zou, volgi otopn, tussen de Oostduitse regering ae Kerk niet eens kunnen worden onder- nandeld. Als de voorlezing van deze brief was geregisseerd, nad zij toch op geen geschutter ogenblik Kunnen komen. De wooraen van btoph hebben de ming waarschijniijK zeer sterk invloed. De debatten over het staatsverdrag neooen een vaaK dramatiscn verloop genao. Vooral oe voorzitter van de t siscne lanosKerK, ds. ivi. JNiemouer, k> ae zien iel er tegen. Hy dreet oe j oleemstelling op ae spits door de vi ce stellen, wat men nog een soldaat preken, die een atoomoom moet gooien. Daar voerden andere synodeleden eenter tegen aan, dat er ook zonder deze atoom oom voor de soldaat nog problemen genoeg over blijven, waaroy hy de nuip »an een predikant nodig heeit. Aan de politieke kam van net vraag- stuK stond de vrees, dat ratilicatie van net staatsverdrag de Evangeiiscne Kerk, die tot dusverre de federatieve eenneid van over West- en Oost-Duitsland spreide regionale kerken vormde, splijten in een Westelijke en een Goste- lyke Kerkenbond. Als enige synodelid uit Oost-Duits land spraK praeses Kreizig uit Maag denburg. Zonder dit uitdrukkelijk te zeg gen, stelde hij zich achter het staats verdrag. Met de ratificatie van het staatsver drag is intussen inderdaad de Oost duitse autoriteiten het middel in de hand gegeven om de Evangelische Kerk Duitsland te splijten. Zij is een van weinige overgebleven bruggen tussen West- en Oost-Duitsland, waarover een regelmatig contact tussen de Duitsers aan beide kanten van de demarcatielijn nog mogelijk is (afgezien van een beperk te mate van persoonlijk contact en en kele gemeenschappelijke sportevenemen ten). Het zou geheel in de lijn van de Oost duitse politiek liggen ook deze kerke lijke band nog door te snijden. Het is al sinds jaar en dag bezig, de zonegrens een demarkatielijn te maken tot een staatsgrens tussen de beide delen van Duitsland, die als het aa machthebbers in Berlijn-Pankow t Moskou ligt nimmer weer zullen den samengevoegd. Niet zonder zorg ziet men dan ook in protestantse ker kelijke kringen het verdere verloop der gebeurtenissen tegemoet. Het reisver bod aan bisschop Dibelius en de kranten- aanvallen op de voorzitter van de Kerk dag, Von Thadden-Trieglaff, voorspellen weinig goeds. Hoe ziwaar de Evangelische Kerken ir het overwegend protestantse Oost-Duits land het ook zonder verdere belemme ringen nu al hebben, bleek op de Gene- De hoop, die de Kerk had aangaande een verbetering in de verhouding tus sen haar en de Oostduitse staat, is bedro gen. De toezeggingen, die Pankow (het Oostduitse Bonn) dienaangaande had daan, zijn niet gehouden. Het is b.v. niet mogelijk om predikanten uit West-Duits land naar het Oosten te krijgen. De Oostduitse staat zet zijn atheïstische pro paganda voort. In de gevangenissen, opvoedingsgestichten en tehuizen ouden van dagen is geen geestelijke zorging toegestaan. Zelfs in de zieken huizen wordt het waarnemen van de ker kelijke plichten steeds moeilijker. Het is evenmin mogelijk geweest de stations commissie (eerst veihoden, onlangs weei toegestaan) op gang te brengen, aldus ds. Jacob. Wat nu de komende in Oost-Duitsland te houden Kerkdag betreft, kan nog den gemeld, dat tot de eisen, die de waarnemende premier dr. Otto Nuschke tijdens zijn onderhoud met Von Thadden Trieflaff schriftelijk stelde, behoorde dat een of meer Oostduitse ministers op de Kerkdag de gelegenheid zou worden ge geven om de „vredespolitiek" der D.D.R. nader uiteen te zetten. De eisen zijn, naar men weet, door Von Thadden-Trieglaff van de hand gewezen. Nuschke, die had toegezegd bij zijn regering er voor te zullen pleiten, dat de Kerkdag alsnog in Thüringen zou kunnen worden ge houden en „over enkele dagen" definitief bericht te sturen, heeft tot dusverre nog niets van zich laten horen. Het Kirchenamt der Oostduitse gering heeft er Inmiddels in een bekend making op gewezen, dat de toenemende (Westduitse) spionage- en sabotage- aktiviteit Pankow er toe dwingt de ui terste voorzichtigheid in acht te ne aangezien massa-bijeenkomsten als de Kerkdag gemakkelijk door subversieve elementen kunnen worden gebruikt de orde te verstoren. 34 Maar toen hij zijn moede-r zag, veranderde de bloeddorstige moordenaar weer in het kind, dat zich bezeerd gevoelde. De opgekropte gevoelens braken zich een baan en in een vloed van tranen vertelde hij hoe gemeen hij en zijn broertje door de jongens van de school behandeld waren. Terwijl de moeder nog bezig was met de tranen van haar jongens weg te praten, kwam over de weg de vader naar huis strompelen. Bij elke voetstap zwaaide hij zijn houten been ver buitenwaarts. Dit was voor zijn vrouw het bewijs dat hij bijkomende was uit een roes. In zulk een toestand was hij gevaarlijk en met smekende stem vroeg zij de Dromer: Blijf nog even, ga nog niet weg. Ik blijf, antwoordde De Dromer, die oor deelde dat de dingen zich gunstig ontwikkelden. In troebel water was het goed vissen en dit wa ter was troebel, hij behoefde de moed nog niet te laten zakken, er was nog niets verloren misschien had God zelf de dingen zo geleid om hem de kans te geven deze man terug te brengen naar zijn gezin. Nooit zou De Dromer iets loslaten van het ge sprek, dat hij met Koos en diens vrouw in de kleine kamer van hun huis gevoerd had. De gevolgen van zijn ingrijpen konden echter niet verborgen blijven. Het gehele dorp sprak er over. Koos meed het café en hij werkte in zijn verwaarloosde tuin. Een ieder wist dat dit wonder door De Dromer teweeg gebracht was en het verhoogde de faam van de man, die zo stil zijn eigen wegen zocht. Niemand wilde bij de zwerver achterblijven en toen Koos volhar dend de kroeg bleef mijden, werden hem van al le zijden weer boodschappen toevertrouwd. Zijn Een dromer op pad gezin herstelde zich enhet was zelfs alsof de hernieuwde welvaart aan zijn huis te zien was. Maanden lang was het goed blijven gaan en de Dromer had Koos als een blijvende creditpost in zijn levensboek geschreven En nu had Dirk hem verteld, dat het weer zwaar mis was. Het onheilsbericht had de Dromer sterk aan gegrepen. Hij had medelijden met de vrouw, die nu weer opnieuw een lijdensweg zou moeten gaan; hij had ook medelijden met de kinderen, die weer blootgesteld zouden worden aan de wrede spot van de dorpsjeugd. Ook met Koos had hij deernis, want hij wist dat het geen ver langen naar de drank was dat Koos weer op het verkeerde pad gebracht had. Zijn drinken was niet anders dan een vlucht uit de harde werkelijkheid, die voor Koos te zwaar was om te dragen. Toch dacht de Dromer, terwijl hij op weg wai naar hêt beproefde gezin, meer aan zichzelf dan aan Koos en diens perikelen. Het was alsof hij door de terugval van Koos geconfronteerd werd aan zijn eigen leven. Hij was een man geworden en wat had hij be reikt? Er was niets, maar dan ook niets, waarop hij wijzen kon als hem verantwoording van zijn le ven gevraagd zou worden. Vanaf zyn jeugd had hij in een onwezenlijke wereld geleefd, een we reld van dromen en onbereikbare idealen. Een mens was geen vogel, die slechts behoefde te zin gen om aan zijn roeping te voldoen. Slechts ar beid maakte de mens tot mens. En hij had ge leefd alsof voor hem dit Goddelijk gebod niet gold. Gezongen had hij en gezocht naar het ge heim van het leven, alsof dit onder een struik of achter een heg verborgen was. O, soms had hij goede ogenblikken gehad, waarin het was alsof hij het geluk waarnaar hij zocht gevonden had. Zulke ogenblikken ren echter van korte duur, want altijd weer werd hij van binnen uit opgejaagd om verder te gaan zoeken, want het echte geluk zou pas vinden achter de volgende bocht van de weg. Zo had hij zijn hele leven door gezocht zonder te vinden, terwijl hij toch steeds een gevoel had alsof het geluk pal naast hem meeliep. Maar hij zag het niet, neen hij zag het niet. Dwaas was hij en blind met rijn ogen, die steeds tuurden naar de verte alsof daar zijn gro te verlangen bevredigd zou worden. „De Huzaar" had hem diep beledigd toen zy hem een bedelaar noemde. Maar was hij eigen lijk wel iets anders? Hij teerde op de paar cen ten, die zijn ouders hem nagelaten hadden Dit was niet genoeg om behooriijk van te leven, maar hij at gratis bij de vele kennissen, die hij langs verschillende wegen had wonen. Nog erger dan een bedelaar was hij, die vroeg tenminste nog om een gave. maar hy nam alles van zijn vrienden aan alsof hij er recht op had En „de Huzaar"vreemde vrouw was dat. zij had hem zijn zelfverzekerde rust ontnomen. De laatste weken waren triest geweest van d€ vele gedachten die hij te verwerken had. (Wordt vervolgd) LIET EVENWICHT in de verhouding tussen regering en volksvertegen woordiging is hersteld. Dat is het resultaat van de correcties, die de Tweede Kamer door middel van enkele moties heeft aangebracht in de regeringsplannen. Die regeringsplannen vormden op zichzelf reeds een compromis. De minister-president zelf heeft tijdens de debatten doen uitkomen, dat in de omstandigheden die wij in ons land kennen een volstrekt homogeen kabi net niet verwacht en nog minder ge- eist kan worden. Zo vormden de regeringsplannen al een compromis. Maar ook in een compromis zijn correcties mogelijk. En daarvoor is het, dat de Kamer heeft gezorgd. De Kamer heeft allereerst een winst punt weten te behalen door de motie- Janssen, die in eerste redactie van de regering verlangde de gelden voor de verlaagde melkprijsverhoging te gaan zoeken in de eigen overheidssfeer. 7ELF HEBBEN WIJ dit een juist standpunt gevonden en wij doen het nog. Wanneer bedrijfsleven en consument het wat kalmer aan moeten doen, waarom dan de overheid niet? Voor wat betreft bedrijfsleven en consument rekent de regering er blijk baar ook niet op, dat zij zullen zeggen: wij kunnen het niet. Dit laatste had de regering trouwens tok voor zichzelf niet gezegd. Ze ging alleen tegen de motie-Janssen op te fele wijze te keer. Welnu, de motie is alsnog op de door ons voorspelde wij ze „aangekleed", in die zin namelijk dat de vereiste gelden toch „allereerst" in de overheidsfeer zullen worden ge zocht Wij zijn er zeker van, dat ie bij enig zoeken daar ook zullen wor- len gevonden. Dit was dan een eerste motie, die ?en gunstig resultaat opleverde. Dat resultaat was er ook bij de motie- Biewenga, hoewel deze zelf ln de Kamer geen meerderheid kon ver werven. QOK MET DEZE MOTIE liep het geheel naar onze voorspellingen van maandag. De blokkering van de landbouwgelden was aanvankelijk door de socialistische minister van landbouw gezien als een instrument in zijn saneringsplannen, plannen die een sterk socialiserende strekking ver toonden. Blokkering van gelden is op zich zelf al niet sympathiek. Wij willen daar laten, of zij altijd onvermijdelijk zal blijken te zijn. De regering heeft zich beijverd, de onvermijdelijkheid in dit geval van de blokkering aan te tonen. Zij is daarin naar onze mening niet volledig kunnen slagen. Maar in elk geval maakte de achtergrond van de socialisering voor ons het voorstel tot blokkering In alle opzichten anti pathiek. Welnu, ook op dit punt heeft de Kamer een duidelijk winstpunt be haald. Het element van de socialise ring, van de gerichte besteding, is ge heel en al uit het regeringsvoorstel gehaald. Het ls nu geworden een blok kering zonder meer van gelden die binnen niet al te lange tijd geheel ter beschikking komen van de recht hebbenden. Geen wonder, dat de socialisten met deze oplossing niet bijster gelukkig waren. Ze zagen en hoorden gister middag hun partijgenoot aan het departement van landbouw overstag gaan. QE HOND zelf, zo werd het beeld gebruikt, kwam wel binnen, maar de staart van de hond bleef buiten. En in die staart scholen de oorzaken der wezenlijke principiële bedenkin gen. Deze gunstige uitwerking heeft de motie-Biewenga gehad en het feit, dat de motie zelf geen meerderheid be haalde, kon daaraan niets meer af doen. Zij werd pas verworpen na de duidelijke concessies van de socialis tische minister. Op deze wijze dan is het evenwicht hersteld. De regering weet wat zij aan le volksvertegenwoordiging heeft. De standpunten zijn bepaald. Duide lijk is wat het socialistische partijblad gisteren schreef: „Meer dan er in de regering is bereikt, is op het ogen blik niet te verwezenlijken". Inder daad, en het is maar dat men het weet. Hopen wij thans, dat de regerings plannen, in de vorm waarin zij de instemming van de volksvertegen woordiging hebben weten te verwer ven, het resultaat zullen hebben dat er graag van mag verwachten: wezenlijke bijdrage aan de ver betering van onze voor het ogenblik wat zwakke en wankele positie. Want om dit laatste is het begonnen om dit laatste is het te doen. Samenvoeging Herv. gemeenten Mjt ingang van 1 april zullen de he vormde gemeenten van Leiderdorp Hoogmade. die van Fietersbierum en Wijnaldum (Fr.) en die van Siddeburen Hel", im (Gr.) worden samengevoegd tot één eemeente. Deze gecombineerde gemeenten kriigen allen één predi kantsplaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2