<df kiest de mge RANG Admiraal Richard E. Byrd: befaamde poolvorser NCR (eis) V heeft boekje met 500 reisplannen klaar Middellandse Zeediavens verbonden met olievelden Binnenzool overbodige nog maar ballast DINSDAG 12 MAART 1957 EEN PRODUCT VAN DE K I N G FA B R I E K E N Op twaalfde jaar voor 't eerst rond de wereld Van een primitieve Fokker tot een moderne luchtvloot MEER NOG DAN voor de huidige sprak admiraal Richard Evelyn Byrd tot de verbeelding van de vo rige generatie. Hij was de Ameri kaan, die de wereld verkende in een tijdperk, toen de luchtvaart nog niet zo ontwikkeld was. Toen de Neder lander Anthony Fokker met zijn vliegtuigen nog overal triomphen vierde. Bij zijn expedities en record vluchten heeft Byrd talloze malen gebruik gemaakt van een kist, die Fokker voor hem bouwde. Dick Byrd was 24 jaar, toen hij in 1912 dienst nam bij de Amerikaanse marine. Voor die tijd was zijn militaire loopbaan evenwel reeds begonnen, want deze zoon van een advocaat en politicus had de kans gekregen, om te studeren aan de Shenan doah militaire academie en het militaire instituut van Lexington en hij slaagde ruimschoots in die studie. Gedurende de eerste wereldoorlog werd Byrd aan de voet gewond. Hij verliet de dienst niet, maar schakelde over naar het nieuwe wapen van die dagen: de lucht macht. Hij vloog in de wankele toestellen en werd door de vliegerij gegrepen. Byrd zag wat in de luchtvaart Zijn zucht naar het avontuur deed hem plan nen ontwerpen om uit de lucht de noord en de zuidpool te bereiken en in 1922 zette hij de eerste schreden op het pad naar de poolstreken, een weg, die hem grote roem zou brengen. EERSTE NONSTOP JN 192S trok hij met de expeditie van Donald MacMillan naar de noordpool en op 9 mei 1926 cirkelde de driemotorige Fokker „Josephine Ford" verschillende malen over de noordpool De comman dant van het toestel was Richard Evelyn Byrd. Zijn vliegtuig was genoemd naar de dochter van de Amerikaanse auto koning die de vlucht had gefinancierd. Ter afwisseling van dc poolvluchten maakte Byrd ook enkele recordvluchten en om te bewijzen dat een geregelde vliegdienst tussen Amerika en Europa over de Atlantische Oceaan zeer goed mogelijk was. maakt hij met de Fokker Americadoor mistbanken en over een uwe zee de eerste nonstopvlucht over de oceaan. Enkele jaren later had de noordpool af gedaan voor de ontdekkingsreiziger. Meer ïeer wendde hij zich naar de uiterste zuidpunt der aarde. Antarctica, waar hij zijn land onbekende rijkdommen vermoedde. Hij voerde het commando r twee expedities van 1928-1930 en van 1-1935. Tot de bewoonde wereld dron- Jap; Ritmeesterschaaktoernooi De uitslagen van de tweede ronde va: het negende Ritmeesterschaaktoernooi luiden: Van Scheltinga—Van den Berg Vz',sOrbaanBouwmeester 01 RoesselCortlever (afgebr.). De stand na de tweede ronde luidt: 1. Bouwmeester 1 Vz punt; 2. Van Scheltinga 1 pnt; 3—5. Van den Berg, Roessel Cortlever allen Vz pnt en 1 afgebroken partij; 6 Orbaan 0 pnt en 1 afgebr. partij. Hongaarse voetballers willen naar het buitenland Het Hongaarse blad „Sport" heeft be kend gemaakt, dat niet minder dan 1400 voetballers uit Hongarije zich bij buiten landse clubs willen aansluiten. De Hon gaarse voetbalbond heeft namelijk var verenigingen uit alle delen van de wereld verzoeken ontvangen voor overschrijving. Deze voetballers hebben tijdens of na de opstand van het Hongaarse volk hun land verlaten en wensen niet meer terug te keren. an werd tweemaal wereldkampioen tafeltennis De wereldkampioenschappen tafelten nis, die in Stockholm werden gehouden, zl)n ten einde. Zowel de Japanse dames als dc Japanse heren wisten hun wed strijd in de finale te winnen, waardoor de Japanners de beide wereldtitels ver overden. De damesploeg van Japan heeft de Cor- billon-beker behaald door in de finale Roemenië te verslaan. Toen de Japannei met 3o voorstonden, werd besloten de beide laatste partijen niet meer te spelen. De Japanse herenploeg kwam in het be zit van de Swaythling-beker door een 51 zege op Hongarije. Sportflitsen Voor de eerste divisie van de Engelse League is maandagavond de wedstrijd Leeds United tegen Burnley gespeeld. De uitslag was 11. De voetbalwedstrijd Nederland— Duitsland, die 3 april in Amsterdam wordt gespeeld, zal door de Britse scheidsrechter R. J. Leafe worden geleid. RICHARD E. BYRD tijdgenoot van Fokker gen berichten over ontdekkingen door en de Amerikaanse regering benoemde Byrd tot vice-admiraal. Zijn eerste vlucht over de zuidpool maakte hij in 1929. In 1939 trok Byrd voor de derde keer aan het hoofd van een expeditie naai zuidpoolgebied. Zijn mannen ontdekten toen dat de magnetische pool sinds 1909 ruim 160 kilometer naar het westen was verschoven. Zij vonden ook siporen van grote minerale rijkdommen, zoals kolen, ijzer, koper en zwavel. COMPLETE LUCHTVLOOT DIJ iedere tocht naar de zuidpoolgebie- den werd de uitrusting moderner. Hfj begon met een Fokker en z(jn laatste tocht, de operatie „Diepvries", bracht een complete luchtvloot naar „Little America", de basis van vroeger en van nu. Men heeft het Byrd wel kwalijk geno men, dat hij bergtoppen en gebieden in het poolgebied noemde naar familieleden. Zo kwam er het uitgestrekte Mary Byrd- land (naar zijn vrouw) en daarna het Hal Floodgebergte (naar zijn oom). Toen hij zijn neef Bolling Byrd Flood eerde door een bergtop naar hem te doen heten, kwa men Amerikaanse thuisblijvers in het ge weer en zij dwongen Byrd het geven var namen uit te stellen tot hij overleg had gepleegd met de Amerikaanse commiss: voor aardrijkskundige namen. Maar over het geheel genomen heeft Byrd de bewondering gekregen, die hij verdiende. De Amerikaanse natie rouwt vandaag om een grote zoon. die de leiding had over twee Noordpool- en vijf Zuidpoolexpedities. Eind 1955 en begin 1956 maakte hij zijn laatste reis haar Antarctica en vloog over de Zuidpool. De man die als jongen van twaalf jaar al in zijn eentje een tocht rondom de wereld maakte, omdat on bekende streken hem zo aantrokken, is overleden. Protestantse kerkengids voorbereid (Van een onzer verslaggevers) ALS DE NU bijna 25.000 leden van de Nederlandse Christelijke Reisver- eniging binnen enkele dagen het 116 pagina's grote en 500 reisplannen omvattende zomerprogramma thuis krijgen, zullen zij bemerken dat, hoe gevarieerd de keus in de vorige seizoenen ook geweest moge zijn, er nu toch weer wat nieuws was te brengen. Dat nieuws is, in het kort: Omdat daaraan een enorm grote behoefte bleek te bestaan, zal de N.C.R.V. binnenkort een boekje het licht doen zien met de adressen var de protestantse kerken in de belang rijkste vakantiecentra in het buiten land en de aanvangstijden dér dien sten. Hoewel het vijfhonderd vermel dingen telt, vleit men zich niet met de gedachte aan volledigheid. Het is slechts een eerste stap, maar onge twijfeld een, die veler waardering zal hebben. de mogelijkheid om een aantal rei zen naar eigen believen met onge veer een week te verlengen; de systematische index In het pro gramma, die het zoeken In landen en prijsklassen gemakkelijker maakt: i de vcrenigingsreis, die dit jaar naar het Zwitserse centrum van protestan tisme Sankt Gallen gaat, waar men contact met geloofsgenoten hoopt op i de Paasreizen, die door het late val len van deze feestdagen in het pro gramma konden worden opgenomen: i de goedkope reizen van de jonge kampeerclubs. Keus genoeg, bij deze vijfhonderd rei- zen-op-papier. Ze variëren van 3 tot 26 dagen en van twaalf tot achttienhonderd gulden. Van de duurdere categorie noe- wij de reis naar Canada, die wegens het grote succes van die van vorig jaar. op 12 juni a.s. zal worden herhaald, weer in samenwerking met de N.C.R(adio)V. De internationale toestand maakte het door gaan van de Paasreis naar Palestina on mogelijk, maar de zomerreis zal waar schijnlijk wel doorgaan. De leiding be rust dan weer bij voorzitter dr. A. van Deursen, 'die zich als Israël-kenner van Europese faam heeft verworven. Kerkenreis Er zal ook. voor de geïnteresseerde leden, een „kerkenreis" worden ge maakt door Duitsland. Zwitserland en Frankrijk. De jeugdreis gaat naar Lu gano, de populaire reis naar Hinter- moos in de Salzburger Alpen, de „ra- dioreis" naar Salzburg en een yja geliefde voetreizen Am 1 Volgens goede traditie van de N.C.R.V. omvatten de geannonceerde reissommen inderdaad het gehele bedrag, dat voor het maken van de reis nodig is, tot ver zekering tegen ongevallen en diefstal toe. Scandinavië Een aantal bootreizen naar de Scandi navische landen is uitgebreid, aangezien deze streken zich de laatste tijd in een stijgende belangstelling van de Neder landse reiziger mogen verheugen. In toenemende mate voert de N.C.R.V. de reizen uit voor allerlei christelijke organisaties, zoals C.N.V., De Jonge Kerk, Gereformeerd Jeugdcentrum en Neder landse Christelijke Wandelsportbond. de Mont ZULLEN DE ENGELSEN ONS DE KAAS VAN HET BROOD ETEN Groot-Britannië gaat een serieuze poging doen om vaste voet te krijgen op de Nederlandse kaasmarkt. Het Britse zuivelbureau The English Country Cheese Counsil" is in samenwerking met een Amsterdamse kaasimporteur be gonnen om Engelse kaassoorten, zoals Cheddar, Cheshire en Stiltonk bij het Nederlands publiek te introduceren. Enkele duizenden monsters van de beste kwaliteiten zijn onder Nederlandse handelaren en detaillisten verspreid. Op de komende huishoudbeurs wordt in het Britse paviljoen een aparte kaasstand ingericht. Dank zij het subsidie, die de Britse regering op de melk geeft, ki kaasproducenten een naar verhouding lage prijs berekenen. In wegvallen van hel subsidie op de Nederlandse melk zal het pr Britse en Nederlandse kaas in de toekomst nog keiner worden. nnen de Engelse uerband met het jsverschil tussen Paul Gerhardt vóór 350 jaar geboren kerkliederen, de Lutherse predikant Paul Gerhardt in Grafenhainichen bij Wittenberg geboren werd Paul Gerhardt, die in een verwarde, harde tijd leefde, heeft een zeer moei lijk leven gehad vooral toen hij als predikant aan de Nicolaxkerk te Berlijn weigerde het verbod van de grote keurvorst, Friedrich Wilhelm, om de Gereformeerden te bestrijden op te volgen. Gerhardt kon met zijn Lutherse beginsel niet marchanderen. In deze jaren was het ook. dat in 1668 zijn vrouw overleed hem een zoontje van zes jaar achterlatende. Paul Gerhardt heeft 153 kerkliederen geschreven, waarvan 54 naar psalmen of andere Bijbelgedeelten. Zeer bekend zijn geworden: „Beveel gerust uw wegen„Hoe zal ik U ontvangen" en „O, hoofd bedekt met wonden". Op 7 juni 1676 overleed hij als predikant in het Saksische plaatsje Lubben. Nigerstroom gaat nu Ghanakust heten In de havenplaats Takoradl van de nieuwe staat Ghana wordt dezer dagen het Nederlandse schip Nigerstroom (4639 brt.) van de Holland-West-AfrikaQijn om gedoopt in Ghanakust De minister-pre sident van Ghana zal de plechtigheid verrichten, in aanwezigheid van de direc teur van de H.W.A.-lijn, de heer M. A. Pelt. Een zending Hollandse tulpen is per vüiegtuig onderweg om het feest kleur bij te zetten. Devaluatie in Spanje P. G. Villalbi, Spaans minister zonder portefeuille, heeft verklaard, dat de pe seta waarschijnlijk spoedig gedevalueerd zal worden, maar dat men tegelijkertijd maatregelen wil nemen om te voorkomen, dat het economische leven daardoor wordt benadeeld. Gual is voorzitter van de na tionale economische raad. De moeilijk heden van de peseta waren toegenomen door de felle vorst van 1956, de onafhan kelijkheid van Marokko en de loonsver hogingen. DE KRANEN GAAN WEER OPEN Vandaag kwam in de Syrische haven Banias weer ruwe aardolie uit Irak aan. Zij stroomt door een snel gerepareerde pijpleiding van 30 inch. Ook uit Saoedi-Arabië is de olie weer gaan vloeien naar het eiland Bahrein in de Perzische Golf. De Iraakse petroleummaatschappij heeft snel geprofiteerd van de toestemming, het aardolietransport weer op gang te brengen. De leiding door Syrië naar Banias was vrijwel geheel intact (op drie Geen straf voor kapitein van Ambiorix Op 25 november van het vorig jaar ver dween de 499 brt. metende kustvaarder Ambiorix na een aanvaring in het Noord- Oostzeekanaal (het vroegere Kielerka- naal) met het 3.000 brt metende Duitse schip Rostock in de diepte. Alle leaen van de bemanning sprongen in het duister over boord en bereikten zwemmend een ander schip, behalve de kok. die niet kon zwemmen en verdronk. De raad voor de scheepvaart, schrifte lijk uitspraak doende, heeft beslist, dat de kapitein, van de Ambiorix. de heer D. V. geen straf behoort te worden opgelegd. Vijftien T.V.-toestellen voor militaire slachtoffers De vereniging van oud-intemationals heeft besloten ten behoeve van „Bungalow-plan" (Doorn) voor iedere bungalow een TV-toestel ter beschikking te stellen. Dit heeft te betekenen dal veertien TV-toestellen voor de bunga lows en een TV-toestel voor het Moeder huis, ten behoeve van de Nederlandse militaire oorlogsslachtoffers ter beschik king worden gesteld. Prof. dr. J. J. Th. Vos, hoogleraar in de alg. pathologie, de pathol. anatomie en de gerechtelijke geneeskunde te Gronin gen heeft zijn 70ste verjaardag gevierd. Witte tanden - frisse adem met COLGATE Bestrijdt tandbederf de gehele dag tube slechts 70 Ct Standaard tube 44 ct Familietubc 100 ct Colgate vernietigt met éénmaal poetsen wel 85% der bacteriën, die slechte adem veroorzaken pompstations na), zodat onder lage druk weer olie kon gaan stromen. Het zal echter wel een jaar duren, voordat de pompen weer werken en de snelheid van de oliestroom kan worden opgevoerd tot het oorspronkelijke peil van 25 miljoen ton per jaar. Nu stroomt er minder dan de helft door deze pijpleiding. De andere pijpleidingen van de maat- scheppij lopen van Tripoli naar de kust van de Middellandse Zee in de Libanon. Ook deze leidingen komen vandaag of morgen weer in bedrijf. De raffinaderij op Bahrein heeft de laatste maanden moeten werken met rve-voorraden en met de produktie het onder Brits protectoraat staande eiland zelf. Saoedi-Arabië had de uitvoer in olie naar Bahrein verboden. Ook door Israël Binnen een maand zal ook door Israël iwe olie naar de kust van de Middel landse Zee vloeden. De Israëliërs werken hard aan een buisleiding van Elath aan de Golf van Akaba naar Beerejatoa. Over een maand komt de eerste Ame rikaanse tanker in Elath aan met 10.000 ton olde voor deze pijpleiding. Met nog twee tankers van deze grootte zal dit schip voortaan olie van de Perzische Golf naar Elath brengen. Dertien miljard sigaretten... He 120C I10C B JAARl'JKS VERBRUIK VAN SIGARETTEN 1 EN SIGAREN PER INWONER tooo ,j J Él J- |SlGflRmEN| mJ- /r JJ f J%IU OTnr - t, "TTttt li ïlillliill Er Is in 1956 aanzienlijk meer gerookt dan in de jaren daarvoor, tenminste sigaretten. In dit jaar liet Nederland meer dan dertien miljard sigaretten in rook opgaan. Per inwoner was dat bijna 1200 sigaretten, of eigenlijk meer. want het C.B.S. verdisconteerde in dit getal ook de niet-rokers en baby's. En ieder jaar stijgt de Ijjn der grafiekZal het rapport over roken en longkanker dit jaar in die lijn een knak brengen? Mijnwerkers gaan korter werken De Mijndndustrieraad heeft zich in be ginsel akkoord verklaard met een ver korting van de werktijd voor het onder grondse personeel. Dit zal betekenen, dat in twaalf per kalenderjaar door de raad aan te wijzen weken, de dienst op zater dag vervalt. De zg. bovengrondse houden dezelfde werktijd. Men verwacht, dat deze werktijdverkorting de aantrekkings kracht voor het ondergronds mijnbedrijf zal doen toenemen. Plastic hak breekt niet. IS O (Van onze moderedactrice) tJET IS WEL een plezierige gedachte, dat het kenmerk van de losse en soe pele lijn in hét huidige modebeeld ook door de schoenfabrikanten is overgeno men. Knellende schoenen heeft dat begrip ooit bestaan? Nu zijn de schoenen zo buigzaam als u maar wilt, uw tenen roepen „hoera" en u wandelt als op veren. Jac. Bergmans uit Waalwijk heeft zelfs radicaal gebroken met de oude con structie van binnen- en buitenzooi. Hij heeft, zo hebben wij in Amsterdam op een show gezien, de binnenzool wegge laten en vervangen door het overleder van de schoenen, dat nu onder de voet doorloopt en waarop de loopzooi is ge naaid of gelijmd. Het „geleng" van de schoen, dus daar. waar de voet steun nodig heeft, is extra verstevigd. Aangezien de Italiaanse leest (u kent de spitse neuzen!) dit jaar nog algemeen door de schoenenfabrikanten wordt nagevolgd, blijft het modieuze ef fect gehandhaafd. Dat betekent, dat ook de heel slanke naaldhak niet verdwijnt. Maar om het euvel van de gebroken hak ken (zelfs als die gedeeltelijk met metaal Turli is lid zo Meeuwen reageren op zien van potlood 883) Het l\jk< allemaal woon. In het nest van de atormmeeuw zntten de jongen zich wat te vervelen, want het wachten is op de moeder die is uitgevlogen om voedsel te zoeken. Na een poosje ontstaat er onruet onder de jongen, die bemerken dat moeder bezig is terug te keren, en inderdaad strjjkt na korte tijd de onde meeuw bij het nest neer, de jongen openen de bek en de moeder deponeert daarin de inhoud die ze tydens het doen van boodschappen daarin heeft vergaard. Nogmaals, dit lijkt allemaal zo volsla gen alledaags en vanzelfsprekend, dat de meeste lezer» waarschijnlijk nog nipt eens bemerkt hebben wat hier voor vreemdsoortig* in steekt. Laten we daarom het volgende tafe reel onder ogen «en: de moeder is weer uitgevlogen, doch acht het in verband mot naderend gevaar raadzaam naar het nest terug te vliegen. Zij heeft nog geen enkele prooi kunnen ver schalken en keert dus ïonder voedsel naar het nest terug. Ze strijkt daar op neer en géén van de jongen opent de gulzige bek om te laten aien, dat hij aanspraak maakt op de lekkernijen die hij van moeder zou kunnen verwachten. Met andere woorden, ale de moeder met lege hek terug vliegt, schijn heel g«- Hier nu ligt het kardinale punt. De mmeeuw Dat one dit ontgaan is, behoeft geen enkele reden voor minderwaardigheids gevoelens op te 1 ook inderdaad verwanhteu, althans niets dat haar hetzelfde hebben alle geleerden door alle eeuwen heen over het hoofd ge zien. Tot er ten slotte iemand was, die dk vreemdsoortige verschijnsel opmerkte en het aan een uitvoerig onderzoek onderwierp. Hij bekeek de lege bek zorgvuldig en vergeleek die met de gevulde bek van hot dier. Echter zon der resultaat, want de stormmeeuw bleek heel wat in haar bek te kunnen stouwen, zonder dat van buiten enige vervorming te zien was. Daar lag het Maar toon werd de aandacht van de onderzoeker getrokken door een rode vlek op de snavel van hel dier. Die vlek werd alleen duidelijk zichtbaar indien de bek met voedsel was gevuld en verdween weer zodra de bek geleegd waa. Door doze vlek gaf de stormmeeuw aan haar jongen te kennen of z\j voed sel bij zich hed, en de dieren reageei* den daarop door hun bekken wjjd open te sperren! Onze onderzoeker zou geen waar man van de wetenschap zijn geweest, indien hy niet onmiddellijk de proef op de som had genomen. In dit geval was het nogal erg eenvoudig, want hy nam een geel potlood, dwz. een potlood dat aan de buitenkant geel was, bracht daarop een rode vlek aan op ongeveer 2 cm van het uiteinde en hield dit de jonge stormmeeuwen voor. Direct open den de dieren de bek. Vervolgens herhaalde hy de proef met een geel potlood zondet vlek, en gehoorzaam als altijd, hielden de jonge de bek gesloten! En wist u, dat nijlpaarden Nijl, maar veelvuldig i Das >rkom verstevigd waren, wait het geheel natuur lijk wel zwaarder maakte) te vermijden, en plastic hak geconstrueerd, die breukvrij en goed repareerbaar is. Nieuw materiaal >n nieuw Frans materiaal is het „deldi cadf'. een velours-leer dat güanst als zijde. Een systeem om de hakken hoger te laten schijnen dan ze zijn is, de leersoort van de hak te laten „door lopen" op de hiel, terwijl de schoen zelf een andere tint heeft. Die tinten zijn. in deze collectie al thans, een heel gamma van beige: van bruinachtig tot gebroken wit, met heel moode tinten als bijvoorbeeld berken- kleur. Wit, Mauw en zachtgeel zullen deze zomer ook veel gedragen worden. Zwart, rood, grijs en groen in mindere mate. Combinaties met wit komen vrij veel voor, evenals de combinatie van suède met ottoman of suède met satijn. V erscheidenheid Mooi zijn de schoenen met een s stukje van sterk gekrompen leer, dat op persianer lijkt, of de ivoorwitte pt van calfs, bedrukt met een bloemenmi Heerlijk buigzaam zijn de flats, soms twee splitjes op de wreef, soms sluitend met een veter. Voor de schoenen die tus sen het sportieve en geklede genre ge rekend moeten worden, wordt het teau- en het queenlehakje nog veel toe gepast. Een nieuw „silhouet" is verkre gen door de ronlette-hak of rondo-heel, waarvan het loopvlakje een cirkeltje Is. Tram en bus duurder in Amsterdam B. en W. van Amsterdam hebben de raad voorgesteld over te gaan tot wijzi ging van de tram-, bus- en veertarieven, welke niet slechts een verhoging der ta rieven betekent, maar ook een vereen voudiging van het werk van het ver voerpersoneel. alsmede het stimuleren van het vervoer van woon- naar werk plaats en omgekeerd per openbaar ver voermiddel. O.m. wordt voorgesteld de invoering van een kaartje met overstapbevoegdheid op alle lijnen binnen het half uur en een zelfde kaart binnen het uur. Voor perso nen boven 65 jaar komt een apart tarief. De z.g. vroegritweekkaart, bestemd voor vevroer gedurende de spitsuren, krijgt een geldigheidsduur tot des morgens 9 uur in- plaats van tot 8 uur. Het tarief wordt nu 0,25 voor volwassenen en 0,15 voor kinderen tot 14 jaar (overstappen binnen een half uur) en 1 per drierittenkaart voor een overstapje binnen het uur. Naar schatting wordt rond 2,5 miljoen gulden meer aan opbrengst verwacht. 190.000 scholieren doen morgen verkeersexamen Morgenochtend zullen 190.000 leerlin gen van de hoogste klassen der lagere school schriftelijk verkeersexamen af- Het praktische gedeelte van dit door het Verbond voor veilig verkeer in sa menwerking met leerkrachten en politie, georganiseerde verkeersexamen, volgt in de komende weken. Geslaagden ontvangen zoals gebruike lijk het verkeersdiploma. Luis Caslineiras: nieuwe Argentijnse ambassadeur De vroegere onderminister van buiten landse zaken in Argentinië, Luis Castinei- s benoemd tot ambassadeur in Neder land. Hij volgt Juan Jose Varela op. De Zwitserse gezant in ons lend, de heer D. Seorétan zal om gezondheids redenen de diplomatieke dienst verlaten. Sinds 1950 vertegenwoordigt hij zijn land Nederland. Chimpansee maakte absolute kunst In de dierentuin van Baltimore zijn door een chimpansee vervaar digde schilderijen verkocht, enkele tot prijzen van 25 tot 50 dollar. De directeur van de dierentuin, Arthur Watson, zette uiteen, hoe de zevenjarige chimpansee Betsy haar schilderijen vervaardigt. Hij spant nat gemaakt papier, waarop zich klonters verf bevinden, in de kooi van Betsy uit. Deze gaat dan de verf uitwrijven, waarvoor zij haar vingertoppen, ellebogen of zelfs haar tong gebruikt. Betsy schildert sinds 1953. Zij heeft 27 schilderijen vervaardigd. Watson heeft tien daarvan weg gegooid, doch de andere zijn thans verkocht. Radio Moskou brandmerkte de bewonderaars van Betsy's werk ais „hysterische verafgoders van ab stracte kunst". J Luit.-gen. Fabius overleden In alle stilte is gisteren in Baarn be graven luitenant-generaal H. A. C. Fabius, die op 8 maart op de leeftijd van 78 jaar overleed. Luit.-generaal Fabius werd in 1930 commandant van het eerste regiment huzaren, in 1931 kolonel en in specteur van de cavalerie en commandant van de lichte brigade. In 1933 werd hij bevorderd tot generaal-majoor en in 1936, bij zijn pensionering, tot luitenant-gene- Academische examens UTRECHT, 11 maart. Semi-arts: W. Th. C. Gitzeis Nijmegen: Chr. A. de Heus, Hilversum; F. F. Boon. De Bilt; F. G. J. C. Rosier-Mulle Van aniline gelooid leer is dit binnenzool-loze schoentje (let op de naad onder de voet) met een roulette-hak, of, op z'n Engels: rondo-heel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5