u Huisschilder P. van Leeuwen heeft nu zelf een bedrijf Volgende week in teken van internationale samenwerking TELEVISIE LIGTVOEt Amerikaanse jongen herhaalt tocht van Pilgrim Fathers WITTE SINGEL WERD GEBRUIKT ALS RACEBAAN Agenda voor Leiden Komt er een orgel in de stadsgehoorzaal? NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 12 MAART 1957 Leidenaars in Australië Weinig regen en winterweer is helemaal ondenkbaar (Van correspondent in Australië, Leo 't Hart) DE LEIDENAAR P. van Leeuwen wilde vooruit komen. „Ik had geen zin, mijn leven lang loonslaaf te blijven, en hier in Australië heb ik mijn doel bereikt. Ik ben zelfstandig." Zo vertelde hij ons. Meen nu echter niet, dat de heer Van Leeuwen een kleurig verhaal gaat ophangen over hetgeen hij al niet heeft klaargemaakt. Integendeel. Hij erkende: „Ik heb er hard voor moeten werken". „Je kreeg in Holland eigenlijk geen „fair go", zo drukt de immigrant zich vlot Engels uit. Hij bedoelde daarmee, dat hij ondanks alle moeite in Leiden niet kon slagen. Een vrijgezel vindt zijn weg Australië al gauw en mejuffrouw Menyn. zijn verloofde, wachtte rustig af. wat de berichten zouden melden. Een half jaar later trouwde ze met de handschoen en kwam haar man helpen. „Eerlijk gezegd, in het begin heb ik nogal heimwee gehad, maar door het werk kwam Ik daar spoe dig overheen". Aldus mevr. Van Leeuwen. Hulp In zijn vrijgezellentijd woonde de heer Van Leeuwen in bij de Leidse kapper P. Hendriks, die al verscheidene oud-stad genoten de helpende hand heeft geboden bij hun aankomst in het nieuwe vaderland, Het echtpaar woonde vervolgens in een De heer en mevrouw Van Leeu wen uit Leiden voor hun nieuw, zelfgebouwde huis. huisje op het land van de oud-Hagenaar De Jong, waarna het een tijdelijk huis kocht. Twee jaar later begon de heer Van Leeuwen zelf te bouwen op een stuk grond in Merrylands op ongeveer vijftig kilometer van Sydney. De heer De Jong en diens schoonzoon verleenden alle mo gelijke hulp, omdat de heer Van Leeuwen tevoren had geassisteerd bij de bouw van de woning van de oud-Hagenaar, en nu Jubileum Herv. school en IJ. Tijmstra Eind dezer maand zal het 25-jarig be staan worden herdacht van de Hervormde school aan de Hoge Morsweg. Het hoofd van de school, de heer IJ. Tijmstra, zal tevens herdenken, dat hij 25 jaar geleden als hoofd aan deze school werd verbonden en dat hij 40 jaar geleden onderwijzer werd. Volgende week hopen wij op deze jubilea terug te komen. Het feestcomité, dat voorbereidingen heeft getroffen voor een herdenking en feestviering, deelde ons mee, dat oud-leer lingen, die aan de feestelijkheden willen deelnemen, zich kunnen melden bij de heer A. van Egmond, Jacob Catslaan 14, gironummer 465861, de heer G. Marchand, Spieghelstraat 28a, of bij de heer J. P. Weenink, Tesselschadestraat 15a. Liederen van de zee door Nystroem (AVRO, 23.35 uur) De Finse sopraan Aulikki Rautawaara zingt vanavond, begeleid door het Stock- holms-symfonie-orkest o.l.v. Gösta Ny- stroem. Deze in 1890 geboren toondichter heeft evenals zyn collega-componist Hil- ding Rosenberg zijn muzikale opleiding niet in Zweden ontvangen. Rosenberg stu deerde in Duitsland (hoofdzakelijk in Dresden), maar Nystroem leefde 12 jaar lang in Parijs en keerde pas op 42-jarige leeftijd naar Zweden terug. Het is begrij pelijk dat de Franse muziek niet onge merkt aan hem is voorbijgegaan en het was vooral Arthur Honegger die veel voor hem betekende. In Nystroems werk zal men dan ook sterk invloeden van Honeg ger terugvinden, maar ook wel van Stra vinsky. Naast die gallische Invloed is er toch ook de wat grijze stoerheid en stug heid van Scandinavië in Nystroems kunst. En het noordelijke element is heel sterk merkbaar in zijn cyclus „Liederen van de zee" op tekst van Ebba Lindquist. geschre ven in 1940. Het nationale gevoel was in die tijd vanzelfsprekend sterk by Ny stroem en het was vooral de zee, die he] inspireerde, de zee met haar schijnbar oneindig uitzicht. In 1949 greep h\j nog eens naar de zee terug in zijn Sinfonii Mare, waarin men de Liederen va\ zee enigszins kan terugvinden. In Liederen toont Nystroem zijn lyrisch talent, dat suggestief weet te tekens muziek, niet altijd even eenvoudig, 1 wel krachtig. Nystroem heeft ook no£ grote activiteit ontplooid als muziek criticus aan de „Göteborgs Handels- och Sjöfartstiding". Van Leeuwen is schilder; een echte schilder dan. Weet u, immigranten zijn meestal van vele markten thuis en passen hun beroep bij de omstan digheden aan. Wanneer zy bijvoorbeeld ergens een baan als timmerman kun nen krijgen, verklaart een kantoor bediende glashard, dat hy zijn leven lang een hamer heeft gehanteerd; een timmerman wordt op zijn beurt een vaardig schilder. De heer Van Leeu wen schilderde echter in Leiden al en hy stapte ook hier op de ladder. Verschil en waarop men dit in Holland doet. En er bestaat een flinke concurrentie, zodat men zo voordelig mogelijk moet werken. Na dat hij twee jaar in de leer was geweest bij een Australische baas, begon Van Leeuwen voor zichzelf. „Het gaat best", zo verklaarde hij. „Er is regelmatig werk en een voordeel is ook, dat je in Australië vrijwel het hele jaar door kunt schilde ren; het aantal regendagen is beperkt en aan winter behoef je niet te denken." De Leidse schilder heeft nu grote kans op een opdracht voor het schilderwerk van een groot gebouwencomplex, waar door hij voorlopig onder de pannen zal Tevreden De eerste Jaren heeft ook mevrouw Van Leeuwen de handen uit de mouwen ge stoken. Toen het echter eenmaal zover was, dat het nieuwe huis kon worden betrokken, werd de baan eraan gegeven. „We zyn toch heus wel nog eens moe des avonds, want er valt altijd genoeg te doen rondom ons huis", zo zei ze, terwyl ze bezig was de bloemen en planten in de tuin te verzorgen. Geen van beiden heeft er spijt van de grote stap te hebben gewaagd; de heer Van Leeuwen heeft zijn zelf standigheid en zijn vrouw haar huis. En wat kan een emigrant meer ver langen Lezingen op verschillende plaatsen in stad; tentoonstelling in Boerhaavezaal T^"AN 18 TOT 23 MAART wordt in Leiden de „Leidse week voor interna- tionale samenwerking gehouden. Daartoe hebben de volgende orga nisaties samengewerkt: Beweging Europese Federalisten, Vereniging voor Internationale Rechtsorde, Europees Jeugdwerk, Ned. Studenten-Ver eniging voor Wereldrechtsorde, Politieke Jongeren-Contactraad, Leidse Jeugd-Actie en UNESCO-centrum Nederland. In deze week zullen des kundigen de internationale samenwerking en integratie belichten, zoals deze reeds nu op verschillend terrein plaats hebben. Het motto is „Samen werking in vrijheid". Gedurende deze week zal in de Boer- haavezalen een tentoonstelling worden gehouden, die men „De weg tot elkaar' heeft genoemd. De grondslag van deze tentoonstelling vormt de rede van H.M. de Koningin „De welvaart der wereld als gemeenschappelyke verantwoordelijk heid". De tentoonstelling geeft een beeld het streven van de mensheid vrede, dat al in de zeventiende eeuw door Hugo de Groot werd belichaamd. Boven dien wordt de aandacht gevestigd op de universele verklaring van de rechten var ens. De tentoonstelling wordt geadop teerd door leerlingen van de Chr. kweek school, die helpen bij de opbouw en de rondleidingen zullen verzorgen, gaat maandag half 3 open. Wethouder J. an Schaik verricht de opening e directeur van net Unesco-centrum in Ne derland, mr. F. H. Tunnissen, leidt haar in. Op dinsdag 19 maart wordt om 8 uu de aula van het gymnasium Fruinlaan büeenkomst gehouden voor de jeugd verschillende scholen en politieke organi saties; de heer G. Th. Beishuizen, die als leraar heeft gewerkt op Cyprus en in het Midden Oosten, spreekt over „De jeugd onderontwikkelde gebieden", met filmvertoning. In het juridisch studiecen trum (Gravensteen) spreekt woensdag 20 maart 8 uur prof. dr. B. H. M. Vlekke van Amateurfotografen kwamen bijeen Met een kort openingswoord verwel komde de heer G. J. Gompelman de leden van de Leidse amateur-fotografenvereni ging op de bijeenkomst, die gisteravond in De Doelen werd gehouden. De voorzit ter verwachtte een interessante avond door de medewerking van de heren P. de Mos, voorzitter van de stichting Oud- Scheveningen en J Buising, enthousiast amateur-fotograaf. Deze verwachting werd niet beschaamd. Bij een aantal fraaie kleurendia's vertelde de heer De Mos op genoeglijke wijze bij zonderheden over het Scheveningen van vroeger en nu.'De heer BulSing was in de gelegenheid geweest onder meer de prachtige klederdracht der vissersvrou wen geslaagd te fotograferen. Na de pauze gaf de film Helpende han den een beeld van het werk van de ver pleegsters in een ziekenhuis. Een goede ■rolprent over een veelomvattend onder- Vóór het sluiten van de avond werden nog enkele vragen van leden beantwoord De voorzitter sloot met een woord van dank aan de beide gasten. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: William zn van W. van den Wqngaard en W. J. Nouse; Michel Fran- cus zn van J. Sjardijn en G. M. Han- l; Cornelis zn van W. Ravensbergen C. Kagenaar; IJsbrand Hendrik zn van J. H. T. Eleveld en M. Th. van Schijndel; Alfred Petrus Gerardus zn van N. A. de Jong en R. G. M. Koppers; Petrus Jo hannes Jozef zn van P. J. J. Duindam en v. Berge Henegouwen; Cornelis Johannes Maria zn van M. J. Witsenburg J. Duynhoven; Gertrude dr van J. A. de Boer en H. J. van Leeuwen; Hen- drika dr van J. van Rootselaar en E J Bontje; Dick Philip Willem zn van D C Hoek en H. van Ede; Leonardus Hendrl- kus Gijsbertus zn van L. Steenvoorden en A. Jongenengel; Antonie Dirk zn van T. van Iterson en J. Verver; Johanna dr van K. van Eyk en G. E. Heemskerk: Hendrik Albert Jan zn van A. O Tim mer en E. Stuit; Wilhelmina Johanna dr van A. Ravensbergen en A. Verheü; Cor nelis zn van J. van Duijn en L. Guijt OVERLEDEN: A. C. J. Verhoeve, 73 jr weduwe v. T. van de Visch; A. Zandvliet. 80 jr, man; H. C. van Aken, 81 jr, wedu we v. A. L. Meyer; L. Pouw. 13 jr, dr; J. Bronsgeest. 72 jr; man; A. J. van der Voorn, 48 jr, huisvr. v. J. G. Baak. het genootschap voor internationale za ken over „De ontwikkeling van de inter nationale verantwoordeiykheid". Donderdag 21 maart half 3 is in het Volkshuis een bijeenkomst voor de v wenorganisaties, waarin dr. H. A. I Oomen, hoofd afdeling voedingshygiëne van het Instituut voor de Tropen, spreekt over .De bestaansvoorwaarden voor he kind in de onderontwikkelde gebieden' en de heer J. Eggink, tweede secretaris van het Ned. comité Unicef, over werk van Unicef (kinderfonds van de Ver. Naties)". Vrijdagavond 8 uur houdt mi A. A. van Rhyn, staatssecretaris var ciale zaken, in de burgerzaal van het stad huis een rede over „De internationale or ganisatie van de arbeid". Woensdagmiddag 20 maart om half 3 half 4 is er een poppenkastvoorstelling voor kinderen in de Boerhaavezaal ten bate van het kinderfonds van de Ver. Naties. Gemeld kan nog worden, dat eind juni leerlingen van Leidse middelbare scholen en vertegenwoordigers van het plaatseiyke jeugdwerk een bezoek aan Newport brengen, waarna Engelse jongeren in augustus een tegenbezoek willen afleggen. Op 15 april zal een gezelschap Engelse scholieren in het Antoniusclubhuis te Leiden het stuk „Romeo en Julia" opvoeren. GANGETJE 12 Concert afgelast t voor 15 maart aangekondigde La kenhalconcert kan wegens de verbouwing in de Lakenhal geen doorgang vinden. Het bestuur ^1 de nieuwe datum van het ert tijdig laten weten. De stadsgehoorzaal in Leiden zal vanavond op de feestavond van het diaconessenhuis ter ge legenheid van het zestigjarig bestaan geheel bezet zijn; alle kaarten zijn verkocht. Zoals wij gisteren al meldden dragen de omliggende gemeenten iets bij voor een grootscheepse ver koping onder leiding van Jo- han Bodegraven. Gisteravond werd in Rijnsburg nog hard gewerkt aan het bloemenaan- deél, waarvoor de deelnemers aan de cursus bloemschikken en -binden van de vereniging van kleinhandelaren in bloe men en planten, hebben ge zorgd. Op de foto ziet men het commissielid Van Iterson (r.) en Paul Christiaanse uit Noordwijk de laatste hand leg gen aan één van de bloemstuk ken. Foto N. van der Horst Volgende week dinsdag wordt hij in burger zaal van Leidse stadhuis ontvangen Een zeventienjarige jongen zal volgende week dinsdag in de burgerzaal van het Leidse stadhuis het middelpunt zijn van een officiële ontvangst. Daarna zal een groot gezelschap genodigden een bezoek brengen aan de Pieterskerk om historische stukken over het „drama" van de Pilgrim Fathers te bezichtigen. Uit enkele honderdduizenden Amerikaanse jon gens werd Joseph Meany, die uit Waltham in de staat Massachusetts komt, gekozen om terug te gaan naar die plaatsen waar in de zeventiende eeuw de vervolgde Pilgrim Fathers hebben geleefd en gewerkt om hun overtocht naar Amerika te bekostigen. Om goed te begrijpen wat aan dit be zoek vooraf ging, moeten we tot 1608 te rug. In dat jaar ging een grote groep congregationalistische vluchtelingen Engeland onder leiding van de predikan ten Bradfort en Webster naar het gast- vrüe Nederland. Verjaagd door de An glicaanse druk werd in Leiden het vol gende jaar al een eigen gemeente ge sticht van ongeveer 100 leden. Ook ir derland vonden ze niet de erkenning die verwacht was, en in 1620 voer vanuit Delfshaven een groep vluchtelingen r Engeland terug, kocht in Southampton schip, dat de Mayflower genoemd werd; onder veel ontberingen werd de overtocht naar het nieuwe werelddeel begonnen. Op grondslag van de ruim-calvinisfcische geest werd in New Plymouth een eigen kolonie gesticht. Hoewel de geest va de Pilgrim Fathers nog steeds leeft, is de oorspronkelijke bevolking opgenomen het geheel van omringende staten; slechts: de oude namen herinneren nog aa geloofst ragedie. Mayflower II Voor de Leidse kantonrechter Twee Leidenaars hadden in oktober van het vorige jaar de Witte Singel uit gekozen voor racebaan. Ze gingen weddenschap aan, wie met zijn auto de grootste snelheid kon ontwikkelen. Nu leent de Witte Singel zich allerminst een dergelijke wedstryd. Dat bleek ook. Met een vaart van 80 a 90 km had één der wedders een bocht genomen en dat ge beurde allerminst fraai. Al slingerend wai hy op het linkerweggedeelte terecht ge komen en schepte daarbij de heer Ver beek de Meijer, die op zUn scooter pas seerde. Het bleef gelukkig by materiële schade, maar die was dan ook groot. De plaatsvervangend kantonrechter ve deelde de onbezonnen wedder tot 150 Dinsdag Schouwburg, 8 uur: arbeiderstoneelver eniging DOS, opvoering van „Het zeven de gebod" door Herman Heyermans jr. Museum van oudheden, 8 uur: prof. dr. H. Brunsting over „Nieuwe opgravingen op Kreta". Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: lezing met kleurenfilm over „Door Zuid-Frankrijk en de Pyreneeën naar Andorra" door Jan P. Strybos, voor K. en O. Stadsgehoorzaal, 8 uur: feestavond tei gelegenheid van 60-jarig bestaan diaco nessenhuis, met Johan Bodegraven, amu sementsorkest Sylvia en het Piro-koor uit Katwyk. Oegstgeest: Het witte Huis, 9 uur algemene ledenvergadering afdeling Ryn- land van Ned. Rode Kruis. Woensdag Wykgebouw Rehoboth, 8 uur: Pastore Deodato, moderator van synode van denzerkerk in Italië, over het reformato rische getuigenis van een minderheids groep in het R.K. Italië. Donderdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: afd Leiden Ned. Vereniging van Huisy en, demonstratiemiddag. Turk, 12.30 uur: departement Leiden Ned. Maatschappij voor Nyverheid Handel, prof. dr. C. J. F. Böttcher, hoog- ir in de physische scheikunde e grafologie te Leiden, over: „Welke waarde kan de grafologie voor het bedryfsleven hebben?" Rehoboth, 8 uur: afdeling Leiden van Veron, onderwerp: „Vossenjachten en wat daar by te pas komt". Stadsgehoorzaal, 8 uur: uitvoering Chr. gymnastiek- en schermvereniging D.O.S. Schouwburg, 8 uur: opvoering van „Wel kom Thuis" door toneelgroep van oud studenten, ten bate van het Ned. studen- ianatorium te Laren. Bestuur Madrigaalkoor heeft het oog op elektronisch instrument r de bezw concerteren in de ondervinden steeds n het ontbreken van billende zyden zyn tot aanschaffing een orgel. Van ven al pogingen gedaan van een goed pyporgel te koi deze plannen niet gerealiseerd konden worden, kwam hoofdzakeiyk door de grote financiële consequenties die eraan verbonden zyn. Een goed pqporgel kost ongeveer f 50.000. Een elektronisch orgel moest ongeveer f 15.000 kosten, terwyi de toonvorming niet aan de eisen vol deed. Door toevallige omstandigheden is nu de aandacht van het Ned. Madrigaalkoor te Leiden getrokken door een betrekkeiyk eenvoudig elektronisch orgel uit Enge land, dat zeer laag in prys ligt, namelijk f 5600. Tevens komt de toonvorming, het karakter en de 6feer van een pyporgel zeer nabü, zodat in Engeland al vele kleine kerken een dergelyk instrument hebben aangeschaft. Het zou voor de Leidse koren en orkes ten, naar de mening van het bestuur van het Ned. Madrigaalkoor, een aanwinst betekenen als zo'n orgel ln de stadsge hoorzaal werd geplaatst. In de eerste plaats zou hiervoor het gemeentebestuur van Leiden moeten worden geïnteres seerd, maar daarnaast dient deze sugges tie door velen te worden gesteund. Het koor 16 er in geslaagd, het orgel te mogen gebruiken bij de uitvoering van de Jo hannes-Passion op 19 maart om 8 uur in de gehoorzaal. Kooiwijk, de heer Hirsch Blum over „Jo den en Israël". Burcht, 8 uur: Lissone-Lindeman, emi gratie- filma%'ond. Zoölogisch laboratorium Kaiserstraat, 8 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuur historische Vereniging, films over het ge drag van de zilvermeeuwen. Café De Valk, hoek Morssingel-Stations weg, 7,30 uur: Vereniging „De Verzame laar", ruilbeurs. Huize Over 't Hoff, 7.30 uur: et bloemschikken voor gevorderden, K. en O. Oegstgeest: Geref. kerk 8 uur: Oegstgeest: gebouw „Irene", 8 Poelgeesterwykgemeente Hervormde Ge meente, prof. dr. W. E. van Unnik „Israël en de eerste christeiyke Ge- Oegstgeest: gebouw Chr. belangen, Hoge Morsweg, 8 uur: ledenvergadering Mr. G. Groen van Prinstererschool. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Van Driesum, Mare 110, tel. 20406, de Zuider apotheek. Lammenschansweg 4. tel. 23553, en de apotheek te Oegstgeest, Wilhelmina- park 8, Tel. 26274. KATWIJK AAN ZEE Kringvergadering Geref. mannen In Irene werd gisteravond een kring vergadering gehouden van de kring Rijnsburg en omstreken van Gerefor meerde mannenverenigingen. De büeen komst werd geopend door de heer A. de Groot, die in het byzonder welkom heette, de spreker van de avond, ds. Ringnalda de het district Zuid-Holland-Noord, de heer Jel- gersma. D6. Ringnalda 6prak over onderwerp „Christehjk organisatie verenigingsleven". De predikant begon zijn toespraak met le zeggen, dat ai6 ieder overtuigd was van datgene wat het onderwerp aanduidt, het niet nodig zou zyn er weer over te spreken. De veel gesmade antithese is meer dan een term Bij Genesis 3 15 is deze door God Zelf ingesteld en is zy een realiteit. Geen dogma of beginsel, maar een werkelyk- heid. Overal doet de antithese haar werk. Na de tweede wereldoorlog 6tond de antithese in het middelpunt van de be langstelling en had zij het duren. Met grote kraoht immers werd de Doorbraak gepropageerd op alle terrein. ;tenen en niet-Christenen in neutrale ligingen en niet meer in het lsole- van Christeiyke bonden en organi saties, is het devies. En inderdaad, aldus spr., heeft de Door braakgedachte iets bekorende, wy kun- het echter met de geest van deze leer eens zyn. We hebben ons te baseren op het Christelyk beginsel en daaruit te leven. Beter eenzydig dan onzydig. Wie zich aansluit als Christen by niet-Chri6- telyke organisaties, is een deserteur uit de gelederen van Hem, Die alle macht heeft op aarde, aldus de predikant. Massale koorzang Het Christelyk mannenkoor „Jubilate" houdt op donderdag 21 maart a.6. in de Nieuwe Kerk een zangavond, waaraan ongeveer 300 zangers uit Amsterdam, Aalsmeer, Haarlem, IJmuiden, Sa6sen- boete of 40 dagen hechtenis en ook tot de vergoeding van de schade. Op linkerbaan gereden Een Hagenaar, die met zijn auto op weg was naar Rotterdam, had zich niets getrokken van een tegenligger. Met grote snelheid had hy geheel links van de ryksstraatweg een voor hem rijdende wagen ingehaald en hy bleef toen links ryden, hoewel een wagen, bestuurd door de heer A. H. v. d. Staay uit Leiden na derde. Een botsing bleef niet uit en d< schade was groot. De sub. officier van ju stitie vond de overtreding van de Hage naar zeer ernstig en eiste 175 boete of 30 dagen. Mr. de Koning maakte er 200 of 40 dagen van, plus de vergoeding van de schade. Voorkeur voor links Een chauffeur uit Haarlem legde op de Gooweg te Noordwykerhout ook al voor keur aan de dag voor het linkerwegge deelte. Ook hier was een ernstige botsing ontstaan. De Haarlemmer hoorde zich veroordelen tot 80 boete of 20 dagen. Rare capriolen Er kwamen nog meer rare capriolen van chauffeurs aan het licht. Een Hage naar ging met zyn wagen al slingerend over de Herensingel. Hij reed daarbij eerst de wielrydster mevrouw v. d. Bosch en raakte vervolgens de wagen var heer Driessen, die geheel rechts reed. De sub. officier van justitie snapte niets deze wyze van rijden en eiste 40 of 20 dagen. Mr. De Koning vond echter een zwaardere straf op zyn plaats en ver oordeelde de Hagenaar tot 75 of 25 dagen en de vergoeding van de schade. Ontsnapte gevangene weer gevat De woonwagenbewoner S. over wiens ontsnapping uit de Scheveningse strafge vangenis gisteren door ons werd bericht, is gegrepen. In Utrecht liep de man een rechercheur tegen het lyf, die hem her kende. De ontsnapte gevangene sloeg op de vlucht, maar na een wilde jacht, waar aan nok enkele agenten deelnamen, werd hy op het terrein van een metaalindustrie Collegium Musicum geeft avondconcert Het Leids studentenzangkoor en het Leads studentenkamerorkest Collegium Musicum geeft woensdag 20 maart /ondconcert in de Stadsgehoorzaal. Behalve werken van Andrdessen, Bach Strawinsky zal de zowel gezongen als gespeelde opera La serva Padrona Pergolesi worden opgevoerd. Dirigent is Hans van den Hombergh; solisten zyn Ank Reinders en Leo Rommerts. militaikeTpipek cub verongelukt Om 10 uur gistermorgen is in een wei land by Elspeet een militaire Piper cub neergestort. De vlieger, de heer L. var Leeuwen uit Santpoort, werd zwaar ge wond uit het toestel bevryd. Omwonen den verleenden hierby de helpende hand zorgden ervoor dat hy in een Apel- doorns ziekenhuis werd opgenomen. Het toestel Is zwaar beschadigd. heim, Wassenaar en Katwyk meewerken. De organist Feike Asma zal aan deze ste massale uitvoering van het gewest „Noord-Holland" medewerken. Op 16 mei volgt een dergelyke uitvoering in Am sterdam en op 19 juni in Haarlem. Nadat elk der koren in Katwyk heeft gezongen, )eren ze gezamenlyk tenslotte de hymne in Ruke uit. Agenda Woensdagavond om 8 uur wordt in de kleuterschool aan het Abeelplein de jaar- ergadering gehouden van de Chr. His torische jongerengroep. De heer J. van Hey6t uit Leiden spreekt over „Ontstaan ontwikkeling der politieke partijen, speciaal van de C.H.U." Het bestuur van het CJMV-tamboer- i pyperkorps DVS verzocht ons mede te delen, dat de uitnodigingen voor de donateurs geldig zijn voor twee personen. Hoog en laag water Woensdag: hoog water 0.52 en 13.19 uur; laag water 8.42 en 21.22 uur. kelyke Fathers naar Europa af te vaar digen om de „gewijde" plaatsen van de religie te bezoeken. Eerst was er aan een groep gedacht, die de tocht maken zou met een gewoon schip, maar inmiddels was er een fantastisch plan gerijpt. Oude gegevens en prenten van de Mayflower werden bekeken en al gauw was men het erover eens, dat de pelgrimstocht van 1957 op eenzelfde soort schip gemaakt moest worden als destijds. Het is een heel werk geweest om alles precies zo te krij gen, dat er een juiste, maar ook voor de oceaan betrouwbare copie werd verlcre- Op 2 april van het vorige jaar was het plan klaar. Men had een interessantere „ambassadeur" gevonden. Het zou een jongen zijn die, lid van een Amerikaanse jongensclub, geacht kon worden de good- will-reis waardig te kunnen volbrengen. Hoe het nu precies Joseph is geworden, weet men hier in Nederland niet, maar het was deze arbeiderszoon die uitedn- delijk de gelukkige was om als scheeps jongen .op de tweede Mayflower een tocht over de Atlantische Oceaan te maken. Eind mei hoopt de kapitein Allan Villiers met dit schip, dat slechts 180 ton meet, terug te keren op dezelfde plaats waar in 1620 de Pilgrim Fathers voet aan land Natuurlyk komt het gezelschap in Lei den, waar het gemeentebestuur ter ere van de „oud-Leidenaars" een ontvangst heeft belegd. Haagse politierechter Drie weken gevangenisstraf en betaling 'an 183,schadevergoeding met pro ceskosten eiste de officier van justitie by de Haagse politierechter tegen een •jarige koopman uit Leiden en een 22-jarige granietwerker, eveneens uit Leiden. Deze verdachten hadden in Ryp- wetering (gem. Alkemade) dertig ijzeren bermplankpalen gestolen ten nadele van de Rykswaterstaat. De schade was 183. De verdachten hadden de buit aan een op koper in Leidschendam verkocht voor i de opbrengst hadden zy ver deeld. Voor de koopman luidde het vonnis drie weken gevangenisstraf en voor de ander veertien dagen; in beide gevallen met betaling van de oivdele vordering en de proceskosten. Theologische studenten boven hun theewater Het was de twee jongens, die voor vernielingen terecht stonden bij de Haag- politierechter, aan te zien dat zy stu denten waren. Wel wekte het verwon dering toen zy desgevraagd mededeelden, student in de theologie te zyn. Eén hoopt binnen enkele weken zyn kandidaats- In november hadden zij op hun kamer de nodige alcoholia gebruikt en toen een ommetje gaan maken. Op het Rapenburg pakten zy een fiets en gingen een rondje rijden. Toen /lit ver veelde lieten zij de fiets in het water zakken. Op de Breestraat probeerden zy vergeefs een kleine auto weg te du- Toen trapte een der studenten een ruitje van de auto in. Vervolgens werd telefooncel op de hoek van de Bree- straat-Korevaarstraat bestormd. Een stu dent rukte hier de hoorn los, ferwyl de ander het bord met gebruiksaanwyzing afscheurde. Volgens hun eigen woor- i waren zij toen als leeuwen op het telefoonboek aangevallen, waaruit zy bladen scheurden. De schade aan de P.T.T. ten bedrage in 58.60 hadden zy vergoed. Het auto ruitje was nog niet betaald omdat zy het adres een paar maal kwijt waren De officier van Justitie vond de ver- meling in geen enkel opzicht te pas ko- i. Hy kon zich voorstellen dat er in de studententyd wel eens wat gedronken wordt en wel eens wat te veel ook, maar deze jongens hadden zo veel gedronken dat zij helemaal niet meer wisten wat zy deden. Hij vorderde tegen ieder 50, boete of 10 dagen en tegen een van hen ook betaling van 15,— voor het ruitje. De rechter was zyn studententyd nog niet vergeten en hij veroordeelde elk van de verdachten tot 15,boete of drie dagen met toewyzing van de civiele vor dering. KANTOOR BENODIGDHEDEN t>emmeni£. Haarlemmerstraat 169 Ds. H. Heule neemt Leids beroep aan Gisteravond heeft ds. H. Heule aan de kerkeraad van de Geref. Kerk van Leiden doen weten, dat hij het beroep heeft aan genomen. Het is nog niet bekend, welke wijk de nieuwe predikant te bearbeiden krijgt. Ds. Heule, die sinds september 1951 in Deventer staat, werd op 24 mei 1919 in Bussum geboren, bezocht de H.B.S. in Haarlem, deed vervolgens staatsexamen en studeerde aan de hogeschool te Kam pen. In 1946 kandidaat geworden, verbond ds. Heule zich voor twee jaar als leger- predikant met standp'aats Kampen. Op 8 februari 1948 werd hy in Beekbergen bevestigd en in 1951 nam hy een beroep uit Deventer aan voor de derde predi kantsplaats. Biddag Chr. Geref. Kerk Donderdag houdt de Chr. Geref. Kerk biddag voor het gewas. Ds. Van der Weele spreekt in de diensten van 10 en 8 uur resp. over „Gevouwen handen" en „Raadselachtige gebedsverhoring".

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3