Jlictuue £ditsd)c (ütmranl Nu ook op Borneo revolte tegen centrale regering Revolutionaire raad gevormd onder overste Hasan Basri Tien jaar geëist tegen Nederlander De Braai ZES DODEN OP DE WEG Egypte wil onverwijld macht terug in Gaza Inbraak in Parijs: buit een miljoen gulden... Westen wijst Russische voorstellen af Meer beroepsmilitairen in Britse leger DINSDAG 12 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie Abonnementen- t Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.— per kwartaal; f 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: J 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimet (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. W. J. ENSERINK CHRISTEL! JK-NATION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StaiitfMtlcfc Is ahfbleoeo "oiyn bert ia tegbeaspoct" Zevenendertigste jaargang No 10904 BINNENZOOL overbodige ballast ZIE PAGINA 5 Alle buitengewesten in oproer Beest van Buchenwald kan niet terechtstaan De voormalige SS-onderofficier Martin Sommer, bekend als „het ergste beest van Buchenwald". is lichamelijk niet in staat voor de rechtbank te verschijnen. Hij wordt beschuldigd van moord op 78 bewoners van het voormalige concen tratiekamp. Een Duitse rechtbank heeft beslist, dat de 47-jarige moordenaar tij dens de oorlog zo zwaar werd gewond bij een tankexplosie, dat hij ook nu nog niet terecht kan staan of in verzekerde be waring kan worden gesteld. Op dezelfde gronden werd Sommer in maart 1955 op vrije voeten gesteld. het hoofd van de staatspolitie, naar men aanneemt, over de opstanden, de binnen landse onrust, de ontmoeting tussen Su karno en Hatta, die nog steeds niet is geschied. Het socialistische blad Pedoman meldt, dat premier Ali Sa6troamidjojo donder dag zijn mandaat wil teruggeven en dat het kabinet morgenochtend over zijn lot zal beslissen. Volgens berichten verloopt het leven te Makassar, Ambon, Palem- bang en op Bali normaal. Te Makassar maakte Sumual bekend, dat een leider van de opstandelingen, Jan Timbuling geheten, zich met 300 volgelingen in Noord-Celehes heeft overgegeven. De avondklok te Makassar is iets verzacht. Op een massa-bijeenkomst te Makassar OP BORNEO is gisteravond een opstand uitgebroken tegen de cen trale Indonesische regering te Djakarta, aldus melden telegrammen, afkomstig van de correspondent van het grote Indonesische blad Keng Po. De plaatselijke commandant luitenant-kolonel Hasan Basri heeft aangekondigd, dat een revolutionaire raad wordt gevormd uit oud- strijders tegen de Nederlanders. De raad eist autonomie ter bevor dering van de ontwikkeling van het eiland. Basri zou aan de pers hebben medegedeeld, dat hij een speciale de legatie naar Djakarta zal zenden om besprekingen te voeren. De opstan delingen in Midden-Sumatra en Oost-Indonesië zouden hem reeds gelukwensen hebben gestuurd. De raad wordt genoemd naar Lemboen Mangkoerat, die honderd jaar gele den tegen de Nederlanders in op stand kwam. Basri is 32 jaar oud. Hy zal tezamen met de gouverneur de leiding hebben van Het bericht van de opstand wordt be vestigd door het lid der Masjocmi in het parlement Sjarif Usman. „Ik heb een telegram ontvangen, waarin bevestigd werd, dat er een revolte is uitgebroken", zeide hij. Reizigers, die te Djakarta aankwamen, voorspellen volgens A. P., dat Oost- en West-Java het voorbeeld van Borneo zul len volgen. De Borsumij te Singapore wilde van daag geen commentaar geven op een be schuldiging van het Indonesische consu laat-generaal. dat zij achter de opstand in Oost-Indonesië staat. Volgens Ass. Pres6 is Hasan Basri, de leider van de opstand in Borneo, een neef van vice-premier Idham Ohali, lid van de Nahdatoel Oelama. Hij was guer- .rilla-aanvoerder in de strijd tegen de Ne- i derlander6 en er zou een prijs van e ton op zijn hoofd hebben ges laan. Er zijn nu achtereenvolgens militai staatsgrepen geweest in Midden-Sumatra op 21 december, Noord-Sumatra 1 ji ri, Oost-Indië 2 maart. Zuid-Sumatra 10 maart en Borneo 11 'maart. Sukarno overlegt President Sukarno zal vanavond t spreking hebben met de chef-staf v het leger, generaal-majoor Nasution, (Celebes) heeft overste Saleh Lahade een menigte van honderdduizend mensen toe gesproken. Lahade, een der voornaamste medewerkers van Ventje Sumual, zeide dat de opstand van Oost-Indonesië bezield wordt door liefde voor de streek en ge richt is op verbetering van de tegenwoor dige onhoudbare toestand. Hij noemde Djakarta verantwoordelijk voor de tegenwerking tegen het herstel van de veiligheid in Oost-Indonesië en voor de stremming van de opbouw. De leiders van de centrale regering hebben zeven jaar de tijd gehad om de toestan den in de buitengewesten te verbéteren, zeide hij, doch de bevolking leeft nog steeds in treurige omstandigheden. Er is geen vooruitgang. De economie verkeert in stilstand, moskeeën, scholen en kazer nes zijn vervallen, daar de centrale rege ring geen geld beschikbaar 6telt, doch wel geld heeft voor grote gebouwen in Dja karta, feestjes en buitenlandse ré Oost-Indone6i6 is nu autonoom in ruimste zin van het woord, doch wil deel blijven van de Indonesische republiek. Andere sprekers laakten Sukarno' plannen om communisten aan de regering te doen dee.lnemen. Het land zal in ver val raken, als wij het plan van de presi dent aannemen, zeiden zij. De bijèenkom- nam een resolutie aan om het herstel van de twee-eenheid Sukarno-Hatta te Beschuldigd van bijstand aan de Daroe-l-Islam T^EGEN DE NEDERLANDER H. de Braai is gisteren voor het Landge- recht te Madjalengka, West-Java, een gevangenisstraf van tien jaar met aftrek geëist. De officier van justitie achtte het primair ten laste ge legde bewezen: De Braai zou opzettelijk hulp en steun hebben verleend aan de vijand in tijd van oorlog. Volgens de officier van justitie zo het bijzonder bewezen zyn dat De Braai in de periode medio 1952 tot begin 1953 in het Madjalengkase met bende optrok. Hy zou hebben deelgenomen aan drie ge vechten van de Daroe-l-Islam tegen de T.N.I. en zou verder Kartosuwirjo hebben bijgestaan. De officier achtte niet bewezen, dat De Braai brieven zou hebben getikt voor de benden of ander voorlichtingswerk zou hebben gedaan. De officier was van oordeel, dat opzet is bewezen door de materiële handeling zelf zonder dat hiervoor extra bewijs nodig zou zijn. De officier maakte het zich wel heel gemakkellijk met het secundair aan de Nederlander ten laste gelegde, het lid maatschap van een subversieve orga nisatie: De Braai is door de getuige Baden aangegeven bij de politie als lid van de subversieve Nederland-Indische guerrilla-organisatie (A.P.R.A.), zodat bewezen kon worden geacht, dat De Braai het motief zou hebben gehad, aan subversieve acties mee te doen, ongeacht in welk verband Volgens de officier van justitie ver schaften de zes getuigen a décharge de beklaagde wel een alibi, maar dekten zij Het verkeer heeft gisteren zes doden geëist. Op het kruispunt Loevesteinlaan Steenwijklaan in Den Haag botsten gisteravond twee auto's met grote snel heid tegen elkaar. Mevrouw H. T. M. Schaap-Krabbendam (54) kwam om het Mr. Beyen onderhandelt met Duitsland Het ligt in het voornemen der re gering mr. J. W. Beyen, oud-minis- j ter van buitenlandse zaken, als rege ringscommissaris voor Duitse aange legenheden te belasten met de onder handelingen, waartoe onlangs werd besloten tijdens de besprekingen, die te Bonn werden gevoerd tussen de ministers Luns en von Brentano. Koningin bij erepromotie van jhr. Tjarda j De oud-gouverneur-generaal van Ne- derlands-Indië, jonkheer mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. zal op woensdag 20 maart aan de Groninger rijksuniversiteit het eredoctoraat ontvan gen. De Koningin, de Prins, minister-pre sident dr. Drees en andere leden var kabinet, zowel als van het corps diploma tique, zullen de erepromotie bijwonen. Aan dezelfde universiteit ontvangt op 6 mei mevrouw Mieke Bouman het eredoc toraat. Jongetje verdronken. In het Noorder kanaal te Rotterdam is gistermiddag het driejarig jongetje J. C. van der Meer dronken. Het ventje dat thuis hoorde boord van een ln dit kanaal liggende woonark is naast de loopplank gestapt. Drie andereen werden ernstig ge- weg op het Hoogoventerrein in IJ m u i d e n, is gis termiddag de 41-jarige uitvoerder J. van Dijk uit Velsen onder een achteruitrij dende auto gekomen. De man was op slag In Franeker klom de tienjarige jon gen J W. Metselaar op de koppeling van een tractor. Hij viel vlak voor zijn huis. terwijl zijn vader het zag, van de koppe ling en werd door de wielen van de aan hangwagen overreden. De jongen liep zelf naar huis, doch zakte daar in elkaar en overleed. Op de Amsterdamsestraatweg te Utrecht raakte de 60-jarige bromfiet ser K. van Ooijen de macht over het stuur kwijt. Hij sloeg tegen een lichtmast en overleed ter plaatse. Op de rijksweg tussen Wijnjeterp en Donkerbroek reed een auto gister middag de 45-jarige melkrijder A. F. uit Wijnjeterp aan. Hij was op slag dood. In Amsterdam overleed de 73-jarige A. Faviani aan de verwondingen, die hij zaterdag opliep toen hij onder een tram niet al zijn doen en laten. De officier nam bovendien aan. dat het voor de beklaagde als chauffeur bijzonder gemakkelijk moet zijn geweest, zich van en naar de stad te begeven. Bij het bepalen van de strafmaat over woog de officier in zijn requisitoir, dat hij een leidinggevende functie heeft be kleed. waardoor hij voor een zwaardere straf in aanmerking komt. NASSER BENOEMT GOUVERNEUR Israël beducht voor nieuwe overvallen van commando's EGYPTE wenst het burgerlijk be stuur in de strook van Gaza on middellijk in handen te nemen. Pre sident Nasser heeft generaal Moham med Abdel Latif benoemd tot gou verneur van Gaza en hem opdracht gegeven zijn taak onverwijld te aan vaarden. Egypte heeft in een nota aan de secretaris-generaal van d€ Verenigde Naties scherp geprotes teerd tegen het optreden van de V.N.-troepen in Gaza. De bladen in Kairo schrijven opgewon- ;n over het schieten der politietroepen op burgers, hierbij doelend op de onlusten in Gaza, jl. zondag, waarbij in de lucht geschoten is. Officieel Is te Kairo verklaard, dat Egypte akkoord gaat met het verblijf di V.N.-troepen in Gaza ills toezichthouders op bet terugtrekken der Israëlische strijd krachten, maar nimmer zal toestaan, dal het politieleger andere taken uitvoert. Syrië heeft Egypte bij dit standpunt steun toegezegd. De ondersecretaris dei V.N., dr. Ralph Bunche, die een kort be zoek aan Gaza heeft gebracht, heeft te Twee gemaskerde bandieten zijn in Parijs met het pistool in de vuist door een keukenraam de weelderige villa van de rijke Vietnamees Le Van Dien binnen gedrongen en een half uur later weer vertrokken met een buit van meer dan een miljoen gulden Zij hadden de schoonmoeder, de schoon zuster en een vrouwelijke kennis van Le Van Dien. die zelf niet thuds was. in één van de marmeren badkamers met gor dijnkoorden vastgebonden. Le Van Dien vluchtte in 1955 uit Vietnam, nadat hij een opstand tegen president inh Diem had geleid en exploiteerde vele speelholen ln Saigon. Op het drooggevallen gedeelte vail de polder Oostelijk Flevo land hij Elhurg zijn de eerste grondproeven genomen. De ar beiders bezig met hun onder zoek. NEDERLANDSE DIEF IN PARIJS GEPAKT In Parijs is de 33-jarige Nederlandse huisknecht P. A. van der V. uit Utrecht die onlangs met een van zijn werkgever gestolen bedrag van 7000 over de grens vluchtte, in een hotel aan de Rue Frank lin gearresteerd. Van der V. gaf zich uit voor publicist. Hij is opgesloten in af wachting van zijn uitlevering. betrekking tot Gaza nooit in twijfel heb ben getrokken. In Israël neemt intussen de ongerust heid over de gebeurtenissen in Gaza toe. De directeur-generaal van buitenlandse zaken, «Walter Eytan, heeft in een radio rede geëist, dat de V.N.-troepen krachtig zullen optreden tegen de Arabische com mando's, die Israël wederom bedreigen. Door Egypte zouden met spoed provoca teurs naar Gaza gezonden zyn om relle tjes te ontketenen tegen de V.N. troepen en nienwe grensincidenten met Israël te forceren. Hoewel er in Gaza een avondklok om negen uur is ingesteld, zouden de Arabie ren zich niet hieraan houden. De bevol king zou onder bedreiging gedwongen worden deel te nemen aan de pro-Egyp tische demonstraties. Diplomaten uit de kringen der Verenig de Naties achten het niet onwaarschijnlijk dat de algemene vergadering op korte termijn bijeengeroepen zal worden ter bespreking van het probleem-Gaza. In de Trèveszaal in Den Haag is gisteren de ministerraad voor rijksaangelegenheden bijeenge weest voor bespreking van za ken die de rijksdelen gezamen lijk raken. Op de foto de minis ters E. Jonckheer (Antillen), dr. K. Ferrier (Suriname), mr. A. A. M. Struycken en premier dr. W. Drees. Edgar Bonnet wordt thans gelicht De gezonken sleepboot Edgar Bonnet zal thans uit het Suezkanaal gelicht wor den. Nog vandaag zou hiermede begonnen worden. Daarna moet alleen de kruiser Abockir nog gelicht worden om het Suezkanaal weer bevaarbaar te maken voor alle schepen. Van vandaag af mogen schepen tot 500 ton het kanaal passeren. Tot nu toe was 300 ton het maximum. Deze laatste be hoefden geen doorvaartgelden te betalen. Thans echter is de kwestie van de betaling urgent geworden. De Egyp tische kanaalmaatschappij heeft be kend gemaakt vast te houden aan de eis van volledige betaling aan Egypte. Vliegverbod Firefly's opgeheven Hét tijdelijk vliegverbod voor Firefly- vliegtuigen van de marine-luchtvaart dienst is'opgeheven. Het was ingesteld een tweetal ongelukken met vliegtuigen van dit type, bij Scheveningen en bij Den Deyl. Midden-Oosten inzet TNE diplomatieke vertegenwoordi- gers van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten in Moskou heb ben gisteren het antwoord van hun regeringen inzake het Midden-Oos ten overhandigd aan de Sowjet-mi- nister van buitenlandse zaken Gro- myko. In de drie nota's werden de Russische voorstellen tot ontruiming van alle militaire bases van vreemde mogendheden en tot terugtrekking van alle troepen in het Midden-Oos ten van de hand gewezen. Ernstige twijfel wordt uitgesproken, of de Russische voorstellen wel bedoeld waren als een positieve bijdrage tot di vrede en de welvaart in dit deel van di wereld. Bovendien wordt erop gewezen, dat onvoldoende rekening wordt gehou den met dc verlangens en de wensen var de betrokken mogendheden. De uit zes punten bestaande Sowjet- voorstellen waren bedoeld als een poging om de zg. Eisenihower-doctrine inzake het Midden-Oosten haar basis te ontne- Engeland verklaart in het antwoord aan Gromyko o.m„ dat het voorstander is van het behoud van vrede en veilig heid. alsmede van versterking der on afhankelijkheid der soevereine staten ir het Midden-Oosten, maar dat het Russi sche optreden met deze beginselen ter zeerste in strijd is. Overigens behoort het volgens de Britse nota tot de soevereine rechten van elk land om zelf te beslissen op welke wijze het zich wil verdedigen. Bagdadlanden geraadpleegd In Londen werd officieel verno: dat de Britse regering met de vier Mohammedaanse landen van het Pact van Bagdad (Pakistan, Irak, Perzië en Turkije) overleg heeft gepleegd over de Sowj et voorstellen en met het com mentaar van deze landen rekening heeft gehouden bij de formulering van het antwoord. In het Franse antwoord wordt o.m. gezegd, dat de Russische wapenleveran- een met moeite verkregen machts evenwicht hebben verstoord en de span- ng in het Midden-Oosten hebben doen stijgen. De Sowjet-regering wordt ver zocht geen misbruik te maken van haar recht van veto in de Veiligheidsraad. samen te werken in de Ver. Naties te trachten vrede in het Midden oosten te verkrijgen. Amerika geeft in zijn antwoord uit drukking aan de bereidheid met on verschillig welk land samen te wer ken aan een vreedzame oplossing der bestaande problemen in overeenstem ming met het handvest der Ver. Na ties en wijst erop. dat de Sowjetunie haar bereidheid kan tonen door zich te houden aan de V.N.-resoluties zoals inzake Hongarije. ,De Sowjet-regering zou moeten we- i, dat de Ver. Staten alleen economi sche hulp verlenen en zullen blijven ver lenen aan die staten in het Midden-Oos ten, die erom vragen. Er is geen poging gedaan deze hulp. op te dringen om voor- •den op te leggen aan de betrokken n," aldus de Amerikaanse nota. Zoavo-landen zijn militair sterk De kracht en beweeglijkheid van de strijdkrachten van dc Verenigde Staten in het Verre Oosten zijn toegenomen, hoewel hetzelfde aantal eenheden als twee jaar geleden daar gestationeerd is. Dit heeft de minister van buitenlandse zaken van Amerika. Foster Dulles op de Zoavo-conferentie te Canberra medege deeld. De Britse minister voor Gemene bestaangelegenheden. Lord Home. ver klaarde, dat Engeland een aanzienlijke troepenmacht in het Verre Oosten zal handhaven en zijn militaire verplichtin gen daar zal nakomen. De deelnemende landen gaven een communiqué uit, waarin zij zeggen „bemoedigd te zijn door het feit, dat de vrijheidsgeest in de landen onder communistische overheersing niet is verdwenen". Atoomstraling oorzaak van nietige baby's In Cheltenham, een stad ten noordwes ten van Londen, wordt de laatste jaren een buitengewoon groot aantal nietige baby's geboren. Toen in 1954 in een kraamkliniek 23 kinderen van minder dan drie pond ter wereld kwamen, hebben de stedelijke autoriteiten een onderzoek la ten instellen. De stad is bekend om haar minerale bronnen. Geleerden achten het nu heel goed mogelijk, dat radio-actieve stoffen, afkomstig van atoomontploffingen, de ra dio-activiteit. die reeds in de omgeving van de bronnen aanwezig is, heeft ver groot. Dit zou van invloed zijn op de groei van nog niet geboren baby's. Admiraal Richard Byrd overleden Admiraal Richard E. Byrd, de bekende Amerikaanse poolonderzoeker, die als eerste vluchten over de Noord- en de Zuidpool maakte, is gisteren overleden. Byrd die 68 jaar is geworden, leed reeds geruime tyd aan een hartkwaal. Volgens zijn familie heeft hy desondanks drie jaar gewerkt zonder één dag vakantie te ne- levensbeschrijving zie Neêrlands oudste mannelijke in woner, de gemoedelijke opa Kip te Dreischor op Schouwen-Dui- veland, hoopt maandag zijn 106e verjaardag te beleven. Het pijpje smaakt hem nog best. INKRIMPING IS AL AAN DE GANG TAE BRITSE minister van oorlog, John Hare, heeft gisteren in het Lagerhuis medegedeeld, dat de regering bezig is het leger drastisch te hervormen ten einde de structuur voor de komende generatie vast te stellen. Tegen 1 april zal het legi 370.000 officieren en manschappen om vatten, dat is 33.000 man minder dan c< jaar geleden. Er worden bovendien plan- en opgesteld om het leger dit jaar nog erder in te krimpen, maar de minister ilde hierover geen cyfers noemen Het is de bedoeling van de regering leer beroepsmilitairen aan te trekken, m een bezwaar van de zijde van even tuele vrijwilligers weg te nemen, moest volgens de minister gestreefd worden ir een billijker verdeling van de tijd. die in het moederland moet worden ge diend, en de periode, die de militairen verzee moeten doorbrengen. Tegen 1 april 1959 zal het leger over meer dan 70.000 voertuigen. 250.000 ton munitie en meer dan 120.000 ton geniemateriaal beschikken. De legerhervorming zal leiden tot ver- lindering van het aantal depots en Kritiek Onmiddellijk na de mededelingen van de minister kwam er kritiek van de La- bouroppositie los. O.m. werd gezegd, dat Engeland zich aan zijn verplichtingen dient te houden ten aanzien van de troe pen in West-Duitsland, waar vier divi sies moeten worden gehandhaafd. Deze zouden echter „gestroomlijnd" dienen te -orden tot eenheden van 14.000 inplaats an 20.000 man. De socialistische voor malige minister van oorlog Shinwell lahtte een beroepsleger van 170.000 man voldoende, als dit gemoderniseerd is en Engeland zijn verplichtingen kan beper ken. Deze spreker bracht ernstige be zwaren naar voren tegen de benoeming van generaal Speidel tot NAVO-opper- bevelhebber in Midden-Europa. HET WEER IN EUROPA lil: II.' iï windstil wzw ONO WEERBERICHT Warm voorjaarsweer De Bilt verwacht tot mor- fj genavond Droog weer met weinig be- Aj/I* wolking. Zwakke tot matige ■X /Jy zuidoostelijke wind. Weinig /le£S verandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN maart: zon 7.02—18.42; maan 15.38— Op 16 maart V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1