Avonturen van Spekkie en Biekkie Japan onder een nieuwe leider DE NIEUWE LEIDSCHE Betrouwbaar persoon NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 11 MAART 1957 TJET OVERBEVOLKTE Japan over weegt plannen om te komen tot op richting van een gemeenschappelijke markt voor Zuidoost-Azië, naar het voor beeld van de in wording zijnde Europese gemeenschappelijke markt. In beginsel is Japan niet gekant tegen de plannen van de Europese landen, maar wel verzet het zich met kracht tegen pogingen, dis criminerende invoerrechten vast te stel len voor de Japanse export naar Europa. Dit is een van de vele problemen, waar voor premier Nobusuke Kisji, die na een korte kabinetscrisis zijn partijgenoot Isjibasji is opgevolgd, zich geplaatst ziet. Isjibasji moest zich om gezondheidsrede nen terugtrekken. Ingewijden voorspelden echter al in december, dat deze bekwame econoom zich niet lang als opvolger van Hatoyama zou kunnen handhaven. De kwestie van de opvolging kon toen wegens de vergiftigde politieke atmosfeer niet definitief worden geregeld. ITISJI, die als secretaris-generaal van de liberaal-democratische partij reeds een potentiële opvolger van Josjida was geweest, moest ervaren, dat hij door de interne onenigheid in zijn partij niet sterk genoeg stond om zijn 't Verklaarde gevaarlijke rivaal Mitsujiro Isji te kun- nen passaren en ook Isji durfde fie sprong niet aan. Zo hielden de twee krachtigste persoonlijkheden zich op de achtergrond en kwam een man met weinig partijpolitieke ervaring aan het hoofd van het kabinet te staan. Toen hij eenmaal premier was geworden, sloeg Isjibasji een veel beter figuur, dan men in Tokio van hem verwacht had. De Amerikaanse pers prees zijn realistische economische program en handel en groot industrie beloofden steun toen bleek, dat Isjibasji van plan was, communistisch China als afzetmarkt terug te winnen. j^"A KORTE TIJD reeds scheen zijn positie als premier te zijn geconsoli deerd. Maar op het kritische ogenblik van het begrotingsdebat in de Rijksdag werd Isjibasji aan het ziekbed gekluisterd, waarna de socialisten het vacuum tracht ten uit te buiten door te weigeren, de beraadslagingen zonder premier voort te zetten, ondanks het feit. dat Isjibasji op waardige wijze werd vervangen door Kisji, die toen alleen nog minister van buitenlandse zaken was. Isjibasji trok de consequenties van zijn ziekte en trad af. waardoor de socialistische manoeuvre tot mislukken gedoemd was. De nieuwe premier is minister van handel geweest en kent dus uit ervaring de economische problemen van zijn land. In het kabinet Tojo (1941—1944) had hij zitting als minister van staat. De 60-jarige premier is thans de onbetwiste leider van de liberaal-democraten. Hij beschikt over goede relaties met de adel en de indus triëlen en is bovendien een uitstekend spreker. ïfISJI HEEFT vrijwel geen wijzigingen aangebracht in het kabinet' van zijn voorganger, behalve dan de benoeming van zijn rivaal Isji tot minister zonder portefeuille. Tot het zomerreces van de Rijksdag zal Kisji zelf ook de portefeuille van buitenlandse zaken blijven beheren. De premier heeft laten weten, dat hij voornemens is, een bezoek te brengen aan president Eisenhower en premier Nehroe van India. Hij bevestigde voorts, dj vrijwel geen wijziging zal komen i) Handlangers in arrest met Rooie Frits De Amsterdamse en Eindhovense re cherche hebben samen een groot aantal inbraken, in 1954 en 1955 in tal van plaat sen in Nederland gepleegd, tot klaarheid gebracht Bij de diefstallen werd minstens een ton aan geld en sieraden buitgemaakt. Gearresteerd werden de 48- 0jarige F. H. in Eindhoven, bekend als Rooie Frits, en de 30-jarige J. V. eens uit Eindhoven, evenals drie Amster damse handlangers en twee de gestolen sieraden heelden. W. van Waveren begraven Op Westerveld is zaterdag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer W. van Waveren, president-directeur N V. Van Waverens Koninklijke Graan handel te Haarlem, die op 76-jarige leef tijd te Aerdenhout is overleden. Hij trad in 1900 in dienst en heeft bedrijven ge sticht in Argentinië en New York. vice-voorzitter van de Amsterdamse graanbeurs, hoofdbestuurslid van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, directeur van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen, com missaris van enkele N.V.'s en officier in de orde van Oranje Nassau. In het begin der eeuw was hij internationaal voetbal ler en cricketer en een bekend golfspeler. OEGSTGEEST P ad vindstersgroep twintig jaar Zaterdagavond herdacht de Oegstgeest- se padvindstersgroep „Derja" op feeste lijke wijze haar twintigjarig bestaan in het gebouw Irene. In haar openingswoord vertelde mej. T. de Mey, dat men deze viering een ouderavond verbonden had, zodat ook de talrijke ouders die wezig waren iets zouden zien en horen van het veelomvattende en leerzame werk der padvinderij. Een woord van dank werd gesproken tot de dames Tiel en Brouwer, leden het clubhuiscomité, voor% hun vele werk ten bate van de groep. Hun werd het vriendschapsteken overhandigd. De Kabouters openden de avond een paar vrolijke volksdansen en eei 6ektenspel. Onder leiding van mej. J. Hildering voerden de padvindsters een reidans met vele gekleurde dassen uit. bijgestaan door de ritmische begeleiding van Jorisje Hil dering. Een onderdeel van de Oegst- geestse groep bestaat uit „Blauwe vo gels" dit zijn patiënten van de psychia trische inrichting „Endegeest". Hoewel deze padvindsters in bepaald opzicht ach terstaan, waren wij vol bewondering hun prestaties. Zij voerden na de pauze met de andere groepen een groot landen- spel op, waarin het leven van de pad vindsters in China, Canada en Indonesië origineel werd uitgebeeld. Bidstond De jaarlijkse bidstond voor gewas arbeid zal dit jaar in de Gereformeerde Kerk zondag a.6. in de morgendienst worden gehouden. De lijdensprediking i6 verzet naar de avondgodsdienstoefening. regeringspolitiek en dat samenwerking met de Ver. Staten de hoeksteen van Japan's toekomstige politiek zal zijn. Japan zal zijn handel met communistische landen binnen de perken van de huidige internationale verplichtingen tot ontwik keling brengen. Het is echter nog te vroeg om over te gaan tot erkenning van com munistisch China en het aanknopen van diplomatieke betrekkingen met dit land. JLJET ENIGE GEVAAR voor de positie van Kisji, die op J6 maart officieel tot voorzitter van de liberaal-democra tische partij zal worden gekozen, ligt in de algemene verkiezingen, die in het begin van de zomer in Japan gehouden moeten worden. Die verkiezingen moeten uitwij zen, of de premier behalve de steun van zijn partij ook de gunst van de kiezers Mollet en Macmillan Europese markt nog probleem De premiers van Engeland en Frank rijk, Macmillan en Mollet, hebben na af loop van hun besprekingen in Parijs een sober communiqué gepubliceerd, waarin de problemen waarover geconfereerd is. opgesomd worden. Zij zijn het erover eens, dat de omstan digheden waaronder de scheepvaart door het Suezkanaal- zal worden hervat, van grote betekenis zijn voor de toekomst van het kanaal. Over de vorming van de Europese ge meenschappelijke markt en het Britse voorstel tot een vrijhandelsgebied kon echter geen overeenstemming bereikt worden, al staan beide landen de ver ruiming van de wereldhandel en niet de vorming van een protectionistische groep Ook spraken Mollet en Macmillan over de Britse plannen tot vermindering van de troepensterkte in Duitsland. De Britse premier zegde nogmaals toe, dat de En gelse troepen in Duitsland zodanig zullen worden bewapend, dat hun vuurkracht niet vermindert. DOLLARTINPOLDERING FUNEST VOOR EMDEN De minister van economische zaken van Beneden-Saksen, Herman Ahrens, heeft verklaard, dat de uitvoering van de Ne derlandse plannen tot indijking van de Dollart de dood voor de haven van Emden betekent. Beneden-Saksen wenst verte genwoordigd te zijn bij de besprekingen, die binnenkort over dit onderwerp in Den Haag zullen beginnen tussen Nederlandse en Duitse experts. Volgens de minister brengt het inpolderingsplan grote gevaren mee voor de Duitse economie. Produktiviteit is kern probleem In hun kwartaalbericht schrijft de Ne- derlandschè Handelsmij., dat gelet op de eisen aan ons industriële apparaat uit hoofde van de sterke bevolkingsgroei, de achterstand in de woningvoorziening en de noodzaak om ons internationale con currentievermogen te versterken, de hoge investeringsquota in Nederland (20%) niet mogen leiden tot het zoeken der beste dingsbeperking bij de investeringen. Er is venwel scherpere zitting nodig en stre ven naar investeringen ten behoeve van de produktiviteit. Te veel streeft men naar perfecte en luxe. Produktiviteit blijft het kernprobleem. Als wij normalisatie en typbeperking, efficiënte organisatie en produktieve investeringen verwaarlozen, zullen onze wensen naar meer en betere voorzieningen niet in vervulling gaan. Ook hekelt het kwartaalbericht, dat men de gemeenten gedwongen heeft tot onjuiste financiering door haar de toe gang tot de kapitaalmarkt te ontzeggen, doch de sluizen van de geldmarkt wijd open te zetten. Nederlandse graven in Thailand De begraafplaats der in Thailand ge storven Nederlanders te Kanchanabury aan de Birmaspoorweg ligt in een indruk wekkend mooie streek en wordt keurig onderhouden. Ieder graf is van een ijzeren plaatje voorzien met het Nederlandse wa pen. naam. rang en geboortedatum, aldus meldt de delegatie die in november 1956 de conferentie der interparlementaire unie te Bangkok heeft bezocht. Zij bestond uit de Nederlandse parlementsleden jhr. mr. M van der Goes van Naters, P. J. Kapteijn; ir. C. J. van Meel en mr. A. B. Roosjen, dae zich naar het binnenland be geven hebben om een krans met Neder landse kleuren te hechten aan het monu ment van de oorlogsbegraafplaats te Kan chanabury. Eveneens heeft de delegatie 't tweede oorlogskerkhof van Chunghai be zocht, hetwelk ook prachtig onderhouden wordt door een daarvoor te werkgestelde landgenoot. In de verte ziet men de blauwe bergen langs de grens met Birma, welke de spoorweg nooit heeft bereikt. Tandartsen niet eens met ziekenfondsen Na een groot aantal vergaderingen der onderhandelingscommissie ziekenfondsen- tandartsen met het doel een regeling te treffen voor de tandheelkundige verzor ging van ziekenfondsverzekerden per 1 april is het niet mogelijk gebleken tot overeenstemming te geraken. De alge mene vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering der tand heelkunde zal nu op 22 en 23 maart haar standpunt bepalen. Gemeenten doen mee aan het défilé op 30 april De Baarnse en Soester Oranjeverenigin gen hebben via de commissarissen der Koningin in de provincies uitgenodigin- gen laten richten aan de gemeenten om twee afgevaardigden te benoemen, die op een bijzondere wijze zullen deelnemen aan het défilé voor het paleis Soestdijk ter gelegenheid van de verjaardag van koningin Juliana op 30 april. Met de Xoordam zouden vandaag 6 uur n-m. van Rotterdam naar New York ver trekken dr. J- F Posthuma, president-di recteur der Herstelbank, Z.E. C. Morales, zaakgelastigde van Ecuador in Den Haag. de heer J. G. Heiser, onderdirecteur der Holland-Amenka-lijn. de Amerikaanse senator Ch. M. McKe Parr, dr. A. G. G. U. Beken, directeur van Gevaert Photo-Pro- duoten, Antwerpen. Krankzinnige wilde Montreal met dynamiet opblazen De politie van Montreal heeft zaterdag een ramp kunnen voorkomen, door een 21-jarige krankzinnige neer te schieten, die met een valse neus, een namaakbril en een badmuts op, een bankgebouw was binnengedrongen. De man had een zo lach wekkend voorkomen, dat de bankem- ployees het aanvankelijk als een grap beshcouwden toen hij een revolver op hen richtte. Hij dreigde het gebouw in de lucht te laten vliegen en schoot, om schrik aan te iagen, tweemaal in het plafond. Na twin tig minuten kon de politie de beambten uit hun benarde positie bevrijden, door de bandiet neer te schieten. De badmuts verborg een stel draden, die in verbinding stonden met een batterij in zijn zak en 39 staven dynamiet, die hij onder zijn kleren droeg. In een van zijn zakken vond men de sleutel van een ba gagekastje van het centraal station. Dat kastje bleek een tijdbom te verbergen die, zo zijn was ontploft, het gehele station met de grond gelijk zou hebben gemaakt Claimemissie Ned. Overzeebank De Nederlandse Overzeebank emitteert 20 maart f 4,4 miljoen aandelen aan toon der van f 500 voor de helft winstdelend in boekjaar 1/10 1956 t.m. 30/9 1957. a 125 met claim voor 5 oude op 1 nieuw; begin claimhandel 13/3, storting Officiële tering wordt gevraagd. Emissie houdt verband met kapitaalsverhoging van de Nederlandse Bank voor Suid-Afrika Be perk, die zich vorspoedig ontwikkeld en gelijke tred houdt met economisohe ex pansie van Zuid-Afrika. Beperk zal kapi taal verhogen tot 2.5 min. pond sterling door uitgifte van 500.000 nieuwe aandelen van 1 p.s. tegen 28/6 sh. per aandeel, met claim voor 4 op 1. Belang der N V in Be perk over verhoogd kapitaal blijft 894 Kapitaal der N.V. f 50 min., w.v. f 22 min geplaatst en gestort. Overal breidt relatie kring en omvang der zaken zich uit. Re sultaten vier eerete maanden 1956'57 niet minder gunstig dan jaar geleden. Bevre digend resultaat verwacht Overstromingen in Oost-Java: 60.000 daklozen Ruim zestigduizend personen zijn in Soerabaja, Malang en Kediri (Oost-Java) dakloos geworden door uitgebreide over stromingen tengevolge van het buiten de oevers treden der Brantas. Het water overstroomde met geweld sawah's en de sa's. In één district staan 35 desa'6 onder water. Te Bandjeng nabij Soerabaja zijn duizend woningen vernield. Ook Madoera is geteisterd en 4000 mensen zijn naar ho ger streken gevlucht. Algerijnse officieren vragen ontslag In het weekeinde hebben de Franse veiligheidstroepen in Algerije meer dan 110 opstandelingen gedood of gevangen genomen. Zij verloren zelf vier man. Vijftig mohammedaanse officieren van het Franse leger hebben president Coty schriftelijk ontslag gevraagd. Zij verklaar den zich door de huidige gebeurtenissen in Algerije voor een gewetensconflict ge plaatst te zien. Zij zouden namens alle dienstdoende Algerijnse officieren spre- Bruno Walter had hartaanval De beroemde dirigent Bruno Walter heeft zaterdag in New York een hart aanval gehad. Hfj werd opgenomen in een New Yorks ziekenhuis. Volgens de laatste berichten is zijn toestand bevre digend. De 80-jarige Bruno Walter zou die dag de matinee-uitvoering van Mo- zarts ..Die Zauberflöte" in de Metropo litan Opera hebben gedirigeerd. Vermiste gevonden. In de bossen te Woudenberg is tijdens een drijfjacht bij toeval het stoffelijk overschot gevonden van de sedert 1 oktober vermiste mr. J. A. van der Mersch (81), oud-kantonrechter te Zeist. Hij is indertijd blijkbaar op een wandeling door de dood overvallen. Hongaarse gevangenissen kunnen arrestanten niet verwerken Het aantal arrestaties bij de intensieve oolitie-actie in Hongarije schijnt zo groot te zijn. dat men de contra-revolutionaire arrestanten niet meer kan onderbrengen in gevangenissen. Bij Boedapest zal nu een oud-interneringskamp, dat dateert uit de Stalinistische periode, worden her- Gisteren is via radio en pers opnieuw een felle aanval gedaan op kardinaa Mindszenty. Men noemt de geestelijke „de leidende figuur van de contra-revo lutie". Nehroe kri igt weer Sow jet-vliegtuig De Sowjetregering schijnt bezorgd te zijn, dat de premier van India. Nehroe zijn verkiezingscampagne niet volgens plan kan voltooien. Met spoed is de pre mier een nieuwe Ilyoesjin geschonken ter vervanging van het oude vliegtuig, dal onlangs met Nehroe aan boord een nood landing moest maken. Bovendien schonk de Sowjetunie een nieuwe motor om het .oude vliegtuig te herstellen. KARF.L DE GROTEPR1JS VOOP SPAAK De Karei de Groteprijs van de stad Aken is toegekend aan de Belgische minis ter van buitenlandse zaken Paul Henri Spaak. Sinds 1950 wordt de prijs jaarlijks toegekend aan degene, die wordt be schouwd het meest te hebben bijgedragen tot de Europese eenheid. Verleden jaar was Sir Winston Churchill de winnaar Volgens traditie wordt de prijs op hemel vaartsdag in de oude troonzaal uitgereikt Janine van Mever won prijs van Ned. Impresariaat De Stichting Het Ned. Impresariaat heeft dit jaar na een selectie uit 80 bij haar aangesloten jonge kunstenaars, de Rotterdamse pianiste Janine van Mever de prijs toegekend: een recital in Am sterdam. Geen hoogovens op De Beer nodig. Westland behoeft geen nadeel te ondervinden Naar de Staalstudie-stichting mede deelt. is na technisch onderzoek gebleken dat indien tot de bouw van een hoog oven-staal- en walsbedrijf op Rozenburg mocht worden besloten, voorlopig niet of nauwelijks gebruik behoeft te worden gemaakt van het essentiële terrein in he' natuurreservaat De Beer. zelfs indien later tot uitbreiding van het bedrijf tot een jaarcapaciteit tot een miljoen ton zal worden overgegaan. De deskundigen hebben vastgesteld, dat door middel van enige, ofschoon kostbare voorzieningen, kan worden bereikt, dat de in het Westland gevestigde tuinbouw bedrijven geen schadelijke gevolgen zul •en ondervinden van een hoogovenbedrijf op Rozenburg. Meer premie gevraagd voor eigen bouw De N.V. Bouwkas van Nederlandse ge meten heeft zich nogmaals tot de minis ter van volkshuisvesting en bouwnijver heid gewend met het verzoek de rijks subsidie ingevolge de premieregeling en de regeling „Bevordering eigen woning- bezit" nader te bezien. De bouwkas be oogt, dat de huurverhoging van 25 pet weliswaar de marge zal vergroten van hen die bereid zijn een eigen woning te bou wen, maar dat deze huurverhoging hel evenwicht tussen bouwkosten en dekken de huren nog allerminst tot stand brengt. De bouwkosten zijn ook meer gestegen dan de loonsverhogingen, zo wordt verder opgemerkt. Dit alles bijeen betekent, dat de minimum-inkomstengrens, waarmee men redelijkenvijs nog een eigen woning kan financieren, ongunstiger is komen te liggen dan toen de premieregeling kracht werd. Nu de regering het eigen woningbezat wil bevorderen, aldus de bouwkas, zal een verhoging van de var rijkswege beschikbaar gestelde premie; niet achterwege kunnen blijven. Markt- en visserijberichten aaide produkl n andere bre p. Tot de dui zegd. brengen rode een opgeslagen. Het hoofdartikel liswaar in prijs gedaald, maar de toch nog voor A f 35 tot f 100 somde f 35 tot f 40. Zoals tot f 100 in eerste soort en in B-kwalit f 20 tot f 40. Witlof was iets steviger, teit van f 35 tot f 45 en B f 20 tot f 40 kg. Knolselderie komt slechts in kleine heden aan de markt, loopt ook terug in V werd verkocht van f 5 tot f 19 per 100. ROTTERDAM, irima's boven notering. IJMU1DEN, 1 maart. Prijzen van zaterdag: eilbot 350—260, gr. tong 300—260, grm. 290— I 300—265. II 265—250, larbot I 300—220 per kg; 73—51, gr. schol 29—33. grm. 28—22. kim. 38— 25. kl. I 35—20, II 28—8, schar 24—8, bot 9—8, II 25—8, wijting 18—8, g I 36—32. mid. 31— 26-^-21, har •w. 16—13. wit 25 per 50 kg; f Nieuwe werf te Vlissingen Indien de onderhandelingen slagen, zal Vlissingen binnen twee jaar beschikken over een werf voor kustvaarders en andere schepen tot 2800 ton, met 500 arbeiders, na overneming van de Zeehondenwerf door de Hilversumse industrieel A. Couperus, die hierin enkele miljoenen zal steken. De werf stamt uit de tweede helft der zestien de eeuw en bouwde fregatten voor Michiel De Ruijter. Thans legt zij zich toe op ijzeren schepen. Men wil de Vissershaven kopen. De eerste tijd zullen wel spannin gen op de arbeidsmarkt optreden, daar D« Schelde met een tekort aan werkkrachten Personeel gevraagd Hulp in de huishouding v. dag of d.e.n., in gezin van 2 pers., met huiselijk verkeer. Mevr. van Staalduinen, Veenkade 104, Den Haag. Huishoudster, wegens hu welijk der tegenwoordige ge vraagd een nette huishoud- bij alleen wonende da- (niet hulpbehoevend). Mevr. A. den Haan van Delft O'egstgeesterweg 11, Rijnsb., tel. 1718-3368. Gevraagd nette meisjes en gehuwde dames, voor licht inpak- en sorteerwerk. Ook voor enige of halve dagen. Zuid-Hollandse Loonbedrij ven, Valkenburg (Z.H.). Enkele Jongens gevraagd. Leeftijd 15—16 jaar, bij ge bleken geschiktheid hoog loon. NIVEPA, Oude Vest 207, Leiden. In klein gezin wordt hulp in de huishouding voor de dag gevraagd. Pr. Hendrik laan 8, Oegstgeest. Telefoon 21518. Enkelo meisjes gevraagd, leeftijd 1516 jaar, bij geble ken geschiktheid hoog loon. NIVEPA, Oude Vest 207, Lei- Werkster gevraagd voor lVa dag p. week. Tevens een jongen van 15 tot 18 jaar voor tuinderswerk. H. v. d. Nagel, Hoofdstraat 119, Val kenburg (Z.H.). Zo spoedig mogelijk gevr. een Hulp-concierge. 24 uur p. week. Salaris volgens Rijks regeling. Br. no. 8967. bur. bl. Gevraagd wegens huwelijk der tegenwoordige een i winkeljuffrouw en een leer ling winkelmeisje. Tevens kan geplaatst worden Jongen v. bakkerUwerk. J. Boonekamp, Bakkerij Witte Hek". Adm. de Ruy- terlaan 2. Katwijk aan Zee Telefoon 2208. Gevr. in rusthuis „Zonne- weelde". Oranjelaan 2. Oegst geest. zelfst. hulp van 8 Personeel aangeb B-z.a. net meisje, 20 j., als hulp in huish. voor h. d. Br. no. 8968, bur. blad. Te huur gevraagd Onderwijzer ziekt per 1 april goed pension in Katwijk Br. naar Ev. Meijsterlaan 65, Utrecht. Te huur aangeb. Te huur voor juffrouw, direct of later gestoffeerde lichte kamer, mooi uitzicht, met keukentje op vrije 2e etage in Burgemeesterswijk. Br. no. 8965, bur. blad. Woningruil Aangeboden: een zonnige 5-kamer flat, middenstands woning. Beneden verdieping met, riant uitziicht. In n-uiil voor heel huis met tuin, ho ge huur geen bezwaar. Br. onder no. 8964, bur. blad. Aangeboden heel huis aan ae rand van de stad. suite, 3 slaapkamers, balcon, tuin, en schuur, grote zolder, dou checel. Tel. 31520. Gevraagd: huis event. Prof.wijk of om geving. Br. no. 8966, bur. blad. Tc koop gevraagd Wij betalen veel geld voor gebruikte goederen zoals ra dio's, stofzuigers, pick-ups, grammofoonmotoren, elektr. motoren, meubelen, fietsen, brom- en motorfietsen, auto's In- en Verkoop G. van Vliet, Janvossensteeg 34. Te koop aangeb. H.H. Kappers. 4 Draai bare stoelen met verstelbare rug. in prima staat te koop elk aann. bod. Te zien Meerdervoort 317, Den Haag. Telef. K 1700-395025. Aangeboden Kinderwagen, merk „Patria". een demi, m n een costuum m. 52. Goejestraat 36. Kinderwagen, pitriet f 25, divan f 15. Te bezichtigen maandag na 8 uur. Utrechtse Veer 10, Leiden. Aangeb. Rietsalonameubl., bestaande uit 2-zitsbank, 4 fauteuils en ronde tafel. Em- malaan 80, Oegstgeest. Aangeboden wegens over- compl. goede kantoorschrijf machine. Uiterste prijs f 75. Lorentzkade 45. Wegens vertrek Philips ra dio, pracht geluid f 100, Phi lips p.-up 3 snelh. met saf fier in cassette 60. Ruton sleestofzuiger 125 v als nieuw f 45. Jongensfiets compl. als nieuw 75. Hoogl. Kerkgr. 42 Aangeboden Singer hand naaimachine, i.g.st.. met gar. Prijs f 45. Singer handnaai- machine (ringspoel) in pril staat met gar. Prijs f 85. He- renstr. 23, Leiden. Tel. 32027 9 Graszoden In elke hoeveel heid aangeboden. J. L.7 Phi- ldppo. Margrietstraat 5, tel. 26414. Ambonstr. 12, tel. 31512 Diversen Solex Standaard 349.50 p.m. 17.30, Solex de Luxe 395.—, p.m. 20.24, inclu sief AH Risk verzekering. Service Station Gebr. Huis man. Hogewoerd 66—68, Tel. No. 31292. Iedereen is enthousiast als wij uw matras overtrek ken met damast. 1-pers. van af 19.50, 2-pers. 26.50. Smits Bedden-tapijtenmaga zijn. Mare 98. Vrouwensteeg No. 9. Telefoon 23913. Delftsche Zaadhandel, Ge- versstr. 65, Oegstgeest, Telef. 25494. Groenten- en Bloe- menzaden. Vogelzaden, Hon denbrood. Bestrijdingsmidde len. Gereedschappen. Voor uw schuimrubber matras moet u in 't Schuim rubber- en Plastichuis zijn, Mare 70. Wij confectioneren voor u in elke vorm schuim rubber en schuimplastic leveren u dit in elke afme- Slagerij Pieterse. Dinsdag, woensdag en donderdag 500 gram gehakt van 1.70 f 1.40. Onze bekende rook worst 0.32 per 100 gram. 0.75 per 250 gram, 1.35 per 500 gram. Rauwe rook worst 0.38 per 100 gram. Herenstraat 29. O Zo goedkoop slaagt u ner gens om uw bed te overtrek ken met een mooie damast! 1-pers v.a 19.50; 2-pers. v.a. 26.50. De Kleine Winst, Haarlemmerstr. 51, Leiden. Duitse. Oostenrijkse en Zwitserse Dames en Heren, 1465 jaar, wensen corres pondentie met Holland. In lichtingen gratis. Wereldkoe rier. Postbus 6057, Rotter dam. Telefoon 33421. Mechelse stoelen, tafels, radip. prima ringspoel Sin ger trapnaaimach prachtige open blanke haard, spiralen, kasten, ladekastje, winkel ladekastje. modern dressoir, Leeuwenkopstoelen, clubs, divan. W. F. Kooreman, Nwe Rijn 9, t.o.v. V. en D. Let op telefoon 23261. Wonderverfü! 1 x vei prachtig resultaat. Enorme dekking, hoge glans, schilder adviseer ik, probeer het eens, volle garantie. Lak- plamuur in tube. Verder alle materialen, voor iedere beurs. Rich. J. Blok, Hogewoerd 62, telef. 23123. Behangen? Hoe moet dat nu precies Inlichtingen door er- cend behanger. Grootste keus. R. en D. behang. Grondpa- pier. linnen, spijkertjes, plak sel. bitumpapier (tegen vocht) kinderrand. glaspapier, enz. Rich. J. Blok, Hogewoerd 62, telef. 23123. Juist Nu koopt U het voordel igt Uw Colberts en Pantalons bij M. de Vries Haarlemmerstr. 149. Plastic tuinslang p. meter 0.35, spaden 4.75. harken 0 90, grasmachines 33.50, bloem en tuinbouwzaden, schoffels, kippengaas, harm. gaas. punt- draad. vlechtdraad enz. A. J. Hartwijk. Nwe Beestenmarkt 79, Leiden. Telefoon 26627. ALLEEN GEVESTIGD: TERBREGSEWEG 262 Telefoon K 1800—28617 na 18 uur: Telefoon 2162S leden nieuwe Jeep-Trekhaken Te koop aangeb. Winkelpand met woning op prima stand te Oegstgeest. Binnenkort leeg te aanvaar den. Brieven onder no. P9C Bureau van dit blad. N.V. OPTISCHE INDUSTRIE „DE OUDE DELFT" a. voor haar MECHANISCHE AFDELING DRAAIERS FREZERS BANKWERKERS b. voor haar AFDELING LAKKERIJ SCHILDER-SPUITER PRECISIEWERK een interessante en prettige werkkring. Goede sociale voorzieningen Winstuitkering; Reiskostenvergoeding; Bedrijfspensioenfonds; Bedrijfskleding. GEEN MASSA-FABRICAGE. Aanmelden dagelijks van 9-12 en 14-17 uur, alsmede dinsdags en vrijdags van 18.30-20 00 uur aan Van Miereveltlaan (t.o. het Groene Kruis), Delft, Telef. 01730—24044. Schriftelijk: Oude Delft 36 (t.a.v. afdeling Personeelszaken), Delft. TAST TOE 7 IS VAN EXTRA VOORDELIGE DAGRECLAMES 500 gr. bacheevlees 1.38 500 gr. verse worst 1.88 200 gr. lunchworst Ö.58 100 gram bacon 0.52 f WOENSDAG 4 500 gr. gehakt h.o. 1228 t Biefstuk tart., p. «fc. 0.30 f 200 gr. haagse leverw. 0.48 t 100 gr. rookvlees 0.58 EXTRA WEEKRECLAMES DONDERDAG 500 gr. doorr. runderlappen 1.28 500 gr. doorr. speklap. 0.98 200 gram zult 0.38 100 gr. procureurspek 0252 100 gram PEKELVLEES en 100 gram TONGEWORST 0.80 500 gram heerlijke FALINGRO OKW O RST 1.25 500 gram DOORREGEN RUNDERLAPPEN 1.35 500 gr. karbonade, i 500 gr. doorr. i 500 gr. dik rookspek 0.98 kl. beentje 1.70 4 speklappen 1.— 500 gr. magere 500 gr. gehakt h.o. 1.40 4 500 gr. mag. speklap. 1.40 4 runderlappen 2 500 gr. verse worst 1.50 4 500 gr. mag. rookspek 1.60 4 500 gr. braadkrabjes 0.90 HAAL HET VLUG EN VOORDELIG DIJ TEEKEIVS SLAGERIJEN 6 VOOR HET HELE GEZIN WIJ VRAGEN: Vakbekwaam Persoonlijke sollicitaties dagelijks of brieven met volledige inlichtingen aan de afd. Personeelszaken Vroom Dreesmann Leiden N.V. GEVRAAGD Enige administratieve kennis vereist, In het bezit van rijbewijs personenautomobielen 8970 bur. v.d. blad. 113 Toen Biekkie. na afscheid van de Trillende Esp te hebben genomen, weer naar de anderen terugliep, was hij een ogenblik bevreesd, dat de Pientere Panier 5.eT, m!sschien zou vragen wat hij met de Trillende Esp besproken had. Maar de hoofdman legde niet de minste nieuwsgie rig a£,n de dag- en Blekkie herinnerde zich eensklaps weer dat nieuwsgierigheid a e °§en van de Wildianen een zeer grote HWa!. e" dat de Pientere Pantei ,bentden z.lc£ achtt.e om informe xr wat ^em n'et verteld werd «f j sprak hii er zelf met geer woord over en eerst toen ze het Wildianen dorp verlaten hadden en hun tocht wee' v?rteWe hij wat de Trillende Esp hem had medegedeeld Boêdnnfmo®t"'eer' jonge": wie Soed doet °nt*Bnrt 7». oom Bram. „Als jij die Blauwe Eekhoorn toen niet had geholpen, zou je nu geen vijftienduizend knollers rij ker zijn. Maar je ziet wel dat zelfs onder de_ Wildianen je roem je al vooruitgereisd Biekkie knikte glimlachend terwijl d« luto, met Jojo achter het stuur, voortsuis- le door de dichte bossen. De Linke Beer en de oude Weelde reis- Jen met hen mee naar Foesfoessaskewan. vaar ze van het geld, dat ze van Biekkie ?ekregen hadden, allerlei inkopen wildei gaan doen. Oom Bram vroeg hen of ze geen zin hadden een paar dagen bij hem te komen logeren, maar zowel de woudlope als de oude trapper schudden him hoofd. „Het is reuze vriendelijk van u aangebo Jen, mijnheer Spoeling", antwoordden ze „maar wij kunnen het niet langer dan eer halve dag in een stad uithouder Al die bossen en de open vlakten. Wij voelen ons alleen in de natuur maar thuis". In een van de drukste winkelstraten van ie stad namen ze afscheid van het merk waardige tweetal en daar reed Jojo recht op huis aan. Toen de villa van oom Bram tussen de bomen door opdoemde, slaakte de heer Spoeling een zucht van diep behaaglijke tevredenheid. „Zo, ik ben blij dat we er weer zijn, jon- .ens", sprak hij voldaan. „Ik hoop dat we 11e avonturen hier er hebben opzitten. Ik oor mij vind het nu weer welleties1" En in Foesfoessaskewan beleefden de rinden inderdaad niets vermeldenswaar- Jigs meer Maar direkt bij hun aankomst n Pippeldrecht reeds stond hun al weer ;en nieuw, merkwaardig avontuur te wach ten Daarover zullen we jullie vertellen in het volgende verhaal Spekkie en Biekkie en de Meester-Vernjommer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 8