Dank zij vijl Scheven ingse strafgevangenis ontvlucht World Press middelmatige expositie Photo" is een NIEUWS "tdeSLEUTELSTAD Ds. Hubeek bevestigde leden van orgaan van bijstand Heemschut is bezorgd over Leidse plannen Nederlands schip als eerste door Suezkanaal Aan bloemencorso - eind april - wordt al hard gewerkt NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 11 MAAi> Terwijl zangkoor oefende Woonwagenbewoner stelt bewakers en speurhond voor raadsel TVTaar ons eerst thans is gebleken, heeft vrijdagavond opnieuw een ge- 1 strafte kans gezien uit de gevangenis aan de Pompstationsweg (Sche- veningen) te ontsnappen. Ditmaal was het een woonwagenbewoner, die, veroordeeld wegens diefstal, wel op een zeer ongewone en onverwachte wijze de plaat poetste. De man, die in de gevangenis aangewezen was als reiniger en als zodanig tot volle tevredenheid van zijn bewakers zijn werk zaamheden verrichtte, heeft kans gezien een ongeveer twee centimeter dikke spijl door te zagen, waarna de weg tot de vrijheid voor hem openlag. Tot op heden ontbreekt van de vluchteling ieder spoor. Deze ontsnapping, waarover door de be voegde autoriteiten een angstvallig stil zwijgen wordt bewaard, heeft vrijdag avond in de Scheveningse gevangenis nogal enige opschudding verwekt. Dat e gevangenen vla de luchtplaats of werk plaats over de muur verdwijnen, wee men zo langzamerhand wel. maar dat eei gedetineerde kans zou zien brutaalwe een spijl door te zagen en daarna lang een zodanige weg de vrijheid te kiezer dat men zaterdagmorgen tegen twaalf uu pas wist hoe de uitbreker dit gedaan had, is nog nooit „vertoond". De woonwagenbewoner, zekere S., klein van postuur en tenger gebouwd, moet zijn met succes bekroonde ontvluchtingspo gingen uitstekend hebben voorbereid. Hij was hiertoe in de gelegenheid, omdat hij als reiniger regelmatig de ramen moest schoonhouden en ook poetswerkzaamhe den moest verrichten. Hij is op welke wijze ls nog een raadsel in het bezit gekomen van een ijzervijl of -zaag. Met behulp van dit gereedschap heeft hij de ijzeren barrière kunnen doorbreken Ka het bad Heerlijk verfrist moet hij vrijdagavond door Scheveningen en Den Haag hebben gelopen, want vrijdagmiddag was de man in het bad geweest, zoals alle gevangenen zich op deze middag kunnen baden. In de vooravond, na het eten gebruikt te hebben, heeft de man zijn kans schoon gezien. Hij was lid van het zangkoor dat door de gedetineerden is gevormd en in plaats van vrijdagavond naar de weke lijkse repetitie van het koor te gaan, heeft de woonwagenbewoner in zijn eentje het lied der vrijheid gerealiseerd. Tijdens de zangrepetitie werd de woon wagenbewoner niet gemist. Men dacht daar, dat hij elders aan het werk was. terwijl de bewakers in de vaste veronder stelling verkeerden, dat de man met zijn medegevangenen de kunst diende en het hoogste lied uitzong Vogel gevlogen De werkelijkheid was echter anders. Want toen de repetitie ten einde was en de gevangenen naar hun cel werden ge bracht, bleek de vogel gevlogen. Onmid dellijk werd er alarm gemaakt en met het opsporen begonnen. Echter zonder succes. Ook met een speurhond kwam men niet verder, omdat het geregend had. Hier kwam nog bij, dat men, naar later bleek, aanvankelijk in een geheel ver keerde richting heeft gezocht. Zaterdag morgen tegen twaalf uur kon men pas goed vaststellen op welke wijze de man buiten de gevangenis is gekomen. Aan het einde van een stille gang, waar bijna nooit een gevangene komt, heeft de WARMOND Tafeltennisvereniging Steeds Vooruit De uitslagen van de afgelopen week zijn: Dames: Steeds Vooruit IMVO 2 37. Heren: DWL I—Steeds Vooruit I 1—9. Steeds Vooruit IISparkler 3 46. Steeds Vooruit IV—Den Burcht V 4-^-6. Junioren: Pit '54 IISteeds Vooruit I 7—3. Programma voor deze week: Dames: maandag te Warmond Steeds Vooruit I—DSB 2. Heren: maandag te Warmond Steeds Vooruit I DSS I, dinsdag te Alphen Ba ronie ISteeds Vooruit III. Junioren: zaterdag te Warmond Steeds Vooruit IDocos II. i ruit dikke spijl doorgezaagd de hoge buitenmuur op zijn gemak om ten slotte verdwijnen. Dit laatste was voor hem vrij gemakke lijk, omdat er in verband met verbou wingswerkzaamheden in de werkplaats altijd wel een ladder is te vinden, met behulp waarvan men op de muur kan komen. Eenmaal op de muur gezeten, heeft de man zich langs de klimop naar beneden laten glijden. Vernielde klimop langs deze gevangenismuur vormde de stille getuige van het ontsnappingsavontuur. Géén ruchtbaarheid Aan deze ontsnapping is door de be voegde autoriteiten geen ruchtbaarheid gegeven. Tot en met zondagavond was er via het politie-telexnet nog géén verzoek tot opsporing van de ontvluchte gedaan. Hoewel men van de veronderstelling uitgaat, dat ook deze vluchteling wel weer achter de tralies zal terugkeren, moet dit toch niet zo zeker worden ge acht. Enige maanden geleden zijn niet minder dan drie gevangenen uit de Sche veningse gevangenis ontsnapt. Twee kor men weer aanhouden, waarvan er één in de korte tijd van zijn vrije leven nog ee inbraak in een Rotterdams warenhui: pleegde. De derde man is echter nog steeds zoek. Men kan zich afvragen, of deze „third man" wellicht samen met de woonwagen bewoner, niet in volle vrijheid van hei lokkende voorjaar geniet! \ise>ux>&i vaw Plechtigheid in Marekerk „Er is nu meer besef van verantwoordelijkheid gekomen" PEN PERIODE VAN STRIJD, die begon bij het vertrek van ds. H. C. Ha- gen, jaren geleden in de Nederlandse Hervormde Gemeente van Lei den, is gisteravond in de Marekerk afgesloten. Met ds. Hagen nam de laatste predikant van de vrijzinnige richting afscheid en sindsdien is van deze modaliteit geen voorganger meer in de Gemeente van Leiden werk zaam geweest. Ds. W. J. H. Hubeek bevestigde nu een zestal ambtsdragers, zowel geestverwanten als orthodoxe kerkeraadsleden, waarmee zijn positie in de plaatselijke Gemeente, waar hij met een bijzondere opdracht van de centrale kerkeraad arbeidt, niet alleen verstevigd, maar ook gelijkgesteld werd met die van zijn ambtgenoten. Na de gebruikelijke liturgie las ds. Hubeek zijn tekst uit de Romeinenbrief 14 12: „Zo zal dan een ieder onzer vooi zichzelf rekenschap hebben te geven aar God". In dit hoofdstuk wordt dc verhou ding tussen heer en slaaf weergegeven God, Die de Heer van ons leven is, doet ir Jezus een beroep op onze verantwoorde lijkheid; de mens zal van oordeel en ge richt moeten weten. Bij de broedermoord van Kaïn riep deze als antwoord op Gods vraag: „Ben ik mijns broeders hoeder?" Op alle terreinen van het leven valt op te merken hoe het verantwoordelijkheids besef bezig is te dalen, zo toonde ds. Hubeek aan. Speciaal ginger zijn gedach ten ook naar 't verkeersvraagstuk, v bij met het leven van de medemens ge spot wordt. Op de vraag welke instantie de mensen tot besef van verantwoorde lijkheid oproept, meende ds. Hubeek „het geweten" te moeten antwoorden. De Bij bel zegt ook, dat de mens verantwoorde lijk voor zijn doen en nalaten is. Daar is echter ook een grens aan die verantwoor delijkheid, een limiet van geestelijke in houd. Ieder van ons zal eenmaal reken schap hebben af te leggen aan God. „Moge het zo zijn, dat wij ons van de ons opgelegde taak kwijten, en de Heer met Zijn genade, ziende op ons leven, eenmaal dit woord van verlossing spreken zal: „Zie. over weinig zijt gij getrouw ge weest. over veel zal Ik u zetten, ga in de Welstandscommissie heeft stad een kwade dienst bewezen HET MAANDBLAD HEEMSCHUT van de Muider slotvoogd Ton Koot heeft in het laatstverschenen nummer uitgebreide aandacht besteed aan Leiden. Het moet gezegd worden, dat de schrijver Boschma niet be paald te spreken is over de gang van zaken op het stadhuis; B. en W. krij gen nogal het een en ander te horen over het voornemen om het laatste stukje Levendaal te dempen. Ook de bouw van de Twentse Bank in de Breestraat kan geen bijval vinden bij de oudheidminnaars. De schrijver heeft de memorie van ant woord gelezen van burgemeester en wet houders over de aanleg van een rondweg om Leiden. Eerst dacht men, dat Leiden op de goede weg was, maar de oplossing is minder radicaal dan thans noodzakelijk schijnt. Een aantal raadsleden heeft de wens te kennen gegeven het laatste stukje Levendaal, tussen Korevaarstraat en Steenschuur, te dempen. Dit voorstel wekt de verbazing van de bond Heemschut, want in z'n incidentele demping ligt geen enkele verkeersoplos- sing. Wanneer er een weg gereed zal zijn, ls het onherstelbare geschied De entou rage. die nu de Bibliotheca Thysiana mar keert, is dan volledig verknoeid door een brug over het Rapenburg en een gedempte Groenhazengracht. De onlangs gerestau reerde Lodewijkskerk zal zich dan niet meer in het water spiegelen, maar een parkeerplaats om zich heen vinden. Het artikel spreekt de wens uit. dat het nooit zover zal komen. Leiden is niet gebaat met demping van het laatste stukje Le vendaal en nog minder met het daarvan te verwachten gevolg. Twentsche Bank De heer Boschma is nog niet uitgekeken in Leiden, want ook de bouw van een bank aan de Breestraat heeft z'n bewon dering niet. eD Twentsche Bank gaat een geheel nieuw complex optrekken op de plaats van het tegenwoordige kantoor met de aangrenzende panden Breestraat 79, Diefsteeg en Langebrug. De Bond Heem schut deed in 1956 vergeefse pogingen om het hoekpand aan de Breestraat met het aardige trapgeveltje en de gevelsteen te redden. De schrijver vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat het gemeentebestuur, nog wel geadviseerd door» welstands commissie. toestemming gegeven heeft tot uitvoering van de plannen voor de nieuwbouw. Volgens de tekening komt er aan de Breestraat een uiterst plompe gevel, waarvan de ramen z.g. zijn aangepast aan de overige gevels daar ter plaatse. Het blad tekent hierbij aan, dat o.m. het be loop van de daklijn iedere beschrijving tart; de achtergevel van het gebouw aan de Langebrug zal, terwille van een par keerterrein, enige meters naar achteren worden opgetrokken, waardoor de gevel- wand aan de Langebrug zal worden ge schonden. De heer Boschma besluit met de conclusie, dat de welstandscommissie in haar prille bestaan de stad een kwade dienst heeft bewezen, die te erger is, om dat zij de Twentsche Bank hot besef had moeten bijbrengen, dat de plaats van het kantoorgebouw in het oudste stadsdeel van Leiden verantwoordelijkheid voor het daar nog aanwezige stadsschoon met zich brengt. vreugde van uw Heer in," zo eindigde ds. Hubeek zijn woordbediening. Hierna werden de heren M. Bosselaar, J. H. Gunning, J. H. van Krieken, J. H. Memelink, M. G. H. den Haan en G. F. E. Kiers tot lid van de kerkeraad bevestigd, eerstgenoemde vier tot ouderling en de beide laatsten tot diaken. Drie van de nieuwe ambtsdragers behoren tot de rechtzinnige en drie tot de vrijzinnige modaliteit binnen de N.H. Kerk. Volgens de nieuw§ kerkorde zijn dezen thans als commissie van bijstand aan het pasto- raatswerk van ds. Hubeek toegevoegd. Een bijzonderheid is, dat hierbij ook eer kleinzoon ls van ds. Hagen Ook een doch ter van deze predikant woonde de dienst bij. Historisch gebeuren Aan de bevestiging deed ds. Hubeek nog een persoonlijk woord voorafgaan, waarin hij de plechtigheid van deze avond een historisch gebeuren noemde. Er wordt een tijdperk van strijd afgesloten en er vangt een nieuwe periode aan. Veel is er sinds het vertrek van ds. Hagen gebeurd. Er is echter meer besef van verantwoor delijkheid gekomen. „Wij zijn leden van één Gemeente en dienaars van één Heer. Door het orgaan van bijstand wordt de mogelijkheid geopend, geschillen te bruggen en voortaan werkelijk als één Gemeente met elkaar te leven," zo sloot ds. Hubeek dit korte woord. Deze bevestigingsdienst werd nai de centrale kerkeraad bijgewoond door ds. D. J. Vossers en ds. J. de Wit en een afvaardiging van de Vereniging van Vrij zinnig-Hervormden. Van deze groep was er de vice-voorzitter P. A. Wisse. Na afloop boden deputaties in de con sistorie de nieuwe ambtsdragers geluk- Rest nog te vermelden dat binnenkort van de kerkeraad van Oegstgeest aan welke Gemeente ds. Hubeek eveneens verbonden is een overeenkomstig be sluit kan worden verwacht. VALKENBURG Chr. landarbeiders bijeen de Ned De afdeling Valkenburg van Chr. Landarbeidersbond kwam i Vries bijeen voornamelijk om hoofdbestuurslid de heer I. Vermaas. D* voorzitter, de heer Jac. Korperehoek. las een gedeelte uit Romeinen 8. Hij vond het jammer, dat niet alle leden aanwezig wa ren. Ook op het terrein van de organi satie zal men immers zijn tijd moeten verstaan. De heer Vermaas zei iets over het C.A.O., een contract, dat door de nieuwe veranderingen nogal tegenkanting onder vond. Het aantal vakantiedagen is ver groot en de vakantietoeslag is verdubbeld Bij al deze maatregelen zal de houding van de N.C.L.B. waardig moeten zijn. Helaas zijn er nog veel mensen, die. ondanks de richtlijnen van de organisa ties, toch nog veel dingen verkeerd doen. De N.C.L.B bestaat nu ruim veertig jaar en wordt steeds groter, maar daar door is de kans ook groot dat het onder linge contact verflauwt. We kunnen niet l06 staan van elkaar. Daarom zijn er ook districts- en bestuursbonden gevormd waar men geschoold kan worden. Spr. vond het jammer, dat de samen werking tussen de organisaties verbroken is. Hij meende, dat het bisschoppelijk mandement daaraan niet vreemd is. Wa men dacht als opbouw is in werkelijk heid afbraak geworden. In een geanimeerde bespreking werden verschillende organisatorische vragen be antwoord; het was een leerzame avond. Vrouwenwereldgebedsdag De afdeling Valkenburg van de Ned Christenvrouwenbond en de Geref. vrou wenvereniging kwamen in de zaal bij de Hervormde kerk bijeen. De liturgie de wereldgebedsdag werd gelezen mevr. Lekkerkerker-van Petegem en Minderhout. De collecte voor de diverse zendingscorporaties bracht ruim zestiei gulden op. Ongeveer vijftig vrouwe: woonden de samenkomst bij. Schaaknieuws Het gaat de favorieten voor de beke: niet erg voor de wind. H. Ouwersloot vond J. van Egmond tegenover zich en moest in een korte, doch felle partij de vlag strijken. Th. van der Vijver deelde met M. van der Meij de winst, nada: vrouwe Fortuna dan de een en dan de ander had toegelachen. L. Noort verzuim de de juiste voortzetting en moest ook met remise genoegen nemen. De stand is nu: L. Noort 15 gespeelde partijen, 11 Vt punt, D. Ouwersloot 1410: Th. v. d. Vijver 1610; H. Ouwersloot Zzn. 209%; A. Imthorn 179; H. Ouwer sloot 107Vz; H. Russchenberg 136; R va nder Meij 13—6; H. Bos 15—4!s; J. van Egmond 111. NOORDW1JKERHOUT De afdeling Sassenheim en omstreken in het Groene Kruis vergadert donder dagavond om kwart over acht in hotel Berg en Dal te Noordwijkerhout. Nasser eist alle kanaal gelden Britse en Franse schepen mogen t de heropening van het Suezkanaal gebruik maken, indien zij de kanaal- gelden ten volle aan de Egyptische kanaalmaatschappij voldoen. Di heeft president Nasser verklaard ii gesprek met de hoofdredacteur van het Indische- weekblad „Blitz". Nasser zei verder, dat nog geen be slissing is genomen, omtrent de vaart van Israëlische schepen door het ka naal. Hierover zou de Egyptische president de mening van premier Nehroe van India hebben gevraagd. De Egyptische directeur van voorlich- chting, Abdel Kader Hatem, heef* mede gedeeld, dat Egypte het westelijke stel verwerpt, krachtens hetwelk 50 pro van de Suezkanaalgelden bij Wereldbank zou moeten worden gestort 50 procent aan de Egyptische regering i dienen te worden betaald. Dit voor- Het is de bedoeling, het grote bloei corso op 27 april te houden. Het cc hoopt, dat men deze datum zal ku aanhouden, ook al heeft men de la jaren dat nooit kunnen doen. Alles hangt af of in de drie voorafgaande dagen vol doende hyacinten-,.nagels" in de ve te kleuren ter beschikking zullen zij Wanneer men de 27s>te ntet kan aanhou den. zal het dit keer bijzonder moeilijk zijn om te manoeuvreren. Immers: zou men het één week moeten vervroegen, dan betekent dart de zaterdag voor Pasen en met heeft ons van de zijde van het oorso-comirté a'l meegedeeld, dart het in dart geval bij voorbaat vaststaat, dart men met een stroom bezoekers zal zitten, die alles zal overtreffen, wat op dit gebied vertoond. De politie zou met deze datum zeer zeker niet in haar schik zijn. En stel nu eens, dat men het een week zou moe ten uitstellen. Dan wordt het dus 4 mei. de dag van de dodenherdenking, een dag die alierminst geschikt is om een kleurig festijn op te voeren. Nog maakt men zich om dat alles geen zorg. Er kan in vijf, zes weken veel ge beuren. Inmiddels is men druk bezig met de op bouw van de karavaan en er staan al heel wat wagens „in het stro". Links en rechts in de bollenstreek zijn de smeden doende met het lassen van geraamten :.d., terwijl momenteel in de hallen van de H B.G., de grote Lissese bollenveiling, enkele wagens al vorm hebben gekregen. Zo is men daar bezig met de wagen, die het Vrouwtje van Stavoren zal uitbeel den: een grote vis met het Vrouwtje de bol en aan de zijkant de befaamde ring. Links en reohts van het hoog te paard zetelende vrouwtje staan de torens van haar kasteel. LEIDERDORP Toneelavond Zijlkwartier Zaterdag werd door de buurt- en speel tuinvereniging „Zijlkwartier" een toneel avond gehouden in de kantine van de Touwfabriek, die tot de laatste plaats was bezet. De voorzitter, de heer D. Weyers, verwelkomde in zijn openingswoord de burgemeester en wethouder Snel, die bei den met hun echtgenote aanwezig warén Hierna voerde „Sempre Avanti" uit Lei den „De moeder-hospita", een stuk ir vier bedrijven op, waarvan de aanwezigen zeer hebben genoten. In de pauze werd een verloting gehouden ten bate van de vereniging. Burgerlijke stand Geboren: Marina Gerarda, dochter van M de Mos en G Vink, Meidoornstr. 28; Geertruida Wilhelmina, dochter van J van Wijck en A van der Stoel, Spanjaards laan 17; Anna Maria, dochter van H A der Klauw en M J van Goozen, Hu- brechtstraat 11; Hendrik, zoon van H van der Hoogt en J Serdijn, Pinksterbloem 8. Gehuwd: Chr W van Heel en A P C m Egmond; L Los en A Looijenga; L Oosterom en M J Baars. Russische foto's niet geweigerd... (Van een onzer verslaggevers) In de zalen van Arti et Amicitia te Amsterdam hangen de wanden vol foto's, ingezonden voor de tentoonstelling World Press Photo. Er zijn twintig deelnemende landen en dat is dan ook ongeveer het enige in drukwekkende van deze tentoonstelling. De hoofdprijzen gingen naar een Duitser, een Belg, een Nederlander en een Rus, en daarmee zitten we eigenlijk midden in de problemen, die zich rond deze tentoonstelling heb ben gevormd. Want World Press Photo (waarom had deze Nederlandse tentoonstelling niet ge woon Wereld Persfoto kunnen heten was oorspronkelijk vastgesteld in de laat ste maanden van het vorige jaar. De moei lijkheden in het Suezkanaal braken uit en in Hongarije sloeg Sowjet-Rusland een eerlijke opstand bloedig neer. Het organi serende comité besloot, de tentoonstelling uit te stellen, omdat het volgens dat comité geen pas gaf, dergelijke dingen te organi seren op een „tijdstip, dat een land leeg- bloedde uit honderd wonden". Hongarije is vergeten, want World Press Photo ac cepteerde rustig een inzending uit Sowjet- Rusland en inzendingen uit satellietlan- den, die van duidelijke „volkse" propa ganda blijk geven.... Buiten een onenigheid in de boezem van de persfotografen vakvereniging, ver mocht dit echter het nmpeloze oppervlak van Neerland* vredige vijver niet te ver storen, en de tentoonstelling is zaterdag met glimlachen en handenschudden ge opend door de Deense ambassadeur in Nederland, Z E. J. W. H. Wilhelm Elck- hof. En er klonk opgewekt applaus na het bekendmaken van de toekenning van de hoofdprijs in de afdeling Sport aan de Russische fotograaf Preobazjenskg Er hangt aan de wanden van Arti een qua grootte indrukwekkende collectie foto's uit twintig landen, maar wie mocht denken, dat daaronder vele opvallende goede persfoto's te vinden zouden zjjn, komt als wij bedrogen uit. Het meeste werk ïs middelmatig. Technisch zjjn er bijzonder goede dingen te zien en ook bijzonder slechte, zoals de arm zalige Inzending van Griekenland: vele foto's maken in meerdere of mindere mate aanspraak op de qüalïflcatie „docu- men humain," maar geen enkele is dit ln aangrijpende mate. Mag er over het gehalte dan al weinig positiefs te zeggen zijn, over de verschei denheid van onderwerpen, de vinding rijkheid in het uitbeelden van het mense lijke leven, de maatschappij en haar vreugden en lasten kunnen we al even min naar huis schrijven. Op dat punt komt de Nederlandse inzending gelukkig als beste naar voren, ofschoon zij zich minder aan de omschrijving „nieuwsfoto" wenst te houden dan de buitenlandse inzendin gen. Handjesgevende ministers en vor sten blijken nog steeds dankbare onder werpen voor inzending te zijn, een stand punt, dat wij niet kunnen begrijpen. Ziet men daarnaast bijvoorbeeld het werk van de Hollander Kruger („Mijn kind") en Van der Elsken („Leger des Hells"), dan is er voor de Nederlandse persfotografie gelukkig nog hoop. stel is in srtrijd met de conventie van 1888. aldus Hatem. Intussen heeft de Israëlische ambas sadeur te Washington. Abba Eban,, de Amerikaanse onderminister van buiten landse zaken, Herter, een brief van zijn regering overhandigd, waarin staat, dat Israël ernstig verontrust is over de hou ding der Egyptische regering ten aanzien van de vrije vaart van Israëlische schepen door het Suezkanaal. Een jacht en een sleepboot zijn zaterdag in Suez aangekomen na het gehele kanaal te zijn doorgevaren. Volgens radio Kairo Nederlandse kranen hebben de baggermolen Louis Perrier, die 53 kilometer ten zuiden van Port Said nog in het Suezka naal lag, boven het wateropper vlakte gehesen. Het gevaarte, bedekt met zeewier en modder, toen het langzaam omhoog rees was het een Nederlands schip van 250 ton, dat als eerste de tocht volbracht. Drie bergingschepen (een Belgisch, een Ita liaans en een Nederlands), die aan de vrij making van hert Suezkanaal hebben deel genomen, zijn naar hun thuishavens ver trokken. „Als zich geen onvoorziene om standigheden voordoen, zal generaal Wheeler disdag toestemming krijgen met de berging van de Edgar Bonnet te be ginnen," aldus heeft een Egyptische woordvoerder verklaard. Nieu ws van Ouderavond Geref. school Er was ook ditmaal veel belangstelling voor de ouderavond van de Geref. school (Geref. Gemeente). De Kieboom, sprak een kort openings woord naar aanleiding van psalm 78. het schoolhoofd, de heer Wal- hout, het programma inleidde. De school kinderen zelf waren bij deze avond be trokken, wat vanzelfsprekend door df ouders op prijs werd gesteld. Met veel ge noegen werd naar een vertelling van sje uit de derde klas geluisterd meegeleefd met de hersengymnastiek de jongens uit de zesde en zevende klas. De uitslag bewees, dat er op school ge léérd wordt; de kinderen gaven elkaar eindstand van 40-49 niets toe! Een meisje uit de zesde klas droeg het ge dicht „De blinde" voor als inleiding op het volgende programmapunt. De heer Van Ruler, onderwijzer aan het blinden instituut Bartimeüs in Zeist, vertelde zijn werk onder de gehandicapte jeugd daar en toonde aan dat ook het blinde kind veel van het normale ondei volgen. Na de pauze kwam de klas van de heer Van Hartingsveldt voor het voetlicht, die. volgens de methode Gehrels, toonde op muzikaal gebied kan worden bereikt De heer Walhout wees nog op de expo sitie van handwerken op de gang, die Lisse bewees, dat deze lesuren niet zonder ces worden gegeven. Ook kwam het pro bleem van het zitten-blijven aan de orde. De heer Walhout meende, dat dit euvel nu zal worden opgeheven, daar een taken- systeem wordt ingevoerd. VOORSCHOTEN vereniging „Ons Genoegen", hield dag haar laatste hengelwedstrijd in dit seizoen. Deze werd gehouden aan de Krijnkade. Er verschenen 19 deelnemers m de start. Er werd twee uren gevist er '90 gram aan de schaal gebracht. De resultaten waren als volgt: 1 Beu- kenholdt 530 gr., 2 Boendemaker 210 gr. 3 Smorenburg 205 gr.; 4 Woltman 200 gr. 5 Schoonbeek 155 gr., 6 v. d. Krogt jr 135 gr., 7 Van As 130 gr., 8 Bolle 75 gr„ 9 Van Maanen 50 gr. Kerkdienst Woensdagavond 8 uur wordt in de Geref. kerk biduur voor het gewas ge houden. Voorganger is ds. M. den Boer. Gladiolenrestanten nog steeds duur Het gladlolenselzoen 19561957 zal stel lig geboekstaafd worden als een der merkwaardigste uit de geschiedenis. Een vaarin veel ontastbaar lijkende theorieën aan scherven vielen waarin de •teurs die tegen redelijke prijzen hadden verkocht, vermoedelijk niet al te el aards slijk bijeen hebben kunnen halen en waarin de prijzen na Nieuwjaar vrijwel voortdurend een opgaande lijn hebben vertoond. Ook nu, nu men toch aan de restanten opruimingen bezig is, bleven de prijzen hoog, om niet te zeggen zeer hoog. En dat geldt dan wel in het bijzonder voor de maten 14-op en 12-14, waarvan het aan bod uiteraard het kleinst is. Ook de kleinere maten noteerden nu redelijke prijzen. Tot de best betaalde soorten behoorden in de afgelopen week Johan van Konij nenburg waarvan de veertien nog wel 11 per 100 opbracht, terwijl men voor veertienen van Nieuw Europa ook rond 10 besteedde. Tienen van Abu Hassan zagen we nog verkopen voor 4.50 per 100. Nog hoger ging Allard Pierson, waar van tienen 5.50 noteerden en twaalven 6.50. Zeer duur was ook dr. Fleming weer: twaalven ruim ƒ8 en tienen tot 5.60 per 100. Terwijl in een soort als Johan Strauss in het begin vooral weinig gang heeft gezeten, zag men de afgelopen week veertien verkopen voor ƒ7.50 of daaromtrent, twaalven voor 6.50, tienen voor 4.50 en achten voor 1 70 en 1.80 per 100, wat men moeilijk onbevredigende opbrengsten kan noemen. Sneeuwprinses en andere witte variëteiten gingen traag weg tegen veel te lage prijzen, 6-8 van Sneeuwprinses kocht men bijv. voor 40 en voor Meegedeeld werd, dat er een enquête was gehouden over het tijdstip van de vakanties. Men was tot de conclusie ge komen, dat de bestaande vakantierege ling beter gehandhaafd kan worden, mede op advies van de inspecteur van het lager onderwijs. De heer G. C. Mijnders sprak als voor zitter van het schoolbestuur een dank- Vanavond: vergadering van de Christe lijke besturenbond in De Witte Zwaan; hoofdbestuurder Van Leeuwen zal een gesprek over actuele onderwerpen in leiden. Dinsdag: laatste Nutsavond van dit sei zoen, de heer J. van der Walle van de Wereldomroep houdt een lezing met licht beelden over Suriname en de Antillen; vergadering van Philatelïca; filmavond van de afdeling Lisse van de Chr. Be drijfsgroepencentrale in de Hobaho. RIJKSBURG Overzicht bloemenprijzen Ook over de afgelopen week hebben de broeiers niet veel reden tot juichen. Wa ren maandag bij iets grotere export de prijzen wat stijver geworden, daar stond tegenover, dat men vrijdag vooral voor de besrte. zware tulpen minder kreeg, daar de export, zoals gebruikelijk op vrijdag, verstek ldert gaan. Men kreeg een enorme aanvoer te verwerken en eerst om kwart over twaalf kon men de veilingklok op de plaats rust zertrten. Door een zeer groot aanbod konden de prijzen van de narcissen zich helemaal niet meer handhaven en zag men bijv. Fortune uit het warenhuis, waar maan dag nog f 0.70 per bos voor besteedde, van de hand gaan voor f 0.50 per bos. Men kon mooie Helios uirt hert warenhuis kopen voor f 0.35 of daaromtrent per bos. Trompetten als Rembrandt, King Alfred, Golden Harvest e.d., noteerden niet hoger dan f 0.50 en els heit partijen waren uit de warme kas. kwam men niet hoger dan f 0.35 en f 0.40. Anemonen brachten nog mooie prijzen op: tot f 7.20 per 100. Blau we druifjes veranderden van eigenaar voor f 0.20 tot f 0.30 per bosje. Van de tulpen deden zware partijen Van der Eerden tot f 0.70 per bos, terwijl Barbigon met de sports Campfire. Montgomery, Cordell Hull, Philip Snowdon e.a. maan dag tot f 1.15 liepen, maar vrijdag over de gehele linie wel zo'n f 0.15 per bos lager noteerden. Het typische is, dat men in feite net zo goedkoop een bos Amerikaanse anjers kan kopen els een bos zwarte tulpen. Vrijdag brachten de anjers bijv. niet veel meer op dan f 4 en f 5 per 100, terwijl de berichten uirt Aalsmeer over dit artikel nog minder florisant waren. Met de fre sia's is het trouwens ook geen vetpot: f 0.40 en f 0.45 per bosje. Jonge dirigenten bij Omroep-Kamerorkest De Ned. Radio Unie gaat steeds voort met het aanmoedigen van jonge dirigen ten. Naast de dirlgentencru6us worden jeugdige orkestleiders telkens in de ge legenheid gesteld routine op te doen bij een der radio-orkesten. Thans zullen dris dirigenten het Omroep-Kamerorkest lei den in de KRO-studio, welke concerten resp. door de NCRV. de KRO en de AVRO worden uitgezonden. Op 28 maart diri geert Jan Brussen hert Adagio voor strijk orkest van Lekeu. het Vioolconcert van Ton de Leeuw (solist Jean-Louis Stuurop) en de Petite Suite van Debussy. Op 30 maart dirigeert Anton Kersjes de Sym fonie no. 46 van Haydn, het Vioolconcert in A van Mozart (6olist Dick de Reus) en de Garcia Lorca-auite van Jaap Geraedts. Op 8 april ten slotte zal Otto Hamburg de uitvoering leiden van de Chaconne in g van Purcell. het Fluitconcert van Jurriaan Andrlessen (solist Hubert Bahrwa6«er) en Symfonie no. 103 van Haydn. Ljjk opgehaald. Uit de rivier De Noord te Alblasserdam is heit lijk van mevrouw P. A. L. Lassage-Langoroek opgehaald. Zij sloeg op 14 februari met haar twee-en- een-half jarig zoontje over boord van het sleepschip Nely bij een aanvaring op de Waal. Het lijkje van het kind is niet ge vonden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7