Ondanks winst kwam men bij Ons Eiland niet verder Stedenwedstrijd tussen Delft en Leiden werd draw „Ons Eiland' won spannende strijd van V.E.S. Overwinning voor juniores en adspiranten (meisjes) NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 11 MAART 1957 Het spel van korf en bal Grote verrassingT.O.P. won van Rotterclam-Zuid3-1 Het was met het prachtige weer van zaterdag wel dubbel jammer, dat vele velden moesten worden afgekeurd. Jammer dat ook het Pernix-terrein werd afgekeurd, want hier was beslist wel te spelen. Al met al stagneerde de competitie en met name in de hoofdklasse west zal men in tijdnood komen. Er zijn daar twaalftallen die nog tien of meer wedstrijden moeten spelen. Om dus begin juni klaar te komen, mag er niet veel tegenslag meer komen. Ons Eiland is kennelijk op de goede weg. Een in degradatiegevaar verkerend twaalftal boekt dubbele winst als van een sfterk twaalftal wordt gewonnen. Za terdag ging dat echter niet op. Wel was de winst van Ons Eiland met 76 op VES een uitstekend resultaat en een verras sing, maar de grootste verrassing viel el ders. TOP won namelijk van R'dam- zuid met 3—1. Een enorme tegenvaller voor Ons Eiland, maar desondanks gelo ven we nog niet in degradatie van de roodbroeken. De strijd wordt uiterst span nend. Pernlx'DES, PKCVriendenschaar en ExcelsiorDIO werden afgelast. Pernix 8 7 0 1 14 88—24 PKC 11 7 0 4 14 43—21 VES 12 7 0 5 14 74—55 Vriendenschaar 7 6 0 1 12 45—30 2e kl. A: Velocitas—Tempo 5—1. 4e kl. A: Warmond 3—Velocitas 2 13. Jun. A: Ons Eiland—TOP A 13—0; Fluks APernix A 40. Jun. B: TOP B—Warmond 0—2; SVOW —Fluks C 0—7. Overige wedstrijden werden afgelast. In de 2e kl. B heeft KVS (Scheveningen) als eerete in Zuid-Holland beslag gelegd op de titel door een 43 zege op concur rent VES 3. Wereldkampioenschap tafel tennis bracht ons vier overwinningen Bij de wereldkampioenschappen Tafel tennis, die in Stockholm werden gehou den en thans zijn beëindigd, hebben de Nederlandse spelers in totaal slechts vier van hun vijftien wedstrijden weten te winnen. Zaterdag boekten de heren, die or Swaythling-beker kampen, hun tweede overwinning en wel met 5—2 op Wales. Tegen Spanje moesten zij echter met 53 het onderspit delven, doch de derde over winning kwam tegen Libanon met grote cijfers (51). Hierdoor kwamen de Ne derlandse heren in hun groep op de vijf de plaats vóór Wales, Spanje en Libanon met drie gewonnen en vier verloren par tijen en derhalve met drie punten. De dames, die om de Corbillon-beker pelen, zetten hun nederlagenreeks voort. Zij verloren van Denemarken met 3—0 en later van Zwitserland met 31. Toch ook zij brachten het tot een overwinning en wel tegen Noorwegen, dat met niet min der dan 30 in de Nederlandse dames haar meerderen moesten erkennen. Mej. D. Heederik won met 21—8 en 21—14 en mej. Artz met 21—14 en 21—17. Het dub- .vonnen zij met 21—13 en 21—10. De damesploeg staat in de eindstand op de achtste plaats met één gewonnen wed strijd, vóór Noorwegen, dat alles verloor. Aan weerszijden van 't volleybalnet Onze stadgenoten kregen wisselbeker mee naar huis DES Rotterdam Zuid TOP Ons Eiland Excelsior DIO 5 0 4 10 10 5 0 5 10 36—46 10 4 0 6 8 28—57 10 3 0 7 6 50—59 6 2 0 4 4 27—30 11 1 0 10 2 26-102 Van de 3 wedstrijden in IA werd DES 2 VES 2 afgelast. VEO bood leider Tonego bijzonder goed tegenstand, maar eer rassing kwam er niet uit. Tonego wo 12. Voor Fiks is er nu bitter weinig kans meer op behoud van het eerste klasse schap. Het werd weer een nederlaag, zij het met eervolle cijfers. Warmond n; met 57 de punten mee naar huis en zien het er van komen, dat het eertijds sterke Fiks in het jubileumjaar naar tweede klasse zal degraderen. TONEGO 10 8 2 0 18 71—32 VES 27 6 0 1 12 54—23 Warmond 10 5 2 3 12 49—46 Ijsvogels 8 4 1 3 9 35—23 VEO 9 3 2 4 8 36—28 DES 29 3 2 4 8 37—44 Fiks 8 1 1 6 3 28—46 Pernix 3 9 0 0 9 0 17—86 In 1B werden zelfs alle drie vastgestelde wedstrijden afgelast wegens terreinaf keuring. In 2A was de wedstrijd Veloci tas—Fluks omgezet in VelocitasTempo. Velocitas won met 51 en rukte op de derde plaats, terwijl Tempo vrij ho peloos rode-lantaarndrager bleef. VEO 2 7 5 Ons Eiland 2 8 4 Volocitas6 3 Fluks 6 3 Fiks 2 6 2 Tempo 7 1 2 0 12 44—23 0 4 4 0 6 2 37—21 19—41 17—37 Met het vervallen van Pernix 4Unitas was ook de oogst in 3A nihil. In 4A ging Warmond 3 niet op bezoek bij Fluks 3 maar ontving Velocitas 2. De reserves van Velocitas stegen met een 1—: zege van de 4e naar de 2e plaats. Fluks 3 6 6 0 0 12 47—9 Velocitas 2 7 5 0 2 10 29—15 Warmond 38 5 0 3 10 35—27 TOP 2 9 5 0 4 10 24—18 SVOW 7 1 0 6 2 13—33 TOP 3 7 0 0 7 0 7—54 De junioren deden het zonder verras sing. In A won Ons Eiland met 130 TOP A. Als bijzonderheid dient vermeld, dat de roodbroeken nog geen enkel doel punt aan hun tegenstanders hebben toe gestaan. Fluks A won met 4—0 van Per nix A en Fiks AVelocitas werd afge last Ons Eiland Fluks A Fiks A Pernix A 7 7 0 0 14 58—0 7 5 0 2 10 24—19 4 2 0 2 4 5—15 5 2 0 3 4 11—19 Velocitas 4 TOP A7 0 0 7 0 2—43 In afdeling B voerde Warmond de span ning aan de kop ten top door 02 winst op TOP B in Sa6senheim. SVOW bleef puntloos. Het verloor met 0—7 van Fluks C. Fluks B 8 6 0 2 12 24—4 Warmond 8 5 1 2 11 15—15 Fluks C 7 2 3 2 7 10—4 Pernix B8 3 1 4 7 17—7 TOP B 8 2 1 5 5 4—27 Fiks B 4 2 0 2 4 2—3 SVOW 3 0 0 3 0 0—12 Uitslagen: Hoofdkl. West: Ons Eiland—VES- 7—6; TOP—R'dam-zuid 3—1. Ie kl. A: VEO—Tonego 1—2; Fiks—War mond 5—7. Het was goed te merken, dat de wedstrijd PernixD.E.S. was afgelast, want op het Ons Eiland-terrein (dat uitstekend bespeelbaar was) troffen wij een groot aantal kijkers aan. Teleurgesteld zijn de toeschouwers zeker niet geworden en wij zijn er vrijwel van overtuigd, dat de roodbroeken zich toch nog in de hoofdklasse-west zullen handhaven. Voor rust waren de Leidenaren sterk in de meerderheid tegen het vrijwel vol ledige VES. Na een onzeker begin beide zijden scoorde Tini Crama c minuten het eerste doelpunt en reeds 2 minuten daarna wa6 de stand 2—0 door dezelfde speelster. Wat deze eerete val kon, wist de tweede Leidse aanval niet te presteren. VES knoeide op schrikbarende manier in de verdediging, maar de roodbroeken weigerden hardnek kig om een van de zeer vele kansen te benutten. En zo kon VES zich herstel len De 27ste minuut leverde een Haag6 doelpunt op via een terecht toegekende strafworp. Precies na een half uur werd ver de 6tand gelijk gemaakt toen de overigens uitstekende Leidse verdediging foutje beging. Hoewel Hans Meeberg na 5 min. met een ver schot Ons Eiland weer aan een voorsprong hielp, zag het er 5 min. voor ru6t bepaald niet rooskleurig uit. Een klein kansje had de Hagenaars op 3—3 gebracht en kort daarop werd van achter de korf de stand voor VES. Dat was geheel tegen de verhouding in; het was dan ook alles Wereldtitel schaken DERDE PARTIJ OOK REMISE De derde party om het wereldkampioen schap schaken, die In Moskou werd ge speeld tussen titelhouder Botwinnlk en uitdager Smyslov Is, evenals de tweede party, in remise geëindigd. Botwinnik speelde zaterdag in deze partij met wit Hij koos de oud-indische verdediging en tot en met de negende de partij normaal. Ook de tiende Botwinnik moet als klassiek wor den beschouwd, doch het antwoord van wart spelende Smyslov was een verrassing, in ieder geval een variant. Toen de partij zaterdagavond na veertig zetten werd afgebroken, had geen der spelers noemenswaardig voordeel. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat radio Moskou later mededeelde, dat beide grootmeesters zonder verder te spelen ;mise hadden besloten. Botwinnik heeft de eerste partij v loren; de tweede en derde partij eindigde zodat de stand thans 21 in het voordeel van Smyslov is. Euwe contra 13-jarige Dr. Max Euwe speelt momenteel li New York een serie wedstrüden tegen de 13-jarige Bobby Fischer uit Brooklyn, die een veelbelovend schaker wordt genoemd. Dr. Euwe wist met wit spelend de ste partij te winnen. In de tweede partij echter bood de jongeman uit Brooklyn verwoede tegenstand. Hij speelde met wit en wist al vrij spoedig een pion van de grootmeester te veroveren. De partij ein digde tenslotte in remise. zins verdiend toen WimRoman 2 min voor rust een voltreffer plaatste (4—4). Na de thee faalde weer de tweede Haag se aanval en blonk de Leidse verdedi ging uit. Het wilde maar niet lukken. Door onzuiver plaatsen van Ons Eiland kwamen de Hagenaars in de meerderheid. Tot goed spel kwamen de groenzwarten echter ook niet. maar Juist toen VES meende door te drukken volgden achter elkaar twee Leidse doelpunten. Eerst bracht Bert v. d. Mark via een goed gegeven vrije worp op 6impele maar rassende wijze de stand op 54. w< Sander Broers kort daarop van ver doel trof (6—4) Na 27 min. kwam er weer angst in di Leidse gelederen. Het werd 6—5. Onder grote spanning kreeg Hans v. d. Meer 8 r tijd een strafworp te De treffer werd met gejuich begroet. On danks voorzichtig combineren aan de Leidse zijde waren er gevaarlijke Haagse aanvallen, waarbij On6 Eiland niet over pech te klagen had. Drie minuten voor tijd werd het 76 en onder veel spanning wist Ons Eiland deze belangrijke winst ast te houden. Mede door de rustige, maar besliste wijze van rechtspraak door scheidsrech- Rothfusz is het een sportieve strijd geweest. Ons Eiland heeft in deze wed strijd inderdaad een flinke inzinking ge had, maar leverde toch anderzijds zulk goed werk dat handhaving In de hoofd klasse voor de hand ligt. De ruststand (44) was geflatteerd voor VES en op grond daarvan mocht de 7—6 zege juist verdiend worden genoemd van Leiden. ^fATERDAG werd voor de eerste op grote schaal de stedenwedstrpd tussen Delft en Leiden gespeeld en met groot succes. Op vier fronten werd slag 'd in de prachtige sportzaal van de Techn. Hogeschool en het einde bracht •lyke verdeling der punten. Leiden, als gast, nam voor het eerste jaar de wis selbeker mee naar de Sleutelstad. Het pelpeil was over de gehele linie bevre digend, terwyi op sommige momenten, vooral by de hoofdklassers en B-teams, in uitstekend spel viel te genieten. De junioren openden de strijd en het as jammer dat onze stadgenoten faal den. Spelers die in de competitie uitste kend spelen, hadden het zo met hun ze- te kwaad, dat zij er bijna niet aan te pas kwamen. De Delftse jongens na- direct het initiatief en zonder dat het in een game werkelijk spannend was Delft met 3—0. De B-teams der beide steden, samen gesteld uit spelers die uitsluitend in de afdeling spelen, gaven een prachtige, spannende strijd te zien. Vrijwel iedere game gaf een maximum aan spanning werd eerst op de streep beslist. Delft de gelukkigste: de gamecijfers spreken hier duidelijke taal: Delft won (15—11, 12—15, 18—16, 9—15 en 15—13). De stand was hiermee 20 voor Delft. De vertegenwoordigende damesteams daarna in het veld kwamen, gaven getrouw beeld te zien van de junioren wedstrijd. met dit verschil, dat nu Leiden beduidend sterker was. Het Leidse team kwam lang niet op zijn sterkst uit ondanks deze handicap gaven het de Delftse meisjes geen schijn van kans. De eerste game ging nog even gelijk op. 1512, maar de twee volgende waren vol ledig voor de Leidse meisjes: (15—8 er 157) ze wonnen dus met 30 en daar mee was de stand 21. Intermezzo Het treffen tussen de hoofdklassers dus de beslissing moeten brengen. Maar voordat deze teams in het veld traden, kwam er een prettig intermezzo. De be sturen van de beide afdelingen kwamen tegen elkaar uit. De Leidenaars hadden :ich grote snorren aangemeten en de Delf tenaren moesten blijkbaar hieraan ever want de eerste game was vooi de Leidse bestuursleden met 159, on danks het feit, dat het Delftse team veel jeugdiger was en onze lijvige stadgenoten dikwijls moeite hadden snel te reageren. Helaas moest de tweede game bij de stand 105 voor Delft worden afgebroken, daar geen tijd meer beschikbaar was. Broe derlijk werd besloten dat het een gelijk zijn. stekend, maakten hun smashes af en nen verdiend met 8—15, waardoor de stand 11 was. In hetzelfde tempo Leiden nu door, gaven hun gastheren geen gelegenheid in hun spel te komen en dat Delft wist wat er gebeurd was Leiden ook de derde game nu met 1510 en was de stand 12. Omzetting Hoofdklassers Alle aandacht was nu gericht op de grote strijd tussen de hoofdklassers. Lei den moest winnen om de balans weer in evenwicht te brengen. Maar Delft startte een dergelijk hoog tempo, dat het Leid- publiek de moed in de schoenen zonk. Het werd echter allengs beter en de eer ste gamewinst voor Delft met 15—13 was hoopgevend. In de volgende game bewe zen onze stadgenoten dat zij niet van plan waren zich gewonnen te geven. Langzaam maar zeker begonnen zij het tempo te dicteren, kregen beter vat op het af toe wat slordige Delftse spel, blokten uit- Een omzetting In het Delftse team bracht het gewenste resultaat. Het ging even haperen aan Leidse zijde en daai maakten de Delftenaren uitstekend ge bruik van. Hun keiharde smashes werden nu niet voldoende afgeweerd en in de dediging lukte alles en met 15—5 rachten zij de balans in evenwicht, 22. In de laatste game bleek echter duide lijk, dat onze stadgenoten over een veel langere adem beschikten en zonder dat de overwinning nog in gevaar kwam Leiden deze wedstrijd met 3—2 (laatste game 158 voor Leiden). Daarmee was de totaalstand van de stedenwedstrijd Lei den—Delft gelijk geworden, 2—2. De voorzitter van de afdeling Delft, de heer Dijkhuis, die ook deze prachtige volleybalontmoeting had geopend, zei in zijn slotwoord dat in dit geval natuurlijk de gast met de wisselbeker naar huis mocht. Hij sprak de hoop uit, dat Delft volgend jaar in Leiden, de gelukkige zal zijn. De voorzitter van het Leidse district, de heer J. van Egmond, die bij de opening Delft een prachtige vaas aanbood, dankte voorzitter Dijkhuis en zijn mannen voor de prachtige organisatie en het uitstekend verloop. jToch een KNVB-pool Nu de K.N.V.B. het monopolie voor dt orgahisatie van voetbalpools tot zich heell I getrokken door alle clubpools te verbie den, omdat daarmede „de belangen van i de bond in ernstige mate worden ge schaad" heeft het bestuur van de K.N.V.B, besloten met ingang van het wedstryd- programma van 24 maart de K.N.V.B.-toto weer in werking te laten treden. Vorige week nog verbood de K.N.V.B, die „teleurgesteld was. omdat de vereni- gingen met het organiseren van poolt doorgingen" de clubpool van de suppor ters vereniging T.S.C. uit Oosterhout. Het bestuur vón de voetbalclub werd zelfs ge schorst. Dit bleek de laatste obstakel te zijn. Nu ook deze uit de weg is geruimd, heeft de K.N.V.B.-pool vrij spel gekregen. Inmiddels heeft de supportersvereniging van de Oosterhoutse vereniging besloten haar poolactiviteiten voort te zetten. Het bestuur van T.B.C. verzet zich inmiddels tegen de schorsing, aangezien niet T.S.C. zelve, doch de supportersvereniging van deze vereniging de pool organiseert. Wim Roozenburg wordt op har telijke wijze door zijn echtgenote gelukgewenst na het behalen van het persoonlijk damkam pioenschap van Nederland. Na sensationele slotronde WIM ROOZENBURG - NEDERLANDS DAMKAMPIOEN OPNIEUW IS ER EEN NIEUWE NAAM geschreven op de Rjst van officiële Ne derlandse damkampioenen, die teruggaat tot 1900 en waarop tot dusver de ;n van 17 titelhouders vermeld stonden. De Rotterdammer Wim Roozenburg legde zaterdag in Utrecht voor de eerste maal beslag op de titel, waardoor hy by afwezigheid van zyn broer Piet Roozenburg, die de titel reeds vier keer op zyn 1 bracht, de eer van deze dammersfamilie hooghield. Zonder aan de capaciteiten va nieuwe kampioen tekort te doen. kunnen we wel zeggen, dat de wijze, waarop de titel werd toegekend slechts weinig Volleybal PROF. WIJK EN H.V.L. BOEKTEN OPNIEUW WINST om, maar Sleutelring mocht het zoet der overwinning niet smaken. Het Haarlemse die Raeckse, dat de gast was van Sleutelring, heeft onze itadgenoten toch wel de kans gegeven winst te boeken. Ook nu weer bleek het uithoudingsvermogen een te grote handicap. Na een aanvankelijk 20 achterstand, vochten de roodbroeken hard terug, kregen vat op het spel der Haarlemmers en brachten het tot 22. Toen bleek, dat dit teveel van hun krachten had gevergd, want de beslissende game gaf een sterk domi nerend die Raeckse te zien en Sleutelring moest toestaan, dat deze game met 155 verloren ging, en daarmee de wedstrijd met 32. ZUID HOLLAND NOORD C.K.B. BIJEEN Orgaan NCSU gewenst geacht afdelings- .'an Holten, zijn de korfballers uit het district Zuid- Holland Noord van de C:K.B. in Leiden in jaarvergadering byeen geweest. In zyn openingswoord herinnerde de heer Van Holten aan zyn toezegging, anderhalf Jaar geleden gedaan toen hy opnieuw de zlttershamer In handen kreeg, de stoorde verhouding met het bondsbe: In het reine te brengen. Thans koi mededelen dat de geest nu goed Is. Notulen, jaarverslagen, verslag en noeming kas-commissie waren hamer- stukken, evenals de bestuursverkiezing. De heren H. Broekstra en W. van Zwle- ten werden bij enkele kandidaatstelling herkozen. Het officiële orgaan van de C.K.B. is en blijft het zorgenkind van de bond. Het aantal abonnees is te klein óm een goed orgaan mogelijk te maken, terwijl de wensen zeer verdeeld liggen. Een commis sie heeft zich afgevraagd, of thans de tijd is aangebroken, dat de Nederlandse Christelijke Sportunie een sportblad gaat uitgeven en dat de bestaande Christelijke sportbonden daarin „woonruimte" krij gen. Voor een groot deel kwam het oor deel hierop neer: „Prima, als wij maar niet met plaatsruimte achterop geraken". Ook werd gesproken over de financiën. Het bleek in het voornemen te liggen deze met ongeveer 20*/» te verhogen. Gelet op de opmerkingen, die werden gemaakt, dan zal het bondsbestuur een harde dobber krijgen. Het merendeel van de afgevaardigden betreurde het dat in 1956 geen districts dag is gehouden. Er werd op aangedron gen zulks dit jaar wel te doen. De weel- strijd tussen vertegenwoordigende ploe gen van Zuid-Holland Zuid en Zuid-Hol land Noord zal dit jaar zeker worden ge speeld. Ter voorbereiding van de samen stelling van het „Noord" twaalftal, zullen allereerst wedstrijden worden gespeeld tussen vertegenwoordigende teams ui Leiden, Den Haag en Delft en naaste om geving. De junioren vormen een groot pro bleem. Het is moeilijk voor de jeugd eer behoorlijk aantal wedstrijden vast te stel len. Het bestuur heeft nu een schema ont worpen, waardoor de junioren enkele dis trictsmiddagen krijgen. Dit werd toege juicht, al werd wel naar voren gebracht, dat het pedagogische element was ver waarloosd. De voorzitter zegde toe, hier over zo spoedig mogelijk mededelingen te doen. Het micro-korfbal mag zich in een stijgende belangstelling verheugen. Het ligt daarom in het voornemen de volgen de winter een micro-competitie te orga niseren. Men beschikt over enkele ge legenheden. die er geschikt voor zijn. maar de grote verrassing was de medede ling van een afgevaardigde dat de vol gende winter op een zaterdagavond de beschikking kon worden verkregen over „Houtrust" in Den Haag. Handbaltoernooi in Leiden In de hallen van de Leidse groenteveiling zette Rapid zaterdagavond haar handbaltoernooi voort met het spelen van de wedstrijd tegen het Haagse A.D.S. Van de vijf gespeelde wedstrijden kon Rapid er twee op zijn naam brengen, wat wederom bewijst hoe hard Rapid dergelijke wedstrijden nodig heeft om het spelpeil te verhogen. De overwinningen waren ditmaal voor de meisjesadspiranten en de meisjes- juniores. Als de jeugd werkelijk de toe komst heeft, ziet het er voor Rapid wat de meisjesadspiranten betreft, niet slecht uit. In een vlotte partij wisten zij hun Haagse tegenstanders een 63 nederlaag toe te brengen. (Ruststand 3—2). De wedstrijd tussen de meisjes-junioren- teams van Rapid en A.D.S. (meisjes) werd uiterst sportief gespeeld. A.D.S. miste heti vermogen om snel terug te komen mede door het feit, dat de Rapid-vc hoede bijzonder goed op dreef was. werd hier via 5—2 een score van 9—2 bereikt. De jongens-junioren van A.D.S. v hun tegenstanders in snelheid de baas, terwijl zij ook in technisch opzicht overwicht vertoonden. En massa trokken de Hagenaars telkens ten aanval e 13 doelpunten, waarmee A.D.S. de i winning behaalde, waren wel het duide lijkste bewijs van een volkomen over wicht op de Rapidploeg, die slechts drie tal tot scoren kon komen, (ruststand 2—7). Bij de dames was er praktisch geen schil merkbaar. Het werd een spannende vedstrijd die in een 42 overwinning 'oor A.D.S. eindigde. Hier en daar werd ir nogal eens wat ruw gespeeld, wat chter aan het spel geen afbreuk deed. Jij rust stond Rapid met 2—1 achter. De herenteams van Rapid en A.D.S. speelden een levendige wedstrijd, die ech- V.A.S. schaakkampioen van Nederland Het Verenigd Amsterdams Schaakgc nootschap (V.A.S.) is zaterdag kampioen de hoofdklasse van de Kon. Ned. Schaakbond en daarmede kampioen van Nederland geworden. De Amsterdammers speelden tegen Rot terdam I en wonnen met 64. De wed strijd werd in Rotterdam gespeeld. Is de kampioen thans bekend, ook het tiental, dat degradeert, is in Rotterdam bekend geworden. Het is N.R.S.V. (Rot terdam), dat tegen V.V.G.A. uit Amster dam speelde en met 6Vz—$Vz verloor. Hierdoor degraderen deze Rotterdammers aar de eerste klasse. Voorts werd in de hoofdklasse gespeeld iscimus (Den Haag) tegen Philidor I uit Leeuwarden. De voorlopige stand is 44. In Utrecht werd de wedstrijUtrecht tegen A.S.C. uit Amsterdam gespeeld. De uitslag was 8%— lVi ln het voordeel van de Amsterdammers. ter uit technisch oogpunt bezien niet hoogstaand was. Ondanks de massale dediging die Rapid in zijn spel toepaste, kon A.D.S. tot hoge cijfers komen. Rapid mist nog die capaciteiten, die het mogelijk maken tegen elk speltype een systeem te vinden, dat succesrijk werkt. Hier zal nog wel wat getraind moeten worden om de snelheid op te voeren en wat zeer be langrijk is (dat heeft het bestuur van Rapid terecht ingezien): er moet wed strijdroutine worden opgedaan. Na een achterstand van 122 bij rust verloor Rapid met de cijfers 21—4. Volgende week speelt Rapid tegen het Haagse S.O.S. De strijd, die Prof. Wijk leverde tegen de Voorburgse politie was ook al span nend. Hier was echter de leiding bedui dend zwakker dan die bij de in de hef vermelde wedstrijd en dit drukte wel heel erg het stempel van onzekerheid op het spel. Algemeen werd verwacht dat P.W. een gemakkelijke overwinning behalen, maar dit kwam heel anders uit. Na drie games was de stand 2—1 VPSV en ln de vierde game keek P.W. in de slotfase tegen een 1411 achter stand aan. Gelukkig bleek het moreel de Leidenaars uitstekend: zij vochten de overwinning en met succes. De vierde game werd met 1715 binnengesleept. De beslissende vijfde game was volledig onze stadgenoten. Volledig geconcentreerd wonnen ze verdiend met 155 en daar mee de wedstrijd met 3—2. Ook de wed strijd tussen HVL en Punch, in Delft ge speeld, gaf pas na vijf games de beslis sing. De HVL-ers startten, zoals gewoon lijk, uitstekend. Zij wonnen de eerste twe< games, waarin zij technisch een veel beter spelletje weggaven dan de Delftse stu denten. Maar de echte vechtersmentali- het Delftse team kwam toen boven. Een even verslappend HVL vond een keihard vechtend Punch tegenover zich, dat erin slaagde de balans wicht te brengen, 22. Gelukkig vonden de roodhemden in de vijfde game het af doende antwoord. Ze gaven de Delftse studenten geen gelegenheid meer hun vechtlust bot te vieren. Met 15—7 versloe gen zij Punch in de laatste game en won- len daarmee de wedstrijd met 32. Afdeling Leiden De uitslagen luiden: Dames, eerste klas: Prof. Wijk 2Prof. Wijk 1 1—3, LUSV 1—Donar 1 0—3 (regl.), Rouwkoop 1—Nw. Brunh. 1 22, Or. Groen 1—Argos 1 2—2. Dames, tweede klas: NVC 1—Prof. Wijk 13, Rouwkoop 2—Nw. Brunh. 2 03, Donar 2—KVC 1 1—3. Dames, derde klas: DES 1—Prof. Wijk 4 22, Olympia 1Nw. Brunh. 3 03, GGV 1—Or. Groen 2 1—3, GGV 2—NVC 2 0—3. Heren eerste klas: CIOS 1—Prof. Wijk 2 3—1, PSVA 1—HVL 2 1—3, Sleutelr. 2— LPSV 1 3-0, GGV 1—LUSV 1 2—2. I Heren, tweede klas: Prof. Wijk 3HVL 3 3—0, LUSV 2—NVC 1 3—1, Rouwkoop 1 LDM 1 0—3, PSVA 2—KVC 1 0—3, Do nar 2Sleutelr. 3 13. Heren, derde klas: HVL 4—Sleutelr. 4 31, GGV 2Or. Groen 2 22, Or. Groen 1—WPSS 1 3—1, Prof. Wijk 4—LPSV 2 1—3, LD 1—GGV 3 3—1. Heren, vierde klas: de Vlam 2—PSVA 3 2—2, Kokschool 1—LDM 2 3—0, Olympia 1L.D. 2 0—3. Hoofdklasse West. A: Sleutelring 1die Rackse 2—3, Prof. Wijk 1—VPSV 1 3—2, PUNCH 1—HVL 1 2—3. Standen Dames eerste klas: Prof. Wijk 1 10—19 Argos 1 10—14 Rouwkoop 19—9 Or. Groen 19—8 Prof. Wijk 2 10— 8 LUSV 1 10—7 Argos 2 9—6 Donar 1 10— 3 Dames derde klas: Or. Groen 2 915 Nw Brunh. 3 912 NVC 2 DES 1 GGV 1 Olympia 1 P.W. 4 GGV 2 8—10 9—10 9—10 9— 6 10— 6 Dames tweede klas Nw Brunh. 2 9—18 KVC 1 10—16 NVC 1 9—14 Prof. Wijk 3 10—11 Argos Rouwkoop 2 105 Donar 2 LUSV 2 9—2 Heren derde klas: L.D. 1 GGV 2 Or. Gr. 1 WPSS 1 HVL 4 Or. Gr. 2 GGV 3 11— 8 Sleut. 4 10— 7 P.W. 4 10— 3 LPSV 2 10— 3 Heren eerste klas: HVL 2 9—17 Prof. Wijk 2 10—11 11—20 11—19 11=15 11—12 11—11 9—10 11—10 9— 9 Heren vierde klas de Vlam 1 1010 2 11—10 Vlam 2 10—15 Koksch. 1 11—11 Donar 3 1010 PSVA 3 11—10 GGV 4 10— 9 LDM 2 10— 7 Or. Gr. 3 11— 5 Olympia 10^- 2 Heren tweede klas: Hoofdkl. West B: PSVA 1 LUSV 1 CIOS 1 Donar 1 Sleutelr. 2 GGV 1 LPSV 1 KVC 1 11-21 Prof. Wijk 3 11—15 11—14 Senioren 1-3; Junioren 3-1 BelgiëNederland volleyhal HVL 3 LDM 1 PSVA 2 LUSV 2 NVC 1 Sleutelr. 3 11—8 Rouwkoop 1 11— 5 10— 3 10—13 11—10 11—10 R.V.C. 1 Concordia Libanon 1 Donar 2 De jaarlijkse ontmoeting BelgiëNe derland volleybal is zaterdag in Ant werpen gespeeld. De junioren openden de avond. Het wa: de derde maal, dat zij tegenover elkaar stonden. De eerste maal won België met 3—2; de tweede wedstrijd eindigde gelijk. De eerste set liet nog mogelijkheden open voor een Nederlandse zege, -maar naarmate de wedstrijd vorderde bleek, dat Neerlands hope een „off day" had en daardoor geen enkele kans te winnen. Van Zweeden stuurde eerst de formatie Kraayveld en De Hoog (RVC); Tinkhof (Wilhelmus), Oosterbaan (DES); Dassen (Hurricane) en Antonisse (HVS) in het veld. Knappe smashes van Kraayveld, De Hoog en Dassen leverden punten op, maar niet genoeg. Slechts Tinkhof vermocht Nederlandse zijde te Imponeren door zijn soepel spel. Na hem kunnen nog wor den genoemd De Hoog en Dassen. Een duldeiyke en verdiende nederlaag, maar de wetenschap dat onze jeugd beter kan. geeft vertrouwen. Senioren Na de pause moesten de Nederlandse senioren antwoord geven op de vraag, of Nederland werkeiyk België boven het hoofd Is gegroeid. Van Zweedens basis-team, bestaande uit: Kaptein, Tuinman en Bakker (RVC). nerman (DES); v. d. Ploeg (Rewa) en Maas (AMVJ) liet al na enkele minuten spelen geen enkele twijfel aan een ant woord in bevestigende zin. Het waren de worden overgestemd. kogelharde, flitsend snel geslagen smashes van Kaptein, Van der Ploeg en Bakker, die alle illusies van de verjongde Bel gische ploeg verpulverden. Feilloos tech nisch en intelligent was het spel Tuinman, verbeten vechtlust kenmerkte dat van Zimmerman. De rustige Hans Maas kon in deze wedstrijd niet opvallen, omdat er niets te verdedigen viel. Slechts de tweede set gaf een Belgische opleving te zien, maar ook dit bracht geen v De derde set gaf Van Zweeden de res« De Beer, Mosterd, v. Bekkum en Kroon een kans. De Belgen benutten deze. Daarna werd de zware artillerie wei stelling gebracht: negen minuten later capituleerde België. Junioren 3—1 (15—10, 15—11, 9—15 15—4). Senioren 1—3 (7—15, 13—15, 15—7 6—15). Russen stemden tegen regeringskandidaten By plaatseiyke verkiezingen In de Sow- jetunie zijn de regeringskandidaten in van de vele duizenden kiesdistricten niet in geslaagd, een absolute meerder heid te verwerven. Dit aantal is onge- bruikelUk hoog. Oppositiekandidaten wa- niet gesteld. In deze districten moet OVC 1 HVL 1 Prof. Wijk 1 17—16 die Raeckse 1714 CSVD 1 15—12 PUNCH VPSV 1 Sleutelr. 't Zandt De Ierse tennisploeg, die eind april in Budapest moet uitkomen in het toernooi om de Davisbeker, zal niet naar de Hon gaarse hoofdstad gaan. De Ierse tennis- bond vindt het niet verantwoord de spe lers naar Hongarije te laten vertrekken. Ook België, dat tegen de winnaar van Hongarije—Ierland moet uitkomen, heeft reeds bekend gemaakt, niet naar Budapest gaan, indien de wedstrijd mocht door gaan en Hongarije zou zegevieren. Eigenaren van ongeveer 20 ha. grond in Squaw Valley, waar in 1960 de Olym pische winterspelen zullen worden gehou den, weigeren hun grond te verkopen voor de inrichting van de voor de spelen be nodigde terreinen. De organisatoren, die deze terreinen beslist nodig schijnen te hebben, trachten nu van de staat Califor- verkrijgen, dat een onteigenings procedure wordt ingesteld. Het Nederlandse militaire hockeyteam heeft zaterdag in Nijmegen een oefen wedstrijd gespeeld tegen een combinatie de Nijmeegse verenigingen Union en Nijmegen. De militairen wonnen met 6—2. Het voorlopig Nederlandse voetbalelf tal, dat woensdag een oefenwedstrijd tegen de Duisburger Sport Verein speelt, ter voorbereiding van de interlandwedstrijd tegen Luxemburg op 20 maart in Amster dam, is als volgt samengesteld. Doel. De Munck (Fortuna '54)achter: Wiersma (PSV) en Kuys (NAC); midden: Schaap ('t Gooi), Van der Hart (Fortuna '541 en Klaasser.s (VVV); voor: Dillen (PSV). Bos- selaar (Sparta). Cor v. d. Gijp (Feyenoord), Voges (SC Enschede) en Moulijn (Feyen oord). bevrediging kan schenken. Na de meest sensationele slotronde uit de geschiede nis van het nationaal damtoernoot ein- digden Wim Roozenburg en de Wage- ninger Van Dijk met een gelijk aantal punten en besliste het Sonnenbom- Bergersysteem ten gunste van de Rot terdammer. Hoewel wij de toepassing van dit sys teem, zeker wanneer het gaat om de hoogst nationaal dameer, niet kunnen toejuichen, is hierdoor een langdurige barrage voorkomen. Niet alleen eindigden 2 spelers gelijk op de eerste plaats, maar bovendien finishten niet minder dan zes deelnemers, met slechts 1 punt achter stand op de leiders. Het genoemde systeem t.a.v. deze spelers o.m. tot gevolg dat de kampioen 1956 de Haarlemmer Wim de Jong naar de achtste plaats werd en daardoor voor het volgend tournooi vóór wedstrijden zal moeten spe len. (De zes hooggeplaatsten voor ieder toernooi worden hiervan vrijgesteld). Uit ander blijkt wel, dat in het nu af gesloten kampioenschap nauwelijks van enig krachtverschil sprake was. Daarom het als een gelukkige omstandig heid beschouwen, dat de titel is terecht gekomen bij de speler, die vooral in de laatste fase van de strijd de meest con stante vorm heeft vertoond. Na zyn enigszins onfortuinlijke start scoorden Roozenburg in zQn laatste 9 partyen 13 punten. Niettemin hing zyn titel zaterdag tot enkele ogenblikken voor het eind van het toernooi aan een zyden Zelf had hij in een 4 om 4 eindspel tegen Wim Hulsman niet onbelangrijk nadeel, terwijl van Dijk, die in de vorlgo ronde de leiding had genomen tegen Buke met positioneel nadeel vocht voor het laatste benodigde puntje, dat hem nog van de titel scheidde. Onder hoogspan ning voltrok zich het damdrama over da Wageningse ingenieur en ging deze in een door Buke prima afgewisseld eindspel ten onder. Inmiddels had de nieuwe kampioen tegen Huisman, die bij een eventuele zege met de nationale eer was gaan strijken, een puntenverdeling geforceerd, hetgeen achteraf juist voldoende zou blijken. Van de deelnemers, die gezamenlijk op de derde tot en met de achtste plaats ein digden, bracht het Sonnenboom Bergers systeem de Zuid-Hollandse kampioen Boer aan de top, waarmede deze op bij zondere verdienstelijke wijze zijn debuut maakte in dit illustere gezelschap. Behalve voor van Dijk bracht de slot ronde ook een ernstige teleurstelling om oud-kampioen de Jong, die in een na langere partij werd gewikkeld met Laros daarin positie nadeel opliep. In een ongunstig staand eindspel miste hij ver moedelijk de remise-mogelijkheid, waar ten slotte de reeds gememoreerde acht- plaats zijn deel werd. De Fries Bergsma, die na de tiende onde nog in de kopgroep zat en nadien terugviel, besloot het toernooi met een nederlaag tegen de Hagenaar Kinnegen, die hem met een damcombinatie verraste. Voor de RDG-er betekend dit slotsucces tiende plaats op de ranglijst met slechts 2 punten achterstand op de kam- Na afloop van het toernooi vond de officiële prijsuitreiking plaats, die dit jaar een bijzonder karakter droeg door ivèrhandiging van de W.H. Lieve- Beker, welke door de echtgenote van de kortgeleden overleden secretaris van de K.N.D B. werd geschonken. In een stijl volle toespraak werd deze beker door de heer Lieve Jr als wisselprijs aan de natio nale kampioen overhandigd. Ook ontving de Leidenaar W. Hulsman uit handen van de voorzitter van de Inter nationale Dambond, de heer Willems, een diploma als officiële erkenning van zijn in 1955 gevestigde „blindrecord" ln dat jaar leverde de nationale oud-kampioen de fraaie prestatie door aan 8 borden blind te spelert. De volledige uitslagen van de slotronde waren: W. de Jong—H. Laros 0—2, W. Huisman—W. Roozenburg 1—1, J. M. Bom W. Terlöuw 1—1; M. G. E. v. Dijk-^J. H. Beeke 0—2, W. F. v. d. Sluis—F. Okro- gelink 20, S BoerA. Grooteman 11, F. Verhoeven—D J. Jurcka 0—2, H. F. J. KinnegenP. Bergsma 20. De eindstand luidt: 15 4 10 15 4 10 15 4 9 15 4 9 15 4 9 15 3 10 W. Roozenburg N. G. F. v. Dijk Sf. Boer J. M. Bom W. Huisman W. F. v. d. Sluis W. de Jong J. H. Beeke H. Laros H. F. J. Kinnegen P. Bergsma 15 4 W. Terlouw 15 3 F. Okrogelink 15 4 D. J. Jurcha 15 2 V Grooteman 15 1 Verhoeven 15 0 Het S B.-systeem houdt "elling iedere speler twee en van de tegenstanders neft gewonnen S.B. systeem 1 18 262 1 18 257 2 17 257 3 17 249 0 17 243 2 17 239 2 17 232 2 17 233 2 16 227 8 3 16 217 7 4 15 217 9 3 15 202 6 5 14 188 9 4 13 217 6 8 8 117 5 10 5 78 in dat bij de maal de pun- van wie hij de punten hij remise heeft ge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6