Vijftig jaar gevierd in Donar opgewekt oprichtingszaal Medisch werk zet kracht bij aan getuigenis der Kerk Goede typering van Het witte schaap van de familie Gevestigde en vertrokken personen Leidse Minjon opende nieuwe studio Geref. jeugd nam nieuwe zaal in gebruik NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 11 MAART 1957 Belangrijke plaats beivezen Oud-Donarlid in Hilversum zorgde voor herleving van clublied IN DEZELFDE ZAAL van de Harmonie, waar vijftig jaar geleden enkele vooruitstrevende mannen met donkere pakken en hoge witte boorden besloten een gymnastiekvereniging op te richten, heeft de Leidse gymnas tiek- en volleybalvereniging „Donar" zaterdag feestelijk het haive-eeuw- feest gevierd. In tegenwoordigheid van een oprichter werd de oprichting 's avonds op vrolijke wijze herdacht; in de middaguren had de jeugd van Donar van een ontspanningsmiddag genoten en recipieerde het bestuur. Het was al wat later dan het avondpro gramma aangaf, toen de heer Dietz als voorzitter van de jubileumcommissie de feestavond opende met een speciaal wel komswoord voor de heer M. P. Bakker, de enige oprichter die aanwezig kon zijn. De heer Verstrate, die op de oprichtings foto door de bezoekers direct werd her kend, was in verband met z'n verjaardag verhinderd. De heer Dietz feliciteerde het bestuur van Donar uit naam van alle actieve leden. Bijzonder erkentelijk toon de hij zich tegenover de leden die door giften mogelijk maakten dat een groot deel van de onkosten van het jubileum bij voorbaat al was gedekt. Namens het bestuur, waarvan de heren Th. Roest en P. Verwer verhinderd wa ren, sprak voorzitter J. Vermond. Deze bracht op zijn beurt aan de voorberei dingscommissie dank en sprak de wens uit, dat een hecht Donar waarin club liefde en teamgeest heersen de volgende vijftig jaar ingaat. Na deze openingswoorden werd het oude gymnastieklied gespeeld door het muziekgezelschap van Ed. Willians dat de gehele avond voor de muzikale om lijsting zorgde. Op dit meer officiële gedeelte volgde de ontspanning. De veelzijdige kleinkun stenaar Arie Westgeest uit Noordwijk bracht met z'n praatje er. gevatte lied jes de stemming er direct al in en zijn ode aan de heer Bakker oogstte veel suc ces. Zoals de jeugd 's middags versteld stond van de trucs van goochelaar Amar- Ongeluk met bromfiets Zaterdagmiddag kwart over twee kwam op het fietspad bij de rotonde van de spoorwegtunnel mej. N. W. uit Leiden met haar fiets in botsing met een rijwiel met hulpmotor. Mej. W. kwam te vallen «n liep een flinke wond aan haar linker been op. Ook klaagde zij over pijn in haar lies. Protestantisme in Italië Woensdagavond 8 uur zal voor de Waal se Kring te Leiden ds. A. Deodato van de Eglise Vaudoise in Rome, spreken over „Het Evangelie, kracht van God in Italië". De lezing, die met lichtbeelden wordt op geluisterd, is belegd in zaal Rehoboth. Rapenburg 10 co, zo enthousiast toonden zich de oude ren bij de ingewikkelde en niet ontwar bare handigheidjes met doeken, kaarten, ballen en buisjes. Ter afwisseling bracht een trio schetsjes op de planken, die wel iswaar weinig acteergaven eisten, maar toch verdienstelijk werden opgevoerd. Enkele dagen voor het feest was er onder de senioren gesproken over een eigen clublied dat in de dagen van de oprichting veel gezongen werd, maar niemand kon zich wijs en woorden herinneren. Het trof juist, dat de heer Bakker in contact kwam met nog een oud-Donarlid, de heer Disselveld, die al geruime tijd als ge pensioneerde in Hilversum woont. Deze wist zich woorden en melodie nog goed te herinneren en zijn mu zikale zoon noteerde ijverig kruisen en mollen, terwijl vader de couplet ten van het clublied zonder ophou den zong: Dat was allemaal zaterdag eigenlijk pas klaar gekomen, maar een expresbrief uit Hilversum naar Leiden bracht de verenigingsmuziek naar de Harmonie, waar Arie West geest maar enkele minuten nodig had om de Donar-hymne in te ttuderen, Receptie In hetzelfde gebouw was *s middags een geanimeerde receptie gehouden, waar vertegenwoordigers van zusterverenigin gen en andere belangstellenden hun ge lukwensen kwamen aanbieden. Zo waren er o.m. afgevaardigden van de Christe lijke gymnastiekvereniging „Jahn", de damesgymnastiekvereniging „Nieuw Brunhilde", de Leidse herengymnastiek vereniging „Excelsior" en de vereniging „Rouwkoop". Verder waren er de heer F. de Haan als rijksconsulent voor de lichamelijke oefening en de dochter van één der oud-bestuursleden, mevrouw Kis- Herweyer Schriftelijke gelukwensen waren bin nengekomen van het oud-lid de heer An ton Metz, de vereniging „Brunhilde", de volleybalvereniging „Sleutelring", de r.k. damesvereniging „Victorie", de Leidse Politie-Sport-Vereniging en van de amb tenaar voor lichamelijke opvoeding bui ten schoolverband, de heer J. C. F. Coers. Vele bloemstukken vertolkten de felici taties van de schenkers. Achtenzeventig jonge leden van Donar hadden tevoren 's middags het jubileum van hun vereniging gevierd. De gooche laar Amarco, die in 1954 de eerste prijs behaalde op het concours voor beroeps- en amateurgoochelaars, hield de jongens enkele uren bezig en, waar de goochelaar in het dagelijks leven onderwijzer is, er weinig moeite voor nodig om de jonge lui een genoeglijke middag te geven. Het optreden van de clown Pipo was hieraan evenmin vreemd. Overbodig te melden dat de tractaties tussen de verschillende nummers de feestvreugde opvoerden. Vele bekende liedjes werden gezamenlijk gezongen met pianobegeleiding van heer Westgeest. Al met al kan gezegd worden, dat het uitgestelde halve-eeuwfeest van deze Leidse vereniging bewees, welk een be langrijke plaat; Donar zich in de stad heeft verworven. Tijdens een geanimeerde receptie heeft het bestuur van de jubilerende vereniging Donar zaterdagmiddag gelukwensen ontvangen van zuster verenigingen en andere belangstellenden. V.l.n.r.: J. Dietz, voorzitter van de jubileumcommissie, J. Bakker, oud-bestuurslid en mede-oprich ter, A. Koélemij, wedstrijdsecretaris, mej. C. W. van Duivenboden, secretaresse, L. Vermond, voorzitter, J. Blote, penningmeester en P. J. van der Walle, algemeen bestuurslid. Foto N. van der Horst Zendingsconferentie in Oegstgeest Voor aanstaande artsen en pas-afgestudeerden organiseerde de medische commissie van de raad voor de Zending der Ned. Hervormde Kerk in de zendingshogeschool te Oegstgeest een eendaagse conferentie. Tijdens de conferentie werden door een aantal met verlof zijnde zendingsartsen me dedelingen over het medische zendingswerk gedaan. Voor deze bijeen komst hadden velen zich aangemeld. De conferentieleider belichtte de posi tie van het medische zendingswerk in het geheel van de missionaire arbeid op de zendingeveldcn. Hij legde er de nadruk Uitvoering van U.S.A. OP SCHOOLAVONDEN zijn er van die kleinigheden, waarop men zit te wachten, omdat men er dan pas „echt in" is. Op de avonden van de Leidse gymnasiastenbond „Uno Sumus Animo" is dat het bij het zingen van het clublied enige malen herhaalde „poes". Heeft dat geklonken, dan is men in de sfeer van deze steeds gezellige avonden. We geloven in de waarde van deze avonden, omdat we geloven in de waarde van het spel. Het zijn de avonden waar op men uit de min of meer beschermende beslotenheid van de schoolgemeenschap treedt, waarbij dikwijls één van de eerste contacten gelegd wordt tussen de jeugd en de wereld der groteren, volwassenen, zo men dit woord prefereert. Dat gaat al spelend, maar men speelt het spel zeer serieus, volgens alle regels van de „con- 6ten", die hierbij te pas komen. Het was prettig, dat de praeses, Marij ke Kok. vele belangrijke dames en heren welkom kon heten en zovelen kon be danken voor hun medewerking, want zon der dit laatste zal geen schoolavond ooit goed kunnen slagen. Met het stuk „Het witte schaap van de familie" had men een goede keus ge daan. Ook nu bleek de vingervlugge fa milie Winter, die er al generaties prat op gaat, op uiterst geraffineerde manier al het dijn tot mijn te maken, volkomen in staat de aanwezigen te boeien, zowel met het relaas van haar streken en haar staal tjes van vindingrijkheid als met het syl logisme van vader James, waarmee hij het witte schaap, zoon Peter, tracht duidelijk strijkorkest Lars-Erik Larsson (NCRV 21.40 u) Lars-Eriks Larsson is een van de inter nationaal meest bekende componisten van Zweden. Hij werd in 1908 geboren en in 1934 werd de internationale muziekwereld op hem geattendeerd bü de uitvoering van z\jn Sinfonietta voor strijkers op het Intern. Festival van Moderne Muziek in Florence. Aanvankelijk schreef Larsson in een ta melijk modern-radicaal idioom, maar later ontwikkelde zijn stijl zich meer naar een soort neo-classicismewaarbij de invloed der romantiek merkbaar is In zijn latere werken is er weer een terugkeer naar de radicale richting, naar een meer moderne zegging in melodie en harmonie. Zijn Serenade voor strijkers kan men een werk uit de tussenperiode noemen en de vierdelen AllegroAdagio cantabile. Al legro vivace en Allegrozullen zeker de aandacht van alle luisteraars gevangen houden door de min of meer noordelijke romantiek. De uitvoering geschiedt dooi het Göteborgs Radio Symfonie Orkest C.l.v. Tor Mann. te maken, dat iedereen van haar daden voordeel heeft en een kerel met zoveel talent als Peter heeft voor het vak niet verloren mag gaan. 't Zou schande zijn' Het beroepstoneel heeft veel succes ge had met dit stuk, maar ook voor amateurs is het geschikt, mits men al deze kolder er maar met een behoorlijke vaart door jaagt. In het begin trok het nog wat. maar vrij snel ging het beter en niemand be hoefde zioh te vervelen. De rollen waren alle behoorlijk goed bezet. Men heeft goed getypeerd en dui delijk gesproken. De dominee, ofschoon door Joost Kuiper in de typering goed volgehouden, had iets levendiger gekund. Hij was wel erg sober in zijn gebaar. De mimiek was vooral in het derde be drijf bij de ontknoping heel goed. Rudi Kuyt was een pittig dienstmeisj Janet; Rosemarie Koningsberger speelde de rol van dochter Pat met de gewenste losheid; Marijke Haantjes en Nico Vol kers waren als het echtpaar Winter zeei aanvaardbaar. Mevr. Winter had nog wat genuanceerder kunnen spelen, maa: men kan nu eenmaal niet tegelijk vol maakt zijn èn in het goede èn in kwade. Henk Eikerbout speelde de rol van het witte schaap zeer geloofwaardig evenals Laura Huizinga haar rol Angela, die het zwarte schaap is temidden van een witte familie. Tot slot was iedereen goed te spreken. De familie Winter omdat ze weer uno sumus animo uit stelen kan gaan, en de mensen in de zaal omdat ze deze uit breiding der kudde zwarte schapen met zoveel genoegen gezien hadden. Een wonderlijke moraal? Och, zolang wat zwart is nog zwart genoemd wordt is het zo erg niet, maar wanneer eenwit schaap zwart gemaakt wordt, dan A. C. Bouwraat ZU1D-AFRIKA SCHEIDT STUDENTEN NAAR RAS De Zuid-Afrikaanse minister van on derwijs heeft dezer dagen de volksraad meegedeeld, dat hij een wetsontwerp zal indienen dat afzonderlijke universitaire opleiding voor niet-blanken ten doel heeft. Volgens dit wetsontwerp zullen nieuwe inrichtingen voor hoger onderwijs voor niet-blanken worden opgericht en zal niet- blanken de toegang tot de universiteit van Witwatererand en die van Kaapstad, die op het ogenblik geen rassenscheiding kennen, bij de toelating van 6tudenten worden ontzegd De algemene vergadering der V.N. tijdelijk verdaagd. De leden zullen wei bijeenkomen, wanneer het debat ovi Hongarije en het Midden-Oosten kan wo den voortgezet. op, dat de medische zending niet staat; waar de Kerk bestaat en func tioneert, is het de taak van de medische zending om kracht bij te zetten aan haar getuigenis aangaande Jezus Christus en het Koninkrijk Gods. Medisöhe zending is diaconale arbeid; zij is de diaconale ar beid van de zendende Kerk overzee. Me delijden en bewogenheid kunnen de drijf- veren zijn van het werk dische zending dient in de eerste plaats worden gemotiveerd door de verkon diging van het Evangelie. Uitvoerig werd de ontwikkeling v; medische zending geschetst. Hetwerk heeft ich sterk uitgebreid: er worden lange werktijden gemaakt maar de accommoda- niet altijd voldoende. Nieuwe genees middelen en methoden gaven 6teed6 meer ■ken uitzicht op herstel. De technische vooruitgang kan er echter toe leiden, dat het geestelijke aspect wordt loosd. Ook werd stilgestaan bij de betekenis van de preventieve gezond heidszorg. Een hoge frequentie van volks ziekten vermindert in hoge mate de gees telijke activiteit van de bevolking, ook de Christelijke gemeenschappen. De inleider onderstreepte de noodzakelijk heid van training van inheemse krachten. Door de opleiding van deze mensen kon aantal westerse gezondheidswerkers tegenover een toeneming van het aantal patiënten afnemen. financiële zijde van het zendings- werd belicht door de heer H. J. Maarleveld. zendingsarts met verlof De conferentiegangers zagen ook enkele films. Op feestavond in gehoorzaal Werhnans Wilskrachtkreeg compleet stel trommels Bij het elfde lustrumfeest van „Werkmans Wilskracht"- bood de voorzitter van het oud-papier comité, de heer J. Ouwerkerk, het bestuur een compleet stel trommels aan, bestaande uit acht gewone en acht dieptrommen. De tamboers hebben in ruim twee jaar met de oud-papieractie een bedrag van f 2200.- verzameld voor de aanschaf van nieuw instrumenten en zij zijn van plan met de inzameling door te gaan, aangezien het gehele korps van nieuwe instrumenten moet worden voorzien. Een rij van medewerkers werd zater dagavond in de stadsgehoorzaal gehul digd. waarna men het lustrumfeest vier de met een non-stop revue- en cabaret programma onder leiding van André Carrell. Voorzitter J. van Weizen bracht in zijn openingswoord de tijd van terug gang in herinnering. Dank zij de energie van de dirigent, de heer J. Dol, kwam de vereniging opnieuw tot bloe< Spreker zei, dat de animo van de zijde der jeugd helaas niet groot is. Hij hoopte Juridische prijsvraag Leidse universiteit Mr. S. J. Visser, overleden in 1919, heeft zijn vermogen vermaakt aan de Leidse universiteit onder voorwaarde, dat de rente wordt aangewend om de studie van het volkenrecht en het internationale pri vaatrecht te bevorderen. In het bijlonder was het zijn wens, dat periodiek een som van tenminste 5000 zou worden besteed voor het uitschrijven van een internatio- „Het Legatum Visserianum vraagt dit maal een kritische bespreking van de ant woorden in wetten en verdragen, ontwer pen van wetten of verdragen, jurispru dentie en doctrine gegeven op de vraag, naar welke wet in een internationaal ge val moet worden beoordeeld, of door rechtshandelingen van een gevolmachtig de, een pseudo-gevolmachtigde of een zaakwaarnemer met een derde de verte genwoordigde jegens de derde gebonden en gerechtigd is en of aansprakelijkheid van de pseudo-gevolmachtigde of zaak waarnemer jegens de derde bestaat". De antwoorden moeten, in het Neder lands, Zuidafrikaans, Duits, Engels of Frans getikt voor 1 maart 1959 worden toegezonden aan het college voor cura toren van de Leidse universiteit. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Elisabeth Maria, dr. v. W. den Hengst en B. W. Beij; Cecilia, dr. v. A. de Man en M. J. Tuinhof de Moed; Hendrika, dr. v. F. Redel en A. M. de Jong; Mirjam Antoinette, dr. v. J. van Halm en J. M. A. Hopman; Hubert Her man José, zn. v. E. H. H. A. Wijler en B. Nieweg. OVERLEDEN: C. Prins 68 jaar, weduwe van P. F. Cornelisse; N. J. Blom 72 jaar, man; E. van Veen 76 jaar, weduwe van F L. M. Steenwinkel. In de week van '28 februari tot en met 6 maart Te Leiden vestigden zich: P J du Burck en fam., buffetchef, Lan- gebrug II; H A den Besten en fam., rijks ambtenaar, Hoflaan 27; T Verkerk en fam., kantoorbediende, Jacob Catalaan 105; K J Janssen-van Scheijndel en fam., Hof laan 235; M H de Vreede en fam.. sigaren winkelier, Morsweg 108; F A Meijer en fam., militair, Hoflaan 221; Ch Zwei6tra en fam., instrumentmaker, Hoflaan 287; H R Tegelaar. automonteur. Zaanstraat 30; J H van den Ber, Kam. Onnedaan 51; A M C Geerling. Nieuwe Rijn 46; M Kuij- per, kleuterleidster, Hoogl. Kerkgracht 29; M G A Cham'bry, arts, Roodboretstr. 42, H J Wijtenburg, hoofd werktuigkun dige, Thorbeckestraat 46; A Dekens, rei ziger, Beschuitsteeg 1; Th Niemeijer, Ra penburg 117a; R Borger, Dijkstraat 26; P M Jansen van Rosendaal, gezinsverzorg ster, Rijnburgerweg 86; E Bruin, Rapen burg 131; A S oh eer-van Dam, De Sitter- laan 69; M C A Embraohts, hulp i.d. huis houding, Zeemanlaan 32; M Mulder-Van Nunen, Van Bemmelenstraat 14; R de Boer, magimeester, Haarlemmerstr. 234a; J Then A Looi, Kam Onneslaan 24; P C Sloos, constr. werker, L. St Agnietenstr. 15; B Kop, kok. Langebrug 48; J M J Reijnders, plaatwerker. Pioenhof 19; J M P Sohreurs, instrumentmaker, Roodboret str a at 29; J J S Greiving. arb. spinnerij, Verl. Nasaustraat 12; A J van der Eb, Franohimontlaan 64; E Oort, Sterrenwacht 5; J C Sinke, Zoeterwoudse Singel 17; J A M Annink, verkoper, Wasstraat 34; M M Driesen, hulp l.d. huish., Morsstraat 44; J Th Hogervorst, elektr. teohn. teken., Nieuwe Rijn 8; G Bodijn, metselaar, Cla- rasteeg 18a; T J Brink, Bakhuis Roozén- boomstraat 31; E P Blom, gezinsverzorg ster, Rijnsburgerweg 86; J P van Felius, G M Vermeulen, verpleegster, Rijnsbur gerweg 10; H Hoekstra, verpleegster, Rijnsburgerweg 10; J M A van Hemert, huislh.kundige, Rijnsburgerweg 10. Uit Leiden vertrokken: H L Vos en fam., Beijerincklaan 19. Delft, Kamerlingstr. 39; L van der Pot en fam., Pioenstraat 7, Apeldoorn, Tien- woningenweg 15; J M van Hoeflaken-de Koek en fam.. a.b. Morssingel t.o 3; J v Duist en fam., Madoera6traat 27, Liberia, Australië; J Lassdhuijt en fam.. Noord einde 41, Ommen, Bergweg 6b; Y N Tan en fam., Cobetstraat 42, Indonesië; J R Klink en fam., Wasstraat 10. Arnhem, Ds Bechtlaan 8 III; S M Sumitakusuma (Raden) en fam., Rijnsb.weg 52, Indonesië; M E Wevere-Geuke en fam., Marnixstraat 43; Brussum, Beekstraat 21; J M J Boom. IJsselkade 10, De Bilt, U„ Ruysdaelplein 1; A Nauta.f Cobetstraat 13, Sliedrecht, B 69; ACM Huschka, Zeemanlaan 18a. Haarlem, Kijnkduinstraat 26; Th P Ben jamins, Melch. Treublaan 1, Amsterdam. Marnixstraat 284; M G van der Hoeve, Groenhovenstr. 21, Voorburg, Den Burgh- straat 17; W van der Plaat, Witte Singel 27, Bodkoop, Den Ham 7a; Ch J A Pan- dere, Rijnsburgerweg 10, Amsterdam, Van Hallstraat 82; E Jellema, Rijnsburgerweg 115a, Buren, Erichemseweg 32; M G Sdheepe, Rijnsburgerweg 10, Rotterdam. Noordsingel 204; A M de Bock, Boerhaa- velaan 2, Oegstgeest, Koninginnelaan 9; J M Sohurink, Herengracht 13, Amsterdam. Beethovenstraat 69b; G Pluis, Breestraat 97. De Bilt, U„ Gezichtslaan 102; J P R Meijkamp, Van 't Hoffstraat 12a, Canada; N Janssen, Rijnsburgerweg 10, Zeist, Prof. Sproncklaan 43; P Kanis, Hof v Venetië 9, Den Haag, Rijswijksestraat 2; A Filippo, Waardgracht 8, Zaandam, Zuiddijk gezi nsverzogsterRijnsburgerweg 86; Th A G M van der Drift-te Boekhorst, He- dat hierin verandering zal komen. Dit nodig voor hef voortbestaan van het m ziekgezelsdhap. De heer Van Welzi dankte allen die door hun giften een ve nieuwing van het instrumentarium moge lijk hebben gemaakt. De heer Ouwerkerk huldigde met en kele hartelijke woorden en stoffelijke blijken van waardering de vele dames en heren die zich bij de inzameling van oud papier op een of andere wijze verdien stelijk hebben gemaakt. Een gevarieerd programma werd aan geboden door André Carrell, Els Hele- het orkest van Martin Erich, Tonny Schifferetein, De Osmani's, het Olympia- en The Martelly's. André Carrell en Els Helenius vermaakten de aanwezigen met een lied, een 6chets en een praatje. Martin Erich en zijn collega'6 traden op in shows, waarin het parodistische ele ment sterk aanwezig was. De costuums en décors van dit kleine gezelschap waren een lust voor het oog. De Osmani's com bineerden kracht en gratie in hun par- terre-acrobatiek. Tonny Schifferetein, van de radio welbekend, begeleidde en speel de enkele medley's. The Martelly's brach ten hondendressuur. Helaas werd deze geopend en gesloten met een wansmake lijk nummer waarin honden al6 verklede poppen optraden. Het programma wa6 verder goed verzorgd. Technische kwaliteit van opnamen kan nu verbeterd worden WAAR BLIJFT DE TIJD", zong Jules de Corte op een grammofoon plaat. „Waar blijft de tijd", zo vroeg even later de consul van de afdeling Leiden van A.V.R.O.'s jeugdomroep Minjon, Maarten Hoogerwerf, zich af, toen hij zaterdagmiddag in het propvolle jeugdhonk in het Weide- hof de belangstellenden welkom heette, die bijeengekomen waren om de opening van de nieuwe studio bij te wonen. Bij de oprichting van de af deling Leiden, een paar jaar geleden, konden de jeugdleider van de A.V.R.O., Herman Broekhuizen, en de enthousiaste Minjon-leden niet ver moeden, dat zij binnen een zo korte tijd zouden beschikken over een eigen studio, die het mogelijk maakt, een sterke band tot stand te brengen tus sen de leden onderling en de technische kwaliteit van de opnamen te verbeteren. Zaterdagmiddag is een wens in ver vulling gegaan, die zowel ouderen als jon geren met blijdschap vervulden. Een prachtige eigen studio, smaakvol inge richt, tot stand gekomen door het werk van enkele enthousiaste jongelui, die daarbij zijn geholpen door de stichting, die het jeugdwerk in Leiden zo bijzonder stimuleert," de Leidse Jeugdactie. Het was dan ook geen wonder, dat de consul van de afdeling Leiden. Maarten Hoogerwerf. in zijn openingswoord een bijzonder woord van dank richtte tot de heer G. Steinbach, in wiens persoon de L. J. A. steeds meer tot de Leidse jeugd gaat spreken. Muziek De eerste die zijn gelukwensen aanbood, was (hoe kan het ook anders) de leider van A.V R.O.'s jeugdomroep. Herman Broekhuizen. Hij constateerde tot zijn vreugde, dat de afdeling Leiden een om roep is waar muziek in zit. Hij doelde hierbij niet alleen op de bijzonder goede uitzendingen die afdeling Leiden altijd weer brengt, maar ook op de kwaliteiten van Minjons eerste consul Joop Stokker- mans, die door zijn bescheidenheid en zijn muzikaliteit een figuur is op wie de afde ling Leiden trots kan zijn. Namens de L.J.A. sprak de heer H Zunderman enige woorden. Hij was er verheugd over, dat met de opening van deze studio de jeugd naar voren trad op een wijze, die de tegenwoordige pessimis ten, die in de jeugd een probleem zien het zwijgen oplegt. Namens de woningbouwvereniging „Eensgezindheid" bood „huurbaas" A. J. Schoneveld, voorzitter van deze vereni ging, gelukwensen aan, waarna de heer J. A. M. Zonneveld namens de politieke jongeren contactraad enige woorden sprak. (Minjon zal binnenkort opnamen maken van een zitting van het Leidse Jeugdparlement). Ten slotte bood de heer Voor het nieuwe diaconessenliuis Zesentwintig gemeenten in de omge ving van Leiden hebben een hoeveel heid van hun eigen produkten (Rijns- burg: bloemen en groenten; Katwijk: vis) gratis beschikbaar gesteld om morgen te worden verkocht op de avond van Johan Bodegraven in de stadsgehoorzaal. De op brengst is bestemd voor de bouw van een diaconcssenhuis in Leiden. In het gebouw Breestraat 19 Het was zaterdagavond een bijzondere avond voor het Geref. jeugdleven in Leiden, want toen werd de nieuwe zaal van het jeugdhuis Breestraat 19 door de bouwcommissie overgedragen aan de jeugdhuiscommissie, die hem op haar beurt ten gebruike overdroeg aan de oudervereniging en het Ge reformeerd jeugdverband. Maar vooral ook de overdracht van de inrich ting was van belang. Deze werd door vrijwillige krachten verzorgd en hoe! De beperkte ruimte is ten volle benut. Het eerete dat de aandadht trekt is het toneel, dat op feestavonden in zijn eigen lijke functie in gebruik is, maar In de week, wanneer hier de instuif wordt ge houden, gewoon al6 deel van de zaal dienst doet. Dan zal er een tafeltennis tafel op geplaatet worden. De vorm is ook enigszins afwijkend. Het steekt met een punt naar voren en op de kleinste zijde is een zwart hekje geplaatst; een bijzonder aardig effect. In de zaal staan verder tafeltjes met moderne 6toelen in lichte kleuren. In de hoek staat dan een grote boekenkast met daarbij een grote tafel met twee banken in dezelfde kleu ren. De opstelling van het meubillair geeft een evenwichtige indruk. Ook de kleur van de wanden ls verant woord. Alle kleuren zijn gebaseerd op de drie primaire kleuren. Het idee van een „pijpenla", dat het zaaltje een beet je geeft, i6 zoveel mogelijk door het ge bruik van de kleuren weggenomen. De vloerbedekking i6 smaakvol en praktisch. .In het bijzonder trekt een grote wandschildering van Kees Buurman de aandacht. Deze schildering in twee kleuren (blauw en rood) is mo dern van opvatting, zonder abstract te zijn. Twee jeugdige figuren kij ken naar de stad (het symbool van het leven), waarboven het kruis staat. Rechts op de schildering zijn de doopvont en de zon gesymboli seerd. Het is een verrassend onder deel van de inrichting, die in grote lijnen het ontwerp van Kees Buur man is. rensingel 31, Rijswijk ZH, Haagweg 117; T A van der Klip. Levendaal 72a, Ned. Nw Guinea; H S van der Wiel, Zoeterw. Singel 9, Middelburg, Bleek 5; H J Hoog duin, Kanaalweg 200, Voorschoten, a.b. bij Rijnd. 114; A A Russchen, De Gene- stetstraat 54, Heino, Lemelerveldseweg 20; G Wiekhart, Moreweg 108, Leiderdorp, W de Zwijgerlaan 40; H A Wiekhart, More- weg 108, Leiderdorp, W de Zwijgerlaan 40, M de Widt, Spieghelstraat 21, Oegst geest, Soembastraat 30; R van Drongelen, Rijnsburgerweg 144, Sassenheim, Ohar- bonlaan 13; J J C de Rijk, Oude Singel 44a, Breda, Sophiastraat 26; P Sierat, Cae- ciliastraat 18, Krommenie, Zonnelaan 34; A L de Jaeger, Driftstraat 48a, Leiderdorp, Willem de Zwijgerlaan 40. Zaterdagavond bleek ook wel, dat de tevredenheid groot i6. Deze tevredenheid kwam allereerst uit in de woorden van dr K. Dronkert, de voorzitter van de jeugd commissie, die de zaal van de bouwcom missie, die vertegenwoordigd werd door de heer J. Ravestein. overnam. Mej. A. M. Al ting droeg de inrichting namens de vrij willigers over. De heer P. de Zeeuw kwam toen op het toneel om namer oudervereniging, het jeugdverband e beheerder, de heer H. Kruijshaar, de zaal voor het gebruik in ontvangst te nemen. Het moet een genoegen zijn een zo ver zorgde zaal te gebruiken; over de belang stelling zal zeker niet te klagen te zijn. Nieuwe leider Ook werd het toneel in gebruik geno men. Leden van het jeugdverband kwa men op voor een vlotte, gevarieerde re vue met muziek, schetsjes en voordracht. De stemming werd er door het groepje, bestaande uit Corry van Soest, Bep Roo- denburg, Joyce den Heeten, Gerard Sloot weg, Jaap Vermeer, Kees van der Mey Bert Dronkert, goed in gehouden. „The Sunny Siders" (Inge Vogel, Gert Ottenvanger en Gerard Slootweg) Steinbach als vriend van Minjon zijn ge lukwensen aan. Herman Broekhuizen verrichtte ver volgens de opening, die gepaard ging met een liedje, opgenomen op de band. Samen met de heer Stednbach hadden de Minjonners 's avonds een feestmaal tijd. AGENDA VOOR LEIDEN grafen-Vereniging, J. Buising en P. de Mos met kleurendia's over „Scheveningen, vroeger en nu" en film „Helpende handen". Dinsdag Schouwburg, 8 uur: arbeiderstoneelver eniging DOS, opvoering van „Het zeven de gebod" door Herman Heijermans jr. Museum van oudheden, 8 uur: prof. dr. H. Brunsting over „Nieuwe opgravingen op Kreta". Foyer stadsgehoorzaal, 8 uur: lezing met kleurenfilm over „Door Zuid-Frankrijk en de Pyreneeën naar Andorra" door Jan P Strijbos. voor K. en O. Stadsgehoorzaal. 8 uur: feestavond ter gelegenheid van 60-jarig bestaan diaco- nessenhuis, met Johan Bodegraven, amu sementsorkest Sylvia en het Piro-koor uit Katwijk. Oegstgeest: Het witte Huis, 9 uur: algemene ledenvergadering afdeling Rijn land van Ned. Rode Kruis. Woensdag Waalse kerk Breestraat, 8 uur: Pastore Deodato, moderator van synode van Wal- denzerkerk in Italië, over het reformato rische getuigenis van een minderheids groep in het R.K. Italië. Tentoonstellingen Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland- Lezing over Kerk en Israël in Irene Donderdag 14 maart a.s. hoopt de heer Hirsch Blum in het wijkgebouw Irene aan de Driftstraat te spreken over zijn werk onder de Joden, die hier in Neder land hun thuis hebben. Ongetwijfeld zal de heer Hirsch Blum ook over de staat Israël spreken, aangezien hij daar kort geleden geweest is. De avond begint om eduwen te Delft, jmi-artsex.: mej. T. J. it en de heren E. Cijfer i Steveninck te Voorburg. i J. J. Hamming te ex. Ned. recht: de heer R. P. W. Frima te Den Haag. Oud-premier Wairisal tlians vrij De oud-premier der republiek Zuid- Molukken Wairisal, die indertijd in In donesië wegens opstand tot gevangenis straf was veroordeeld is in vrijheid ge steld. Hij zou zich bereid hebben verklaard mede te werken tot wederopbouw van het Op 28 oktober 1953 was hij uit Neder lands Nieuw-Guinea naar Indonesië ver trokken, daar hij geen bericht ontving van zijn in gevangenschap verkerend ge- siceerden. De leiding berustte bij de heer Kruijshaar. De heer Kruijshaar is de nieuwe leider in het jeugdhuis. Met ingang van 1 janua ri is hij, 6amen met zijn vrouw, die zeker piet vergeten mag worden, zijn werk be gonnen. Het was geen onbekend terrein voor hem, want ln Amsterdam en Heiloo heeft hij zijn sporen op dit gebied al ver diend. Zijn veelzijdige ontwikkeling (to neel, schilderen, handenarbeid en sport) zal de jeugd zeker ten goede komen. Hij heeft nog wel enige wensen, die hij bin nen niet al te lange tijd tot werkelijk heid wil maken. Met nieuwe leiding en een nieuwe zaal ziet de toekomst van het jeugdverband er niet al te somber uit. Een blik in de n\ van het Geref. jeugdverband in Leiden, die i gebruik werd genomen. Foto N. van der Horst

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3