Mcttuic £d?tsri)e GTouraitt Zuid-Sumatra in verzet tegen Djakarta r Ook in Borneo dreigt verzet te komen Ongeluk bij Maasbracht: twee doden, negen gewonden Nederlands vraclitscliip bij Kreta gezonken Heftige betogingen tegen politieleger in Gaza Oostduitse prof. Harich kreeg tien jaar dwangarbeid Dulles waarschuwt voor Chinees gevaar MAANDAG 11 MAART 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie. Redactie. Abonnementen- Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.-- per kwartaal; 2,35 per maand; 0.55 per wee ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.13 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 53936. Chef-red.: H. W. J. ENSER1NK CHRISTELIJK'ISATIOISAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken Stantvattlch li $bellt»ea "myn hert tn tcgljenspoet Zevenendertigste jaargang i>o lUyü3^ Er bestaan 200.000 typen lampen ZIE PAGINA S Nieuwe afscheiding in Indonesië jl/TlLITAIREN hebben in Zuid-Sumatra de macht van het burgerlijk be- t'A stuur overgenomen, aldus heeft radio-Palembang gisteren bekend gemaakt. Luitenant-kolonel Barlian is hoofd geworden van het burgerlijke en militairé bestuur. Thans is ook het rijke oliegebied van Zuid-Sumatra los van Djakarta, en op een kleine streek rondom Medan na is het grootste eiland va n Indonesië geheel in opstand. Dit is de vierde militaire staatsgreep na die in Midden-Sumatra, een groot deel van Noord-Sumatra en Oost-Indonesië. Overste Barlian verklaarde: „Wjj zjjn de Javaanse gouverneur Winarno Danuat- modjo beu. Hij- werkt te langzaam". Deze gouverneur was indertijd door premier Ali Sastroamidjojo benoemd ondanks krach tige protesten van de bevolking. Barlian verklaarde voorts, dat hij de macht heeft overgenomen om de provincie voor uit eenvallen te behoeden. Het provinciale bestuur had het vertrouwen in de gou verneur opgezegd, waardoor een lucht ledig was ontstaan in de regering. Volgens Barlian was hij bevoegd tot dit optreden krachtens de bevoegdheid die Sukarno hem in december had verleend om de staat van oorlog of beleg af te kondigen. Zaterdag is een orgaan ter ver wezenlijking van de wensen der Zuid- somatraanse bevolking opgericht en dit orgaan verzocht Barlian de macht over te nemen. Een motie van die strekking werd bij de provinciale raad ingediend. Het orgaan beweert de steun te hebben van 21 partijen en massa-organisaties. De regering te Djakarta wordt ver weten, dat zij niet de idealen van de onafhankelijkheidsverklaring heeft verwezenlijkt en dat de toestand in de buitengewesten betreurenswaardig is, terwijl door de onbekwaamheid van ihet kabinet een onrustbarend ontbin dingsproces aan de gang is. Zuid- Sumatra noemt zich de rijkste pro vincie, die 70 procent van de devie zen opbrengt en bijna niets terug krijgt. Een factor, die eveneens van groot be lang is, is dat Zuid-Sumatra mohamme daans is en geen communisten in d< gering wenst. Te Djakarta verklaarde de chef va voorlichtingsdienst van het leger, overste Rudie Pirngadie, die inmiddels dus uit Makassar is teruggekeerd, dat het optre den van Barlian weliswaar enigszins in strijd met de wet was, doch niet verwacht. Regeringsautoriteiten te karta weigeren te erkennen, dat Zuid- Sumatra in opstand is en zeggen dat Bar- lan zich met het bestuur heeft belast hangende een beslissing der centrale gering. Hij was namelijk bevoegd het bestuur drie dagen lang over te ne Borneo wordt roerig divisie te Kandangan in Zuid-Borneo hebben verschillende aanwezigen aange' drongen op een revolutionaire raad on radicale en revolutionaire wijzigingen te brengen in het bestuur. Deze onder leiding moeten staan va militaire commandant Hasan Basry. De irneurs en leiders der revolutie 1945 zouden daarin zitting moeten heb- sn. Er is echter nog geen besluit ge- Regeringskringen te Djakarta verkla- m echter geen opstand in Borneo te verwachten, daar dit nog niet rijp is een opstand. De minister van i lichting Sudibjo verklaarde niettemin, dat crisis erger wordt. Censuur Het militaire opperbevel te Djakarta heeft zaterdag een censuur op de pers- telegrammen over de toestand in Indo- ingesteld en bereidt maatregelen tegen vertegenwoordigers van tenlandse persbureaus, die door hun be richten het landsbelang zouden hebben geschaad. Buitenland zondebok De woordvoerder van het Indonesische leger Pirngadie betoogde heden te Dj: karta, dat de opstand in Oost-Indonesië wel het gevolg van buitenlandse in- UIIH' HAZETFABRIE Weer olie uit Syrië voor Europa Binnen twee dagen zal weer olie Europa door de pijpleidingen van Syrië vloeien. De pompwerkzaamheden va Iraakse Petroleummaatschappjj, welke op 4 november gestaakt werden, zullen wor den hervat. De premier van Syrië Sabri, Assali, heeft hiertoe toestemming ge geven na een gesprek van drie kwartier met de vertegenwoordiger van de Iraakse Petrolcummaatschappü, Soeleiman Mu darras, te Damuscus. meentehuis. triges kan zijn. Hij had hierbij de zuid- aziatische verdragsorganisatie op 't oog, zeide hij en herinnerde eraan, dat Oost-Indonesië grenst aan de Philippijnen, Australië en Nederlands Nieuw-Guinea. Pirngadie had in Makassar zowel met Sumual gesproken als met Sudirman. die volgens hem Djakarta trouw bleef. Hij had beiden gewaarschuwd schietpartijen te vermijden. Sumual zeide binnenkort naar Djakarta te zullen terugkeren om rapport uit te brengen aan de chef-staf Nasution. Het was volgens Pirngadie in Oost-Indonesië rustig. De Indonesische goudreserves zijn vrijdag voor de opstand in Zuid-Sumatra met 0,68 pet tot 19,17 pet gedaald. De opstandige provincies eisen, volgens minister Djuanda, 12 miljard roephia's, terwijl de regering slechts voor één mil jard kredieten kan verstrekken. Als de regering aan alle verlangens voldeed, de gehele Indonesische volkshuishouding ineenstorten, aldus de minister. Sukarno en Hatta morgen bijeen Naar de correspondent van het A.N.P. uit betrouwbare bronnen te Djakarta v< neemt, zullen Sukarno en Hatta elka morgen ontmoeten, waarna Sukarno z plannen spoedig zal bekend maken. De president heeft zondag de leidi van de Nahdatoel Oelama ontvangen. Uit dicht bij deze partij staande kringen wordt vernomen, dat Sukarno hun voorslagen heeft gedaan met betrekking tot de menstelling van het kabinet en de raad van advies. De.kleine partij tot handhaving va onafhankelijkheid overweegt een v 9tel bij hert parlement om Sukarno noodkabinet te laten vormen onder lei ding van Hatta. De leider Lucas Kustarjo vreest, dat ais dit mislukt de militairen de macht in handen zullen nemen, meent, dat de president geen figuur zal slaan als zijn plan niet tot uitvoering Op de rijksweg tussen Roermond en Maastricht onder de gemeente Maasbracht is een ernstig auto-onge luk gebeurd waarbij twee personen werden gedood en negen gewond. De heer W. van Beek uit Seliaesberg wilde met zijn auto een voor hem rij dende auto passeren, maar moest voor een hem tegemoetkomende wagen weer snel het rechter weggedeelte opzoeken. Hierbij sneed hij. de auto, die hij wildc- passeren, raakte hem en verloor de macht over het stuur, waardoor hij met zijn auto in volle vaart tegen een langs de weg staande boom reed. De auto die werd gesneden, reed tegen hem op. De gevolgen waren ernstig. Dhr. v. Beek werd op slag gedood. Zijn naast hem zittende echtgenote werd zwaar gewond en overleed tijdens het transport naar het ziekenhuis. In deze auto zaten voorts een echtpaar met een kind en een kind van het echtpaar Van Beek, die alle vier gewond werden en naar het ziekenhuis te Roermond werden over gebracht. De andere auto werd bestuurd door de heer W. Tegel uit Brunssum. Hierin zaten nog diens echtgenote en twee kinderen van het echtpaar Tegel en de heer Ber nard uit Hoensbroek. Ook deze vijf inzittinden werden i wond en moesten naar het ziekenhuis Roermond worden overgebracht. In Wassenaar Op de rijksstraatweg te'Wassena bij de buurtschap Kerkehout. is zaterdag de 55-jarige bromfietser W. B. Alkemade uit Wassenaar door een vrachtauto ge grepen en op 6lag gedood. De vrachtauto, een militaire wagen, bestuurd door de 20-jarige soldaat J. M. M. L. uit Haarlem, botste achter tegen een personenauto, waarvan de bestuurder, de 39-jarige Ame rikaan F., gestopt had om linksaf te slaan naar een benzinepomp. De perso nen auto kantelde op de linkerkant vart de weg. De vrachtwagen schoof Alle opvarenden in reddingboten In de Middellandse Zee is vannacht het Nederlandse vrachtschip Amor van de K.N.S.M. uit Amster dam op vijftig kilometer van Kreta gezonken. De 32 opvarenden hebben zich met reddingboten gered en zijn aan boord genomen van de Italiaanse tanker Ernesto Fassio, die in buurt was. Het 2817 ton metende vrachtschip voerde een lading ijzererts van Cyprus naar Rotterdam. De oorzaak van de ramp Is nog niet vastgesteld. Het eerste S.O.S. de Amor werd opgevangen doo marine-autoriteiten van Piraeus en elayeerd naar alle schepen in de omge ving. Het reddingswerk werd ernstig be slijkt door de zware zee. et Nederlandse motorschip Gaaster- land van de Scheepvaart en Steenkolen- maatschappij te Rotterdam, is in de nacht zaterdag op zondag op de Lynn nabij Kingslynn (Schotland) aan de grond ge lopen. Alles is wel aan boord van het 375 ton metende schip. Het Britse m.s. Thorpe Grange, dat bij Riitthem (Walcheren) aan de grond liep, en zaterdag werd losgetrokken, is zaterdagavond aan de ketting gelegd. Dit gebeurde op verzoek van het bestuur van de polder Walcheren, dat meende, dat het schip de zeedijk had beschadigd Na dat een cautie van f 150.000 was gestort, j Is het schip gisteren naar Londen ver- Stenenregen naar V.N.-troepen Bestuursambtenaren rechts het rijwielpad op en greep de bormfietser, die uit de richting Den Haag naderde. De beide autobestuurders bleven ongedeerd. De auto's liepen lichte scha- Meer doden In het dorp O v e r-E ij s (gemeente Wit- tem) is de vierjarige Annie Vrancken bij het oversteken van de weg Wittem-Sim- pelveld door een vrachtauto aangereden op slag gedood. In Gaanderen (ge- ente Doetinohem) kwam de 67-jarige bromfietser G. J. Beekman in zijn woon plaats onder een auto. De man had juist een kinderfietsje bij de rijwielhandelaar gehaald voor de verjaardag van zijn klein dochtertje en stak zonder op het verkeer te letten de rijksweg over. In een zieken huis te Amsterdam overleed de 58- jarige W. Hendriks aan de verwondingen, die hij op 26 februari opliep, toen hij werd aangereden door een auto en van zijn fiets werd geslingerd. weigeren steun TAUIZENDEN inwoners van Gaza hebben gisteren een betoging gehouden om kracht bij te zetten aan hun eis, de Gazastrook onder Egyp tisch bestuur te plaatsen. Troepen van de Ve-enigde Naties, die met stenen werden bekogeld, gebruikten traangas om de joeleride menigte uit een te jagen en schoten over de hoof den van de demonstranten. Enkele mensen werden gearresteerd, nadat zij getracht hadden het hoofdkwar tier van de internationale politie macht binnen te dringen. De meeste Egyptische ambtenaren heb ben gewèigerd mee te werken met hef gisteren ingestelde voorlopnge V.N.-be stuur voor de kuststrook, zolang zij nie: de toestemming van hun regering hebben ontvangen. Deze heeft nog niet geri geerd op de instelling van de „voorlopige regering", die wordt geleid door de tot militair gouverneur benoemde Deense ko. lonel Carl Ingholm. Deze krijgt vijf per sonen pa ast zich, die het de bevolking dienen te genieten. Zó zag de bromfiets eruit, die zaterdag op de Rijksstraatweg bij Wassenaar door een vracht wagen werd gegrepen en waar bij de 55-jarige tuinman W. B. Alkemade uit Wassenaar om het leven is gekomen. Moeilijkheden dat hun voertuig gisteren bij Nir-Jitzjak an de grens van het gebied van Gaza op en mijn reed. Israël heeft bekend gemaakt, dat het zich niet gebonden zal achten aan be slissingen van het Internationale Ge rechtshof te Den Haag in kwesties, die door Arabische staten voor het hof wor den gebracht. Dit betekent dus ook, dat Israël zich niet zal houden aan een be slissing van het hof inzake de scheep vaart in de Golf van Akaba, indien Egypte dit geschil aan de orde zou Dank zij het stralende weer is de natuur dit jaar veel eerder ontwaakt dan anders. Overal waar men kijkt, ziet men de krokussen in bloei en zelfs al narcissen in kleur. Op beschut te plaatsen zijn ze zelfs al ge heel ontloken. De heesters lo pen eveneens uit en leveren zo een mooie bijdrage aan een kleurrijk palet. In parken en plantsoenen maar ook op min der gecultiveerde plekjes in de natuur getuigt alles van het ontwaken van het voorjaar, 't Wordt lente! Dat is het re frein van het lied dat men in de natuur thans horen kan. Nog even, en een beeld als het bo venstaande is weer te bewon deren. Contra-revolutionaire activiteit Volgens berichten uit Egypte hebben zich ook in het V.N.-leger moeilijkheden voorgedaan. Zuidelavi6che eenheden zou den geweigerd hebben politiediensten te verrichten; zij zouden zich, toegejuicht door de bevolking in opdracht van het hoofdkwartier teruggetrokken hebben. De bevelhebber van het politieleger, generaal Burns heeft dit echter met na druk ontkend. Hij verklaarde, dat iets degelijks onmogelijk was, omdat de Zuid- slavieche troepen in het geheel niet voor politiewerk waren gevraagd. Twee Israëliërs werden gewond, door Na een proces van drie dagen te Berlijn is de 35-jarige professor Wolfgang Harich, een Oostduitse communist, tot tien' jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het in gevaar brengen van de staatsveiligheid. Prof. Harich zou aan het hoofd hebben gestaan van een contra-revolutionaire groep, die in Oost-Duitsland de regering omver wilde werpen, de Oostduitse com munistische partij en het volksleger ont binden en het uittreden van Oost-Duits- land uit het verdrag van Warschau be werkstelligen. Hij werd beschuldigd in contact te staan Aleoeten geteisterd Aardbevingen en vloedgolf Terwijl in Griekenland met man ei macht getracht wordt hulp te verlenen aan de bevolking van het district La- rissa, waar 20.000 personen dakloos zijn geworden door vijftien aardschokken, zijn ook de Aleoeten in het noordelijk ge deelte van de Stille Oceaan getroffen door twee krachtige aardbevingen. Hoge vloedgolven bedreigden even later de kusten van Japan. Hawaii en Californië De haven van Honoloeloe moest gesloten worden. Verscheidene huizen werden verwoest. Tot dusver is slechts één dode gemeld. verslaggeefster van de Honoloeloe Star ,de 29-jarige Sarah Park. die uit een vliegtuig de ramp gadesloeg. Het toestel verongelukte, de piloot en fotograaf werden gewond. Nog twee doden op de weg Een dronken automobilist, de 32-jarige- D. B. schoot vannacht in de Utrechtse- straat te Amsterdam naar links en reed de 29-jarige serveerster, mej. M. L Peik. die hem op de fiets tegemoet kwam. aan. Het zwaar gewonde slachtoffer over leed kort daarop. Na een wilde achter volging is de man door de politie geai teerd. In ioesterberg is vannacht eer auto. bestuurd door de heer Loots ui Huis ter Heide door onbekende oorzaa.- tegen een boom gereden. De bestuurde: was op slag dood. Enkele inzittende, ziji echtgenote en het echtpaar Hartsen uit Apeldoorn, werden zwaar gewond. Zij zijn in een ziekenhuis opgenomen. Kernwapen in S.U. ontploft In de Sowjetunie is weer een proef ge nomen met een kernwapen heeft Lewis Strauss, voorzitter vain de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, bekend gemaakt. met de Hongaarse Petoefi-kring, het um van het Hongaarse verzet. Twee medewerkers van Harich, prof. Manfred Hertwig en Bernhard Steinber- ger, werden resp. tot twee en vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eerste kievitsei Vanmorgen hebben twee Friese jongens, Sipke Buma en Broer Ade- ma, op weg naar school in Oudega (gemeente Wymbritseradeel) op het land onder Oudega een kievitsei ge vonden. De jongens hebben van hun vondts aangifte gedaan bij het ge- De beide 11-jarige jongens zijn van morgen met de burgemeester van hun gemeente naar Soetedijk gereisd om het ei aan de Koningin aan te bieden. Plan Eisenhower ondertekeiul President Eisenhower heeft zaterdag de door beide huizen van het Amerikaanse Congres goedgekeurde resolutie onder tekend, waarin wordt gezegd, dat Ame rika bereid is zo nodig te vechten om elke communistische agressie in het Mid den-Oosten tegen te gaan. In een verkla ring zei de president o.m.. dat de rege- nu beter in staat is het communis tische gevaar te bestrijden en meer sta biele toestanden in het Midden-Oosten te brengen Achthonderd miljoen voor Euratom De Belgische senator Dehousse, voor zitter van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa heeft voor de Belgische senaat een rapport opgesteld over de Euratom. Hieruit blijkt, dat het vijfjarenplan voor gezamenlijk kernon derzoek bekostigd zal worden uit een fonds van 800 miljoen gulden. Hieraan wordt bijgedragen door Frankrijk en W. Duitsland (30 procent), Italië (23 petj België (9,9 procent), Nederland (6,7 pro cent en Luxemburg (0.4 procent). De delegatieleiders, die te Brussel de laatste hand leggen aan de tekst van het verdrag voor de Euromarkt, zijn over eengekomen, dat de zes landen ten aan zien van produkten uit de overzeese ge bieden de grenzen zullen openstellen en omgekeerd. De produkten van de Kongo zullen dus vrij naar de landen van de gemeenschap geëxporteerd kunnen worden. Mr. S. ten Hagen overleden In het ziekenhuis waar hij sinds donder dag werd verpleegd is vannacht aan de gevolgen van een hem in Den Haag over komen verkeersongeluk op 52-jarige leef tijd overleden mr. C. J. A. M. ten Hagen uit Nijmegen, lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid. Hij was in 1943 een van de mede-oprich ters avn de illegale groep „Christofoor" en van het blad van die naam. In het laatste jaar van de tweede wereldoorlog wah hij hoofdredacteur van het eveneens illegale „Je Maintiendrai". In 1945 werd mr. Ten Hagen lid van de nationale ad- Mr. Ten Hagen wa blad „De Gemeente" de N.V. Ten Hagens Drukkerij te 's-Gra- venhage. Op derde Zoavo-conferentie kaanse minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, vanmorgen in Can berra (Australië) de vrije Aziatische lan den gewaarschuwd tegen de politiek van communistisch China. Hij noemde de openlijke steun van Tsjoe En-Iai aan het Sowjet-kolonialisme cn -imperialisme onheilspellend. Het vertrouwen in de Aziatische leiders is echter niet beschaamd, zo vervolgde Dulles. Hun strijd tegen de communis tische penetratie in scholen, vakvereni gingen en minderheidsgroepen is bemoe digend. Manoeuvres Militaire adviseurs van de acht Zoavo- landen (dit zijn de landen van de Zuid- oostaziatische verdragsorganisatie, tw.: de V.S.. Engeland, de Philippijnen. Pa kistan, Thailand, Australië, Frankrijk en Nieuw-Zeeland) hebben tevoren in een geheime zitting de militaire aspecten van de samenwerking tussen deze landen be sproken. Gediscussieerd was over het af slaan van agressie in het Seato-gebied en over het houden van gezamenlijke mili taire oefeningen. Egyptisch diplomaat moet Zweden verlaten De Zweedse regering heeft de uitwijzing gelast van de Egyptische militaire attaché in Stockholm, kolonel Moestafa Lofty, na een spionageproces tegen twee Finse bur gers die zowel voor Israël als voor Egypte hebben gespioneerd. HET WEER IN EUROPA 1 if E ij li Hls i til li za Weinig verandering Au De Bilt verwacht tot mor genavond: Droog en schraal weer met weinig bewolking. Matige, af en toe vrij krachtige zuid oostelijke wind. Koude nacht. Morgen overdag on geveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN 12 maart: zon 7.0418.41; m< 40 uur. Op 16 maart V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1