VRIENDEN, die we verbren lieten gaan Abigails illusies verdwenen Dertig jaar lang in de ether zonder jazz en bonte avonden Oud: en jong: Kandy voor de Wereldraad en een schop voor Graham ZONDAGSBLAD ZATERDAG 9 MAART 1957 Als de drie studenten niet in dezelfde gang hadden gestaan, had ik me in een Nederlands seminarium als het Eyckmanhuis in Driebergen kunnen wanen. Nu verried hun studenten-mode- borstel-haar-snit (waardoor ze meer weg hadden van imbecielen dan van toekomstige dominees) dat Western Seminarium een echte Amerikaanse theologische school is. Overigens was alles Nederlands. De professoren heten Mulder, Eenigenburg, Oudersluys, Mennega, Kuyper en Osterhaven, en slechts de laatste naam waaruit een „o" is verdwenen, geeft iets weer van de invloed van de Engelse taal. Overigens is er niet veel contact met Nederland. Prof. Osterhaven staat in briefwisseling met prof. van Unnik van de Utrechtse universiteit en daar houdt alle contact met Nederland vrijwel mee op. Jammer, want hier is een school die in geest heel dicht bij onze Hervormde kerk staat. Western Seminary in Holland (Michigan) ademt nog steeds een Hervormde geest Western' Seminary is het theologisch opleidingsinstituut van de Reformed thurches in het midden-westen van Amerika en het ligt in Holland (Michi gan). Er is een oudere school in New Brunswick, die zich altijd meer op het oostelijke gedeelte van Amerika heeft georiënteerd. De school heeft zijn negen tigjarig bestaan achter de rug en onder de namen van de oprichters is die van ds. Van Raalte, beroemd door zijn emigrantenreis naar Amerika, de stich- tei van de stad Holland. Van Raalte. die niet in de Hervormde Kerk in Nederland tot predikant bevestigd kon worden, omdat hij tot de ..Scholte-Club" en de groep van het „Reveil" behoorde, werd in 1836 door de Synode van de afgescheidenen beves tigd. Bij zijn aankomst in Amerika voegde hij zich met zijn groep echter bij de Reformed Chur ches. die reeds een eigen 'geschiedenis van bijna twee honderd jaar ach ter zich hadden. Toen ve len van zijn volgelingen in 1857 zich van hem afkeerden en zich afscheidden tot de Christian Reformed Church keerde hij zich tegen de breuk. In de classisvergadering van 8 april 1857 zei hij zelfs volgens de statuten, dat de clas- _si. niets anders kan doen dan de brieven van afscheiding aanvaarden, omdat ze de vrucht zijn van een lust tot scheiding, die zich reeds sedert lang bij een paar leiders heeft geopenbaard, waar niet te- ger te vechten is en die ons minder scl ade zullen berokkenen buiten de kerk UIT ELKAAR De geest van de Hervormde kerken ir Amerika heeft naar een snelle en volle' dige veramerikanisering gestreefd, er Nederland heeft lang niet altijd voldoen de belangstelling in de kerken ove getoond. Toch is er de laatste jaren nieuwd contact ontstaan door de aar Canada emigreerden om een nieu we toekomst op te bouwen. Daar is bij •oorbeeld Jan Hoekstra. Hij bracht het al spoedig tot ouderling van de emigran tengemeente. maar hij voelde dat er r nodig was, predikanten die wisten het was om als emigrant volkomen opnieuw te moeten beginnen en Jan, die toen al vier en dertig was en heus niet zoveel van zijn Mulo meer af wist, ging terug naar de schoolbanken. Hij sloeg zich er doorheen, ondanks zijn groeiend gezin van nu vier kinderen. Over een jaar hoopt hij, de vroegere emigrant, als predikant zijn eigen men sen te gaan dienen. jaar op het seminarium in Driebergen doorbrengen, voor verdere studie maar had maar een zeer flauw idee van de j taak van dat seminarium, die zo geheel anders is als die van een Amerikaans j seminarium dat een theologische oplei- j ding geeft. De meer dan honderd studenten van Western Seminary studeren in een school waar men met „Dordt" de groot heid en de majesteit van God belijdt, in een theologisch klimaat dat warm aan doet. Een gehele wand van de studeer- kamer van prof. Osterhaven is bedekt met boeken, voor een zeer groot gedeel te boeken die ook in een Nederlandse studeerkamer te vinden zijn: Bavincks Dogmatiek, Van Rulerum over de wet, werken van Van Niftrik, en Berkouwer, van prof. Kraemer en Schilder, oude bekende en voor iedere predikant ver trouwde namen. Volgende maand zal prof. Hendrik Kraemer, zoals hij hier wordt aangekondigd, een week lang col leges geven. Hij komt echter meer als een man van de Wereldraad dan als Ne derlander. Wanneer zullen Nederlandse Hervormde professoren ook hun aandacht geven aan dit „Hervormde Nederland met een Amerikaans accent?" Ik vroeg hem of de emigranten uit de Hervormde kerken dan geen contact konden opnemen met de Gereformeer den. Sommigen doen dat zeer zeker. Maar het mentalitèitsverschil tussen Her vormd en Gereformeerd blijkt vaak nog grinten in Canada Oorspronkelijk raad-jin Ca„ada struikelblok. Niet de theo- den veel Hervormde predikanten in Ne- b scheldi„g, maar de geesl derland hun gemeenteleden aan zo spoe- s e 6 dig mogelijk contact te zoeken met de|a" men van huis uit mee brengt. Men- Verenigde kerk van Canada. Deze raadjsen> d'e met elkaar voor geld werken, was over het algemeen desastreus. Men'vinden het moeilijk om met elkaar voor God te bulgen. We kunnen hier ons „foei!" over uitroepen. We kun nen spreken over de noodzakelijke eenheid van het Lichaam van Christus, maar we kun nen de feiten van elke dag niet wegcijferen en we moeten rekening hou den met de zaken zoals zy staan, meende Jan Hoekstra. Jan Hoekstra hoopt zijn bijdrage te leveren de Nederlandse emigranten te helpen ook in de vreemde voor God te ging naar de kerk. verstond één van iedere tien woorden, voelde zich niet thuis en al spoedig behoorde het gehele gezin tot de grote menigte van onkerke- lijken. De emigranten grepen zelf in en vormden groepen die een beroep deden op de Reformed Churches in Amerika, omdat die het dichtste bij waren. Men zond oude Nederlands sprekende predi kanten, die een paar oude prekenbundels uit 1857 op hadden gedoken om hun Ne derlands weer wat „op te frissen" en die de taal van 1957 niet spraken. het oosten De twee kerken zijn sindsdien uit el kaar gegroeid, zoals in Nederland in en kele jaren tijds ook de Hervormde en Gereformeerde kerken uit elkaar ge groeid zijn In de -Christian - Reformed C> urch.- vindt men de strenge woorden van Paulus telkens weer opnieuw terug, al. hij schrijft aan de Corinthiërs: „Ga weg uit het midden van hen en scheidt u af." Het is de kerk, die zijn kracht zoekt in het isolement. In de Reformed Churches vindt men de woorden van de zelfde Paulus: „Ik ben de Joden een Jood, en de Grieken een Griek". Daar staat het woord ..synthese" op de voor grond Ik vroeg, hoe de Reformed Chur ches theologisch stonden, en dr. Oster- ha en vertelde, dat het Western semi narium altijd een zeer orthodoxe theolo gie had verdedigd. Er w waarin het seminarium ii enigszins vrijzinnig getint laatste tien jaar zijn slechts zeer ortho doxe, en hoogstens rechts neo-orthodoxe aanstellingen verricht. De nieuwste pro fessor in New Brunswick, die in septem ber zijn werk zal beginnen, zou zelfs ge classificeerd kunnen worden als een fun damentalist, als men tenminste dat woord niet al te nauw wil nemen. „ETIKETTEN" De „etiketten" uit de vorige paragraaf moeten niet al te serieus genomen wor den, zij werden slechts gebruikt om een algemeen inzicht te geven in de nieuw- stt ontwikkelingen in de kerken in Ame rika. Merkwaardig is dat de Hervormde kerken weerspiegelen wat in alle grote en bekende zeer vrijzinnige scholen ook gebeurt. Union Theological Seminary heeft jarenlang bekend gestaan als het bolwerk der vrijzinnigheid, in de laatste tien jaar is dit sterk veranderd. Volgens prof Osterhaven is de invloed van Rein- hold Niebuhr op de studenten zelfs zeer sterk geslonken en de leiders onder de professoren behoren meer en meer tot de volgelingen van Barth. Aan de meest extreem vrijzinnige Universiteit, die van Chicago, is nu de zoon van Barth, Mar cus Barth verbonden, die een zeer or thodoxe positie inneemt, als het gaat om de grote fundamentele leerstellingen van de kerk, en ook daar klinkt zijn stem niet als van een roepende in de woestijn. WEINIG CONTACT MEER CONTACT Ik ontmoette nog een Nederlander, ook een Jan. Hij emigreerde zes geleden met zijn ouders uit Abcoude. Ook hij heeft nog een jaar voor de boeg, en hoopt dan een jaar naar Nederland te komen om nog wat colleges te volgen. Weer bleek dat het wenselijk is, dat er meer contact is met deze Amerikaanse kerken, die zo dicht bij onze Hervorm de kerken staan. Hij wilde graag een Straatbeeld in Holland-Michigan. Veel herinnert hier nog (vaag) Een p\jl wijst de bezoeker de weg naar het ,JVetherlands Musi vindt men ook het Western Seminary, waarover op deze pagin W.M.B.L de N.C.R.V. van Amerika alles nu maar goed zou gaan! Alles ging goed en een nieuw radiostation kwam in de ether, een radiostation, dat van het begin af aan gewijd was aan het Evan gelie. Het heeft nimmer ook maar éér minuut tijd gegund aan de reclame. WAT iedereen verwachtte is niet gebeurd: de televisie heeft wel de Amerikaanse woonkamers veroverd, maar de radio is nog steeds favoriet en ieder jaar komen er steeds meer radiostations in de ether. De -grote, dure „salon" radiotoestellen zijn verdwenen uit de Amerikaanse woning, maar de handige kleine radio van tien tot vijf tien dollar is vaak op iedere verdieping, soms in^iedere kamer te vinden. De programma's echter hebben wel geleden onder de op komst van T.V., want de best betalende industrieën (in de V.S. wor den veel programma's door ondernemingen verzorgd) zijn allen op de camera overgeschakeld en bij gebrek aan beter brengen de meeste stations urenlange gramofoonplaten-programma's, onderbroken door slechte vervolg-hoorspelen De christelijke radiostations hebben ech ter een grote winst geboekt, omdat hun programma's op peil gebleven zijn of zelfs beter dan ooit worden en menige Amerikaan vindt een ogenblik rust uit het huidige Rock en Roll lawaai disqjockies, bij gezang of een geestelijk lied. De Verenigde Staten bezitten onge veer 25 stations die geheel of gedeeltelijk gewijd zijn aan de verkondiging van het Evangelie. De pionier van christe lijke radio is de WMBI, de Amerikaan se NCRV. Ieder station in de USA heeft de tientallen „Zes dagen van de week is hij onvindbaar en op de zevende is hij onbegrijpelijk" was het commen taar van predikant oude dame op haar zijn werk. Een zevenjarig meisje werd ge- gevraagd om het verschil tussen „trots" en „ijdelheid" aan te geven. Na even nagedacht te heb ben antwoordde zij: „Trots is: Ik zie niet veel in jou. IJdelheid is: Wat zie je in mij?" mannen falen gebruikt (§od naak een vrouw DE BIJBEL IS NIET DOR Nabal zou hebben kunnen dienen voor een spotprent op het kapitalisme in de Prawda. 'Hij was de rijkaard uit het feodale stelsel, die de mens in zijn slaven nog niet had ontdekt. Als zijn knechten over hem spraken, dan vloekten ze en spuwden op de grond. „Een man van niets", gromden ze tegen zijn eigen vrouw en Abigail wist, dat ze de waarheid spraken. Alle vrienden en buren wisten, hoe de knechten over hun heer dachten, alleen Nabal zelf wist het niet en als hij het te weten was gekomen, had hij een bloedbad aangericht. Nabal was een ruwe bruut, die zelfs het spreekwoordelijke gouden hart miste onder de harde korst. Nabal was hard tot in het diepste van zijn wezen. Abigail kan onmogelijk een ge lukkige vrouw geweest zijn. Als meisje heeft ze haar dromen ge droomd; als jong bruidje trad ze de tent van Nabal met verwachting binnen. Haar ouders meenden, dat ze een goede partij hadden gevon den. Nabal was rijk en Abigail zou ook rijk zijn. Heerseres zou ze zijn over een groot leger slavinnen en meisjes. Alles zou ze kunnen krij gen, wat ze wilde hebben. Maar de materie werd Abigails constante obsessie. Haar leven werd een sterk geconcentreerde 'teleurstelling. Tij dens de wittebroodsweken leerde ze haar man kennen als een bruut. Na het eerste jaar van hun huwe lijk was hij verschrompeld tot een dwaas in haar ogen. De slaven wa ren bang voor hun heer, Abigail minachtte hem slechts. Abigails leven was verworden tot een ver loren illusie. STERK KARAKTER Toch was ze allesbehalve een ver lepte bruid. Haar innerlijke strijd had haar schoonheid niet geschaad, slechts verdiept. Het kinderlijke uit haar trekken was misschien verdwenen, maar daardoor juist was ze vrouw geworden. Haar spreekwoordelijke schoonheid was bovendien geen lege huls afhanke lijk van poederdons en lippenstift, maar de echo van een sterk inner lijk karakter en van een goed ver stand. Zo begint het Bijbelverhaal van Nabal. Abigail en David, dat opge tekend staat in I Samuel 25 met twee wel zeer verschillende karak ters: de bonkige bruut en de ver standige schone. Eigenlijk verwach ten we een dergelijk verhaal niet in de Bijbel. Het is. alsof de schrij ver de karakters wel wat heel sterk heeft aangedikt, maar wat we he lemaal niet verwachten is de rol die de hoofdpersoon, David, in dit verhaal speelt. Hij is niet de held, die de verdrukte schone komt be vrijden. Hij is niet de man die de draak verslaat. Neen, hij is Gods gezalfde, die een maar weinig ver heven rol vervult, die bijna een moordenaar wordt. David heeft een jaar lang de herders van Nabal beschermd tegen de invallen van de diefachtige nomadenfamilies die het land afstropen. Nabal had zich veel geld bespaard door de be scherming van David en zijn man schappen te aanvaarden: en de toe komstige koning rekent dan ook op een goéd loon. SLECHTS SPOT In plaats daarvan drinkt Nabal zich dronken en heeft voor David slechts spot over. Hij is een echte kapitalist en David is voor hem slechts een weggelopen knecht, die als een slaaf behandeld moet wor den. Gods zalving heeft voor Nabal geen waarde. Een knecht is een knecht en moet altijd een knecht blijven, een heer is een heer, hoe hij zich ook gedraagt en moet altijd blijven heersen; dat is Nabals le vensfilosofie. Nabal gelooft in standsverschil, omdat niemand bo ven hem staat, die hem kan trap pen, terwijl hij kan trappen wie hij wil. Gaat David na de weigering van Nabal tot zijn God? Leeft de jonge koning op koninklijke wijze? Alle oude boeken schilderen de heersers van hun tijd in de mooiste, gulden tinten der glorie, maar de Bijbel doet dat nergens. Daarom verschilt de Bijbel van al de boeken van de oudheid. De andere geschriften spre ken over helden; de Bijbel te kent ons mensen in al hun men selijkheid. David wordt kwaad; hij wordt woest en.dreigt met moord en doodslag. En de woorden die David spreekt zijn geen ijdele woorden, zij zullen in vervulling gaan als God hem niet tegenhoudt. God houdt David tegen, en toch zijn de gevolgen van deze woede uitbarsting vreselijk. David raakt niet gewikkeld in een bloedbad, maar zijn woede eindigt wel in de dood. Abigail houdt David tegen met haar geschenken en geeft de jonge leider, wat hij toch wel ver diend heeft, maar als zij de volgen de morgen haar man vertelt, wat zij heeft gedaan, wordt hij zo kwaad, dat hij een hartaanval krijgt en tien dagen later sterft. Zo heel gemakkelijk zeggen we: Het is zijn verdiende loon en zijn eigen schuld. Daar is geen woord tegen in te brengen, maar achter dit „verdiende loon" staat de woede uitbarsting van Gods gezalfde, die de bal aan het rollen bracht. Hoe we deze geschiedenis ook draaien, David is niet volkomen vrij te plei ten van schuld, en de Bijbel pro beert dat ook niet, maar leert ons juist, dat, hoewel David niemand vermoord heeft, de haat in zijn hart eindigt met de dood van Nabal. Dacht Johannes misschien aan deze geschiedenis, toen hij schreef: Wie ILLUSIES VERLOREN Het hoofdstuk eindigt inet een hu welijksaanzoek door een' getrouwde man. Michal, Davids vrouw moge dan uitgehuwelijkt zijn aan een an der, zij is toch de vrouw van David. Maar als Davids eerste huwelijk zelfs voor God ontbonden was, wen? Was Abigail niet genoeg? Waarschuwde de wet van Mozes David niet, die toch immers reeds in de wildernis de toekomstige ko- "nlng waarschuwde met de woorden: „Ook zal hij (de koning) zich niet vele vrouwen nemen, opdat zijn hart niet afwijke". (Deut 17 17). Is Abigail haar tweede huwelijk met een grote verwachting tege moet getreden? Er wordt in de Bij bel niets van gezegd, wel spreken haar eigen woorden boekdelen: „Zie uw dienstmaagd wil de slavin zijn, die de voeten van de knech ten mijns heren wast." Een erg grote verwachting van haar toe komstig huwelijksgeluk schijnt Abi gail niet te hebben. Hoe oosters en. poëtisch deze woorden ook mogen zijn, uiteindelijk komen zij van de lippen van een vrouw die haar il lusies heeft verloren. Abigail schitterde even aan het firmament der Bijbelse geschiede nis als ze de gezalfde des Heren van moord weerhoudt. Als zijn vrouw raakt ze in het vergeetboek. Nog eenmaal wordt ze genoemd als de moeder van zijn zoon, dan ver dwijnt ze uit het verhaal van de ge wijde geschiedschrijver, maar ze blijft de vrouw die God geloofde, die wist dat David de toekomstige koning was, want ze zei immers: „Als nu de Here mijn heer doet naar al het goede dat Hij U heeft toegezegd en U tot vorst over Israël aanstelt. Abigail verwachtte weinig meer van mensen, maar haar geloof was geen illusie. God was voor haar werkelijkheid, Zijn woord was waarheid daarom bleef ze een verstandige vrouw. een aantal roepletters. De W geeft het district aan, de volgende drie letters het station zelf. Dertig jaar al is dit station in de ether en in al die tijd heeft ei geen jazzplaat op de gramofoon gelegen, en het station is er in geslaagd om hel gehoor te blijven boeien zonder bonte dinsdag avondtrein, showboat of ster avond, zonder amusementsmuziek. Van zonsopgang tot zonsondergang brengt het een serie van psalmen, gezangen e- geestelijke liederen, jeugdprogramma" evangelisatie-uitzendingen, kerkdiensten en hoorspelen die meestal de levensge schiedenis van bekende christenen be helzen. Ter afwisseling wordt zo n dan een mars gedraaid. Reeds heel vroeg in de morgen rollen de tonen van „Voorwaarts Christen Strijders" de huizen binnen. Een omi per wenst iedereen goede morgen begint een gezellig praatje. Dit wordt muzikaal onderbroken met platen van Bev. Shea en andere soli, koorzang en tussen al de muziek door leest hij een kort gedicht, waarschuwt hij de automo1 bilisten toch vooral voorzichtig „en als een christen" te rijden. Hij vertelt de fo rensen dat het tijd is voor de trein en duizenden luisteren geïnteresseerd naar dit programma, dat een echt Ameri kaanse schotel is van een gezellig en geestelijk „menu". Kerkorganisten die Bach nog te licht vinden en „Johannes de Heer" verfoeien, mogen hun neus ervoor ophalen, maar menige Ameri kaan gaat naar het werk met de woor den van een geestelijk lied op de lippen. Het station bereikt een gebied, o meer dan elf miljoen mensen „en. Toen we de directeur van het sta tion vroegen hoe groot het gemiddeld gehoor was, antwoordde hij: „Dr* moeilijk te zeggen. Wij hebben programma's nooit afgestemd op de smaak van het publiek en in zekere zin hebben wij dezelfde moeilijkheid als de onderwijsstations van de universitei ten: wij bereiken niet de grote m Naar schatting luisteren echter onge- 200.000 mensen naar een gemiddeld programma en soms denk ik dat dit wel an de lage kant is. Deze week, brievenweek", was. waarin we luisteraars vroegen om ons te schrijven, ontvingen we bijna twintig duizend brie- Op het bureau lagen acht brieven luisteraars, die schreven, dat ze in het afgelopen jaar door de radio tot de kerheid van het geloof waren gekomen. Zij behoorden tot geen enkele kerk, maar hadden de weg naar de kerk ge vonden. Daar was de dokter, die niets de kerk en van christendom wilde weten. Op een morgen draaide hij aan de knop van de radio en hoorde de ziek van „ochtendklassieken", een pro gramma van melodieuze klassieke ziek, één van de weinige niet geestelijke programma's. Hij luisterde en de vol gende dag opnieuw. Al spoedig luister de hij iedere dag en soms vergat hij zijn radio af te zetten, binnen een jaar deed hij belijdenis in een kerk. Directe geestelijke uitzendingen (gees telijke muziek, kerkdiensten, radio Bij belstudie. evangelisatie-uitzendingen en programma's voor zieken) beslaan 68 pet. van de tijd. De nieuwsberichten vragen om ongeveer 7 pet., speciale stu dieprogramma's 3 pet. en de rest wordt gebruikt voor twee programma's van een half uur klassieke muziek per dag en voor hoorspelen, die meestal een christe lijke achtergrond hebben. De leiders zijn Brievenweek Het station in Chicago ontstond i dagen van de Model T Fords, toen overal nog het geklap van zwepen i straten kon horen. De „verloren genera tie" van die tijd danste op de maat van de nieuwe jazz en hier en daar spitste een amateur-radiobouwer zijn oren via zijn kristalontvanger het geluid een Pittburgs station te horen. Enkele „dwazen" in het Moody Bible Institute droomden (en baden) van een eigen sta-1 tion, maar de meesten lachten hen ir hun gezicht uit. Op een middag in oktober 1925 speel den twee studenten een trompetduet op de Illinois beurs waar de Bijbelschool ook een afdeling had geopend om werk van de school verder bekend te maken. Plotseling kwam de overbuur man binnenvallen. Hij was de standhou der van het eerste Chicago radiostation WGES en moest een uitzending vanuit de beurs verzorgen maar zijn musici v ren niet komen opdagen. Wilden de ji gens niet komen en hem helpen? minuten later gingen de geestelijke lie deren de ether in, twee dagen later stroomde de post binnen. Dit program ma bracht meer brieven dan enig ander uit dié tijd, en de twee studenten in de theologie kregen hun eigen uitzending van een uur op zondagavond- Een jaar later veegde een technicus zich het zweet van het hoofd in één de kleine kamertjes op de bovenste dieping van de school. Voor hem stond de 500 Watt zender, en ieder ogenblik kon de eerste uitzending beginnen. Als Gods wil Tante was druk bezigen de keuken en Marietje zag eindelijk haar kans. Ze sloop naar de deur van de voorkamer op weg naar de koekjeskast. Maar Tip, de hond, die het stil zitten in de kamer al lang moe was, kwam achter haar aan. „Ga weg, beest," hoorde tante haar nichtje mompelen, „het is al erg genoeg om God de hele dag ach ter mijn rokken aan te hebben," en tante wist dat het falikant verkeerd was gegaan in Marietjes godsdiensti ge opvoeding. Marietje echter bracht onder woorden, wat heel veel mensen denken. od is, in hun ogen, een oude man, die op de troon van Zijn hemel zit en door een soort verrekijker naar bene den zit te staren, om te zien wat wij nu weer verkeerd doen; Zijn wil is een verschrikking, die ons met dwang wordt opgelegd. En zelfs vele Chris tenen hopen, als zij: „Uw wil geschie de", bidden, diep in hun hart, dat Gods wil 'toch maar niet zal geschieden. Wat hebben we Gods schepping toch op zijn kop gezet. God is souverein en dus een dictator, voegen we er aan toe. God is heilig en dus moeten we voor Hem in het stof kruipen, exege- tiseren we voorts. In de theologie hebben de geleerden ja renlang met elkaar gestreden over de vrije wil. Dit begrip is op zich onzin. Wil is nooit vrij, zelfs Gods wil is niet vrij. Als iemand zegt „Ik wil!" dan komen die woorden maar niet zo, los van alles, in zijn geest binnen vallen. Er is een reden. Hij wil omdat en zijn wil staat onder invloed van dat „omdat". Ook voor Gods wil is er een omdat. Zijn wil wordt bepaald door twee din gen „Liefde" en „Licht". De Bijbel zegt immers „God Is liefde" en „God is licht". Het licht spreekt van het in zicht van God in de dingen, spreekt van Zijn wijsheid. We noemen een be paalde eeuw de „Tijd der verlichting" en we bedoelden daarmede, dat de mensen zo vreselijk knap waren ge worden en beter inzicht gekregen had den in de gang van zaken. God is nu Licht, dat wil zeggen Zijn in zicht in de gang van zaken is vol maakt en bovendien wordt Hij beheersd door een volmaakte liefde. Het vol maakte licht en de volmaakte liefde scheppen dan een volmaftkte wil: Gods s bestwil! En onze wil steeds op uit c verbeteren, maar niet altijd toe. Omwenteling Toch bevindt de christelijke radio ir Amerika zich in een tijd van omwente ling. Terwijl de andere programma's snel aftakelen zoeken zij naar steeds nieuwe programma's en methodes en enkele weken geleden werd er een con ferentie gehouden waarin men een stap verder kwam om de vijfentwintig chris telijke radiostations op de één of an dere manier in een unie onder te bren gen. zodat men gezamenlijk bepaalde programma's zal kunnen gaan ontwik kelen en uitzenden. Vier stations hebben zich reeds aaneen gesloten onder de naam „America's Family Network" en in de toekomst zullen de verschillende stations elkaar zeker vinden. De meeste christelijke radiostations zenden uit van zonsopgang tot zonson dergang in verband met de verdeling van beschikbare golflengten. Sinds Pearl Harbour zijn er drie maal zoveel sta tions in de ether gekomen en het is een Als je sommige mensen zou geloven, dan zou God maar één verlangen ken nen om onze wil te breken. Hij wil ons zo in Zijn macht hebben, dat we ons als een willoos werktuig door Hem la ten leiden en gebruiken. Dit is een leugen van de hel. Dit juist wil de Satan. Hij stormt op ons af om onze wil te breken, zodat we ons willoos aan hem zullen overleveren en we ons zelf zullen laten drijven op de kolken de maalstroom, die hij zelf in bewe ging bracht. God is er niet op uit om onze wil te breken. Hij zoekt juist het tegenover gestelde. Hij wil, dat we onze wil ge bruiken, maar ook dat we leren in zien, dat Zijn wil onze enige mogelijk- ledere stuurman aan de helm en iedere piloot aan de knuppel, weet dat water en wind de boot en het vliegtuig uit de koers willen gooien. Als hij willoos op zijn plaats zit. regeert de wil van de zee. of de wil van de wind de arm van de man. Hij is een werktuig in hun macht en dat wil Satan. Maar wee de stuurman overgeleverd aan de nuk ken van de zee. wee de piloot die het slachtoffer wordt van de gierende Maar iedere levende piloot weet wat hij wiL Niet de wind beweegt zijn arm, maar zijn hand omklemt de knuppel en iedere windstoot wordt opgevangen en geneutraliseerd. Hij is een man met een wil en het vliegtuig volgt de weg die het moet gaan. Maar als het mistig is, dan wordt alles anders. Nog is zijn hand aan de knup pel, maar hij luistert in zijn koptele foon naar de raadgevingen van de be gane grond. Hij wil, wat zij willen, want zijn leven hangt er van af. Hij is dan geen willoos werktuig, zijn wil werkt voor de volle honderd procent, maar het is een wil overgegeven aan de wil van hen, die zijn leven willen redden. En zo komt Gods wil tot ons, niet om ons te dwingen om ons te be heersen, maar om ons veilig thuis te brengen. geweldig probleem om de verschillende zenders uit elkaar te houden. Dat er geen programma's in de avond worden uitgezonden is voor een station als de WMBI gelukkig, want nu is het moge lijk om een betere werkdag en werk week voor de medewerkers op te bou wen en bovendien Is in de avond de televisie heer en meester. Overdag kan men echter juist de hulsvrouwen en zie ken bereiken en menige radio staat de hele dag afgestemd op WMBI in Chi cago, of KTIS in Minneapolis of c Dat de volgende wereld vergadering van de Wereldraad van Kerken in Kandy op het eiland Ceylon gehouden zal worden is bijna even zeker als de belastingen. Zoals men weet, gaf Evanston in de Verenigde Staten gastvrijheid aan het vorige congres. Ceylon is een eiland, dat vrijwel geheel in de macht van een ontwakend Boe- disme is. Daar het congres slechts eens in de zes jaar gehouden wordt is 1960 vastgesteld als het jaar van de vergadering. Kandy is een mo derne stad tussen thee- I en cocosplantages. Er Evangelische uitzending in gevaar kilometer buiten de stad schijnlijk hetzelfde lot in een buitenwijk is ondergaaneer dit jaar s werelds mooi- ten einde is. Het ■adinhestel - de Vei kerk, r gen in dit grote land van duizend en één wonderen. De vrijzinnige theologen, dia verenigd zijn in de Wereld raad, zijn het niet met hen eens. Gevolg: een koude oorlog tussen orthodoxie en vrijzinnigheid. De Raad van Amerikaanse Kerken (voor het overgrote deel vrij zinnig) heeft een beroep gedaan op de grote radio- maatschappijen om de kerken gratis zendtijd te geven, en niet langer tijd tc verkopen aan alle mogelijke (orthodoxe) uitzendingen. Onmiddellijk heeft het evan gelisch christendom van de V.S. gereageerd. Men zag in de „vrije tijd voor godsdienstige uitzendingen" een gevaar, omdat men wist dat do radiostations de plaatse lijke, kerkelijke raden voor de uitzendingen zou in schakelen. De orthodoxe kerken zijn doorgaans niet georganiseerd in locale raden en deze vorm van radio- tijdverdeling zou een einde maken aan de uitzendingen van Billy Graham, Charles Fuller, Theodore Epp, de Christian Reformed „Back to God Hour" en honderden 3^" andere plaatselijke uitzendingen. De actie van de ©van- Naast de vijfentwintig christelijke radiostations heeft iedere stad zijn eigen uitzendingen. Om kwart voor negen 's zondagsmorgens kan men alleen al in Grand Rapids negentien kerkelijke uitzendingen beluisteren, terwijl slechts acht uitzendingen niet godsdienstig van aard zijn. Later op de dag verandert de verhouding weinig. Doordeweeks is er ieder uur van de dng wel een geestelijke, kerkelijke of interkerkelijke uitzending te horen, ook als men zich niet in de actieradius van de christelijke stations bevindt. Al met al heeft men in het commerciële Amerika meer kans om als kerk voor de radio te komen dan in Nederland met een eigen christelijke omroepvereniging. Als protestanten mogen wij in Nederland trots zijn op ons systeem, de orthodoxe christen in Amerika zou voor geen geld ter wereld zijn commercieel radiobestel willen ruilen voor de staatsradio van Engeland of het systeem van Nederland. sfe botanische tuinen de universiteit van Cey- geheel Ion, waar het congres reqerinj gehouden zal worden. De premier Banda dat Het radiostation, handen van de is, beweerde dat Billy Graham in een preek anti-communisti- kingsbeweging, heeft dr. gegeven op Rusland Visser 't Hooft, taris van de Wereld raad verzekerd, dat men hartelijk welkom is. Volgens C. R. Dodd, hoofd van de commerciële afdeling, had hij de organisatoren wil zeggen zijn radio uitzending is dat niet. Reeds jaren lang kocht waarom men in een godsdienstige uitzending op het gebied commerciële radiosta- werd, had r tion voor zijn uitzen- antwoord ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 17