B Is uw HUISAPOTHEEK een Fruit voor toe JAPANSE KIMONO verbandtrommel of verband-rommel Maar de huizen zijn niet op gebouwd! er UW HOOFDHUID Huishouding vroeger - nu - en later MAL BOEKJE ZONDAGSBLAD ZATERDAG 9 MAART 1957 Apothekers vragen Etalages van apothekers behoren over het alge meen niet tot het soort uitstallingen, waarvoor men geboeid blijft staan kijken. Of interesseren u al die merken hoofdpijn tabletten en -poeders, zalfjes en smeerseltjes, die rollen verbandgaas groot en klein, de soorten kleefpleisters, om van de kleine en grote flesjes met al die moeilijke en ingewikkelde namen maar niet te spreken? Maar voor het raam van een Rotterdamse apotheek 6tonden we op eens pal stil. Het waren drie grote foto's, die de hele etalageruimte in beslag namen. „Waarom wèl een naaidoos?" stond er onder de ene, en onder de andere: „Waarom wèl een broodtrommel?" En onder de laatste en grootste foto: „Waarom wèl verbandrommel, maar geen verband- trommel?" Die laatste foto was interes sant door zijn schilderachtig heid. Toemaar: een scheer kwast naast het flesje neus druppels en een buisje hoofd pijntabletten, de tandpasta en de slaaptabletten broederlijk ïaast de hansoplast en eei natte tandenborstel. Babyzalf en -poeder, een klosje garen, nagelvijltjes, nachtcrème en daarnaast de hoestdrank Rommel inderdaad. GAAT NOGAL Misschien zegt u: „Hm 't gaat anders nogal, 't Is nog net jes bij mij thuis vergeleken." Misschien zegt u: „Ja, eigenlijk is het ook wel te gek. Die medi cijnen hóren niet tussen de toi letartikelen. dat moet netjes ach ter slot en grendel." In dat ge val hebben de apothekers (want de Rotterdamse apotheek is de enige niet. die een abonnement heeft op deze steeds wisselende etalage; u kunt ze overal in het land tegenkomen) hun zin, want ze hebben u zover gekregen dat u, zoal niet tot de aankoop van een huisapotheek, dan toch in elk geval overgaat tot het ernstig peinzen over het onderwerp: hoe bergen we dat nou eens netjes op? Het is namelijk heel erg nodig dat u uw medicijnen opbergt en wat nog beter is, na verloop van tijd opruimt. We hebben met genoemde apotheker een uitvoe rig gesprek gehad over dit onder werp, en we kwamen tot de conclusie, dat de Kon. Ned. Maatschappij ter bevordering der Pharmacie met het instel- doosjes maar steeds te bewaren, op het laatst weet u niet meer waa stemd waren. En gebruikt u niet de infectiebestrijdende sulfapreparaten zo maar op uw eigen houtje. Wat de dok ter eens voor een van uw huisgenoten voorschreef, kunt u maar niet zonder meer op uzelf of een ander toepassen! Opruimen of opbergen dus. en dat geldt vooral als er kleine kinderen in huis zijn. Die hummels weten niet be ter. als zij een flesje zien staan met vrolijk gekleurde dragéetjes, dan zijn dat in hun ogen begerenswaardi ge snoepjes, waarvan mamma of pappa wèl. en zij niets mogen hebben. En o wee. als ze zo'n buisje of flesje te pakken krij gen en zo'n tien, twaalf of mi pilletjes achter elkaar opeten, het leed nog niet te Het brood doet u netjes in een broodtrommel, omdat het anders meteen keihard wordt, uw vingerhoed, klosjes garen, centimeter, naalden en spel den bergt u ook behoorlijk op (nou ja, misschien niet altijd even netjes, maar 't is toch meestal in één doos bij elkaar). Diezelfde zorgvuldigheid moet u ook leren betrachten bij uw medicijnen en verbandmidde- Soep vooraf en een toetje na; maar dat klaarmaken van het toetje schiet er nogal eens bij in. Gemakshalve zetten we de fruitschaal op tafel en wie nemen wil, neme! Een feestelijk toetje eiergelei klopt u Goed loskloppen. Dai de gelei helemaal ges Ongeveer 2 dl frambozensap bindt u met plm. tien gram aardappelmeel. U maakt de saus met wat sudker af en presenteert die bij de gelei. ïcht r takt i bananen, die u schilt en in plakjes snij' Dan doet u ze in coupe-glazen en stro. er een eetlepel geraspte kokosnoot gemalen amandelen en twee eetlepels ischil srheer bjj doen en het geheel i afmaken. Laat *t op ee even intrekken. in nieuwe uitgave Het grondpatroon voor deze peignoir, of, als u hem korter maakt, voor het jakje, is het originele Japanse patroon voor een kimono. U begint met een lap stof figuur 3 (rechts onder) te knippen. Zoals u ziet, geen schoudernaden en dus heel eenvoudig te maken. U kunt hieraan de mouwen zetten en de zijkanten aan elkaar bevestigen. Als u langs de hals opening een ruwwollige of gewatteerde kant naait, heeft u een leuk kort jak, of, als het van lingeriezijde gemaakt wordt, een bedjasje. Bjj de lange kimono (grote figuur rechts) kunt u in plaats van de zijnaden direkt aan elkaar te zetten, hier eerst een driehoek van 17 hij 110 nemen. De kraag bestaat uit een aangezette rechthoekige strook van 7 bij 91 (35 21 35 91). De aangezette mouwen (figuur 2, linksboven, die dus ook gelden voor het korte jasje), worden gemaakt van een rechthoekige lap van 35 bjj 70 cm, waarvan de mouwwydte ook gerust 48 a 50 cm mag zijn en de lengte langer of korter, net wat u zelf het beste lijkt: r of housecoat effen t de kraag, de gordel :ontrasterende kleur. 'oor deze pcigno toen of zijde, mi mvaaneldrlnMmor ok worden voon Het moet veiliger in huh Kleine kinderen doen graag alles na, schreven we de vorige week, toen we vertelden dat per jaar 60.000 Nederlandse kleuters een ongeluk in huis kregen. Het verkeerde voorbeeld van de ouders doet daar veel aan toe of af. LEERZAAM In zo'n apotheek kan bijvoorbeeld een leerzame etalage komen over alle phar- maceutische grondstoffen die in een apo theek gebruikt worden en die uit zee af komstig zijn. Of een andere keer over alles, wat uit aardolie aan geneeskrach tige produkten wordt gewonnen, zoals paraffine en vaseline. Een andere etalage vertelt, wat nu precies de bedoeling is van de zg. nachtdiensten in de apotheek: nl. om spoedeisende recepten klaar te maken. Als u met een hoofd, loeiend van de kiespijn, om een buisje aspirine komt vragen, zal het u heus niet geweigerd worden, maar wèl moet u boven de gewone prijs iets extra's betalen. Het mogelijk misbruik maken van de ser vice, die een apotheek biedt, poogt men op die manier tegen te gaan. De nachtdienst betekent alleen maar dat er steeds iemand in de apotheek aanwezig is en het is logisch, dat het niet de bedoeling is om in het holst van de nacht winkeltje te gaan spe len. OP PEIL Maar dit even terzijde de etalage met die foto's van naaidoos, broodtrom mel en verbandrommel hebben dus de bedoeling, dat er in de huishoudingen orde op zaken gesteld wordt en een dui delijke scheiding gemaakt wordt tussen toiletartikelen en genees- en verband middelen. Voor een groot gezin is een huisapotheek eigenlijk onontbeerlijk, al leenstaanden of kleine gezinnen kunnen het doen met die handige doosjes, huis- apotheekjas in zakformaat. Als u maar zorgt, dat de inhoud steeds op peil blijft! Voldoende verbandgaas en -watten, pleisters en jodium, een thermometer, een goede pincet voor het verwijderen van splinters, een schaar (die ook echt in dat apotheekje moet blijven en niet steeds voor andere doeleinden gebruikt mi» worden), pijnstillende tabletjes.... dat zijn zo van die attributen die u in geval van nood steeds bij de hand moet hebben. NIET BEWAREN Begaat u niet de fout, medicijnen die uw huisdokter u voor een of an der kwaaltje voorschreef, eindeloos te bewaren. Sommige drankjes kunt u niet langer dan een dag of veertien bewaren; ze gaan in vele gevallen schimmelen en zijn dan nadelig voor de gezondheid. Zalven, als ze niet in tubes geleverd werden, drogen vrij bauw uit. Veel tabletten zijn niet vochtbestendig en vallen uit elkaar. Uitgesproken gevaarlijk is zo'n tablet dan wel niet, maar de werking is veel minder geworden. ivèl verbandrommel. van anderhalf jaar heeft, „het ligt toch niet alleen aan de ouders. Het valt me herhaaldelijk op. dat in de nieuwe flat, die wij bewonen, zo wei nig aandacht is geschonken aan de veiligheid voor kinderen." Ze noemt dan een paar voorbeelden: Ir de huiskamer zijn twee wandcon tactdozen op een dusdanige hoogte aangebracht, dat een kind er gemak kelijk bij kan. In de slaapkamer pre cies zo. Mijn zoontje, volop in zijn ont dekkingsstadium, probeert dan ook geregeld de stekker van de stofzui ger in het contact te steken. „In de keuken", schrijft deze moeder verder, „kan geen enkel kastje vol doende worden afgesloten. Flessen bleekwater. spiritus en dergelijke moeten dan wel ergens hoger opge borgen worden. Maar... die hogere kastjes zijn zó, dat er geen fles in past! Ons balcon heeft zo'n hekje, dat het er als het ware om vraagt, een kind er overheen te laten klimmen. De vensterbanken zijn zo laag, dat een kind er gemakkelijk in kan klimmen. Laatst vond ik mijn zoon er dan ook prinsheerlijk in staan, met het raam Al met ai dingen, waaraan naar mijn mening direct bij het bouwen aan dacht geschonken zou moeten worden. Zou het mogelijk zijn, dat andere le- zéressen, die met dezelfde problemen zitten, handige tips doorgeven als ze een oplossing hebben gevonden voor dergelijke moeilijkheden?" We geven deze laatste vraag gaar ne door. Zij, die iets „uitgevonden" hebben om de ongelukjes en ongeluk ken In huis met kleine kinderen zo veel mogelijk te beperken, moeten ons maar eens schrijven. Allicht, dat een ander er zijn voordeel mee kan doen! De gordel bestaat uit i zette stroken, in een e> met knoopsluiting. He over die sluiting gebogen vorm, sjerp te knopen. Denkt u e verder wel om, dat de pat chetsmatig is ook een stukje gezicht ^LS onze groot- en over- ze'ilenboender, wasmachine grootmoeders eens zou- den kvnnen zien hoe haar ZTn7lean misschien gezin tobt, dit jaar aan geen dat roept zelfs? Eens gordijntj. kast uitnemen daar tegenwoordig zélf doen in de tweede plaats om net vele, dat wij niet meer eigenhandig, maar door ma chines van allerlei aard la ten verrichten. Daar wij niet willen onze groot- nuisnouaing - A d. le Kek»"»!- cirkels, kleiner dan centrifuge zouden groot- stuiver. De kookhitte kan tot schoonmaak denken moeder haar handen inéén 2000 graden Fahrenheit oplo- Ook alweer niet erg. pen! Als u niet genoeg water in uw pannen hebt, smelten ze! De oven is een glazen koepel op een voetstuk. Twee kwartslampen van 500 en 1000 watt voltrekken in enkele se conden met hun hitte het braadproces. Een ul- trasonore vaatwasmachine IZTUniï- E? beschrij- het vele dat wij ving lees van de „Keuken v huishoudtentoonstelling Parijs te bezichtigen viel, slaak ik de verzuchting: „Blij dat ik al zover door mijn 1< ven heen ben, want zó' huishouding mist voor mij al- dat u niet schoongemaakt hebt. 'k Heb óók wel eens door om standigheden daartoe ge dwongen, in zo'n „vuil" stal letje gezeten en 't was er wat gezellig. Ach, 't is alle maal zo onbenullig, als denken ■handen. Daarover een vol gende keer eens. naar wij hopen. Onder alle schoonmaak-be- drijvigheid door vergeten wij toch vooral niet, dat wij in de lijdensweken leven? Vol gen wij Hem op Zijn via do- °10Sa MARGARITHA moeders Kaatje naar de behanger kunnen sturen me, ,e vraag o, hij wat behangselpapier op de vuile kanten van de kastdeuren wil komen bij-plakken, doen lijkt wij dit tegenwoordig zélf. Dan lindervormige koelkast een glazen wand, een raadkast, die beide n SS" «™k °p hun Vele handige huisvrouwen behoeft u niet kleindochters er anders over "So is ieder mens een kind van zijn tijd, als 't goed Gelukkig maar. Want hoe daarin kunnen deponeren? 1 keuken: Het d„ uw lunch en diner lreden E„ open wand voor een gat in de buitenmuur draaien, zodat de leveranciers hun goederen wonderkeuken te be- «iendu,renden ontheemden. met gevangenen, daklozen, zwer- oor- vers en vluchtelingen in de wereld! (Hebt u j.l. vrijdag óók voor die allen meegebe- den in die om de wereld ge legde keten van gebed van christenvrouwen? Dit is ieder jaar weer op de eerste vrij- gedichte ode's, die hier naast mij liggen, eens zouden kun nen lezen. Hartelijk dank aan al deze zo spontaan rea- gerenden! zelf te heb ik nog dag in de lijdensweken behangen hele kamers. Schilderwerk binnenshuis soort wordt door man en/of vrouw zelf gedaan, bekleden eigenhandig stoelen (de alleen maa ting dan). Huisvrouwen lopen allerlei cursussen. verzinnen, want dat schijnt op een scherm In een ort wandkast. Eerst moet daartoe van een in die Wij kast aanwezige lijst een paar onze recepten kiezen. Dan drukt u nvoüdige met °P de corresponderende knop- npn pn het annaraat nrodll- losse Zlt- waardevol uur, (Hoe men dit meeme.kt, des te Bart v.d. Veluwe. Ik vond het enig, dat li op uw hoge leeftijd nog in uw dichterlij ke pen klom voor de (schoon) moeders. Ongeveer 20 jaar geleden maakte u een ode Ouwe Sien", die in de haar praatjes avonds na achten" hield. Die ode van u begon „Ouwe Sien, jij goeie wel daar door Overpeinzingen van Margaritha het apparaat produ- 1 c de geponste menukaart. gleuf en op verlicht scherm verschij- de recepten van de geko- pas. Veel hersens behoeven waardevoller wordt het). Dit dichter bij de werkelijkheid Deze doet dikzak, met je zonnig, zacht gelaat Die Ouwe Sien was in werkelijkheid een jong en slank pas getrouwd vrouwtje. Nu ze „Margari- heet. zou dat „dikzak" spijzen, alsmede f hangers en stoffeerders, schil- te maaltijd, zoals die electriciens, de bereiding uitziet. Tegelij- kleindochters niet te hebben. Als zij ma.. knoppen kunnen drukken. Het ding terug, woord initiatief bestaat dan digd is_ deze Hoe timmerlieden kêrtijd kiest de geponste voor huisvrouwen waarschijn- met al die kaart de benodigde ingre- 14 fij diënten uit een voorraadkast. kleine karweitjes kunnen hel pen. Maar wat zou grootmoe- meet der haar kleindochter ge- hoeve schrokken aanstaren, als de- auton ze een kwartier voor de aan- een vang van de maaltijd pas Die eens aan het eten begon, les in één pan mikte en dan nog op tijd en smakelijk gaat toebereid klaar kreeg óók. waar Zelfs de rode kool oressure-cooker zc af op de vereiste jijk niemand zich zal moge- ger! rtig jaar Die vréselijke weke lijkse kamerdagen zijn. Intussen: hartelijk dank. Gods liefde blijve bij u tot het schoon Begin. Mevr. K. te R'dam. Wilt deponeert ze in een schaal, of een koekepan. komt ook al weer automatisch uit een verbor gen plaats te voorschijn A propos, bent u al jai aan de schoonmaak begon- nen? Door het heerlijke len- zuigers hebben te-achtlge weer in januari en handelaren Wie doet daar nu nog Ik al in geen twintig meer. 't Is ook absoluut boter Sto op kookt plateau, waarop zacht als kookpunten worden aangege- ilektrisch' februari zijn heel wat huis- vrouwen al bijna klaar. Niet het werk. De plaat jaloers op worden maar, want tegen dat wij klaar zijn kun- opnieuw begin- rustig uurtje vinden, om uw brief van 15 kantjes te beantwoor den. 't Kan zijn, dat ik on verwachts zo'n uurtje deze week al vind, maar 't kan v,„kv,q„ j_i ook nog wel weken duren. Ik de meubelen stof- de meubel makers ons Of kunt u, die zonder den. Eén of tweemaal per jaar is voldoende. Neen, dan is er verlichte sla hulp zit of met ziekte in het overal nuttiger werk te doen. Hoe staat het met uw haren? Zijn ze mooi en glanzend of dof, kroezig (dat kan de schuld zijn van een slechte permanent) met gespleten punten? Dat laatste mag niet voor komen, het wijst er op dat u „pruik" niet die verzorging geeft, die hij nodig heeft. Heeft u er wel eens over nagedacht, dat uw hoofdhuid óók een stukje is van uw gezicht? Aan dat gezicht doet u wel zo het een en ander, u geeft het bij tijd en wijle een voe dende crème, een stoombad of een masker. Misschien laat u het wel eens masseren bij een schoonheids specialiste. Maar uw haar och, u gaat eens naar de kapper, u wast het, u krult het, maar de h komt er maar bekaaid af. LEVEND En dat, terwijl uw haar zo'n levend iets is! Het is maar een klein on derdeel van de gehele huid, maa: de rol, die het speelt in uw lichaams huishouding is helemaal niet gering. Wanneer bijoo'jrbeeld in ons orga nisme op de een of andere mc schadelijke en giftige stoffen optre den, zullen die de hoofdhuid berei- Boucher in Den Haag heeft een boek je uitgegeven, dat samengesteld Is door Ellen Best, lerares Mensendieck, met illustraties van Giselle Kuster. Het heet „Houding, gezondheid, elegance" ei duidt er al op, dat er zo het een ander over onze manier van lopen, zit ten en staan wordt verteld. Dat wordt gedaan met een paar korte, ietwat honende zinnetjes, waarbij de tekeningen boekdelen moeten spre ken. Dat doen ze dan ook wel, want om alles zo duidelijk mogelijk weer te geven heeft de tekenares blote poppetjes, weliswaar met hoeden op en handschoenen aan, ten voorbeeld gesteld. Maar wat is nu het goede en wat het slechte voorbeeld? Bij sommige teke ningen is dat wel duidelijk, bij an dere bepaald weer niet. Weliswaar geeft Ellen Best enige korte en duide lijke aanwijzingen voor de juiste ma nier van staan en lopen, maar daar mee houdt het op. In het voorwoord staat dat het niet moeilijk zal vallen het goede aan te leren maar wij zouden nogmaals, zo graag het goede als duidelijk voorbeeld hebben willen zien. Zó is het alleen maar een mal boekje, door die malle, lachwekkende plaatjes. ken via de bloedsomloop en het eerst hun invloed op de haarpapil doen gelden. Deze papil is een klein knopje, be staande uit bloedvaten en zenuwen; het is de schakel tussen het zenuw stelsel en het haar Een haar nl is, wat zijn uitwendige lagen betreft, van dezelfde oorsprong als een zenuwcel en daarom kan men zo'n haar beschouwen als een uitwendige zenuw-uitloper. NERVEUS Nu begrijpt u dus ook, hoe het komt dat nerveuze stoornissen of aandoe ningen hun fe-'ugslag vinden in de toestand der haren. Verdriet maakt vaak vroeg g-nis. Als men nerveus of gespannen is, kan het haar er dof en onaanzienlijk uitzien en erg uit vallen. In normale ow tandigheden is dit laatste niet nodig. Zeke'<uw haar valt wel uit, maar dal is helemaal niet verontrustend. Men mag per dag zo'n 45 a 55 haren verliezen, dat is heel gewoon Daar komen weer andere, nieuwe haten voor in de plaats. In 6e lente en herfst is dit aantal uitvallende haren by veel vrouwen en meisjes aanmerkelijk groter. Ook al weer heel normaal. Knip gespleten haarpunten gerust af. Wat u ook aan uw haar zou doen, die punten wo'Cen nooit meer goed. Roos in uw haar? Het staat niet alleen naar, maar geeft ook een vervelend jeukend gevoel. Toch is daar wel wat tegen te doen; over veertien dagen hopen we u dat te vertellen. Vrouwen in de zending Het zendingsblad van de Ned. Her vormde Kerk staat voor de maand maart wel bijzonder in de belangstel ling van en voor de vrouw Het blad, dat een van de weinige is waarvan een vrouw het hoofdredactieschap voert (mevrouw M J. de Geus-Smelt) vertelt in een interessant artikel van mevrouw A. van Akkeren-Ristjouw iets over de vmuwen in Indonesië. Ook van de hand van de Indonesische predikantsweduwe mevrouw Iskandar wordt het een en ander verteld. In teressant zijn ook de overige artike len, onder mee- van dr. Wine Hui- tema, zendingsarts in Kolar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 15