Engelandvaarder, tweemaal parachutist,geheim agent en jachtvlieger r Niet praten, maar doen Aan de mannen van onze Luchtmacht ZONDAGS BLAD BRIEVEN AAN DE Hieuw? Ceihsrljc (üouronl Vele dankbare brieven hebben we weer ontvangen. „Het zijn zeer hartelijke mensen met wie ik door deze rubriek in contact gekomen ben. Zijn alle lezers zo?" schreef één geholpen „boekzoeker". Een ander ge waagde van de vriendschaps band die. zodoende gekweekt wordt. „Verblijdend die hulp te ontmoeten in onze tijd van ma terialisme. Iemand van buiten de stad kwam me het lied bren gen". ACH A. Anceaux, Plaswyklaan 12, Rot- terdam, zoekt liet lied waarin voor komt „Ach, was Jezus nog op aarde, dan zou ik naar Hem henen vliên". TROUWRING Het boek met deze titel, vertaald door ds. Ulfers (uitg. D. Bolle), zou P. v. d. Velden, Pleinweg 85, Rotterdam, graag bezitten. OOM TOM Wie heeft voor M. Vermeulen, v. Ruysbroekstraat 396, Den Haag, het gedicht „Eliza's vlucht" uit het bekende boek „De negerhut van Oom Tom"? HIERONYMUS En wie voor mej. M. J. Kolkman. Groenendaal 115, Rotterdam, de complete verzameling gedichten van Hieronymus van Alphen? KRAS De vermoedelijk oudste lezeres van deze kolom, mej. Hofman, Soenda- straat 11, Den Haag95 jaar!, zoekt „Kleine Trees", een boekje van Cornelia Kordaal. HEMELSCHAREN Een lacune in zijn boekenkast vindt W. H. van Loon, Kon. Wil- helminalaan 360, Voorburg, het ge mis van het boek „De hemelscha ren des hemels", uit het Engels vertaald door mevr. A. de Jongde Wie helpt J- de Koning, Lorentz- kade 71, Leiden, aan oude ansicht kaarten van Leiden, Rotterdam en VADEM ECl'M Het „Vademecum voor pension- en kamerverhuurders" wordt gezocht door L. Guyt, Donker Curtiusstraat 44, Katwyk aan Zee. Niet vreemd in deze tyd van woningschaarste ROTSKIIVD Een dorpsgenote van hem, mevr. Durieux, Meerburgkade 12, Katwijk aan Zee dus, vraagt om de boeken „Het Noorse Rotskind" en „Per- zikje". BI.J DE HAA1KD Mevr. A. Kool-Viele, Laan van Heldenhurg 28. Voorburg, zou ge lukkig zijn met de „By de Haard- serie" (boeken): Anne van Avon- lea, Anne van het eiland, Het huis HELD Niet minder gelukkig mej. N. Ro- senbrand. Dijkweg 40, Naaldwjjk, met hel boek Willem Dircksz en het gedicht „Poncho de Jonge Held". ZATERDAG 9 MAART 1957 GEACHTE LEZER: „HEUS, DIE BETWETERS LIGGEN ME MET!" Tussen een bundeltje papieren, jaren geleden eens „voor later" in een bureaulade opgeborgen vond ik wat losse aantekeningen over de beleve nissen van een vlieger uit het Neder landse squadron 322, dat roemruchte jachtsquadron. dat tot devies had: „Niet praten, maar doen" en vliegers, die daarnaar handelden, en aan de hand van deze aantekeningen is dit v erhaal geschreven, en het is bestemd voor die Nederlanders onder ons, mannen zowel als vrouwen, die met de militaire luchtvaart niet op zo'n goede voet staan. s wal wel. stekeligste opmerkingen spuien als een van onze my, als de straalvliegers een noodlanding heeft gemaakt, ramp zou Die betweters liggen me niet, en ik vind hun Militaire gebabbel dom. Hun kritiek is zo zonder waarde, Nederland: en getuigt van zo weinig dankbaarheid, en dat als helden ligt me nog het zwaarst op de maag. Want de met dcugr lynen trekken tegen bet blauw van de hemel, mensen, d zyn de opvolgers van de jongens, die we gisteren niet zoeke hebben toegejuicht, omdat ze naar Duitsland prys kan vlogen om en met levensgevaar de vjjand van volle at ze levensmiddelen K„ om reld weer eens door een oorlogs- len getroffen. gers zyn geen helden, al hebben iegers zich in de voorbije oorlog Iragen Het zyn gewone jongens, en ondeugden, liefhebberyen en de dood ndcr. Het liefhebben rede. boven ons land uitwierpen. De militaire luchtvaart is een hard bedrjjf, want het is ingesteld op oorlog. We behoeven daar geen doekjes om te winden. En de jongens, die vlieger zyn by de militaire luchtvaart, worden er op voorbereid in tyd van oorlog hel luchtruim te kiezen en de stryd aan te binden tegen ieder, die onze vryheid belaagt. Dat is de realiteit en die realiteit schrikt miljoenen Nederlanders af. En daarom kunnen we dank baar zyn, dat nog telkens Nederlandse jonge mannen bij de militaire luchtvaart gaan dienen om zich in te zetten voor ons, voor -u en voor de vlie; dit alles ben s van deynilit en. 'em"als ik' dal zullen maken. Wanl met feilen, en de kisten, die Slyven, hoe lechnisch-knap ook produklen van de menselijke geest, in de lucht zijn, om te oefenen, te maken voor hun taak. Als op hi wordt gedaan zullen ze opstijgen de lucht zie dan n happy landing gewone jongens. deed, hen >rdt r dit ■rlangd. ■rbaal gaat, Ab Homburg, de Eén van zijn vrienden uit het roem ruchte Nederlandse jachtsquadron 322 schreef later aan de vader en de moeder in slechts enkele regels, kort en sober, over die dag, waarop voor hen de slag was gevallen. „De squa drons kregen opdracht alles op alles te zetten en de Moffen ten noorden van Zutphen te beschieten en te bombar deren zo hard als we konden. De be wolking was erg laag en we waren daardoor gedwongen zö laag te vliegen, dat men de toestellen praktisch met een steen uit de lucht kon gooien. Bo vendien zat het gebied vol met flak. De Moffen wisten, dat de „passage" maar nauw was en ze verwachtten veel aanvallen uit de lucht. Alles wat er nog aan flak in Holland was, werd daarheen gedirigeerd. Er werd veel bij de Moffen stukgeschoten, maar dit al les woog niet op tegen onze verliezen. We deden slechts vier vluchten, doch zaak bij de Inlichtingendienst we verloren vier vliegers. En een van bestemming hen was uw zoon. afzichtelijke lidteken dwars over het gelaat, leidt het onderzoek. Ab Homburg zwijgt, de man met het lidteken slaat, Ab Hom burg zwijgt, haalt zijn schouders op, lacht schamper. Even zwij gend en schamper lachend, incas seert hij de stompen. Zij krijgen hem er niet onder. De Duitsers, tot razernij gebracht, veroorde- ïicu ILJHL apuu»! „ei HP 'en hem ter dood. Zo maar, zon- bovenmensehjk werk! En als de del de ™j?ste. vorm va,n Proces- kunnen verliezen, de vrees voor de mogelijkheid, dat zij het land van de vrijheid niet bereiken doet hen volhouden, spoort hen En Ab Homburg wordt overge bracht naar Scheveningen, waar hij de laatste dagen voor zijn te rechtstelling zal vertoeven. In de cel hoort hij de zware stappen v?tn de bewakers. Zo veel stappen naar links, zo veel stappen naar rechts. Elke dag telt af. Elke stap -preekt van de naderende dood. Voor Ab Homburg zullen de Duit sers zeker geen^genade kennen. Hij is de oorzaak, dat zij vele vragen, die zij zich al lang heb- Besteld, niet kunnen beant- rijheid H# tam J±*T. "itTiU, nood het hoogst is, is de redding nabij. Een Britse destroyer pikt hen op en brengt hen veilig in En geland. Als ieder, die in Engeland aan kwam, werd Ab Homburg aan een veiligheidsonderzoek onderworpen. De Engelsen waren op hun qui vi- ve. Onder de Engelandvaarders zat wel eens wat kaf. Spionnen aj?reiekt kwamen dikwijls met de goeden mee. Maar het onderzoek verliep bevredigend Ab Homburg kon in dienst treden van de geallieerden zich geheel inzetten De Spitfire heeft de jongste gezegd. Dit jachtvliegtuig van de R.A.F., ook door Nederlanders gevlogen, was de schrik van Goerings Luftwaffe. Zyn betekenis komt wel het beste tot uitdrukking in het gezegde, dat in de jaren 1940—1945 in Engeland en in de bezette landen opgang maakte: A Soitfire a day, keeps the Nazi's away. Met de Spitfire hebben Nederlandse \liegers grote successen geboekt, met de Spitfire zyn vele Nederlandse vliegers gevallen. Nederlandse jongemannen legden vaak een lange weg af, vol ontberingen, om zich in Engeland by het internationale korps jachtvliegers aan te sluiten. Dc Spitfire heeft afgedaan, het straalvliegtuig heeft zyn plaats ingenomen, maar een ding is gebleven: de bereidheid van Nederlandse jongemannen om, als dat nodig mocht zyn en met inzetting van hun leven, deze straal jagers te bemannen. Aan hen, die eens de Spitfirep vlogen en aan hen, die thans in de straaljagers door het luchtruim suizen, zy me» grote dank voor wat zy voor on6 land deden en doen, dit artikel gewyd. uit Engeland. Nederland te ont vluchten. Maar het woord onmo- gelijk had Ab Homburg uit zijn leerling vlieger bij de Royal woordenbeek geschrapt. Hij z Air Force en toen hij het brevet wegkomen. De dag brak had werd hij overgeplaatst Dat was op 1 aprii 1945, toen de oorlog zijn einde naderde en de geallieerden met het zetten van de puntjes op de i de laatste hand legden aan de voltooiing van hun overwinning. De Duitsers trokken toen reeds in groten getale Neder land uit. Op Montgomery's linker flank was de Achterhoek en En schede bevrijd. Er werd nog ge vochten aan het kanaal van Hen gelo naar Zutphen, München was genomen, het Roergebied geheel omsingeld en Amerikaanse troe pen waren Kassei voorbij. Pat- ton's tanks bevonden zich slechts op een afstand van 8 mijl van Eisenach. Het westen van ons land zag in de bevrijding teke ning komen. Koningin Wilhelmina kwam voor een bezoek aan het bevrijde deel van Noord-Brabant en Limburg uit Engeland. Op de gezichten van de Neder landers. die door de jaren van de bezetting moe en mat waren ge worden, kwam weer glans. Het einde van een ontzettende periode was immers in zicht. En in die dagen schreef een jonge Neder- landse vlieger, enkele maanden landsgrenzen hebben voor zijn 28ste verjaardag, laatste bladzijde van zijn le Zijn toestel, vliegend door een I van afweervuur. stortte getroffen zonder te weten', dat de laatste de vormde hij een illegale groep. Hij wilde een organisatie die de macht in handen worden het uit- bijzondere opdrachten in Nederland. Hij doorliep een har de leerschool, hij leerde springen uit vliegtuigen, en hij werd op de hoogte gebracht van de fijne kneepjes van het vak. In enkele maanden kreeg hij zijn werk vol- geworden. Want hij wilde voorkomen en dit tot elke prijs, dat de Neder landers eigen rechter zouden gaan spelen en daardoor ohaos zouden Itet hij Holland. Op 6 laborateurs en handlangers der september van dat zelf- Duitsers, op een legale manier, de jaar komt hij terug. Hij richtte een club op van jon- Hy wordt gedropt b9- gens boven de zestien jaar, met ven Brabant en veilig wie hij lichamelijke oefeningen "}J °P de grond, hield, enthousiaste jongens, bruik- ZlJn 4aak 15 nauwkeurig bare krachten, ,,de knokploeg", omschreven even nauw- staat zou zijo. als de tijd ÏP?» *2!?*» ISS- ste opdracht uit te voeren. Enkele malen cirkelde hij in een vliegtuig maar er kwam een kink in de kabel en hij moest onverrichterzake kers de dag naar Engeland terugkeren. Op 22 Maar Ab Homburg blijft kalm. Hij heeft de moed de fei ten, zo als ze zijn, onder ogen te zien. Hij weet dat er hoop is, zo lang hij leeft. Hij ziet een moge lijkheid om te ontsnappen. En die mogelijkheid buit hij uit. De wa kers vinden hem een rustige ge vangene, die hun geen last be zorgt. Nog maar een paar dagen. Dan zal hij naar de Waaldorper- vlakte 'worden gebracht, dan zal het vuurpeloton waarop de poging den gewaagd. Doch de Duitse in lichtingendienst werkte die dag voortreffelijk. Ab Homburg zag zich door Duitsers omringd en ach tervolgd. Op een kerkhof wist hij zich enige tijd schuil te houden en zich van zijn belagers te ontdoen. Maar het was te voorzien, dat op andere het inmiddels opgerichte Neder landse jachtsquadron 322 (Spitfire) Daar zou hij deel gaan uitmaken, van dat kleine groepje Nederlan ders. dat zo verdienstelijk werk heeft verricht en dat de lof en dank heeft verdiend van het be zette Nederland. Ab Homburg werd een goed vlieger. Zijn „Maar als de Duitse de executie de Grootveld i ping moest gebeuren. En rijpte bij hem' het plan, evenals de eerste keer naar Engeland uit te wijken met een boot. Deze boot werd de stoomtraw- .Neatrice" van schipper de ontsnap- den uit het squadron vertellen dit. cel betreden, zien zij dat Ab Hom- Buizen t Hij was een voortreffelijk ka meraad. Zijn vrienden van de Spit fires zijn het daarover eens. Hij vloog met hen alle opdrachten. Hij maakte een paar maal een ..narrow escape", het deerde hem niet, zoals het geen J Ab Homburg, een van de velen, die vielen in de stryd om de vryheid- land hadden gedwongen de strijd tegen de tyrannie buiten de >n hebben voortgezet bittere einde, over al ter wereld waar de vijand zich vertoont. En hij doet dit brillant. •tie in staat zou zijn, ais ae nja ---j - was aangebroken, de geallieerden ^.Hy neemt geen enkel risico te helpen de Duitse weerstand te Hij reist door het land aisof breken met weggeweest is. Hij voert be- Maar naarmate de tijd ver- sprekingen en hij legt contacten, streek en de overwinning uitbleef. Hij informeert naar allerlei toe kon Ab Homburg in dit werk geen c an 1 bevrediging meer vinden. Zijn rus teloze geest zocht actiever werk. En 'hij wist, dat hij dit alleen zou vinden indien hij overstak burg door de luchtkoker 1» ont- stappen Hij reist door het land aisof hij snapt. Hun gevangene heeft de dc Duitsers, die het schip ■rijheid hernomen. Op-26 oktober vertrek inspecteerden op vluchte- zamelt gegevens kunnen terug- 5 hoofd 6 standen, hij van de vijand, om gelijk inlichtingen - keren. En dan is het een ogenblik Hij vejbleef^dan i ..i. of aan zijn werkzaamheden ontij- Engeland en hij zich voegde bij d'g een einde zal komen Op zijn de velen uit alle werelddelen die weg valt de schaduw van het ver- zich tot taak hadden gesteld een raad. Een tandtechniker uit Am- reeds zwaar bloedende wereld te sterdam met wie hij onder dienst verlossen van het snel voortwoe- vn LI TfL ffiSHMNfS „K BBBI dron, lingen. Rakelings passeerden de die posten hen, zonder hen te ontdek- ,pp' Voor Ab Homburg begon op die ken. 4ag het leven IN VISRUIM IJmuiden. Met J. C. £e,.y.a5.r.trbT-.g(s; ïm^erdVaüaTïoirhrtöoï; een naald waren gekropen. Zij vlogen door. Bijna iedere dag. Zij vlogen boven hun vaderland op weg naar Duitsland, en zij za gen de steden en dorpen liggen en het heimwee naar huis knaagde telkens opnieuw aan hun hart. En zij wisten, dat zij moesten blijven vliegen tot het land vrij was van i van vreemde smetten. Ab Homburg ir het leefde zijn leven met het squa- Homburg zich nacht van 14 op 15 fe bruari 1942 in het ruim van de trawler, onder kisten en vaten. In span ning wachtten zij de na derende morgen af. Van slapen kwam niets. Bo ven hun hoofden hoor den zij de voet- de bemanning prijs v is gesteld, hier, dan daar. Tevens zocht hij op nieuw contact met Engeland. Hij liet zijn opdrachtgevers weten, dat hij nog in leven was en dat hij met spoed naar Engeland wilde overkomen. Het antwoord kwam In de morgen van 15 februari 1942 kiest de ..Beatrice" zee na gestaard door de Duitsers. Het is zondag. De drie jongemannen in u;t de verte: - zoals later verbonden met allen, als hij. In Engeland leefde hij zijn laatste jaren, hij kreeg er lief. hij trouwde en hij ging er wonen. Engeland werd zijn tweede vaderland. Maar het eer ste vaderland was geen ogenblik uit zijn gedachten. Al wat mooi was in zijn jeugd kreeg gestalte en zette zich in zijn gedachten. Het eerste vaderland wenkte van de, die al v de prille lente. Dat was op 1 april 1945, toen de oorlog met grote schreden naar zijn einde holde, en het rood van een nieuwe morgen de kim reeds kleurde. GEEN DIK BOEK Het levensboek wordt openge- t geurde in duisternis als i licht, ichijnsel altijd zichtbaar zal blijven Als dat van zo vele van zijn vrienden. De vaandrig van net korps Mo- tordienst A. A. Homburg zette op 10 mei 1940 definitief een onder een levensperiode, schoon was geweest en vol ver wachtingen en beloften voor de toekomst. De dreun van de plom pe Duitse laarzen op vaderlandse trachtte te verstikken. DOORZETTEN Tussen plannen maken en plan nen uitvoeren ligt de brug van het doorzetten en het taai volhar- hem. Ab Homburg behoeft zich la ter niets te verwijten. Hij heeft de tandtechniker. zijn vroegere dienst- kameraad, niets verteld, ande ren doen dit. Maar als hij slagen in 1917: Aart Ab Homburg toekomst. De dreun^ wordt 12 juni van dat jaar te IJmuiden geboren. Dik zal het boek niet worden als zovelen in ons land en daarbuiten is Ab Hom burg, als de oorlog met grote ra zernij over Europa losbarst, te jong om de kans te krijgen oud te worden. Maar hij schrijft in een klein aantal jaren een hoofdstuk van de grootse geschiedenis van dappere zonen van ons volk, die in weer wil van alles nadat de omstan digheden tot capitulatie bodem deed het gezicht jonge Nederlander verharden. Ab Homburg ging bewust en met vas te hand het tweede en wat hij toen nog niet wist en ook het laat ste deel van zijn levensboek schrijven. Hij haatte de brute overweldiger en zijn handlangers tot in het diepst van zijn hart. Het feit dat hij niet in de gele genheid was geweest de vijand ^te bestrijden, drukte hem 2 eigen capitulatie was in strijd met zijn gehele wezen. Het neerleggen van de wapenen vond tegenstand in zijn persoonlijkheid. En hij vond geen rust in de dagen J~ PLANNEN Een wat teruggetrokken jonge man zocht alleen zijn weg in het labyrinth van zijn gedachten. Hij wikte en woog de kansen van het voortzetten dto den- In die eerste jaren werden door zovelen tal van plannen ge maakt, die echter alle zelfs het begin van de uitvoering niet be leefden, omdat de wil om door te zetten en te volharden, uiteindelijk omdat de trouw, ontbrak. Ab Homburg was trouw, trouw aan zijn vaderland. De idee naar Engeland te ontvluchten liet hem zijn lev niet meer los. Hij peinsde dag en nacht op de manier, waarop zijn voornemen met de meeste kans van slagen bekroond zou kunnen worden. Hij was in aanraking ge komen met C. Sporre, van de Hoogovens, die wel een boot wist vastgesteld. De Flitspuit gaf de zal merken berichten, zij het in code, door. fij Maar de Duitsers spanden hun a, ÜH1 aia „a aai. netten. Ab Homburg mocht hen ,,^/nek de tandtechniker niet ontkomen De wachten aan verlaat, wordt hij achterop gere- het strand werden versterkt, dat de bemanning iets 1 en een onderzoek in stellen. Bijna bewegingsloos, VRIJHEID auto met S.D.-ei Dan zijn PPuit het zicht van de hai consignes verscherpt. Het scheen drieën komen den door aan «uw 111» - die hem sommeren in te stappen onmogelijk, gehaald door een boot die hem overbrengen Weteringschans. Dan beginnen de dagen en de nachten van verhoren, van einde loze verhoren. Een „Hollander", gezicht hem tot 't einde van ogen staat door het Als het bericht komt, dat het squadron moet starten, rennen de vliegers naar hun kisten en een enkele minuut later zyn zy op weg naar hun tegenstander. Op de foto: Nederlandse vliegers op het vliegkamp Valkenburg. De maanden en de jaren ver- ongemakkelijke houding, blij- streken. De vrijheid, in het rood mip^^ian &ek,eed duidelijk af tekenen. Het squadron en met het squadron Ab Homburg, kwam naar Nederland, toen dit voor een gedeelte was bevrijd. Het einde van de oorlogsvluchten was voor hem in zicht. Het logboek de schipper, dat hij hen naar Engeland zal brengen. De stemming onder de bemanning is het eerste ogenblik niet bepaald gunstig voor hen. Maar schipper Grootveld kiest im kant. evenals de andere le- "'"te" "W klm- worden gesloten en opgebor- hun kant. evenals den van de bemanning. Alleen de machinist blijft halsstarrig weige ren. Even schijnen er harde woer den te moeten vallen. gen. binnenland. Hij beraamde plannen alsof hij een wandeling gaat deren sprak hij te liggen. Avond aan avond verdiepten zij zich in berekeningen en gissingen over het weer, over de wind en over de plaats van landing. Zij be rekenden de kansen, zij maakten een lijst op van noodzakelijk mee te nemen goederen en de plannen kregen hun beslag toen op de Jaarbeurs te Utrecht een goede, stevige aanhangmotor werd ge kocht. Voor de ontvluchting was alles gereed Het wachten was op de geschikte dag. En die dag kwam. 22 maart 1941. Zaterdag 22 maart 1941. De avond valt over IJmuiden. Om ne gen uur verlaat Ab Homburg zijn ouderlijke woning, uiterlijk kalm, half hij denkbeelden. Slechts met enkelen moet hij Sporre zocht hij contact. Hij kreeg een functie bij de Ge meentelijke Luchtbeschermings dienst in Velscn als chef van de technische dienst tot maart 1941 een ver antwoordelijk leider. In die perio- Waard met wie hij de tocht naar Engeland zal wagen. Met hun drieën stappen zij naar de boot. enkele vluchten misschien moet er zelfs den het zijn. En op een va_ op een niet-prettige laatste vluchten vond" Ab Hom manier worden ingegre- burg de dood. Op een van zijn pen, maar de machinist laatste vluchten werd zijn log- kiest tenslotte, hoewel boek dichtgeslagen. Het zou met tegenzin^ eieren niet meer verder worden ingevuld, ««u "J" 1 april 1945. Een zwarte dag de het squadron. Een zwarte dag de dapperen, die schouder schouder hun strijd streden, hen keerden niet terug. Engelse haven. Als zij daar aaii aankomen vertellen de yjer 5og„rn,„& SbS 5°/» gehad, want zij zijn zonder het dwars door veld gevare 22 maart 1941 De gemeente IJmuiden heeft mijnen- zyn grot^ zoon geëerd, door in een nieuwe wijk een straat naar hem te noemen. Voor altijd zal Engeland, die stra: 15 februari 1942 de tweede maal de voet derzijds op Engelse bodem. Nog leid binnen een jaar twee maal Engelandvaarder, parachutist, agent en gevangene S.D. Ab Homburg 1 herinnering zijn a tijden enerzijds, 1 aan de moed, aan het be- ian de trouw van de ve len, die van geen wyken wisten, aa.na. d'e volhielden tot het einde, tot geheim zi3 11164 meer hoefden volhouden, imdat de dood hun leven had ge- o lomen. Ab Homburg, tweemaal schreef zijn geschiedenis Engelandvaarder, parachutist, ge- met élan verder. Zyn helm agent, jachtvlieger. Zijn ;er naam leeft voort in een straat. Op- de dat wij nooit zullen vergeten. Bij de foto's» FOTO BOVEN: Spitfires, de jachtvliegtuigen uit de tweede wereldoorlog, waarop de huidige koninklykc lucht macht is opgebouwd. FOTO RECHTS: Aan oefeningen in internationaal verband wordt altyd door Neder landse squadrons deelgenomen. Een foto van jaren terug: onze vliegers in Engeland. Geheel rechts de luitenant-kolonel-vlieger J. Flinterman. daar Onderweg wordt geen woord j wisseld. Drie kameraden, wier lot de eerste uren nauw met elkander verweven zal zijn. De roeispanen van de boot omwikkelen zij met stukken deken om elk geluid, dat door het hanteren van de spanen zou kunnen ontstaan te dempen. Zachtjes glijdt de boot vooruit. Het hart klopt hun in de keel als zij de pieren naderen waar Duitse wachten, wier silhouet af steekt tegen de lichtere achter grond. op post staan. Dicht onder de wal glijden zij de posten voor bij. Dan zijn ze de pieren uit. Juist als ze verlicht ademhalen vaart een Duitse Schnellboot recht op hen af. Een ogenblik flitst de ge dachte door hen heen. dat het eedaan is met hun vrijheid. Maar de Schnellboot vlak bij Amices, Het aantal ongelukken, dat de laatste maanden bij de militaire luchtvaart is gebeurd, heeft me enigszins in de war gebracht, en wel omdat bet zo moeilijk wordt al die vragers naar het „waar om?" en het „hoezo?" afdoende van ant woord te dienen, en daarom wil ik eens met jullie praten. Ik weet niets af van de gehele vliegerij, dit zij om alle mis verstanden te voorkomen onmiddellijk gekomen, buigt af en zet koers gezegd. Een aantal jaren heb ik, zoals r de haven. Een roeiboot met j m:i:ta:rp lurhtvaart drie Nederlanders gaat op weg aat necl' ^al aan ae «"""ire lucmvaari de vrijheid. De mogen ruiken, ik mag de grijze Marinus van Meel tot mijn vrienden rekenen en ik heb bij tijd en wijle biertjes ge dronken niet vliegers, die in de oorlog hun partijtje behoorlijk hebben mee- geblazen en nu zo langzamerhand top functies vervullen op vliegbascs en bij staven. Dat is wel alles. Maar het ver- het land eerste dagen is het noodweer. De boot danst op de koppen van de ho ge golven: zij maakt telkens wa ter en door gebrek aan beter ma teriaal, hozen zij haar leeg met een actetas Telkens weer. De moeheid in hun armen die loodzwaar worden van het voortdu rend maar hozen, voelen zij niet meer. De angst, dat zij de strijd luidt, dat wie eens met de (militaire) luchtvaart in aanraking is gekomen, nooit meer door haat wordt losgelaten en daaraan zal het wel te danken zijn, dat ik bij elke noodlanding, ook die zonder ongelukken, een steek door mijn hart krijg en me afvraag, wat er toch aan de hand is. beho< man op het gebied van de vliegerij heeft eens gezegd, dat er, zolang er wordt gevlogen, onge lukken zullen gebeuren, al zal dit aantal steeds geringer worden. En het vliegen van snelle vliegtuigen heeft nu eenmaal een zeker risico, omdat van de vlieger zo onnoemelijk veel con- eist. En daarom doet het me goed uit kranten berichten van deskundigen te horen, dat het Nederlandse militaire vlicgerscorps hoog wordt aangeslagen, „'t Zyn zulke knapen als vliegers", vertelde me eens een Amerikaan met een dub- duim omhoog. Een ongeluk heeft altyd een reeks van oor zaken, heb ik eens gelezen. En John Steinbeck, de Amerikaan, schreef destijds in zyn „Story of a Bomherteam": The pilot is a king. Die twee uitspraken wil ik combineren, en voor zover my dat als leek is toegestaan daaruit een gentle hint distilleren. Duizenden en duizenden Nederlanders met my waarderen het, dat jullie by de militaire luchtvaart als vlieger in dienst zyn getreden, en dragen jullie een warm hart toe. ook om de ongelooflijke prestaties, die jullie voorgangers, van wie jullie de luchtvaart- fakkel hebt overgenomen, hebben geleverd. En omdat we jullie een warm hart toedragen en een tikkeltje trots zyn op jullie, vinden we die noodlandingen, die soms mensenlevens kosten, beroerder dan we kunnen zeggen. Natuurlijk, blyft vliegen, asjeblieft blijft vliegen, het, jullie kar 1 de 1 zorg. Laat de ongelukken jullie niet afschrikkei maar begrijpt jullie verantwoordelijkheid. Zet 'm op. witte muizen, goede start en happy

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 13