Vuilnis wee in Leiden LUISTERT U NAAR: Licht in Oud Poelgeest op „donker" Afrika DUO. SHAG Propaganda- en feestavond ten bate van t.b.c.-patiënten Agenda voor Leiden Boerenleenbank Voorschoten in nieuw gebouw ii I il y? pa* 'M NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 7 MAART 1957 De Leidse politie stelde ons de volgende vermaning ter hand: „Blijkens een mededeling van de direc teur van de gemeentelijke rcinigings- en ontsmettingsdienst zijn aan de vuilnis- ophaalwagens van deze dienst nieuwe tweetonige bellen aangebracht, waarmee luidklinkendc signalen worden gegeven bij de aankomst van de auto's. De in gezetenen worden er nogmaals opmerk zaam op gemaakt, dat het krachtens de verordening op de straatpolitie eerst na het klinken van deze bellen toegestaan is, de vuilnisbakken aan de deur te zet ten. Na het ledigen van de bakken is men verplicht deze onverwijld binnen te halen. Indien maandag aanstaande dit veel voorkomende euvel nog blijkt voor te komen, zal door de politie verbaliserend worden opgetreden". Wij zijn niet bereid, deze vermaning aan de burgerij zonder commentaar op te nemen, omdat wij het een zeer onprak tische verordening vinden, die heel wat mensen in moeilijkheden brengt. Het is zelfs onmogelijk, dat aan deze bepaling algemeen de hand wordt gehouden. Daar zijn in de eerste plaats de alleen staande mensen. Hoe moet iemand die al leen woont en bij wie de vuilniswagen 's morgens om half 11 of na 2 uur 's mid dags langs komt. het vuil kwijtraken als hij op de gewone tijden op het werk moet zjjn? Toen wij een alleenstaande onder wijzeres dit vertelden, antwoordde zij, dat ze dan wel verplicht zal zijn, om half 10 voor haar klas te verschijnen in plaats van kwart voor 9. De samenstellers van deze verordening hebben er blijkbaar ook niet bij stilge staan, dat Leiden na de bevrijding hoog bouw tot vier woonlagen heeft gekregen, waar de mannelijke bewoners het on getwijfeld op prijs zullen stellen, de in de regel zware vuilnisbak naar beneden te brengen om hem mee terug te nemen als ze thuiskomen; voor de vrouw des huizes Is dat een minder gewenste bezigheid. En èls de vrouw door deze bepaling met dit werkje wordt opgescheept, zal zij ge dwongen zijn, thuis te blijven, net zo lang tot de tweetonige bellen de komst van de vuilnisman aankondigen en de vuilnis bak na lediging weer op haar balkon staat. Dat geldt trouwens voor allen. Ieder zal begrijpen, dat er voldoende om standigheden denkbaar zijn, die dit on mogelijk maken. We vinden deze verordening erg recht lijnig. Laten we aannemen, dat het voor bepaalde straten we denken dan aan de hoofdstraten in de binnenstad on gewenst is, dat de vuilnisbakken enige uren op de trottoirs staan, is het dan nodig, deze bepaling ineens voor de hele stad te laten gelden? De Leidse hoofd straten zijn winkelstraten. Dat betekent, dat in die huizen altijd wel iemand pre sent is om de vuilnisbak buiten te zetten als de Reiniging in aantocht is. Maar voor de Boshuizerkade, de Koninginne- laan, De Hooglandse Kerkgracht, de Lage Morsweg, de Willem de Zwijgerlaan, de Boerhaavelaan, het Levendaal, De Slik- stecg en noem-maar-op is dat heel anders. Wij kunnen in deze zaak het element van noodzakelijkheid, dat zeker bij zo'n belastende bepaling toch wel in het oog mag springen, niet ontdekken. Het motief van „ontsiering van het stadsbeeld", dat wel eens naar voren wordt gehaald, ach ten wij ontoereikend om zo'n bepaling te rechtvaardigen. Het vuil moet dc huizen uit en moet worden weggehaald en de consequentie daarvan is, dat er vuilnis bakken langs de straat staan, vuilnisauto's door dc straten rijden en bij de Noorder straat in de Herensingel schuiten liggen om dat vuil kwijt te raken. Voor een ander motief zouden de in de vuilnisbak ken graaiende kinderen zorgen. Ouders en onderwijspersoneel moeten de kinde ren die dat doen proberen duidelijk te maken, dat het een smerige en ongezonde bezigheid is. Zo'n waarschuwing zou bij voorbeeld gekoppeld kunnen worden aan het doorlichtingsonderzoek dat nu aan de gang is. Bovendien achten wij het tot de taak van de straatpolitie te behoren, dat zij op DIT euvel actief toeziet. Dat is positiever werken dan het verbaliseren van mensen, die geheel onnodig het slachtoffer van een regeling zjjn gewor den. Wjj stellen de betrokken gemeentelijke Instanties dan ook voor, deze bepaling terug te nemen en nader te overwegen, hoe een bepaling in deze richting, zonder de burgerij nodeloze overlast te bezorgen, kan worden geëffectueerd. Het lijkt ons Intussen redelijk, dat de opdracht aan de straatpolitie tot verbaliserend optreden voorlopig wordt ingetrokken. „Samson" van Handel. (AVRO 20.05 uur) Het dramatisch oratorium „Samson" schreef Handel in de herfst van 1741 in de tijd van 5 weken. Het werk is geschreven naar het gedicht „Samson Agonistes" van John Milton en omvatte oorspronkelijk 89 Bij i ngen >rdei\ normaal bekortingen toegepast. De tekst behandelt het slot van Simson's leuen, nadat hij door de Filistijnen gevangen is genomen. In het eerste deel is Simson (tenor) vrijgesteld van zijn dagelijks werk om een feest ter ere van de god Dagon bij te wonen. De priesters van Dagon zingen, doch Simson beweent zijn lot en wordt bezocht door zijn vrienden en zijn vader. Simson voorspelt dat het Dagon niet gegeven zal zijn over de God van Israël te triomferen. Hij voelt echter dat zijn einde nadert en zijn vrienden kunnen hem slechts troosten door op de eeuwigheid te wijzen. In het 2e deel smeken zijn vriend Mikah (alt-partij) en de Israëlieten God medelijden te hebben met Simson. Dan verschijnt Dalila (sopraan) die berouw en onderwerping huichelt. Er volgt een sgene van weder zijdse verwijten. Daarna komt de reus van GathHarapha (bas) in een uitdagen de houdingdoor Simson in een echte uitdaging beantwoordt. Maar Harapha weigert op Simsons voorstel in te gaan. Dan wordt door de Israëlieten de proef voorgesteld te zien welke God de mach tigste is: de God van Israël of de god van Harapha., Dagon. De Israëlieten en Filistijnen roepen dan in een tweetal dubbelkoren elk de hulp van hun God in. welke bede onderbroken wordt door een koor van dansende Dagonpriesters. Deze twee delen hoort u vanavond door de Ned .Handel-Vereniging o.l.v Jack P. Loorij en m.m.v, Jennifer Vyvyan (sopraan). Aafje Heynis (alt), William Herbert (tenor) en Guus Hoekman (bas). Zaterdag viert de Leidse gym nastiekvereniging Donar haar gouden jubileum. Op de foto de club zoals zij momenteel is samengesteld. Donar viert zijn gouden jubileum Zaterdagavond om acht uur zullen de leden van de Leidse gymnastiek- en vol leybalvereniging Donar in de bovenzaal van De Harmonie het gouden jubileum van hun vereniging vieren, 's Middags om half drie wordt een feest gegeven voor de jeugdige gymnasten en van half zes tot half zeven is er een receptie. Donar is op 26 oktober 1905 opgericht door .combinatie van de verenigingen Ur- sus en Olympia, waarvan het totale aan tal leden ongeveer veertig bedroeg. Een goede zes jaar later was de gymnastiek club op haar hoogtepunt en na de eerste wereldoorlog werden ook buiten Leideb demonstraties gegeven om de mensen tot sportbeoefening te activeren. In 1945 moest weer van voren af aan met acht leden worden begonnen. Door dat geen financiën beschikbaar waren om een atletiekleider aan te stellen, zag menl zich genoodzaakt de atletiekafdeling door een volleybalafdeling te vervangen. Donar telt thans ruim 25 dames- en on geveer evenveel herenleden. En honderd junioren doen het beste voor de toekomst hopen. Oud-studenten spelen Welkom Thuis Op 14 maart in Leidse schouwburg Kort geleden heeft men kunnen lezen, dat het Nederlands Studenten-Orkest een tournee maakt ten bate van het Neder lands Studenten-Sanatorium te Laren en het Asylfonds, in dit geval voor de hier verblijvende Hongaarse studenten. Zo werd o.a. in Den Haag een concert ge geven, maar niet te Leiden. En menigeen heeft zich toen verwonderd afgevraagd: Mocht dit voor velen een teleurstelling hebben betekend, omdat zij hun charita tieve neigingen niet ten volle hebben kun nen ontplooien, dan is daarvoor nu toch in Leiden gelegenheid: de toneelgroep van oud-studenten zal namelijk op donderdag 14 maart in de schouwburg het blijspel „Welkom Thuis" van de Engelse schrijf ster Margaret Luce opvoeren, ditmaal alleen ten bate van het bekende Het moet een volle zaal worden, want zij, die menen, dat het niet meer nodig is gelden voor dit doel bijeen te brengen, vergissen zich schromelijk. Het kan met niet genoeg klem worden herhaald: er is nog steeds zeer veel geld nodig voor dit sanatorium, dat altijd vol is en waarvoor voortdurend een wachtlijst bestaat. De gelden die door Nederlandse studenten worden bijeengebracht, zijn bij lange na nog niet voldoende om alleen al het on derwijs in het sanatorium te betalen. Want dat is het bijzondere van dit sanatorium, dat zodra de toestand het toelaat, men mag studeren. En dat is nu eenmaal voor studenten van heel- grote btekenis. Daarom: een uitverkochte zaal! Leidse Arjos over de sociale politiek De Arjos vergaderde gisteravond onder leiding van Piet van Loo, om te spreken over „Christelijk-sociale politiek" over William den Heeten een referaat hield. Hij toonde allereerst aan. dat Chris tel ijk-sociaal'' geen holle leuze Is. Uit voerig stond hij stil bij de betekenis er de plaats van de werknemer in onderne mingsraden. De werknemer brengt zijn arbeid in het bedrijf, dan is het billijk, dat hij ook medezeggenschap krijgt. De arbeid krijgt hierdoor misschien ook iets van zijn glans terug. Van grote betekeni voor de opbouw van een gezond volks leven is ook de bezitsvorming, die de eigen verantwoordelijkheid stimuleert Ten slotte sprak William de Heeten over problemen die de bestedingsbeperking die zoveel onrust heeft gezaaid, met zich meebrengt. Na de pauze werd de zitbing jeugdparlement van vrijdag a-s. voorbe reid. In discussie was en zal vrijdag ko men. de politiek ten aanzien van Nieuw- Guinea. Academische examens LEIDEN, 6 maart. Geslaagd voor ex. Ned. recht dc heer H. A. J. Leei Wassenaar. Diamanten doctoraat Zond: Studenten over godsdienstige, politieke en culturele ontwikkeling Tijdens het vorig jaar gehouden jeugdcongres, dat de Stichting „Oud- Poelgeest" had uitgeschreven, bleek hoezeer Afrika momenteel in het zoeklicht van de belangstelling staat, en hoe weinig men doorgaans van dit „donkere werelddeel" weet. De Stichting besloot toen aan dit onder werp een studentencongres te wijden, en maandag zijn dan studenten van drie verschillende landen naar Oegstgeest gekomen om zich in de vraag stukken van Afrika te verdiepen. zijn dat Universi maart a.s. zal het 60 jaar ge.leden F. L. KJeyn. Schev. :erde t De Duitsers, die altijd graag te gast zijn op „Oud Poelgeest", voeren ook bij dit congres de boventoon; de Engelen, die op hun universiteiten dit onderwerp juist in studie hebben, moesten verstek laten gaan. omdat hun colleges nog gaande zijn. Als „vergoeding" voor deze afwezigheid heeft Denemarken een afvaardiging ge stuurd. De belangstelling van Nederland universiteiten, die de laatste .tijd stij gende is, wordt misschien geremd door het feit, dat ook de Nederlandse college zalen nog op volle kracht werken. De bewustwording van Afrika, die zich ooral na de tweede wereldoorlog mani festeerde, brengt voor de volkeren daar i complex problemen met zich, dat zij hoofdzaak zelf zullen moeten oplossen. Het vurige nationalisme vraagt om poli tieke erkenning en deze onafhankelijk heid vereist weer een grotere economische onafhankelijkheid dan men de laatste eeuwen gewend is. De Europese landen hebben Afrika te veel gezien als het donkere" werelddeel, dat alleen maar met behulp \an de blanke Europeaan tot een verantwoorde samenleving kon wor den gevormd. Dat men daarbij krampachtig gepoogd heeft de Afrikaan een Europese bescha ving op te dringen, heeft de zelfbewuste Afrikaan van thans wantrouwend ge maakt ten opzichte van Europa. Daarom kan de Europese interventie, wanneer de problematiek de Afrikaan boven het hoofd dreigt te groeien, slechts zeer voorzich tig en tactisch aangeboden worden, want iedere opdringerigheid roept bij de Afri kaan gedachten aan kolonialisatie op. De Duitsers verkeren, wat dit betreft, in een vrij gunstige positie, „want zij zijn geen kolonialisten", omdat zij hun kolo nies in Afrika na de eerste wereldoorlog zijn kwijt geraakt. De bittere pil van toen doet de Duitsers momenteel glimlachen Programma Vele studies worden de laatste jaren aan Afrika gewijd; men weet, dat Europa zonder dit werelddeel econo misch niet goed leven kan, en men is bevreesd -de verhoudingen, die op vele plaatsen gegroeid zijn, te ver scherpen. Zo verdiept men zich thans ook v.p „Oud Poelgeest'' in de moge lijkheden cn moeilijkheden, die in dit werelddeel voor de Europeanen lig gen. Een belangrijk onderdeel van de studie vormt de culturele en gods dienstige ontwikkeling van Afrika. Slechts wanneer men zich als Euro peaan kan opwerken tot waardering voor de gevoelens en tradities van de Afrikaan, kan men de band met Europa versterken. Maandagavond heeft mr. P. J. Idenburg gesproken over de groei en or.cwikkeling van Afrika, nadat men in de middaguren een film over de herleving van dit wereld- deel had gezien. Intensieve bijbelstudies onder leiding van ds. J. M. Hoekstra men een belangrijk onderdeel van programma. Ter afwisseling oefenen de studenten zich in het maken van maskers, waarvan de resultaten veelbelovend zijn voor het eigen maskerspel, dat vrijdagavond zal worden opgevoerd. Dinsdag hebben de studenten een bezoek gebracht aan het museum voor volkenkunde te Leiden, Wé^m\ half licht half zwaar r zij o. de t studeren. Omdat men in Nederland te gast is, wordt ook aan ons land een dag gewijd. Vanmorgen vertrokken de* congressisten ar Rotterdam en de dag wordt gesloten t een lezing over het Deltaplan door G. Swier. De laatste lezing wordt genochtend gehouden door prof. dr. E. de die zal spreken woordelijkheid der christenen in de snelle structuurveranderingen van tropisch Afrika. Zaterdagmorgen zal rond 10 het vertreksein worden gegeven Nederland-En geland Dr. N. S. Marsh over Britse rechtspraak VOOR het genootschap Nederland- Engeland sprak gisteravond in De Doelen dr. N. S. Marsh van het Internationale gerechtshof in Den Haag over „Traditions and Idiosyn crasies of British Law". Dr. Marsh, die uit hoofde van zijn beroep dage lijks met de meer serieuze kant het recht in aanraking komt, lichtte enige minder zwaarwichtige aspecten van de Engelse rechtspraak. Hij beperkte zich daarbij tot datgene waarin de Engelsen afwijken van de continentale rechtspraak. Het vasthouden aan de traditie is voor al te wijten aan de zeer langzame ontwik keling van het Engelse recht. Vandaag de dag zijn er nog vele wetten die honderden jaren geleden tot stand kwa- len en waaraan men streng vasthoudt. Vervolgens ging spreker in op de cen tralisatie van de rechtspraak in Londen, de Inns of Court, de kleine groep rechtsgeleerden, die in college juris ten tot de balie kunnen toelaten, de grootste macht uitoefenen. Naast het geschreven recht kent de En- ïlsman de ongeschreven regels waaraan hij zich heeft te houden. Dit maakt de Britse rechtspraak zo verschillend var in de continentale landen. De rechters kunnen een reputatie verwerven door de berechting van bekende gevallen. Ten slotte vertelde dr. Marsh over d« houding van het publiek ten opzichte var de rechtspraak. Aan de hand van litera tuur betoogde hij dat men licht spottend over het ambt van rechter spreekt in Engeland. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Mieke, dr van H. Viaanen ei S. G. Koenz; Lian Mei Edith, dr van T T. Tan en S. J. Schoots; Janke Geertje, dr van N. J. Dol en P. van der Bent; mas Cornelis Maria, zn van G. A. Schenk en J. M. Pleij; Jacintha Agnes Maria, dr van P. A. Gordijn en E. A. M. Owel. Overleden: J. C. Kraakman, 12 jaar. zoon; P. W. Beringer, 73 jaar, man; H. W. Otto, 73 jaar, man; H. ter Wee, 59 jaar, man; H. F. Greeve, 70 jaar. weduwe van H. J. Schoemaker. OEGSTGEEST de Vereniging IN GEBOUW „IRENE" gaf de afdeling Oegstgeest tot behartiging van de belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland een propaganda- en feestavond. In zijn openingswoord sprak de voor zitter van de afdeling, de heer H. F. Me- dendorp, er zijn vreugde over uit. dat de belangstelling voor deze avond overweldi gend groot was. Hij verwelkomde de af gevaardigden van het hoofdbestuur en de afdeling Leiden, wethouder Den Ouden en echtgenote en mevr. P. H. Smits- Witvhets. De spreker van deze avond, de heer C. A. Bergh, zei, dat de vereniging is ont staan uit bittere noodzaak. De ontslagen patiënten konden namelijk niet aan de slag komen, zij waren aangewezen op het armbestuur. De nazorg werd volkomen verwaarloosd. Een paar mensen kwamen op de idee hier iets aan te doen. Uit deze idee is in 35 jaar een vereniging gegroeid van 40 afdelingen, die ruim 16.000 leden telt. Ook in deze tijd heerst er echter nog nood. 'Zelfs 30 pot. van de ontslagen pa tiënten kan niet direct aan het werk. Om de mensen een plaats in de maatschappij te bezorgen zijn er twee doorgangs- of trainingswerkkampen gesticht. De pa tiënten. die hier vandaan komen, kunnen voor 100 pet. deelnemen aan het normale werk. Spreker dankte de afdeling Oegst geest voor de hulp die zij met deze avond voor dit moeilijke werk bood. Sempre Avanti's Jong en Jolig luisterde SCH00LARTIKELEN Demmeme Haarlemrherstr'aat 169 Donderdag Chr. Geref. kerk. 7.45 uur: gecombineer de zangavond, medewerking van 7 koren, spr.; ds. C. v. d. Weele, org.: W. Buurman- Gymnastieklokaal Herv. school Pasteur straat, 8 uur: afscheid van de heer J. Kals- beek (hoofd en installatie van de heer H. Stolk. Den Burcht 8 uur: jaarvergadering af deling Leiden Ned. Vereniging tot Be scherming van Dieren, afscheid van mr. dr. W. Hugenhcltz. Kantine Doelenkazerne, 8 uur: „De kat t L' t Vanmiddag is het nieuwe gebouw van de Voorschotense boerenleenbank, thans coöp. Raiffeisenbank, officieel in gebruik genomen. Het fraaie gebouw Is ongetwij feld een belangrijke aanwinst voor het aanzien van de gemeente. Ook met het oog op de gebrekkige be huizing aan de Leidseweg was, in' ver band met de sterke groei van de gemeen te, een meer efficiënt en representatief onderdak dringend nodig. Een felicitatie aan het adres van het vooruitstrevende bestuur is zeker op zijn plaats. Het interiéur maakt een rustige, zake lijke indruk. Als men door de hoofdingang binnengaat, komt men in een flinke ruim te, waaraan 'n 4-tal loketten de bezoekers geholpen kunnen worden. Achter .deze loketten bevindt zich de kantoorruimte, terwijl geheel links in het gebouw de ver gaderruimte is voor het bestuur met een eenvoudig maar stijlvol intérieur. Op de bovenverdieping bevindt zich, behalve de woonruimte voor de kassier, een vertrek voor het archief. Snackbar brandde uit Om twee uur 's nachts ontdekten omwo nenden brand in de snackbar aan de Schoolstraat. Toen de brandweer arri veerde, sloegen de vlammei. naar buiten. De brand kon vrij spoedig bedwongen worden, maar er kon niet worden v komen, dat het pand geheel uitbrandde. Een voorlopig onderzoek stelde vast, dat de oorzaak lag in de oververhitting var een pan met frituurvet,. Oud-schoolhoofd Smit overleden In de ouderdom van 74 jaar is gisteren nog vrij onverwacht overleden de heer J. J. Smit, die gedurende veertig jaar hoofd van de Rooms-Katholieke jongens school is geweest. De heer Smit bekleed de nog verschillende andere functies zo- geheel de spaarbank va R.K. volksbond, bestuurslid van de Jo- seph-gezellen en van de vereniging bestrijding van ziekenhuiskosten en se* taris van de commissie tot wering schoolverzuim. Hij was de stuwende kracht van de Laurentius-Harmonie. Schaakvereniging In groep I had Smit succes tegen dok ter Vermet. Een offer van Vermet bracht niet 'het verwachte resultaat. Hoewel P Segaar tegen Sluiter beter spel gaf, moe6t hij zioh toch, wegenö enkele kleine zet- foutjes, gewonnen geven. Daartegeno' won hij weer een punt in een gelijkop- gaand spel tegen Waasdorp door In groep A gaf Hulleman goed spel tegen Braggaar te zien. In groep B v< dedigde Groenenberg zich goed tegen Ku- neke, maar door een stukoffer moest hij zich gewonnen geven. Uitslagen: groep I VermetSmit 01, P. Segaar-Sluiter 01, WaasdorpP. Se gaar 01; groep A: HonöbeekBoxman 01. HullemanBraggaar 10; groep B1 GroenenbergKuneke 01, Renswouw V. d. Akker 1—0 Toneelavond Leidseweg Voor een geheel bezette zaal van „I grote Vink" heeft de toneelvereniging „Leidseweg Noord" een uitvoering gege ven van „Spel met een droom" van Hans Nesna. Voorzitter J. Stam verwelkomde apart de burgemeester en diens echtge note, alsmede de vertegenwoordigers var de U.V.V. Na afloop van de geanimeerde voorstelling dankte de heer L. Schipper regisseur Arentsen en overhandigde hem een bon voor een langspeelplaat Minister-president van Zweden in ons land Tage Erlander, de minister-president van Zweden, is gisteravond op Schiphol aangekomen voor een tweedaags bezoek aan ons land. de strafschop" door gezelschap Bijle- veld. Langebrug 63. 8 uur: de heer N. de Jong te Katwijk over „De heerlijkheid Jezus Christus en de toekomst van Oud Poelgeest, derde Duits-Nederlandse studentenconferentie. p: dorpshuis. 8.30 uur: openb. verg. comité tot oprichting van zwemvereniging (in verband met ope ning zwembad). Vrijdag Turk. 8 uur: jaarvergadering afdeling Zuid-Holland Noord van de C.K.B. Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Rapenburg 8, 8 uur afdeling Leiden- Oegstgeest Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde, dr. L. I. Graf over „Pro lemen van het Midden-Oosten". Trouwzaal stadhuis, 7.30 uur: Leids Jeugdparlement, onderwerp: „Nieuw Snouck Hurgronjehuis, 7.30 uur: begin an de cursus „De mens. biologisch en psychologisch gezien", onder leiding van r. M. J. Adriani en W. A. Nell, voor K. O. Zuid er-kerk, 8 uur: bijeenkomst Wereld gebedsdag. Marekerk, 4.30 uur: bijeenkomst Wereld gebedsdag (voor kinderen). t: kapel Herv. zendings hogeschool. 8 uur: bijeenkomst Wereld gebedsdag. eest: Oud-Poelgeest, derde Duits-Nederlandse studentenconferentie. Leide Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 ii Werkmans Wilskracht van 55-jarig bestaan. Stationsplein, 2 uur: afdeling Leiden Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging-, bezoek aan orchideeënkwekerij firma Odijk te Voorschoten. De Harmonie, 5.30 tot 6.30 uur: receptie Leidse gymnastiek- en volleybab ging „Donar" ter gelegenheid van 50-jarig bestaan. 8 uur feestavond. Weidehof 57, 4.30 uur: afdeling Leiden Minjon, opening studio. Schouwburg. 7.30 uur: Leidse gymna- siastenbond „Uno Sumus Animo", opvoe ring van „Het witte schaap van de fa milie" van L. du Garde Peach en Ian Hay. Oegstgeest: Oud Poelgeest, Duits-Ne derlandse studentenconferentie. Oegstgeest: Zemdingshogeschool Ned. Hervormde Kerk, conferentie over het medische zendingswerk, begin 3 uur, eind 10 uur. Tentoonstellingen Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Dienst apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theken Herd-ingh en'Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Reyst, Steen6traat 35, tel. 20136 en Oegstgeest, Wilhelminapark, tel. 26274. Essay-prijsvraag 1957 voor fonografie De Association de la Presse Phono- graphique Internationale (sectie Neder land) heeft in samenwerking met Phi lips Phonografische Industrie te Baarn en Phonogram te Amsterdam een essay- prijsvraag uitgeschreven. Inzendingen, vóór 1 oktober a.s. bij het secretariaat Pijnboomstraat 47 te Haarlem, moeten één of meer aspecten van de fonografi sche reproductie tot onderwerp hebben. De eerste prijs bestaat uit een verblijf van 14 dagen voor twee personen bij een buitenlands muziekfestival, de 2e prijs is een radio-grammofooncombinatie en de 3e prijs een waardebon van f 500 voor aankoop boeken of grammofoonplaten. De jury bestaat uit dr. J. Daniskas (Inspecteur voor het Muziekonderwijs), R. N. Degens (muziekcriticus), J. L. Ooms (wetensch medewerker Philips), Joop Schrier (musi cus) en B. J. H. Stroman, (kunstcriticus). avond op met een vrolijk programma l vakantieherinneringen en operette- xlanken. Vooral de duetten van Nel v en Wim Brugmans oogstten veel dering. In de pauze werd er een tom bola gehouden, waarvoor de prijzen door de Oegstgeester middenstand waren af- Lezing in Rehoboth Kerk en militaire dienst Gisteravond sprak in het gebouw Reho both majoor ds. C. M. Graafstal uit Er- melo voor de Chr. bond van plattelands- over de militaire dienst en het werk van het Protestants interkerkelijk thuisfront. De legerpredikant wees vooral op het iit, dat het voor vele jonge mannen, die thuis christelijk opgevoed zijn, moeilijk is dienst hun geloofsovertuiging vast te houden. Vaak was de Kerk in hun woon plaats een centraal gegeven, maar in de militaire dienst rijzen er vele moeilijkhe den, waartegen de christen zijn standpunt nog nooit bepaald heeft. Er zijn moeilijk heden zoals het opeens allemaal één wor den. Voorts staat de militair onder de krijgstucht, die wel eens moeilijk kan zijn, ooral als er thuis geen orde en regel- Ds. Graafstal, vond het belangrijk dat óók de Kerk in de kazerne is, door middel vele legerpredikanten. En deze predikanten zijn niet alleen voor de christenmilitair, maar voor iedere dienst plichtige. Het PIT legt zoveel mogelijk contacten issen <le geestelijke verzorgers van land macht en marine. Men heeft het blad „Reveille", men helpt „Pro Rege" en or ganiseert culturele avonden. De presidente, mevrouw N Griffioen, dankte de spreker voor zijn causerie. Engelandvaarster Mejuffrouw A. Duyzings, studente te Leiden, heeft als klaprooscollectante een reis naar Engeland verdiend. Gezellige avond van diaconessenhuis Dinsdag om acht uur wordt in de stads gehoorzaal ter gelegenheid van het 'zestig jarig bestaan van het diaconessenhuis een gezelLge avond gehouden, waaraan mede werking verlenen Johan Bodegraven, het Leidse amusementsorkest Sylvia en het Pdro-koor uit Katwijk. De opbrengst is bestemd voor de bouw van het nieuwe diaconessenhuis. Landingsrechten KLM in Amerika weer in debat Op 18 maart zullen de besprekingen tus sen Nederland en de Verenigde Staten over de landingsrechten van de K.L.M. in Los Angeles en Houston worden her- Leider van de Nederlandse regerings delegatie is drs. E. H. van der Beugel, staatssecretaris van buitenlandse zaken, die de degen zal kruisen met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken John Foster Dulles. De K.L.M. is vertegenwoordigd door de directeur buitenlandse-betrekkingen, mr. L. H. Slotemaker. Duitse jongeren eren Anne Frank Ruim duizend jongeren te Hamburg zul len 17 maart naar het voormalige con centratiekamp Bergen-Belsen gaan, om daar Anne Frank eer te bewijzen. Zij zul len daar bloemen voor het Joodse mei6je neerleggen, dat in Bergen-Belsen Is omgekomen en door haar dagboek wereld beroemd is geworden. Ook uit andere plaatsen in Noord-Duits- land zullen talrijke mensen naar Bergen- Belsen gaan, waar de vereniging voor Christelijk-Joodse samenwerking half maart haar week van de broederechap Bevestiging eis van een jaar gevangenisstraf De 33-jarige classificeerder J. V. uit Dordrecht hoorde voor het Haags Ge rechtshof bevestiging eisen van een jaar gevangenisstraf met aftrek wegens be dreiging met zware mishandeling. Een agent had hem op de Brede Hille- dijk te Rotterdam een stopteken gegeven. De verdachte was met zijn motorvoertuig doorgereden en de agent had zich op het laatste moment door een zijsprong in vei ligheid moeten stellen. De man had geen rijbewijs. Arrest 20 maart. Ondanks rijverbod toch achter het stuur De 23-jarige chauffeur J. C. de R. en de 47-jarige expediteur J. J. van D., beiden uit Oud-Beijerland hoorden voor het Haags gerechtshof bevestiging van hun vonnis van resp. twee maanden gevange nisstraf met zes maanden ontzegging en een maand gevangenisstraf eisen. De chauffeur had een auto bestuurd, terwijl hem de rijbevoegdheid was ont zegd. De expediteur had dit uitgelokt. Deze verklaarde geen andere chauffeur beschikbaar te hebben gehad. Arrest 20

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3