In zomers natuurgebied worden rest van het jaar 700 mensen bedreigd Eervolle benoeming voor D. Q. F. Muloek Houwer Appèl op Hongaarse juristen: denk toch aan het recht Verontwaardiging over de schijnprocessen MAANDAG 4 MAAKT 1937 ER WOEDT EEN STRIJD OM DE BIESBOS Jn 20 jaar stonden ine zes keer onder water (Van een onzer redacteuren) JANTJESPLAAT, februari 1957 Omdat we een verslag hadden gepubliceerd van de lezing van iemand, die enthousiast was over de gang van zaken in de Biesbos en over het leven, zoals dat daar reilt en zeilt, kregen we de uitnodiging een dag te gast te zijn op Jantjcsplaat en vandaar uit wat te gaan varen door de kreken en zo en passant eens rond te neuzen op de platen en in de polder van de Biesbos, maar, was ons op het hart gedrukt, komt bijtijds, want als het water eenmaal gaat weglopen kom je de eerste uren nergens af en zit je voor de rest van de dag in de eenzaamheid opgesloten. Inpoldering ja of neen Nu. we waren bijtijds op Jantjesplaat, op een morgen, die veelbelovend was. De zon scheen uit een lichïbewolkte hemel met grote plekken blauw en er was een zachte bries, die het water van de Nieuwe Merwede nauwelijks beroerde. „Mooi weer, fijn", zeiden we tot onze gastheren, „heerlijk om te varen." „Mooi weer, jammer!" antwoordden die van Jantjesplaat. Ze zeiden: „Onder ons gezegd, hoopten we, dat het weer vandaag te wensen zou overlaten, dat het zou stormen, zon gemoedelijk Noord- westertje. begrijpt u, want dan pas wordt je goed geconfronteerd met onze proble- Een grote uitgestrekt, heid. omringd door en we hopen dat over enkele weken de baby wordt geboren. Maar nu het pro bleem. Mijn vrouw moet met de boot naar de vaste wal als de dag daar is, en dat i6 onze grootste zorg. Zal het weer zo zijn, dat we kunnen varen?" Hü zei: „Vorige winter, toen hier alles dicht lag, waren we onbereikbaar voor een ieder. We hadden op een dag voor te sluiten in de eenzaamheid. En als we zijn, dat we wat mensen hier heb ben, kunnen we ze alleen met het ge- toeslagen houden, anders .gaan Rotterdam, waar ze 's avonds de vrolijkheid kunnen zoeken." „Moet u eens een berekening maken wat het me kost als er bijv. een mijn boerderij moet ko- machine te repareren. De iele dag kwijt. En dan de kosten als er een machine naar hier getransporteerd moet worden." De Biesbossers vertelden: ..In een van de Turfrakpolders woont gen boer, die daar al zo'n twintig jaar zijn bedoening heeft. Maar nu gaat hij naar de NÖord- oostpo'.dcr verhuizen, want hij kan het bolwerken in de Biesbos. Dat a zeven kinderen kunnen niet elke dag heen en weer naar school en dus op een pensionaat. Maar dat hem per jagr f 6300. Dat betekent, en en dan pas Oplossin g „Wat wilt u dan?" vroegen we later an de Biesbossers, toen we, terug van iet varen, koud en rillerig in weerwil an de veelbelovende morgen aan de mm Wm airvrienden zeggen: „Ook dit zou verdwijnen na de inpoldering. Is deze prijs voor een paar hectare landbouwgrond met te hoog?" De Biesbossers vragen: „Is er een prijs te hoog als het gaat om mensen te beschermen tegen het water en hun meer zekerheid te verschaffen?" men, en word je gewaar hoe wij leven en ouder wat voor omstandigheden". „Je moet hier eens logeren," zeiden de Biesbossers, „zo van af het najaar tot februari uit, dan kun je wat meemaken, maar met dat mooie weer gebeurt er niets. Ja 's zomers, dan is het hier een sanatorium, maar 's winters. Weet u, dat voor velen van ons de storm in december 1954 ernstiger gevolgen had dan de ramp van 1 februari 1953?" Twintig jaar „Ik woon twintig Jaar in de Biesbos." vertelde ons later op de dag een Bies- bo6se, „en in die tijd hebben we zes keer onder water gestaan met alle narigheid van dien. Begrijpt u wat dat wil zeggen? En begrijpt u iets van de 6Chade, die we lijden? Al6 ik nu door de radio hoor, dat er een noordwester op komst is en -hoog water, dan zet ik alle meubelen op zol der en verwijn naar Werkendam tot de lucht weer helder is. We hebben het een keer gehad dat door opkruiend ijs onze boot naar boven kwam. regelrecht op het hui6 af en op het laatste ogenblik hebben we kunnen beletten, dat-ie door het raam de huiskamer binnen werd ge- Er woedt een strijd om de Biesbos. De natuurvrienden, om alle handhavers van de huidige situatie in één woord samen te vatten, wensen dat de Biesbos ongerept bltjft ZU zeggen: het westen van Neder land raakt overbevolkt, de industrialisatie Is er de oorzaak van, dat de recreatie gebieden, waaraan zo'n grote behoefte bestaat, als sneeuw voor de zon verdwij nen. KUk naar Rozenburg, naar het na tuurreservaat De Beer. Laat ons asje blieft de Biesbos, Iaat ons als een oase in een gebied van staal, beton en ijzer een stuk natuur, waarin we ontspanning vinden en krachten kunnen opdoen om ons dagelijks werk naar behoren te ver richten. Zjj zeggen: de Biesbos is een zoet- watergctjjdelta, in Europa enig in haar soort, een studieobject van de eerste orde. „Aides goed en wel," betoogden de Biesbossers, „maai er wonen mensen in de Biesbos die met hard werken hun brood moeten verdienen. En deze mensen hebben recht op bescherming tegen hun grootste vijand: het water. Wij hebben begrip voor de wensen van de natuur vrienden. laten zij ook begrip tonen voor We waren een anderhalf uur op het watèr en we voeren door de kreken en de vaarten en we gingen aan wal op de plaatsen en op polders en w« spraken met de bewoners. Hij vertelde Een boer vertelde: „Onze enige oerbin- dinp met de vaste wal is de boot. We kun nen dus alleen van de polder ah het wa ter meewfrkt. om zo te zeggen, als er wa- on6 zessen nog maar één brood, dat was aides. Het was toen net de tijd, dat heel Nederland op grote schaal brood e: inzamelde voor de dieren, die tengevolge van de bevroren rivieren en plassen geen voedsel kondèn krijgen. Ik dacht: Kom, laat ik me eens met de autoriteiten in verbinding stellen en vragen of ze me op de een of andere manier voedsel kun nen bezorgen, ik dacht zo, met een heli kopter. Nou, dat moest een6 bekeken worden. Gelukkig trad een paar dagen later de dooi in." Hjj zei: „Omdat we afgelegen wonen, kunnen we geen arbeidskrachten krij gen. Ze hebben er geen zin in zich op erwtensoep zaten. „Wat is dan naar uw mening de oplossing?" De Biesbossers zeiden: „De Biesbos dicht. Terwille van de mensen, die hier wonen en terwille van het land. waar van nu geregeld gedeelten worden over spoeld en dat daardoor in waarde gaat afnemen.. Door het water is een bunder land niet helemaal een bunder." „Ah de Biesbos dicht is", zeiden ze, „kunnen ook de omstandigheden waar onder we hier in de polders leven, ver beterd worden. De verbinding met dc vaste wal levert dan geen moeilijkheden meer op. Het land is beschermd tegen het water. Er kan wat gedaan worden aan „En", zeiden die van Jantjesplaat„dan kan er een waterleiding worden aange legd. Nu wordt het drinkwater per auto aangevoerd en betalen we een rijksdaal der per m3. Elektrisch licht kennen we hier niet. 't Is olie of butagas." Er woedt een strijd in de Bies- bosch. Een prachtig natuurgebied, waarheen in de zomer wat natuur liefhebbers trekken, maar dat voor het grootste deel van het jaar ver stoken blijft van bezoek. Omdat het dan, van het najaar tot diep in het voorjaar, geen recreatieoord is. Maar in die maanden leven er een 700 mensen, die zich bedreigd voelen en elke nacht als er een storm gaat op steken angstig luisteren naar het ge loei van de wind en bidden, dat het water niet zal rijzen en dat ze ge spaard mogen blijven voor rampen. Mensen, die zich afvragen, waarom er voor hen na zovele jaren nog steeds niets wordt gedaan, maar die toch blijven vasthouden aan de be lofte, die minister Mansholt eens zou hebben gegeven: ,,'k Zal hier een prachtig land van maken". NIEUWE C.A.O. VOOR KLEINMET AAL (Vai ialc redacteur) n vier bcdrüfstakkcn van dc klcin- taalnjjverheid is overeenstemming be reikt over dc algemene bepalingen voor nieuwe c.a.o. Dc belangrijkste werk ersgroeperingen waarom het gaat zijn de smeden, loodgieters en fitters, de car rosserie- en wagenbouwers en de werkne mers bij de Isolatiebedrijven. Branohegewijs zal de c.a.o. nog worden aangepast bij de verschillende bedrijfs structuren. De belangrijkste verbetering ligt op het gebied van de jeugdlonen. Men is het eens geworden over een verho ging die meestal neerkomt op 15 a 20 pet. Ook de uitkeringen bij ziekte en ongeval worden verhoogd (van 80 op 100 pet. van het nettoloon). De ongevalsuitkeringen zijn echter nog niet definitief geregeld. De pensioenpremie zal waarschijnlijk van f 2.80 op f 3.50 worden gebracht. Liberale boeren zijn ontevreden Het landbouwcongres van de V.V.D. in Zeist wijst in een motie de voortschrij dende koude socialisaite van de hand. verzet zich tegen de huidige landbouw politiek, waarin de menselijke waarde steeds meer wordt verdrongen en tegen de voortschrijdende ontwaarding van grond, gebouwen en in de bedrijven gestoken ka pitaal, acht het ingestelde systeem van de blokkering der gelden onaanvaardbaar en 6lechts aanvaardbaar een landbouwpoli tiek, gericht op handhaving van een on afhankelijke ij voor haar bedrijfsvoering verantwoordelijke boerenstand. De motie zal ter kennis van de V.V.D. kamerfractie worden gebracht. KROON OP HET WERK Hoge functie bij de Internationale federatie voor kinderbescherming (Van een onzer verslaggevers) EEN VAN DE MEEST vooraanstaande figuren in de Nederlandse kinder bescherming gaat een belangrijke internationale functie vervullen. De heer Daniël Q. F. Mulock Houwer! directeur van de inrichting Zand bergen te Amersfoort, is de eer te beurt gevallen benoemd te worden tot secretaris-generaal van de internationale federatie voor kinderbescherming Union Internationale de Protection de l'Enfant te Geneve. Hij wordt opvolger van de Zwitser dr George Thelin. die wegens gevorderde leeftijd deze post heeft verlaten. Hoewel de heer Mulock Houwer reeds sinds vrij dag officieel in functie is. zal hij zijn taak eerst recht op 1 juni aanvaarden, zodat hij nog drie maanden tijd heeft om de za ken op Zandbergen te regelen, eer hij voorgoed naar Genève vertrekt. Niet alleen voor Zandbergen betekent het vertrek van de heer Mulock Hou wer een groot verlies, maar ook het ge hele apparaat van de Nederlandse kin derbescherming ziet hem node heen gaan. Wij hadden een gesprek met de nieu we secretaris-generaal zodra hij zater dagochtend was teruggekeerd uit Ge nève. waar hij de gehele week bespre kingen had gevoerd in gezelschap van mr. M. C. H. de Jongh. vice-voorzitter van de Nederlandse federatie. Hij vertelde ons. dat van de hoofdzetel te Genève uit twee afdelingen worden bestuurd, nl. de onmiddellijke hulpverle ning over de gehele wereld, welke bijv. tijdens de Koreaanse oorlog, bij de onlus ten in Griekenland en kort geleden bii de Hongaarse tragedie in actie kwam. en t entweede de voortdurende verbetering van het politieke beleid in de kinderbe scherming, hetwelk, aangepast bij de ver schillende landelijke omstandigheden, op telkens hoger niveau moet worden ge- In totaal zijn bij de internationale fede ratie thans ongeveer 60 organisaties uit 47 landen aangesloten. Het Geneefse bureau steunt overal het initiatief en stimuleert met raad en daad, maar zo. dat dit initiatief in de landen zelf vorm en gestalte krijgt. Tot de taak van de secretaris-generaal behoort dus ook het rondreizen door de vele landen jm zich daardoor persoonlijk te orië'n- '.eren aangaande alles, wat daar omgaat. Wij mogen de heer Mulock Houwer, die uit Zeeuwse familie stamt, zeker een de Noorderklip Turh i.s het zo Van Meegeren was een knap schilder •eft bedrogen. Volgem (Van een onzer redacteuren) jrNNAFHANKELIJKE juristen uit dertien landen, waarbij inbe grepen de Verenigde Staten en twee Hongaarse juristen, die hun vader land ontvlucht zijn, hebben zaterdag in het Kurhaus te Söheveningen bijeen als leden van de Internationale commissie van juristen zich bera den over de rechtspleging ih Hon garije. Hun studiemateriaal bestond o.m documenten over de laatste processen, die in Hongarije zijn gehouden. Ook lag ter tafel een brief van de fungerende minis ter van justitie in Hongarije, Fenc Nezval. dat het niet nodig was waarnemers te zen den, daar het aantal processen dat inge volge het decreet van 13 januari 1957 zou worden gevoerd „niet de moeite waard was, hoogstens vijftien tot twintig.' Sir Hartley Shawcross, voorzitter dc conferentie, merkte terecht op, dat deze brief wel tekenend was voor de men taliteit van het huidige Hongaarse re giem. waar een mensenleven weinig waar de heeft. Aan het einde van de beraadslagingen waaraan van Nederlandse zijde deelnamen mr. A. J. M. van Dal, mr. N. J. C. M. Kappeyne van de Copello, prof. mr. G. E. Langemeyer, mr. L. P. M. Loof en prof. mr. B V. A. Róling, werd 'n resolutie opgesteld, die ook ter kennis van de Hongaarse regering zal worden gebracht Hierin wordt verklaard, dat in Honga rije geen gehoor wordt gegeven aan de voorwaarden, ook door Hongarije onder schreven, zowel in 1947 bij het vredesver drag ah in 1949 bij het verdrag van Ge- inzake bescherming van burgers zowel bij binnenlandse als internationale conflicten. Bovendien wordt de mening uitgespro ken, dat de beklaagden in de processen, waarin het doodvonnis geëist kan wor den, niet of onvoldoende gelegenheid heb ben hun verdediging te doen voeren of bewijzen van hun onschuld aan te voeren. Tenslotte wordt eerbied uitgesproken voor die Hongaarse juristen, die hun plicht nog vervullen, beantwoordend aan de eisen van geweten en rechtvaardigheid: worden alle juristen, zowel advocaten als rechters aangespoord deze plicht in over eenstemming met dc traditie van hun be roep te vervullen en worden zij eraan her innerd. dat zij individueel verantwoorde lijk z\jn naar de fundamentele principes van het recht, zoals cfit erkend is door alle Vergeet Ambon niet Aan deze «conferentie heeft de Crams (committee rehabilitation Army-man for- KNIL of Maloekoe Selatan) een tele- l gezonden met het verzoek haar be langstelling en bezorgdheid niet te be perken tot Hongarije alleen, maar tevens te streven naar de verwezenlijking van het bij de akkoorden van de ronde-tafel- conferentie vastgelegde zelfbeschikkings recht en handhaving van de rechten en vrijheden van de mens krachtens het handvest der Verenigde Naties. Op de finale van het Eurovisie-Song festival in Frankfort heeft Nederland de „Grand Prix 1957" van het Europese chanson gewonnen. De titel van de Ned. bijdrage luidde „Net als toen" op muziek van Guus Jansen met tekst van Willy van Hemert. Hef lied werd gezongen door Corry Brokken. Aan het festival werd deelgenomen door 10 landen. Nederland kreeg 31 van de 100 stemmen. veelzijdig man noemen. Hij heeft reeds een merkwaardige loopbaan achter zich. „Mijn leven heeft wél een bijzondere keer genomen," zegt hij, „want ik ben begonnen alsplanter op Sumatra In 1926 keerde hij echter naar het va derland terug en werd hoofd van een kindertehuis, onderafdeling van Zand bergen te Amersfoort. Korte tijd daarna werd hij benoemd tot inspecteur voor de gezinsverpleging, een tak van het kin- derbeschermingswerk, welke op Zand bergen zeer intensief werd en wordt be oefend. Op 1 mei 1933 volgde zijn benoeming tot directeur van Zandbergen, doch deze taak onderbrak hij tweemaal gedurende korte tijd omdat men hem elders nodig had: één jaar trad hij op als officier-fiscaal voor D. Q. F. MULOCK HOUWER Kinderbescherming in Den Haag. een functie, welke na zijn vertTek nog steeds onvervuld is gebleven. Veelzijdig man Intussen is de heer Mulock Hou wer lid geworden van verschillende commissies en verschillende over heidsinstanties op het gebied van kinderbescherming. In deze functies, r ook als deskundige medewer ker van de Benelux-kinderbescher- ming en adviseur bij de wereldorga nisatie van de V.N. bezocht hij ver scheidene landen om daar het werk en de moeilijkheden te bestuderen. In 1933 werd hij ook, op verzoek van de Landsregering, uitgezonden naar de Ned. Antillen om daar van advies te dienen bij de reorganisatie plannen voor de kinderbescherming. Uil dit alles moge blükcn, dat de heer Mulock Houwer, wanneer hü straks Ne derland verlaat, op vele plaatsen sterk gemist zal worden en niet het minst door zjjn eigen inrichting, welke onder zün voortvarende leiding hü is dc man van de krachtige redenatie en dc snelle daad tot een grote en belangrüke instelling is uitgegroeid. Deze belangrüke benoeming zet voor hem zeker de kroon op het werk. dat hem zo na aan het hart ligt. Mevrouw Bonman terug O O Indonesische propaganda mist echter uitwerking niet j^jEVROUW MIEKE BOUMAN. de ver dedigster van de Nederlanders Jung- schlager en Schmidt, is gisteren op Schip hol teruggekeerd na een reis van twee maanden door de Verenigde Staten met haar echtgenoot, mr. Bouman. Zij ver telde. dat de door haar onthulde feiten met betrekking tot de beide processen nimmer in twijfel werden getrokken. Una niem was men verontwaardigd over de wijze, waarop deze proces^n zijn ge voerd. Mevrouw Bouman hield In Amerika elf openbare en negen besloten lezingen, voorts dertien persconferenties. Zü trad driemaal op voor de radio en vier maal voor de televisie. Zü had vooral in Intel lectuele kringen en speciaal dc universi teiten, waar zeer veel Indonesische stu denten hun opleiding genieten, dikwijls een pro-Indoneische gezindheid gecon- Mevrouw BMouman schrijft dit toe aan de Indonesische propaganda in de Ver enigde Staten, die veel intensiever is dan de Nederlandse, hoewel de leden van de Nederlandse voorlichtingsdienst de be perkte middelen, die hun ter beschikking staan, zo goed mogelijk gebruiken. Gedurende haar reis is mevrouw Bou man achtervolgd door een Indonesische journalist, die zich na iedere lezing in het debat mengde. Er waren Ameri kaanse juristen, die hem van repliek dienden en hem uitlachten als hij zei, dat de zaak-Schmidt nog sub judice zou zijn, zodat er niet over mocht worden gesproken. „Wij zullen hier in het vrije Amerika zelf wel uitmaken, waarover wij wensen te debatteren," werd hem toegevoegd. In Amerika maakt men zich volgens mevrouw Bouman in brede kring onge rust, dat Indonesië communistisch zal worden. Mr Bouman voegde hieraan toe, dat men zich afvraagt, wat voor nut het heeft gehad, president Sukarno met brede lopers in te halen. 1-Iij pleitte voor de mogelijkheid, een groep vooraanstaande internationale ju risten bij elkaar te roepen om hen het materiaal van de processen te laten bestu deren, de getuigen van wie de meesten toch in Nederland zijn nog eens te la ten horen en dan een oordeel te laten uit spreken. Na een reis van twee maanden door de Ver. Staten zijn de heer en mevrouw Bouman, welbekend uit het gerucht makend proces tegen wijlen de heer Jungschl&ger in Indonesië, in ons land terug gekeerd. Hel echtpaar in confe rentie met dc pers

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5