Leidse beroepsraad directe belastingen opgeheven u Contactavoiid Herv. jeugdwerk in XevendaaF Mr. J. Slagter, Leiden, morgen zeventig jaar Militaire oorlogsslachtoffers hielden jaarvergadering P, S. Stokman 25 jaar bij Leidse N.E.M. Christen hoeft niet opnieuw onder slavenjuk Gevestigde en vertrokken personen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 4 MAART 19S7 Achtergebleven bij ons stelsel Belangrijke verandering in de rechtspraak in belastingzaken (Door mr. H. F. A. Donders te Leiden) T>IJ K.B. van 4 februari 1957 is met ingang van 1 maart in werking ge- -L* treden de Wet administratieve rechtspraak belastingzaken. Dat wil zeggen, dat met ingang van 1 maart alle raden van beroep voor de directe belastingen, ook de Leidse raad van beroep, zijn opgeheven en dat de rechtspraak in belastingzaken, uitgezonderd die met betrekking tot de om zetbelasting, voortaan berust bij de vijf gerechtshoven (afzonderlijke be lastingkamers van die hoven), te weten: Leeuwarden, Arnhem, Amsterdam, :s-Gravenhage en 's-Hertogenbosch. Hiermede is weer een belangrijke wij ziging gekomen in de rechtspraak in be lastingzaken, een wijziging, die voorna melijk hierin haar grond vindt, dat onu belastingrechtspraak, om welke redenei dan ook, is achtergebleven bij de ontwik keling van het belastingstelsel, vooral bi] de ontwikkeling van het belastingstelst sinds 1941. Het is wellicht interessant, in het kort de ontwikkeling na te gaan van het be lastingstelsel in het verleden in verband met de regeling van de rechtspraak. Vóór de invoering van wat men noemt de gesplitste inkomstenbelasting (vermogens- en bedrijfsbelasting) in 1893 was er geen aparte belastingrechtspraak Voor het recht van successie, registratie en zegel was zij (en wel tot 1 maart ondergebracht bij de gewone burgerlijke rechter. Voorzover er met betrekking to andere belastingen al rechtspraak was berustte deze veelal bij Gedeputeerd! Staten (tot 1 maart 1957 bv. nog de grond belasting). Eerst bij de totstandkoming van de Wet op de Vermogensbelasting (1892) ging men behoefte gevoelen een aparte rechtspraak met betrekking tot die belasting en dat was feitelijk het begin van de raden van beroep. Bleef de taak van die raden aanvankelijk be perkt tot de vermogensbelasting, zij vond uitbreiding toen de bedrijfsbelasting werd ingevoerd. De rechtspraak met betrek king tot de bedrijfsbelasting werd immers eveneens ondergebracht bij de raden van beroep voor de Vermogensbelasting. Merkwaardig mag het heten. dat. toen drie jaren daarna de personele belasting werd ingevoerd, de rechtspraak daarovi niet werd ondergebracht bij de bestaande raden van beroep (voor de vermogens belasting en voor de bedrijfsbelasting), maar dat een afzonderlijke raad van be roep werd ingesteld. Wel was de samen stelling daarvan (één lid benoemd door Ged. Staten, één lid door de rechtbank, één lid door de minister van financiën en een voorzitter met slechts raadgevende stem bij Koninklijk Besluit) analoog ge regeld aan die van de reeds bestaande raden van beroep, maar formeel \v het niet dezelfde raden. Stijging Het behoeft wel geen betoog, dat di betekenis van de belastingrechtspraak gaat stijgen als de betekenis van de belas tingen stijgt en dat met name de beteke nis van de belastingrechtspraak gaat stij gen, als de bédragen, die de fiscus van d>: ingezetenen gaat vragen, zich in stijgen de lijn bewegen. Toen dan ook de inkom stenbelasting door de wet daarop van belangrijke betekenis kreeg, werd het vraagstuk van de belastingrechtspraak op nieuw onder ogen gezien, hetgeen heeft geleid tot de totstandkoming van de op de raden van beroep voor de directe belastingen van 1914, welke wet dus met ingang van 1 maart is afgeschaft. Behoudens de bovenvermelde strekte de rechtspraak van die nieuwe raden beroep zich feitelijk uit over alle directe belastingen en iets later ook (door een wijziging van de gemeentewet) over alle gemeentelijke belastingen (straatbelas ting, schoolgeldheffing, precariorechten, hondenbelasting enz.). Merkwaardig mag het heten, dat de samenstelling vai raden krachtens de wet van 1914 op gelij- „I Pini di Roina" van Respighi. (NCRV, 23.15 uur) De Italiaanse componist Ottorino Res pighi (18791936) schreef een reeks van symfonische gedichten onder de verza meltitel „Quattro impressioni Sinfoniche" Hiertoe behoren „Fontane di Roma" (Fon teinen van Rome), Pini di Roma (Pijnbo men van Rome), Vetrale di Chiesa (Kerk ramen) en Feste Romane (Romeinse fees ten). Deze symfonische gedichten bezorg den Respighi een wereldfaam. Het symfo nische gedicht uit 1924 „I Pini di Roma dat het N.B.C. Symfonie Orkest ó.l.v. Ar- turo Toscanini vanavond speelt, bevat vier delen die in elkaar overgaan. In dit werk maakt de componist gebruik van een grammofoonplaat met de zang van een echte nachtegaal. Het eerste deel is „De pijnbomen van de Villa Borghese", waar onder kinderen dansen en soldaatje spelen tot de avond valt. Het 2e deel is „Pijnbo men in de nabijheid van een catacombe" uit welk grafgewelf een weemoedig ge hang opstijgt, langzaam uitgroeiend tot 'n hymne en dan weer verklinkend. Het 3e deel is „De pijnbomen van de Janiculus' met het zachte suizen van de wind en de zang van de nachtegaal in de heldere maan. Het 4e deel is „De pijnen van de Via Appia", op welke oude heirweg naar Rome een Romeins consul met zijn legers nadert. Romeinse krijgstrompetten weer klinken in de vroege ochtend en het leger wordt in triomf over de Via Sacra naar het Kapitool geleid. Australië bestelt twee F okker-F riendships Het Australische ministerie van bur gerluchtvaart heeft nu een contract ge tekend voor de aanschaffing van twee Fokker F-27 Friendshipvliegtuigen, welke bestemd zijn voor de inspectie en controle van de radio-, navigatie- en veiligheids hulpmiddelen in Australië. Reeds eerder had de minister van burgerluchtvaart se nator Shane Paltridge de aankoop van «en Friendship bekend gemaakt. ke wijze geschiedde als die van 1892. Dus een voorzitter met slechts raadgevende stem en drie leden (G.S., rechtbank en min. van financiën). De raad koos uit -:ijn midden een secretaris. Dit is veranderd in 1929 toen de voor zitter en plaatsvervangend voorzitter lid van de raad werden, rechtstré'eks door dc Koningin benoemd, en naast zich leden haddpn, deels door Ged. Staten, deels door de rechtbank benoemd. Van dat tijd stip af is ook geen lid meer door de minis ter van financiën benoemd om het geheel onafhankelijk rechtsprekend karakter meer tot uitdrukking te laten komen Bovendien werd de secretaris voortaan eveneens rechtstreeks door de Kroon be noemd en maakte hij geen deel meer uit van het college. Zo is het tot 1 maart 195- gebleven. Ec-n uitermate belangrijke wijziging van ).ü14 was ook de invoering van de cassa tierechtspraak door de Hoge Raad der Nederlanden. De rechtspraak van de Hogi- Raad heeft op de wetgeving vaak beslis sende invloed uitgeoefend. Het ressort van de verschillende ra den van beroep Is vaak aan wijziging onderhevig geweest, doch het zou te ver voeren hier nader op in te gaan. Voor wat de Leidse raad betreft kan rlobaal gezegd worden, dat deze steeds heeft omvat de inspecties Leiden t (stad en directe omgeving) en II (bol lenstreek tot en met Hillegom), Al phen en Woerden. Doordat de gren zen der inspecties niet samenvallen met die der gerechtshoven, zullen de werkzaamheden van de Leidse raad deels overgaan naar het Hof te 's-Gra- venhage, deels naar het Hof te Am sterdam (bv. Lisse, Hillegom, Woer den). Personalia De Leidse raad heeft als voorzitters ge had prof. mr. H. Krabbe (tot 1 mei 1929) prof. mr. A. S. de Blécourt (1 mei 1929- 1 mei 1939), mr. C. Punt (1 mei 1939— 1 maart 1951) en mr. A. G. de Blécourt (1 maart 19511 maart 1957). Ondervoor zitters zijn geweest prof. mr. A. S. de Blécourt (tot 1 mei 1929), mr. C. Punt (1 mei 1929—1 mei 1939), mr. J. Slagter (1 mei 1939—1 januaTi 1947), prof. mr B. M. Telders van 1 mei 1939 tot zijn ont slag door de bezetter op 25 maart 1941. mr. A. G. de Blécourt (1 maart 1949 1 maart 1951) en prof. mr. K. V. Antal de Felsögeller (1 maart 19491 maart 1957» Gedurende vele jaren (Uilen tenminste tien jaren) zijn lid geweest mr. Egbert de Vries,' jhr. C. C. Röell, mr. J. Slagter, J. W. Heringa (tot 1 maart 1957) en mr. A. G. de Blécourt. Gedurende langere of kortere tijd hebben als plaatsvervangend lid gefungeerd W. Wamaar, J. M. van Til. jhr. W. von Weiier, A. Frylink, prof. mr. K. Wiersma, tot 1 maart 1957 M. Veldhui zen van Zanten Rzn., mr. F. H. v. d. Brink en A. Wamaar. Als secretaris zijn aan de raad verbon den geweest de heren Van Griethuyzen. mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, mr. E. J. M. H. Bolsius, mr. C. J. Goud- smit en van 10 juni 1930 af mr. H. F, A. Donders. Zoals in het begin is opgemerkt, is de intense ontwikkeling van het belastingstelsel, zowel in de breedte als in de diepte, vooral sinds 1941 er de voornaamste oorzaak van ge weest. dat de belastingrechtspraak in nanden gelegd is van volledige oe- roeosrechters. Daartegen is eigenlijk van geen enkele zijde enig verzet ge rezen. Er is alleen over gediscussieerd of die rechtspraak moest worden on dergebracht bij geheel nieuwe rech terlijke colleges, dan wel bij nieuw te vormen belastingkamers bij de be staande rechtbanken of bij de ge rechtshoven. Ten slotte is de keuze op de gerechtshoven gevallen. Een beslissing die mij om meerdere rede nen juist voorkomt. Doch hoe dit ook zij, voor wat de stad Leiden betreft is het wel te betreuren, dat zij weder om een ltng gevestigde en belangrijke instelling ziet verdwijnen. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Evang. Lutherse Gemeente, 8 uur: Ge meente-avond, ds. Th. B. G. Gramberg over zijn werk op Ceylon. Geologisch museum, 8 uur: Leidse Geo logische Vereniging, lezing prof. dr. A. C Blanc. Oegstgee s t: Oud Poelgeest, derde Duits-Nederlandse studentenconferentie Zoeterwoude: gemeentehuis 7.45 u gemeenteraadsvergadering. Gehoorzaal, 4 uur: stedenwedstrijd afd. Leiden Vereniging Technische Clubs voor het kappersbedrijf, 7.30 uur voortzetting in foyer, daarna feestavond in grote zaal. Oegstgeest: Oud Poelgeest, derde Duits-Nederlandse studentenconferentie Woensdag Rehoboth, 8 uur: af<?eling Leiden van C.B.P.B., maj. ds. C. M. Graafstal te Er- melo over „Het leven van onze jongens in dienst van het werk van P.I.T." De Doelen, 8 uur: genootschap Neder- land-Engeland, afdeling Leiden, dr. N. S Marsh van het Inernationale Hof van Justitie te Den Haag over „Traditions and Idiosyncrasies of British law". Oegstgeest: Oud Poelgeest, derde Duds-Nederlandse sbudentenconferentie Oegstgeest: Irene, 8 uur: propa- ganda-avond Vereniging voor nazorg tb.c.-patiënten. Tentoonstellingen Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland Dienst apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken wordt waargenomen door de apo theken Herdingih en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502; Reyst, Steenstraat 35, tel. 20136 en Oegstgeest, Wilhelminapark, tel. 26274. Hoofd-waterleidingbuis gesprongen Bij de Leidse ambachtsschool aan de Rijn- en Schiekade is gisteravond eer toofdbuis van de waterleiding gespron gen. Het personeel van de Leidse'duin- waterleidingmaatschappij had het euvel spoedig verholpen. r> De sectie C J.M.V. en jongenswerk heeft zaterdag in het wijkgebouw Levendaal onder het motto Doe mee met de CJMV. een contactavond gehouden, di had het onderlinge verband tussen de CJMV's te verstevigen. De heer J. Boo- gaarts, bestuurslid van de sectie, 6prak een openingswoord. Tegenwoordig, aldus de heer Boogaarts. wordt er geklaagd over het weinig gemeenschappelijk op de voorgrond treden van de CJMV's. Men vreest, dat op zo'n manier de onderlinge banden wegvallen; om nu dit gevaar te bestrijden heeft het sectiebeetuur ge- c-ontactavond te moeten be leggen, waarop elke CJMV iets ten beste :ou kunnen geven. Dat voor deze avond grote belang stelling bestond bleek wél uit het aan- meldingscijfer, dat het nodig maakte se lectie toe te passen. Dijkgraaf van Rijnland Volgende maand afscheidsreceptie Naar wij vernemen, hoopt mr. J. Slagter te Leiden, dijkgraaf van het hoogheemraadschap van Rijnland, volgende maand als zodanig afscheid te nemen wegens het bereiken van de zeventigjarige leeftijd; morgen zal de heer Slagter 70 jaar worden. Op maandag 29 april zal in Leiden een afscheidsreceptie worden gehouden. De heer Slagter werd te Woerden ge boren op 5 maart 1887. Toen hij aan d<= rijksuniversiteit te Utrecht was afgestu deerd in de rechtswetenschappen 1914 ging hij in de journalistiek. Drie jaar is hij redacteur-buitenland van dt Nieuwe Courant in Den Haag. Van 1918 tot 1921 bekleedde hij de func- e van chef van de afdeling waterstaat in de provinciale griffie, van Overijssel te Zwolle en in 1921 volgde zijn benoe ming tot secretaris van het hoogheem raadschap van Rijnland te Leiden als op volger van mr. dr. C. W. van der Pot. In 1948 volgde mr. Slagter baron W. A. A. J. Schimmelpenninck van der Oye te Voorschoten als dijkgraaf op. In zijn langdurige ambtsperiode be werkte de heer Slagter een volledige re organisatie van de kadastrale afdeling, 1928, de stichting van de afdeling comp tabiliteit, 1929, en de invoering van het decimale registratuurstelsel voor het ve archief. 1932. Als dijkgraaf is de - belangstelling van de heer Slagter. die wellicht in Leiden minder bekend is dari in de omliggende gemeenten, uitge gaan naar de vernieuwing van het gemaal te Katwijk aan Zee. Niet alleen een goede waterstand had de voortdurende aandacht van de heer Slagter, maar tegenwoordig vooral ook de hoedanigheid van het water, hetgeen strijd impliceert tegen verzouting en ver vuiling, een strijd die van bijzonder be lang moet worden geacht voor landbouw tuinbouw, veeteelt, industrie en recreatie e randstad Holland met de vele indus •ieën en veel rioleringen die zonder zul- eringsinstallatie op het boezemwater uit- ionden. maakt het water vuil. Rijnland bestrijdt dit zoveel mogelijk door zoel water in te laten uit de Hollandse IJsse bij Gouda. Voorzitter een archiefstuk van 1951 bleek, dat toen ongeveer negentig man bij het hoog heemraadschap in dienst waren, van wie veertig in hel Rïjnlandshuis aan de estraat. Er zijn een administratieve, iienst onder leiding van de secretaris, een technische dienst onder leiding van de ngenieur van Rijnland, een rentmeester 3ie voor de inkomende en uitgaande fi nanciën zorgt, en een comptabele dienst onder leiding van de chef van de afdeling comptabiliteit. Aan het hoofd van dit alles staat hét bestuur van Rijnland met als voorzitter de dijkgraaf, die in het huis aan de Bree- straat een prachtige kamer uit de Gouden Seuw heeft, waarin hij zijn dagelijks werk verricht, wakend over een grote verschei denheid van belangen, die in Rijnland sa menvloeien. Mr. Slagter beperkte zijn publicistische werkzaamheden niet tot de korte periode die hij bij de Nieuwe Courant in Den Haag heeft doorgebracht. Van 1917 tot 1940 was hij medewerker van Elseviers Geïllu streerd Maandschrift. Sinds 1952 is h>j voorzitter van het Instituut ter bevorde ring van een grondige en onafhankelijke expertise van Kunstwerken. Na het openingswoord zongen de aan wezigen God roept ons broeders tot d( daad. Een keurig programma werd verder af gewerkt. dat zijn hoogtepunt bereikte ir het toneelstuk „De huistiran" van God fried Bomans. Onder de regie van Henk Nap brachten de jongens van de CJMV ..Het Centrum" goed spel op de planken. Geestig waren ook de imitaties van Wil Gijsman. waarna hij even later met piano spel de aanwezigen boeide. Ook de band van UKS verzorgde met het mondaccor- deon-duo Starliners het muzikale deelte van deze avond. De dagsluiting stond onder leiding de heer H. van Leeuwen. Serenade voor de lieer C. van Egmond De Christelijke muziekvereniging „Con cordia" heeft zaterdagavond in de De Genestetstraat een serenade gebracht aan de heer C. van Egmond, die twaalf en een half jaar getrouwd is en juist tien jaar de instructielessen heeft geleid van de damesdrumband van Concordia. De voorzitter van Concordia, de heer Brouwen wenste de tamboer-maitre na mens alle ledén geluk onder aanbieding van een bloemstuk. Ook de dames van de drumband en andere verenigingen waarvan de heer Van Egmond Lid is, bo den bloemen en manden met fruit aan De jubilaris dankte voor al deze geschen ken en bood op zijn beurt de muzikanten ook iets aan. Leidse vondsten in Egypte De Nederlandse Egyptoloog A. Kla- sens. verbonden aan het rijksmuseum van oudheden te Leiden, heeft te Abou Rowas, ongeveer tien kilometer ten noor den van de grote pyramiden van Glzeh, een honderdtal graven gevonden. Hij ver moedt dat sommige daarvan uit de eerste dynastie dateren. De meeste graven wa ren door plunderaars geschonden. Tot nu toe heeft de heer Klasens er in hoofd zaak beenderen en aardewerk in gevon den. Hen hoopt op belangrijker vondsten als de nog ongeschonden graven geopend zijn. De heer Klasens is in het begin van dit jaar, daartoe in staat gesteld door een subsidie, naar Egypte vertrokken, in ge zelschap van de fotograaf Van Veen, die i het Leidse museum ver- Oosterse handschriften In de tijdschriftenzaal van de univer siteitsbibliotheek Rapenburg 70 wordt van 4 tot 9 maart een tentoonstelling gehou den van Oosterse handschriften uit de collectie van Snouck Hurgronje. Deze ex positie is ingericht ter herdenking van de geboortedag van deze grote geleerde en is dagelijks geopend van 9.30 tot 5.30 u. In Doelenkazerne DE OORLOQ heeft diepe wonden geslagen. Zo diep, dat men er in ons land toe kwam om een „Bond van Militaire Oorlogsslachtoffers" op te richten. Van deze bond zijn lid degenen, die in de oorlog op een zodanige manier werden verwond, dat zij invalide zijn geworden. De afdeling Zuid- Holland-Noord hield zaterdag haar jaarvergadering in de onderofficiers mess van de Doelenkazerne. Al tien jaar hanteert de heer H. de Jager de voorzittershamer van de afdeling. Dat hij dit uitstekend doet, blijkt wel uit het feit, dat mede onder zijn leiding de afdeling is uitgegroeid tot een gezonde en krachtige gemeenschap. Het bestuur bood namens de vereniging aan mevrouw De Jager een blijk van waardering aan voor het feit, dat zij haar man heeft afgestaan voor de vele verga deringen die hij in de afgelopen tien jaar heeft moeten bezoeken. Ook herdacht men het bestuurslid sergeant Van Klave ren, die dit jaar door de dood werd weg genomen. Met algemene stemmen werd het voorstel aangenomen om hem pos- thuum het bondskruis, in zilver en brons, uit te reiken. De woordvoerder van de sportcommissie drong er bij de aanwezigen op aan, zo veel mogelijk lid te worden van de sport- Zaterdag heeft de heer P. S. Stokman, adjunct-directeur van de Ned. Electrolasch-Maatschappij te Leiden, zijn zilveren jubileum bij deze on derneming gevierd, 's Morgens werd hij in de kantine gehuldigd temidden van directie, commissarissen en personeel en 's middags volgde een re ceptie in de Turk. 's Morgens was de eerste spreker de directeur van de bedrijven, de heer Bon- gaerts. Hij gaf een beschrijving va staat van dienst van de heer Stokman, die zich door zijn eigenschappen en zelfstudie een belangrijke plaa'ts wist te verwe Aangeboden werd een gouden armband horloge met inscriptie. Ir. Schreuders jr. voerde het woord mens het technische en administratieve personeel. Hij merkte op, dat het bedrijf mede onder de leiding van de heer Stok- Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Johannes, zn v A van Kal keren en J Visser; Gijsberta Ernestine Jacqueline, ar v J W Massaar en E Tn Taverne; Leonardus Cornel's, zn v P M Gareman en A E van der Meer; Ivonne Jozefa Theresia Maria, dr v W Hooge- veen en C J van der Linden; Marianne Maria, dr v P J Noordermeer en C de Lange; Cornelis Paulus Jozef, zn v M van Vliet en C Vonk; Jan Hendrik, zn v A Kiel en J Steenbergen; Cornelia Maria Jannetje, dr v A Vianen en M C van der Mij; Petrus Antonius Johannës, zn v J G van Duin en C H M Hoogervorst. Rei- noud, zn' v C M Troost en C Dietz; Jan zn v J Barnhoorn en A Souverijn. Vliegroute Wisselmeren Baliem Een vliegtuig van de Christian and Mis sionary Alliance heeft een proeflanding gemaakt op het vliegveld in de Ilage-val- lei halverwege tussen de Wisselmeren en Baliem. Thans is het mogelijk tussen de ketens van het centrale bergland met landvliegituigen naar de Baliem te vliegen. Europees gemeentekrediet. Instituut voor Westeuropese unie te Turijn geïnstalleerd zal dienen voor uitwisseling van in lichtingen, plannen en financiering. Plan- worden opgesteld voor Europese ge- meentebank te Genève. waar de juridische bureaus van het instituut gevestigd zijn fonds wordt opgericht van 1048 mil- Leden zijn West-Duitsland, Frank rijk, België, Luxemburg, Italië, Oostén en Zwitserland. Engeland, Nederland Denemarken, welker toetreding ver wacht wordt, zonden Vastenbrief Oud-Kath. Kerk In de jaarlijkse vastenbrief, die in alle kerken zondag is voorgelezen, hebben de bisschoppen der Oud-Katholieke Kerk zich tot de Kerk gericht met Gal. 5:1: Christus heeft ons vrijgemaakt opdat w(J •ljjk vrjj zouden z(jn. Staat dan vast lat u niet opnieuw onder het slaven juk brengen. mens is tot vrijheid geschapen maar wordt tot slaaf, wordt door het aardrijk Feestavond van Smit-Röntgen Met de conferencier valt of staat een variétéprogromma; dit hebben we zaterdag in het Antoniusclubhuis weer kunnen constateren op de feest avond van Smit-Röntgen-Ontspanningsvereniging. Cor de Graaf heeft het gelukkig niet gezocht in de banale grapjes die we door amateurs meest al voorgezet krijgen, maar ook h{j is er niet in geslaagd goede conferences te brengen. Dit lag niet zozeer aan de tekst als wel aan.de manier waarop hij die bracht. Zijn dictie was mat en niet puntig ge noeg. Zijn liedjes, waarvoor hij de melo dieën niet goed had gekozen, verrieden een teveel sentimentaliteit enerzijds, ter wijl anderzijds de woorden toch wat op pervlakkig gekozen aandeden. Het best geslaagd vonden wij nog „Mijn tante Humpsela". The Four Dutch Rolling Stars brach ten een rolschaatsenshow die perfect was te noemen. Zoals langzamerhand tra ditie bij dit gezelschap is geworden wer den ook nu twee heren uit het publiek uitgenodigd een nummer mee te doen. wat hen niet zo goed beviel. Met een ■iraaiende zaal voor ogen gingen zij weer naar hun plaatsen terug, zij het ietwa rnzeker op de benen The two Ribertys gaven een nummer kunstwielrijden, dat met een warm ap plaus werd beloond. Het moeilijk te hou ten evenwicht belette hen niet, op een wiel zittend allerlei acrobatische toeren Een waarderend woord zouden wij wil len richten tot de Two in Harmony, een duo jongemannen dat zingt met gitaar- hegeleiding. Zij weten hun frisse, een voudige liedjes op zeer beschaafde en =xpressieve wijze te brengen. Naar onze mening was hun optreden het hoogte punt van het programma. Van heel ander genre is de zang van Dolf del Prado. de Surinamer die bij 'edere Leidenaar wel bekend is. Hij heeft sen zo geheel eigen stijl om de leidjes van zijn vaderland voor het publiek te zingen, dat men naar Paramaribo zou willen vliegen om te gaan kijken of de mensen daar allemaal zo blij, eenvoudic -n sympathiek uiting geven aan hun vro- 'likheid. Voor deze avond trad als gast >d in het gezelschap De Kohala's, een 'roepje muzikale mensen die zich op dc Hawaiian-songs hebben toegelegd In zijn openingswoord had voorzitter M Rijnbeek speciaal verwelkomd dc ere- 'eden van de vereniging, de heren Van der Bey en Voorzaat en de genodigden van de zusterverenigingen. bezeten. Tegenover onze rede eh wil, die meester zijn in vernuft en techniek, staat een macht die hen tot slaaf maakt, die alles wat zegen kon zijn in vloek ver andert. De mensheid vecht zich vrij, rqaar hele volkeren worden géknecht. De tech niek wordt volmaakt maar dé machine ketent de mens aan zich. Verenigingen, partijen, geestesstromin gen overmeesteren onze eigen overtui ging en zelfstandigheid, meningsvorming en meningsuiting. Waar de gebieden niet onderontwikkeld zijn, is er de schrokken de macht van het bezit. De bisschoppen bekommeren zich om het inzicht en de ervaring, dat alles wat vooruitgang bren gen kan een nieuwe bedreiging vormt die de wereld eer haar ondergang dan uiteindelijke bevrijding tegemoet In de geschiedenis der mensheid is er slechts Eén geweest Die waarlijk vrij was, Jezus Christus. In Hem daalt de volmaak te liefde neer die geen banden der sla vernij kent. Zijn gehoorzaamheid en trouw aan God zijn sterker dan de macht en de knechting van het kwaad. Hij werd onze Bevrijder door leven, sterven en verrijzen. De christen behoeft zich niet opnieuw onder *het slavenjuk te laten brengen 7,\jn vrijheid is niet een terugtrekken uit de wereld, noch «alleen maar doen wat men zelf wil (slaaf van willekeur en zelf zucht!). Ware vrijheid kent een band: God en Zijn wil. Vr(j in dien zin moet de Kerk z(jn en niet bezwijken voor de wis selende machten en denkwijzen, politiek, sociaal of economisch. Vrijheid is de le venswet voor een leder. Onze slavernij "ulmincert in de zorg voor bezit en toe komst, angst voor verlies van dit alles, voor oorlog, ook al tracht men deze sorg en angst velerzjjds te maskeren. Wie in Christus is vrijgemaakt, is vrij n denken, geweten en doen. De bisschop- ?en sporen aan, in die vrijheid te leven ;n te volharden als lichten in deze we reld. man tot de bloei van vandaag is geko men. Het fabricatieproces breidde zich in deze jaren steeds uit en de heer Stokman heeft daar een actief aandeel in gehad. Aangeboden werd een bord in Delfts blauw. Verdek spraken de heer De Qraaf na mens het fabriekspersoneel, die ook ge schenken aanbood, de heer Nijenhuis na mens het personeel van het bedrijf te Oude Wetering, de heer Zwemmer na mens de afdeling van het bedrijf te Sit- tard, de heer Boerstal namens de afdeling montage, de heer Bosse als assistent- bedrijfsleider, de heer Rietman namens het bestuur en leden van de ontspannings- en ontwikkelingsvereniging „Gelaste en geklonken vriendschap" en de heer Van Heusdën namens de personeelsvereniging „De stalen Band". Allen gewaagden daarbij van de goede betrekkingen en verhoudingen in het be drijf, waarvoor de heer Stokman steeds een open oog heeft. Receptie De receptie in de Turk werd door en kele honderden belangstellénden bezocht. Onder hen waren de oud-spresident-com- missaris, ir. Bongaerts, vertegenwoor digers van de drie werknemersbonden, ir. Lem, directeur van gemeentewerken te Leiden, de heer Meerpoel namens de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, de heren De Ruijter de Wildt en Begeer namens de Leidse ver eniging van industriëlen, de heren Men ken en Van der Kwaak namens het ge meentebestuur van Leiden, een afvaardi ging van het gemeentebestuur van Alke made, waaronder Oude Wetering ressor teert, ir. Kottelaar, directeur van de rijks- werkplaats voor vakontwikkeling, en tal van zakenrelaties. vereniging. De sportaangelegenheden worden sedert vorig jaar landelijk gere geld. Zo kon men na afloop van de ver gadering een demonstratie van het zoge naamde „zit-volleybal" zien. Het was een wedstrijd tussen Den Haag en Leiden. De Leidenaars wonnen met 21. Bij acclamatie werden de aftredende bestuursleden herkozen, terwijl in de va- kature de heer Tegelaar werd gekozen. De heer P. W. Kroezen, secretaris van de pensioen-commissie, gaf de aanwezigen een pensioentechnische voorlichting. Daarbij behandelde hij het weduwen pen sioen. de wet op de ouderdomsverzeke- ring en de invaliditeitspensioenen. 's Avonds was er een gezellige bijeen komst in de kantine der koksschool. In zijn openingswoord wierp voorzitter De lager nog een blik op het werk. dat de bond heeft verricht. Van het actiepro gram is wel een zeer belangrijk punt: de bouw van een bungalowoord in Doorn, waar de ernstig-invaliden kunnen wor den gehuisvest. Qua technische inrichting zal dit oord enig zijn in Europa. Het „Haarlems radiocabaret" ver zorgde onder het motto „Klaar!starten maar" een vrolijk programma. Fiscus bevoordeelt vreemde vlag Op de jaarvergadering van de Konink lijke Nederlandsche Stoombootmij. heeft het directielid M. C. Kieft kritiek geoefend op de voorgenomen afschaffing van de in vesteringsaftrek, daar dit een bevoorde ling is van de rederijen onder goedkope vlag, die een grote vlucht nemen. De Li beriaanse tonnage nam in 1955 met 1L4 miljoen ton tot 4Vz min. toe. De vloot van Panama, Honduras en Liberia breidde zich in twee jaar met 50 pet tot 9 min. BRT of 10 pet der wereldtonnage uit tegen Ne derland 4 pet. Een rederij onder goed kope vlag met 25 schepen van f 10 min. elk heeft jaarlijks een bruto-exploitatie- overschot nodig van f 25 min. om f 15 min. netto-winst te bereiken. Een Nederlandse rederij daarentegen f 36.3 min. bij 43 pet vennootschapsbelasting. Een rederij onder goedkope vlag kan in die omstandigheden jaar de vloot meer dan verdubbelen, terwijl een Nederlandse vloot op gelijk peil kan blijven. Ook kan zij het voor delig verschil van f 11.3 min. gebruiken m de vrachten te verlagen. Vervalt nu n Nederland de investeringsaftrek en wordt de vennootschapsbelasting verhoogd tot 47 pet, dan krijgen de Nederlandse re derijen nog eens een extra last van f 1,91 min. Oprichting van een N.V. door Neder landse rederijen in Liberia zou op moei lijkheden met de Nederlandsche Bank stuiten. De kwestie van de vrije zone in de Nederlandse Antillen is nog in studie. Het dividend werd bepaald op 10 pet x>r oude en 5 pet voor nieuwe aandelen. De statutenwijziging werd aangenomen. W. R. van der Meer is per 1 april op zijn /erzoek eërvol ontslagen als burgemees ter van Ten Boer. Irt de week van 21 tot en met 27 februari Te Lelden vestigden zich: C Molenaar en fam., predikant. Witte Singel 2; J de Graaf en fam., militair, Doctor Lelylaan 47; C H Kooij-Marjee en fam., ALbert Verweystraat 4; A Kroeze fam., rijksambtenaar, Mariënpoelstraat L J Lette en fam., bedr.assistent, Hof- laan 295; H R Smissaert en fam., Her gracht 25; J Th A Noordermeer en fs timmerman, Hoflaan 293; K Frenken fam., voorspinnery, Waardgracht 65; M R J Bergwerf! en fam., waterfitter, Hoge Rijndijk 156; J van den Berg en fam. aib. op vossenfarm, a.b. Utr. Veer t.o. 33; G A Lotte en fam., chauffeur, Borger- straat 5; E Nielsen-Boellaard en fam. Hoflaan 267; J D van Gorssel en fam., te kenaar, Hoflaan 291; C H Heijdt en fam. tijdwaarnemer, G Kasteinstraat 46; T var Ceylon en fam., betontekenaar, Hoflaan 285; R L Post-Barkmeijer, Hoflaan 269; W A van Dijk, verpleegster, Witte Rozen straat 13; A M Smit-BolQen, De L. de Kanterstraat 18; F W van Houten, Mid delstegracht 143; J Neuteboom, grond werker, Oude Vest 97; W 'F A Vermond, havenarbeider, Alexanderstraat 49; J P M Kruit, 11. verpleegster, Rijneburgerweg 10; H Huiskes, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10; G W Heijman, 11. verpleegster. Rijnsb. weg 10; A Cacueciolo, elektr. lasser. Bak huis Roozenboomstraat 8; E G M Tjon- Aman-Vers teeg, doktersass., Middelweg 38; L Amadio, granietwerker, Oude Singel 12; R G Conway, Sterrenwacht 2; ACM Vermeij, verpleegster, Rijnsb.weg 10; G Treui, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10; Ch. Sybesma, natuurk. ing., Jan van Goijen- kade 19; E J Moojen, Lage Morsweg 5; J M M Furstner, Hogewoerd 30; J de Roo, 11. kraamverzorgster, Hooigracht 107; Th de Vries, militair, Atjehstraat 83; H Co lenbranders. Oude Vest 105; A de Jong, Herengracht 58; S Visser, Hoge woerd 30; J Beugelsdijk-de Wit, De Rid derstraat 16; T Groot, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; L P C van der Lin den. beambte NS. Leemansstraat 53; H A H Dall, secr. studenten org., Plantsoen 29; G de Leeuw, twijner, Hogewoerd 154; J J Jonker Roel ante, Noordeinde 52; W Sam- Vreeswijkstraat 11; J R Smite, huis schilder. R Viescherstraat 30a; G de Groot, verpleegster, Rijnsb.weg 10; S M Dekker, 11. verpleegster, Rijnsburgerweg 10; M P Krijgsman, Groenhovenstraat 23; J J M Ceijlon-Bunnemeijer, Hoflaan 285; W Braggaar, 11. verpleegster, Rijnsb.weg 10; A Lunenborg, De Gijselaarstraat 1; L M der Meer, Hogewoerd 30; H M Kluij- Hoge Morsweg 10; G A W Mader- Baart, Lage Rijndijk 17g; A Nijdam, dienstbode. Lammenschansweg 11; HM Bakker, Plantsoen 19; H Nolet. Pr. Frede- nkstraat 12. Uit Lelden vertrokken: W Harland en fam., Spieghetetraat 28a, '6-Gravenhage, Melte Stokelaan 1248; S P van der Hoogt en fam., Lammenschans- weg 13, Rotterdam, Stadhoudersplein 96; E Heijnis en fam., Warmonderweg 33, Ver. Staten v Noord-Amerlka; J F van der Veer en fam.. Hoge Rijndijk 156, Arnhem, Boterbloemstraat 14; A Prin6-van Berkel en fam., Zeemanlaan 35, Laren NH, Fr. Langeveldtlaan 19; M J K G Leijerzapf, L. Couperusstraat 5, 's-Gravenhage, Van Lansfcergestr. 224; A Sloot-Harms, Lam- mensohansweg 45, Canada; L R Kearing. Rijnsb.weg 40, Amsterdam, Beethoven- straat 71 II; M H Kóhne-Verhoeven, Lam mermarkt 27, Leidschendam, V. Achter weg 91; F Salomonson, Aalmarkt 6, Dor drecht, Oranjepark 3; A Kijk in de Vegte, Marnixstraat 65, Oegstgeest, Pr. Hendrik laan 30a; W D Wiebes, Pieterakerkkoor- steeg 12, '6-Gravenhage, Hollanderetraat 54; I. Louweret, Herensteeg 6, Nw-Hei- voet, Rijksstraatweg C 65; C le Pair. Wa- tersteeg 4, '6-Gravenhage, Meppelweg 807; A van Es. Witte Singel 27, Warmond, He renweg 10; H C van Elder en, Mezenstr. 2, Amsterdam, Koninginneweg 3; W C Kir- pensteijn, Ch. de Bourbonhof 16, Hoens- broek, Nieuwstraat 93; G Burgiwal, Mar grietstraat 8, Rotterdam, Clemensstraat 75b; A Leupe, Plantage 4, Arnhem, Ko ningsstraat 19; A H Groenenberg, De M v Streefkerkstraat 47, Temeuzen, W de Zwijgerlaan 36; J C de Jong, Groenhoven- straat 9, Hazerswoude, Rijndijk 105; E de Jong, Morsweg 36, Meerkerk, Lanatje 6; A J van Scherpenzaal, Rijnsburgerweg 86, Mijdrecht, Bozenhoven 108; A Vos kamp, Rijnsb.weg 10, Naaldwijk, Dijkweg 87; J L Trapman, Rijnéb.weg 62a, Am sterdam, De Lairessestraat 76; W H van den Berg, Rijnsb.weg 10, Valburg, Kerk straat 8; C Th M van Erp, Mariënpoel- straat la, Nijmegen, Javastraat 64; P J Edelaar, St Aagtenstraat 24, 's-Graven hage, G Deynootstraat 25; M J Boutier, a.b. Haarlemmervaart, 's-Gravenhage, Kikkerstraat 15; T Bakker, W Pyrmont- straat 14, Alkemade. Noordeindle 171; H J P Tieleman-Dogterom, Burggravenlaan 26, Zeist, Ch. de Bourbonlaan 25; J J Knuppe, Boshof 9, 's-Gravenhage, A Drostlaan 2; M W Knuppe, Boshof 9, Rot terdam, Frederik6traat 62a; F E van der Hoop, Rapenburg 103, Delft, Rotterd.weg 158; J Schaberg, Rapenburg 83, Rotter dam, 's-Gravenweg 409; A H Elbrecht, J Houtkade 28a, Woerden, RembrJaan 45 I; P SJoof, Roomburgerweg 3, Leider dorp, Achthovenerweg 49; M W C van Dam, Roodenburgerstraat 26, Geleen, Lo beliastraat 2; L van Vliet, Herenstraat 10, Oegstgeest, Wilhelminapark 9; P Wes- terdiep-Faivier, Pesthulelaan 2, 's-Graven hage, Capadosestraat 69; L J J M Niessen, Rijnsb.weg 5. Eindhoven. Aalsterweg 259; A C Blok, J de Wittstraat 11, Bodegraven, Julianastraat 48; J H van Loon, W Pyr- montetraat 6, Leiderdopp, M P Splinter laan 83.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3