Naar wij denken er zó over Kerkdiensten voor Leiden en omgeving VOOR DE FILATELISTEN The four chaplains award voor ds. Sillevis Smitt NIEUWE LEinsCHE COURANT 7 ZATERDAG 2 MAART 1957 LEIDEN Hervormde Gemeente: Pieterskerk 10 u. ds. De Ruiter, vrijdag 7.15 u. avond gebed; Hooglandse kerk 10 30 u. dr. Schoonheim, onderwerp: „Liefde zonder regels"; Oosterkerk 10 u. ds. Vossers, 5 u. ds. De Wit, onderwerp: „Wat is beke ring?"; Marekerk 10.30 u. ds. Walvaart van Sassenheim, 7 u. ds. Spruijt van Amsterdam, jeugddienst; Kooikapel 10 u. ds. Kloek; Maranathakerk 11 u. ds. Otte- vanger; aula Hervormde school Boshui- zerkade 9.30 u. ds. Ottevanger; aula Her vormde school Asserstraat 10 u. ds. Van der Wiel; Vereniging van vrijz.-Hervorm- den: Volkshuis 10.30 u. ds. De Jong van Driebergen; Waalse kerk Breestraat 10.30 u. ds. Cabanis; academisch ziekenhuis 10 u. ds. De Wit; diaconessenhuis 10.30 u. dr. Oppenheimer; jeugdkerk, Herv. school Noordeinde, 10 u. de heer V. d. Pompe; tehuis voor ouden van dagen donderdag 7 u. ds. Groot; consistorie kamer Oosterkerk hedenavond 7.30 u. avondgebed, ds. Groot. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 u. ds. Fijn van Draat van Amsterdam, 5 u. dr. v. Meyenfeldt; Herengracht 10 u. ds. Maas kant, 7 u. dr. Westerink; Oude Vest 10 u. dr. Dronkert. 5 u. ds. Fijn van Draat; Maranathakerk (Herv., Lage Morsweg) 9.30 u. dr. Westerink, 5 u. ds. Maaskant; school Telderskade 10 u. dr. v. Meyen feldt, 5 u. dr. Dronkert. Geref. Kerk art. 31: 8.30 en 5 u. ds. De Vries. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. V. d. Weele, „Naar de offerberg" en „Vloek nooit". Geref. Gemeente: 10 en 5 u. ds. Mole- Geref. Gemeente in Nederland: 11.30 en 5.30 u. leesdienst. Evang. Lutherse Gemeente: 10.30 u. ds. Ten Rouwelaar van Bodegraven, zondag „Quinquagesima Esto mihi". Remonstr. Gemeente: 10.30 u. ds. Mac kenzie. Doopsgezinde Gemeente: 10.30 u. ds. Evang. Christengemeenschap: 10 en 5 u. de hr. V. d. Horst, maandag jeugd dienst, dinsdag bidstond, 8 uur. Baptisten Gemeente: 10 en 5.30 u. de heer Schouten jr., dinsdag Bijbelbespre king, vrijdag bidstond, 8 uur. Oud-Katholieke Gemeente (Zoeter- woudsesingel 50): 9.45 u. hoogmis, woens dag 7.30 u. avondmis. Pinkstergemeente: morgenavond 8 u. evang. V. d. Brugge, donderdag 8 u. Bij bellezing (gebouw Prediker). Leger des Heils: 10 u. heiligingsdienst, 6.45 u. openluchtwerk, 7.30 u. verlossings samenkomst, m.m.v. muziekkorps Rotter dam congreszaal o.l.v. kapt. De Graaf. ALPHEN AAN DEN RIJN Hervormde Gem.: grote kerk Juliana- straat 9 u. ds. Lefeber, 10.30 u. ds. Harte- veldt van Rotterdam-Delfshaven, 6.30 u. ds. Hanemaaijer; gebouw Jonathan 10 u. ds. Bogers; kapel te Gouwsluis 6.30 u. ds. Bogers; kapel Martha-stichting 10.30 u. ds. Lefeber; Oudshoorn 10 u. ds. Cadee (in Nutsgebouw), 11.15 u. zondagsschool, 11.30 u. zondagscatechisatie (openbare school); kapel Hóoftstraat 9.30 en 6.30 u. ds. Jorissen. Geref. Kerk: Zuiderkerk 10 u. ds. Baas A'dam, 6.30 u. ds. Sweepe Leiderdorp; Noorderkerk 10 u. ds. Wijma, 6.30 u. ds. Baas; aula 10 u. ds. Sweepe, 6.30 u. ds. Wijma; Oudshoorn 10 en 6.30 u. ds. Tom. Geref. Kerk art. 31: geen opgave. Chr. Geref. Kerk: 10 en 6 u. ds. Roos, woensdag 10 en 7.15 u. ds. Roos (biddag gewas). Oud-Geref. Gemeente: 9.30 en 4 u. de heer Verlinden van Krimpen aan de Lek. Evangelisatie IJsclubgebouw: 10 u. vie ring heilig avondmaal, 6.30 u. ds. Visser van Amsterdam. TER AAR Herv. Gemeente: kandidaat Hopman van Bodegraven, 6.30 u. ds. Van Amstel. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Heiner. AARLANDERVEEN Herv. Gemeente: 10 en 7 u. ds. Boesen kool. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Van Hoek. Chr. Geref. Kerk: 9.30 u. leesdienst, 2.15 u. ds. V. d. Weele Leiden. HILLEGOM Herv. Gemeente: 10 u. ds. Brouwer, 5 u. ds. Knottnerus. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Krabbe. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Schip pers. HOOGMADE Herv. Gemeente: 10 u. ds. Hanemaaijer Alphen a. d. Rijn. HAZERSWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Stehouwer, em.-predikant Alphen aan den Rijn, 6.30 u. ds. Ottevanger van Leiden. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. Zijlstra Koude kerk, 6.30 u. dr. Dronkert Leiden. DE KAAG Herv. Gemeente: 10 en 5 u. ds. Van Leeuwen. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gemeente: 10 en 6 u. ds. Mak- kenze; school Narcisstraat 10.30 u. ds. Kramer, vlootpredikant. Geref. Kerk: 10 u. ds. De Valk, 5 u. ds. Langeler Valk. KATWIJK AAN ZEE Herv. Gemeente: Nieuwe Kerk 10 u. ds. Offerings, 5 u. ds. Bouman, jeugd dienst; Oud^ Kerk 10 u. ds. Hagen, 5 u. ds. Saraber Voorschoten; kapel 10 u. ds. Moerenhout, 5 u. ds. Offerings. Geref. Kerk: 9 en 10.30 u. ds. Pijlman, 5 u. ds. Nawijn; zeehosp. 6.45 u. ds. Pijl- Geref. Kerk art. 31: 10.30 en 5 u. ds. Van Putten, De Bilt. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. De Jong. Geref. Gemeente en Geref. Gem. in Ned.: 10 en 5 u. leesdienst. KOUDEKERK Herv. Gemeente: 10 u. ds. V. d. Leeden Hz. bevestiging ds. Koerselman van Eek en Wiel, 2.30 u. ds. Koerselman, intrede Geref. Kerk: 10 u. ds. Boukema Den Haag, 7 u. ds. Zijlstra. LISSE Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u. ds. Jonge- bogr, 7 u. ds. Sirag Vlaardingen jeugdd. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Lammens Rotterdam. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 u. ds. Eerland. Geref. Gem.: 10 en 4 u. ds. Kieboom. Geref. K. art. 31: 10 en 4.30 u. leesdienst. Oud-Geref. Gem.: 9.30 en 3 u. leesd., donderdag 7.30 u. idem. Ned. Prot. Bond: 10 u. de heer Hulsbos jeugddienst. LEIDERDORP "Herv. Gemeente: dorpskerk 10 en 6.30 u. ds. Honnef -('s avonds jeugddienst, van 6 uur af zingen); aula Herv. school Zijl- kwartier 9 u. ds. Klusener van Delft. Geref. Kerk: dorp 10 u. ds. Dijk, 6.30 u. ds. Feenstra Scheveningen; Zijlkw. 10.30 u. ds. Feenstra, 5 u. ds. Dijk. LEIMUIDEN Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Gijsbers; Pniël 7 u. idem. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u. ds. Ooster- hoff. NOORDEN Herv. Gemeente: 9.30 en 2 u. ds. V. d. Kooij. Geref. Kerk: 9.30 en 2 u. ds. Boer Waar der, NIEUWKOOP Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. De Jong. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 u. ds. Henge- veld Woubrugge. NIEUWVEEN Herv. Gemeente: 9.30 u. de hr. V. d. Hoek, 3 u. ds. Cadee Oudshoorn jeugd dienst, 6.30 u. de hr. V. d. Hoek. Geref. Kerk: 9.30 en 6-30 u. ds. Snel. NOORDWIJK ZEE Herv. Gemeente: 10 u. ds. V. d. Vloed Vlaardingen, 5 u. ds. Cupedo. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Bouma. NOORDWIJK BINNEN Herv. Gemeente: 10 en 7 u. ds. Meuze- laar. Geref. Kerk: 9-30 en 5 u. ds. Heinen. OUDE WETERING Herv. Gemeente: 10 en 7 u. ds. Knott- Geref. Kerk: 9.30 en 3 u. ds. Kornet. Remonstr. Geref. Gemeente: 10.15 u. ds. Van Lent Nieuwkoop. OEGSTGEEST Hervormde Gemeente: zendingskapel hedenavond 7 u. avondgebed, morgen 10.30 u. mevrouw Hildering jeugddienst; Groene of Willibrordkerk 10.30 u. ds. Hil dering (van zendingshogeschool); Paulus- kerk 10.30 u. ds. Callenbach, 7 u. prof. Rasker van Leiden; Hoge Mors 10.30 u. de heer Sierat; gebouw Irene 10.30 u. mevrouw Ketting kinderdienst; kerkzaal Endegeest 8.30 u. ds. De Wit van Leiden. Geref. Kerk: 10 u. ds. Nawijn Katwijk Zefe, 5 u. ds. V. d. Berg Sassenheim. Geref. Kerk art. 31: 8.30 u. ds. Bruning Rijnsburg, 3 u. ds. De Vries Leiden. Vereniging van vrijz.-Herv.: 10.30 u. prof. dr. Sevenster Amsterdam. RIJNSATERWOUDE Herv. Gemeente: 10.30 en 7 u. ds. Van Soest. Chr. Geref. Kerk: 8.30 en 5 u. leesdienst. dinsdag 7.30 u. ds. Venema Maassluis. RIJNSBURG Herv. Gemeente: grote kerk 10 u. ds Groenewoud 5 u. ds. Van Gosliga; kleine kerk 10 u. ds. Van Gosliga, 5 u. ds. Groe newoud. Geref. Kerk: Voorh.weg 9.30 en 5 u. ds. V. d. Linde; Rapenb. 9.30 u. ds. Post. 5 u. ds. Bijleveld; Mar.kerk 9.30 u. ds. Bijleveld, 5 u. ds. Post. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Kamp- Geref. Kerk art. 31: 10 en 5 u. ds. Bruning. SASSENHEIM Herv. Gemeente: 9 en 10.30 u. ds. Van Achterberg Leiden, 5 u. ds. Walvaart. Geref. Kerk: 9.30 u. ds. V. d. Berg, 5 u. ds. Eringa Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Visser. Ned. Prot. Bond: 10.30 u. de hr. Schou- wink Schiedam. VOORSCHOTEN Herv. Gemeente: dorp 10 u. ds. Saraber, 7 u. ds. Meijering; Rijndijk 10 u. ds. Mete ring; inrichtingen Hulp en Heil 10 u. vikaris Fokkema. Geref. Kerk: 10 en 5 u. ds. Den Boer. Geref. Kerk art. 31: 11 en 3.15 u. ds. Verkade Voorburg. VOORHOUT Herv. Gemeente: 10 u^ ds. Kalkman, 7 u. dr. Locher Oegstgeest (zendingshoge school). VALKENBURG Herv. Gemeente: 10 u. ds. Steenbeek Wateringen, 6.30 u. ds. Moerenhout Katw. Zee. Geref. Kerk: 10 u. ds. Langeler, 5 u. ds. De Valk Katwijk Rijn. Geref. Kerk art. 31: 8.45 en 3 u. ds. Van Putten. De Bilt. WASSENAAR Herv. Gemeente: grote kerk 10 u. ds. Straatsma te Den Haag, 7 u. dr. Honders; Kievietkerk 10 u. ds. Wiersma; Deyler- kapel 10.15 u. ds. Beker, 6 u. de heer Bek- ker jeugddienst. Geref. Kerk: 10 u. ds. De Graaf Voor burg, 5 u. ds. Kuiper Den Haag; Zuid 10 en 5 u. ds. Van Duinen. Geref. Kerk art. 31: 10.15 u. ds. De Vries Leiden, 3 u. ds. De Vries Den Haag. Ned. Prot. Bond: 10.35 u. dr. Faber, 12 u. mejuffrouw ds. V. d. Slooten jeugd- Doopsgez. Gem.: 10.30 u. ds. Meihuizen Den Haag. Herv. evang.: 10 en 5 u. ds. Bakker Giessendam. WOUBRUGGE Herv. Gemeente: 9.30 en 6.30 u. ds. Schinkel. Geref. Kerk: 9.30 u. dienst, geen opgave, 6.30 u. ds. Hengeveld. ZOETERWOUDE Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. v. Embden. ZWAMMERDAM Herv. Gemeente: 10 en 6.30 u. ds. V. d. Broeck. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Wagenaar. ZEVENHOVEN Herv. Gemeente: 9.30 u. ds. Verwei], Prins Bernhard ving alleen kleine vis 1'/OORDAT prins Bernhard giste ren met een speciaal vliegtuig uit Acapulco (Mexico) naar San Diego (Californië) vertrok, heeft hij in de morgenuren nog flink gevist Ook deze keer had hij, evenals vorige dagen, slechts gering succes Hij kreeg het niet voor elkaar een grote vis, zoals de tarpoon (dolfijn- 1 achtige uis van anderhalve meter) aan de haak te slaan, zoals hg graag wou. De jacht op de tarpoon j is een geliefkoosde sport aan de j Amerikaanse oostkust en ook de Prins is er tijdens zijn vakantie in Acapulco door gefascineerd ge weest. Dagenlang bedreef hij deze sport in het jacht van de oud-pre sident van Mexico. Maar hij ving I steeds maar kleine vissoorten. De wedstrijd tussen de oud-inter nationale voetballers van Nederland en België zal op 11 mei in Amsterdam wor den gehouden. De baten van de wedstrijd komen ten goede aan de Bond van Ned militaire Oorlogsslachtoffers. Gulden boete voor het inslaan van ruit bij De Waarheid Een gulden boete of een dag hechtenis luidden zowel de eis als de uitspraak te gen de 36-jarige bankwerker I. F. J, toen hij vanmorgen voor de politierechter te Rotterdam terecht stond, omdat hij geheel onder de invloed van de gebeurtenissen in Hongarije op zondag 4 november bij het dagblad De Waarheid een vitrine in geslagen had. Hij had zich zo opgewon den. dat hij met een schoteltje in de hand naar buiten rende, naar het pand aan de Heemraadssingel en er een ruit mee kapot sloeg. „Ik heb zoveel vreselijke dingen meegemaakt in de oorlog, ik dacht: als we niet optreden krijgen we weer hetzelfde", zei de bankwerker. „Maar dan kunnen we het op deze ma nier toch niet tegenhouden immers, ant woordde de politierechter. Toch kon hij zich. evenals de officier van justitie, de drift van de man goed indenken, en daarom wilden zij hem niet meer dan 1 gulden boete opleggen. „U kunt nog in hoger beroep gaan", zei de politierechter. Neen, nee", lachte de bankwerker en knikte nog eens dankbaar voor hij ver trok. (Advertentie) Een halve hooibergals ontbijt Als het circus ontwaakt, ziet het er alle maal heel anders uit dan 's avonds. Maar de bedrijvigheid is er niet minder om! Al vroeg gaat men aan de slag: de bedden der paarden worden gelucht en opge schud, mest moet geruimd worden en fris stro gespreid. De altijd hongerige olifanten krijgen hun eerste ontbijt, een halve hooi berg, voor zich opgetast, die zij prompt met de slurf uiteen halen en verstrooien, alvorens hem in korte tijd te verzwelgen Zo neemt de bedrijvigheid toe en spoedig verschijnen de eerste artiesten, in haastig aangeschoten truien of 'n opzichtige lange jas, waarboven tegen tocht en kilte, fel- kleurige foulards hoog onder de kin zijn geknoopt. Ieder zoekt zijn eigen dieren, een matineuze begroeting met zacht vleiende woordjes, een liefkozend gebaar. Dan gaat het dagelijks repeteren begin- Interessant en gezellig zijn al die kijkjes voor en achter de circusschermen. U kunt hierover lezen in het grote album „De Bonte Droom van het Circus". Dit prachtige boekwerk is geïllustreerd met talloze leuke pentekeningen en werd ge schreven door de circuskenners bij uitstek J. van Doveren en Fred Thomas. Voor slechts 2.50 kunt u dit boekwerk kopen bij uw roomboterieverancieir of per brief(kaart) bestellen bij het Kantoor „Roomboteralbum", Postbus 47, Den Haag. U krijgt het album dan per om gaande toegezonden, onder rembours. Vermeld vooral duidelijk uw naam en volledig adres. De bijbehorende plaatjes ontvangt u gratis voor rij ksbo term erken. U vindt zo'n merk op elk pakje roomboter. (Natuurlijk ook op koelhuisboter). Neem een pakje extra voor de zondag! 7 u. de hr. Goedhart Bodegraven jeugd dienst. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 u. ds. Van Reenen Hilversum. ZOETERMEER Herv. Gemeènte: 10 u. ds. Beekenkamp Den Haag, 4 u. ds. Lagerweij Den Haag. 6.30 u. ds. Abma Monster. Geref. Kerk: 10 en 6.30 u. ds. Gerritsma. Geref. Kerk art. 31: 9.30 u. leesdienst, 2.45 u. ds. Verheij Loosduinen. Herv. evang.: 10 u. de heer V. d. Hoeven Benthuizen. Vereniging v. vrijz.-Hervormden: 10.30 u. ds. Den Boer Rijswijk. Geref. Gemeente: 10 en 6.30 u. lees dienst, woensdag 10, 2.30 en 7.15 u. ds. Verhagen Gouda, biddag gewas. RADIO BLOEMENDAAL 9, 10.30 en 3.30 u. ds. Toornvliet, 7.30 u. ds. Lammens van Rotterdam. Alles goed en wel... (Ingezonden stokken) Zesde oversteekplaats Zou het geen ernstige overweging v dienen, de door B. en W. aan de raad voorgestelde oversteekplaatsen met één vermeerderen? Ik moge hier wijzen op de gevaarlijke situatie Hoge Rijndijk- Utrechtse brug naar Zijlsingel, Levendaal en Utrechtse Jaagpad. Komt men van de Zoeterwoudsesingel en moet men linksaf, dan belemmert een grote boom aan de waterkant van de Plantage goed uitzicht in de bocht naar het Levendaal; moet men rechtsaf en acht men de weg vrij, dan duikt vaak een auto op uit de daar gevestigde garage of het pompstation. Moet men oversteken, dan is het uitkijken geblazen, want er is drie dubbel gevaar- van rechts (Utrechtse Jaagpad, Hoge Rijndijk en de bedoelde garage) en links komt meestal met razen de vaart verkeer uit de richting van het Levendaal. Daarbij komen dan nog de Zijlsingel en trams van beide zijden. Het aantal bromfietsers en gewone fietsers Is op de spitsuren zeer groot. Op deze gronden zou een zesde over steekplaats zeker het overdenken waard zijn. Moge de heren raadsleden daartoe hun stem verheffen. Leiden N. G. SPAARGAREN Wereldgebedsdag 1957 Op vrijdag 8 maart zal weer de wereld gebedsdag gehouden worden. Aan de te gebruiken liturgie gaat een oproep tot ge bed vooraf. Deze oproep zal eerst dan werkelijk zin hebben, als die van tevoren kan dienen tot voorbereiding en bezinning op de gebedsdag. Daarom volgt hier de tekst van de oproep. „Wederom worden wij opgeroepen om in gemeenschap met miljoenen in alle delen van de wereld ons te confronteren met de noden en het lijden der mensen en in gebed en voorbede voor Gods aange zicht te treden. Laten wij ons daartoe innerlijk voorbe- Heer, vergeef ons dat onze gedachten U maar zo zelden zoeken; dat de dingen van deze wereld onze harten en zinnen bezig houden en met zorg en angst v vullen; dat ons de moed ontbreekt Uw voetstappen te volgen. Heer, wij smeken U, versterk ons geloof, zodat wij toenemen in kracht en bruik baarheid; wek in ons weer onze eerste liefde; laat ons vertrouwen op U niet ge schokt worden door tegenspoed of lijden; onze gehoorzaamheid niet te kort schieten. Heer, wij bidden U nederig ons volhar ding te schenken in het verwachten van de vervulling Uwer beloften; ons geduld te leren door de hoop, die alleen op U is gericht; ons Uw barmhartigheid te tonen, opdat wij steeds weer Uw naam mogen verheerlijken. Amen. Leiderdorp. Mevr. HONNEF. Hulpdienst voor dieren De Stichting AMIVEDI, die gevestigd is in Den Haag (Antonie Duyckstraat 6), tracht dieren in nood op allerlei wijze te helpen en heeft sedert enige jaren een Hulpdienst voor Verloren en Gevonden Dieren. Zowel voor de weggeraakte die ren als voor hun eigenaren is deze dienst Het begin was moeilijk; het publiek was de eerste tijd nog onbekend met deze dienst en de dierenbeschermingsorgani saties waren weifelend in hun houding tegenover dit nieuwe plan. Een dienst als onze Stichting voorstaat, was nog nim mer door anderen ingesteld. De belangstelling en medewerking kwamen echter toen men bemerkte dat het niet de bedoeling van de Stichting was, zich in het werk van andere organisaties in te dringen, maar een samenwerking werd beoogd, die aan de dieren ten goede zou komen. De asyls, politie en particulieren in Den Haag begonnen meer en meer sympathie voor de Hulpdienst te tonen: zij werken thans in alle opzichten mede en wisselen met onze Stichting hun gegevens over vermiste en gevonden dieren uit. De toe nemende populariteit van de Hulpdienst bracht Amivedi ertoe ook in andere ge meenten (soms op hun eigen verzoek) medewerkers te zoeken. Vanzelfsprekend is het welslagen van de dienst geheel afhankelijk van de be kendheid van zijn bestaan. Zoveel moge lijk moeten allen, die met het werk van de Stichting sympathiseren, propaganda voor bedoelde dienst maken. De Stichting verzamelt ajle adressen van gevonden en vermiste dieren; de op gaven van gevonden dieren worden kos teloos aan hen, die dieren als vermist op gaven, en (indien gewenst) aan politie, asyls, dagbladen enz. toegezonden in we kelijkse lijsten of extra mededelingen. Door deze lijsten komen zij, die dieren missen, in contact met adressen, waar dieren zijn opgenomen. Deze hulp ge schiedt GEHEEL KOSTELOOS EN VER PLICHT TOT NIETS. Nu de Hulpdienst in deze gemeente werkt hopen wij van harte, dat de dienst een algemene bekendheid en sympathie zal verkrijgen. Een goede samenwerking van alle dierenvrienden en -organisaties garandeert de grootst mogelijke kans, dat vele weggeraakte dieren van een zwer versbestaan worden gered. Om misverstand te voorkomen delen wij nog mede, dat aan de adressen van de afdelingen alleen opgave kunnen wor den gedaan van gevonden en verloren dieren, maar dat dieren er niet kunnen worden opgenomen. HULPDIENST AMIVEDI. afdeling Leiden, Melchior Treublaan (53, (mevr. A. van der Kooi). Militaire arrestant aangeschoten Woensdagavond is de 19-jarige dienst plichtige soldaat A. H. R., behorende tot de stafcompagnie van 1 LK verbindötigs- bataljon, toen hij als arrestant in de legerplaats „De Wittenberg" een ont vluchtingspoging ondernam, door een gel uit het geweer van de hem begelei dende schildwacht getroffen. Hij is over gebracht naar het Julianaziekenhuw te Apeldoorn. De toestand van de soldaat R., die ongehuwd is. en woonachtig te Am sterdam i6 ernstig. Soldaat R. die zich wegens dienstweige ring in de legerplaats „De Wittenberg" in voorarrest bevond, zei op een gegeven ogenblik op het kazemeterrein tegen de hem vergezellende schildwacht, dat hij een ontvluchtingspoging zou wagen, waarop deze hem er op wees, dat hij dan zijn consignes zou opvolgen en schieten.1 Soldaat R. voegde toch de daad bij het woord, zo vernemen wij van de leger- voorlichtïngsdiensï. De schildwacht som meerde hem tot driemaal toe, te blijven staan, waaraan hij echter geen gevolg gaf. Hierop loste de schildwacht twee schoten, waarvan er een de soldaat trof. De Koninklijke marechaussee stelt een onderzoek in. Zuid-Korea weer in Verenigde Naties Met 40 tegen 8 stemmen heeft de Al gemene Vergadering van de V.N. be paald, dat Zuid-Korea volledig aanspraak kan maken op het lidmaatschap van de Verenigde Naties. Dit verzoek is thans opnieuw voorgelegd aan de vellgheids- Man door trein gegrepen Op de onbewaakte overweg te Geldrop in de spoorlijn Eindhoven-Weert is dezer dagen een 73-jarige man onder een goederentrein gekomen. Hij was op slag dood en ls waarschijnlijk door de duister nis misleid. De trein had 22 minuten ver traging. Ijfly'.'i'i'.r.-nr sn A CZ 3 9' J t D |E BLADEN hebben het alle ver meld, en onze krant heeft het met een foto geïllustreerd dat onze hoofdvlootpredikant ds. Sillevis Smitt als eerste niet-Amerikaan onderscheiden is met de „Four Chaplains Award", die hem uitge reikt werd op 2 februari j.l. in het Astoria hotel in New York. De toe lichting bij deze onderscheiding was in alle bladen maar heel sum mier: een korte mededeling dat de instelling er van bedoeld is om de herinnering levendig te houden aan vier Amerikaanse vlootgeeste- lijken, en uitgereikt wordt aan personen die zich verdienstelijk maken voor de oecumenische dachte. Ik vrees dat hiermee de zaak niet duide lijk geworden is, en zowel onze hoofd vlootpredikant, als de four chaplains verdienen toch wel, dat het verband tus sen deze beide begrippen ieder kerkelijk meelevend Nederlander voor ogen staat. Het verheugt me bijzonder dat juist de filatelie daarbij helpen kan. Verzamelaars wisten onmiddellijk op wel ke four ohaplains gedoeld werd, en her- door G. J. Peelen innerden zich weer hun prachtige beeld van zelfopoffering, én ln de praktijk. Het drama speelde zich af in het heetst van wereldoorlog II. Heit Amerikaanse troepentransportschip de „Dorchester", op weg naar Engeland met verse Amerikaanse soldaten, werd even ten oosten van Groenland door een Duitse onderzeeër getorpedeerd. Het werd een run naar het sloependek, om het snel zinkende schip tijdig te kunnen verlaten. De angst van de jonge on ervaren soldaten en de verwarring was daar groot. Er waren vier geestelijke verzorgers aan boord: de r.k. priester (aalmoezenier) George Fox, twee dominees van ver schillende kerk: ds. Clark V Polling en ds. John. P. Washington, en de veld- rabbijn (voor de Joodse soldaten): rab bijn Alexander Goode. Deze vier be gaven zich direct temidden der soldaten, baden met hen, bemoedigden waar ze konden, hielpen hen in de zwemvesten en in de reddingboten, en gaven ten slotte spontaan hun eigen redding- gordel, toen een paar wanhopige jon gens de hunne verloren waren. Het laatst wat de geredden van het viertal gezien hebben: dat ze arm in arm, bid dend, met het schip ten onder gingen! WELK een diepe indruk die geloofsdaad van dit viertal gemaakt heeft, bewees het herdenkingszcgel dat de Ameri kaanse posterijen, vijf jaar na deze gebeurtenis, het licht deden zien. Op onze afbeelding van de hele eerstedag- envelop ziet u een tweetal van deze zegels: de vier dienaren Gods boven het zinkend schip, onder het opschrift: „these immortal chaplains, interfaith in action" (Deze onsterfelijke geestelijken, interkerkelijke daad). Op de mooie eerste-dag-envelop ziet u links de portretten der dapperen, als in een gouden boek verenigd, en het onder schrift: „Unity in brotherhood, three faiths..one God" (broederlijke een heid: drie geloven, één God!). Naast het onderschrift een schets van het gearmde viertal, reeds tot hun enkels in het water. Links boven: het kruis, voor aalmoezenier en dominees; en de tafelen der wet, het embleem voor de veld- rabbijn. Op de dag van uitgifte van dit zegel, ontving president Truman de verwanten van de vier vloot-geestelij ken, die allen een zegel van het eerste vel ontvingen, en werd de mededeling gedaan van het instellen van de four chaplains award. 70 spreken ze nog, nadat ze gestorven zijn. Wie zal zeggen hoevelen er door die laatste daad (illustratie van het ge loof, die vaste grond der dingen, die men niet ziet) tot nadenken gebracht zijn? Zo'n daad overtuigt meer, dan de gevoelvolste preek! Een lichtend voor beeld ook voor de gelovigen, die nu vaak nog zo bedroefd weinig de kunst verstaan om samen te leven, gescheiden i als ze zijn door allerlei kerkmuren van eigen makelij! Een troost ook. Als het nu nog niet mogelijk is eerlijk elkaar te vinden, in daadwerkelijke oecumene, in de uren van het gevaar, ls het dus wel mogelijk samen als broe ders te sterven. De concentratiekampen leerden dit, en (korte tijd) de waters nood. We wachten toch niet tot de Rus sische knoet ons naar elkaar toe slóét? Rabbijn, priester en dominees, gearmd stervendLaten we hopen dat de veldrabbijn, op de grens van de tijd, de Rabbi van Nazareth als zijn Messias herkende! Het stemt ons tot trots dat een oecume nisch gericht predikant als ds. Sillevis Smitt, een man wie alle muren en muurtjes benauwen, de eer te beurt viel onderscheiden te worden met deze „Four Chaplains Award"! Mr. Gieben secretaris generaal van verkeer en waterstaat Met Ingang van 1 mei 1957 Is benoemd tot secretaris-generaal van het ministerie van verkeer en waterstaat mr. A. H. Q Gieben, geboren In 1898 te Medemblik. Mr. Gieben was chef van de afdeling politie van het directoraat-generaal van openbare orde en veiligheid bij het mi nisterie van binnenlandse zaken. Toch is het zo EERST LOF EN TOEN VERGUIZING 875) De geschiedenis W overbekend: op 30 augustus 1937 schreef een mijn heer, die we hier als de grote onbe kende zullen aanduiden aan dr. Bredius dat hij de hanti had gelegd op een rasechte Vermeer, waarop dr. Bredius zich enkele dagen later de moeite gaf het bewuste schilderij in Monaco te gaan bekijken, vol geestdrift geraakte en na enig kunstzinnig onderzoek een verklaring afgaf, waarin het schilder stuk onomwonden als een doek van Vermeer werd bestempeld. De primeur van het geval, reserveerde dr. Bredius voor zichzelf, door de wereld in het „Burlington Magazine" van november 1937 van deze vondst kennis te geven. Een betere introductie was welhaast nauwelijks denkbaar en een ieder zal zich wellicht nog herinneren, met welk een enthousiasme hel doek voor een bedrag van 520.000.- in Nederland belandde. Het schilderij, door de grote onbekende aangeboden, was nl. hel doek dat nadien als de „Etnmauagan- gers" hekend stond, een falsificatie n Meegeren, een van de lippen dar kunstzinnige critici vloeide. We zullen n dan ook eens de mening over de Emmaüsgangers laten horen uit een van de Nederlandse atan- daardwerken op het gebied van de schilderkunst (uiteraard daterend van vóór de oorlog). Andere handboeken oordeelden navenant. „Hier onl6lond een eenheid tussen de, op zichzelf óók op een diep reli gieuze gevoelshouding berustende con centratie op de materiële verschijning, als stoffelijke openbaring, en een gods- dienetmotief. Ook hier was uitgangs zelfde latere jaren het directs voor beeld voor de Maaltijd te Emmaus tot een boger en dieper, vooral religieus doorleefder meesterwerk. Want de oompositie vertoont »o frao- pente en ie alle details doorgaande overeenkomsten met een schilderij van Caravaggio in het Palazzo Patrizi, dat de samenhang absoluut zeker ia. Er bevinden zich daar op de achtergrond rechts twee figuren, inplaats van het sje bü Vermeer; en etsje ne< bü Car de plai Mai n C n schilder die heeft i 1945 wo« hun lardering geko oldoende te doen blgken, was na de onthulling de zaak gauw bekeken. „Van Meegeren kon helemaal niet schilderen", was hun oordeel, „went iemand imiteren geeft geen blijk van kunstenaarsschap!" Daarmee was voor hen de kous af. Maar voor de mokkende leek bleel -.en noopte. Vooral nu de boekdruk kunst diezelfde leek in de gelegenheid stelt, de loftuitingen die vóór de oorlof werden afgedrukt, te vergelijken mei het oordeel dat ni de ontmaskering heeft Venneer de compositie zorgvuldig gevolgd doch tevens in alle opzich ten veranderd. Het stilleven op de En alles: iedere uitdrukking, het uiterst sprekende en tevens ingehouden ge baar van de hand van Christus, is her zien in een sfeer van diepe innigheid, van een verzonken doorleefd zjjn. Het treffendst is het gelaat van Christus zelf. Inderdaad een Dode, en vooral daardoor van een andere wereld. Maar de Dood schünt hii ol beloften." mhuiv Myst' Zo gaat het nog een hele lüd door, en we vragen waarom het schilderg nu ineens lelgk is, wanneer inplaats Vermeer in bovenstaand citaat steeds Van Meegeren gelezen wordt? En waarom in dat geval al die hoog gestemde volzinnen ineens niet meer 'nepasselgk zqn? Een_ .lèg belangrgker vraag betrejt t dergelijke falsifir Han Mee svlurht

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7