Nassers langzaam-aan-actie Wheeler dwars Kadar zoekt steuntje BEURSBAROMETERi Wat bieden wij grotere jeugd in de vakantie? WEINIG ENTHOUSIASME VOOR DEPARTEMENT Mayer besteedde dag Den Haag goed ZATERDAG 2 MAA.. Stagnatie in bergingswerk zit Gevluchte nazi leidt Egyptisch propaganda-apparaat (Van onze reis-correspondent Link van Bruggen.) GENERAAL WHEELER ziet er niet alleen als een diplomaat uit, hij moet er ook voortdurend een zijn. Zeer tot zijn ongenoegen overigens, want hij beschouwt zichzelf slechts als de uitvoerder van een plan, dat door de Verenigde Naties is opgesteld en waaraan Egypte zijn goedkeuring heeft gehecht. Zijn taak is het Suezkanaal in de kortst mogelijke tijd weer be vaarbaar te maken. De politiek, welke aan de heropening van de waterweg ten grondslag ligt, wordt door anderen gemaakt, op een front, dat zich zowel in New York als in Kairo bevindt. de Hongaar- na ongemerkt ook de Hongaarse communistische partij, die zich partij van de Hongaarse wer kers" noemde, verdwenen. Het oprichten van een nieuwe communistische partij- organisatie die reeds begonnen was, toen de vrijheidsstrijd nog aan de gang was en voordat de Russen hadden ingegrepen, vindt slechts langzaam voortgang. Van de oude partij is vrijwel niets overgeble ven en vele „oprechte communisten" wei geren nog steeds lid te worden van dc socialistische Hongaarse arbeiderspartij (zoals de communistische partij thans heet). Volgens het blad Nep Szabadsag lelt de partij in Boedapest slechts 21.000 leden (tegen 350.000 vóór de vrijheidsstrijd begon) en in het hele land slechts 170.000 leden. De eigenlijke kern, waaruit de tijdens de oorlog opgeheven communistische partij bij de wederoprichting in 1944 bestond, om vatte weinig meer dan 550 personen, waar van de meesten per vliegtuig uit de Sow- jetunie waren gekomen. Een gering aan tal communisten, onder wie de in 1949 te rechtgestelde Laszlo Rajk, was in de oor log in Hongarije gebleven. IN DE HERFST van 1944 verzamelden zich om de „voorlopige regering" in Debreczen een 2000 communisten, die 'l Verklaarde ietanle Stomen of uit een concentratie- uitzicht kamp bevrijd. Deze groepen werden van 1945 af versterkt door de sociaal-democra tische partijleden, die gedwongen werden naar de communisten over te lopen. Bo vendien bleek de algemene verbittering na de oorlog een goede voedingsbodem te zijn voor deze radicale stroming. Aan vankelijk beschikte de partij niet over een gesloten organisatie of een geschoold kad<?r. Er heerste geen discipline en een gemeenschappelijk doel bestond niet. De ontwikkeling naar Russisch voorbeeld be gon in de jaren 1948 en 1949 met de ver wijdering van vele oude partijleden, de nationalisten, de Spanjestrijders en deel nemers aan de partisanenacties in Joego slavië en Frankrijk. Daarnaast ontstond een grote toeloop van hen op wie indirecte druk kon wor den uitgeoefend zoals ambtenaren. Ten slotte kon men de zgn. transmissie-theorie van Stalin in praktijk brengen, De partij, die in die periode ongeveer 800.000 leden telde, werd een zgn. transmissie-verband, waarop de bevelen van de partijleiding op politiek-economiseh en cultureel gebied werden overgedragen. Teneinde dit alles in goede banen te leiden werden van 194f af „volksopvoeders" aangesteld, die behal ve volledige overgave aan het partij systeem geen verdere kwaliteiten nodig hadden. In deze gedegradeerde partij kwam het tot een crisis vooral onder de intellectuelen. Toen de stormen di volutie begonnen te woeden stortte het vermolmde gebouw van een partij, die geen partij was, bijna geruisloos ii TVADAT DE RUSSEN de vrijheidsstrijd •t' op verraderlijke wijze hadden geslagen begonnen de „trouw gebleven" Hongaarse communisten onder leiding Janos Kadar een nieuw apparaat te bou wen op de ruïnes van het oude. Dit bleek vrijwel onmogelijk te zijn. omdat weinig communisten vereenzelvigd w ten te worden met het huidige rej De wijzigingen in „de regering" van dar en in de communistische partij bedoeld hierin verbetering te brengen. Het feit, dat de gehate Ferenc Münnich ontheven van de functie van minister defensie zal in het kabinet van Kadar geen belangrijke gevolgen hebben, wordt immers vice-premier. Wel zal zijn verwijdering van het ministerie van fensie tot gunstige reacties onder de litairen kunnen leiden. Op deze wijze moet de partij in nieuw gewaad aantrekkelijk worden de Hongaren. Dit betekent niet. dat generaal Whee ler buiten de botsing der meningen ©laat Integendeel, hij is een pion op het poli tieke schaakspel geworden, een man eigenlijk die aan handen en voeten ge bonden is. Meer nog dan met de Ver enigde Naties heeft hij met Egypte reke ning te houden. Om Nasser niet voor 't hoofd te stoten, is hij verplicht verklarin gen af te leggen, die niet of slechts half met de waarheid kloppen, of die bepaalde feiten verborgen houden. Wat generaal Wheeler dan ook niet wil zeggen, gaat in Kairo welhaast een pu bliek geheim worden. Daar zijn waarne mers er van overtuigd geraakt dat Egypte, wat de bergingswerkzaamheden in het Suezkanaal betreft, een langzaam-aan- actie begonnen is, die het hele, door Wheeler ingediende schema wel eens op zijn kop kan zetten. De vrees heerst, dat de data van 10 maart openstelling vat de waterweg voor schepen tot 10.000 toi en begin mei volledige ingebruikne ming van het kanaal wel eens nie kunnen worden gehaald, als de politieki situatie zich niet ten spoedigste wijzigt. Niet openlijk In het uitblijven van de vergunnin het lichten van de „Edgar Bonnet" en de Abukir" te beginnen, wordt namelijk geeft het als reden op, dat zowel de „Ed gar Bonnet" al6 de „Abukir" met mijnen en explosieven geladen zijn en dat deze eerst (door Egyptenaren) verwijderd die nen te worden. T wij fel liddels bouwt Kairo aan een theorie, ■/encraal Wheeler door de precaire positie, waarin hij zich bevindt, niet of- V.S.-BUDRAGE AAN „HET ATOOM" Thans is definitief besloten de tentoon stelling Het Atoom van 1 juli tot 13 sep tember in een groot aluminum gebouw op Schiphol te houden. Het gebouw nadert reeds zijn voltooiing. De United States information service heeft de organisato ren haar reizende atoomtentoonstelling beschikbaar gesteld, die dus van de atoomshow deel zal uitmaken. Interes sante onderdelen van de tentoonstelling /er-der: de werkende kernreactor van hét type Swimming Pool. een „Hot La boratory", dat geheel van buitenuit be diend wordt, een model van een atoom- schip en de replica's van Lilienthals ste zweefvliegtuig en Wrights eerste torvliegtuig. M. J. H. Houtbuis. directeur van he openbaar slachthuis in Rotterdam, is be noemd tot ridder in de orde van Oranji Nassau. S. B. F. Kooiman, burgemeester vai Hensbroek, is op zijn verzoek per 1 april eervol ontslagen. WWl Jburf-fWdrfr Markt blijft on geanimeerd en wil toestand nog eens aanzien ZO LANG er niet meer tekening in de conjunctuursontwikkeling komt en het niet duidelijker is welke richting zal worden ingeslagen, blij ven de beurshandel ongeanimeerd en de koersverschillen beperkt. Deze week waren Olies en Unilever door het buitenland gevraagd. MOTORRIJWIELEN, SCOOTERS, AUTOSCOOTERS, BROMFIETSEN, enz. in combinatie met CAMPING 1957 Amsterdam 28 februari t/m lOmaart Geopend ^cp werkdagen van 10-17 uui^ en 19.30-22.30 uur m ^.zondagen 10-18 uur^^ een aanwijzing gezien, dat Egypte beide wrakken als sleutels wil gebruiken dc oplossing van de netelige geschillen, die om dc Gaza-strip en dc streek Aquaba zijn ontstaan. Dc mening liecft post gevat, dat Nasser deze schepen lig op de bodem van liet Suezkanaal wil laten liggen, zolang Israël geen gevolg geeft aan de resoluties der Verenigde Na- tics, m.a.w.: zolang het zich niét volledig van Egyptisch grondgebied heeft terugge trokken. I Kairo is hier nog nie>t openlijk vooi gekomen en zal dit waarschijnlijk ook ln de toekomst niet doen. Voor het onthou den van de vereiste bergingsvergunningen ficieel kan tegenspreken. Het door de Duitser Von Lehr een gevluchte nazi, in de Tweede Wereldoorlog de rechter hand van Göbbels geleide propaganda- apparaat maakt namelijk het volk wijs, dat alle 41 schepen, die begin november in het kanaal zijn gezonken als gevolg de agressie ten onder zijn gegaan, door Anglo-Franse bombardementen dus. In NasscVs achterhoofd schemert zelfs de iwe hoop. dat ook een deel van de ■eld dit zal geloven en dat de reke ning zo meteen in haar geheel door de Verenigde Naties zal worden betaald. Nasser wil trouwens, dat de Verenigde Naties nog veel meer betalen. De ver bindingen langs het Suezkanaal bijvoor beeld, die nodig aan vernieuwing toe zijn en zonder welke de waterweg niet kan functioneren. Ook de verlichting worden hersteld, terwijl er heel wal baggerd zal dienen te worden v mee? De baggermolens met de grootste capaciteit zijn tot zinken gebracht! on de vaargeul weer op de gewenste diepti te brengen. Waar zullen deze nieuwe moeilijkheden rond het Suezkanaal eindigen? Egypte blijft er de verantwoordelijkheid vooi ontkennen, maar degene, die zijn orei te luisteren legt, weet beter. Er is boven dien materiaal genoeg aanwezig om ter stond met het lichten van de laatste twee obstakels te beginnen. In feite is het zelfs zo, dat er kranen, bokken en sleepboten aan wrakken werken, die buiten de i geul liggen en best later kunnen worden geborgen. Generaal Wheeler is dc vele bcsprekin gen, welke hy met de Egyptische kanaal autoriteiten gevoerd heeft, meer dan moe Het werk stagneert of beter: een groot aantal schepen is met minder noodzake lijke bergingswerkzaamheden bezig er aan dc belangrijkste twee nog resterende wrakken wordt niets gedaan. De „old man" van het Suezkanaal is dan ook v plan op korte termijn naar New York vertrekken, om bjj dc secretaris-generaal der Verenigde Naties een boekje deze treurige gang van zaken open te Luitenant accepteerde steekpenningen De tweede luitenant W. H. van B., be roepsofficier bij de Kon. landmacht, z» woensdag voor de krijgsraad te velde ii Den Haag terecht staan, omdat hij in d( functie van hoofd van de dienstkring der genie, van de directeur van een a; mingsmaatscHappij giften zou hebben Daarvoor zou hij de door deze maat schappij ingediende declaraties, waarop meer arbeidsuren en duurdere materialen in rekening waren gebracht, dan in wer kelijkheid waren verwerkt, hebben goed gekeurd en ter uitbetaling doorgezonden. De giften beliepen ongeveer 1400 gulden, ZETHAMETAnv. I OUD IJZER Niet alleen de Amsterdamse beurs, maar ook andere internationale financiële cen tra markeren de laatste tijd de pas. De aanwijzingen uit het economische leven langer positief en een duidelijke aarzeling in de internationale conjunc tuur heeft zich voorgedaan. De meningen de toekomstige gang van zaken zijn verdeeld. Er zijn er, die ronduit verklaren er de re achteruitgang onvermij delijk is, anderen menen, dat de tegen woordige aarzeling na verloop van enige tijd zal worden overwonnen. Men is het er algemeen wel over een6, dat we voor lopig het hoogste punt in de conjuctuurs- ontwikkeling wel hebben gehad. De be richten uit sommige Financieel toren van het bcdrijfs- over%ichl l gunstig, maar aan de c dere kant wij6t men op de voortgaan grote bedrijvigheid, welke in divei Sleutel-industrieën heerst voorlopig wel geen einde zal komen. De schaarste aan arbeidskrachten duurt voort, waaruit blijken zou. dat de periode van volle werkgelegenheid niet afgebro ken is. De koopkracht onder het grote publiek ie, tengevolge van het overheids ingrijpen na de oorlog, belangrijk ver hoogd en sommigen menen, dat daardoor de conjunctuur gevrijwaard is ernstige schokken, waarmede vroeger orises gepaard gingen. Hoe dit overigens zij is slechts te be wijzen aan dc hand der ervaring er er zijn beursmensen van de oude stem pel die zeggen, dat de moderne econo mische methoden van conjunctuurbe- heersing de proef op de som moeten leveren. TTET IS DUIDELIJK, dat het koersver- loop de neerslag is van de meningen over het conj-uctuursver-loop en als zoda nig het resultaat van een breed opgezet opinie-onderzoek. Uit de gang der koer sen van de laatste tijd zou men kunnen concluderen, dat er nog geen vast om lijnde mening is gevormd over de con junctuur en dat men de gang van zaken, in afwachting van nadere gegevens nog even wil bekijken. Dat daarbij niet alleen economische en financiële, maar ook po litieke overwegingen gelden, ligt voor dc Koninklijke en Unilever Deze week traden van de internationale aandelen wederom de aandelen der Kon. Olie op de voorgrond met een verdere koersstijging. ErNvas opnieuw buitenland se belangstelling te constateren, voorna melijk uit Parijs, naar men zeide vanwege toegenomen vrees voor de waardevast heid van de Franse franc. Het hoogste punt der koersstijging werd evenwel behouden. Daarnaast traden ook cert. Uni lever op de voorgrond tengevolge ruchten over een goede gang van zaken in het bedrijf, met name in Amerika over een verhoging van dividend, ovei de uitkering van een bonus. Zeker is, da: 1956 een gunstig jaar voor het margarine- concern is geweest. De dividend verhoging van lij*/» to 15Vi'l» viel ter beurze in goede aarde cr illustreert het vertrouwen van het be stuur in de toekomst van het concern. i de Amerika Lijn. De prijs der 6tocks stelde zich op rui-m f 33, zodat geen koersdaling tot dus-ver is ingetreden tengevolgi verhandeling der stockdividenden. Op de al-gemene vergadering van aandeelhou ders werd nóg eens de nadruk gevestigd op de ui-terst conservatieve afsohrij-vings- politiek van het bestuur. Als boekwaard» dor schepen neemt men de bouwkosten van 1939 aan, waarbij de afschrijving tot die basis uit de nieuwhouwreserve ge schiedt, terwijl daarna de normale jaar lijkse afboeking op de b'alanswaarde voortgezet wordt. Op deze wijze bouwt Niet 't gemakkelijkst te benaderen (Van e<?n onzer verslaggevers) NU het grootste deel van de winter achter ons ligt en we al voor zichtig durven uit te zien naar de zomermaanden, wordt het tijd weer aan de vakantiebesteding te denken. Hét Nederlands Centrum voor va kantie en vakantierecreatie hield daarom gisteren in Utrecht zijn jaar lijkse studiedag en hield zich daarop vooral bezig met het werk voor de jeugd tussen 10 en 14 jaar. Men besprak, hoe de jeugd geaard is en in hoeverre men dan grotere kinderen nog kan benaderen met sport, handen arbeid en dagkampen, omdat het blijkt dat zij niet meer geschikt zijn vöor vakantie scholen en zich ook buiten andere amuse menten houden. Mag voor het Nederlandse kind het ge zin de zekerheid vormen, het spel bete kent voor dit kind de tijdloosheid en de uitleving van het innerlijke leven. Laten wij dan blij zijn dat er een vakantie is, welke zowel voor ouders als voor kinderen die heerlijke tijdloosheid brengt. Dit zeide de heer J. A. Sellenraad. directeur van het Pedagogisch centrum te Enschede, die het onderwerp iii 't alge meen inleidde. Heel populair tekende hij het zich ontwikkelende kind: op 12-jarige leeftijd gaaf, evenwichtig, religieus, een trots kasteel met fiere torens; op 13-jartge leeftijd begint dan de afbraak en is het kind 14, 15 jaar, dan ligt het kasteel ln duigen, want het kind zit met zichzelf in de knoop, is onhandelbaar, onhandig, recalcitrant en revolutionair. Is het ideaal, veel sport te gaan doen met deze kinderen, in groepsverband bijeen gebracht? De heer D. H. Schmüll, sportleider aan de Amsterdamse univer siteit. maande daarbij tot de grootste voorzichtigheid. Hij noemde de heden daagse sportgespeend van alle spel en opbouwende ontspanning, maar een maat schappelijk verschijnsel van dè eerste ovdè, waarbij het gaat om topprestaties van professionals, waarbij de voetbalpool een slechte rol speelt en het geheel „bus- slpess" is geworden. Sport geeft wel een kans om a)s op voedkundig middel te worden gebruikt, inaar dan met veel reserve. De praktische uitvoering ervan inoet wordcD overge laten aan deskundigen, die liet netelige probleem goed kennen en het spel in dc sport weten terug te brengen. Wat handenarbeid betreft., zo zeide de heer A. Duyser uit Amersfoort, deze kan wel worden toegepast, wanneer er maar zinvolle en bruikbare dingen worden ge maakt. Kinderen boven tien jaar zijn creatief, maar kunnen niet verdragen, dat de uitbeelding die zij op het oog hebben, niet lukken wil. Toegepast knutselwerk, zoals poppen kast, poppenmaskers. vcrklcedmatcriaa! geïmproviseerde muziekinstrumenten en/, kunnen uitstekend door groepen gemaakt worden uit waardeloos materiaal en daar- btf zullen de kinderen elkaar helpen en stimuleren. Belangrijk is het, wanneer zulke maak sels dan weer bij het spel kunnen dienen. Het is dan wel nodig, dat leiders en leid stérs voor deze handenarbeid een speciale cursus volgen ofwel werkbrieven bestu deren. De pedagogische kant moet echte: bij de techniek voorgaan. Na deze theoretische stellingen vertelde de heer A. G. Kempen uit Den Haag de praktijk van het kampwerk voc niet-georganiseerde jeugd. Ook hierbij werd de nadruk gelegd op de noodzaak van bekwame leiding. zich 'n bedrijf op met 'n sterke rug- gegraat, dat heel wat ©tootjes zal kunnen opvangen. Gevraagd naar de vervangings waarde der vloot, deelde men van de zijde het bestuur mede, dat die wel op f 500 miljoen is te stéllen, dat i6 dus 8 maal- het aande-lenkapïbaal. De dividendverhoging van de Kon. Rot- terda-msche Ll-oyd vam 11 tof 12"/« heeft tot dusver merkwaardig weinig invloed op de beurskoers gelhad. Met belangstel- waohten wij op het verslag, dat bevredigend zal zijn. vrachtenmarkten liggen de laatste weken minder gunstig, maar desondanks zijn de indexcijfers nog stukken hoger dan in 1955 uitgifte van een emissie momenteel niet overweegt Wel toonde men zich bezorgd over de steeds voortschrijdende kosten stijgingen, welke tot nu toe werden op gevangen door verhoging van de omzet ten. Maar hieraan komt eenmaal een ein de. Hier komt de zorg van vele direc- Begroting Zaken Overzee DE V.V.D.-FRACTIE in de Tweede Kamer heeft gistermiddag bij de be handeling van de begroting van overzeese rijksdelen tegen de sala- rispost voor de minister van zaken overzee gestemd. „Wanneer wij zeggen, dat wij niet overtuigd zijn van de noodzaak van een afzonderlijk departe ment en een afzonderlijke minister voor zaken overzee, dan drukken wij ons nog heel gematigd uit", zo zei de liberale woordvoerdster mevrouw Fortanier-De Wit. Ook de andere fracties bleken bepaald niet enthousiast te zijn over de handhaving van het departement maar zij wilden zich bij de beslissing van de regering neerleggen en wensten de nieuwe christelijk- historische bewindsman, mr. Helders, die zijn debuut maakte in de Ka mer, een voorspoedige ambtsperiode toe. De begroting van overzeese rijks delen werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard (alleen de C.P.N. tegen). Mevrouw Fortanier-De Wit verklaarde tijdens de replieken nog, dat het stemmen van de V.V.D. tegen de salarispost niet beschouwd moet worden als te zijn gericht tegen de persoon van minister Helders. ken onder één ministerieel beheer, achtte hij formeel onjuist en psychologisch on gelukkig. De heer De Kort dan ook liever gezien, da: de zaken betreffende de West zouden zijn ondergebracht b'j het ministerie van binnenlandse zaken, p.b.o. en bezitsvorming of bij het depar tement van justitie. Nu dit niet is ge beurd. is de K.V.P. bereid zich bij de regeringsbeslissing neer te leggen, maar zij blijft het een weinig gelukkige zaak vinden. Bestaansgrond nder Evenals vrijwel alle bracht de heer Van de Wetering (c.h.1 aan het begin van zijn betoog eerbiedige hulde aan de nagedachtenis van minister Kernkamp, die zoveel gedaan heeft voor dc versteviging van dc banden tussen de verschillende delen van het Koninkrijk. Erg gelukkig met het voorbestaan van het departement van wijlen prof. Kernkamp was de christelijk-historische afgevaar digde overigens niet. „Maar", zo conclu deerde bij", gedane zaken nemen nu een maal geen keer". Zijn fractie heeft zich neergelegd bij ®üf kost de de heerst in diverse be stijging di stuurskamers. De Stoomspinnerij „Spanjaard" heeft na vier dividendloze jaren ditmaal een winstuitkering van 5°/o aangekondigd, wel ke hervatting de beurs met een koers stijging der aandelen heeft begroet. Blij kens de mededelingen in het verslag is het lopend boekjaar nog beter zodat ge hoopt mag worden, dat dit textielbedrijf de moeilijke jaren te boven is gekomen. Indonesië pULTUURWAARDEN bleven veronacht- zaamd en stonden bloot aan een ver dere koersafbrokkeling. Met belangstel ling volgde de -beurs het debat in de Ver enigde Naties over Nieuw-Guinea, als mede de ontwikkeling inzake de staat kundige hervormingen in Indonesië onder leidin-g van president Sukarno. Op de belegigingsmarkt was een minder gunstige stemming voor staatsfondsen te constateren. De emissie van 510-jarige pandbrieven Rotterdamsohe Scheepshypo- theekbank werd aanzienlijk o-vertekend, zodat de toewijzing gering is. Het bericht inzake een nieuwe premie lening der gemeente Rotterdam trok de aandacht en had to-t gevolg, dat de oudere soorten aangeboden werden. Het uitgeven van premieleningen duidt altijd op moei lijkheden met de financiering der ge meentelijke huishoudingen. Nu, deze zijn hier en daar wel hoog gestegen. de handhaving van het ministerie, mede omdat daartegen ook in de West geen be zwaar bestaat. De nieuwe naam van departement, zaken overzee, vond echter maar vreemdsoortig. Wordt daar door de Koninkrijksgedachte uitgedrukt? Waarom het ministerie niet genoemd: heinde en ver, van west tot oost of stad tot stad? De anti-revolutionaire fractievoorzitter dr. Bruins Slot herinnerde er aan, dat tijdens de jongste kabinetsformatie elk van de vijf formateurs de afschaffing van het departement wilde en dat plotseling tijdens de laatste fase tot handhaving werd besloten. Over dit besluit kui echter de anti-revolutionairen nog steeds niet enthousiast zijn. Zij blijven ernstige principiële bezwaren koesteren tegen hei bijeenbrengen van de zaken van de West en Nieuw Guinea onder één departement. Een andere en minder kostbare oplossing zou hen welkomer geweest zijn, maar nu de zaak is doodgepraat zullen zij zich niet langer tegen het voortbestaan blijven verzetten. „Het besluit van de regering heeft bij de K.V.P. een zekere ontstemde verwon dering gewekt", zo zei dr. De Kort (kath. v.). Hij doelde daarmee voornamelijk op het betrekken van de relaties met de West bij het beheer over Nieuw Guinea Wel kon hij zich indenken, dat met het oog op grootscheepse en forse aanpak, die het Nieuw Guinea-probleem in de komen de jaren vereist, de regering behoefte heeft aan apart ministerie. Maar het bij eenbrengen van twee zo verschillende za- Géén plan met, vaste punten (Van een onzer redacteuren) ené Mayer, president van de hoge 111 autoriteit der Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal, heeft zijn bezoek van één dag aan Den Haag goed besteed. Allereerst bracht hij ee n beleefdheidsbezoek aan minister-president dr. Drees, RENÉ MAYEER drukke dag daarna sprak hij met de minister van economische zaken, prof. Zijlstra, en hij vond nog tijd om, vóór het diner in de Wittebrug, hem aangeboden door dr. Drees, waar o.m. aanzaten de directeur van de Staatsmijnen en van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens, de pers te woord te staan. Hij vertelde dat hij met dr. Drees moeilijke probleem van het transport had aangesneden. In het bijzonder zijn moeilijkheden gerezen ten aanzien van spoorwegtarieven. Nederland wenst niet in te gaan op epn prijsvaststelling vooraf van de transportdiensten om op die ma nier tot eèn tariefsvaststelling te komen, die (jus door de overheid beslist zou zijn. Gok dê formule voor een vaststelling van de vefvoersprijs is nog een vraagteken, terwijl over de publikatieplicht der tarie ven, wat betreft het tijdstip nog geen overéenstemming is beréikt. Minister Zijlstra had de heer Mayer maar een kort bezoek kunnen brengen. „We hadden die tijd nodig om te proberen een dag te vin den, waarop we beiden eén vergadering zouden kunnen vaststellen", merkte de president op. In ccn korte toespraak tot dc pers wcei de heer Mayer met nadruk op het stand punt van dc Hoge Autoriteit, dat het gaal om de algemene economie voor kolen staal. De H.A. wil deze economie n vastzetten door een gedetailleerd plan op lange termijn. Hier doelde de president van dc Hoge Autoriteit ongetwijfeld op dc tendenz, welke uit dc debatten te Straats burg van hel parlcménl van de E.G.K.S. is gebleken om dc economie tot een plan tc maken met vaste punten. Een derge lijke politiek, die vooral dc socialisten voorstaan, kan remmend werken, omdul dan de verschillende onderdelen in elkaar sluiten en tegenslag op één punt ergens anders stagnatie kan veroorzaken. Dit kunnen de landen van Klein Europa zich niet veroorloven, daar de uiterste krachtsinspanning nodig is om met r de kolenproduktie te verhogen. De heer Mayer kondigde een vergroting van het sociale programma aan, daarbij Inbegrepen dê Veiligheid in de mijnen, de huisvesting en de sociale zorg voor dc migrerende arbeiders. De president was tijdens zijn bezoek aan Nederland verge zeld door onze landgenoot de heer D. Spierenburg, lid van de Hoge Autoriteit. De heer Nederhorst (soe.) verzocht mi- ster Helders een onderzoek in te stellen iar de bestaansgrond van zijn departe ment. Het is namelijk nog allerminst dui delijk welke voor- en nadelen aan de op heffing zijn verbonden. De socialistische woordvoerder betreurde het. dat de heer Bruins Slot geen argumenten heeft gele verd voor de verdwijning van het minis terie. Bovendien heeft de a.r. fractieleider geen alternatieven aangegeven. Dat de zaken van Nieuw Guinea en die van de autonome Westindische rijksdelen door hetzelfde departement worden beheerd vond ook de heer Nederhorst niet geluk kig. Mevrouw Fortanier-De Wit tenslotte bezag de handhaving van o.r. in het licht van de bestedingsbeperking. Met enige cijfers toonde zij aan, dat de afdelingen von het departement te zwaar zijn bezet. Op het gebied van de efficiency moet er he-_l wat gebeuren. Over de uitspraak van de heer Van de Wetering, dat gedane zaken geen keer nemen en dat men zich maar bij het voortbestaan van o. r. moest neerleggen, had mevrouw Forta- r.ier-De Wit zich verwonderd. „Heeft de Sta ten-Generaal dan niet meer het bud getrecht"?, zo vroeg zij zich af. Mr. Helders Minister Helders had de vraag, of het wel zin heeft het departement te hand haven zelf gesteld, toen voor het eerst contact met hem werd opgenomen. Na zich in de motivering verdiept te hebben was hy tot de overtuiging gekomen, dat het verantwoord was de functie van mi nister van zaken overzee te aanvaarden. Sinds hy zich voor de problemen op het departement ziet gesteld, beantwoordt h\j de vraag naar het bestaansrecht bevesti gend.' „Mocht ik zelf aan de bestaans grond gaan twijfelen, dan zal ik dit zo spoedig mogelijk tot uitdrukking brengen. Maar een voorstel tot opheffing is van mij zeker niet op korte termijn te verwach ten", aldus mr. Helders. Hij verklaarde zich bereid de Kamer in kennis te stellen van de resultaten van het onderzoek, dat een speciale commissie zal instellen naar de mogelijkheid tot interne reorganisatie van het departement. Gouverneur Antillen Een ander „•politiek" punt in de discus sie was het uitblijven van de benoeming van een gouverneur van de Antillen als opvolger van de huidige minister van bin nenlandse zaken, mr. Struycken. De heren Van de Wetering (c.h.), Nederhorst (soc.) en mevrouw Fortanier-De Wit vonden het vreemd en ook onjuist, dat deze benoeming zo lang op zich laat wachten. De heer Ne derhorst gaf overigens toe, dat het kie zen van de juiste kandidaat de nodige tijd vereist. De man zal een goed en tactvol beleid moeten voeren, want daaraan heeft het wel eens ontbroken. De heer Nederhorst meende, dat de nieuwe gouverneur geen K.V.P.-er be hoeft te zijn. De bevolking van de An tillen is weliswaar voor het grootste ge deelte katholiek, maar zij is geen K.V.P. Ook een rooms-katholiek lid van de P.v.d.A. zou daar dus op zijn plaats zijn. De socialistische woordvoerder meende bij de regering een voorkeur voor K.V.P.- leden te bespeuren. Een dergelijke voor keur vond hij volkomen onjuist. Mevrouw Fortanier-De Wit merkte naar aanleiding van het betoog van de heer Nederhorst op, dat in Nederland belang rijke functies alleen geschikt schijnen te zijn voor leden van de K.V.P. en de P.v.d.A. „De heer Nederhorst wil. dat er nu eens een socialistische katholiek tot gouverneur van de Antillen wordt be noemd. maar waarom komt eigenlijk geen katholiek uit de V.V.D. in aanmerking?", zo vroeg zij zich af. Haars inziens moet alleen bekwaamheid de doorslag geven. Minister Helders bleek op hetzelfde standpunt te staan. Met dc kwestie van dc benoeming is dc regering nog steeds bezig. Een voorschrift, dat dc gouverneur van de Antillen lot een bepaalde politieke partij moet behoren, is er niet. De komen de gouverneur zal een persoon zyn, die op deze plaats thuis hoort. Een bepaalde voorkeur bestaat niet. Er wordt, met in achtneming van alle ter zake doende fac toren, gezocht naar de meest geschikte Gelukwens De tweede anti-revolutionaire spreker in debat, prof. mr. L. W. G. Scholten sprak een hartelijke gelukwens uit aan het adres van de Hernhutters, die dezer dagen hun 500-jarig bestaan herdenken. Deze evan gelische broedergemeente heeft zeer veel tot de integratie van het Rijk der Neder landen bijgedragen, aldus prof. Scholten. Hij wees erop, dat ook in deze tijd. naast de economische en defensieve beleving der rijkseenheid, het geestelijk leven als integrerende factor in aanmerking geno men moet worden. Een hechte samenwer king op het gebied van het onderwijs, en dan speciaal op dat van het Hoger on derwijs. kan hier heilzaam werken. In dit verband bepleitte prof. Scholten, dat de wereldomroep in geestelijk opzicht een bij uitstek integrerende factor ook bin nen het kader van het nieuwe Statuut zal worden aangemerkt als Koninksrijksaan- gelegenheid. De bekostiging van deze in stelling zou dan ten laste moeten komen van de rijksschatkist en niet van de luis- teraarsbijdrage uit Nederland. Minister Helders merkte op, dat kwes ties betreffende de integratie van het on derwijs en de omroep de minister van o.,k, en w. betreffen. Hij kon meedelen, dat hij a.s, zondag een bijeenkomst van de Hernhutters zal bijwonen. Daarmee zal uitdrukking gegeven worden aan de grote waardering, die de regering voor het werk van de broedergemeente heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5