Chr. lyceïsten voerden een menselijk beestenspel op Rechtspositie van de vrouw thans goed geregeld TYPEN STENO Zwembad in Leiderdorp bijna klaar Leiderdorpse raad over Doesbrug en fotoclub D Eerste paal door bejaarde de bodem geslagen in Veel tijd besteed aan zaak Papelaan 124 NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 ZATERDAG 2 MAART 1957 \Vesu/o&iiA-ut/ NIEUWS utdeSLEUTELSTAD Reinaert een schelm, maar toch Een uitstehende Harts van der Kwaak had als vos het leeuwenaandeel GOEDE REIS, REINAERT DE VOS, goede Yeis op je „pelgrimage". We hebben genoten van je schelmenstreken, die we eigenlijk af moeten keuren. Maar we zijn geen Isegrim en Bruin, we weten dat elke aan klacht ook een zelfbeschuldiging is. Dus, goede reis. Het was goed, dat Amicitia et Animo Juncti, de schoolvereniging van het Chr. lyceum, wier voorzitter, Tjeerd Segaar je zo goed introduceerde en zo hartelijk uitge leide deed, je door het volksspel van Paul de Mont twee avonden achter een op de planken van de schouwburg bracht. Het was goed, dat Hans van der Kwaak zich in het bijzonder met je bemoeide en dat de heer A. Middeldorp je gangen in goede banen leidde. De vos Reinaert is een bekende figuur geworden. Dat heeft niemand te verwon deren, want hij is ongeveer even oud als de weg naar Keulen. Omstreeks 1200 ver scheen hij in de literatuur, eerst in Frank rijk, later ook in Vlaanderen door de hand van een zekere Willem. Deze Wil lem parodieërde door de vorm van zijn spel Van den vos Reinaerde de ridder roman, die de bloeiperiode al lang achter zich had en hij gaf in het spel kritiek op adel, geestelijkheid en burgerij. Niemand werd dus gespaard. Ook de tegenwoor dige mens niet, want hebzucht en hoog moed zijn niet aan tijd gebonden. Strop Reinaert is een schelm, maar dat zijn zij die hem aanklagen, Isegrim de Wolf, Courtois het hof hond je dat zijn „moêrs taal" was vergeten en Panser de bever, ook. Maar toch, Reinaert wordt gedaagd, zij het met grote moeilijkheden en hij komt ook zij het na enige vertraging. Daar .wacht hem de strop, door Cuwaert de haas al welwillend opgehouden. Reinaert houdt, met het hoofd door de strop, een knappe redevoering, waari speculeert op de hebzucht van de koning en zijn gemalin. En met succes. Reinaert krijgt genade, omdat het koninklijke paar een schat denkt te krijgen. De sluwe zegt een pelgrimage te gaan maken, i als Belijn het ram, de kapelaan va koning, terugkomt met de kop van waert, met wie hij samen Reinaert heeft weg gebracht, blijkt de pelgrimage niets anders te zijn dan een verhuizen AGENDA VOOR LEIDEN Antoniusclubhuis, 8 uur: feestavond personeelsvereniging S.R.O. Gebouw Prediker, 5.30 uur: „Vreugd voor de jeugd", onder leiding Maaiers" v.h. Wonderhuis Rljnsaterwou- de; zang, getuigenis, bijbelse vertelling er wedstrijd (speciaal voor jongelui van H tot 30 jaar). Turk, 3 tot 5 uur: receptie P. S. Stok man ter gelegenheid van 25-jarig jubi leum als „adjunct-directeur bij de N.E.M. Doelenkazerne, 3 uur: Jaarvergadering afdeling Zuid-Holland-Noord Bond var Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers, 8 uur feest avond. Stadhuis, 2 uur: gemeenteraad. Evang. Lutherse Gemeente. 8 uur: Ge meente-avond, ds. Th. B. G. Gramberg over zijn werk op Ceylon. Geologisch museum, 8 uur: Leidse Geo logische Vereniging, lezing prof. dr. A. C. Blanc. Oegstgee s t: Oud Poelgeest, derde Duits-Nederlandse studentenconferentie. Zoeterwoude: gemeentehuis 7.45 u gemeenteraadsvergadering. Oegstgeest: Oud Poelgeest, derde Duits-Nederlandse studentenconferentie. Woensdag De Doelen, 8 uur: genootschap Neder- land-Engeland, afdeling Leiden, dr. N. S. Marsh van het Inernationale Hof Justitie te Den Haag over „Traditions and Idiosyncrasies of British law". Oegstgeest: Oud Poelgeest, derde Duis-Nederlandse studentenconferentie Tentoonstellingen Rijksmuseum Geologie en Mineralogie (Garenmarkt lb). 10-12 e logie in Nederland. veiliger oorden. Hij had gelijk, want nie mand is gevaarlijker dan een koning, die een schat ziet ontgaan en die zich weet gefopt. Daarvoor is hij mens, nee. dierl Succes Dit beestenspel werd door mensen ge speeld, want om hen ging het in het mid deleeuwse spel, om hen ging het ook in het volksspel van Paul de Mont, die zijn spel herhaalde malen door het beroeps toneel zag opvoeren. De overgang van beroepstoneel naar de opvoering door amateurs, die leer lingen van een lyceum zijn, wordt minder groot gemaakt door het uit stekende spel van Hans van der Kwaak, die niet alleen kwantitatief het leeuwenaandeel had (naar schat ting meer dan de helft van de tekst) maar die door z(jn spel de opvoering tot een succes maakte. Dictie, mime en beweging waren uitstekend. Maar er viel van nog meer goed spel ie genieten. Wim Moerenhout was een waar dige koning Nobel, Arnold van den Bos een goede pleiter voor zijn neef Reinaert, Jan Smit, Hugo s'Jakob en Frans Maks legden als Isegrim, Bruin en Panser. Reinaert het vuur na aan de schenen (Het kostte Isegrim zijn eigen schenen). Onder de uitstekende regie van de heer Middeldorp werkten nog mee aan dez» opvoering: Aad Brunsting, Maart je Ren- sink, Margriet Docter, Gert Mulder. Job Kleinhout, Huib Dane, Bert Steket» Reinier van Eijk, Rien Berkhout, Koos Favier en Taco Seinstra. De spelers traden niet als dieren op, maar kregen door de grime, die in goede handen was bij de firma G. Hoppezak. iets in hun uitdrukking, dat deed den ken aan het dier dat zij verbeeldden. Het schoolkoor had aan het begin van de avond onder leiding van Chris Hane- graaff enige volksliedjes gezongen. M. Paats TH. j. VAN DER HEI|DEN Rechtskundige HOGE RIJNDIJK 103a - LEIDEN TELEFOON 23405 Pacht-, rechtszaken en Incasso's. Stand op de arbeidsmarkt Het geregistreerde aanbod (de arbeids reserve) nam in de periode van 18 t.m 23 februari af van 315 tot 290. In nagenoeg alle bedrijfstakken trad een toenemende activiteit aan de dag. De stand van hei aanbod is, gezien het jaargetijde, wel uitermate laag. Een vergelijking met het overeenkom stige tijdstip in 1954, 1955 en 1956 doet zien, dat de arbeidsmarkt een zeer gun stig aanzien heeft. De voordelige verschil len bedragen n.l. resp. 1295, 575 en 140. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid levert het volgende beeld op- wrijvingswerkloosheid 110, seizoenwerkloosheid 115 en overige vor men van werkloosheid 65. De vraag naar arbeidskrachten onder ging een stijging t.w. van 375 tot 415. waarvan er 180 betrekking hadden op jeugdigen. In de metaalindustrie, de textielin dustrie en de betonwarenindustrie doet zich een tekort aan arbeidskrachten ge voelen. Hoewel zich nog geen moeilijk heden voordeden t.a.v. de personeelsvoor ziening, treden hier en daar wel spannin gen op, die naar verwacht kan worden, eerder toe- dan afnemen. De belangstelling voor jeugdigen blijft aanhouden. Het aanbod is evenwel zeer miniem. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten handhaafde zich ongewijzigd en beliep 75. Het aantal geregistreerde aan vragen vertoonde een daling en bedroeg 260, waarvan 50V« betrekking had op Jeugdigen. Aan huishoudelijk en admini stratief personeel alsmede aan vrouwelijk personeel in de confectie- en de textiel industrie bestaat grote behoefte. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Mirjam Silvia, d v D Hou- waart en L. Kramer; Johannes, z v C. H. van Meurs en J. C. Zeegers; Jannes, z v C. B. Bot en J. van Dorp; Jacoba. d v J Nievaart en J. te Water: Catharina Ange nita, d v J. H. van Vonderen en A. A. Bunnig; Gerard Leonard, z v C. H. van Lavieren en J. B. G. Goldschmeding. Overleden: M. IJsselsteijn, 77 j, weduwe van B. van Leusden; P. J. Segaar, 78 jaar man; M. Tendeloo, 80 jaar. weduwe van 1 Verlind; S. Garnade. 75 jaar. man. Ondertrouwd: J. Beekman en E. Kappée. E. N. M. Goddijn en S. H. M. van Dooren H. Brandt en M. van Wanrooij J. Arnoldur en Ch. M. Mulder; J. de Vries en C. S Verheijen; J. Hemerik en E. M. Mulder. J. F. Owel en G. A. Woudt; J. G. Wolfslag en Ch. van Heuzen; P. J. Weidner en A. H van der Staaij; L. M. Tegelaar en J. A Witsenburg; P. Stavleu en H. Mieioo; H J. Jongejan en A. F. Schuurman; W. Later- veer en S. J. van der Born. Lelden. Gedaagd Vrouwenbond coöperatie Vooruit ratie Vooruit heeft mevr. mr. M. A. Kaakebeeke, naar aanleiding van het 1 januari van kracht geworden wetsartikel over de handelingsbe kwaamheid van de gehuwde vrouw, voor de vrouwenbond van de coöpe ratie een lezing gehouden. De be trokken wet, die een belangrijke verbetering betekent, is een afslui ting van een reeks van maatregelen, die door de eeuwen heen tot stand zijn gekomen. Bij de behandeling van het onderwerp Oliestook in Lakenhal Het technisch adviesbureau P W. Deerns te Amsterdam heeft namens B. en W. van Leiden de aanleg van een cen trale oliestookverwarming in het stedelijk museum De Lakenhal onderhands gegund aan de firma Schulte en Lestraden U Sassenheim. Chr. Gerei, zangavond De afdeling „Zuid-Holland" van de bond van Christelijke Gereformeerde zangverenigingen in Nederland houdt op art in de Chr. Geref. kerk te Leiden. Steenschuur 9. een zangavond, waaraan verscheidene koren meewerken. Een aan trekkelijk programma is samengesteld, waaraan „Te Deum" uit Delft, „Asaf" uit Den Haag, „Alles ter ere Gods" en het jeugdkoor „Klein A.T.E.G." te Leiden „Soli Deo Gloria"van de Kerk te Zwijn- drecht en ten slotte de koren „Soli Deo Gloria" en het meisjeskoor „Philomela" uit Rotterdam deelnemen. De heer W Buurman te Leiden zal de orgelpartijen voor zijn rekening nemen, de plaatselijk» predikant, ds. C. van der Weele, zal spre ken. De avond begint om kwart vooi acht moest mr. kaakebeeke zich uiteraard be perken tot enige hoofdtrekken. Zij diepte zich allereerst in de positie rouw in vroeger tijden en besprak hierbij het Romeinse recht, waarbij de pater familias bestond. Hoewel de vrouw steeds meer rech- n kreeg, heeft het toch tot het midden in de vorige eeuw geduurd alvorens :n wet voor de vrouw tot stand kwam et nieuwe stelsel is erop 'gericht een gelijkwaardigheid tussen man en vrouw tot stand te brengen Uitvoerig ging mr. Kaakebeeke in op de terne en externe gezinsverhoudingen. Naast de algemene bepalingen, die hler- bestaan. is men er toe overgegaan enkele bijzondere regels op te nemen, die de bescherming van het gezin ten doel hebben. Belangrijk is de bepaling, die inhoudt, dat de vrouw zowel de man als de .gehele gemeenschap voor alle schulden kan binden. Mr. Kaakebeeke. die in de materie van de nieuwe wet uitstekend thuis bleek. er in het slot van haar lezing op. dat vooral de leerlingen van middelbare scholen terdege op de hoogte moeten wor den gebracht. De avond stond onder leiding van me vrouw W. L. Majolee-Blansjaar. de pre sidente van de vrouwenbond. Freek Sachs trad nu eens op voor eigen jongens Wanneer de oprichters van een jeugdvereniging een naam voor een club moeten kiezen, doen zij dit altijd weloverwogen, zodat zij iets kunnen uit drukken met deze naam. Zo gingen ook de „pioniers" van een C.J.M.V. club te werk en zij gaven hun vereniging de naam Jan Ligthart. En op deze manier hebben zij hun grote waardering uitgesproken voor één onze Nederlandse onderwijshervormers. Jan Ligthart kwam namelijk ongeveer vijftig jaar geleden al in verzet tegen de onderwijsopvattingen. Hij verdedig de 't principe van de vrije vorming der jeugd, zowel op school als daarbuiten. En nu vijftig jaar later begint men in alle takken van Jeugdwerk dankbaar ge bruik te maken van zijn ideeën en aan wijzingen. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat de gelijknamige C.J.M.V. van de Ooster straat en omgeving een grote voorstan der van zijn opvattingen Is geworden Leider van deze vereniging is de heer Freek Sachs, die vooral bekend is ge worden door zijn éénmanscabaret, waar mee hij gelden voor zijn club Inzamelt Dat dit wordt gewaardeerd blijkt wel uit het feit, dat hij enige tijd geleden voor de honderdste maal optrad. Gieter- avond trad de heet Sachs in de Jacoba- zaal op voor zijn eigen jongens en hun Freek Sachs begon met te vertellen hoe schuintamboers met meisjes en hun pa's omspringen. Voorts stelde hij voor de jaartallen voortaan op school te laten leren met behulp van toneel stukjes. Daar het een overwegend jong publiek was. had Freek zijn pro gramma moeten selekteren en zo were voor de toehoorders een bevattelijki greep uit h&t uitgebreide repertoire ge daan Na de pauze vertelde hij het ver haal „Achmed en Slttara". Martlen Smitt begeleidde de liedjes met zijn gitaar. Groot aanbod in de bloemenhandel Er is de afgelopen week maar héi einig veranderd, hel de i :ring i de prUn matig en gevolg van dat alle- slecht. Het waren in feite zware partijen tulpen die port werden uitgehaald, die behoorlijke prijzen opbrachten. Dit betrof dan om te beginnen Bartigon met de sports Campfire. Cordell Huil. Montgomery en Philip Snowdown, die van de hand gingen voor f 1—1.10. Rose Copland die tot f 0.90 liep en Edith Eddy die voor f 0.80 draaide Van de witte tulpen zagen we Carrara nog verkopen voor f 1.10 en f 1.15. terwijl White Sail van de hand ging voor I 0.90 en f 1 en White Virgin voor f 1.20. Össi Oswalda veranderde van eigenaar voor f 1.10—1,20. Van der Eerden voor f 0.80. Paris werd fgedrukt op f 11.10, Mirjoran op f 0.80— 90 en Prins Carnaval eveneens op f 0.90 per bos. Wat de narcissen betreft" de hoogste prijs brachten mooie partijen Fortune uit het warenhuis op. Daar werd van f 0.70 0.80 per bos voor besteed. Trom- n als Carlton, Rembrandt, Golden Harvest en King Alfred werden verkocht f 0 55 tot f 0.65 per bos. De beste partijen hyacinten lagen tussen f 22 en f 27 per 100. 10 vinger syst blind ritme. GEG. 2—3 MAANDEN KLAAR Kon. Erk. PITMANSCHOOL tsoen 65 Telefoon 26558 Een jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest, eiste de officier van justitie bij de Utrechtse recht bank tegen de 40-jarige inspecteur van een •ensverzekeringsmaatschappij. J. C. M. Utrecht, die terechtstond wegens ver- istering van f 10.000. Burgerijcomité wil oprichting van zwemvereniging TN LEIDERDORP wordt op het ogenblik hard gewerkt aan het zwembad tus sen de in aanleg zijnde rijksweg en dc Hoogmadescweg. Grote projecten vin den hier hun uitvoering, zoals de chr. ulo-school, waarover wtf gisteren al schre ven, het viaduct in de rijksweg en dc eerste R.K. school in Leiderdorp. Het zwembad is al zo ver gevorderd, dat ovei enige weken de oplevering zal plaats heb ben. De opening kan In het aanstaand» voorjaar tegemoet worden gezien. De vraag doet zich nu voor, of dit bad door de gemeente geëxploiteerd moet Voorstel Broxterman halveerde subsidie voor amateurs |E RAAD VAN LEIDERDORP heeft zich gisteravond uitvoerig bezig gehouden met het voorstel van B. en W. om de plaatselijke amateur- fotografenclub over 1956 een subsidie van 320 toe te kennen. Dit voor stel werd met 7 tegen 3 stemmen (de heer Los was afwezig) verworpen. B. en W. hadden aan hun voorstel de bepaling toegevoegd, dat dan voor 1957 aan de club geen subsidie zal worden gegeven. Het voorstel Broxterman, dat gesteund werd door de heer Kuilenberg en een subsidie van 150 zon der voorwaarden beoogde, werd aangenomen met 6 tegen 4 stemmen. De heren Schoppen en Broxterman za gen het voorgestelde bedrag als een mid-, del om investeringen te betalen en niet om een bestaand tekort te dekken. De heer Boot achtte een deel van de argu mentatie in de aanvrage onjuist, waar wordt opgemerkt, dat het fotograferen in eigen kring door hoge kosten bezwaar lijk aan vakfotografen kan worden opge dragen; hij zag daarin het mogelijke ge vaar van oneerlijke concurrentie. Tegen de hoogte van het bedrag zag de heer Moraal op. Ook de heer Kuilenberg kon niet vóór zijn In zijn beantwoording uitte de burge meester eerst zijn waardering voor het werk van de culturele raad, die niet een beslissend maar een adviserend lichaam is. Hij vond de fotoclub in dit op zicht elegant, dat zij met het uitgeven van geld in ieder geval heeft gewacht tot de raad heeft beslist over de aanvraag en zij de raad dus niet voor een voldongen feit stelt B. en W. stelden de raad nu voor. de subsidie te verlenen en tevens te bepalen dat voor 1957 niets wordt gegeven De heer Moraal wilde 1958 erbij nemen. De heer Broxterman wenste beslist niet verder te gaan dan 150 gulden. Zijn voorstel werd dus aangenomen. Inschrijving Het voorstel van B. en W. om de be diening van de Doesbrug weer voor een jaar op te dragen aan de heer Wolff en dus geen openbare inschrijving te hou den vermocht de unanieme sympathie van de raad evenmin te verkrijgen. Het liep op een stemming uit over een voorstel van de heer Broxterman, dat door de heer Nievaart werd gesteund, om wèl eer openbare inschrijving te houden. Maar d» stemmen staakten (55), zodat in de vol gende vergadering dit onderwerp opnieu> aan de orde komt. In de discussie kritiseerde de heer Mo- Verzorgingstehuis Oegstgeest De werkzaamheden voor de bouw van het bejaardencentrum in onze gemeente vorderen gestadig. In de afgelopen weken heeft men ruim 400 palen geheid voor de 46 afzonderlijke woningen. Gistermiddag was men zover gevorderd, dat begonnen kon worden met de bouw van het centrale pension- en verzorgingstehuis. Het bestuur van de stichting bejaarden centrum Hofdijck had gemeend hieraan een officieel tintje te moeten verlenen Om half vier werden alle genodigden door de voorzitter van de stichting, de heer J. J. Vos, op het bouwterrein aan de Hazenboslaan hartelijk verwelkomd Men had de 79-jarige heer L. van Laar. een toekomstige bewoner van dit tehuis bereid gevonden de eerste paal te slaan Na de plechtigheid dankte de heer Vos iet college en Ir. Lamberts voor de mede werking die zij verlenen om dit miljoe ienproject te verwezenlijken. In de aula van de Hofdijckschoo! waar verversingen werden aangeboden hield burgemeester Du Boeuff een gees tige toespraak, waarin bij het stichtings bestuur van harte geluk wenste met deze Rondom de teruggang van de a.r. partij Gisteravond heeft de a.r. kiesvereni ging een ledenvergadering gehouden. Voorzitter Van Veen opende de bijeen komst met het lezen van een gedeelte uit 1 Thess. 5. De heer D. J. Brauwer sprak over „In het verleden ligt het heden" De P.v d.A. zegt, dat de A R. nu de con sequenties moet dragen van hetgeen ze ir het verleden heeft gedaan. Als de doods vijand van de partij zag spreker dan ook de doorbraakgedachte, de zogenaamde brede blik. De teruggang van de A.R. is nog niet tot staan gekomen. De oorzaken deze terugval liggen niet alleen buiten de partij. De leden zijn niet meer enthou siast voor de principes Daarom moetei teruggrijpen naar de schat der vaderen en die bestuderen om daaruit geestdrift te putten. De toekomst van de A R partij de verdedigster van het Christelijke be leid in ons land. hangt af van de refor raai het bedrag van f 2500, dat hij veel vond' voor het weinige werk dat de bediening van de brug met zich bréngt, dat hij anderzijds te laag vond ge zien het feit dat de heer Wolff de ganse :ig moet zijn. De heer De Graaf had ook bezwaar tegen de hoogte va bedrag en voelde bovendien wel voo inschrijving. De heren Nievaart en Winkel sloten zich erbij aan. Burgemeester Van Diepeningen stelde, dat de overheid moet kijken naar hèt be lang en naar wat het beste is. Het bedrag kon hij niet te hoog vinden omd? familie Wolff toch de hele dag iemand disponibel moet hebben om al is het één schip door te laten. De burgemeester dat het college alle lof heeft vo J~i bediening van de brug door deze familie. Na de verdediging kwam de heer Brox terman met zijn voorstel, dat de steur kreeg van zijn rechterbuurman zodat het in stemming kon worden gebracht. Voor drie jaar werd het dorpshuis de heer G. J. Diseraad verpacht. De bouw centraal gymnastieklokaal kan voorlopig geen doorgang vinden, terwij' et nu aanwezige materiaal onvoldoende Daarom moeten voorzieningen in he* dorpshuis worden getroffen en materia- aangeschaft. De kosten zijn in totaal f 18.500. De raad besloot tot doortrekking de elektriciteitskabel naar de per celen Hoogmadeseweg 66, 62a en 62. Kerkdienst Vereniging van Vrijzinnig-Hervormden: 7 u. ds. Van Mullem van Rotterdam. Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Bakema. Geen mager aanbod en handel vlot Het Is met de handel In leverbare gla. diolen nu b(jna gebeurd. Toch was ei deze week op de Lisscse veiling nog geer sprake van een mager aanbod en de han del was nog vlot bovendien. Voor de dik ke maten liepen de prijzen weer wat op We hebben nu bijv. veertienen van Jo- han van Konijnenburg zien verkopen vooi f 12 per 100 en beste veertienen var Nieuw Europa voor bijna f 11 per 100. Winston Churchill lag ook in deze koers, terwijl men voor twaalven van Firebrand nog f 8.50 en f 9 per 100 besteedde. Trou wens veertienen van de gewoonste soor ten zoals Mansoer, Kardinaal Spelmann Firmament. Spotlight en General Eisen hower brachten maar f 8 per 100 op er beste veertienen van Dr. Fleming werden zelfs nog afgenomen voor f 9 per 100. Opmerkelijk weinig veertienen werden verkocht beneden de f 7 per 100. Dat be trof in hoofdzaak de witte variëteiten waarvan Sneeuwprinses slechts in zeld zame gevallen boven f 3 kwam voor tienen Van kleine maten was een flink aanbod Enkele soorten werden graag ge kocht o.m Johan van Konijnenburg Nieuw Europa. Dr. Fleming, Rosa var Lima en Sans Souci maar er warer meer variëteiten, waarvoor de belang slechts matig was en de prijzer i in self sloot de heei Zondagsdienst stel lin: ook. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W S. Jong6- ma te Leiden: huis en erf Da Coetnstraa 14 tn bod f 10 40(1. koper J W Goddijn te Leiden, q.q voor f 14 000; huis er Da Costastraa: 41. in bod f 8 500, kop» Jelsma te Oegstgeest q q. voor f 8 525 Het beneden- en bovenhuis en erf H, senstraat 44-44a. in bod f 5 850, koper P Zonneveld te Noordwijk voor f 5 8 huis en erf Kolfmakersteeg 17. In f 2.300. ko-pei N B Eijmer te Koudekerk voor f 2.430. worden of dat de burgerij de exploitati» handen zal nemen, uiteraard met de medewerking van het gemeentebestuur. Naar wij vernemen, hebben enige in- ?zetenen van Leiderdorp zich aaneenge sloten om te trachten, het daarheen U leiden, dat de exploitatie geschiedt door de burgerij en wel door middel van een zwemvereniging. De initiatiefnemers zijn de heren A. A. Allaart, H. Bakema, J. A. Braakman, W. F. Buitendijk. F. J. van Dalen, W. Hen- nipman, H. van der Horst. L. Krassen- burg, J. Nievaart. W. A. Pleijsier, i Poels. H. L. E. van der Reijden, M. Splin- dr. W. Storm van Leeuwen en D. P. Weijers en mej. M. van der Voort. Deze Leiderdorpers menen echter, dat de zaak niet ter hand moet worden ge in alvorens de burgerij in de gele genheid te hebben gesteld van haar in stemming met deze gedachte te doen blij- ;n een aantal mensen aan te wijzen als voorlopig bestuur, dat de taak zal heb ben de definitieve plannen voor een ver eniging uit te werken en contact op te >men met het gemeentebestuur. De vergadering hiervoor is vastgesteld op donderdag 7 maart om half 9 in het dorpshuis. VOORSCHOTEN Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Swen, telef. 2356. Voor de verpleegster: Gezondheid6cen- •um. telef. 2177. Het Leiderdorpse zwembad, dat met het front naar de in aanleg zijnde rijksweg Rotter damAmsterdam ligt, nadert zijn voltooiing. Van de zomer hoeven de Leiderdorpers-, die maar wat blij zijn, dat vorig jaar ons land nog niet door een bestedingsbeperking werd ge handicapt, niet meer naar „de stad". Het is te hopen, dat „die stad" het Leiderdorpse voor beeld met de aanleg van zo'n bad (duim omhoog!) over niet al te lange tijd zal kunnen vol gen. Op de voorgrond de bassins. NOORDWIJKERHOVT door dokter Wösten. Hervormde Gemeente De diensten van morgen zijn: 10 u. d De Jong, 7 u. ds. Van Harten te Delft HILLEGOM Zondagsdienst De zondagsdienst wordt waargenomen door dokter Versluys. xji,n de str'id om uw gezondheid is Sacro-globine een macHtig y wapen. Wat uw lichaam te- n kort komt. vindt u in ruime mate in dit kracht-tonicum. Snel bloedvormend e LH' sterkend. Raad van Voorschoten Meerderheidsvoorstel van B. en W. werd met 11 tegen 4 verworpen Er was geen voorzeggende geest nodig om te kunnen voorspellen, dat de kwestie van de ontruiming van het pand Papelaan 124 de bijzondere be langstelling van de raad zou hebben. Onder voorzitterschap van burge meester Van der Hoeven heeft men deze ongetwijfeld niet eenvoudige zaak gisteravond van alle kanten bekeken. Was er in het college hierover al geen eenstemmigheid, ook de meningen in de raad waren verdeeld. Onmiddellijk na opening herdacht de voorzitter de onlangs overleden ambachts heer van Voorschoten en Veur en oud president-kerkvoogd van de Hervormde Gemeente, baron W. A .A. J. Schimmel- penninck van der Oye. Een aantal vragen over de mededelin gen ten aanzien van de toestand van de grasmat van één der sportterreinen was voor de voorzitter aanleiding de behan deling van dit onderwerp uit. te stellen tot de volgende vergadering. De voorstel len betreffende onderwijszaken werden De subsidiëring van de Voorschotense sportraad met een bedrag van 100 over het jaar 1957 werd toegestaan, zij het. dat de heer Fortanier, daarbij gesteund door de heer Dekker, dit niet geheel juist vond. „Waar de gemeente de sportver enigingen subsidieert, dienen dezè er voor te zorgen, dat de Sportraad over de nodige gelden kan beschikken," zo merk ten zij op. Ontruiming Zoals wij reeds schreven, was er een meerderheidsvoorstel van het college, dat Inhield de beschikbaarstelling van een krediet groot 130.200 voor de oprichting fabrieksgebouw met loods, wo- terrein aan de Dobbeweg ten behoeve van de heer Steijn. De minder heid iri het college, in casu wethouder De Graaff. vond dit voorstel te ver gaan en beval de bouw van een nieuw fa briekspand aan en toewijzing van een woning aan het gezin Steyn. De P v.d.A.-fractie, bij monde van dr Pels. verklaarde zich beslist tegen het meerderheidsvoorstel. Door dit voorstel aan te nemen zou men de heer Steyn èn ie gemeente ongelukkig maken De heer Fortanier, die niet namens zijn fractie sprak, was eveneens van oordeel iat het meerderheidsvoorstel te ver gaat Hii zei. dat de heer Steyn te veel eist De heer Van Eist. sprekend namens de V V D-fractie, verklaarde zich eveneens 'egenstander van het meerderheidsvoor stel. Hij merkte op dat de gemeente zich een dergelijk „cadeau" niet kon veroor- 'oven Dit schept precedenten. De heer Griffioen verklaarde, dat de meerderheid van de Prot.-Chr. fractie zich ook tegen het voorstel verzet. Met iet tot tweemaal toe aanbieden van een woning heeft de gemeente ten volle aan ïaar plicht voldaan. De heer Dekker, die destijds als wet- louder eeri groot aandeel heeft gehad in het ter tafel liggende voorstel, gaf een uitvoerige uiteenzetting van de óntwik- keling van deze zaak en merkte onder meer op, dat van het bedrag van 130.200 een bedrag van ƒ95.000 onrendabel was. Doch dit zou volgens hem gevonden kun nen worden in de prijs van de beschik baar komende bouwgrond. De suggestie van wethouder De Graaff om het op een rechterlijke uitspraak te laten aankomen achtte hij riskant voor de gemeente. De heer v. d..Hulst vond het een so ciale plicht van de gemeente, de heer Steyn tqr wille te zijn. Minderheid Na een korte pauze kreeg wethouder De Graaff gelegenheid zijn van de meer derheid van het college afwijkende op vatting te motiveren. Hij begon met op te merken dat, toen hij wethouder werd, deze zaak reeds voor 95 pet geregeld was. Hij vroeg zich. af, of de gemeenschap werkelijk verplicht is om voor het sloop- rijpe geval een nieuwe fabriek met woon huis te bouwen voor zo'n bedrag. De heer Steyn wordt beslist niet tekort gedaan als hem uit de bestaande woning voorraad een woning wordt aangeboden. Dat scheelt de gemeente ilirect al 39.000, Wat betreft de vervanging van de be drijfsruimte was spr. van oordeel, dat <üt l^ng niet zo duur behoeft te zijn als het gemaakte plan. Naar zijn mening kon de heer Steyn slechts aanspraak maken op een vergoeding gelijkstaande aan 2 jaar huur. De bouw van een werkhal zou een bedrag van circa 46.000 vragen. Burgemeester Van der Hoeven ver klaarde, dat het college naar een oplos sing had gezocht die de gemeenschap geen geld zou kosten. Onteigening is niet mogelijk, omdat de gemeente eigenaar is, en opzegging volgens de Huurwet zal veel moeilijkheden geven. Na een brede discussie kon men eindelek tot stemming over het meer derheidsvoorstel van B. en \V. over gaan. Het voorstel werd met 11 tegen 4 stemmen verworpen. Vóór stemden de heren Schrama, Dekker, v. d. Hulst en Lamboo. Aangezien de suggesties van wet houder De Graaff nog niet ln een afgerond voorstel waren vervat, werd besloten dat het college, na wederom In onderhandeling te z(jn getreden met de heer Steyn, met een nieuw voorstel, in de geest zoals door wet houder Dc Graaff gedacht, ter tafel zal komen. Met algemene stemmen werd de heer M. van Toorn te Witmarsum benoemd tot onderwijzer aan de openbare ULO-school. Bij de rondvraag deelde de voorzitter nog mede. dat de hnuw van de 107 woningen In de Vlietwijk is gegund en dat met de werkzaamheden al is begonnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 4