STAD Dinsdag stedenwedstrijd in liet maken van kapsels televisie 'JAAR CONIMEX I van het draaiboek W-W MENS TOT MENS VANAVOND LUISTERT u NAAR: NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 2 MAART 1957 Leidse Smalfilmliga Kritisch commentaar op bekroonde films In de kantine van Smits Röntgenappa- ratenfabriek kwamen de leden van de Leidse Smalfilmliga gisteravond bijeen voor de vertoning van enkele films, die door de NOVA zijn bekroond. Van de zeven films waren er vier op een 8 mm-band op genomen; de andere op 16 mm. Aangezien de vereniging het karakter van een studieclub draagt, was er ook nu weer ruimschoots gelegenheid kri tische opmerkingen te maken. Men vroeg zich soms af welke de beweegredenen van de jury geweest zijn om een prijs uit te reiken. Van de 8 mm films werd Brand in de krant het meest gewaardeerd. Enkele films waren qua belichting niet bijzonder geslaagd. Naar aanleiding van de film Les Beaux, die is gebaseerd op een oude Franse sage, en die gisteravond zonder geluid werd vertoond, ontstond een discussie over de vraag of men een rolprent, die zonder ge luid onbegrijpelijk is, wel als filmwerk mag kwalificeren. Eén der aanwezigen, die de film mét muziek en tekst had ge zien, meende, dat in dit geval eerder sprake is van een door prentjes geïllus treerde ballade, die zonder die aardige plaatjes even schoon zou zijn geweest. De voorzitter, de heer H. Kleibrink. kwam met de leden overeen, dat het vijftienjarig bestaan op 13 april in het Prythaneum aan het Rapenburg zal wor den herdacht. Geref. Gemeente in Nederland Ds. H. Llgtenberg te Rotterdam zal dinsdagavond half 8 in het gebouw Hoge Rijndijk 24 een spreekbeurt vervullen voor de Geref. Gemeente in Nederland. Vlot programma voor K. en O. Vroolijks vrolijke groep met goed amusement in gehoorzaal EEN VROLIJKE AVOND met vooraanstaande medewerkenden"zo beloofde het programma. Inderdaad is deze belofte ingelost. Met Frans Vroolijk en allen die hij in zijn gevolg meebrengt, heeft K. en O. geen slechte keus gedaan. De houders van groene kaarten hebben zich gis teravond in de gehoorzaal best geamuseerd, al vonden we het meer variété dan revue of cabaret. De meest kenmerkende eigenschappen van dit ge zelschap zijn de goede manier waarop de nummers individueel en geza menlijk worden uitgevoerd en de verzorgde aankleding. Er werd vlot gespeeld en gechangeerd, waardoor we kleinkunst aan de lopende band kregen, zonder dat het rommelig werd of dat het met de Franse slag ging. Het programma had wel wat kunnen wor den ingekort. Niet dat we nummers had den willen schrappen, maar sommige, zo als De Spijkerbroek en In het marine blauw. hoe uitstekend Cora Viile in deze nummers was, hadden bekort kunnen worden. Frans Vroolijk zelf hield een goede con férence, maar ook hij kan wel wat weg laten. De moppen, die niet allemaal gloed nieuw waren, werden soms zó droog langs de neus weg gezegd, dat ze het toch bijna allemaal goed deden. De 3 Jacksons wisten Stemming er met hun ac- tyemmenie Leidse kappersclub tien jaar ALS HET STREVEN van de afdeling Leiden van de Vereniging Tech nische Clubs voor het Kappersbedrijf (V.T.C.K.) in vervulling gaat, dan moet het een steeds groter genoegen worden om de coiffures der Leidse burgeressen (en burgers) te beschouwen. Deels moeten de bedoelingen van de V.T.K.C. al zijn bereikt, want de volgende week viert zij haar tweede lustrumfeest en in de afgelopen tien jaar is de activiteit groot geweest. Elk jaar zijn leden en bestuursleden in het voorjaar als alles ontluikt, zelfs de nieuwe Franse coiffurestijl naar Parijs geweest om aan de bron de nieuwe geest in de haarmode dn zich op te nemen en die dan na terugkomst in Sleutelstad en omgeving te laten doorwerken. Zo veel goede beroepsopvatting kan haar uitwerking onmogelijk hebben gemist. De kapperstechniek is ten onzent dat mo gen we wel op gezag aannemen voor uitgegaan. Dinsdag zal de 46 leden tellende af deling Leiden die vooruitgang den volke nog eens tonen, 's Middags om vier uur in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal. Dan' begint daar een stedenwedstrijd in het maken van een dagcoiffure, een praktisch kapsel, dat het model dagelijks en zelf kan bijhouden, 's Avonds wordt de kappershand aan de heren gelegd, om half 8 in de foyer. Aan deze wedstrijden nemen deel de steden Amsterdam, Rot terdam, Den Haag, Amersfoort, Breda en Leiden. De grote zaal wordt 's avonds in be slag genomen voor een uitgebreid pro- imrna, waaraan muzikale medewerking -rdt verleend door het „Leon Sextet" uit Den Haag, o.l.v. de heer L. Gerritsen het jeugdkoor „Ex Animo", o.l.v. H. de Wolff. Dit jeugdkoor zal een romance uitvoeren, geïnspireerd op, hoe kan dat anders, de kapstiji „Romance". Verder wordt er cabaret gebracht, er worden herenkapsels gedemonstreerd, manne- zullen het een en ander op mode gebied vertonen, waarbij de dagcoiffures, die ze dragen de meeste aandacht be horen te trekken, en de op de wedstrijd bekroonde herencoiffures zal men ook kunnen bewonderen (of niet). In de als s aangekondigde finale zullen de dagkapsels in een „handomdraai" tot avondkapsels worden omgevormd. cordeonmuziek de stemming in te bren gen, door het spelen van' bekende melo dietjes. Dan was er het charmante zang duo Heelsbergen, waarvan het meest lief tallige gedeelte uitstekend geluiden kon imiteren en met haar partner duetten zong, zowel met een tenor- als met een sopraanstem. Als imitatie vonden we het erg knap. En wat onze Belgische clown Fransky presteerde met zijn hoeden, mis schien kunnen we beter zeggen: hoofd deksels. en met ballen was waarlijk niet gering. Een goede vondst was een verhaal tje over de Rembrandtherdenking, waarbjj men Rembrandt van zijn voet stuk op het naar hem genoemde plein liet komen en hem ook zjjn mening over de gang van zaken eens liet zeg gen. Dit programmapunt was een scherpere, puntiger tekst waard ge- De schetsjes werden goed gebracht. Ze hadden het voordeel, dat ze kort waren, en een aardig slot hadden. Begeleiding De ondergeschikte, maar toch zeer be langrijke functie van begeleider aan de vleugel vervulde Cas Rus uitstekend. Dat het volume wel eens erg groot was kon hij ook" niet helpen. Wanneer men met mi crofoons en versterkers gaat werken, krijgt men nu eenmaal van die oneven redige effecten. Dat het publiek de uitvoerenden met een krachtig applaus dankte, was niet te verwonderen. We willen deze groep graag eens terugzien. A. C. Vervolg stadsnieuws Leidse universiteit Bij Koninklijk Besluit is aan dr. P. Dul- lemeyer, wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse bij de algemene zoölogie aan de rijksuniversiteit te Leiden, opdracht ver leend om van 1 januari 1957 tot een nader te bepalen datum onderwijs te geven aan deze universiteit in de beschrijvende dierkunde, faculteit der wis- en natuur kunde. Bij beschikking van de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen zijn aan de rijksuniversiteit te Leiden be noemd voor het jaar 1957 tot wetenschap pelijk hoofdambtenaar bij de faculteit der rechtsgeleerdheid mevr. mr. M. A. Kakebeeke, thans wetenschappelijk hoofdambtenaar, de arts P. J. Kaiser tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst bij de afdeling studenten- zorg met ingang van 1 januari 1957 en voor, het tijdvak van 1 februari 1957 tot en met 31 januari 1958 de hoofdassistent E. A. del Prado tot wetenschappelijk hoofdambtenaar bij de röntgenologie. De ambassadeur van Pakistan in ons land, de Begum Liaquat Ali Khan heeft een bezoek ge bracht aan de rijksuniversiteit te Leiden. Zij werd in het uni versiteitsgebouw begroet door de president-curator, dr. J. E. Baron de Vos van Steenwijk en de rector-magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer. Na enige vertrekken van het universi teitsgebouw te hebben bezich tigd, begaf zij zich naar de uni versiteitsbibliotheek, waar zij welkom werd geheten door de directeur dr. A. Kessen, die haar inlichtingen verschafte over de betekenis en de werk wijze van de bibliotheek. Zij legde vooral belangstelling aan de dag voor de oosterse afdeling. Foto N. van der Horst. ]l 9 3 2 - 1 9 5 7 Op 1 maart 1957 vieren wij ons 25-jarig jubileum. Sedert een kwart eeuw leveren wi| jaarlijks aan miljoenen ver bruikers de beste rijsttafelproducten. Ondervindt Conimex kwaliteit wint' CONIMEX - BAARN Sinds 1932 alles voor de rijsttafel Tussen de bladzijden DE MACHINIST, EERLIJK SPEL VAN MENSEN PIETRO GERMI heeft als regisseur en als acteur een enorme opgave vol tooid, een opgave die hij zichzelf stelde. En dat was: een film te maken die meer is dan de verfilming van een geval, maar in de eigen filmtaal het leven van gewone mensen heeft vastgelegd. Zonder overbelichting, zonder romantisering, zonder kleuring, zonder schijn en zonder glamour. Het leven van het gezin van de machinist Andrea Marcocci heeft eigenlijk niets bij zonders en niets aantrekkelijks voor verfilming. Er zijn problemen, maar die zijn er in elk gezin. En vaak nog veel grotere. Een schokkend verhaal, sensationeel, is het dus niet', slechts het verhaal van een niet rijk gezin. Wat bepaalt nu eigenlijk de waarde Germi's filmwerk? Deze: dat hij in staat was in dit simpele verhaal de me tekenen, mensen zoals u en wij, de van alledag. In filmbeelden heeft hij de psyche gevangen, veel sterker eigenlijk dan woorden zouden kunnen. En Germi heeft dat zo eerlijk en zo eenvoudig daan, dat zelfs de meest ingewijde kritische geest op filmgebied, niet ir aan het medium film denkt. Na afloop kan hij wellicht eens namijmeren neo-realisme in de filmkunst spreken, maar dat is dan toch slechts een poging om er toch iets van te willen zeggen. Men kan deze film eigenlijk alleen i dergaan, of zelfs meespelen. Meespelen, ja, want dit is een ernstig i ontroerend en tragisch spel a ;n zoals een klein jongetje van een jaar of 7 het vertelt. Hier ligt de oorzaak de waarde: de eerlijke onbevangenheid 'an het kind trekt de proporties :nders en geeft daardoor een sterker reliëf aan de mensen. Het kinderoog ziet scherp en vaak caricaturaal, dus accen tuerend en in scherper reliëf. Het kind speelt met de groten mee, moet mee spelen en betrekt er iedereen in. Het kind ontdekt, onthult, verbindt en het kijkt alsof het zeggen wil: „Hoe moet ik nou?" Op dat moment gaat u meespelen, het kind, het ernstige spel van het leven met zijn problemen en zijn vreug den. Het spel van de vader en de zoon, want om hen beiden gaat het uiteindelijk. Marcocci is machinist op de sneltrein Mjlaan—Florence en zijn 7-jarig zoontje Sandro wacht hem altijd op bij het tion. Dat joch heeft zijn liefde, Want de oudste zoon Marcello is lui en heeft duis tere praktijken, terwijl zijn dochter Giu- lia een huwelijk zonder liefde heeft aan gegaan omdat ze nu eenmaal moest trou wen. Marcocci's vrouw Sara is de alles- opofferende moeder en echtgenote. Een ongeluk buiten zijn schuld bezorgt hem een terugplaatsing op een rangeer-loco- motief en dan komt de zelfonderschat- ting, het minderwaardigheidsgevoel, dat zich uit in drinken, veel drinken en in verbittering. Huwelijksmoeilijkheden van zijn dochter, een staking, de praktijken van zijn zoon, de mindere verdiensten, dit alles doet hem verdwalen. Maar dan is daar toch altijd nog die kleine Sandro, die hem terugbrengt en die hem een laatste vreugde bereidt. Marcocci heeft uitzicht gekregen: uitzicht op de hemel. Een schone en ontroerende film, een film die u niet loslaat en die ons tot de verzuchting brengt waren alle films maar zo eerlijk en zo groot van gedachten. Dan zou de filmkunst ook voor ons één der meest begeerde vormgevingen zijn. Een warm-menselijk verhaal i<n een liefdevol filmbeeld. Lido. (Ernstig spel t Morgen zal ik huilen TRIANON. De zelfbekentenis van ;n vrouw, de biecht van een alcoholiste. Maar ook een wegwijzer, een richting- aangever, een terugkeer uit „het rijk der schaduwen". Dat is het verhaal van de Amerikaanse actrice Lillian Roth, de eerlijke en gens opgeschroefde autobiografie nog jonge vrouw, die door haar der het toneel was opgedreven zucht en egoïsme van een moeder - dood van haar bruidegom moest i maken en zich verslingerde aan alcohol. Uit die hel keerde zij eerst op 30-jarige leeftijd terug, mede dank zij de organl- Een dokter nodig De zondagsdienst der huisartsen te Leiden wordt waargenomen door de dok ters Lahr, Schaeffer, Stoffers, Teeuwen en Gaasbeek. Bij geen gehoor 22222. Welke apotheek? Vandaag en vannacht zijn voor het klaarmaken van spoedrecepten geopend de apotheken Herdingh en Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502, Reyst, Steen straat 35, tel. 20136, en Oegstgeest, Wilhel- minapark 8, tel. 26274. Morgen is van 8 uur v.m. tot 12 uur n.m. alleen open de apo theek Reyst. Drie dansen van Turina. (KRO 19.10 uur) De Spaanse componist Joaquin Turina (18821949) kan men met recht de be langrijke opvolger van Manuél de Falla noemen. Zijn leven lang heeft Turina in alle denkbare vormen de Spaanse muziek en het Spaanse muziekleven gediend. Hij was componist, pedagoog, pianist, theo reticus, essayist en organisator. Ten aan zien van zijn composities kan men twee ankerplaatsen noemennl. Sevilla en An- dalusië. Zij hebben steeds de onderwer pen voor zijn werken gevormd. Turina studeerde in Sevilla, in Madrid en in Parijs, in welke laatste stad hij les kreeg in compositie van Vincent d'lndy en in pianospel van Alexander Moszkowsky. Ongetwijfeld is er soms wat Frans im pressionisme door zijn werk gekomen, maar men kan Turina toch wel als een puur nationaal componist bescho 1 die zich graag liet insplreri eigenlandse dansen. Zo hoort drie Andalusische dansen in e instrumentatie, nl. „Petenera' en „Zapateado". De uitvoering geschiedt na een Concerto Grosso van Vivaldi en een Pianoconcert van Mozart, door het Omroeporkest o.l.v. Henk Spruit. door de i brillante Hond T)E HOND kwam precies tot de schouder van het kleine meisje en daarom kon zij goed met hem spre ken. Voor de buitenstaander leek het gesprek misschien iets eenzijdig, maar zowel voor de hond als voor het meis je was het een sprankelende causerie. „Hoe kom je helemaal hier?", vroeg het meisje, en zij dacht aan de lastige draaideur, die de toegang tot het post kantoor vormt. De hond keek ge-, heimzlnndg, maar wilde kennelijk zijn geheim niet prijsgeven. Het meisje vond dit begrijpelijk en stapte op een ander onderwerp over. „Weet je baas, dat je hier bent?"; de hond trok zijn kop in rimpels en wederom begreep het meisje hem vol komen. Ze voelde, wat voor wroeging de hond moest voelen op dit ogenblik, omdat hij de verleiding niet had weten te weerstaan, en zij besloot hem te troosten. Met een royaal gebaar haalde zij 'n toffeetje uit haar mantelzakje. plukte het papiertje er af en hield de hond het snoepje voor. Een voor zichtige hap en het toffeetje was ver dwenen. „Zo, en nu moet je weer vlug naar huis toe"; aanmoedigend duwde het meisje tegen de hond aan en toen deze weinig geestdrift toonde om het bevel op te volgen, gaf zij hem be straffend een tikje op zijn snuit; Toen klonk er een kort, bijtend uit gesproken zinnetje door het postkan toor en verbaasd keek het meisje op. Om haar heen zag zij angstige ge zichten van mensen, die op veilige af stand naar haar en de hond keken. Ook de hond had de stem gehoord en gromde. Hij boog de kop en liep op de man toe. Met een enkele'greep deed deze hem aan een band en een zenuwachtige moeder rende op het meisje toe en nam haar in de armen. „Ze zeggen, dat die hond de vorige week nog een inbreker half aan stuk ken heeft gescheurd", vertelde de juf frouw aan haar belangstellende buur man tussen het kopen van drie post zegels door. Bladluis halen. De man verscheen enkele minu ten later op het podium en verkon digde vrolijk: „Goeie avond samen, hier is Japie." De aanwezigen trokken verbaasd hun wenkbrauwen op; 's mans naam scheen hun maar zeer matig te Inte resseren en toen Japie z\jn beide handen aan het oor hield om te horen hoe de zaal reageerde op zjjn „goeie avond", was dit gebaar in het geheel niet overdreven, want men kon een speld horen vallen. Op hetzelfde moment stond een an dere meneer op het podium van een ander zaaltje. „De bladluis leidt een geheel spe ciaal leven in de winter, dat bijzondere aspecten heeft", vertelde hfl, en vol ontzetting hoorde hij de oorverdo vende iachorkaan, die op deze weten schappelijke woorden volgde. Een beetje onzeker keek hij in het rond en begon dapper opnieuw: „Zoals ik al zei leidt de bladluis Verder kwam hij niet, want weer tril de de zaal van het plezier, en nu werd de goede man kwaad: „Ik zei, dat de bladluis," riep hij met stemverheffing, en toen zag hij het bestuur zitten. De voorzitter wreef zich de tranen uit de ogen en de secretaris weerde beschei den de hulde af. die hem te beurt viel; „Waar heb je hem op de kop getikt?" riep men hikkend uit de zaal. Het duurde vrij lang, voordat men de zaak helemaal in het reine had. Beide sprekers waren toen kwaad van hun podiums afgelopen en de besturen gingen zich toen verdiepen in de vraag, hoe die vergissing aan het sta tion had kunnen ontstaan. Kalkoen een goed idee? informeerde de stut en steun van een Alphense werker, die het personeelsblad van haar man aan een intensieve studie onderwierp. „Jansen heeft zo maar een kalkoen van vijf pond voor zijn ideetje gekregen." „Wat heb je nou aan een kal koen van vijf pond?", bromde de fantasieloze echtgenoot, „we zijn maar met zijn vieren". Ook nu bleek de man eéhter weer te weinig voorstellingsver mogen te hebben, want zijn gade ging uitleggen, dat het gezin de eerste dag alleen maar kalkoen met een beetje appelmoes zou eten. Ze kon dan haar vader en moeder ook uitnodigen en de vol gende dag zou het gezin ragout van de rest gebruiken. „Waarom moet je jouw ouders nou weer uitnodigen?" informeer de de man. „Je bent met mij ge trouwd en als je doorlopend bi? je vader en moeder wilt zijn, had je dat net zo goed niet kunnen doen." „Hè, Jan, doe niet zd flauw", weersprak de echtgenote, .„als we toch een kalkoen van vijf pond hébben, waarom kunnen mijn vader en moeder dan niet mee- eten?" Jan zag het niet in. Hij wilde 20 2ei hij de zondag zonder vreemden doorbrengen en die kal koen kwam toch wel op. „Vreemden?" informeerde zijn vrouw koel, „noem jij mijn ouders vreemden?" „Ik ben toch zeker niet met hèn getrouwd!" verkondigde de man, volkomen naar waarheid, maar zijn vrouw kon ditmaal niet de vereiste eensgezindheid opbren gen. „Eten we zondag kalkoen?" ju belde het dochtertje verrukt, toen zij binnenkwam op het moment, waarop haar moeder op onver bloemde wijze haar vader verweet een grote schrokop te zijn om een kalkoen van vijf pond helemaal alleen te willen verorberen. De vader deelde zijn dochtertje mede, dat het gezin zondag geen kalkoen zou eten, doch de manier, die hij voor deze uitleg koos, had pedagogen afkeurend het hoofd doen schudden. Het meisje bleek 't dan ook niet helemaal begrepen te hebben, want zij rende naar buiten en een uurtje later gonsde de buurt: „Bij Klaasen eten ze gewoon op zondag kalkoen; het moet een beest van negen kilo zijn, snap j ij nou, waar ze dat van doen?" Margarinepak begint te breken over de vraag waar dat later heen moet. Neen, leest u het goed, niet waar zij heen moeten, maar waf voor beroep er zal moeten wor den uitgeoefend om hef zo moodzafce- lijfce dagelijkse brood dn het altijd grage keelgat te kunnen laten glijden. Onze zoon van vier is daar ook ai mee bezig. In onze eigen jeugd be wogen onze wensen zich, als we het ons allemaal nog goed herinneren, tussen de niet zover uiteenlopende pblen tramconducteur of dito op de Maar deze jongeman richt zijn ver langende oogjes naar veel wijder ver ten. Hij kan onmogelijk op de hoogte geweest zijn van de slagzin, waarmee de Amerikaanse marine jongelieden tot dienstneming trachten te bewegen, „Join the Navy and see the world". Maar tochtooh is hij buitenge woon gefascineerd door plaatjes. netjes op rij "JAT WORDT EEN avond", dachten we v :n we beroepshalve een zaal bctra- wachting op een wetenschappelijke uiteenzetting over „de bladluis in wintertijd" zaten te wachten. Dc mensen in de zaal schenen echter wel wat in het onderwerp te zien, want met strenge deskundige gezichten staarden ze voor zich uit en bogen zich zo nu en dan met bekommerd ge laat naar elkaar over. De voorzitter zei vervolgens, dat hij blij was met de opkomst en dat hem de vertraging van dc spreker speet. Aan dit leed, zo deelde hjj mede, werd ech ter een eind gemaakt, want een taxi was naar het station om hem op te „Moeder en kind" (Wolkers) „Het gezin" (Cor Hund) op een of andere oojilogsboder aangetreden. Daar kan hij manuien lang verlekkerd naar staan kijken. En gasteren kwam dan uit zijn vier jarige mond het vaste besluit: „Later, als ik groot ben, trek ik een marga rinepak aan en breng ik voor mammie een naaimachine uit Italië mee". Zo wist hij op ongekunstelde wijze re dactionele advertentieruimte in de krant tot één ondeelbaar geheel te verenigen. Het verschil tussen marine en margarine was hem nog niet erg duidelijk, maar alia, het verstand komt met de jaren, zegt men Beelden jQE GEMEENTE LEIDEN heeft twee beelden aangekocht. „Moeder en kind" van de Amsterdamse beeldhou wer Jan Wolkers en „Het gezin" van diens collega Cor Hund. We schreven er donderdag al over. Het beeld van Hund is klaar, dat van Wolkers is alleen nog maar in gips uit gevoerd. Dit gipsmodel staat in de La kenhal. Als bjj dc Rijnlandsche Brons- gieterij aan dc Uiterstcgracht, één van de twee bronsgictcrjjcn die ons |and telt, het werk aan enkele bevrijdings monumenten voor verschillende steden is afgelopen, kan ook het beeld van Wolkers worden gegoten. De heer J. E. Stöxcn, directeur van dc Rijnlandsche Bronsgietcrij, denkt dat het werk aan de bevrijdingsmonumenten nog wel "n paar weken zal aanlopen. Zodra het klaar is kan men voor de beelden een plaats zoeken in ons stads beeld. Dat er ongetwijfeld door zal worden verfraaid. satie Alcoholics Anonymus. En daarna kwam haar getuigenis, ook 'n de wereld vajn het amusement waar alcohol vaak een zo belangrijke rol speelt. Lillian Roth schreef het boek „I'll cry tomorrow" en het as een best-seller ge worden. Ook in ons land. Juist dezer da gen kwam bij de uitgeverij de 6e druk uit in de vertaling van Paul Nijhuis. Met Hollandse nuchterheid zij1" we zo gauw geneigd dit alles een echte Amerikaanse reclame te noemen. Akkoord, noem het reclame, maar dan van de goede soort. En deze reclame kan heel wat goeds teweeg brengen, deze reclame kan opbouwen, deze reclame is heel wat positiever dan de hele Amerikaanse show-business, waarnaar men wel graag kijkt en die stinkt naar geestelijke ontbinding. Daarom willen we geen kwaad woord zeggen van de film „Morgen zal ik hui len", die gemaakt werd naar het boek van Lillian Roth. Daarom zouden we hen, die nog niet weten waartoe drankzucht kan leiden, kunnen opwekken deze „re clame" te gaan zien, deze realistische openhartigheid op zich te laten inwerken en te beseffen, dat het niet alleen de. drankzucht is dn de Amerikaanse samen leving (en in elke samenleving), maar ook de sfeer van opgeverfde en gedemo raliseerde show. Die show maakt men ook mee in de film, ook het lallen van de beschonken actrice. Maar ook de uit redding, het positieve vooruittreden om een boodschap te brengen, in de weten schap hierin door God te worden gehol pen. De film heeft zich natuurlijk van andere middelen moeten bedienen dan het boek. Maar vergeef enkele zuiver fil mische accenten, omdat ze alleen maar de „reclame" versterken, de goede re clame dan. (Eerlijke autobiografie.) Met dieven vangt men dieven Casino De film, die deze week In Casino draait, heeft een historische ach tergrond gekregen, toen de hoofdrol speelster Grace Kelly In Monaco prinses Gracia werd. Op het witte doek ds prinses Gracia echter nog Grace Kelly en zij maakt als rijke Amerikaanse kennis met een man, die wordt verdacht van geraffineerde juwelendiefstailen. De man Cary Grant heeft weliswaar geen brandschoon verleden, maar omdat hij de diefstallen niet heeft gepleegd, gaat hij voor privé- deteetive spelen om de ware dader te ontmaskeren. Natuurlijk lukt hem dit en ook op een ander gebied haalt hij een roemvolle overwinning; de zegepalm wordt hem door Grace op de slapen gedrukt. Sprankelend van kleuren te de film een hartverwarmend evenement. Met goedgekozen detailopnamen worden de climaxen bereikt. De natuuropnamen in Zuid-Frankrijk brengen niet alleen het Amerikaanse meisje, maar ook de bioscoopbezoekers in verrukking en een niet te goedkope humor verlicht de spanning. (Een film, die (ongetwijfeld) mensen vangt.) De zondares Luxor - Deze Duitse film van regis seur Willy Forst laat weinig indruk na. Noch het met een merkwaardig toeval opgedoft verhaal, nooh de filmische wijze, waarop het wordt verteld, noch de regie is op bijzonder niveau gekomen. De ver teltrant is door een overdadige toepas sing van de flashback zelfs van dien aard, dat een kregelig gevoel hier en daar niet valt te onderdrukken. Hilde- gard Knef en Gustav Pröhllioh delven hun beste acteertalenten op, maar hebben en dat moet aan de regie te wijten zijn niets gecreëerd, waarvan men nog veel later zegt, dat het goed was. Het is allemaal wat vlak, 'goedkoop, senti menteel. Men heeft van het onderwerp kennelijk iets willen maken, maar men heeft de uitwerking te sterk aangezet en zo maakt „De zondares", die men om de titel beslist niet behoeft te gaan zien, een matte indruk. Een aan lager wal geraakt schilder wordt door een barmeisje geadopteerd. In haar woning opgenomen en met suc ces aangespoord tot werken, maar de opleving van zijn artistieke bezigheid ligt vanaf het begin onder de doem van drei gende blindheid ten gevolge van een her sentumor. Een operatie heeft slechts tij delijk succes. En zij verliest hem ten slotte. Hij verliest de moed en beneemt zich het leven. Na een periode van geluk, weinig overtuigend wordt weerge geven. (Goed gegeven, vlak. mat uitgewerkt.) Ik vecht voor geld REX. Ach. voor geld werkt ieder- ;n in zijn leven, maar de manier waar op Robert Stack het doet in deze film, typisch Hollywood en dus zo ty pisch onnatuurlijk dat wij grinnikend het theater verlieten. strijd tussen de noordelijke en de zuidelijke staten van Amerika geeft slappe houding van een der zuider lingen aanleiding tot gevechten, waarin (rote en minder grote figuren uit de revol verromantiek elkaar trach ten te doden. dit alles loopt een jongetje dat ehte Marcellino lacht en huilt. Dat hij ook al zo goed met een revolver kan omspringen tekent de mentaliteit van de film. De romantiek bereikt aan het ■ind het hoogtepunt omdat er dan geen touw meer aan vast te knopen ts. (Typisch Hollywooddus. Feestavond. De Ploeg In een goed bezet Antoniusclubhuis hield de personeelsvereniging van de Leidsche Onderwijsinstellingen haar alge vergadering, waaraan een cabaret- elling was verbonden. De conferen- n sneldichter Arie Westgeest wist spoedig voor een vrolijke stemming te zorgen terwijl Geraldini met zijn goochel kunst, telepathie en muzikale keuken ook ;s oogstte. De muzikale omlijs- in goede handen bij Jan de zijn Aloa-Hawaiians en Double X Rangers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3