Motorfiets is slachtoffer van opkomst scooter en brommer Goed staal van samenwerking der omroeporganisaties Bij stijging van inkomen meer verteringen buitenshuis Bij bromfiets: comfort en trekkracht voorop Wat is nu een auto en wat een scootmobiel? Ook ontwikkeling, ontspanning en opleiding vergen meer NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 195? Dorado voor het lederen volkin Amsterdam (Van onze verkeersredacteur) VANDAAG opende de 38ste RAI-tentoonstelling, en vandaag nam het „lederen volk" dit grote gebouw in bezit, met een eigen luidruchtig heid en een eigen jargon onder het plafond, waar de vaktermen van de be drijfswagententoonstelling nog vaagjes moeten naklinken. Het lederen volk is de in drommen opkomende massa, die zich voor motoren, brommers en scooters interesseert en de vaktermen zijn: swing-arm, telescoop, buddy-seat, camshaft en cardan. En op dat punt zal de 38ste RAI-tentoonstelling hen zeker niet teleur stellen: het wemelt er van de technische snufjes, die de kenner en de proever moeten doen watertanden. En misschien zal het zó druk, en zal de discussie zó geanimeerd zijn, dat de bezoeker iets ontgaat, wat wij op de stille dag voor de opening voor u hebben opgetekent: de brommer en de scooter zijn niet alleen op de weg, maar ook in de RAI, druk bezig de motorfiets te verdringen. Plaagt eigen schuld het meest...? En de motorfietsen, die hier werkelijk rondom in brommers en scooters gevat staan, worden waarschijnlijk het meest geplaagd door de eigen schuld Want de motor-sector op de RAI heeft een ge vaarlijke vijand binnen de muren ge haald: de stand van de Veteranen Mo toren Club Nederland, die enkele oude beestjes van leden tentoonstelt. En die oude motoren in geboortejaar variërend van 1910 tot 1923 houden de hedendaagse motorfabrikanten een wre de spiegel voor. Want als ergens de kreet, die zegt, dat er onder de zon weinig is. dat nieuw genoemd mag worden, waar heid bevat dan is het op stand 47 van de RAI. met een bezoek waaraan eigen- Spaak te optimistisch Europese rifhrkt nog niet zeker De aankondiging van de Belgische mi nister van buitenlandse zaken Spaak, dat het verdrag van Euratom en de Europese Markt waarschijnlijk op 9 maart in Rome ondertekend zou worden, schijnt wel wat optimistisch geweest te zijn. Het is be kend, dat het Spaaks hartewens is, nog voor zijn vertrek naar de NAVO de Euro pese verdragen in kannen en kruiken te hebben. Maar of deze wens in vervulling zal gaan, is nog twijfelachtig. Reeds is bekend, dat de Britse premier Macmillan voor 9 maart een bespreking in Parijs met Mollet heeft vastgesteld. Niet de Europese verdragen maar de Ameri kaanse reis der staatslieden zal daar be handeld worden. Vandaag zijn de zes leiders van de deelnemende landen te Brussel bijeen om de tekst van de verdragen volgens de Parijse besprekingen bij te schaven. Hier bij zullen de opneming van de overzeese gebieden, het buitentarief en de landbouw de hoofdpunten zijn. Over het eerste zullen binnenkort be sprekingen worden gevoerd met Enge land, daar de Britse regering hiertegen bezwaren heeft aangevoerd en heeft aan gekondigd in de Gatt deze bezwaren te berde te zullen brengen. Ook Brazilië heeft in verband met zijn koffie-export het plan bij de Gatt te protesteren. Sparta is een motorenfabriek, waar Nederland trots op kan zijn. Mooi van lijn, robuust en aantrekkelijk is deze 250cc Tyin die 15 pk geeft, 150 kilo weegt en 1995,- kost. Stand 44: de nieuwe NSU Maxi. klei- broertje van de Max. met een 175 cc motor. Stand 42: Victoria Peggi scooter met elektromagnetische schakeling. BROMFIETSEN Bü de bromfietsen ligt het accent an ders. Men heeft nu eenmaal te rekenen de maximum-snelheid van 40 km/u, an kracht geworden is. en ook met de bepaling, dat met ingang van morgen snellere brommers mogen worden afgeleverd. Prestatie-verbetering op dit gebied is dus uitsluitend een verbetering de accelaratie en de trekkracht. Dat houdt voor heel wat op toeren gecon grueerde motortjes in, dat er met min- ler toeren, maar met meer koppel (dat s, populair gezegd: trekkracht op lagere toeren) gewerkt moet worden. De brom fietsen zjjn daardoor rustiger, robuuster veiliger geworden. Er is bijna geen bromfiets, die niet voor vee berijders is ingericht, en er is bijna geen bromfiets, die nog op een gewone trapfiets lijkt. Beplating, beenbescher ming, windschermen, voetsteunen, een carrosserieën van plaatstaal in plaats van frames de bromfiets gaat meer en meer ontwikkelen tot het tweepersoons vervoermiddel, zogezegd, de motorfiets zonder rijbewijs. Die inrichting voor twee berijders maakt de brom-tandem in zekere zin overbodig; op de RAI is dan ook nog maar één bromtandem te zien, en wel op stand 15 van Eysink. De drang naar raffinement bij deze lichtste motor- tweewielers is ook op het technische vlak merkbaar: Mobylette komt zelfs met een automatische gangwissel (stand 62), Mos quito (stand 8) met een automatische kop peling, Pluvier (stand 55) met een brom fiets met DKW-motor en drie ver snellingen, verschillende merken hebben dubbele achtervering (één voor de stuur- één voor de duo-passagier) en heel wat bromfietsen zijn in feite „bromscoo- geworden. De prijzen lopen enorm uiteen. 700 k 800 gulden is geen zeldzaam heid, en als goedkoopste en naar onze ning meest reële „fiets met hulpmotor" constructie en bediening is er nog steeds de pionier Solex voor 349 gulden SCOOTERS lük iedere RAI-kijker zijn rondgang moest beginnen. Cardanassen, viercilin- ders, verende vorken, kopkleppen. i ters, automatische overbrengingen- zelfs bromfietsenze werden in het begin van deze eeuw gebouwdt COMFORT/LUXE En als men na aandachtige bestu dering van wat stand 47 te bieden heeft, de rest van de RAI eens wandelt, komt men de details vai veteranen steeds weer tegen in de moderne motorfiets. Er is één groot verschil: de veteranen zijn eerlijk, lijker dan de motoren van vandaag, die constructiedetails en bedienings organen omkleden en verhullen. En het andere verschil valt meer in het voordeel van de hedendaagse twee- wieler: er is nu ten minste redelijke aandacht besteed aan comfort en uiterlijk. Goed nieuws is de nieuwe Triumph 350 cc twin op stand 61 van Stokvis een geheel nieuwe machine van conservatief Engelse opzet, die de liefhebbers van een pittige, levendige machine zeker welkom zal zijn. Nieuw is ook bij DKW (stand 59 van Hart Nibbrig en Greeve) de „Voll- sohwing"-serie, die zowel voor als ach ter veert op scharnierende vorken mei telescopisch opgebouwde veer-elementen. Het verdere nieuws op motorrijwiel en scooter-gebied laten we hier kort vol gen: Stand 1: de zwaarste scooter, de 250 cc Maicolette (140 kg, 1975) en de Royal Enfield 250 cc „Crusador". Stand 11: de Bi tri 200 cc-scooter met aluminium- carrosserie. een produkt van de Nederl. Scooterfabriek in Dokkum (ƒ1695). Stand 56: de Oosteuropese MZ 250 cc met nieu we voorvering Stand 58: de Jawa ..Pio nier'!, een motorrijwiel van50 cc! (binnenkort leverbaar). Stand 61: Harley Davidson 900 cc V-2, Harley Davidson 1200 cc. de duurste (ƒ6800) en zwaarste motor van de tentoonstelling, en de Ve- locette 200 cc-boxer. nu met luchtkoeling Stand 63: een nieuwe Horex. namelijk de Rebell met 100 cc. Op die stand ook de nieuwe Guzzi Lodola. 175 cc. liefhebbers een prachtmotor! Op stand 70 een ander raspaardje: de 175 cc Gilera NIEUWS VAN EN VOOR LISSE Jaarvergadering Chr Geref. jeugd De jeugdverenigingen van de Chr. Ge- ref Kerk zijn in het afgelopen jaar tot één vereniging samengevoegd en bestaan nu onder de nieuwe naam „Onderzoekt de Schriften". Gisteravond werd in het kerkgebouw de feestelijke jaarvergade ring van deze vereniging gehouden. Ds. Eerland sprak een inleidend woord waarin hij wees op de ernst van dit leven De Bijbel moet ook presoonlijk worden gelezen. Onder 261 jongens in militaire dienst waren er 15 die regelmatig de Bij bel lazen. De persoonlijke omgang met de Bijbel is voor het geloofsleven een onmisbare factor. De secretaresse merkte op, dat de fusie uitstekend is bevallen. Met lust en ijver wordt aan het verenigingsleven deelge- Mej. N. van Rijssel verzorgde een inlei ding over de rij der geloofshelden uit Hebr. 11. Verder stonden op het program ma declamatie, zang en het declamotorlum „De ere Gods in de natuur", alsmede een wedstrijd. Ouderling Van 't Voort sprak namens de kerkeraad woorden van ge lukwens. Gunning 49 woningen De bouw van de 49 woningen in het plan Meer en Duin is voor de som van 710.000 opgedragen aan de firma P. J- Langeveld. LEIDERDORP Feestprogramma voor 29 en 30 april Het comité Koninginnedag 1957 heeft voor de viering van de verjaardag Hare Majesteit de Koningin het volgende programma opgesteld: Maandag 29 april: taptoe, vaandelgroet aan de burgemeester door alle plaatselijkf verenigingen. Dinsdag 30 april: 's morgens aubad< door de schoolkinderen, gevolgd dooi feestvoorstellingen in dorpshuis cn Irene ronde van Leiderdorp, 's middags hin- dernisrit voor auto's, voetbal- en korfbal wedstrijd, 's avonds koppelwedstrijd prijsuitreiking en hosconcert. Bij de scooters blijft de een voor de ander ook niet achter met techni sche verfijningen en constructieve vondsten. Wie had bij het verschijnen van die eerste „motor-autopeds" na de oorlog kunnen denken, dat die dingen zich nog eens zouden gaan ontwikke len tot „auto's op twee wielen", me elektrische starters, zelfdragende car rosserieën, 250 cc motoren en kleuren combinaties als de duurste Ameri kaanse automobielen? Het nieuws in deze sector is in het kort als volgt: de beplating blijkt een belang rijke en niet weg te denken onderdeel :e zijn geworden zo heeft Lambretta n het afgelopen jaar maar tien standaard modellen, zónder beplating dus. verkocht, n vindt men bij de andere merken deze mgecarrosseerde scooters In het geheel De elektrische starter is voor verschil lende merken een heel gewone zaak. en de vering, de wegligging en het comfort fan zitplaats en bediening schrijden iteéds verder voort. Aan tweewielers is'er dus ruime keus. ook al, omdat de categorieën niet meer treng te scheiden zijn. De nieuwe Jawa „Pionier" bijvoorbeeld, is naar uiterlijk motorfiets, met voetsteunen etc., maar heeft een bromfietsmotor van 50 cc. En kele andere „ultra-lichte motorrijwielen" zijn in feite uit hun krachten gegroeide bromfietsen, en vele zware bromfietsen zijn in feite lichte motorrijwielen met pedalen Ook het onderscheid tussen scooter en motorfiets vervaagd (er zijn veel moto ren met beplating en veel scooters me! grote wielen en sterke motoren), en om het geheel nog even ingewikkeld te ma ken, zijn sommige bromfietsen meer 'cooter dan bromfiets. Tot slot nog dit: voor de snelheids enthousiast zijn er een paar aardige dingen te zien: de NSU record-brom fiets met stroomlijnomhulsel, die een gangetje van196 km per uur haalde, een CZ-racer, enkele andere racers en kampioen-brommers. Personalia W. Boissevain, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2e klasse, is be noemd tot gezant in Cuba, Dominica en Haiti. H. W. Offers, officier van rijkspolitie le klasse en districtscommandant in Doe- tinchem, is benoemd tot politie in Utrecht, als opvolger missaris W. Faber. Dit Italiaans-aandoende sport- wagentje is eenscootmobiel. Het is de Sportcoupé van Gog- gomobil, die voor 4975,- uw eigendom is. Voer coaster Jan in geveegde route? De kapitein van het motorschip Jan dat zaterdag bij Ameland op een mijn liep, heeft de mening van de Marinevoorlich tingsdienst dat het schip buiten de ge veegde route heeft gevaren, toen het on geluk gebeurde, met stelligheid tegenge sproken. Volgens de kapitein, de heer L. Bergsma te Harlingen, zou het schip na dat het op de mijn was gelopen door stroom en wind drie-en-een-halve mijl uit de koers zijn geraakt. Dr. ir. den Hollander met pensioen De president-directeur van de Neder landse Spoorwegen, dr. ir. F. Q. den Hol lander hoopt op 31 mei van het volgende jaar de 65-jarige leeftijd te bereiken. Hoewel hij dan pensioengerechtigd is is het niet onmogelijk dat dr. ir. Den Hollander nog enige tijd zijn functie zal blijven vervullen. Een beslissing hierom trent is nog niet genomen EEN DER PROBLEMEN OP DE RAI: i DE VRAAG, waar no precies de grens ligt tussen de kleine auto en de scoot mobiel of, als u wilt, de auto-scooter is niet alleen van theoretisch belang. Want het antwoord op deze vraag zal uitmaken, welke voertuigen er op een motor- fietsen-RAI en welke er op een automobielen-RAI thuishoren. De RAI trok onlangs de grens: 400 kilo, en alles wat zwaarder was. mocht op deze 38ste RAI niet komen, ongeacht het aantal wielen en de krachtbron. En nu staan de vier „onder de 400-ers" dan op de motorfietsen-RAI: de Goggomobil, de BMW-Isetta, de Heinkel en de Bambino. Maar én Goggo én Bambino brengen naast hun gewone modellen, een luxe, „sport-model" en daarvan zegt iedereen: „Hé, maar dat heeft niets meer met scooters te maken En daar heeft men gelijk in; de G o g- omobil Sport Coupé is in alles •n klein autootje geworden, ook al om dat de transmissie een ultra-modern auto- kenmerk heeft: de wisselbak is elektro magnetisch, pre-selectief. Dat dure woord betekent zoveel als dat je de versnelling al kunt inschakelen vóór je hem nodig hebt. Is het moment van schakelen ge komen. dan volstaat een licht intrappen DKW „Hummel" bromfiets is een goed voorbeeld van uiterlijke elegance en inner lijke verfijning, wélk proces bij vrijwiél alle bromfietsen op de RAI te zien is. de koppeling de schakelma- Die Goggomobil Sport Coupé is een lief wagentje. De carrosserie is van een mooie lijn, en de gehele creatie kan men eigen lijk vergelijken met de Volkswagen-Ghia. De prijs van de Goggo ligt dicht tegen de 5000 gulden aan en als u dat be drag over hebt voor een uiterst kleine, maar ook uiterst charmante lilliputter, liever dan er bijv. een Volkswagen-Stan daard. een kleine Renault, een kleine Citroën 2CV. een Lloyd voor te kopen, wel, dan moet u eens op stand 63 gaan kijken 1 Bambino pakte het anders aan: een Nederlandse fabriek maakte voor dit drie- wielertje een plastic roadster-carrosserie van aantrekkelijke lijn. De prijs van dit open tweezittertje valt ons bijzonder mee. en de goedkoopte van de fiberglas- plastic koets zal daartoe wel een belang rijk steentje hebben bijgedragen 2995. compleet. De I s e 11 a, hier eerst origineel met tweetactmotor verkocht, is nu hier, zoals zij in Duitsland door BMW werd geli- censeerd, namelijk met een 250 of 300 cc kopklepmotor (uit de motorfietsenpro- duktie) en die twee typen kosten resp. 2975 en ƒ3250. De Heinkel, die in opbouw veel op de Isetta lijkt, is te koop met drie wie len (motorrijbewijs) en vier wielen (auto- rijbewijs). Mocht bij die vierwieler een van de dicht bij elkaar staande achter- wieltjes een lekke band krijgen, wel dan kunt u dat wiel gerust afnemen en op drie wielen verder rijdenDe motor hier een viertakt van 10 pk, en de prjjs is ƒ3: Tien jaar Nederlandse radiounie Principiële opbouiv van de programma's onaangetast Er IS WAARLIJK wel reden, aandacht te besteden aan het tienjarig be staan van de Nederlandse Radio Unie, want hier hebben wij te doen met een staaltje van uitnemende samenwerking, die goede vruchten heeft afgeworpen. In een klein land als het onze zou een radio-apparaat, ge vormd door vier grote en een kleinere omroeporganisatie, alle met eigen technische diensten en besloten dómeinen, wel wat topzwaar zijn. Daarom getuigt het van juist inzicht dat de verschillende omroeporga nisaties op 1 maart 1947 besloten, alles wat niet heeft te maken met de geestelijke instelling, die de programma's kenmerkt, als het ware in één grote pot te doen en alle ter beschikking te stellen. Al vóór de oorlog hadden de omroep verenigingen een Centraal bureau voor de omroep gesticht en zodra mèt de Duit se overheersing de beruchte omroep ver dween, legde men een federatieve band tussen de zich herstellende verenigingen Het bracht teleurstelling, dat de over heid na de bevrijding Radio Herrijzend Nederland instelde en het particulier Conclusie van budgetonderzoek (Van een onzer redacteuren) IS HET NU WEL WAAR, dat juist in arbeiderskringen zoveel bromfietsen worden gevonden? Dat is een van de vele vragen waarop men in het eerste deel van serie C der publikaties over het Nationaal butgetonderzoek een antwoord kan vinden. En het blijkt, dat het nogal meevalt. In de lagere klassen zo blijkt duidelijk is er maar weinig geld beschikbaar voor soms toch noodzakelijke vervoermiddelen. Er zijn in het rapport echter interessanter cijfers te vinden. Het blijkt bijvoorbeeld, dat het Inko menspercentage. dat aan voeding wordt uitgegeven in de laagste inkomensgroep 35 bedraagt, en met stijgen van het in komen daalt tot beneden de 20 procent. Huishuur, verwarming en verlichting vertonen eenzelfde tendens. Dit houdt overigens niet in, dat de financieel draag- krachtiger groepen ook feitelijk minder uitgeven aan deze posten; het gaat slechts om percentages. Merkwaardig is het verloop ten aan zien van de posten kleding en schoeisel. Aanvankelijk neemt het percentage toe, maar bü de inkomens van 7000 per jaar bereikt het z(jn maximum cn loopt daarna terug. Simpeler is het met ontwikkeling, ont- wikkelink, ontspanning en opleiding, Bi.: alle Inkomensgroepen ziet men 'n stijgend' lijn. Het ruimere budget komt kennelijk vooi >en belangrijk deel hieraan ten goede. Ook de post verteringen buitenshuis neemt met het stijgen van het inkomen belangrijk toe, zelfs van ongeveer vijf tot circa vijftien procent. In de levensmidde lensector zijn de verschillen iets minder duidelijk. Voor een aaintal belangrijke consumptiegoederen zoals brood, gebak, peulvruchten, suiker, andere kruideniers waren, snoep, melk. oliën, vetten en aard appelen, is er van een procentuele da ling sprake; voor andere artikelen, zoals vlees, vleeswaren en groenten is er, al thans in de lagere groepen, praktisch van geen verandering sprake. Groot en klein Tijdens het onderzoek heeft men ook aandacht besteed aan de verschillen in koopgewoonten tussen de in grootte van elkaar afwijkende gezinnen. Zoals men oegrijpt, zijn de uitgaven, die rechtstreek: met de gezinsgrootte te paaken hebben, zo als die voor voeding, kleding en schoeisel van de grote gezinnen vrijwel over d- gehele linie hoger dan die van de kleine. Wel wordt het verschil met het toenemen van het inkomen steeds kleiner en bij de categorie kleding en schoeisel is er in de hoogste in komensgroep zelfs een omgekeerde tendens waar te nemen. De klasse ontspanning en ontwikkeling vertoont een enigszins onregelmatig ver loop. Bij de lage inkomens is het per centage voor de kleine gezinnen het hoogst. Bij toenemend inkomen keert deze verhouding echter geleidelijk om. Bij de allerhoogste inkomensgroep is er echter opnieuw een omkeer te constateren. West en zuid Daar bij het onderzoek de steden Am- sebrdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Eind hoven en Tilburg zijn betrokken (het on derzoek werd in samenwerking met het C.B.S. verricht door de gemeentelijk bu reaus voor statistiek van deze gemeenten) kon men ook de bestedingsgewoonten der westelijke en zuidelijke steden vergelij ken. Het bleek, dat de verschillen niet bijzonder groot zijn. Voor de twee laagste inkomensgroepen waarvan een vergelij king is gemaakt, zijn de afwijkingen uiterst miniem. Toch zijn er wel enkele verschillen. In het westen wordt meer uitgege ven aan fruit, in het zuiden zijn de bedragen die aan vlees en aan roken worden besteed iets hoger. In het westen gaat meer geld aan huur heen, waaraan het hogere huurpeil uiteraard niet vreemd is. Merkwaar dig is ten slotte, dat de post verzeke ringen in het zuiden hoger is dan in net westen. initiatief kwam in verzet daartegen. Ook de stichting Radio-Nederland in over gangstijd bracht geen oplossing en zo ge raakte men ten slotte tot betere overeen stemming: de van oudsher bestaande om roeporganisaties namen hun plaats weer in en de Ned. Radio Unie werd geboren. Deze samenwerking uit zich voorna melijk in de opbouw van één gezamenlijk technisch apparaat, met de staf van per soneel, welke hiervoor nodig is. Zo sticht te de N.R.U. niet alleen een gemeenschap pelijk wagenpark, maar ook één muziek bibliotheek, één discotheek, één labora torium voor het bijhouden van buiten landse vorderingen op radiogebied, enz. Goede opbouiv Alle technici z\jn dus in dienst bij de N.R.U. en niet bij een of andere omroep organisatie, ook al wordt er zeker wel rekening mee gehouden, welke leden van de technische dienst bepaalde principiële programma's helpen verzorgen. Er werd nog meer opgebouwd: enige orkesten, in totaal 360 musici, zoals het Radio filharmonisch orkest, het Omroep orkest, het Metropole en het Promenade- orkest, kwamen in dienst van de N.R.U. en spelen dus voor alle omroepen. Er werd een gemeenschappelijke hoorspel kern van 3040 leden gevormd, er wer den gezamenlijke programma's ingesteld. Maar ook alle studioruimte kwam onder beleid van de N.R.U. te staan en zo kan thans, via deze leiding elke omroep als het ware over alle studio's beschikken De afdeling „studio-indeling" beslist, welke omroep in een bepaalde ruimte zal werken. Zo speelt bijv. het Radio-filharmonisch orkest altijd in de K.R.O.-studio, ook al 1 uitzending v geldt het e omroep. Men moet dus de N.R.U. zien als een neutrale instelling, die alles wat niet met de principiële opbouw van de program ma's heeft te maken, naar hehoefte ver deelt. In feite echter Is deze „neutrale In stantie", die tevoren alle programma's ter inzage krijgt, bestudeert en eventuele „dubbels" tracht te voorkomen, een kwestie van samenwerking en onderling overleg. Het bestuur wordt nl. gevormd door topfiguren van de omroepverenigin gen, t.w. twee vertegenwoordigers van de vier grote en één van de kleinere or ganisatie. Weinig verandering Een bewijs voor het welslagen van deze coördinatie is wel, dat in de samenstelling van het bestuur noch in het beleid gedu rende deze tien jaren veel is veranderd. Door herverkiezing is prof. dr. J. B. Kors O.P. (k.R.O.) nog altijd voorzitter en de heer J. W. Lebon (Vara) secretaris. De directeuren van de vier grote omroepen fungeren als commissarissen resp. vo.or de technische afdeling, de programma's, de financieel-economische kwesties en de personeelszaken. AI deze bemoeienissen met elkan ders werk beroven de verschillende omroepverenigingen echter geenszins van hun autonomie inzake de pro- grammasamenstelling, hierin zijn zij volkomen vrij. Voor de verzorging van hun programma's hebben zij ook eigen personeel in dienst. Wel worden de salarissen weer gere geld volgens gemeenschappelijke C.A.O. en lopen de sociale voorzieningen parallel. Er zijn ook bindende afspraken voor honoraria aan losse medewerkers, zodat er op financieel gebied geen kramptöe- standen kunnen ontstaan. Deze vorm van samenwerking heeft mede bewerkstelligd, dat het Nederlandse radio-apparaat als geheel het nu kan op nemen tegen het buitenland en zonder sanering van de uitgebreide, zeer kost bare, technische dienst en alles wat daar mee samenhangt zou dat om financiële redenen veel te moeilijk zijn. Ideaal zou het pas zyn, zo verzekerde men ons van N.R.U.-züde, wanneer de droom: een algemene radiocity, werkeltfc- heid kon worden. Dat zou echter miljoe nen kosten en daarom kan men nu beter voortgaan met telkens reeds bestaande gebouwen nit te breiden en te verbeteren. ALLES WAT U NODIG HEBT OM COMFORTABEL TE KAMPEREN tentoonstelling Camping 1957", en iedereen die wel eens gekampeerd heeft, en iedereen, die „wel eens met de gedachte heeft ge speeld", zal daar een ge- noegelijk uurtje kunnen zoekbrengen. Daar, in de zij-hall van het RAl-ge- bouw, is namelijk alles bijeengebracht, wat er op het gebied van kamperen de afdeling kampeerwa gens (caravans) z\jn uiter aard de spectaculairste, en Dat moet U gaan zien vooral op dit laatste ge bied is er een keur van luxueuze tot simpele kaïn wagens te zien. Vooral caravanliefhebbers kun nen hier hun hart op halen. Ook de afdeling tóe- behoren zal genoeg be langstelling trekken. De nieuwste butagas-com- foortjes, stoeltjes, bootjes, eetgerei en opvouw-speel- ligt er op de stands. En als er voor één tentoon stelling geldt, dat wij, in plaats van haar te be schrijven, zeggen: dat moet u gaan zien dan is het wel voor „Camping 1957",

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7