Breedvoerige discussie over naamgeving Parklaan Italiaans geschoeid Frans orekleed en Atletiek blijkt op behoorlijk peil te staan Chr. .J. Minnee nam afscheid gemeentespaarbank van ME UWE LE1DSCHE COURANT 6 DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Gemeenteraad van Katwijk Korte gedeelte zcd voortaan Duinoord heten 1^" ATWIJKS GEMEENTERAAD heeft gisteravond een uur nodig gehad om een beslissing te nemen over de naamgeving van de Parklaan. Vele leden begonnen hun betoog met de opmerking, dat de kwestie toch eigen lijk te kinderachtig is om erover te spreken, maar omdat het voor de be woners van de beide gedeelten van de Parklaan natuurlijk wel belangrijk was, bleek het noodzakelijk ernstig op de zaak in te gaan. Het slot w dat drie stemmingen nodig waren om tot een uitspraak te komen. Het gedeelte tussen Driepiassen weg en Annastraat zal Parklaan blijven heten. De weg tussen Zeeweg en Varkevisserstraat heeft de naam Duinoord ge- xregen. het laatste gedeelte De langdurige discussies werden ge opend door dr. G. W. Overdijkink, dit opmerkte, dat het veranderen van straat namen. vooral voor zakenlieden, erg las tig is. De bewoners van beide gedeelten 'nebben zwaarwegende bezwaren tegen ric voorgestelde naamsverandering voren gebracht. Het raadslid deed de sug gestie de namen Lange Parklaan en Kort< Parklaan in te voeren. De heer C. van der Plas voelde hiervoor niet veel. Hij wilde maar liever vasthou den aan het oorspronkelijke plan var 8. en W. en de naam Hoogduin of Wi-Mem Beukelszoonstraat Bier en wijn De heer L. Borleffs schertste dat de raad zich in een situatie bevond als eertijds koning Salomo Omdat men een laan moeilijk in stukken kan hakken, stelde hij voor er Bierlaan en Wijnlaan van te ma ken. Weer in ernst stelde de heer Bor leffs zich op het standpunt, dat het lange gedeelte Parklaan moet blijven heten. Ook de heer H. Haasnoot wilde het lange gedeelte Parklaan noemen en het korte gedeelte Hoogduin. Zijn partijgenoot de heer Jac van dei- Plas. vond Hoogduin echter niet zo ge schikt en stelde de naam Duinoordlaan Mr. J. van der Plas kwam terug op een vroeger gedaan voorstel om de namen Parklaan en Nieuwe Parklaan in te voe ren en de heer N. J. van Duigvenbode ALTIJD VERS GEBAKKEN VIS! VISHANDEL P. V. d. PLAS VISSERIJGOLFJES Aan de woensdagmarkt Er verschenen gisteren zes grote trawl- loggers en kotters aan de IJmuidense af slag met enige trawlers. De Elie had van 15 februari 330 kisten in totaal, waarbij 250 met schelvis en 150 stuks stijve kabel jauwen. De Postboy van 15 februari voer de 1040 kisten aan waarvan 120 gul en kabeljauw, 175 kool, 510 haring, 180 ma kreel en de KW 99 (14 februari) had 850 kisten in totaal, waarvan 400 met kool, 150 haring en 110 wijting. De Nestor (KW 101) (van 14 februari) was er 705 kisten totaal, waarvan 180 met gul, kabeljauw en kool, 215 haring, 100 wijting en ion stuks stijve kabeljauwen. Van 14 februari was voorts de KW 176 present met 585 kisten, waarbij 100 met gullen, kabeljauw en koolvis, 100 makreel. 300 haring en 500 ijs- met 80 stijve kabeljauwen, terwijl de HD 108 14 februari) voor 290 kistent zorgde, waarvan 180 met schelvis en ver der 170 stuks stijve kabeljauwen. Twee Denen, de E 286 en de E 468, hadden 4000 stuks ijskabeljauwen en 550 stuks stijve. De kleine vaart had ten slotte 3000 kilo tong en 300 kisten schol. Voor het buitenland Kabeljauw maakte gisteren voor Belgie per regel grote 79 tot 90 en de kleine deden 36 tot 40 per rij. De kisten maakten 68 tot 80, de zwarte koolvis kwam van 38Jot 45 en voor de grote schol kwam 20 tot 22. De grootmiddel deed 14 tot 18 en de zetschol maakte 19 tot 22; voor de schol I is van 15 tot 20 gulden per kist betaald. De grote tongen gingen eveneens naar het buiten land en maakten 2,80 tot 2.90, de grootmiddel maakte 2,60 tot 2,70 en voor de kleinmiddel is zelfs 3 tot 3,20 gegeven. De enen deden 2,85 tot 2,95 en de tweeën maakten 2,70 tot 2,85. En binnenlandse markt De binnenlandse handel betaalde voor de Deense kabeljauwen, die de grens niet over mochten, tussen de 50 en de 56 wat de grote betrof en de regels kleine gingen van de hand voor 28 tot 32 Voor kisten Deense kabeljauw kwam 54 tot 60. De grote gullen brachten 26 tot 30 op, de middel 25 tot 30, terwijl voor de torren 21 tot 25 werd betaald. De grote gullenmaat kool, eveneens door het binnenland gekocht, noteerde 15 tot 16 en daar moest de kleine gullenmaat het eveneens mee doen. De schelvis was vergeleken bij maandag danig gezakt voor grote kwam dit keer niet meer dan 28 tot 35 en voor de grootmiddel ƒ31 tot 35, terwijl de kleinmiddel tussen de 32 en de 36 haalde. De pennen deden 32 tot 37 en de braadjes 29 tot 34. Witte kolen lever den 55 tot 60 op, wijting 21 tot 24. terwijl voor de lengen 61 tot 68 werd gemaakt. De schol 2 deed 15 tot 24 en de drietjes 11 tot 19. 660 kisten vis van 16 februari. De Polder man van dezelfde - vertrekdatum voerde 300 kisten en 575 stuks stijve aan. De oudste boten worden nu de KW 81, 135, 153 en SCH 153 (18 febr.), de Abraham. Arie Ouwehand, Beatrice en Wiron II met de SCH 171 en de Ada (VL 7). alle van 19 februari en daarna de Adriane. de Albatros en de Burgemeester Heusdens (20 februari). meende, dat Parklaan moet blijven noemen en het korte gedeelte Duinoord dient te dopen. Vervolgens kwam de voorzitter aan het woord. Naamswijziging was zijns inziens onvermijdelijk en volgens B. en W. was de naam Duinrustlaan het meest geschikt Hierna zetten de heren zich aan het (Duim Het irstel i W. oor het lange en laan voor het korte gedeelte) werd met 9 tegen 8 stemmen verworpen. Eenzelfde lot onderging liet voorstel van de heren mr J. van der Plas, dr. G. W. Overdijkink en Jac. van der Plas. die Nieuwe Parklaan voor het lange en Parklaan voor het korte ge deelte hadden genoemd (10 tegen 7 stemmen). Het voorstel van de heer N. J. van Dujjvenbode vond ten slotte instemming met slechts de stemmen van de heren Borleffs en Van Leeuwen tegen. Krediet Het voorstel tot het verlenen van kre diet voor de vernieuwing van een kamer oven van de gasfabriek en aanschaffing van een oliestookinstallati heer H. Haasnoot aanleiding tot het stel len van de vraag, of de prijs van 11.7 ct bij het betrekken van gas van derdi geheel juist is. Ook vroeg hij zich af. of de levensduur van oliestook inderdaad langer is en of de winst van 0.7 is te verwerkelijken. Wethouder D. J. Kleen zette uiteen, dat de cijfers zijn getoetst; de ramingen zijn aan de veilige kant. De heer Haasnoot meende evenwel, dat de begrote winst van 30.000 -toch te hoog is. Het kredie! werd ten slotte verleend. Vervolgens werd de grondruil met df kerkvoogdij van de Herv. Gemeente te Katwijk aan Zee aanvaard, zowel wat be treft de gronden bij de Oude Kerk als ir de omgeving van de begraafplaats Duin- rust. Ook ging de raad akkoord voorstel tot het aanvaarden in erfpacht van een strook grond van het hooghi raadschap van Rijnland. Voorts had men geen bezwaren tegen de kredietaanvraag van 493.829.50 de verdere aanleg van gas, wate elektriciteit en straatverlichting ir KATWIJK AAN ZEE Boekbespreking voor Christenvrouwen In de oranjezaal van het jeugdhuis heeft ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal gister avond gesproken op een ledenvergadering van de plaatselijke afdeling van de Chris tenvrouwenbond. De predikant hield een bespreking het boek Zij vielen uit Gods hand. Over Hongarije zei ds. Toornvliet, dat wij de vluchtelingen uit dit land niet alleen daadwerkelijk moeten steunen, maar ook hen dienen te bidden. Onze lietde ten moet spontaan zijn en niet ge dwongen. De huidige mens is uit Gods hand gesprongen en grijpt naar vertier 'ermaak. God houdt Zijn kinderen evenwel vast en Christus bidt voor ons De bijeenkomst stond onder leiding van! evrouw Bergman—van Tongeren, die haar vreugde uitsprak over het feit, dat vele jongeren zich als lid hebben aan- Kruideniers bespraken vakan tieregeling Gisteravond heeft de afdeling Katwijk omstreken van de Christelijke kruide- niersbond in zaal Van der Plas een bui tengewone vergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer Jac. van der Plas. Na langdurige besprekingen werd de vakantieregeling als volgt samengesteld: 27 mei tot 1 juni; van 17 juni tot 22 ivan 24 juni tot 29 juni; van 9 sep tember tot 14 september. Na het huishoudelijke gedeelte sprak de heer Nic. van Beelen aan de hand van lichtbeelden over oud-Katwijk. Leden uit Noordwijk en Rijnsburg woonden de ver gadering eveneens bij. Over emigratie naar Canada In Casa Cara werd gisteravond een voorlichtingsbijeenkomst gehouden voor Katwijkers, die er iets voor voelen naar Canada te emigreren. De chef van het •beidsbureau, de heer J. Pluimgraaff. rak een openingswoord. De heer Buick t Lisse vertelde over de emigratie in het gemeen en in het bijzonder over de toe standen in Canada. Na de pauze werden Ims vertoond. Jaarvergadering S.G.P. Morgenavond om acht uur houdt de S.G.P. in zaal Haasnoot haar jaar vergadering. Schaaknieuws De uitelagen van de onderlinge wedstrij den van de schaakclub Katwijk luiden: Groep 1: D. Hoek—J H. Edeling 0—1. E. H van Galen—C: Barnhoorn 1—0. Groep 2: A. C. Berkhey jr.—H. van Dijk 0—1: P. Bavelaar—A. Haasnoot 1—0; J de Jong—A. Hogewoning 1—0; A. Haas nootP. Bavelaar 10. Groep 3: G HaasnootI. van Duij bode 10; J. de MolC. Houwaard Vs C. H. Lagemaat—J. Reitsema 1—0. Hooi plan Koestal-Overduin en de voorlopige vaststelling van de rekening 1955 van de bedrijven voor gas, water en elektriciteit ondervond evenmin tegenwerking. De termijn van ontruiming van de onbewoonbaar verklaarde woningen Louwestraat 16a en Zuidstraat 92a en 92b werd met een jaar verlengd Wet houder Van Leeuwen gaf de belofte, dat de bewoners nog dit jaar zullen worden geholpen. Het kruispunt Mo- Ïentuinweg-Provlnclalcweg krijgt een betere verlichting, waarvoor een kre diet van 3180 werd verleend. Vernielzucht In de rondvraag informeerde men, of :n het college van B. en W, ook is ge sproken over eventuele maatregelen te gen baldadigheid van de jeugd. De burge meester zei, dat in dit verband van ver nielzucht kan worden gesproken. De po litie heeft opdracht streng op te treden. Verder werd naar voren gebracht, dat de jongelui bepaalde straten 's avonds be strooien met papiersnippers van allerlei etenswaren. Papiermanden zouden zeer welkom zijn. De heren C. van Beelen en H. J. Grim bergen waren niet aanwezig. Contactavond Morgenavond om kwart voor acht wordt door de plaatselijke commissie Steun Wettig Gezag in het Parochiehuis een contactbijeenkomst voor genodigden ge houden. KATW IJK AAK DEK RIJN Aquariumvrienden bijeen In de bovenzaal van De Roskam heeft de aquariumvereniging De Minor gister avond vergaderd onder voorzitterschap van de heer J. C. Zijderveld. Deze ver welkomde in het bijzonder het bestuur van de zustervereniging De Discus uit Katwijk aan Zee. Vervolgens werd een aantal films vertoond. De hoofdfilm Leven en dood op de Noordpool liet iets zien van het leven van de pooldieren. Damclub K.D.C. Voor de H. A. van Ankerbeker werden de volgende partijen gespeeld: H. Scho- neveldC. van Klaveren 20, H. Voorzaat. H. Klinkenberg 20, H. KoelwijnF. Spierenburg 20, J. HeemskerkI. Hou wer 0—2, J. SlootwegJ. Zwaan 1—1, A. Ouwehand—Alb. de Koning 2—0, C. de Winter—Am. van Beelen 02, J. C. Rijn—J. R. van Slooten 0—2. Rcgcnboogvlechtwcrk is de benaming; voor dit soort schoentjes van wit kalfsleer. doorregen met dunne reepjes gekleurd lcerband. Nederlands staatsschuld De Nederlandse gevestigde 6chuld beliep op 31 december 1956 11.096. (1955 11.227) miljoen, de buitenlandse gevestigde schuld en langlopende kredieten 1947 (1963) min., waarvan 1326 (1346) min. in Ame rikaanse, J' 378 (373,3) min in Can. dollars. 197,2 (197.2) min. in ponden sterling. 1.4 (1.4) min. in Belgische en 43.4 (44,5) min. in Zwitserse francs. Twee shows in Amsterdam: jaar was, maakte hij voor zijn zusje, dat tranen met tuiten huilde, omdat zij wèl schoenen voor het schoolfeest kreeg, paar schoentjes uit een vet wit leer was het begin van zijn carrière. N\ Ferragamo beroemd, maar hij heeft altijd het beste met de voor. „Ik wil de vrouwen ov het niet nodig is te lijden 01 lopen. Ook het modieuze gelegenheids- schoentje kan gemakkelijk zittel noods met de hoogste hak, die men zich kan voorstellen", zegt hij Nu, hoog zijn de hakken van zijn schoenen zeker. We zagen er een paar op een show, georganiseerd door Bata- International te Amsterdam. Die hakken zijn versterkt met staal, de neuzen zijn spits, de zolen zeer buigzaam. Niet alleen Algemene ledenvergadering L.A.C. T~)E LEIDSE ATLETIEK COMMISSIE heeft gisteravond onder leiding de heer Jan Noordenbos in Het Gulden Vlies haar jaarlijkse algemene leden- gadering gehouden. De voorzitter merkte op, dat door interne moeilijkheden geen jaarverslag kon worden uitgebracht. Na lange tijd heeft Leiden weer een Nederlands recordhouder in zijn midden, namelijk Albert van der Linden van A.V Holland. Zijn clubgenoot R Pommée werd Nederlands jeugdkampioen hoogspringen. Hoewel het ledental iets terugliep, heeft het bestuur geen reden tot klagen. De prestaties waren over het algemeen be hoorlijk. Betreurd wordt, dat de overeen komst tussen Roodenburg en de sport stichting van dien aard is, dat de atletiek in een hoek wordt gedrukt. De penningmeester kreeg een pluimpje voor zijn uitstekend beleid Begonnen met f 0 11 heeft hij nu ongeveer f 200 in In het nieuwe bestuur werden gekozen de heren J. Noordenbos, voorzitter, C. J. der Wilk, vice-voorzitter, J. Labordus. cretaris-penningmeester, en F. Vink A. Giesken, commissarissen. De secretaris-penningmeester van district Zuid-Holland van de K.N.A.U.. de heer H. C. Heijneman, reikte de bekers In trouwzaal van Kativijks raadhuis de trouwzaal van het raad huis heeft de secretaris-boekhouder van de gemeentespaarbank, de heer Chr. J. Minnee, gistermiddag afscheid genomen in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer en mevrouw Minnee met de verdere familieleden gezeten in de kring van directieleden van de spaarbank hadden heel wat handen te drukken. waren onder meer aanwezig het vol tallige college van B en W., de opvolger de heer Minnee. de heer F. Voorzaat, van raadsleden, hoofdambtenaren en ambtenaren, notaris A. W. C. Verhees. .ommissarissen van de spaarbank en verder vele bankrelaties en vertegenwoor digers van het bedrijfsleven. voorzitter van het spaarbankbestuur, ser J. Schoonenberg I. J. zn., herin nerde er in zijn toespraak aan, dat de heer Minnee vijf jaar geleden zijn zilve- arbeidsjubileum heeft gevierd. De voorzitter prees 'de scheidende secretaris, devies steeds is geweest „Door de Katwijkers. voor de Katwijkers". voor de grote ambitie, waarmee deze zijn werk ?eds heeft verricht. ,.U heeft een bewogen periode meege- aakt maar onder alle omstandigheden hebt gij ons bestuur voortreffelijk terzijde gestaan. Het inleggersteeoed is in uw ttijd meer dan vertienvoudigd", zei ler Schoonenberg, die namens het be stuur een stoel aanbood. Erkentelijkheid Burgemeester H Duiker sprak eveneens woorden van welgemeende erkentelijk- id. De magistraat wenste de heer Min- geluk met het feit. dat hij deze dag heeft mogen beleven en hoopte, dat de scheidende functionaris en zijn echtgenote nog lange tijd van de welverdiende rust ïllen kunnen genieten. De heer Minnee dankte voor de harte lijke woorden. Hij merkte op. dat hij de spaarbank altijd met genoegen heeft ge- inde bijzondere dank te zijn diend NOORDIf tJKERHOVT Zangvereniging Donderdag 7 maart geeft de Chr. ge mengde zangvereniging Concordia haar jaarlijkse propaganda-avond in hotel Van der Geest. Het koor staat onder leiding van de heer A. de Vries te Leiden. Op gevoerd wordt het toneelstuk ..Ondei één dak". De avond begint om half 8. Burgemeester H. Duiker drukt de scheidende secretaris-boek houder van de gemeentespaar bank, de heer Chr. J. Minnee, de hand ten afscheid. Foto D. Kruyt Een zwager van de heer Minnee, de heer Visser uit Beverwijk, sprak nog een persoonlijk woord, waarna voorzitter Schoonenberg de bijeenkomst sloot. INTREKKING PRIJSSTOP KALKZANDSTEEN Blijkens de Staatscourant heeft de mi nister van economische zaken de prijs- stop voor kalkzandsteen 1956 met ingang van 1 februari 1957 ingetrokken. Deze maatregel is genomen nadat de kalk- zandsteenindustrie zich heeft verbonden geen prijsverhogingen door te voeren zon der voorafgaand overleg met het ministe rie van economische zaken. Aangezien de grondstoffenprijzen zijn gestegen heeft het ministerie geen bezwaar gemaakt te gen een verhoging der prijzen van kalk zandsteen voor alle soorten, formaten ev kwaliteiten met ten hoogste 2,20 pei 1000 stuks op 1 februari. Weer Brits materiaal naar Egypte De invoer van Engelse goederen in Egypte schijnt, door bemiddeling van de Libanon weer te zijn hervat, Het betreft geen poging tot Engels-Egyptische toe nadering. De invoer is voor Egypte nood zakelijk. omdat een groot deel van de industriële uitrusting van Engelse oor sprong is. De goederen worden via de Libanon naar Egypte vervoerd voor de clubkampioensch^ppen uit. Dit maal gingen A.V. Holland en Nieuw- Brunhilde met de prijzen strijken. Tenslotte besprak men het werkplan voor 1957. Competitie van de Leidse schaakbond Bodegraven 1 eerste klas) bleef gisteren in de buurt van de laatste plaats door met 7—3 van L.S.G. III te verliezen. Bos koop I. dat ook 2 punten uit vijf wedstrij den heeft, staat met 191.? bordpunt op de voorlaatste plaats en dan komt Bodegra ven I met 20'2 bordpt. Boskoop moet nog spelen tegen Voorschoten I en Bodegra ven I tegen hekkesluiter L.S.G. IV. Men is geneigd Bodegraven de beste kans op het behoud van het eersteklasseschap te geven. L.S.G. III bezet met 7 punten de derde plaats, achter Philidor I en Alphen I. Voor de derde klasse A kwam Roelof- arendsveen uit tegen Boskoop III. Olyer- 'noek c.s. bleven voorlopig met 63 in de meerderheid. In deze klasse leidt, zoals bekend, S.P.W. 1. Bodegraven I—L.S.G. Ill: J. G. Breek- veldtJ. Boot 0—1; K. Veerman—M. M. Segaar 01; A. ScheerF. J. Hooftman 01; D. SmeeleC. Elzenga 10; J. van SterkenburgB. E. de Groot 01; S. Ver burg—P. S. Anes V*H. J. van Os— R. Zeven 01; K. KuperG. J. Luhrman w. van Berk—dr. S. A. Nieuw- zwaag 1—0; W. J. de Wolf—J. L. Kanbier 0—1. Roelof a rdens veenBoskoop III: Th. J. Olyerhoek—n.o. 1—0; H. BakkerHans Loef Viti; H. W. van Somerenn.o. 1—0; G. A. van Rijn—J. van Gemeren xx; Joh. OlyerhoekP. Kalkman 'AVi\ P. van Pelt—P. v. d. Tol 1—0; W. Oomcn -C. A. Metselaar 10; L. KoppelaarT. d. Berg 01; P. SeipD. Lankhuizen —0; H. van KlinkP Groenendenk 01 In hal ve finale Sleutelstad won van Haagse Swift Voor de kwartfinale kringkampioen schappen Den Haag moest Sleutelstad uit komen tegen Swift uit de Residentie. De Leidenaars waren best od dreef en hadden ook hun schot niet thuis gelaten. Het spel ging in het begin van doel tot doel. J. Dool nam de eerste voltreffer voor zijn rekening. Swift reageerde fel en toen de Leidse achterhoede een fout maakte, kon den de Hagenaars met een strafworp ge lijk maken. Een Hagenaar moest naar de kant en N. Brouwer buitte de numerieke meerderheid uit: 2—1. De thuisclub druk- i meteen door en door doelpunten van r. van Rooyen en J. Dool werd een vei- ge 41 voorsprong bereikt. Swift zette na de hervatting alles op alles, maar de Leidse achterhoede bleek te passeren Bij een uitval zorgde N. Berkel zelfs voor 5—L Swift hield ondanks deze tegenslag stug vol en kwam nog op 5—2, Wim van Rooyen maakte ten slotte het halve dozijn Leidse doelpunten NCWB-Winterserietocht De vierde en laatste van de Winterserie- wandeltochten, die de Ned. Chr. Wandel sport Bond deze winter in alle afdelingen houdt, zal zaterdag a.s. in Den Haag wor den georganiseerd door de Chr. W.S.V. ..Door Eendracht Sterk". De start is om 3 uur vanuit de Koningin Sophieschool aan de Koningin Sophiestraat. Sportflitsen Twee wedstrijden voor de Engelse league, die op 16 februari moesten wor den uitgesteld, zijn gisteren gespeeld. In de eerste divisie leed Everton een 14 nederlaag tegen Preston North en in de tweede divisie zegevierde Barnsley met 20 over Leicester City. De twee Nederlandse deelneemsters aan de wereldkampioenschappen kunst rijden. die in Colorado Springs (V.S.) worden gehouden. Sjoukje Dijkstra en •Joan Haanappel bezetten na afloop van de zes verplichte figuren resp. dc veer tiende en zestiende plaats. Bij internationale schaatswedstrijden in Toensberg (Noorwegen) heeft de Ne derlander Wim de Graaff op de 500 meter de zevende plaats behaald en op de 3000 meter de derde plaats. Hij staat thans in het algemeen klassement vierde. Het Nederlandse jeugdelftal, dat op 2 maart tegen de Engelse jeugdvoetbal elftal zal uitkomen, heeft gisteren in Utrecht in de laatste oefenwedstrijd de derde klasser Hercules met 2—0 versla- De nationale Tenniskampioenschap pen van de Vereniging van Nederlandse Tcnnisloraren zullen vandaag op de over dekte banen van Houtrust in Den Haag van Ferragamo's schoenen, maar ook die \$an andere Italiaanse firma's. Suède en gekrompen leer zijn zeer wild bij deze Italianen, die hun schoenen voor ongeveer 80"/o met de hand fabrice ren. De schoenen in het sportieve genre zijn merendeel moccasins, soms veters, meestal tweekleurig. De geklede schoentjes (met die hoge hakken dus) zijn vaak voorzien van heel kleine riempjes, vlechtjes of gespjes ter hoogte van de voorwreef. Er zijn ook schoentjes van Nylon-weefsel (stevig weefsel natuurlijk), of ingebrand kalfsleer. Ook een soort regenboogvlechtwerk in wit kalfsleer doeti het goed. \M ET EVENVEEL esprit als de Italiane hun schoenen hebben ontworpei heeft de Fransman Albert Lempereu japonnen ontworpen voor de Nederlands- Franse firma A. G. B. De show. die firma in verschillende plaatsen in ons land organiseert, is in de eerste plaats bedoeld als een kleurig en fleurig festijn van s len, katoen, enkalon. wol, terlenka wg zo Maar van de over het algemeen beel dige jurkjes, die Lempereur vervaardigde, zijn ook knippatronen voorradig, zodat het al heel eenvoudig wordt (als men er ten minste mee weet om te gaan) om enig< Franse zwier in uw garderobe te bren gen. Gedurfde combinaties: een blauw groen imprimé met een brede groene ceintuur, moet men eerst gezien hebben om te weten dat het inderdaad mooi Dan komt het zelf maken ook wel! Het motief Is een model is maar hei boven een knoop, linksonder bjj de zo ozenknop en het I simpel: reehts- schuine overslag, Drie jaar werk in de Baliera Na drie jaar in de afzondering van h Baliemdal te hebben geleefd, bezocht de heer H. Myron Bromley, zendeling taalkundige van de Christian and Mis sionary Alliance. Hollandia op doorreis voor een kort verlof te Sydney. Hij maakt studie van de taal in het 45 km lange en 20 km brede dal, waar de bevolking zo zeer in vijandige groepen ;s verdeeld, dat de taal sterk uiteenloopt. Het grootste deel is een niemandsland, waar men zich niet gaarne in klein getal waagt. Iemand uit het zuiden zou. als hij zich in het noorden waagde, zich moeilijk verstaanbaar kunnen maken. Het contact met de bevolking verloopt door de onder linge vijandschap langzaam, doch 1 begint te begrijpen dat de zendelingen voor iets anders komen dan om oorlog te Tact en geduld zijn nodig om te praten met de mensen, waarbij men de woorden vele malen moet nazeggen. Daarom ge bruikt hij een draadopnemer maar deze is zwaar om mede te dragen. Hij hoopt een lichter exemplaar te kunnen krijgen in Sydney. Er zijn vier verschillende uit spraken van de 1, die het woord telkens een andere betekenis geven. De samen stelling van een alfabet is zeer moeilijk. De heer Bromley vreest, dat er misschien twee alfabetten moeten komen. Bij al het werk, dat hij op taalkundig en ander terrein moet doen, heeft de heer Bromley nog tijd kunnen vinden voor het geloof, dat hij predikt. Hij komt graag in de Baliem terug, doch er is veel ta doen en zijn tijd is maar kort. Drs. Tonkens overleden In de nacht van dinsdag op woensdag is in de ouderdom van 46 jaar te Amster dam overleden drs. G. Tonkens, hoofd van de afdeling voorlichting en documentatie van het ministerie van maatschappelijk werk. De heer Tonkens, die op 27 mei 1910 te Heino werd geboren, heeft, na de H.B.S. te hebben afgelopen, gestudeerd aan de Economische Hogeschool te Rotterdam. In maart 1939 deed hij zijn doctoraal exa men. Daarna kwam hij in dienst bij de Nederlandse heidemaatschappij. In 1947 werd de heer Tonkens verbonden aan het dagblad „Trouw" als secretaris van de hoofdredactie. In november 1955 aan vaardde hij zijn functie bij het ministerie van maatschappelijk werk. De heer Tonkens is van de A R. partij lid geweest van de gemeenteraad van Arnhem en van de provinciale staten van Noordholland. Amerikaans zakenbezoek Een officieel Amerikaans gezelschap van handelsadviseurs, bestaande uit drie zakenlieden en een deskundige voor de internationale handel van het Ameri kaanse ministerie van handel, zal van 10 maart tot 13 april Nederland bezoeken om de handel tussen Amerika en Neder land te bevorderen. Men zal hen van 2 tot en met 11 april kunnen raadplegen in het Amerikaanse kantoor voor handels inlichtingen op de jaarbeurs te Utrecht. Ook zullen zij Den Haag, Rotterdam, 's-Hertogenbosch, Tilburg, Maastricht, Groningen, Enschede en Amsterdam be zoeken. De heer Newland, adjunct-direc teur van het Amerikaanse ministerie van handel, is reeds in Den Haag. Nieu ws van en Geen financieel voordeel Ongeveer twee jaar geleden heeft de gemeente van thans wijlen Baron Schim- melpenninck van der Oye een perceel grond gekocht dat bestemd was voor de aanleg van de nieuwe begraafplaats. Later werd de bestemming van deze gron den veranderd in verband met de gepro jecteerde nieuwe wijk „Zuid". Naar aan leiding van deze bestemmingsverandering verzoekt Baron Schimmelpenninck de transactie ongedaan te maken omdat de grond als bouwgrond meer zou hebben opgebracht. Het college van B. en W. wil niet het odium op het gemeentebestuur laden een financieel voordeèl te hebben verworven door een onjuiste voorstelling van zaken, zij het dan ook dat het toen inderdaad de bedoeling was daar een begraafplaats te stichten. Een rijkscommissie kreeg daar om opdracht advies uit te brengen. Deze kwam tot de conclusie, dat 4696 te wei nig werd betaald. B. en W. stellen voor dit bedrag alsnog uit te keren aan de erven van wijlen Baron Schimmelpen ninck van der Oye. Voorlopig geen zwembad Nadat B. en W. de wenselijkheid en de mogelijkheid hebben onderzocht ten aan zien van het beheer van het volkstuinen complex in de Vlietwijk, komt het college thans, gezien de gunstige regeling met de plaatselijke afdeling van de bond van volkstuindersverenigingen met het voor stel het gehele complex te verhuren aan deze bond. De Voorschotense volkstuin ders die niet bij deze bond zijn aangeslo- voor Voorschoten ten, zullen in de Oranjepolder een stukje grond kunnen huren, aangezien er voor lopig toch nog geen kijk op is, dat het zwembad daar zal kunnen worden aange legd. Buurtvereniging De buurtvereniging „Recht door recht" van de Donklaan heeft een feestavond gegeven in het bondsgebouw aan de Leid- seweg. De eigen toneelvereniging „De Vriendenkring" voerde het toneelspel „Grote kinderen" op onder regie van de heer J. v. d. Hulst. Verder was er een tombola en gezellige muziek van de „Fla mingo's". ,De Zeven Provinciën" bezocht Venezuela Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", ie zich thans, zoals men weet, op een oefenreis in de Nederlandse Antillen be- ■indl, bezocht van 22 tot 25 februari La ïuaira in Venezuela. De Venezolaanse autoriteiten en de Ne derlandse kolonie te La Guaira hadden oor dit bezoek een uitgebreid programma ■oorbereid. Dë commandant van het oefensmaldeel 5, commandeur L. Brou- legde een krans bij het monument Simon Bolivar, de Venezolaanse vrij heidsheld. De commandant van Hr. Ms ,Dc Zeven Provinciën, kapitein ter zee nr. A. N. baron de Vos van Steenwijk legde een lauwertak op het graf van de in Curacao geboren admiraal Brion, Vene zuela's grootste vlootvoogd. Een gewapende erewacht en het ge deelte van de marinierskapel der Konink lijke marine dat aan boord van de kruiser gedeeld, vormden een indrukwekken de omlijsting. Dc Nederlandse ambassadeur onlviny een groot aantal genodigden in een hotel te Caracas. Tussen een elftal van het schip en één van het vasteland werd een voetbal- en een hockeywedstrijd gespeeld. Vele opvarenden werden door Neder landse particulieren gastvrij thuis ont vangen of op autotochten medegenomen Nationale boekt een record De Nationale Levensverzekeringsbank te Rotterdam boekte in 1956 een recordpro- duktie voor het gehele Nederlandse le vensverzekeringsbedrijf van ruim een half miljard gulden, waardoor het verzekerd kapitaal steeg tot f 3,1 miljard. De premie ontvangst beliep f 103 miljoen. De be langensfeer van het concern is aanmerke lijk uitgebreid door verwerving van alle aandelen der N.V. Ned Mij. v. Brandver zekering 1811, voorts van de N.V. Om nium te Antwerpen, en door oprichting van de Nationale Scheepshypotheekbank. Beleggingen werden geleidelijk overge bracht van overheidssfeer naar het be drijfsleven ter spreiding van het risico en verkrijging van nieuwe beleggingsmoge lijkheden, benevens gunstiger voorwaar den. De te beleggen gelden beliepen f 143 min., w.v. f 4 min. in vaste eigendommen. In aanbouw zijn 200 woningen, voorts winkels en een kantoorpand. De hypo theekportefeuille steeg ruim f 35.2 min. tot ruim f 182 min. Het effectenbezit ver anderde niet principieel. Voor f 20 min. aandelen en obligaties zijn verkocht voor andere beleggingsmogelijkheden. Lenin gen op schuldbekentenis stegen f 53 min. Het aandeel in het bedrijfsleven steeg sterk. Aan schuldregister- en grootboek inschrijvingen werd f 20 min. omgezet in obligaties, die grotendeels werden ver kocht. De premiereserve na aftrek her verzekering is ruim f 800 min. De rente voet is 3 pet., de gekweekte rente 3,78 (3.75) pet. De bedrijfswinst is f 10.23 (10,51) min. Voorgesteld wordt 35 (35) pet. divi dend en 4 pet op onverplichte stortingen. Het winstaandeel van verzekerden is f 1,04 miljoen. W aterbouw werken West-Europa Opgericht is de Waterbouwkundige Werken West-Europa N.V. te 's-Graven- hage met 100 aandelen van 25.000 elk. Geplaatst 4 aandelen A bij N.V. Hol- landsch Aannemersbedrijf Zanen Ver stoep 4 B bij N.V. Bataafsche Aanne- mingmij v.h. fa J. v. d. Wal en Zoon, 4 C bij N.V. Aannemersbedrijf v. h. J. P. Broekhoven. 4 D bij N.V. tol Aanneming van Werken v. h. H. J. Nederhorst en 4 E bij N.V. Ned. Aannemingmij v. h fa. H. F. Boersma. alles contant volgestort. Deze maatschappijen voeren tevens de directie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6