Hollandse sleepgasten en bergers klaren het wel Blokkering van 50 miljoen stuit op bezwaren fvZ,.. .deuk, HU AAM, Eén resolutie, twee bewijzen Steeds meer natuur- en scheikundigen emigreren rïE Apart departement zaken overzee gewenst DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 „We lichten er één per dag 't Lichte materiaal imponeerde „The Old Man" niet bepaald HET is misschien overdreven te beweren, dat de Nederlanders de enige buitenlanders in Port Said zijn, maar bet is in ieder geval zeker, dat men ze er in groten getale kan vinden. Men ziet ze in snelle sloepen door de haven scheren, de zeemanspet onverschillig op het hoofd gedrukt. Ze benen ongeduldig op de kaden heen en weer, schie ten in grote auto's de weg naar Ismailia op, of slenteren 's avonds, als ze een paar uurtjes vrij zijn, door de zo goed als verlaten straten. En waar men ze ook tegenkomt, overal kan men het onvervalste accent van de Waterweg horen. Ze komen uit Maassluis, deze bergers en sleep- hootgasten, uit Rotterdam, Vlaardingen of van „de Eilanden". Hun bazen zijn Smit Co en Van den Tak, Smit-Tak, zoals men dit duo gewoonlijk pleegt te noemen. De invloed, die deze „jongens" op hun omgeving hebben gehad, is al duidelijk te merken. De meesten zijn hier nog geen twee maanden geleden gearriveerd, maar de Egyptenaren, waarmee ze omgaan, brabbelen al een aardig mondje Nederlands. Ze kunnen „goeiemorgen" zeggen, „goeieavond", „hoe gaat 't" en nog een heleboel meer. Ze lachen en gen gebruiken al het echte moslem-woord „Salam", een afkorting van de tut .Vrede zij op u!" Weer anderen kun zelfs „Emsji! Emsji!" („Ga weg! Ga weg!") zeggen, of „Al-Allah!" („God zal ht Toen Smit-Tak hier een paar maanden geleden met zijn bergingsvtoot kwam. moesten de Nederlanders zich nog e plaats veroveren tussen de Engelsi Fransen, Duitsers, Denen, Italianen, Joe- goslaven en Zweden, dïe onder supervisie vleien de hele dag door, vooral, om dat ze weten, hoe royaal de „Ollandi" met hun sigaretten zijn Ook de Nederlanders hebben al heel wat Arabische woorden opgepikt. Als ze het haventerrein verlaten, voegen ze de op wacht staande politie-agenten een vro lijk „Saida" toe, hetgeen zoveel als „Ik wens u bergen geluk" betekent. Sommi- T~\E AANVAARDING door de algemene vergadering van de Verenigde Naties van de resolutie, Ingediend door de af gevaardigde van India inzake Cyprus, is in Athene met grote waardering ontvan gen. Dit is geen wonder. Er zijn twee dingen door bewezen. Ten eerste, dat de leden van de V.N. de kwestie-Cyprus wel degelijk als een internationale zaak be schouwen. Ten tweede, dat de Britse be schuldiging van militaire hulp van Grie kenland niet ernstig genomen wordt. Een resolutie, inhoudende de instelling van een commissie tot onderzoek van deze hulp is immers in de politieke commissie van de V.N. onnodig geoordeeld. De door de algemene vergadering van de V.N. aan genomen resolutie houdt in, dat de be trokken partijen opnieuw onderhandelin gen moeten voeren en ook ten einde bren gen, gebaseerd op het handvest van de Verenigde Naties. Nu kan men zich afvragen tussen wie de onderhandelingen gevoerd dienen te worden. Tussen Engeland, Griekenland en Turkije? Ouzes inziens zou dit niet volgens het Handvest zijn. Wie zijn nauwer betrok ken bij de kwestie dan de Cyprioten zelf? TTET GAAT om de bevolking van hel eiland. De eventuele aansluiting bij Griekenland is een tweede, de zelfbe schikking van de Cy- t Verklaarde prioten het eerste. uitzicht Maar dc mf wie Engeland moeten praten, de enige die de Griekse Cyprioten althans willen machtigen om over hun lot te onderhandelen, Makarios, vertoeft nog steeds in ballingschap op de Seychellen. Een ballingschap, die vol gens de Cypriotische wet nauwelijks ver antwoord kan worden. Het eerste woord zal dus aan Engeland zijn en wel de be slissing over de positie van Makarios. Daarnaast echter blijft de aandacht richt op de huidige toestand op Cyprus. Wederom zijn door de Britse regering enige verzachtingen aangekondigd van dc noodmaatregelen, welke op het eiland gel den. O.a. zal op het in bezit hebben var ontplofbare stoffen, uitgezonderd bom men, geen doodstraf meer staan. T^EN PIJNLIJK EN tragisch feit zijn dt nu reeds uitgevoerde doodvonnisser geworden door deze mededeling. De druk op de Britse regering, die ook van Engelse zijde wordt uitgeoefend om meer gehoor te geven aan de rechten van zoals deze in het handvest der Verenigde Naties en het Europese verdrag zijn neer gelegd, wordt steeds groter. In het Hoger huis heeft de liberaal Lord Clayton dezer dagen hierop nog eens de nadruk gelegd Nu het ontwerp van grondwet van Lord Redcliffe door alle betrokkenen is afge wezen, is, met de V.N.-resolutie als een feit op tafel, het een dwingende eis voor de Britse regering geworden een nieuw en ditmaal vruchtbaarder initiatief ie nemen. Groot-Britannië kan zich toch moeilijk veroorloven tc worden gerekend tot die landen, die de V.N. resoluties voor kennisgeving aannemen. de Verenigde Naties het Suezkanaal wrakvrü moesten maken. Ze deden dit ;n plezierige en sportieve wfjie, danks het feit, dat er al dadelijk chauvinistische strijd uitbrak wie va bij de bergingswerkzaamheden betrokken naties 't beste figuur zou slaan. Eigenlijk hadden de Nederlanders alles tegen, toen ze hier begonnen. Hun mate riaal, dat betrekkelijk licht was, impo neerde niemand, noch de mankracht, die ïee hadden genomen. Het verhaal gaat, dat generaal Wheeler, die door de Verenigde Naties met het schoonvegen het Suezkanaal is belast, de wenk brauwen herhaaldelijk fronste, toen hij het Nederlandse berglng6- en mensenma teriaal noteerde. Een duidelijke ongerust heid was op z'n gezicht te lezen en voor De Nederlandse hokken Condor en Arend bezig met het lichten van een wrak in de haven van Port Said. Op de plaats ook de hergingsvaartuigen Zeehond en Bruinvisch. /~hNZE reizende correspondent. Link van Bruggen, zond ons uit Egypte enkele interessante verha len over de Nederlandse bergers en sleepbootgasten, die de naam van hun vaderland hoog houden in het Suezkanaal, over de Amerikaanse generaal Wheeler, die overigens met goedvinden van de Egyptische regering thans de scepter zwaait in dat kanaal, over de moeilijkhe den, die Egypte thans weer van plan is te veroorzaken en over nog veel meer dingen, die hij u uit de eerste hand wil laten weten. Zijn eerste artikel in deze korte serie plaatsen wij vandaag. een man, die niet dagelijks met bergers en sleepbootgasten omgaat, wa6 dit ook wel te verklaren. De Nederlandse bokken en kranen had den namelijk vier tot zes man aan boord, de Engelse, Franse en Joegoslavische meer dan twintigDe sleepboten, die Smit en Co. naar „de langste sloot wereld" had gestuurd, telden aanzienlijk minder bemanningsleden dan die, welke andere landen hadden laten aanrukken, terwijl de hefvermogens de bengingsonderdelen nu niet bepaald Maar een paar weken later, toen Whee ler Smit-Tak had bezig gezien, was zijn aanvankelijke ongerustheid totaal ver dwenen. Hij was de Nederlanders niel alleen gaan waarderen, hij begon hen zelf: op een hoger voetstuk te plaatsen dan de Fransen, Engelsen, Duitsers etc. En or 't ogenblik is het al zo, dat de berger! cn sleepbootgasten van Smit-Tak geer kwaad meer bij hem kunnen doen. Hur materiaal acht h(j 't meest geschikt vooi de opruimingswerkzaamheden, hun vak bekwaamheid en efficiency van topge- halte. Schee pstemmers De lof, die gen. Wheeler de Nederlan ders thans toezwaait, is voornamelijk aar het beste werk van twee bekende „scheepstemmer6" te danken. Het zijn Gernit Langelaar uit Rotterdam Jan Lolku6 uit Maassluis, die beiden r de leiding van het Nederlandse aandeel in de Suezkanaaloperatie zijn belast, vendien kunnen ze nog al6 technisch ad viseur van Wheeler betiteld worden, al6 mannen dus, die hem, in alles wat onder nomen moet worden, met raad en daad bijstaan. Vooral Jan Lolkus is bijna een be roemdheid in de Suezkanaalzone gewor den. Men noemt hem „Wreck-a-day- John" („Jan, die een wrak per dag licht"!, een bijnaam, die hem door de van Wheeler, Jack Conners, gegeven is en die hij met ere draagt. Het i6 de heer Lolkus geweest die ge neraal Wheeler 't meest heeft verbaasd en wel toen hij stelde, dat hij, van de kleinere sleepboten, die in de waterweg gezonken waren, er een per dag kon lich tenThe old man" weigerde hem eerst te geloven, temeer, omdat de Engel sen en Fransen, die al weggetrokken zijn, liefst veertien dagen voor de berging van een zo'n schip hadden uitgetrokken! „Go Ahead, Jen", baste de generaal ten laatste. „Maak waar wat je daar zegt". En met de hulp uan zijn mannen, die wel meer van dit soort karweitjes aan de hand hadden gehad, met gebruikmaking ook van bokken, kranen en heftanks, slaagde Lolkus er in binnen zeven da gen zes sleepboten te lichten. Hij lichtte ze trouwens niet alleen, hij borg 2e ook. Een vaart er nu al weer en de andere worden in ijltempo opgeknapt. Voor 1 april zullen ze als nieuw in bedrijf wor den gesteld en memand zal meer kunnen zien, dat ze drie maanden lang onder wa ter hebben gelegen. Particuliere bouw is sterk toegenomen Capaciteit ondernemers kan worden opgevoerd Het nieuwe goedkeuringsbeleid heeft er toe geleid, dat sinds 1956 de helft van het aantal gereed gekomen woningen werd gebouwd door particulieren. Daar door was maar 35 pet. van de woning- produktie particuliere bouw en 65 pet overheids- of semi-overheidsbouw. aldus de algemeen secretaris van de Neder landse bond van bouwondernemers, drs. W. J. Valkenburg op de jaarvergadering die de bond gisteren in Utrecht heeft ge houden. De heer Valkenburg meende overigens dat de capaciteit van de particuliere bouwondernemers nog groter is. Hij be pleitte in verband daarmee een verho ging van de subsidies in de vorm van een jaarlijkse huurtoeslag van 5 pet. der pre mie. Op deze wijze, zo dacht de heer Val kenburg, zouden de particuliere bouwers meer woningen voor de middengroepen kunnen zetten. Eerder in zijn toespraak had de alge meen secretaris van de bond opgemerkt, dat men bij de voorgestelde huurverho ging achter de kostenstijging aanloopt De gestegen bouwkosten en de hogere hypotheekrente belopen reeds meer dan 25 pet., aldus de heer Valkenburg. Die geen rechtsgrond aanwezig vond om de helft van de eventuele huurverhoging te blokkeren. Academische examens AMSTERDAM. V.U.. 27 februari. GeslaawJ voor hei doei. examen scheikunde mei. A C Faber. Amstelveen; O. S. Akkerman. Apeldoorn. AMSTERDAM, G.U.. 28 februari. Bevor derd tot arts: mej. M. J Oostwoud. Wljdenes: G. K. Koch en A. J. GROOT GEVAAR VOOR ACHTERSTAND Te weinig steun van overheid TYE LAATSTE TIJD heerst in uni- versitaire kringen onder de na tuur- en scheikundigen een ernstige ongerustheid, daar van overheids wege te weinig gelden worden toegekend om het chemisch en fysisch onderzoek naar behoren te verrichten, zodat men het gevaar niet denkbeeldig acht, dat Nederland op dit gebied een achterstand krijgt ten opzichte van het buitenland. Zo zijn de van overheidswege toegeken de gelden niet toereikend om de nodige Instrumenten aan te kopen en de bouw- stop bemoeilijkt het oprichten van nieu we laboratoria al evenzeer als de perso neelsstop de aanstelling van wetenschap pelijke technische en administratieve me dewerkers. Het natuur- en scheikundig onderzoek heeft, zoals bekend is, niet al leen een zuiver wetenschappelijk belang, maar het is tevens van de grootste im portantie voor de maatschappij, omdat de industrie er in ruime mate op berust. Het niet voldoende steunen van het wis-, na tuur- en scheikundig onderzoek, zo werd gezegd, heeft Nederland wellicht reeds het verlies gekost van twee geleerden van wereldnaam, terwijl een derde volgen zal. Gingen enige jaren geleden de hooglera ren Van de Corput uit Amsterdam en Burgers uit Delft naar Amerika, binnen kort zal ons land weer een van zijn lei dende chemici, namelijk prof. dr. J. J Ds. J. C. Elenbaas, 83, te Breda overleden In de ouderdom van 83 jaar is te Breda overleden ds. J. C. Elenbaas, emeritus herv. predikant. Zijn stoffelijk overschot zal a.s. vrijdag middag te Ginneken worden ter aarde besteld. 1 de nieuwe Hermans uit Leiden, reld moeten afstaan. Op het ogenblik, aldus de gedane me dedeling, is de situatie zo, dat zeker tien procent van Nederlands jonge, meestbe- lovende fysici na de oorlog geëmigreerd is cn dat hun voorbeeld aanstekelijk op sommige ouderen schijnt te gaan werken. Voorbereidend ex. gi KAMPEN, 27 febru Geologische hogeschool hcologie: M. van Bevc NIJMEGEN. 28 feh and. Frans: L. P. A. v oefschrift: Onder GRONINGEN. 21 ot doctor in de rdiografie, b< februari. 1 S. f'w 1 op proefschrift voor de diagnostiek 'erworven hartgebre- Hengelo. Kloosterdak naar New York. Het m.s. Kloosterdijk, nog in aanbouw bij J. Smit C.zn. N.V. te Alblasserdam. begint op 8 maart zijn eerste reis naar New York. Het schip van de Holland-Amerika Lijn zal onder commando staan van kapitein E. G. A. Heymans. Snanning om de nota neemt toe A.R. en C.H. zien socialistische tendenzen in landbouwbeleid Ui (Van onze parlementaire redacteur) E STRIJD OVER het nieuwe landbouwprijsbeleid is gisteren in de Tweede Kamer ontbrand. De heer Biewenga (a r.) heeft reeds een motie aangekondigd tegen het voornemen van de regering om het bedrag van f 50 min (ter tegemoetkoming in de eigenaarslasten. o.a. voor onderhoud en afschrijving op gebouwen) te blokkeren. De tweede spreker over de landbouwparagraaf in deze bestedingsnota, de heer De Ruiter (c.h.) heeft zich reeds bij deze kritiek aangesloten. Tevens is het deze middag duidelijk geworden dat de voorgestelde verlaging van de grondrente eveneens op zeer grote bezwaren stuit. Wat de blokkeringsgedacht betreft: de heer De Ruiter vond deze onrechtvaardig en daarom verwerpelijk, omdat alleen de boeren op de lichte gronden daarvan de dupe worden. Dat z\jn Juist de boeren die zonder geld zitten. En de deblokke- ringsvoorwaarden noemde de c.h. afge vaardigde „een sterk staaltje dirigisme", waardoor de socialisatie van de zand gronden in de hand wordt gewerkt. Men kan niet zeggen dat de heer Biewenga het iets minder duidelijk heeft uitgedrukt. Wat de regering met één hand geeft (o.a. de beloning voor de boer en de verhoging van de landarbeidersionen), wordt met twee handen (dc verlaging van de grond rente en de blokkering) teruggenomen. Men wrijft zich de ogen uit, aldus de heer Biewenga. Zelfs de meest optimis tische socialist heeft niet durven ver wachten dat cr in deze nota zoveel hoop volle verwachtingen in vervulling zouder gaan. Hier worden (onrijpe) vruchten in de socialistische schoot geworpen. De blokkering zal geschieden op de melk en op een deel van de toesla haver en roggeproduktie. De boeren op de lichte gronden vallen dus onder dit blokkeringsvoornemen. Volgen6 de heer Biewenga wordt daardoor een verschil in gebieden gecreëerd, dat niet verantwoord •s. De a.r.-afgevaardigde had een ander argument, dat on6 6terker leek. De toe slaguitkeringen over de oogst van 195' zullen pas in begin 1958 plaatsvinden. Dil verzwakt de argumentatie van de rege ring, dat momenteel de f 50 min. op de rijksbegroting in het kader van de be stedingsbeperking niet te vinden Grondrente De bijdragen van de grondrente schie ten te kort alsvergoeding van de in de grond gestoken kapitaal. De aantasting van deze nettopacht tast op een onver antwoordelijke wijze de vermogensposi tie van de boer aan, aldus de heer Bie wenga. Tegen deze verlaging van de grondrente had hij dus grote bezwaren, Forttiattiinr ^ee'of,'sme"ende tabletten y BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID GRIEP, KEELPIJN omdat zij een aanzienlijke ontwaarding het grondeigendom betekent. De nor- van de grondrente moeten aangepast worden aan het huidige niveau van de nettopacht. Het gevolg zal zijn dat de ;n op de veenkoloniale gronden niet in 6taat zullen zijn 15V» van de kosten van de cultuurtechnische werken te betalen, zo zei de a r.- afgevaardigde. Natuurlijk waren er ook wel voorstellen de regering die de instemming van de heer Biewenga hadden. 7.o ging hij akkoord met het percentage, van 3Vi voor de instandhouding van de gebouwen, met het systeem van afschrijven, de beloning de boer en voor de landarbeider. Wat dit laatste betreft vroeg hij de invoering de werkclassificatie als middel voor de loonvorming. Maar in het geheel bezien vroeg de heet Biewenga zich toch af of voor de land- bouwwagen stokpaarden of landbouw- paarden zijn gespannen, want de voorstel len van de regering bieden weinig perspec tief. Zij zijn alleen maar bedoeld om eer ontstane achterstand in te halen. Daarorr zeide deze Groningse boer, dat er op het platteland een gevoel van onbehagen teleurstelling heerst. In de grote steden is welvaart. Op het platteland is er e achteruitgang in de bevolkingsdichthei dc woningen zijn daar slecht onderhou den en verouderd. De plattelandsbevol king twijfelt er aan of Nederland nog prijs stelt op een welvarend platteland. Ot moet het worden zoals in FrankrijkT Niet opstandig ,JDe boerenmensen zijn van nature niet opstandig", aldus de heer De Ruiter (c.h.), - nu er nood is op het platteland, vinden zij het onjuist dat niet ls voldaan de redelijke verlangens van het land bouwschap. De nota van de regering gaat niet ver genoeg. Is dit nu de dank het feit dat de landbouw na de in tijd van schaarste onze langrijkste deviezenforon was? Naar ng heeft de regering geen seri poging gedaan om f 50 miljoen op de be groting te vinden. Bovendien is de laatste ren wel gebleken dat de belastingop- •engst altijd dc ramingen overtreft. Had de regering daar ditmaal geen reke- ing mee kunnen houden? In dit debat heeft de liberale afgevaar- ly BESCHERM U TEGEN VERKOUDHEID, ,1> GRIEP, KEELPIJN buisjes q 20 en flacons 50 toblette WOEDDE EEN WAKE OSSIAN^KOORTS 873) Zelden heeft wellicht 1 vloed op de letl zg. oud-Keltische Maepherson de we heell vergast. Om •rkunde gehad ale poëzie, waarop Jar prrld in de 18de ee dichter Klopstock v spreken, ie in dit geval 1 toch niet helemaal juist, want ;on had zyjn produkten welis- 1 onrechte voorgesteld als de an de oude hard Ossian, wiens de plaatselijke legenden be- evenals Kliijnvis Fe sombere bekentenis, muntender dichter 1 voldoende hlyjk gaf gestegen. „NapoU destijds Nicnlaas slachtoffer 3eets. Nu Oss rehlaze >rden ude stron ofwel die fingeerd, ntaar dan moest Macphe een bewonderenswaardig dichtersta worden toegeschreven, onder erkenr dat deze man in z'n eentje in staat de grootste letterkundi) We willen zeker niet de indruk wek ken, dat iedereen blindelings en wel gemoed in de door Maepherson opge zette val is gelopen. Dat is zeker niet het geval geweest, want er waren direel zijn tijd Maepherson ite Ossiangedirhten lanceerde, toekomstige veroveraar 9 jaar geboren worden! We mogen tenhlikkelijk aannemen, dat ir de Ossia hijkar alle •oghevaïZMna'cpherhs«n Zo'n succes, dat hyj n werd nagevolgd, gemaakt. 'Waarbij e vergaten te vertellen, dat Mac- icrsons werk blijkens het onder- >ek dat de geschiedschrijver Malcolm aing daaraan heeft gewijd een peenslapeling van plagiaten is geweest it een 100 lal klassieke en moderne theologische bronnen!) Dit alles twijfelden aan de phersons gedichten, toch werkelijk geen heeft zieh lelijk la zijn jeugdwerk We held (die .Ie zange ehtheid Mar 1 Julia, welke in die ther laat hij zijn Bilderdijk heeft igeljjk ver nde de let (NADRUK VERBODEN) diffde de heer Van Leeuwen weer de be kende felle aanval gedaan op het prijs- stabilisatiebeleid van minister Zijlstra. Deze politiek heeft honderden miljoenen gekost, waardoor de winsten werden afge roomd. Zo zijn er in tal van bedrijven besparingstekorten ontstaan. Zij putten elfs hun liquiditeitsmoge] ijWheden steeds ■erder uit. Dat i6 het beeld van de Ne derlandse economie, onder leiding van ster Zijlstra. die ons terugvoert naar het dirigisme, dat we zijn kwijtgeraakt onder minister V. d. Brink. Ook verzette j deze liberale afgevaardigde zich tegen de I huurverhoging van 25 pet. Het moment daarvoor is niet geschikt. Beter is de ver- hoging tot 12Vè pet. te beperken, dan zijn >ok van de blokkering af. De heer Van Leeuwen begreep niet hoe hef lekke dat Nederland heet, nog hulp kan gaan bieden aan de minder ontwikkelde gebieden. Zijn conclusie was dat we in welvaart hebben uitgedeeld, die er bleek te zijn. De bezuinigingspoll- j tiek mag echter niet abrupt worden uit gevoerd. Er zal langzaam aan doorgemar cheerd moeten worden. Ook de heer V. d. Mei (c.h.) die zijn j aiden6ipeech hield was ongerust over 3 ontwikkeling van het prijsniveau. Hij vroeg minister Zijlstra of het niet moge lijk zal zijn het kopen op afbetaling niet verder te beperken. Dit zou natuurlijk uitermate voorzichtig moeten gebeuren, want de vraag mag "niet te veel worden afgeremd. Hij vroeg zich af of her wel juist is de ontwikkelingswerken In ZW en Oost-Groningen te beperken, daar in deze gebieden juist 'n relatief groot arbeiders overschot is. Onoverzichtelijk9' Een andere ch. afgevaardigde, de heer Van de Wetering, noemde de bestedings nota onoverzichtelijk, fragmentarisch, spe culatief en eenzijdig. De oorzaken van de huidige fatale ontwikkeling worden er niet in aangetoond. Spreker verlangde van de regering opening van zaken met betrekking tot de verhoging van de PTT- tarieven, zodat daardoor straks niemand wordt overvallen. Van een werkelijke be zuiniging van de staatsuitgaven achtte hij nauwelijks sprake. Hij voelde zich er tus sen genomen door de 197 miljoen be sparingen van de overheid. De heer Van de Wetering overwoog voorts een uitspraak van de Kamer te vragen over het vastleggen van de tijde lijkheid der aangekondigde belastingver hogingen. Hij betwijfelde of hij steun zal geven aan de verhoging van de personele belasting en hoopte voorts, dat de Kamer de voorgestelde blokkering van 50 miljoen ten behoeve van de doorberekening van de eigenaarslasten in de kostprijsbereke ning zal verwerpen. t aparte be windsman van zaken overzee en een hem ten dienste staand apparaat een belang rijke taak is weggelegd in de verzorging van de aangelegenheden, die samenhan gen met de totstandkoming van de nieu we rechtsorde. Het zal zijns inziens zeker nodig zijn, dat de volle aandacht wordt besteed aan de juiste interpretatie en toepassing van het Statuut van het Ko ninkrijk en dat door een gespecialiseerd apparaat medewerking wordt verleend voor de behandeling van die koninkrijks aangelegenheden. die Suriname en (of) de Nederlandse Antillen raken Daar naast is er een veelomvattende taak voor het bestuur en de ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Minister Helders deelt dit mee ln een nota naar aanleiding van het (eerst Jl. dinsdag verschenen eindverslag) van de Tweede Kamer over de begroting van overzeese rijksdelen. Na 's ministers reis naar Suriname en de Nederlandse Antillen om met de re geringen aldaar persoonlijk contact op te nemen, hoopt hij zo spoedig mogelijk een bezoek te brengen aan Nederlands Nieuw-Guinea. De ontwikkeling van Nieuw-Guinea vraagt om belangrijke beginselbeslissin gen voor een politiek op lange termijn. Met het voortschrijden van die ontwik keling groeit de behoefte aan bijstand door en vanuit Nederland. De minister zal gaarne bevorderen, dat zoveel mo gelijk zal worden voldaan aan de wens van de Kamer om meer voorlichting over Nieuw-Guinea te krijgen. Naams verandering De vanuit de Kamer gestelde vragen over de vervanging van de naam „over zeese rijksdelen" door „zaken overzee" beantwoordt de minister met de opmer king, dat het woord „rijksdeel" in de vroegere naam niet in overeenstemming was met de status van Suriname en de Nederlandse Antillen enerzijds en Nieuw- Guinea anderzijds. Een commissie zal hem van advies dienen over een interne reorganisatie van het departement. LASSIE HAVERMOUT Het beste ontbijt in de kortste tijd! zó uit het pok op de borden, melk en suiker toevoegen en klaar is de pap

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 5