Wethouder sloeg eerste voor 111 woningen paal Kloof tussen de lijkt groter te generaties worden VANAVOND LUISTERT U NAAR: Middenstandsontwikkeling wordt in studie genomen Sprekende vorderingen in begrip spelvaardigheid en uitbeelding Mej. prof. dr. Kohlbrugge over Perzië en de Zending Afdeling Leiden van de Viro besprak probleem Kashmir 'fJIEUWE LE1DSCHE COURANT DONDERDAG 28 FEBRUARI 1957 Gistermiddag achter Lusthofblaan Op drie plaatsen in Leiden wordt weer gebouwd Hij hoopte, dat het vierde plan sneller :al worden uitgevoerd. Naast het plan van de 111 woningen bestaat een plan, dat voorziet in de bouw van 243 huizen De onderhandelingen met de aannemer zijn 1 ver gevorderd. Is de overeenstemming •olledig bereikt, dan kan zeer binnen kort met de bouw worden begonnen. t wo- -vb WETHOUDER VAN OPENBARE WERKEN, de heer A. J. Jongeleen, onde heeft gistermiddag op een terrein achter de Lusthoflaan de eerste paal er e plagen voor de bouw van honderdelf woningen en zes winkels. De hui- ind t BD k°men onder beheer te staan van de woningbouwvereniging „De Een- di racht", wier huizenbezit in het noorden van de stad daardoor belangrijk »r og ijgt. j,iet het Slaan van deze eerste paal 1 <*e woningbouw in Leiden-Noord. weer holen p gang gekomen. Ten noorden van de ebb« lerensingel zijn in de laatste jaren drie lannen uitgevoerd en nu gaat "net op e Zijl aan. Vorige week reeds gaven g va U een reportage van de opspuitingswerk- lamheden aldaar. (kket Met dit nieuwe plan erbij wordt op proeldit ogenblik op drie plaatsen in de stad oortvarend gebouwd; die voortvarend- ieuwi ie(d is mede te danken aan de gunstige Kersomstandigheden, die de woning- »hori l°uw' op een kleine uitzondering na. g'* deze winter nog geen strobreed in de weg ;n dftebben SeleSd- Er kan en dat is in de egeven omstandigheden wel zeer ge- r oollukkig worden dóórgebouwd en naar d' iet zich laat aanzien zuilen er dit Jaar wat woningen klaarkomen, M zeggen de gemeentelijke autoritei- bu,len en de besturen der bouwverenigin- mnetfen, dat het nog maar een druppel op gloeiende plaat is, de voortgang is Dp zichzelf toch alleszins verheugend. Vo- q tig jaar is dat anders geweest. Nu kan j et weer niét als factor in een vertra- geestling der werkzaamheden naar voren faten wrden gehaald. r zal Grote schaal >nfe- De d"e Plaatsen van bouwactiviteit zijn: in in luid-West, de Burgemeesters-wijk en het de worden. In Zuid-West wordt zowel par- iculier als voor verschillende woning- °onJ louwverenigingen gebouwd, terwijl de n n-oningbouw in de omgeving van de Burg- In-Vavenlaan uitsluitend in de particuliere zijn ect?r ds- De bouw in de Burgemeesterswijk be- reft op het ogenblik nog twee plannen. Ihi£k weten d€ in aanbouw zijnde woningen -edjiBaast het V.V.D.-complex en het toren- g ju flatgebouw, waar men. als we goed heb ben geteld, aan de zevende verdieping is [ekomen. Naar wij menen te hebben waargenomen, worden al voorbereidin- s |en getroffen voor een nieuw aantal woningen van de afdeling Leiden van W de V.V.D.. tussen het bestaande com plex en de Van Vollenhovenkade. Afgaande op de woorden van wethou- der Jongeleen, gistermiddag bij de eerste paal van „De Eendracht" gesproken, zal op de terreinen achterin de Kooi binnen kort op grote schaal bouwactiviteit zijn Volgebouwd In zijn toespraak gaf de wethouder toe, dat het met plan Noord III niet zo snel Is gegaan als werd gehoopt en verwacht. Demmenie Stedelijk museum Het stedelijk museum „De Lakenhal" heeft voor de tentoonstelling „Goya et le Fantastique", die van 20 mei tot 31 juli in Bordeaux wordt gehouden, het schil derij „Charonsboot" van Jacob Isaac van Swanenburgh in bruikleen verstrekt. Zo als al eerder meegedeeld, heeft het rijksmuseum Kröller-Muller te Otterloo voor deze tentoonstelling twee schilderijen in bruikleen gegeven. Concert voor Orkest van Bartók. (AVRO, 20.05 uur) Zijn voorlaatste orkestwerk, het Con cert voor Orkest, componeerde Bela Bar tók voor de Koussevitzky Music Founda tion ter nagedachtenis van mevr. Natalie Koussevitzky. Het werk draagt met recht ie naam van Concert. Het door vele com ponisten verwaarloosde concerterende element is door Bartók in ere her steld. Er is hier een wedijverend element in de behandeling der verschil lende instrumentengroepen. Het le deel (Andante non troppo allegro uii ia van een zeldzame ernst en een heldere opbouui, waarbij vooral het koper naqi noren treedt. Het 2e deel (Allegro scher zando) bevat de ondertitel Ginoco Copie (spel der paren) en geeft de in inenten gelegenheid paarsgewijze en sterke contrasten op te treden, met interessante contrapuntische effecte: verrassende harmonieën. Er ligt lichte ironie over dit deel, nog versterkt door de markant geritmeerde thematiek Het 3e deel (Andante non troppois een elegie, de zang van de dood, die Bartók reeds in 1942 bij een zware ziekte voor 2ich zag. Dit deel is minder concertant dan het tweede: een bijna beklemmende beschouwing, breed melodisch en met eer verfijnde chromatiek. Na een kort Inter mezzo interrotto (onderbroken tussenspel) met vier-tonen-motieven, waarin flarden van Hongaarse danswijzen in steeds wis selende tempi voorbereiden op het laatste deel, komt de Finale (Presto), de triomf van de Hongaarse muziekcultuur, twee maal tot,een zeldzame climax opgevoerd De uitvoering vanavond geschiedt door het Gelders Orkest o.l.v. Carl Garaguly. na een vertolking van het Concert voor Viool, hobo en orkest van Brahms.' het bouwen nee, dat het u wordt op- p 220 wonin- want de toestemming vo is al verkregen. De wethouder deelde terrein bij de Zjjl dat gespoten, bestemd is vo gen en een aantal scholen. Op een architectenbureau wordt al aan de tekeningen gewerkt. De bouwterrei nen in het noorden bieden dus nog plaats voor ongeveer 574 woningen. Maar dan is de ruimte daar ook vol ledig benut. Dat wil zeggen, dat dan het gehele gebied van de Marnix- straat tot aan de zyi zal zijn volge bouwd. Over de 111 woningen zei de wethou der nog, dat het plan is ontworpen door het architectenbureau Jonkman en Van Dorp. Het plan toont zes typen huizen, zodat de afwisseling in dit complex wel gewaarborgd is. Er komen zowel lage eengezinswoningen als flats met drie woonlagen. Als alles meeloopt, kan de bouw volgend jaar voorjaar zijn vol- Leidse middenstanders bijeen Toen de heer W. Zwart gisteravond als voorzitter van de afdeling Leiden va Koninklijke Nederlandse Middensta bond werd herkozen, werden slechts fraaie woorden van dank en wachting uitgesproken, maar mevr. Hols- wilder vertolkte de waardering van alle leden door de herverkiezing vergezeld te laten gaan van een radiotafel-met-pick- up. Behalve de heer Zwart werden ook de heren M. Blitz, A. S. T. v. Iterson, M. A. Susan en M. W. v. d. Zanden in het bestuur herkozen. Secretaris J. H. v. d. Kloot had vóór deze verkiezingen in zijn overzicht ver teld, dat het ledental in het afgelopen jaar een weinig was toegenomen en het verslag van de penningmeester bracht evenmin bezorgde gezichten in de boven zaal van de Turk. Andere werd dit, toen het gemeente raadslid, mr. F. Portheine, bondsbestuur- der van de K.N.M.B., een uiteenzetting gaf over het prijsstabilisatiebeleid van de regering met daaraan vastgekoppeld de onlangs gepubliceerde nota over beste dingsbeperking. De heer Portheine toon de zich een voorstander van lage prijzen, achtte meer begrip op de betrok ken departementen voor de midden- stadsproblemen gewenst. De belastingverhogingen, die door de heer Van Iterson werden geschetst, brach ten de gemoederen van enkele aanwezi gen in beweging. De voorzitter toonde een tegenstander van de zware ont- Zwitserland en zijn postzegels In de bovenzaal van De Kleine Burcht heeft de Leidse Vereniging van Postzegel verzamelaars gisteravond haar maande lijkse bijeenkomst gehouden. Men had de heer J. Dekker uit Amsterdam uitge nodigd te komen spreken namens het Nederlands Filatelistisch Centrum. Deze instelling is in augustus van het vorige jaar opgericht en heeft al heel wat lezingen over de „postzegelkunde" ver- Het onderwerp, dat de heer Dekker in Leiden behandelde was: Zwitserland ge- door zijn postzegels. Spreker lichtte zijn betoog toe met goede kleurendia's. Allereerst verklaarde de heer Dekker, waarom men op de Zwitserse postzegels altijd „Helvetia" ziet staan, en niet de Duitse, Franse, of Italiaanse benaming van dit land. Hiervoor moeten wij terug gaan tot aan het begin van onze jaar telling. Toen trok namelijk een Keltische het Alpenland binnen: de stam van de Helvetiërs. Hoewel later grote ver schuivingen hebben plaats gehad bleef deze naam toch voortleven. Uit de Zwitserse zegels blijkt duidelijk de rijke historie van dit volk met in het centrum van de filatelistische topografie: de legendarische Zwitserse vrijheidsheld Wilhelm Teil. Volgende maand hoopt de vereniging haar jaarlijkse verloting te houden. Hoogheemraadschap van Rijnland De vergadering van hoofdingelanden van Rijnland heeft de volgende aanbeve lingen opgemaakt: 1. Ter vervulling van de plaats van hoogheemraad opengevallen door het overlijden van de heer Lafeber te Gouda: 1. De heer K. van der Torren J.Czn te Waddinxveen, 2. De heer P. van der Linde te Reeuwijk, 3. De heer Jac. de Graaf te Leiderdorp; 2. ter vervulling van de plaats van hoogheemraad opengevallen door het overlijden van Baron Schimmel- penninck van der Oije te Voorschoten: 1. De heer A. L. van Wijk te Stompwijk. 2. De heer J. L. Prins te Overveen, 3. De heer P. F. Vergeer te Warmond. Na ontvangst van deze aanbevelingen zullen de benoemingen door H.M. de Ko ningin worden gedaan. Over het voedsel voor de hond De kynologenvereniging Rijnland heeft gisteravond in Zomerzorg vergaderd on der leiding van vice-voorzitter F. Alofs Allereerst werd de maaltijd van de hond onder de loep genomen. De heer L. Berg huis, directeur van de Hols krachtvoeder- fabrieken sprak over de fabricage van hondenvoedingsmiddelen. De aanwezigen weten nu wat zij hun honden moeten voorzetten. De heer G. Smits vertoonde hierna films van de grootste hondententoonstelling ter wereld, onlangs in Londen gehouden, die hij samen met mevrouw C. Oppelaar heeft opgenomen. Na de pauze wachtte nog een kleuren film, gemaakt voor de Hols-fabrieken. over bezoeken aan kennels, de Gooise hondenrally en een gehoorzaamheids- wikkelingseisen, die de regering aan d« vestigingsvergunning wil verbinden. Het slot van de avond werd besteed aar het benoemen van een commissie, die hel probleem van de middenstandsontwikke ling in studie zal nemen. Zij merkte op, dat zich bij de kerstening grote moeilijkheden kunnen voordoen. Zo kunnen de christenen uit de wereld van de Moslims en die uit de gemeenschap van de Zoroastriërs elkaar niet goed verdra gen. Het is dan ook beter, dat de Zoro astriërs ook na de overgang naar het Christendom in de eigen gemeenschap ijven, die hen in de regel aanvaardt. Het gevoel bestaat, dat Zending en voor- Wethouder Jongeleen bediende gistermiddag, aan het verlengde van de Lusthoflaan, de heimachine, toen het heiblok de eerste paal voor 111 woningen van „De Eendracht" de grond indreunde. Vroeger was de jeugd eerder geestelijk volwassen DE INVLOED van de televisie, roken en gezondheid, de verhouding tus sen ouders en kinderen en nog meer van dergelijke moeilijke proble men werden gisteravond in het Gulden Vlies voorgelegd aan een forum, dat optrad voor de Vereniging voor Pedagogiek. Door gebrek aan tijd kon den lang niet alle binnengestroomde vragen worden besproken. In het forum, dat onder leiding stond an de heer H. A. de Vriend, hadden zitting mejuffrouw H. J. Glasz, inspec- trice van het kleuteronderwijs, dr H. Fa- ber, psycholoog, dr D. G. G. van Ringe- lestein, inspecteur van het lager onder wijs in Den Haag, de heer D. L. Daalder, oud-directeur van een h.b.s. en thans hoofdredacteur van het orgaan van de landelijke vereniging voor pedagogiek en de heer M. G. H. den Haan uit Leiden. De eerste vraag had betrekking op het verband tussen roken en gezondheid. Men vroeg zich af, of het niet noodzakelijk ;n apart leervak gezondheidszorg op de scholen in te stellen. Het forum achtte officieel ingrijpen in verband met het overladen programma op de scholen vandaag de dag niet gewenst, mede omdat er nog geen volkomen zekerheid is te geven omtrent de mate van schadelijke gevolgen van het roken. Dat men de ouders en ook de jeugd zelf op het ge vaar van te veel roken moet wijzen, op dat het euvel geen grotere omvang zal aannemen, gaf men eenstemmig toe. Op de vraag of er resultaten zijn ten gevolge van de onderwijsvernieuwing kon men, voor het lager onderwijs althans, een bevestigend antwoord geven. Generatieverschil Het kind is zo moeilijk te bereiken; be grijpen de kinderen de ouders niet of be grijpen de ouders de kinderen niet? zc luidde een andere vraag. Dr Faber vond de bewering van prof. Van den Berg, dat wij het kind hebben gemaakt door het verre te houden van de levensmoeilijk heden van volwassen mensen ietwat bout. Toch is er naar zijn mening tendens naar een steeds groter wordende kloof tussen de generaties. Door het kind te behoeden voor vele problemen volwassenen heeft het een langere looptijd nodig om geestelijk volwassen te worden. Dr Faber wees erop, dat pro blemen van studenten, vroeger de pro blemen waren van vijfde of zesde klas gymnasiasten. De groei van de persoonlijkheid, van het karakter, is zeker twee jaar ten achter bii vijfentwintig jaar ge leden. En hoewel wjj thans meer we ten van de psychologie van de kin derziel en van die der puberteitsjaren wordt de afstand door analyse juist groter. Over het algemeen was het forum het er over eens. dat het zwaar tepunt ligt in het milieu waarin het kind wordt opgevoed. Er kunnen dan moeilijkheden komen, misschien voelt de jongen of het meisje zich niet be grepen op bepaalde ogenblikken, maar er Is toch altijd een veilig tehuis dat steun geeft. Met betrekking tot de tijdverspilling bij de opleiding voor het middelbaar onder wijs van leerlingen die volgens de hoof den van lagere scholen niet geschikt zijn voor dergelijk onderwijs, vond men dat het kind in ieder geval een kans moet worden gegeven. Vaak blijken kinderen van wie men het niet had verwacht, zich op de middelbare school toch te kunnen handhaven. Scholen De omzetting van een h.b.s. in een ly ceum achtte het forum gewenst, aange zien het streng gescheiden houden van maatschappelijke standen dan is opge heven. Het onderlinge contact ti h.b.s.-ers en gymnasiasten werkt alleen maar verruimend bij de lyceumopvoeding. Dat de klassieke opvoeding op een ly- ;um in het gedrang zou komen, achtte ïen niet aannemelijk. Vooral bij de scholen met één jaar onderbouw schiet heus genoeg tijd over om de klassieken te leren lezen en begrijpen. Bovendien biedt deze vorm van onderwijs het voor deel, dat de beroepskeuze nog een jaar kan worden uitgesteld en een tussentijdse verandering van richting mogelijk is. Invitatie-concert Werkmans Wilskracht Medewerking van Sleutelkoor en zangers van de koksschool 1~\E HARMONIE-KAPEL Werkmans Wilskracht heeft gisteravond U der leiding van kapelmeester J. Dol, een invitatie-concert in de Op de vraag of de kleuterschool een instituut is, dat als waardevol in onze samenleving moet worden beschouwd, antwoordde het forum bevestigend en dit zeker met betrekking tot de stadskinderen. In de laatste tijd stijgt ook op het platte land de vraag naar kleuterscholen. Televisie Ten slotte gaf men antwoord op de vraag in hoeverre de televisie een goede of een verkeerde invloed op de jeugd uitoefent. Het forum was van mening, dat de verleiding om alle te levisieprogramma's nu ook maar aan te zetten groot was. Maar men kan de televisie niet negeren. Er moet dus worden gestreefd naar een zo hoog mogeljjk peil van de programma's. Al is het kijken naar de televisie voor jonge kinderen onschadelijk, voor de oudere kinderen is het funest; de taalont wikkeling, die nodig is voor het abstracte denken, wordt door film en televisie tegengehouden. Afdeling Leiden Protestantenbond Voor de afdeling Leiden van de Ned. Protestanten-Bond heeft mej. prof. dr. D. J. Kohlbrugge gisteravond in het Snouek Hurgronjehuis een lezing over Perzië gehouden, speciaal met betrekking tot het zendingswerk in dat land. De spreekster vertoonde daarbij een groot aantal lichtbeelden. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag Turk, 8 uur: Contactavond Sportstichting Leiden, dr. W. van Zijll, directeur Ned Olympisch Comité, over „Problemen rond- u de Olympische Spelen", met sportfilms. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Vijfde concert Leidsche Kunstkring Voor Allen, Johanna Martzy, viool, en Jean Antonietti aan de Burcht, 8 uur: feestavond „Rondom de Haven" en „Tuinstadwijk". Vrijdag Levendaal 1, 8 uur: Stichting „Commis sie voor huishoudelijke en gezinsvoor lichting", cursus bloemschikken (voor jaarsbloemen). Stadsgehoorzaal, 8 uur: cabaret- en variété-avond van K. en O., revue „Puur Plezier". Pieterskerk, 7.15 uur: avondgebed. Schouwburg, 8 uur: Chr. lyceïstenver eniging „Amicitia et animo juncti", schoolavond met opvoering van „Reinaert de Vos". Herengracht 34. 8 uur: Leidse Smal filmliga. Plantsoen 71, 8 uur: algemene vergade ring voogdijvereniging „Tot Steun" afde ling Leiden. Recreatiezaal „Vooruit", Korevaarstraat 30, 8 uur: afdeling Leiden coöperatieve vrouwenbond, mevrouw mr. M. A. Kaa- kebeeke-van der Put over „De hande lingsbekwaamheid van de vrouw". Kleine zaal stadsgehoorzaal, 8.45 v.m.: begin bevolkingsonderzoek op tuberculo se (schoolkinderen). Jacobazaal Den Burcht, 8 uur: ontspan ningsprogramma C.J.M.V. „Jan Ligthart", Freek Sachs treedt op, na de pauze het verhaal „Achmed en Sittaria". Leiderdorp: gemeentehuis, 7.45 u. raadsvergadering. Vo orschoten: gemeentehuis, 8 uur raadsvergadering. Zaterdag Turk, 3 tot 5 uur: receptie P. S. Stok man ter gelegenheid van 25-jarig jubi leum als „adjunct-directeur bij de N.E.M. Doelenkazerne, 3 uur: jaarvergadering afdeling Zuid-Holland-Noord Bond van Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers, 8 uur feest avond. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie. (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken -te Leiden en Oegstgeeet wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon 20552, de Haven apotheek, Haven 18, telefoon 20085, ei Oegetgeestér apotheek, Wilfaelminapark 8, telefoon 26274. hoorzaal gegeven. Het eerste lid van deze samenstelling was niet het bij zondere, dat deze avond, kenmerkte. Ieder jaar werden immers donateurs en afgevaardigden geïnviteerd. Maar wel had men deze keer voor het eerst gebroken met de gewoonte, het deel na de pauze voor cabaret-amu sement te reserveren. De aanduiding „concert" was nu ten volle serieus te nemen, want de gehele avond had de kapel het voor het spelen. Dat mocht trouwens ook wel voor deze gelegenheid, want Werkmans Wils kracht herdenkt dit jaar zijn vijfenvijftigjarig bestaan en het concert werd ter ere daarvan gegeven. de, maar niettemin persoonlijke reeks dansen, die eigenlijk voor een harmonie-orkest te fijn zijn gebouwd. Maar men kon het orkest in de vertolking •an toch niet een gemi6 aan lichtheid soepelheid verwijten, al zijn die beide gewenste eigenschappen nog wel voor -erdere ontwikkeling vatbaar. Een dave rend succes verwierf de mars There's something about a soldier (Noel Gay), klankschets van een 6oldatendag. Een bijzondere attractie op deze feestelijk-getinte avond vormde de medewerking van het militaire Koksschoolkoor en het knapen Sleu telkoor, beide zingend onder leiding van Han Rijnbeek. Men hoorde (af gezien van een paar uitspringende eerste tenoren) in goede uitvoering Griegs Landerkennung, het koor van de landlieden uit Cavalleria Rusticana, (dat in het Duits eigenlijk helemaal niet bevredigend klinkt) La vergine dei angeli uit Verdi's La Forza del destino. Jongenssopranen In het laatste werk deden vier jongens opranen mee. Militairen en jongens sa- nen (nü met orkestbegeleiding) gaven een verdienstelijke uitvoering van een paar Mozart-koren. De bas Bert Mulder men in enkele soli om zijn prachtige, welbeheerste 6tem bewonderen en de pia nist Martien Opdam verzorgde een drie tal begeleidingen op uitnemende, echt- rouzikale wijze. Waar nodig, leidde de heer Dol de uit voeren werken met een korte toelich- Aan het slot klonk, traditiegetrouw de Za-Dé-mare van de vroegere kapelmees- Dik. Men kon er in elk geval zeker van zijn, dat het publiek deze keer wer kelijk alléén voor de muziek was geko men. Het geestdriftige applaus aan het eind was welsprekend genoeg. Joh. van Wolfswinkel. Voorzitter J. van Weizen sprak, na de afgevaardigden en autoriteiten te hebben begroet, de hoop uit, dat muziek en ca baret ook in de toekomst over twee af zonderlijke avonden zullen kunnen wor den verdeeld. Tot nog toe wa6 dit finan cieel onmogelijk geweest. Vooruitgang De vorderingen, die het korps de laat ste jaren, onder de directie van de heer Dol, in speavaardigheid, uitbeelding en begrip heeft gemaakt, zijn sprekend ge noeg. Ook wanneer er soms nog noten sneuvelden of een melodische lijn door één of andere instrumentengroep minder gaaf wordt getrokken, schaadt dit niet het klankbeeld als zodanig. De idee ieder werk werd ongerept gereali- De frasering en de accentuatie werden steed6 op verantwoorde wijze toegepast- Vooral in de marsen betoonde de dirigent zich een vakman, die als van nature d« typische militaire marseffecten verwer kelijkt. De Kroningemars uit La Profète var Meyerbeer toonde nog enige onnauwkeu righeid in de klank. Het echt-Franse werk i6 trouwens nog niet eens zo gemakkelijk te spelen. Maar de sterk-Wagneriaans geslagen Sophonisbe-ouverture (Klug- hart) werd met veel verve en overtuiging geblazen. Opmerkelijk Overigens was nog opmerkelijk de Ro- coco-Suite van Boedijn, een hietoriseren- uitgang bij elkaar horen. Die vooruitgang slaat dan vaak op uiterlijke dingen. Men denkt, dat men na de overgang naar het christendom zich ineens westers moet gaan gedragen. Er moet iets nieuws komen; dat nieuwe is vaak veel te veel westers. Prof. Kohlbrugge vertelde nog over een zendingsziekenhuis dat verwoest is en voor welks herbouw geen geld beschikbaar is, terwijl in het kader van de hulp aan on ontwikkelde gebieden door het westen grote ziekenhuizen worden gebouwd, die dan voor de Moslims bestemd zijn. Dit begrijpt men niet goed, ook niet als de zendeling zegt, dat het zendingsziekenhuis van de Kerken moet komen en de andere ziekenhuizen door de staat worden be kostigd. De scheiding van religie en staat kent men daar niet zo. Zo ontstaat er twijfel, vooral onder de jongeren, die zich in de steek gelaten voelen. Het is dan niet uitgesloten, dat zij in het communisme een houvast vinden. De spreekster zei ook, dat de hulp aan onontwikkelde gebieden vaak te haastig geschiedt, zodat men de Indruk krijgt, dat het westen alleen op resultaten is aange wezen. Dat is ook wel zo, want wij wil len de mensen vrijwaren van een mis schien wel spoedig opkomend communis me. Grote haast kan echter ongelukken en teleurstellingen meebrengen. Na de pauze beantwoordde prof. Kohl brugge een aantal vragen. Ouderavond met leuk zangspel In de gymzaal van de lagere school aan de Hooglandse Kerkgracht is gisteren een ouderavond gehouden. Behalve genieten een uitstekend verzorgd programma, aan de leerlingen hun medewerking verleenden, konden de ouders met het •rwijzend personeel van gedachten leien over de vorderingen van hun kinderen. De heer J. Overduin vond het een ver heugend verschijnsel, dat zovele ouders ^ezig waren. De band tussen gezin en school is immers van zeer groot belang. Het bestuurslid beklemtoonde nog eens de waarde van het Christelijk onderwijs. Op heel aardige wijze voerden de leer lingen van de derde klas hierna een zang spel op. De heer J. J. van der Burg, on derwijzer in de zesde klas. vertoonde dia's over het leven in Amerika. Het hoofd van de school, de heer L. Noorduin, besprak tenslotte met de ouders de moeilijkheden verbonden aan het ruim tetekort en het snel toenemende aantal leerlingen. Waarschijnlijk zal de status quo worden gehandhaafd Kashmir als politiek probleem werd gisteravond in de afdeling Leiden—Oegst- geest van de Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde besproken door de heer L. A. Metzemaekcrs. Getuige de uren lange redevoeringen in de vergadering van de V-N. vormt het conflict tussen India en Pakistan een bijzonder ingewik keld probleem. De strategische waarde van Kashmir als bescherming van de noordgrens van India tegen de Sowj et-Unie zou verval len wanneer India en Pakistan één bui tenlandse politiek volgden. India dat zijn kracht zoekt in een zeer sterke machts politiek, voelt niet voor samenwerking, heeft geen besef van de onderlinge af hankelijkheid der landen en integratie mogelijkheden. Het beschouwt Pakistan als buitenland en zelfs als potentiële Drie van de vijf waterwegen In India beginnen in Kashmir en Pakistan zou deze, wanneer het Kashmir in zijn bezit had. kunnen controleren en afsnijden- iVoor Pakistan heeft het bezit van Kash mir door India een geheel ander, meer ge voelsmatig belang. De bevolking van Kashmir is evenals die van Pakistan overwegend Mohammedaans. De Moham medaanse broeders moeten, zo is de pu blieke opinie in Pakistan, bevrijd worden van het funeste regime van de Maharad- Ja, die zelf Hindoe is. Onder invloed van de publieke opinie heeft de regering van Pakistan de zaak vorig jaar opnieuw voor de Veiligheidsraad gebracht en de eis van een volksstemming herhaald. Een effectieve oplossing bleef weder om uit en de vraag, of de Ingestelde commissie een vreedzame oplossing zal vinden, is moeilUk positief te be antwoorden. Waarschijnlijk zal de status quo gehandhaafd worden. Nehru is niet, zoals men in het westen vaak denkt, de wijze, idealistische oos terling, maar een harde realist, die, ge holpen door zijn uitstekende politieke scholing, de belangen van zijn land en zijn politiek met alle middelen zal ver dedigen. Aldus de heer Metzemaekers.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3