Jlicuurc £ciksrf)c (ümirant Israël is thans bereid zijn troepen terug te trekken Amerikaanse resolutie ook aan Egypte voorgelegd Over soevereiniteit valt niet te praten Gele schijf op bromfiets onderscheidingsteken Vele partijen verwerpen Sukarno's plan Geschillen tussen Amerika en Frankrijk zijn bijgelegd INDERDAG 28 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: 7.- per kwartaal; f 2,35 per maand; 0,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 10894 ,We lichten er één per dag Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red.: H. W. J. ENSERINK CHRISTELIJK-IS AT ION AAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „Stantvasttcfi is gbtblmn "mya hert ia tcgtjenspoct ZIE PAGINA 5 Akkoord gemeld uit Washington J'iji doden op de weg In het Westerziekenhuis is de 53-jarige machinist H. van Linn uit de Christiaan de Wetstraat in Rotterdam over leden. Hij was eergisteravond met zijn bromfiets tegen een trottoirband gereden, waardoor hij kwam te vallen. Op de Deventerstraat in Apeldoorn gisteren de 46-jarige wielrijder aange reden. De man is in het St. Liduinazieken- huis overleden. Bij het passeren van een vrachtauto is gistermorgen omstreeks elf uur op de Tle- lerweg in Geldermalsen een per sonenauto met drie inzittenden in volle vaart op een tegenligger gereden. De 70- jarige K. Kruiff uit Ophemert werd ge- De beide anderen, zijn twee zoons, werden zwaar en licht gewond. Een 43-jarige wielrijder is gisteren op de Cruquiusweg in Amsterdam in jaanraking gekomen met een laadbak van vrachtauto. Door de val, die de man maakte, kwam hij op de tramrails te recht. De dood trad vriiwel onmiddel lijk in. In A r n h e m raakte de 21-jarige met selaar J. Baldusk uit Didam met zijn bromfiets onder een passerende autobus. 5 op slag dood. TT^E Israëlisch regering zal Amerika zeer binnenkort in kennis stellen van haar besluit de strijdkrachten uit de Gazastrook en het gebied bij de Golf van Akaba terug te trekken, aldus wordt van welingelichte diplomatieke zijde te Washington vernomen. Hierover zou overeenstem ming zijn bereikt tussen Israël, Frankrijk en de Verenigde Staten. Het terugtrekken moet geschieden op basis van verzekeringen van de V.S. en een aantal andere landen, dat zij het be ginsel van de vrije vaart door de Golf van Akaba zullen steunen. Voorts dient te worden verzekerd, dat Israël niet meer bloot zal staan aan aanvallen uit Gaza door Egyptische zelfmoordbrigades. De Israëlische troepen worden door V.N.- strijdkrachten vervangen, die moeten blij ven, totdat de verhouding tussen Israël en Egypte minder gespannen is geworden. Israël blijft er op staan dat de Gazastrook niet aan Egypte wordt teruggegeven. Hot schijnt dat Israël er thans van overtuigd is, dat dit niet zal geschieden. Deze overeenstemming is bereikt na een dag van drukke besprekingen. Dulles sprak met de Israëlische vertegenwoor- Nieuw-Guinea in de V.N. 'AN ALLE niet Nederlandse spre kers, die gisteren tijdens de 'oortgezette behandeling van de kwestie-Nieuw-Guinea in de poli tieke commissie van de Verenigde Naties het standpunt van hun rege ring toelichtten, heeft de afgevaar digde van nationalistisch China, dr. Chang, de zaak wel het scherpst ge steld. Hij zei: „Dit is geen geschil tus sen een koloniale macht en een in heemse bevolking, doch een tussen twee soevereine staten, waarin de bevolking van Nieuw-Guinea geen partij is. Indien de soevereiniteit zou worden overgedragen aan Indonesië, zou weste lijk Nieuw-Guinea in werkelijkheid een Indonesische kolonie worden. De Verenig de Naties zijn niet bevoegd, koloniën te doen overdragen van een staat aan een ander zonder de betrokken bevolking te raadplegen". MEDESTANDERS Dr. Chang was lang niet de enige, die begrip toonde voor de bedoelingen, die Nederland heeft met dit gebiedsdeel, na melijk het op te voeden tot zelfbestuur en soevereiniteit. Ook de afgevaardigden van Engeland, Noorwegen, Nieuw-Zecland en Frankrijk verzetten zich krachtig tegen de door dertien landen voorgestelde re- Zoals eerder gemeld doet deze resolutie aan de Algemene Vergadering het voor stel. een commissie van goede diensten in te stellen mef het doel, bijstand te ver lenen in onderhandelingen tussen de re geringen van Nederland en Indonesië om een rechtvaardige en vreedzame oplossing te bereiken, in overeenstemming met de beginselen van het handvest der V.N. De Nederlandse afgevaardigde, mr. C. W. A. Schtirmann, zette nogmaals uiteen, waarom tegen dat instellen van een der gelijke commissie is besloten. De resolutie zou geen enkel resultaat brengen. Indien de vergadering haar aan vaardt. moet zij toch de overtuiging heb ben, dat zij daarmede het door haar ge stelde doel bereikt. Nederland is niet bereid te onderhande len inzake soevereiniteit over Nederlands Nieuw-Guinea. Met Indonesië onderhan delen over annexatie zou in strijd zijn met Nederlands verplichtingen krachtens het handvest. Zouden de onderhandelingen daarentegen gaan over een andere oplos sing, dan zouden die onderhandelingen er de commissie van goede diensten onaan vaardbaar zijn voor Indonesië. Het is, zei hij, de plicht van de ver gadering, haar handelingen af te we gen tegen de wensen, en belangen van de inwoners van Nieuw-Guinea zelf. Mr. Schtirmann las het telegram voor. dat negen Papoea-leiders onlangs aan secretaris-generaal Hammarskjöld hebben gezonden waarin zij getuigden, genoeg te hebben van de Indonesische inmenging en verklaarden, dat 98 pet van de bevolking instemt met het Ne derlandse bestuur. Volgens mr. Sudjarwo, de Indonesisch< afgevaardigde, is deze verklaring onder druk van de Nederlanders opgesteld. Wel gaf hij toe, dat de meerderheid van „or volk in West-Irian" behoort tot de zogt Raamde primitieve mensen, maar zij bi horen toch in vrijheid herenigd te worden net hun broeders op de andere eilanden van Indonesië. In wezen is het probleem „West-Irian" een van vrijheid tegenover kolonialisme, zo ging Sudjarwo voort. Hij noemde de Nederlandse rechtsgrond „zwak en be lachelijk". NIETS TE DOEN De Britse afgevaardigde Allan Noble zei daarentegen, dat de bevolking van westelijk Nieuw-Guinea onder soevereini teit staat van Nederland en daar berust zeer duidelijk deze soevereiniteit. De In donesiërs hebben eenzijdig het charter van de soevereiniteitsoverdracht opgezegd en daarmede het enige document verworpen waarvan zij zou hebben kunnen denken, dat het hun de soevereiniteit gaf. Aange zien Indonesië dit niet wil erkennen, valt er voor een commissie van goede dien sten niets te doen. Iedere wijziging op Nieuw-Guinea zou storend werken op de pogingen, die Nederland doet om het wel- :ijn van de bevolking te bevorderen. Dag Bryn, de Noorse afgevaardigde, zei: ,Het spijt mij, mijn Indonesische college te moeten zeggen, dat zijn zaak niet sterk staat". Ook de spreker van Nieuw-Zee- land erkende de volledige soevereiniteit Nederland over westelijk Nieuw-Gui- Voor Frankrijk sprekend zei de heer Picot: „Er bestaat hier geen geschil, doch slechts een ongerechtvaardigde poging van staat, tevens lid van de V.N., om een deel van het crondgebied van een andere ;taat, eveneens lid van de V.N., te an- De afgevaardigden van Irak en Tsjecho- slowakije steunden de ontwerp-resolutie. an Thailand meende, dat de politieke commissie en de vergadering niet and( konden doen dan er bij partijen op as dringen, verdere pogingen te doen om regeling te komen. De woordvoerder Ecuador zag het als plicht vai Ver. Naties, hun deel bij te dragen tot oplossing van het geschil. Syrië, Grieken land, Marokko, Jemen, Egypte en India steunden ook de resolutie, Canada daar entegen wees haar af. Bij de voortzetting van het debat sprak nog de vertegenwoordiger van Pakistan, die de resolutie steunde en van Australië die haar afwees. De Nederlandse v gewoordiger ging bij zijn repliek nog in op de woorden van de afgevaardigde van Ceylon, dat van de zestig miljoen gulden, die Nederland jaarlijks uitgeeft voor Ne derlands Nieuw-Guinea, bijna niets ten goede zou komen aan de bevolking. Dit achtte hij een smet op de goede naatt duizenden onbaatzuchtige mensen, hun leven hebben gewijd aan de bevol-. king. Het grootste deel van het geld heeft gediend voor gezondheid, onderwijl economische ontwikkeling. De stemming over de resolutie is uitgesteld tot een volgende vergade ring. Wanneer deze zal worden gehou den, hangt af van het debat ovci Midden-Oosten. digers, mevrouw Golda Meir. de minister buitenlandse zaken, en de ambassa deur Abba Egan Tegelijkertijd had de Amerikaanse vertegenwoordiger bij de V.N. een gesprek met de Egyptische mi nister van buitenlandse zaken Fawzi. Het standpunt van Egypte ten aanzien van de plannen is nog niet bekend. Fawzi wacht op instructies uit Kairo. In de algemene vergadering van de V.N. stelde men de debatten gisteren twee keer uit. Geen der afgevaardigden voelde er iets voor. het woord te voeren, zolang Amerika zijn ontwerp-resolutie niet heeft ingediend. Arabische leiders zijn het eens Inmiddels hebben koning Saoed van Saoedi-Arabië, koning Hoessein van Jor danië, president Sjoekri El Koewati van en president Nasser van Egypte, bekend gemaakt, dat zü een onmiddel lijke en onvoorwaardelijke terugtocht van Israël eisen. In een communiqué, dat uitgegeven i6 ia hun conferentie in Kairo, wordt ge- :egd, dat alle pogingen tot beperking van de soevereiniteit van Egypte over het Suezkanaal verworpen moeten worden. Gevraagd wordt, dat Egypte wordt scha deloos gesteld voor alle schade, die het tengevolge van de „agressie" leed. René Mayer hij dr. Drees (Van één onzer redacteuren) Naar wij vernemen zal René Mayer, de president van de Hoge Autoriteit van Europese Gemeenschap voor Kolen Staal, morgen een beleefdheidsbezoek brengen aan de minister-president Drees. Mayer werd deze maand door de regeringen van de landen van de EGKS herbenoemd. Het is de traditie, dat de president na zijn benoeming de premiers bezoekt. Zaterdag terug Minister Luns vliegt naar Bonn Minister Luns zal morgen per vliegtuig naar Bonn vertrekken en reeds zaterdag middag weer in Den Haag terugzijn. Hij zal slechts vergezeld zijn door de chef van de afdeling Europese zaken van hel ministerie van buitenlandse zaken dr. H J. Levelt en zijn secretaris mr. H. I. baron van Asbeck. De Russische diplomaat, Miohall Roe- ditsjef, assistent-marine-attaché van de Sowjet-ambassade in Kopenhagen, moei voor 4 maart Denemarken verlaten heb ben. Hij zou hebben getracht gegevens over de Deense defensie in handen krijgen. Minister kondigt maatregelen aan terstaat, mr. J. Algera, heeft vanmiddag bij de opening van de 38ste R. A. I.-tentoonstelling te Am sterdam, maatregelen aangekondigd, die kunnen medewerken aan een rustiger sfeer rondom de bromfiets. „Ik denk aan het voorschrijven van een geluiddempende inrichting, van een mi- mmumremvertragiing en aan een voor schrift, dat een duopassagier op een doel matige zitplaats moet zijn gezeten, waar bij de voeten moeten rusten op voetsteu nen. Eveneens overweeg ik te bevorderen, dat de bromfiets een onderscheidingsta ken zal moeten voeren in de vorm van een eenvoudige gele schijf aan de voor zijde van het voertuig. Een dergelijk on derscheidingsteken moet veel misverstand ten aanzien van het verlenen van voorrang kunnen voorkomen", zo meende de mi- Maximum snelheid Mr. Algera had veel lof voor de mede werking van de leden van de R.A I bi] het invoeren van de maximumsnelheid van veertig kilometer voor bromfietsen Hij waardeerde het dat deze leden zeil de nodige maatregelen nemen, waardoor de bromfietsen niet sneller dan veertic kilometer kunnen rijden. Hij stelde zich voor deze vrijwillige verplichting spoedig een wettelijke basis te geven „Sociaal gezien heeft de bromfiets getwijfeld bewezen een zeer nuttig ver voermiddel te zijn", aldus de minister, „zowel voor zakelijk als recreatief ge bruik. Maar met de vlucht van dit voermiddel, zijn ook de gevaren op da weg toegenomen." Voetgangers Mr. Algera deed ook een beroep op het rijverkeer zich zonder reserve te houden aan de wettelijke regeling tot beseher ming van de voetganger, die over enkele maanden van kracht wordt. „Laat zowel het snel-, als langzame verkeer er aan meewerken, dat de voetganger met min der vrees dan thans het geval is. aan het verkeer kan deelnemen", zo vroeg hij. Voor artikelen over de R.A I. Beslissende dag in Djakarta Massa stroomde samen voor het paleis van de president TAE LEIDERS van de islamitische, protestants-christelijke en rooms-ka- tholieke partijen hebben hedenmorgen president Sukarno van Indo nesië op zijn paleis te Djakarta medegedeeld, zijn plan niet te kunnen aanvaarden in verband met de deelneming der communisten aan het kabinet Gehelmde soldaten met de bajonet op het geweer bewaakten het paleis, waar een menigte van tienduizenden was samenge stroomd, toen de partijleiders zich naar binnen begaven om het hoofd van de staat in kennis te stellen van hun inzichten over zijn plan voor een regering in nieuwe stijl in plaats van de tot dusverre ge volgde westerse democratie. Alle Nederlandse scholen en vele Neder landse en Britse bedrijven waren gesloten. Op de naar het paleis leidende straten waren weinig Europeanen te zien. Neder landse ouders hielden hun kinderen thuis van school uit vrees voor uitbarstingen. Alle Nederlandse scholen en vele Neder landse en Britse bedrijven waren gesloten. Op de naar het paleis leidende straten waren weinig Europeanen te zien. Neder landse ouders hielden hun kinderen thuis van school uit vrees voor uitbarstingen. De studio's van radio republik Indonesia en de Britse ambassade vlak bij het paleis stonden onder bewaking van mariniers en met automatische vuurwapens uitgeruste speciale politietroepen. Een comité van actie tot steun aan het plan van de president verzocht verschil lende partijleiders voor de microfoon hun standpunt bekend te maken, doch alleen de vertegenwoordigers van de nationalis- Barneveld is dezer dagen dit vorste lijke staatsieportret van H.M. de Ko ningin geplaatst. De opdracht voor dit portret was verstrekt aan de kunst schilder Jac. Eriks te Laren (N.H.). die zich op een buitengewone wijze van zijn vererende taak heeft gekweten. T\E GESCHILLEN tussen Amerika en Frankrijk zijn bijgelegd, zeide premier Mollet gisteren voor het Huis van Afge vaardigden in Washington, nadat hij een zeer bemoedigend gesprek had gevoerd met president Eisenhotver. „De Verenigde Staten hebben de zaak van de vrede goed gediend en wij weten, dat Rusland niet onverschillig staat tegen over de waarschuwingen die het zojuist heeft gekregen." zo gaf Mollet ruiterlijk De pogingen der Franse regering om de onrust en het gewapende verzet in Alge rije het hoofd te bieden zjjn met Eisen hower besproken. De Franse regering, al dus Mollet, is bereid officieel en recht streeks contact op te nemen met de re bellerende Algerijnen, teneinde de alge mene voorwaarden te bepalen voor een staakt-bet-vuren. De regering-Mollet zal waarschijnlijk in april het Franse parlement een op lossing voorleggen van het probleem van de versterking der uitvoerende macht der Franse regering, bleek voorts uit zijn mededelingen. ten en communisten waren daartoe be reid. Van de oppositie tegen het plan ware® alleen de leiders der protestans-christe- lijke partij bereid onomwonden aan pers mede te delen, dat zij het plan wierpen. De leider van de Masjoemi wei gerde hoewel hij zijn standpunt wel dui delijk liet doorschemeren. Een bijeenkomst van mohammedanen ter gelegenheid van Mohammeds hemel vaart nam een resolutie aan tegen Sukar no's plan. Verzet kwam ook tot uiting op een samenkomst van Islamitische rooms-Jcatholieke jeugdorganisaties, doch twaalf andere organisaties, waaronder de vereniging van veteranen, steunden het. De partijen die het plan van Sukarno steunen, hebben 96 zetels in het parle ment, terwijl de godsdienstige groepen, die zich verzetten, 108 zetels vertegen woordigen. De voorzitter van de Masjoemi, Natsir, zeide dat een hereniging van Sukarno de weg naar een oplossing zou kunnen ba nen. Het gaat niet om verandering regeringsstelsel, doch het vinden eerlijke leiders. De voorzitter der roi katholieken, Kasimo, verklaarde met Su karno gesproken te hebben over de jong ste gebeurtenissen in Hongarije. Deelne ming van de communisten in het kabinet zou kunnen leiden tot communistische overheersing en tot soortgelijke gebeur- De vertegenwoordiger van de socialis ten zou het plan steunen als Sukarno erin zou slagen het uit te voeren. Het vllkscomité van actie in midden- Sumatra noemt deelneming van de com munisten aan het kabinet onaanvaardbaar. De Washington Post vreest, dat uit Sukarno's plan een nationale zuil zou ontstaan, die op maat is gemaakt voor de communisten. Verwisseling tientjes verlengd De Nederlandsche Bank heeft de gele genheid tot verwisseling van bankbiljet ten van f 10 model 1945. Een model 1949 bij haar bijbank te Rotterdam, agent schappen en correspondentschappen ver lengd tot en met 31 mei 1957. Daarna is omwisseling slechts mogelijk te Amster dam. De bankbiljetten 1945E zijn gedag tekend 7 mei 1945 en tonen aan de ach terzijde het mijngebied in Zuid-Limburg, die van model 1949 zijn gedagtekend 4 maart 1949 en tonen een reproduktie van het schilderij van Jacob van Ruysdael van de molen bij Wijk bij Duurstede. Scherven vlogen door operatiezaal De enorme knal van een door de geluidsbarrière brekende straal jager deed gisteren in de Engelse plaats Southport een glazen wand van een operatiezaal stuk springen. Het gevolg was, dat een regen van scherven neerdaalde op een chi rurg en zeven verpleegsters, die over een bewusteloze vrouw ston den gebogen. De chirurg naderde juist het einde van een twee uur durende operatie. „Ik hield het mes een ogenblik stilen ping toen verder," verklaarde de chi rurg. De partint maakt het goed en de piloot bood later zijn excuses aan. Het toestel was buiten zijn toedoen in supersonische snelheid geraakt. In aparte rijen staan en zitten mannen en vrouwen om in In dia hun stem uit te brengen. Dit is de tweede verkiezing sedert het land tien jaar ge leden onafhankelijk werd. Deze opname is gemaakt in het dorp Sikri, 35 mijl ten noorden van Delhi. SOW JET-KLACHT TEGEN V.S. VERWORPEN Met alleen de stemmen van de •commu nistische landen voor en 53 tegen heeft de politieke commissie van de Verenigde Naties een Russische resolutie verworpen, arin was voorgesteld Amerika schuldig verklaren aan ondermijnende activi teiten en interventie in Oost-Europa. Egypte, India, Indonesië, Zuid-Slavië en 3g zeven landen onthielden zich van stemming. Rotterdamse Lloyd hoger dividend Het college van commissarissen der Ko ninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft be sloten aan de algemene vergadering van aandeelhouders een dividend van 12M'/t over 1956 voor te stellen (v.j. li*/»). In Pools parlement Felle aanval op Cyrankiewicz BU de stemming in het Poolse parlement over het goedkeuren van de nieuwe rege ring onder premier Cyrankiewicz heeft een partijloze afgevaardigde als enige zijn wantrouwen jegens de raad van ministers uitgesproken. Het was professor Antoni Wojtysiak, directeur van een landbouwhogeschool in Breslau. Hij stelde Cyrankiewicz verant woordelijk voor alle machtsmisbruik tij dens de stalinistische periode. Prof. Wojtysiak zei: „In de tijd van de per soonsverheerlijking was Cyrankiewicz voorzitter van de ministerraad. Ik zie geen enkele reden om hem nu tot voor zitter van de nieuwe regering te benoe- Deze verklaring lokte zowel kreten van afkeuring als applaus uit. De voorzitter verdaagde de vergadering voor tien mi nuten. Na heropening bleken enkele af gevaardigden de zaal te hebben verlaten. Zeven leden, alle partijlozen, onthielden zich van stemming. Amerikaanse gezant verlaat Hongarije De Amerikaanse gezant in Boedapest, Edward T. Wailes, is gisteren plotseling naar Wenen vertrokken. Men verwacht niet, dat hij zal terugkeren. De Hongaarse regering verklaarde, de terugroeping van Wailes te hebben verzocht, omdat zijn werkzaamheid onverenigbaar zou zijn met „de internationale praktijken dienaan gaande." v Later werd door Washington echter meegedeeld, dat in het geheel geen sprake was van een Hongaars verzoek. Ongeveer drie maanden geleden is Wailes in Honga rije gearriveerd, in de tijd, dat Nagy aan het bewind was. Toen de regering-Nagy viel, kreeg de gezant de opdracht te wach ten met het aanbieden van zijn geloofs brieven, die op het ogenblik nog niet zijn aangeboden. Wailes heeft nooit contact gehad met het regiem-Kadar. Ondergang bedreigt bestaan van vele sigarenhandelaren Op 26 februari vergaderde het bestuur van de Federatie van organisaties van sigarenwinkeliers in Utrecht. Tijdens deze vergadering werd besloten aan de minis ter van economische zaken en aan de staatssecretaris voor de middenstand een telegram te zenden waarin men zijn ver ontrusting wil doen blijken voor de toe komst van de sigarenwinkeliers bij de ge wijzigde winstmarges op tabaksartikelen welke na zoveel jaren achterstand de ondergang van vele zelfstandige midden standers betekenen. „Als we geen hogere prijs krij gen, gooien we de melk liever weg!" hebben de boeren gezegd, en dat waren geen Nederlandse veehouders, maar hun collega's uit New Jersey (Ver. Staten), waaruit men kan concluderen dat er ook wat dat betreft wei nig nieuws onder de zon is. Jam mer genoeg voegden die Ameri kanen de daad bij het woord, toen zij inderdaad niets meer kregen, zodat vele liters kost bare melk verloren gingen Prins Bernhard zal 15 mei het school- bedrijf Eelde van de Rijksluchtvaartschool openen. Ook minister mr. J. Algera zal aanwezig zijn. Oorlogsmisdadigers uit Breda voor Duitse reehter De zaak van de In december 1952 uit Breda ontsnapte oorlogsmisdadigers, naar West-Duitsland gevlucht zijn, weer in behandeling bij het gerech Bielefeld. Onderzocht wordt of de v gerc Nederlanders misdaden gepleegd hebben die volgens Duits recht straf baar zijn. Een van de zeven ontsnapten, naar ver luidt de 39-jarige Sander Borgers, zot verhoord zijn. Verder zijn enige politie mannen, dié tijdens de Duitse bezetting in Nederland hebben gediend, gehoord de zaak van de bankwerker Willem Po lak. Een woordvoerder van de justit deelde mede, dat het vooronderzoek v; deze zaak bemoeilijkt wordt, daar de Ne derlandse autoriteiten zouden weigeren de dossiers van de ontsnapten ter beschik king van de Duitse justitie te stellen. HET WEER IN EUROPA II ONO ONO NNW ONO NNO WEERBERICHT Droog en zonnig Tot morgenavond verwacht De Bilt: Droog en over het alge- zonnig weer. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. Vannacht lichte vorst. Morgen ongeveer de zelfde temperaturen als van- (Opgemaakt om 11.15 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1