Golden Fiction Leiden en Zoeterwoude willen industrieschap vormen TELEVISIE JGTVoet VANAVOND LUISTERT U NAAR: Stof voor besprekingen van Leidse raad Restauratie Hooglandse kerk begroot op f 1.806.882,43 Beschermde oversteekplaatsen ook in Leiden nodig H. Stolk opvolger van hoofd J. Kalsbeek Voor de Leidse kantonrechter - NIEUWE I.EIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 26 FEBRUARI 1957 Door gebrek aan ruimte in Sleutelstad Toeneming bevolking vraagt uitbreiding van nijverheid HET COLLEGE VAN B. EN W. VAN LEIDEN is van oordeel, dat de be vordering van de industrialisatie van onze gemeente dient te worden voortgezet, ondanks het feit, dat de beschikbare oppervlakte aan industrie terreinen binnen de gemeente Leiden langzamerhand sterk is gedaald. Evenals voor ons land in het algemeen, geldt voor de stad Leiden, dat het grootste deel van de niet onaanzienlijke bevolkingstoeneming slechts aan werkgelegenheid kan worden geholpen in de industriële sector van het be drijfsleven. Daarom overwegen B. en W. een gemeenschappelijke regeling met de gemeente Zoeterwoude inzake de vorming van een industrieschap. Voor de uitgifte van industrieterrein is nog ongeveer 8.35.60 hectare beschikbaar, terwijl voor in totaal 0.92.80 hectare op tisch zijn verleend. Het Economisch-Tech- nologisch Instituut voor Zuid-Holland neemt in zijn rapport „De industriële ontwikkeling van Leiden" aan. dat zestig procent van de te verwachten bevol kingsaanwas van de Sleutelstad een be staan zal moeten vinden in de nijver heid. Zondert men daarvan het ambacht en de bouwnijverheid uit, dan komt men op een cijfer van omstreeks veer tig procent, hetgeen betekent, dat te Leiden in de komende vijftien jaren i toeni ming dus van meer dan 25 procent. Het rapport berekent voorts, dat tot 1959 aan industrieterrein, buiten het geen thans nog voorradig is, een op pervlakte van circa dertig hectare no dig is. Buiten Leiden B. en W. zijn zich er al jarenlang van bewust, dat nieuwe industrieterreinen buiten Leiden moeten worden gezocht. Bij het overwegen van de vraag, waar deze terreinen dan wel moeten worden gesitueerd, hebben zij hun oog laten val len op het gebied, gelegen in de gemeente Zoeterwoude en begrensd door de Hoge Rijndijk, de Meerburgerwetering, spoorbaan Leiden-Woerden en de Om- medijkseweg. Dit terrein, dat rond tachtig hectare groot is en behoort tot de Grote Polder, voldoet als vestigingsplaats voor indus trieën aan hoge eisen: het ligt onder de rook van Leiden, aan rijksweg 11 (Leiden- Bodegraven) in de onmiddellijke nabij heid van rijksweg 4a (Amsterdam-Rotter dam) en ook de mogelijkheid van a duiting op groot scheepsvaarwater het spoorwegnet aanwezig is. De provin ciale planologische dienst is eveneens oordeel, dat dit terrein voor uitbreiding van de Leidse industrie uitermate gunstig is gelegen. Verder heeft het Economisch-Techno- logisch Instituut het gemeentebestuur var Zoeterwoude geadviseerd de industriali satie van die gemeente te bevorderen, daarbij in overweging gevende het indus trieterrein te projecteren in de Grote Polder. Gemeenschappelijk Uit dit alles vloeit voort, dat de ontwikkeling van de Grote Polder als industrieterrein een tussen de ge meenten Leiden en Zoeterwoude ge meenschappelijk belang betreft. Het ligt voor de hand, dat beide gemeen ten ter behartiging van dit belang een gemeenschappelijke regeling tref fen. B. en W. hebben daartoe contact i met B. en W. van Zoeter woude; het gevoerde overleg heeft volledige overeenstemming opgele verd omtrent het aangaan van een gemeenschappelijke regeling. Het college is van mening, dat ter zake een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam dient te worden gevormd, met de Het industrieschap de Grote Pol der. De omschrijving van de taak van het ndustrleschap geeft geen moeilijkheden: het doen aanleggen en het exploiteren van industrieterreinen en -havens in de Gro te Polder, daaronder begrepen alles wat deze aanleg en exploitatie samen hangt. Onder deze taak ls natuurlijk niet begrepen, wat tot de normale openbare taak van de gemeente Zoeterwoude be hoort, zoals het onderhoud van openbare wegen, het afvoeren van water en vu detgelijke. is duidelijk dat het industrie schap van de diensten van beide gemeen ten gebruik maakt voor die gevallen, in door eigen krachten niet kan wor- voorzien. Aangezien het industrie schap een zelfstandig rechtspersoonlijk- GANGETJE 12 Ricercari vail Andrea Gabrieli. (AVRO 22.3C uur) De Italiaanse componist Andrea Ga brieli leefde in Venetië van 1510 tot 1589. Hij was lid van het kerkkoor in de San Marco en studeerde muziek bij de kapel meester van die Venetiaanse kerk, de Vla ming Adrian Willaert. In 1858 werd Ga briel i organist van de San Geremia tt Venetië, daarna maakte hij concertreizen door Zwitserland en Bohemen en in 1564 werd hij tweede organist van de San Marco. Gabrieli was een der toonaange vende componisten van zijn tijd in Italië, speciaal wel door zijn meerkorige werken, waarin hij de polyfone stijl kon uitwer ken. Die meerkorige werken waren in die gouden tijd van de werkmuziek wel nodig, daar in de San Marco vaak werken wer den uitgevoerd voor twee of meer koren tegelijk. De kerk had de beschikking niet minder dan 4 orgels. Een kapelmees ter en twee organisten deden er dienst en vaak zongen er koren van tegenover elkaar liggende galerijen (cori spezzati of eori battenti). Ook Gabrieli's orgelmuizek is polyfoon en van zeer helder en door zichtig karakter. Dat is vooral goed hooi baar in zijn uele Ricercari. die hi) voc orgel schreef. Andrea Gabrieli was oo els pedagoog beroemd en had meerdei beroemde leerlingen, o.a. zijn neef Gio vanni Gabrieli en Leo Hassler. heid bezittend Lichaam is, zal de betrok ken gemeente voor de verleende diensten moeten betalen. Met betrekking tot het bestuur van het industrieschap is men van oor deel, dat er een algemeen bestuur en een dagelijks bestuur moet komen. Omdat beide gemeenten gelijkelijk bij het industrieschap zijn betrokken, is het gewenst de bestuursorganen zó en te stellen, dat beide gemeenten een even grote invloed op de gang van zaken kunnen uitoefenen. Financiën Ten aanzienvan de financiën wordt opgemerkt, dat het nodig kan zijn bij het begin van de werkzaamheden aan het in dustrieschap een beginkapitaal te ver strekken. Uitgaande van het feit, dat beide gemeenten een gelijk belang hebben bij de regeling, zal op gelijke voet aan een te verstrekken lening moeten worden deelgenomen. Voorts kan het wenselijk zijn garanties voor betaling van rente en aflossing te verlenen voor door derden te verstrekken gelden. Hiertoe moeten na tuurlijk de raden van de gemeenten be- De raden van de beide gemeenten geven overigens hun bevoegdheden om te kopen, te verkopen, te huren en in erfpacht uit te geven voor het betrokken gebied uit handen. Anderzijds krijgen zij kennis van de belangrijkste besluiten, die de organen die als hun vertegenwoordigers moeten worden beschouwd hebben genomen. De raden kunnen te allen tijde de ge wenste inlichtingen vragen en bij het ver lenen van garanties kan de gehele situatie van het industrieschap worden bezien. Daarnaast is natuurlijk bij de behande ling van de gemeentebegroting alle ge legenheid om over het industrieschap van gedachten te wisselen. Maandagmiddag om twee uur komt de gemeenteraad van Leiden in openbare vergadering bijeen ter behandeling van de volgende onderwerpen: benoeming twee leden van de commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs; pre-adviè- op de verzoeken om een tegemoet koming uit de gemeentekas in de kosten i'ervoer van kinderen naar scholen buiten de gemeente; pre-advies op het verzoek van het bestuur van de Gerefor meerde schoolvereniging om medewer king voor de aanschaffing van leermidde- •n behoeve van de te vormen parallel vijfde klasse aan de school voor gewoon lager onderwijs, gelegen aan de Asser straat 20; voorstel tot het verlenen var voorschot aan het bestuur van d« Schoolvoetbal in Paasvakantie Onder leiding van de commissie v schoolvoetbal van de L.V.B. en voor Leiden betreft de gemeentelijke school sportcommissie worden in de Paas vakantie in Leiden, Alphen aan den Rijn, Katwijk, Noordwijk en Lisse op dins- 23 en woensdag 24 april schoolvoet- balwedstrijden gehouden. Er wordt ge speeld in drie groepen: lagere scholen. Juniores en seniores. De finale van hel Leidse toernooi vindt plaats op donder dag 25 april. Het eindtoernooi wordt ge houden op zaterdag 27 april, zeer waar schijnlijk in het sportpark te Katwijk aan Zee. Bijzondere samenkomsten Leger des Heils Onder het motto „Twee dagen van ver ootmoediging en toewijding" worden ii het gebouw van het Leger des Heils aai de Hooigracht woensdag en donderdag samenkomsten gehouden, die vrij toegan kelijk zijn voor iedereen. De samenkom sten die om 3 en om 8 uur beginnen, staan woensdag onder leiding van majoor Geutjes van Den Haag en donderdag onder leiding van majoor Bosveld Den Haag. Het gesproken woord wordt afgewisseld door solozang en de zangbri gade en het muziekkorps verlenen in dc avondsamenkomsten hun medewerking. H. Jonkman ter ruste gelegd Op de Oosterbegraafplaats te Amster dam is gisteren onder grote belangstel ling het stoffelijke overschot van de heer Jonkman ter aarde besteld. De heer Jonkman, die 63 jaar is geworden, september van het vorige jaar als vakleraar pedagogiek aan de Christelijke kweekschool te Leiden verbonden. Namens de leraren en leerlingen de kweekschool sprak mr. dr K. de Vries. Hij schetste de overledene als dynamische figuur, die zich altijd hart en ziel aan zijn werk heeft gege ven. Ook namens de vrienden ragao, waar de heer Jonkman vele jaren werkzaam is geweest, werden, nog enige woorden gesproken. Nadat ds. Van der Weele de 73ste psalm had voorgele; zongen de leerlingen van de kweekschool gezang 122. Aan het graf dankte een familielid mens mevrouw Jonkman voor de be toonde belangstelling. Met vakantie er op uit In de foyer van de stadsgehoorzaal heeft het reisbureau Lissone Lindeman gisteren een filmavond gegeven. De heer J. Koch zette uiteen, dat de reiskosten geen be langrijke verhogingen hebben ondergaan. De vertoonde films gaven een goed beeld van wat er zo al in Europa is zien. Er waren rolprenten over Frankrijk en Scandinavië. Vooral het laatste deel over het nog te weinig bezochte Noorwe gen. was, mede door de prachtige muziek van Edward Grieg, de moeite alleszins Mytylstichting voor Leiden en omstreken; voorstel tot het vaststellen van een ver ordening tot regeling van de heffing en de invordering van schoolgeld voor leer lingen, die de scholen voor openbaar kleu teronderwijs te Leiden bezoeken; voor stel inzake het verlenen van een bijdrage in de kosten van de restauratie van de Hooglandse kerk; voorstel tot het vast stellen van een verordening aanwijzing niet-landbouwgronden; voorstel inzake het deelnemen aan een gemeenschappe lijke regeling van de raden der gemeente Leiden en Zoeterwoude; betreffende di vorming van een industrieschap; voorstel inzake aankoop van het perceel Wever- 16; voorstel inzake het verkopen n strook grond op de hoek vai 5-Mei-laan en het 5-Mei-plein in uitbreidingsplan Leiden-zuidwest; v stel inzake verhuur en schaderegeling volkstuinencomplex Noord; voorstel in zake verhuur van de woning groenoord de Haarlemmerweg 49; voorstel inzake 'net deelnemen met een aantal gemeenten een garantie voor de betaling e en aflossing van een door de ven van exploitanten van gasbedrij te gane geldlening; voorstel inzake beschikbaar stellen van gelden instellen van een vijftal beschermde oversteekplaatsen; voorstel inzake het treffen van verkeersmaatregelen in band met de openstelling van het Philo- sofenpad voor het verkeer; voorstel in zake het gesloten verklaren van de Maars- issteeg voor het verkeer met alle voer tuigen, rij- en trekdieren en vee in beide ichtingen; voorstel tot het vaststellen :en verordening voor kappersbedrijven als bedoeld in de winkelsluitingswet; pre-, ivies op de verzoeken van de stichting lilitaire tehuizen om subsidie ten be hoeve van haar tehuizen; interpellatie van de heer J. van Iterson inzake de vertra ging van de oplevering van de Marebrug; interpellatie van de heer J. H. Schüller inzake de promoties van het gemeente- personeel. Onder ons gezegd... ~.toch maar liever Een gulden genieting [N 1954 HEEFT DE GEMEENTERAAD VAN LEIDEN besloten, aanvan gende met 1955, gedurende vier achtereenvolgende jaren een bijdrage te verlenen van 15 procent van de in elk jaar te verwerken som ten behoeve van de restauratie van de Hooglandse kerk, zulks tot een maximumbijdrage van. f 27.500 per jaar. De kosten werden toen geraamd op f 727.516,76. Later is evenwel gebleken, dat meer werken moeten worden uitgevoerd dan in de begroting waren opgenomen. De gevels van de lichtbeuken verkeren in een slechte toestand, de bronzen brugsta- ven in de ramen moeten worden ver nieuwd, het plafond boven het schip vereist herstelling, het grootste gedeelte van de plafondbeschieting in het koor, in het noorder- en in het zuiderdwars- schip is totaal vermolmd en door hout parasieten aangetast, de vieringtoren is aan de spits volkomen vergaan, de elek trische bedrading en kabels moeten wor den vernieuwd en er dient een gedeel telijk nieuwe verlichtingsinstallatie te worden aangebracht. Ook moeten diverse metselwerken worden uitgevoerd. Het ligt voor de hand, dat met deze werkzaamheden hoge uitgaven zijn ge- VULPENHOUDERS T>emmBfiiE Haarlemmerstraat 169 Verkeersmaatregelen in de raad DE ZOGENAAMDE beschermde oversteekplaatsen voor voetgangers zul len behalve door het gebruikelijke zebra-patroon, worden gekenmerkt door oranje knipperbollen op zwaxt-wit geringde palen. De voornaamste bepaling betreffende het gedrag van bestuurders van voertuigen is, dat zij een dergelijke voetgangersoversteekplaats met matige snelheid dienen te naderen en zo nodig moeten stoppen. Naar de mening van B. en W. komen de volgende oversteekplaatsen voor be scherming in aanmerking: Rijnsburger- weg ten noorden van het viaduct; Sta tionsplein bij de uit- en ingang van het stationsgebouw; Prinsessekade, nabij de Haarlemmerstraat; Levendaal nabij de Korevaarstraat; Levendaal, nabij de Kraaierstraat. aan de te treffen voorzieningen ver bonden kosten bedragen f 10.700. Maarsmanssteeg Teneinde de veiligheid van het voetgan gersverkeer in de Maarsmanssteeg te be vorderen. achten B. en W. het gewenst, dat deze steeg gesloten wordt verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij en trekdieren en vee in beide richtingen waardoor het karakter van een voetpad wordt verkregen. Voorzover dit t-ot onontkoombare bezwaren leidt voor leveranciers, kan het college van bet verbod om de steeg te berUden met onbespannen wagens waaronder ook bakfietsen vallen onder bepaalde voorwaarden ontheffing verlenen. Filosofenpad Onlangs is de weg, die in het verlengdi van de Kamerlingh Onneslaan de ver binding zal vormen tussen de Kamerlingh OnneslaanLorenïzkade en de Zoeter- woudsesingel, gereedgekomen. Nu moet het verkeer, dat komende van de Kore vaarstraat het Filosofenpad (voorlopige benaming van de nieuwe weg) wil gaan volgen, ter hoogte van de Jan van' Hout- brug links gaan rijden, waardoor het verkeer, komende van de Zoeïerwoud6e- singel, voorzover gelegen ten oosten de Korevaarstraat, in de knel komt. Ook het verkeer, komende van de Lammcn- sahansweg en ZeemanlaanLammen- de Korevaarstraat, bevindt zich bij krui- van de Zoeïerwoudsesingel nagenoeg 6teeds in een gevaarlijke positie. 2id, vooral vanwege de grote hoogt? de uitgebreide oppervlakte, waardoor kostbare steigers moeten worden ge plaatst. Aanvulling i en ander heeft het noodzakelijk gemaakt een aanvullende begroting op te stellen, tengevolge waarvan de totale kos- van de restauratie worden geraamd op f 1.806.882.43. De mogelijkheid besta; het noodzakelijk kan blijken nog ei tweede aanvullende begroting op te stel len, omdat de toestand van verscheidene :n en kolommen nader moet worden onderzocht. Voor het onderzoek is in de begroting opgenomen, minister van onderwijs, kunsten wetenschappen heeft zich met de begro- verenigd. De minister vestigt ei overvloede de aandacht op, dat eerst enige jaren voor de eindafwerking het kerkgebouw een begroting kan worden opgesteld, die onder meer zal bevatten het bepleisteren van de wanden en he herstel van het antieke meubilair. Dc bewindsman verklaarde zich be reid de toegezegde rijkssubsidie te verhogen tot 65 procent van de te verwerken bedragen en bepaalde het maximum op 65 procent van f 1.806.882.43 is f 1.174.474. Hij heeft zich tevens verenigd met een declara tie groot f 8.551.23 voor voorbereidend werk en in dat bedrag eveneens een subsidie van 65 procent toegekend. Versoek Het college van kerkvoogden heeft B. en W. verzocht te bevorderen, dat de ge meentelijke subsidie in de restauratie kosten wordt verhoogd tot 15 procent var het nieuwe bedrag is rond f 271.500 er dat ook een bijdrage ad f 1.282.68 wordt verleend in de kosten van het voorberei dende werk. In 1957 moet in totaal wor den gerekend op het uitbetalen var f 83.200 aan subsidie. Over 1955—1956 is een bedrag var f 55.000 uitbetaald, in 1957 is het gewenst f 83.200 ter beschikking te stellen, in 1958 f 45.300 en over elk van de jaren 1959 1960 f44.000. Herv. school Pasteurstraat 7 maart afscheid en installatie in gymnastieklokaal der school Naar wij vernemen, heeft het bestuur van de Hervormde schoolvereniging de heer H. Stolk te De Krim (Overijssel) benoemd tot hoofd van de school aan de Pasteurstraat in de vacature van de heer J. Kalsbeek, die binnen kort wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd net onderwijs verlaten. Het afscheid van de heer Kalsbeek en de installatie van de Stolk zijn bepaald op 7 maart aanstaande, in de gymnastiekzaal van de school Pasteurstraat. De heer Stolk werd in 1923 in Dordrecht geboren als zoon van een hoofdonderwij- Hij volgde gedurende drie jaar gymnasium in Utrecht en doorliep daar- de Chr. kweekschool in de Domstad. Hij begon zijn onderwijzersloopbaan aan de Christelijk-nationale school te Dub beldam. Zijn tweede standplaats wa Meern en daarna was hij onderwijzei de school voor Chr. volksonderwijs in In 1952 werd hij benoemd tot hoofd var de C.V.O.-school te Nuenen in Noord- ibant en twee jaar later volgde zijn be- ming tot hoofd van de C.V.O.-school in De Krim. De heer Stolk staat in zijn omgeving be kend als een voorstander van de onder- vernieuwing. Buiten het onderwijs heeft hij deelgenomen aan het vormings werk voor jongeren boven zestien jaar AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag Diaconessenhuis, 8 uur: huiselijke her denking zestigjarig bestaan van het huis. Schouwburg, 8 uur: „Dundo Maroje'6 Dukaten" door toneelgroep Theater. Foyer gehoorzaal, 8 uur: afd. Leideti N.R.V., O os ten rijk-avond Kantine Doelenkazerne, 8 uur: operette- concert. Café Aniba, 8 uur: jaarvergadering Leid- tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbonden". Museum van oudheden, 8 uur: prof. dr. van Hoorn te Utrecht over „Kyrene, ;n Griekse oase in Noord-Afrika". Casino, 9.15 uur: filmstudiekring K. O., „Gebruik en misbruik van het film journaal" door mr. Landré, met vertoning an twee exclusieve films. Rijksmuseum Volkenkunde. 8 uur: be- n cursus „Japanse blöemsierkunst" on der leiding van Lim Kok Wie. Gebouw Stille Rijn 13, 8 uur: Hulpver eniging Leiden van Geref. Zendingsbond Ned. Herv. Kerk, spr. ds. Lamens van Kamerik. Woensdag Snouck-Hurgronjehuis, 8 uur: afdeling Leiden Ned. Prot Bond. lezing van roej. dr. D. J. Kohlbrugge over „De zending i het - i Perzi Marekerk, 8 uur: bijzondere samen komst Herv. wijkgemeente „Molenwijk" „Vanwaar en waarheen?" door ds. Van der Wiel, medew. van me- rouw Grims Leiderdorp (met getuigenii n lied), ouderling Nieuwenhuis declama- e, organist en bazuinblazers. Lagere Hooglandse Kerkgracht, 7.30 uur ouderavond. Turk, 8 uur: jaarvergadering afdeling Leiden Kon. Ned. Middenstandsbond. Het gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden Vereniging voor Pedagogiek, pedagogisch- didactisch forum: mej. H. J. Glasz. P. F, Overbeeke, drs. J. A. Schreuder en dr. H. Faber. Schouwburg, 8 uur: Georgette Hage- doorn met aan de vleugel Pierre Verdonck. Gebouw Rapenburg 8, 8 uur: afdeling Leiden-Oegstgeest Vereniging voor Intern. Rechtsorde, drs. L. A. V. M. Metzemaekers zer „Kashmir als politiek probleem". De kleine Burcht. 8 uur: Leidse ver eniging van postzegelverzamelaars, lezing over Zwitserland met dia's. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging „Rijnland", L. Berghuis over „De fabri cage van hondenvoedingsmiddelen", met kleurenfilms. Rapenburg 22, 7.45 uur: jaarvergadering Toonkunst. Stadsgehoorzaal, 8 uur: invitatiecon cert Werkmans Wilskracht t.g.v. 55-jarig bestaan. D., 2.30 tot 3.30 en 4 tot 5 Modeshow. Turk, 8 uur: Contactavond Sportstichting Leiden, dr. W. van Zijll, directeur Ned. Olympisch Comité, over „Problemen rond- n de Olympische Spelen", met sportfilms. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Vijfde concert Leldsche Kunstkring Voor Allen, Johanna Martzy, viool, en Jean Antonietti aa vleugel. Burcht. 8 uur: feestavond „Rondom de Haven" en „Tuinstadwijk". Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie. (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door apotheek Boekwijt, Breestraat 74, telefoon 20552, de Ha- apotheek. Haven 18, telefoon 20085, ei Oegsbgeester apotheek, WilheLminapark 8, telefoon 26274. Verbetering Hierin kan verbetering worden gebracht door op de La-mmenschansv gelegen tussen de Zoeterwoudsesingel de Koninginnelaan, het Filosofenpad de Kamerlingh Onneslaan, voorzover legen tussen de Lorentzkade en de Zee manlaan, éénrichtingverkeer in re voeren. Hierdoor zal tevens de Lammenschans- weg belangrijk worden ontlast, terwijl de kruispunten LorentzkadeLammen- schans weg minder gevaarlijk zullen wor- F. O. G. Kho Een Leidse vrachtautochauffeur moest voor de kantonrechter verschijnen, omdat hij bij een brug op de Zoeterwoudseweg zonder op het verkeer te letten een uit rit was uitgereden. Bovendien had hij zijn lichten niet aan gehad, hoewel het al lang donker was. De gevolgen waren natuurlijk niet uitgebleven. Een motor rijder botste tegen de onverlichte opleg ger en liep ernstige verwondingen op. Twee getuigen verklaarden, dat de auto inderdaad niet verlicht was geweest; pas na het ongeluk was de verlichting ontstoken. De verdachte voerde aan, de weg door vier gaslantaarns werd licht. De substituut-officier eiste eve: f 130 boete of 25 dagen. De rechter maakte er f75 of 25 dagen van. Geen rijbewijs Een collega van de vorige verdachte had op de Steenschuur in auto gereden zonder in het bezit te zijr van een rijbewijs. Bovendien was de hand rem van de wagen niet in orde, waar door een botsing was ontstaan. De sub- officier eiste f 25 boete of tien dagen de aanrijding en f25 of tien dagen het rijden zonder rijbewijs. Het werd f 15 of tien dagen en f 25 of tien dagen. Vakantie voor kappers B. en W. stellen de raad voor eei kantieregeling voor kappersbedrijven te stellen. Gedurende de eerste volle week van augustus zullen de winkels ten den van de scheidingslijn, gevormd door de waterwegen de Rijn, het Galgewater, de Rijn. de Oude Rijn, de Haven e Oude Rijn gesloten zijn. De tweede volle week van augustus de winkels gelegen grote vracht- ten zuiden van deze lijn. Kalsbeek De heer Stolk wordt de opvolger van de heer Kalsbeek. een zeer geziene figuur in de Leidse onderwijswereld, gezien zowel bij de kinderen als bij ouders, bestuur en collega's, om zijn capaciteiten als onder ijzer èn zijn hoedanigheden als mens. In april 1911 slaagde de heer Kalsbeek Dor de onderwijzersakte. Op 1 juni van dat jaar verbond hij zich aan een school in Woerden, zodat hij niet minder dan zes enveertig jaar het onderwijs heeft mogen diepen. In Woerden is hij slechts enkele maanden werkzaam geweest; op 16 augus tus vertrok bij naar Voorburg, waar hij tt november 1918 het onderwijs diende. Tot 1921 was hij hoofd in West-Terschel- ng en op 1 mei van dat jaar trad hij in dienst van de Vereniging voor Christelijk Onderwijs in onze stad, thans Hervormde schoolvereniging. Meer dan vijfèndertig jaar heeft hij dus zijn krachten aan het Leidse onderwijs gegeven. Een afscheid heeft altijd iets weemoe digs. Maar dit facet zal bij het afscheid de heer Kalsbeek niet mogen domine- omdat er redenen te over zijn om straks met bijzondere dankbaarheid op de loopbaan van deze onderwijsman terug Over de werking van de kleurenfilm Ditmaal stond er eens geen gezamen lijke bespreking van door de leden ge maakte foto's op het programma van de Leidse amateurfotografen (gisteravond in De Doelen bijeen), maar een voor dracht van de heer Van Leusden over de werking van de kleurenfilm. Eerst vertelde de heer Van Leusden ts over de ontwikkeling van de kleu renfilm en de samenstelling ervan, om vervolgens t« wijzen op de dia- en de negatieffilm. Nadat het omkeer en negatief-positief procédé was besproken, vertoonde de heer Van Leusden een aantal dia's met opnamen uit Nederland, Zuid-Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk, waarbij hij interessante tips gaf. Uitvoerig ging hij in op de schaduweffecten bij verschil in belichting en op de werking diverse soorten filters. Mlc werd aandacht besteed aan de achtergrond èn de storende werking van sommige objecten. De heer Van Leusden waarschuwde te gen het gebruik van kleurenconversiefil- vooral bij tere tinten, waarbij zo gauw blauwige nuances opbreden. Na de tuserie was er gelegenheid tot het stel- m van vragen. Commissie van toezicht op met m.o. Door het overlijden van prof. dr. J. Haantjes èn het nemen van ontslag door mr. Th. C. W. van Roijen-Gra- tama zijn twee vacatures ontstaan in de e van toezicht op het middelbaar onderwijs. De volgende aanbevelingen de gemeenteraad toegezonden; vacature prof. dr. Haantjes: 1. Prof. dr. n der Hulst te Oegstgeest; 2. W. H. 's Jacob-Valllant te Oegst geest; vacature mevrouw Van Royen-Gra- tama: 1. mevrouw J. W. Vogelenzang-Smit Leiden; 2. mevrouw J. Dantuma-van der Veer te Oegstgeest. Subsidieverlening aan militaire tehuizen Naar aanleiding van de verzoeken om subsidie van de stichting militaire tehui zen van het humanistisch thuisfront, merken B. en W. in een pre-advies op, dat de zorg voor een gepaste ontspanning van dienstplichtige militairen principieel tot de taak van het rijk behoort. Zoals bekend subsidieert de gemeente twee militaire tehuizen met een bedrag van 500 per jaar, doch bij het doen van deze voorstellen heeft de gedachte voor gezeten, dat de gemeente Leiden belang bij de aanwezigheid van deze tehuizen heeft omdat zij hier gelegerde militairen de gelegenheid bieden tot een zinvolle tijdpassering, die de openbare orde en rust In de gemeente ten goede kan komen. De kleinst mogelijke meerderheid van het college is van oordeel, dat het boven staande meebrengt, dat alleen subsidie uit de gemeentekas wordt verleend ten behoeve van hier ter stede opgerichte militaire tehuizen. De grootst mogelijke minderheid echter meent, dat aan een landelijke instelling als blijk van waarde ring voor het vferk voor de dienstplich tigen. een besoheiden subsidie kan wor den verleend. B en W. stellen de raad voor het ver zoek van de stichting af te wijzen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3