c CHRISTELIJK Het is hoog tijd enkele prijzen te verlagen In 1958 bestaat de Akademie honderdvijftig jaar "1 HtlH ihh ia ua i KMÜ mmmmmm mm m m m mmmm Dubbele activiteit nodig van Hollands adoptiefonds Een dromer op pad Bekering kwam te laat Samenwerking 2 Stichting van Lodewijk Napoleon Liefde T~kE Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschap pen zal van 6 tot 9 mei 1958 het feit herdenken, dat anderhalve eeuw geleden, op 4 mei 1808, bij decreet van koning Lodewijk Napoleon, een „Koninklijk Insti tuut van wetenschappen, letter kunde en schoone kunsten" werd opgericht, waarvan de Akademie de rechtstreekse voortzetting is. T rippenhuis Een Koninklijk Besluit van 6 april 1816 bevestigde het voortbestaan dezer instelling als ..Koninklijk Nederlandsch Instituut van wetenschappen, letterkun de en schoone kunsten in Amsterdam". En op 26 oktober 1851 werd het insti tuut herdoopt tot „Koninklijke Akade mie van wetenschappen met als doel bevordering der wis- en natuurkunde in haren gehelen omvang". Reeds in 1855 echter achtte de toen malige regering zich geroepen in de omschrijving van het doel der Akade mie ook de bevordering der taal-, let ter-, geschiedkundige en wijsgerige wetenschappen wederom te laten opne men. Sedertdien is de inrichting van de hoogste wetenschappelijke instantie in den lande nagenoeg dezelfde gebleven. Ter gelegenheid van dit jubileum wordt (gratis) een brochure verspreid. Men treft thans voorbereidingen voor een passende viering van het jubileum der akademie in 1958. Boek VAN DL DAG „Het geheim van De Beukenhorst", door M. Mok, uitgave G. F. Callen- bach N.V., Nijkerk, 271 blz. Het geheim van De Beukenhorst, ver schenen in de Nobelreeks, is nu echt een boek, dat men na een drukke dag, als men geen behoefte meer heeft aan een zwaarwichtige roman, ter hand neemt. Het is ontspanningslectuur van een goede soort met een vleugje span ning, dat echter nergens ontaardt in het sensationele. Ziehier in korte trekken het gegeven: Een pas afgestudeerde ju rist gaat op zoek naar een vijftien jaar geleden geheimzinnig verdwenen tante. In het dorpje, waar hij tegelijkertijd vakantie houdt en zijn nasporingen ver richt, komt hij in contact met een nog al vreemde adellijke familie. Bij deze familie ligt ook de sleutel voor de oplos sing van het geheim der verdwenen tan te. En passant vindt de ijverige speur der er ook nog zijn levensgeluk Een pretentieloos, doch gezellig boek, gedrukt op goed papier in een prettig lezende letter. De omslag heeft een ge slaagde tekening van een onbekend ge bleven tekenaar. blemen te behandelen. Op het program ma staan voorts een excursie, een rege ringsbanket, een ontvangst van de deel nemers aan de feestelijkheden door het gemeentebestuur van Amsterdam en een jubileumconcert. Met een aantal autoriteiten en weten schapsbeoefenaars uit eigen land zullen vertegenwoordigers van vele buitenland se zusterinstellingen worden uitgenodigd aan de voorgenomen festiviteiten deel te nemen. het algemeen. Een voornaam deel deze taak bestaat in het verstrekken van door de regering gevraagde advie zen. Deze adviezen zijn van zeer uiteen lopende aard en raken de wetenschap in de ruimste zin. Ook op eigen initia tief kan de Akademie zich tot de rege ring wenden met voorstellen betreffen' de de belangen der wetenschap, var welke bevoegdheid door haar geregeld gebruik wordt gemaakt. Een belangrijk facet van haar taak i: voorts de bevordering van het weten schappelijke contact tussen Nederland en de rest van de wereld, en de verste viging van de banden tussen de weten schapsbeoefenaars hier te lande, waar toe o.a. jaarlijks z.g. Akademiedagen, afwisselend in de Noordelijke, Ooste lijke en Zuidelijke provincies, worden georganiseerd. In het Trippenhuis, in het hartje van de hoofdstad, dat zoals zo vele Amster damse patriciërshuizen herinneringen aan de gouden eeuw oproept, wordt door de beide afdelingen natuur- en let terkunde van de Akademie voortdurend gewerkt aan de bestendiging van Neder lands klinkende naam op de weten schappelijke wereldmarkt. Nieuwe voorzitter Chr. mannenkoren De groep Mannenkoren van de Ko ninklijke Bond van christelijke zang en oratoriumverenigingen heeft in haar jaarvergadering, die zaterdag te Utrecht gehouden is, tot voorzitter ge kozen de heer A. van den Broek uit Rotterdam. Met algemene stemmen is de om gezondheidsredenen aftredende voor zitter H. Bijvank tot erevoorzitter be noemd. Advertentie ALt Ik 'l'hAC&tl bijl... neem ik een lepel ABDIJSIROOP en dan slaap ik rustig zonder een kuchje. ABDIJSIROOP^? Melodie en woord der Ethergolven WOENSDAG 27 FEBRUARI 1 Nws; 8.18 De ontbijtclub; 8.50 V d (9.35—9.40 Waterst). VPRO: 10.00 Schoolr. dlo: VARA: 10.20 Gram ;10.45 Idem; 11.3 Gevar progr; 12.30 Land- en tuinb meded telllngsagenda; 13.18 Pro- 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 V d jeugd; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Comm; 20.15 D< koffer van Sir Michael, blijspel: 21.55 Strijk- weerber; 8.15 9.00 V d zieken: 9.25 Puzzel mee mmm MM HUM mum mm OPGAVE PUZZEL No. 55 HORIZONTAAL: 1. Vervoermiddel, 4 tweetal. 6 voorzetsel. 7 maanstand, 8 on zin, 10 lepelkost, 12 onmeetbaar getal, 13 schop, 15 vuurspuwende berg, 18 bij woord, 20 haarkrul. 21 smakelijk, 24 pers, voornaamwoord, 25 Chin, maat, 26 geestdrift, 27 stuk hout. VERTICAAL: 1 Bijb. vaartuig, 2 hijs toestel, 3 verloochenen, 4 tabletje. 5 god der liefde, 6 voorzetsel, 9 voorzetsel. 11 gezinslid. 14 zoutoplossing. 16 verlichting. 17 lekkernij, 19 zangnoot. 22 kippenpro- dukt, 23 veerkracht. OPLOSSING PUZZEL No. 54 HORIZONTAAL: 1 Stapvoets, 2 tapir, on, ra, 3 raap, eik, el, 4 ik, roek, Ede. 5 kat, omelet, 6 tier, dL, suf, 7 prelude, na, 8 aan, are, mis, 9 las, m.n., riet. VERTICAAL: 1 Strikt, pal. 2 taak, air. Aa, 3 apart, eens, 4 pip, oorlam. 5 vreemd, urn, 6 ooi, kelder, 7 enkel, semi, 8 trede, unie, 9 salet, fa, St. V d vrouw; 9.30 Gram; 10.30 Morgendl» 11.00 Gram; 11 10 „Jacht naar roem en tuin. hoorsp; 12.15 Sopr en plano; 12.30 Land en tuinb meded: 12.33 Gram; 12.37 Middag- pa-uzedlenst; 13.00 Nws; 13.15 Met PIT op pad; 13.20 Lichte muz; 13.45 Gram; 15 oe Jeugdork; 15.45 Gram; 16.00 V d jeugd; 17.20 Gram: 17.40 Koersen; 17.45 Gram; 18.00 Ge- :ngd koor; 18.20 Fluit, hobo en fagot; 18 45 bouwork en soliste; 21.20 „De Noord- tische Verdragsorganisatie", caus; 21.40 Sa- -:ang; 22.05 Filmbeschouwing; 22.15 Sa- „Het Spinneweb", spel. Woensdag 27 februari 1957 van 1820 uur I. Orkest Ray Martin: The marching strings - The woodpecker's waltz Blue Tango he waltzing bugle boy - Veradero Be- orrah; II. Orkest Tommy Kinsman: Love •alked in Two sleepy people There's a ■nail hotel Isn't it romantic The birth of the blues September song April in Portugal Ain't mlsbehavin' Tea for two - Hey there: III. Melodieën uit de ope rette „maske in Blau" (Rayond) door Franz Millradt, sopraan. Julius Katona, tenor; An- - Rothenberger. sopraan; Willy Hof- Helga Wille en de Nicolets; het aldo Favi ond orgel orkes Wei love Ml dii i You turne_ uré Violetta That old black magic The - Easy Hue Asi cania mi patria infaren blues; V. Buck Clay- >nd: I can't get started. VI. ind his band- Med's tune Vespers; 17.45 V kind: 18 55 Wee- en land: 19.35 S< I scholen; 16.00 Ho< Dtse dansmuz; 20.00 Ge\ 2100 Symf.ork; 22.00 Nv 22.15 Scrapbook for 1903; 23.15 Gram; 23 muz; 14.00 Orkestconc; 14 45 V d kleut( 15.00 V de vrouw; 16."0 Nws en Amus m 16 45 Banjo-ens; 17.45 Mrs Dale's Da 17.30 Voordr; 17.45 Orkestconc; 18.45 Pla spcl; 19.00 Groeten v militairen; 19.45 He spel: 20.00 Nws; 20.25 Sport; 20.30 Ge- orogr: 21.00 Idem; 21.30 Hoorsp; 23.00 N> 23.15 Act: 23.20 Dansmuz: 24.00 Voordr; 0.15 n; 17.00 Nw 17.10 Bi 18.00 Caus; 18.30 V d 19.40 Volkszang; 20.00 Hooi 16.02 Gran 17.5. .Id: 19.00 N' 21.30 Grain; Koorzang; 22.55-23.00 N' issol, 484 m. 12.00 Gram; 13.00 Ni 14.10 en 14.15 Gram; 15.15 Koorzai Gram; 16.05 Lclhte muz: 17.00 N\ Gram; 17.30 Idem; 18.30 Jazzmuz; 19.30 20.00 Gevar progr; 22.00 Nwi Beroepingsiverk NEDERL. HERVORMDE KERK Beroepen te Edam (bijz. werkz.; toez.): D. J. Spaling Jzn. te Hoogersmilde. Beschikbaarstelling: kand. G. D. J. Dingemans, Julianalaan 74, Delft. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Zwolle: J. van der Zanden te Murmerwoude. Bedankt voor Zuidwijk: H. Heule te Deventer; voor Sleeuwijk: H. van Ben- them te Wieringerwerf; voor Middel- stum: J. van Tuinen te Schettens. GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Bedankt voor Oegstgeest-Valkenburg: J. Faber te Deventer. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Beroepen te Midwolda (Old.): M. Vlietstra te Eemdijk; te Doesburg: P. J. de Bruin te Boskoop. Bedankt voor Rotterdam-Kralingen: G. J. Buys te Papendrecht. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Aagtekerke: H. van Gilst te Dirksland, die bedankte voor Scherpe- nisse en St. Annaland. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Leeuwarden (vak.-F. van der Wissel): J. T. Nielsen te Warns. Rijksschooltoezicht Aan de heer L. van der Zweep is op zijn verzoek met ingang van 1 maart ont slag verleend als inspecteur van het la ger onderwijs in de inspectie Amster dam. De heer J. G. van Buschbach, thans inspecteur in een ressort van deze inspectie, is benoemd tot opvolger van de heer Van der Zweep. Wat is het leven zonder liefde? iDe bijbelvaste lezer heeft het ant- j woord al bij de hand: 1 Cor. 13: een rammeiend stukje blik. We i weten dat, maar het is natuurlijk niet altijd mogelijk ernaar te le ven. Want we leven immers pas goed thuis in ons gezin, en daar is het niet meer dan behoorlijk dat def liefde er heerst. EEN Maar verder? WOORD Kunnen we liefhebben als we VOOR op de tram staan? VAN- Het komt ge- woonlijk niet bij DAAG ons op, te beden- ken, dat die vijftig schimmen, die elkaar en ons op de tenen staan, mensen zijn, die we lief kunnen! hebben! Is het geïrriteerd koffie bestellen bij een kellner, die het wat druk heeft, een uiting van liefde? En om in de sfeer van de koffie te blijven het „kraken" van een j preek? En het praten over rock-| 'n-roll-jeugd of over ouderen? Gaat u maar door. Ja, gaat u als-j 't-u-blieft door, wanneer het uzelf- gaat betreffen. Onze medemensen zien we als: vijanden of als onpersoonlijke din gen. Waar is de liefde? Een slap ethisch praatje, dat aan de diepe zin van 1 Cor. 13 voorbijgaat? Misschien, maar er, zijn dingen, die vanzelf spreken! I Kerk- en schooldag in Paron Het voorjaar is altijd opnieuw een belangrijke tijd voor onze landgenoten in het Yonne-departement in Frankrijk. De voorberei dingen voor de nieuwe oogst worden dan getroffen, tractoren nage zien, boerderijen en stallen hier en daar wat opgeknapt en voor de drukke tijd weer aanbreekt komt men van heinde en ver in Sens bij elkaar om de problemen van kerk en school te bespreken. Schoolgeld: 1200 Zo werd dit jaar op dinsdag 19 febru- _ii de kerk- en schooldag gehouden en traditiegetrouw werd de ochtendvergade ring belegd in Hotel de l'Ecu, tegenover het prachtige stadhuis. Na afloop van de kerkelijke vergadering, welke onder leiding stond van ds. H. J. Winter, her opende de voorzitter van het school bestuur, de heer D. van Strien, de ver gadering. Uit zijn openingswoord, zowel als uit de jaarverslagen van de secre taris en penningmeester werd opnieuw duidelijk welke belangen er met het voortbestaan van deze christelijke school op het spel staan De Franse protestante kerken hebben reeds lang hun hoogtepunt beleefd het is triest te zien hoe weinig i nog des zondags., de kerk Dea ezoeken. Onze emigranten daar hebben goed begrepen, dat de christelijke school het voorportaal van de kerk is en oo?" weer kwam tot uiting, dat de kerk der de christelijke school weinig toe komst meer heeft. Ondanks alle moei lijkheden, waarmede men te kampen heeft, het steeds wisselen van personeel, de financiële problemen (men moet het zonder noemenswaardige subsidie stel len terwijl de kosten per leerling onge veer 1.200,— bedragen), gewaagde de voorzitter van de grote dankbaarheid De stem van het bedrijfsleven (Van onze sociale redacteur) ZOALS te verwachten was, besteedt het orgaan van het C.N.V., De Gids, in het laatst verschenen nummer speciale aandacht aan de recente prijsverho gingen. De heer Rool- vink schrijft, dat nu de regeringsnota inzake de beperking van de bestedingen gepubli ceerd is. het beeld niet bepaald opwekkend blijkt. Van de wel- vaartsverhalen uit de tijd van voor de ver kiezingen blijft niet veel over. Voor de consu ment staan prijsstij gingen en voor de ondernemer belasting verhogingen voor de deur. Vanzelfsprekend is er ongerustheid onts>taan, al dus de heer Roolvink. Het meest verontrustend is echter, dat een aantal on dernemers niet schroomt geheel op eigen houtje en meest ten eigen voordele de prijzen op te drijven. Dit is ontoelaatbaar. In dien het werkelijk zo mocht zijn, dat men uit rentabiliteitsoverwe gingen een hogere prijs moet berekenen dan zal het departement van eco nomische zaken hiervoor stellig goedkeuring verle nen. In een tijd. waarin vrijwel iedere Nederlan der een stap terug moet zetten, is het een onva derlandse daad zich ten koste van anderen te ver rijken. Hiertegen zal scherper opgetreden moe ten worden- Het Consumenten Con tact Orgaan, waaraan ook het C.N.V. meewerkt, heeft op zeer duidelijke wijze te verstaan gegeven, dat dergelijke prijsverho gingen niet getolereerd worden. Tot ons genoegen blijkt, aldus nog steeds De Gids, dat Economische Zaken deze opvatting deelt. Het wordt hoog tijd, dat er in plaats van prijsver hogingen enkele prijsver lagingen komen. Vergis sen wij ons niet dan is er, gelet op de situatie op de wereldmarkt, alle aanlei ding tot enkele prijsverla gingen binnen afzienbare tijd. Inmiddels heeft de vak beweging zeer duidelijk aangegeven tot welke grens zij bereid is te gaan. Een duidelijke waarschu wing aan overheid en on dernemers is daarmee ge geven. Een loonronde dient als het even kan vermeden te worden. Wie deze loonronde oproept dient zich er van bewust te zijn, dat hij met vuur speelt, aldus de heer Rool vink, secretaris van het C.N.V. TN ONS PLATTELAND, 1 orgaan van de C.B.T.B., wordt uitvoerig de land- bouwparagraaf uit de no ta van de regering inzake de beperking van de be stedingen aan de orde ge steld. Er treedt, aldus Ons Platteland, een merk waardig verschil in aan pak aan het licht tussen de werkwijze van het landbouwschap en die van het kabinet. Het land- bouwrehap - vroeg, ons inziens geheel terecht, een herziening van de uitgangspunten van de kostprijsberekeningen. Wanneer de kostprijs berekeningen gezond ge maakt waren, zou over het prijsbeleid gesproken kunnen worden. Het kabinet spreekt echter direct over het prijsbeleid, daarbij Wel de landbouwschapsvOorstellen in zijn overwegingen be trekkende, maar zonder uit ts spreken wat nu de uitgangspunten voor de kostprijsberekening zou den moeten zijn. Het kabinet neemt maar aan, dat het landbouw schap er mee accoord gaat, dat de kostprijsbe rekeningen nu op de be slissing van het kabinet worden gebaseerd. Het Landbouw Economisch Instituut zou bij zijn berekeningen van deze basis moeten uitgaan. Met het landbouwschap dat een volwaardig mede opdrachtgever van het L.E.I. is, wordt verder geen rekening gehouden. Het landbouwschap zou hiermee niet ;.kkoord kun nen gaan; het zou met evenveel recht het L.E.I. willen vragen nu volgens het uitgangspunt van het landbouwschap de bereke ning op te stellen, voorzo ver deze berekening nog niet door de beslissingen zelf via de boekhoudingen zijn weggevaagd, aldus Ons Platteland. Na nog een uitvoerige berekening van de grond rente te hebben gegeven op basis van de regerings voorstellen, komt Ons Platteland tot de conclu sie, dat de waarde van de grond door de regering met niet minder dan 2,1 miljard wordt vermin- derd- En dat zonder een redelijke motivering van regeringszijde. (~)OK De Christelijke Kruidenier, het orgaan van de Christelijke Krui- deniersbond, blijft in de financiële sfeer, wanneer het schrijft over de kosten van de p.b.o.-organen. Het blad schrijft het volgende: Wij hebben onlangs ge waarschuwd de appara tuur van de p.b.o.'s niet te zwaar en vooral niet te duur te maken. Er is re den deze waarschuwing te herhalen nu het zelfs de voorzitter van het hoofdproduktschap voor akkerbouwprodukten <te gortig is geworden. Dit hoofdproduktschap doet niet veel anders dan de verordeningen van de produktschappen (vier stuks tot nu toe) doorstu ren i.aar Economische Za ken. Voor de uitvoering van deze gewichtige taak heeft het hoofdprodukt schap een bestuur van niet minder dan 35 perso- De voorzitter verklaar de dan ook, dat het aan tal zonder enig bezwaar tot 12 kon worden terugge bracht. Maar uitgerekend één van de werknemers vertegenwoordigers ver zette zich daartegen. Met het oog op de representa tiviteit waren 35 man op die hoge top noodzakelijk. Wij vinden representativi teit een doorgaans be langrijke aangelegen heid. Maar om alleen daarvoor 23 overbodige bestuursleden in functie te houden lijkt ons toch een te zware tol en vooral te duur, aldus De Christelij ke Kruidenier. Advertentie Lak 't zeli met NEDO-MEX Transparante klenrlak ceta-Baver aan God, Die deze zo belangrijke arbeid blijft zegenen. In de vacature ontstaan door het lijden van de onvergetelijke dr. Marmel- stein werd voorzien door de benoeming van de heer J. Winter, uit Holland tot directeur van de school. De nieuwt directeur hoopt zijn taak omstree'" Pasen te kunnen beginnen en uit de samenspreking met het bestuur va Stichting Vrienden van Paron bleek alras, dat de heer Winter met heilig voor de school bezield is. Na de middagpauze werd de sa komst op Paron voortgezet. Daar het moeilijk was geweest tijdig een spreker uit Holland te krijgen, werd een groot deel van de middag gevuld door de kin deren zelf. In de Franse taal werden allerlei stukjes opgevoerd onder leiding van de onderwijzer M. Hennebert met medewerking van de monitrices, o.a. enkele fragmenten uit l'Avare van Mol- lière. Aangrijpend was het zingen een engelachtig gekleed groepje onder leiding van Mile. Grace de Wit en het was niet te verwonderen, dat dit slot nummer moest worden herhaald. Na toespraken van M. Hennebert en ds. Jonkhof, welke laatste sprak namens de gemeente van Parijs, werd het woord nog gevoerd door de heer Fred. C. Meys- ter Jr. namens de Vrienden van Paron uit Holland. Elke nieuwe Schooldag, aldus spr. bezielt ons weer opnieuw met ijver voor uw School. De kolonie getroost zich grote offers en nu het schoolgeld ongeveer 1.200 bedraagt, beloofde spr. de activiteit voor het adoptiefonds in Holland te verdub belen en de hulp van de christelijke scholen ln te roepen. In Holland zijn alle uitgaven de christelijke scholen practisch vol ledig gedekt door subsidie en men be seft niet meer voldoende welke be langrijke voordelen men hierdoor ge niet. Het is onze plicht u de helpende hand te bieden en wij hebben dit in het verleden mogen doen en wij zullen dit met Gods hulp in de toekomst blij- vendoen. Er zijn nog' te veel kinderen, waarvan de ouders het schoolgeld niet kunnen bekostigen en die daardoor van christe lijk onderwijs verstoken blijven. Uit het adoptiefonds zullen wij trachten het schoolgeld voor een aantal kinderen te bekostigen en christelijk Holland zal hiervoor zeker begrip tonen. Na een slotwoord van ds. H. J. Winter .werd de samenkomst besloten met het zingen van het Wilhelmus en gezang 244 Ds. S. A. Baljon overleden In de ouderdom van 82 jaar is zater dag te Dieren overleden ds. S. A. Bal- jon, emerituspredikant der Nederlandse Hervormde Kerk. Simon Albertus Baljon werd in 1872 te Rotterdam geboren. Hij studeerde te Utrecht theologie. In 1900 werd hij kan didaat in de provincie Utrecht" Vijf en twintig jaar heeft hij zijn eerste gemeen te Spaarndam gediend, waarna hij eer vol ontslag ontving, met de bevoegdheid van emeritus, in verband met zijn be noeming tot predikant bij de Evange- lisch-Lutherse Gemeente van Paramari bo. In 1933 ging hij daar met pensioen; in ons land werd hij na zijn terugkeer hulpprediker bij de hervormde gemeente van Sneek. In 1934 deed hij intrede in zijn laatste gemeente te Boxmeer. In 1942 ging hij met emeritaat, waarni zich vestigde te Dieren. Ds. Baljon heeft tal van jaren deel uitgemaakt van het classicaal bestuur van Haarlem. Hij was leraar kerkge schiedenis aan Meer en Bosch te Heem stede. Voor zijn arbeid onder de militai ren gedurende de mobilisatie 1914/18 werd hem het Witte Mobilisatiekruis verleend. De begrafenis geschiedt woensdag te Boxmeer na een rouwdienst die om uur^n de hervormde kerk aldaar aai Hoog water in vele delen van Europa De hevige regenval van de laatste dagen en de ongewoon hoge temperatu ren voor de tijd van het jaar zijn oor zaak van lawines en overstromingen ir Oostenrijk, Zwitserland, Duitsland cr Frankrijk. In Oostenrijk werden (Vorarl- berg en Tyrol) wegen afgesloten wegens lawinegevaar, in het district Braunau werd een weg door een lawine geblok keerd en overstroomden akkers. Het peil van de Boven-Rijn in Zwitserland stijgt onrustbarend. In Beieren en het Zwarte Woud worden gebieden door het water bedreigd. De Donau bij Donau- schwingen is buiten zijn oeve/s getreden. Met enige Franse rivieren is dit e eens het geval. Ten zuiden van Parijs heeft de Seine een groot gebied in de streek bij La Essée blank gezet, waardoor het ver keer is ontwricht. De Garonne, Dordogne en Loire traden buiten hun oe Enkele dorpen bij Bergerac in het /an Frankrijk zijn ontruimd. 21 Jaap had echter niet zijn goede da-g, na twee veThalen zweeg hij om somber voo- zich uit te staren. De diepe denkrimpels in zijn voorhoofd bewezen, dat hij iets had waarmee hij niet goed voor de dag durfde komen. Heb je zwarigheid? informeerde de Dromer. Dat is te zeggenja, er zit me iets in de weg. Je weet dat ik nog al tobben moet met mijn huishoudsters Telkens andere vrouwen over de vloer en altijd trof ik net de verkeer de. Om daar een eind aan te maken heb ik al eens over trouwen gedacht, maa- waar haal ik een vrouw vandaan? Jij komt door heel de wereld; weet jij niet een goede vrouw me' een paar centen die zit uit te kijken naar een man? Zulke zullen er zijn, maar ik weet niet waar ik je heen zou moeten zenden, want jij stelt je eisen zeker nog al hoog? Dat niet, maar je begrijpt wel dat ik niet elkeen zo maar in mijn huis kan halen. Ik bad zo gedacht aan een knap vrommes rrft enkele duizenden guldens achter de rug voor een kwade dag. Ik noem je eisen niet voor de poes.geld en knapjij weet ook wat je wilt. Plaats eens een advertentie, dan kan je opsommen wat je ver langt, of er iemand zal komen opdagen is een ander versvrouwen met geld stellen hun eisen ook nog al hoog moet je rekenen. Ze kunnen naar me informeren Dat zou je in de advertentie kunnen laten vermelden. Ik voel niks voor een advertentie, het is net of je van plan bent om een winstgevend zaakje op te zetten Verleden week was ik bij mijn broer in de stad en daar h»b ik een vrnuw gezien die net is wat ik zoek. Een lange vrouw met mooi haar en een gezicht alsof zij bereid is een ieder die haar te na zou komen een klap in het gezicht te geven. Haar ogen schoten vuur en toen ik haar aanzag voelde ik me echt klem worden en toch zou ik het met haar aandurven. Ik heb naar haar geïnformeerd.zij is niet ge trouwd en zij doet het huishouden bij een stuk neef van haar. Die neef heeft geen al te beste naam en -misschien zou zij blij zijn als zij van de kerel weg kon komen. Weet je haar naam oo-k? vroeg de Dromer gealarmeerd. Haar eigen naam weet ik niet, maar haar neef heet Verbree en naar de praat gaat moet hij in zijn tijd een echte doordraaier geweest zijn Driftig viel de Dromer uit: Als mens staat hij hoger dan jij en ik samen en de gedachte aan die nicht zou ik maar uit mijn hoofd zetten als ik jou was, want daaraan grijp je te hoog. Ben ik niet goed genoeg? Voor haar niet: als zij een dag naar jouw verhalen geluisterd had zou zij je laten opsluiten als een gevaarlijke dwaas Heb jij soms een oog op haar? Dat heb ik niet, maar laat je gezegd zijn dat zij ie gewoon zou uitlachen als je haar durf- ze zou heel dp i Jaap, je verhalen zijn vermakelijk, maar dat is niet genoeg voor een vrouw als zij is; zij wil ook dat wat haar verteld wo-rdt waarheid is en jij wil nog al eens met spek schieten. Nijdig stond Jaap op, het leek even alsof zijn hand zou uitschieten voor een klinkende slag in het gezicht van de Dromer, doch hij bedach" zich en hij gebruikte zijn tong als wapen. Dromer, je bent een bedrieger en wie weet wat nog meer, want niemand kan zeggen hoe jij aan de kost komt, zei hij. Daarna ging hii aan het buffet afrekenen en met driftige stappen verliet hij het café waarin hij zo diep beledigd was. Aan zijn verhalen twijfelen was erger dan een aanslag op zijn leven. Nadat Jaap hem verlaten had, was de Dromer nog lang blijven zitten aan de tafel op het ca féterras. Het verlangen van Jaap naar een vrouw had de Dromer veel te overpeinzen ge geven. Jaap had de ogen durven opheffen naar „de huzaar", misselijke naam eigenlijk voor zo'n charmante vrouw. Waarom had dit verlangen van Jaap hem zo verontrust? De nicht van Gerard was toch niet meer dan een goede kennis en nooit had hij nei ging gevoeld om haar anders te zien. Zij was geen vrouw, die andere gevoelens in een man kon wekken. Zij haatte de mannen en Jaap, de praatjesmaker zou van een koude kermis thuis komen als hij het zou durven wagen haar te vragen zijn vrouw te worden. Eigenlijk zou zulk een vraat? een belediging zijn voor de vrouw die zij was Wat was Jaap? Een vent va-n niks ep., beunhaas die aasde op een vrouw mei geld om ziin leven van lanterefanten te kunnen voortzet teu De Dromer had zorgen over een vrouw, dip niets voor hem was dan de nieM van een vriend (Wordt vervolgd) dag op een buitengewone hoofdb sturenvergadering van het N.V.V. Utrecht uitvoerig gesproken over 1 S.E.R.-advies aan de regering inzal een wettelijke weduwen- en verzekering. De heer Korte heeft daarbij tt wens uitgesproken, waarvan wij m enige verwondering hebben kennis nomen. Wat is namelijk het geval? In genoemd advies beveelt de S.E.E de regering aan, de leeftijdsgrens voc de verzekeringsuitkering aan wedt wen zonder kinderen te stellen op jaar. In ons nummer van 13 februari schreven wij reeds op deze plaats, dj deze leeftijdsgrens te hoog geatk moet worden. Een leeftijdsgrens vj 45 jaar had ons redelijker geleken, spraken dan ook de hoop uit. dat regering: bij het opstellen van ht wetsontwerp voor een weduwen- wezenverzekering af zou wijken vj het S-E.R.-advies en een lecftijdsgren beneden 50 jaar zou vaststellen. Het was ons bekend, dat men vai C-N.V.-zijde eveneens op dit standpuc stond. JJIT het S.E.R.-advies blijkt evenwt dat er in de S.E.R.-commissie wel voorstanders waren van een I. tijdsgrens van 45 en 50 jaar als vu een grens van 55 jaar. Wij hebbei reden om aan te nemen, dat ht N.V.V. de grens van 55 jaar heeft vei dedigd. De lezer kan zich nu onze verbi zing voorstellen over het feit, dat uil gerekend de heer Korte zaterdag de N.V.V.-hoofdbesturenvcrgaderinj zijn voorkeur uitsprak voor een leei tijdsgrens van 45 jaar. De heer Kort voegde er nog aan toe. dat de regeric met hem geen ruzie zou krijgen, wat neer zij in deze geest van het S.E.R advies zou afwijken. Wij delen de huidige gevoelens vai de heer Korte geheel, maar zouden bi op prijs gesteld hebben, wann heer Korté eerder deze gevoelens tot gedaan was geweest. Met eerder bedoelen we de periode tijdens welke de heer Korte over d leeftijdsgrens in het S.E.R.-advies roe de had te beslissen. De heer Korte ha: immers ook zitting in de S.E.R.-co» missie, maar toen heeft hij de gretr van 55 jaar verdedigd. Dat hij n 45 jaar opkomt, vinden we zachtst gezegd wonderlijk, maar bt vendien heeft het niets meer te belt kenen, want het is te laat, het S.E.R advies is al uitgebracht. keer en waterstaat thans medegedeel! dat naar zijn opvatting ten onrecht onlangs een magnetiseuse is vrijgesteü van het zondagsrijverbod. Men zal zich herinneren, dat ht ons blad is geweest, dat destijds o] deze zaak de aandacht heeft geve: tigd. Wat wij publiceerden was het Kamerlid aanleiding, zich met vra gen tot de minister te wenden. Mn moge hierin een aanwijzing zien, dü parlement en pers op nuttige wijn kunnen samenwerken. De afwijzende motivering van di minister is duidelijk. Het beroep vai een magnetiseuse vindt geen wette iijke bescherming of erkenning. Daar- verlenen van de ontheffinj uitgelegd kunnen worden als eei sanctioneren of zelfs als een bevordt ren van dit in strijd met de wet ui! geoefende beroep. Controle in Zuid-Afrika op kerkdiensten? In het Zuidafrikaanse parlement i gisteren in eerste lezing een wetsont werp behandeld, dat er onder gerioht de Zuidafrikaanse regerin! controle te geven op kerkdiensten, weüke zowel door blanken als kleurlingen worden bijgewoond. De rooms-katholieke aartsbisschop 1 Kaapstad, heeft verklaard dat uit wet voortvloeit dat de regering hel recht opeist een bepaalde bevolking- groep te beletten naar een bepaald* kerk te gaan. Ds. Edgar Wilkinson, een methodis tisch predikant te Kaapstad, heeft dt beschuldiging uitgesproken dat het ee: ernstige schending van de vrijheid godsdienst zou zijn een Bantoe- christen te beletten naar een kerk gaan die tot nu toe voor hem op« heeft gestaan. Onder wijshenoem in pen nnoemd tot hoofd van de Groei istererschool te Soestdijk: B Di.lkenu Niezijl; van de chr. school. H. 's-Gravenzande: L. de Wnard te Arr •hooi te Leiden: niej ffrouw J. Wl BggBJ met de T' M. Pols l. - schooi I te Gouda te Hllvarenl Doornspijk; olde; aan de chr. nat. schooi

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2