Leidse bevolkingsonderzoek begint volgende maand W-m MENS TOï MENS VANAVOND LUISTERT U NAAR: mm. TELEVISIE LlGT Voet NIEUW E LEIDSCHt COURANT a ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957 De kinderen gaan u voor Het argument „Ik voel me gezond is niet steekhoudend Enerzijds is de ziekteduur korter, ander- lijds wordt de besmetting voorkomen of beperkt. Het argument van „ik voel me ge zond" is niet steekhoudend. Opval lend is, dat de patiënten meestal geen of weinig klachten hebben, terwijl de algemene toestand nog lang behoor lijk kan blijven. Het lichamelijke aan passingsvermogen is vrij groot, ook al omdat de ziekte langzaam voort schrijdt. Vooral bij de oudere mensen treden de ziekteverschijnselen weinig op de voorgrond omdat er nu eenmaal minder lichamelijke eisen behoeven te worden gesteld en het vele hoesten als een normaal ouderdomsverschjjn- sel wordt gezien. Hoewel het hoofddoel van het bevol kingsonderzoek is 't opsporen van tuber culose, worden ook andere ziekten van longen en afwijkingen aan hart, mid denrif en skelet ontdekt. Dit bevolkingsonderzoek kan pas sla- Van der Luit HAAGWEG 31 - LEIDEN fBegralenióóen Een dokter nodig? De zondagsdienst der huisartsen wordt waargenomen door de dokters De Jager, Jasperse, Kortmaan, Wijdieks en Van Alphen. Welke apotheek? Zaterdagmiddag, 's avonds en 's nachts zün geopend voor het klaarmaken van ipoedrecepten apotheek Boekwijt, Bree- «traat 74, tel. 20552. de Havenapobheek, Haven 18, tel. 20085; apotheek Oegsbgeest, Wilhelminapark 8 ,tel. 26274. Zondag zijn van 's morgens 8 tot des svonds 12 uur alleen geopend de Haven apotheek en apotheek Oegsbgeest. Pianoconcert no I van Mendels sohn. (KRO 19.10 uur) Felix Mendelssohn-Bartholdy ging in '829 een kunstreis van drie jaren door Europa maken Hg was In Engeland en Schotland, in München en Wenen, in Venetië en Rome. Op die reis ontstonden alleen de Schotse en de Italiaanse Symfonieën, maar kwamen hem ook Weeën in het hoofd voor een pianocon certTijdens een kort verblijf in München tchreef hij dit werk. „Het is een heerlijk Bevoel als men 's morgens opstaat en een Broot deel van een Allegro moet instru- "ienteren", schreef hij uit München. In Hese stad bracht Mendelssohn zelf het uerfc in première in tegenwoordigheid fan de Koning van Beieren. Vijftien jaar Wier dirigeerde Mendelssohn voor de laatste keer in het Gewandhaus te Leip- Hfl en op het programma stond het Piano concert in g-moll. Ditmaal was de soliste Clara Schumann-Wieck. Dit Pianoconcert het werk van een jongeling, maar met krille geschreven. Het brillante overheerst <ccl eens de inhoud, doch er is plans en kindschap in deze compositie. Fris en (bochtig is het eerste deel (Molto Allegro •on fuoco), waarna het Andante een innige 'i/riek ademt. In dit Andante is de melodie "an een volkslied verwerkt. Het slotdeel IPresto molto-Allegro e vivaceherinnert can de componist van de „Sommernachts- traum"-muziek met de elfensfeer. Een bü- •onder virtuoos effectvol slot zorgt voor •en climax van een jeugdwerk, waar de drie delen zonder onderbreking ♦Ikaar overgaan. gen, als zeer velen eraan deelnemen. Ii mers, de achterblijvenden kunnen juist longafwijkingen hebben. Daarom geef ik u de raad, gehoor te geven aan de oproep voor dit toch zo belangrijke onderzoek. Enige cijfers DR. D. RUITER, districtstuberculose-arts, schreef ons over de doorlich ting in Leiden het volgende: Binnenkort begint weer het bevolkingsonderzoek in Leiden. Allicht zult u zich afvragen, of dit nog wel nodig is, nu het aantal tuberculosepatiënten geleidelijk afneemt en het sterftecijfer van deze ziekte in ons land het is. Het is u bekend, dat er nog maar weinig sanatoria zijn, die wacht lijsten hebben; ja, er zijn kleinere inrichtingen, die moesten worden opge heven, omdat het aantal patiënten te laag werd. Het is niet zo moeilijk te raden, nn deze gunstige toestand te danken is. Enerzijds aan het goed georganiseerde opsporingswerk; anderzijds a geperfectioneerde bestrijding van deze ziekte, zowel medisch als sociaal. Wie kan ontkennen dat juist het bevolkingsonder- belangrijke rol heeft gespeeld bij de opsporing der tuberculosepatiën ten? Om deze, voor Nederland zo gunstige toestand te kunnen handhaven, is hel nodig, dat wij waakzaam blijven. De ge voeligheid voor een ziekte wordt dikwijls groter, naarmate deze minder vaak komt, omdat dan bij velen een natuurlijke weerstand ontbreekt. Een open-tubercu- •lijder kan daardoor in een betrekke lijk korte tijd onwetend een groot aantal ilachtoffers maken. Helaas komt dit ook u nog te vaak voor. Het bevolkingsonderzoek, dat pas is ge ëindigd in Katwijk en Wassenaar, onder streept weer de noodzaak van dit onder- Ook de periodieke controle der Leidse studenten van dit jaar toont aan, dat de tuberculose nog allesbehalve is uitgeroeid. In de laatste maanden blijkt ook op het consultatiebureau voor tuberculosebe strijding te Leiden, dat het aantal actieve tuberculosepatiënten weer is toegenomen, waardoor verscheidenen moesten worden uitgezonden naar sanatoria. Dit alles houdt een waarschuwing in. Wij moeten evenmin vergeten, dat ons maar een klein gebiedje is temidden landen, waar de toestand belangrijk minder gunstig is. Het vroegtijdig ont dekken van deze ziekte is. zowel voor de patiënt als voor de omgeving, belangrijk. 99 bezoek dat aan het onderzoek voorafgaat, begint op 1 maart; bij elk huis wordt een aankondiging van dit huisbezoek bezorgd. De stad is verdeeld in negen rayons, achtereenvolgens met als centrum: school Rijnsb.singel, school Potgieterlaan, school Maresingel. school Stadhouderslaan, school Du Rieustraat, school Sumatra- straat, school Oosterstraat, kleine zaal stadsgehoorzaal en weeshuis Hooglandse Kerkgracht. Het grote onderzoek begint dus omstreeks eind maart in de school Rijnsburgersingel. Het comité legde er tijdens een pers conferentie nog de nadruk op, dat finan cieel onvermogen geen reden behoeft t« zijn om niet aan het onderzoek deel te nemen. Voor de kinderen is de prijs be paald op veertig cent en voor de volwas senen op f 1.—. Men moet betalen aan dc huisbezoeker. Is men niet in staat te be talen, dan dele men dit aan de huisbezoe- Tot zover dr. De Ruiter. Bij het vorige onderzoek, dat slaagd mag worden beschouwd, werden 61.329 personen gefotografeerd, onder wie 14.124 schoolkinderen. Het opkomstper centage was 66,4. Reeds waren onder regelmatige controle 23.271 personen. De kinderen beneden 2 jaar werden niet ge fotografeerd; dit waren er 3750. Opge roepen voor nader onderzoek 3529 per- Gevonden werden 38 gevallen van actieve tuberculose, 792 van inactieve tuberculose, 5 van inactieve long- tuberculose en een hartafwijking en 211 gevallen met afwijkingen van de organen in de borstholte van niet- tuberculeuze aard. Bij de schoolkin deren werden 416 kinderen nader onderzocht. Bij 6 werd long- en klier- tubcrculose gevonden, verder nog 6 kinderen met een andere vorm van t.b.c. Dertig kinderen hadden een in actieve tuberculose, waarvan geen op het consultatiebureau bekend was. Vier kinderen hadden afwijkingen in de borstholte van niet-tuberculeuze Uit deze cijfers blijkt wel heel duide lijk, dat het doorlichtingsonderzoek grote betekenis heeft voor de gezondheid van de enkeling en voor de volksgezond heid i het algemeen. Eerst de scholen Tussen 1 en 26 maart aanstaande komen de kinderen van de scholen voor het toe stel, uitgezonderd de kleuterschplen. Deze doorlichting zal plaats hebben 'in de kleine zaal van de gehoorzaal. In totaal zijn er 85 dagscholen bij betrokken met ongeveer 21.000 kinderen. Daarop begint het algemene onderzoek, dat op verschil lende plaatsen wordt gehouden en om streeks half juli ten einde loopt. Het huis- ker mee. Wie slecht ter been is, wordt met auto gereden. Vrijwilligers en autobezit ters kunnen zich melden bij de sociale raad: Nieuwsteeg 6. 0e grote Het heilzame Witle Kruis-ge- neesmiddel bestaat in poeder-, tablet- en cachet-vorm. Het helpt snel en afdoende tegen hoofd- en kiespijn, zenuw- of reumatische pijn. Zangopnamen van Henri Welbooren Van de zanger Henri Welbooren, die be halve als oratoriumzanger bekendheid ge niet door zijn regelmatige medewerkingen aan de programma's van de vier omroep verenigingen, waarvan de A.V.R.O. vorig jaar zijn veertigste recital uitzond, wor den thans opnamen gemaakt. De eerste opnamen betreffen een serie liederen van Franz Schubert, waaronder „Der Erl- könig", „Der Musensohn" en „Die Fo- relle". De klavierbegeleidingen worden verzorgd door pianist Jan Nederpelt. Binnenkort zullen door de V.A.R.A. een achttal opnamen worden uitgezonden. Demmenie GEMEENTF I EIDEN Officiële publikatie VERKEERSMAATREGELEN Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter openbare kennis, dat zij hebben besloten: 1. de aanwijzing als voorramgsweg de volgende wegen en weggedeelten met ingang van 1 maart 1957 in te trekken: de Breestraat. de Haagbrug, de Haagw- de Hoge Rijndijk, de Hogewoerdsbrug, de Korevaarstraat, voor zover gelegen tus sen het Steenschuur en het Levendaal, het Levendaal, voor zover gelegen tussen de Korevaarstraat en het Plantsoen, de Noordeindsbrug, het Noordeinde. N oord e indspl einde Plantagelaan. Staatsspoorbrug. de Utreehtsebrug, Wittepoortsbr ug 2. 'het kruispunt Levend aalRijnstraat aan te wijzen als voorrangskruising, dier voege, dat aan het verkeer, dat zich voortbeweegt langs het Levendaal. rang moet worden verleend. Een afschrift van dit besluit is gezon den aan de hoofdingendeur-direoteur var de Rijkswaterstaat in Zuid-Holland, aar de door de minister van verkeer er waterstaat aangewezen verenigingen, be hartiging van verkeersbelangen ten doel hebbende en aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Omgekomen vlieger teraardebesteld te belangstelling en met militaire eer het stoffelijk overschot teraardebesteld van d( 18-jarige P. B. Berkel uit Leiden, die de zer dagen bij een vliegongeluk om het leven kwam. In de aula sprak de plaats vervangend commandant van de vlieg basis Gilze-Rijen, squadronleider Broxs, die name woorden van troost de familie richtte. Ds. H. van Dam, luchtmachtpredikant te Gilze-Rijen zei. dat Berkel van God hield en God van hem. De organiste, me- Rensink-Zaalberg, speelde het Wilhelmus en een koraal uit de Matthëus- Passion. Aan het graf verzorgde ds. W. Dam, veldprediker te Gilze-Rijen de begrafenisliturgie en bad hij het Onze Vader. Namens de ouders en familie dankte hij voor de betoonde belangstelling, Onder de vele belangstellenden merk- :n we o.a. op de garnizoenscommandant an Leiden, luitenant-kolonel P. van Goor. Dr. J. P. A. Boks, directeur, en de leraren J. W. Veenhof en F. J. J. van Makkelenberg vertegenwoordigden de ge meentelijke HBS, van welke school de overledene leerling is geweest. D. J, commandant bemoediging tot AGENDA VOOR LEIDEN Zaterdag Marekerk, 7.30 uur: bijeenkomst var district Rijnland van „De Nederlandse Padvinders" ter herdenking van geboorte dag van Baden Powell, 100 jaar geleden: sprekers: A. Beekes en G. Nijman. Gebouw Prediker, 7.30 uur: C.J.M.V. „Het Centrum", opvoering van toneelstuk „De Huistyran" van Godfried Bomans. Aula gymnasium Fruinlaan, 8 uur: lus trumavond jeugdkerk Hervormde Ge meente. Schouwburg, 8 uur: „Litteris Sacrum' met „Spoken" van Ibsen. Oegstgeest, Oud-Poelgeest: week einde over „Het Midden-Oosten, een einde en een begin" (in samenwerking Leiden van Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde); sprekers: prof. dr. G. W. J. Drewes te Leiden over „De histo rische ontwikkeling van de wereld dei Islam en de Invloeden van het westen hierop" en dr. C. L. Patijn over „De vol kenrechtelijke aspecten van het Midden- Oosten". Zondagmorgen: oecumenische huisdienst onder leiding van m Kist; zondagmiddag: dr. C. Hillen te Rot terdam over „De economische positie het Midden-Oosten". Zondag Zuiderkerk, 7.30 uur: „De Kerk spreekt naar buiten", ds. G. Th. Rothuizen ove „Alzo lief heeft God de Wereld gehad' Luxor, 10.30 uur: bijz. Kerkewerk Herv. Gemeente, onderwerp: „Geef ruimte". Maandag De Doelen, 8 uur: amateurfotografen, bespreking van Agfacolor-materiaal. Foyer gehoorzaal, 8 uur: filmavond Lis- sone Lindeman N.V. Schouwburg, 8 uur: „Dundo Maroje's Dukaten" voor toneelgroep Theater. Den Burcht, 7.45 uur: Leidse bond van volkstuindersverenigingen, propaganda filmavond. Grote Pers Lakenhal, 8 uur: „Moderne Literatuur",cursus onder leiding van Paul Rodenko, Hans Andreus, Lucebert en Harry Mulisch. Dinsdag Kantine Doelenkazerne, 8 uur: operette concert. Café Aniba, 8 uur: jaarvergadering Leid- tuiniers- en bloemistenvereniging „Door Eendracht Verbondep". Museum van oudheden, 8 uur: prof. dr. van Hoorn te Utrecht over „Kyrene, ;n Griekse oase in Noord-Afrika". Casino, 9.15 uur: filmstudiekring K. O., „Gebruik en misbruik van het film journaal" door mr. Landré, met vertoning an twee exclusieve films. Rijksmuseum Volkenkunde, 8 uur: be- n cursus „Japanse bloemsierkunst" on der leiding van Lim Kok Wie. Royal, 4 uur: receptie dispuut Colle gium Theologicum „Tandem Fit Surculus Arbor" ter gelegenheid van tweede lus trumfeest. Woensdag Het gulden Vlies, 8 uur: afdeling Leiden Vereniging voor Pedagogiek, pedagogisch- didactisch forum: mej. H. J. Glasz, P. F. Overbeeke, drs. J. A. Schreuder en dr. H. Faber. Schouwburg, 8 uur: Georgette Hage- doorn met aan de vleugel Pierre Verdonck. Gebouw Rapenburg 8, 8 uur: afdeling Leiden-Oegstgeest Vereniging voor Intern. Tussen de bladzijden Dr. Vlimmen Lido Dr. Vlimmen, een Duitse filmver sie van mr. A. Roothaerts boek, waarvan het wel niet meer nodig zal zijn de inhoud weer te geven, lijdt wat de regie betreft in het begin aan kreupelheid. Fouten val len zo nu en dan duidelijk aan te wijzen. Verder maakt het acteren hier een wat geforceerde indruk. Dat men zijn aan dacht toch niet geheel voelt verslappen, moet voor het grootste deel aan de boeiende wisseling der beeldvlakken wor den toegeschreven. Daar deze minder goede kanten van dit onder Arthur Ranks auspiciën vervaardigde werk langzamer hand vervagen, wordt de aandacht meer en meer gespannen, men vergeet de schuchterheid van het begin en als men opstaat weet men, dat men zich een niet onverdienstelijk zij het beslist niet bo ven het gemiddeld filmpeil verheffende rolprent zal herinneren. Het doet vreemd aan zich een verhaal met Nederlandse namen in een Duitse omgeving te zien afspelen. En pertinent vastgesteld kan worden, dat de Bra bantse sfeer van mr. Roothaerts boek in de film niet is verweven. Het anti-Room se sentiment, in het boek duidelijk aan wezig, is in de film nergens te ontdekken. Wij bezaten overigens ook een nog wat meer robuste voorstelling van de hoofd persoon-veearts dan de filmmakers. On danks deze bezwaren is het een gezellige film geworden, met als navrante kant de uitbeelding van wat dorpse roddelpraat niet voor kwaad kan stichten. (Niet bijster geslaagde verfilming bekend Hollands boek.) GANCETIE 12 Rechtsorde, drs. L. A. V. M. Metzemaekers ver „Kashmir als politiek probleem". De kleine Burcht, 8 uur: Leidse v< eniging van postzegelverzamelaars, lezing over Zwitserland met dia's. Zomerzorg, 8 uur: kynologenvereniging „Rijnland", L. Berghuis over „De fabri cage van hondenvoedingsmiddelen", met kleurenfilms. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Gezellig werkbezoek rpRUDY, WIL, NORA EN MARIAN NE, zo heten de vier vrolijke jonge meisjes, die wij in een Leids restaurant gezellig keuvelend en koffiedrinkend aantroffen. Wil en Trudy uit Leiden en Nora uit Wassenaar alle drie wer ken ze op het academisch ziekenhuis hadden de prettige taak de Zwitserse Marianne Vollenweider een beetje met de Sleutelstad vertrouwd te maken. Buiten dreindè een miezerig regen tje, maar het enthousiasme van de Bernse analiste bleek zelfs door een kleumerige Hollandse regenbui niet te bekoelen. De Leidse hofjes vond ze het leukst. Een uur lang waren de meisjes daarom hofje-in-hofje-uit gegaan en de eeuwenoude Pieterskerk was even min overgeslagen. „Holland ist wunderschön; selbst wenn es regnet", verzuchtte Marianne. Haar vriendinnen knikten ijverig en probeerden vergeefs de natte pieken Gedurende haar bezoek aan onze stad verenigde Marianne Vollenweider het aangename met het nuttige. Zij is namelijk in dienst van dr. Hoingé te Bern, die proeven neemt op allergisch gebied. Sommige mensen zijn overge voelig voor bepaalde antibiotica (peni cilline, streptomycine en dergelijke) en ook in het academisch ziekenhuis te Leiden experimenteert men op dit Het eigenlijke doel van Mariannes bezoek nu was, voor haar „baas" te zien, of de metingen hier op dezelfde wijze worden verricht als in haar va derland. „Ook wat dit betreft heb ik in Leiden een heel interessante week gehad", zo vertelde Marianne. Toen kwam het zonnetje eindelijk weer door; het lieftallige viertal gele genheid gevend de verkenningstocht door oud-Leiden voort te zetten. Gezellig pad JVATTE SNEEUW druipt van een somberfe hemel en de politie staat op iedere hoek van de straat ijverig bonnetjes uit te schrijven; een zoveel ste poging om het verkeer veilig te krijgen. Dit zijn allemaal erg donkere dingen, maar de gemeente Leiden kijkt De gemeente weet, dat eens dc zon weer zal schijnen en dat de mensen dan weer oog krijgen voor de kleine verrassinkjes, die het leven hun te bie den heeft. Daarom is de gemeente een groot werk begonnen. Een agent, die het niet zo kwaad meent, staat op de hoek van de BreestraatMaarsmanssteeg uit te zien naar fietsers, die het laatste stuk je peddelend afleggen. Dit is altijd al verboden geweest, maar thans hele maal, want de Maarsmanssteeg Is in Niet gewoon in restauratie, omdat het wegdek de glooiende golven van de Noordzee bij storm als patroon zou hebben gekozen, nee, het betreft hier een heel bijzondere herstelling. Waarom, zo heeft de gemeente ge dacht, waarom zullen we het niet ge zellig en aardig doen? Waarom zullen we ons houden aan de platgetreden paden van alle tijden? De gemeente besloot het anders te maken. En wanneer dc zon weer zal schijnen, zullen de verraste ingezete nen van Leiden, die de Maarsmans steeg als hun pad kiezen, worden ver rast door kunstig in het wegdek aan gebrachte patronen. Zwart-grijze ste nen in grote ruiten gelegd, zullen een verfrissende afwisseling brengen in het egale dek van bruine zandstenen. De gemeente keek vooruit en zag met vertederde blik de verrukte Lei- denaars het kunstige patroon met voe ten treden, terwijl een glimlachende zon dit geruite pad zou beschijnen. Reuzecollectie £)E HEER D. C. Houweling uit de Hartmanstraat 3 te Lei den heeft een huis vol muziek: een reuzecollectie van 550 gram mofoonplaten, die in zoverre uniek is, dat zij voor een groot gedeelte bestaat uit klassieke op namen, die momenteel niet meer te krijgen zijn. Een aantal jaren geleden kwam het zelfs wel voor, dat de N.C.R.V. platen van de verzamelaar leende voor radio- uitzending. De grondslag voor de disco theek van de Leidse verzamelaar werd ongeveer twintig jaar gele den gelegd. De heer Houweling is een enthousiast or gellief hebber en om zijn geliefkoosde muziek zo vaak mogelijk te horen kocht hij wat platen. En zo is zijn verzame ling langzamerhand uitgegroeid. Een kleine tweehonderd omvat een serie orgelwerken (van Arens- ky tot Zipoli), die werkelijk zeer bijzonder kan worden genoemd. Niet alleen Asma, Zwart, Kee en Post zijn te horen, maar ook de wereldberoemde Jeanne Desmes- sieux en haar leraar Marcel Du- pré, Fernando Germani op het machtige orgel van de Westmin ster Abdij te Londen of de St. Ignaziokerk te Rome, Fritz Heit- mann en Jean Langlais en er is zelfs een opname van Ch. Maria Widor zelf. Heel zeldzaam is ook de plaat uit 1932 met een kerk koor van tienduizend stemmen, dat op pittige wijze en vol bezie ling My Jesus, I love Thee ver tolkt. De heer Houweling heeft het kastje van lxl meter, waarin al zijn muzikale schatten zijn opge borgen voor tweeduizend gulden laten verzekeren, maar het is dui delijk, dat de waarde van deze in platen gestolde 780 uren muziek, niet in geld kan worden uitge drukt. Het is een onbetaalbaar bezit. Bij het inzien van de uitgebrei de cartotheek van de verzame laar, die geregeld nog nieuwe pla ten bijkoopt, zal iedere orgelmu ziekliefhebber al spoedig ontdek ken, dat het huis van de heer Houweling een waar dorado voor hem is. Jammer genoeg heeft de Leidenaar nog geen contacten met andere belangstellenden. Wie in teresse mocht hebben, is dan ook hartelijk welkom. Krentebollen TN DE BUURT, waar de vrouwen het loon van eikaars mannen tot op de stuiver nauwkeurig weten te schatten, golden de Jansens als het stralende voorbeeld van welstand, waarnaar iedereen behoorde te streven. De Jan sens hadden niet alleen driemaal per week een daghitje, maar gingen 's zo mers op vakantie en haalden meer stoute staaltjes uit, die beschreven staan in de vier-cents bibliotheekboe ken om het hoekje. Iets van deze glorie dreigde maan dag te loor te gaan, want pa Jansen had een meningsverschil met zijn zoon, dat tot de stoeprand reikte. De buurt luisterde begerig, hoe pa zijn stam houder aan het verstand poogde te brengen, dat de zoon levenslange in validiteit riskeerde, wanneer hij nog eenmaal pa's jacket naar de toneel vereniging meenam. „Dat ding heb ik voor dienst", zo betoogde pa, „en niet om jou als pias op een toneel te laten staan." Nu ging ma Jansen haar kunstmin nende zoon steunen en dit had tot ge volg, dat pa ijzig kalm werd en zijn gezin beloofde, „dat ze het zouden Met de schimmige beelden van High Society voor ogen zei de buurt, dat het schande was, en wachtte ongedul dig op de dingen, die zouden komen. Lang behoefde men zich niet te ver bijten, want de volgende dag weer klonk pa's stem weer luide door het Leidse straatje: „Ik ben Jarig!" En hij noodde vervolgens het buurt- kroost tot zich. De buurt is zeer kroostrijk, maar pa had erop gerekend en uit twee dozen, die elk 250 pakjes thee hadden bevat, diepte hij aan de lopende band krente bollen op. „Daar gaat onze fuif", spraken de Jansens bitter van achter de gordijnen. Maar pa, die periodiek een blik naar de ramen wierp, die een Romeins triomfator niet zou hebben misstaan, redde met een van het bukken rood- aanlopend gezicht de familienaam. Zo werd het luidruchtige menings verschil door de vertederde buurt lief devol met krentebollen bedekt. Leiden—Ogden r de het voor de Leidse emigrant Arie van der Spek niet zo moeilijk bij aankomst In z\jn nieuwe vaderland weer een ge zellige vriendenkring te vinden. Van zijn zesde jaar af is Aric name lijk al bij de padvinderij aangesloten en de verkenners in de Amerikaanse stad Ogden ontvingen de jeugdige Ne derlander half januari dan ook met De Leidse hopman vertelde vol en thousiasme van zijn ervaringen met de padvinderij in de Sleutelstad en toen hU begon over de oorlog en het werk voor de Hongaarse vluchtelingen lazen de Amerikanen hem werkelijk de woorden van de lippen. En zo ver scheen vorige week zelfs een flink ver haal met foto In The Ogden Standard- Arie Zo vormen de gemeentewerklieden de patronen. Een aardig Interview geeft een per soonsbeschrijving van de emigrant en biedt de lezers een goede kijk op het leven in Holland en het werk van de Leidse padvinderij. Bij de krant had Arie een brief gevoegd, waarin hij op merkt, dat de Ogden-padvinders hem hebben verzocht padvinders en pad- vindsters in Leiden op te zoeken, die contact met hen willen opnemen. Het is hun wens een band te leggen tussen Leiden en Ogden. Onze vroegere stadgenoot schrijft: „Wilt n dit in uw blad doorgeven, zo dat jongelui die hiervoor interesse hebben hun naam, adres en leeftijd aan mij kunnen opgeven? Het plan lijkt me erg aantrekkelijk, vooral ook omdat hier zoveel Leidenaars wonen". Arie van der Spek, wiens meisje nog in Leiden verblijft, werkt momenteel op het Ogden-Dental-Iaboratorlum en woont met zijn moeder op het adres 1442 25th Street. Padvinders, die voor het idee van de Ogden-scouts voelen, knnnen hem daar bereiken. Gerucht JUIST toen de mevrouw langs de slagerij in Leiden-oost liep, klonk er een geweldige bons, en uit het inwendige van de slagerij galmde een uitroep, die pedago- gisch-aangelegde moeders ge woonlijk verleidt tot de verma ning: „Man beheers je; denk aan de kinderen". De mevrouw rende verschrikt weg en kwam eerst tot stilstand voor haar huisdeur, waar de melk boer zijn plicht aan het plegen was. „Zo, mevrouwtje, geschrokken?", informeerde de zuivélleverancier met beroepsmatige monterheid. Vijf minuten later stond hij met een zorgelijk gezicht bij de groen teman:" en die slager is toch zo driftig; het gegil moet ver schrikkelijk zijn geweest". De groenteboer deed zijn plicht en vertelde zijn volgende klant, dat de slager in dolle drift zijn knecht met een vlijmscherp mes en de stakker stond juist over de worstmachine gebogen", deelde een dame zeven minuten later in de drogisterij mee. „De dokter was binnen enkele minuten aanwezig, maar hij moest machteloos toezien, hoe de jongen doodbloedde", vertelde het pas getrouwde vrouwtje bij hei mid dagmaal aan haar echtgenoot. Middags werd echter pas goed gehuiverd, want schaamteloos stond de slager fluitend lapjes te snijden. De krans voor de begra fenis, die de buurt in allerijl had bijeengecollecteerd, kon nog wor den afbesteld. En het gehakt wordt in een nieuwe teil gedraaid, omdat de bodem van de oude, juist toen de knecht de volle teil opgetild had, met de gehele lading gehakt naar lagere regionen was gezeild. Folies Bergère Luxor Wat kan achter deze filmtitel anders openwaaieren dan het kakelbont „vrouwelijk" spektakel, waarover 'n zeker soort mannen in Europa en tot ver daar buiten met een bepaald soort geknipoog praat, de Folies Bergère zelf? Deels de Folies Bergère dan altijd, want men krijgt één fragment uitgezonderd niet dat te zien, wat de grootste aantrekkings kracht is van deze amusementsmagneet in de meest mondaine stad van de ergst verslapte natie in een werelddeel op zijn Dat weinige is altijd nog te veel. Folies Bergère is misschien niet slechter dan an dere amusementsfilms, filmtechnisch is hij zelfs veel beter dan zeer veel andere. Een groot deel is niet moraal-versterkend, maar evenmin moraal-aantastend. Wij zouden deze film niet willen aan bevelen anders dan aan mensen, die zich er goed van bewust zijn, dat hetgeen in Folies Bergère te zien is, weinig van doen heeft met dat wat tussen geboorte en dood ligt, het „Leven". Achter de „gla mour" ligt veel tragiek, achter het „val se" licht veel duister. Daar moeten zij, die deze film zien, zich goed van bewust (Technisch zeer goede film met goede rollen van Eddie Constantine en Jean- maire, alleen geschikt voor mensen met gezonde kritische zin.) Congo desperados Rex Het filmverhaal Congo despe rados brengt een stoere ingenieur, een goed gevormde jongedame en een stel louche figuren in de Congo bijeen. Dat in dit gezelschap nu niet bepaald een broe derlijke 6feer heerst, laat zich gemakke lijk raden. Het is dan ook al spoedig moord en doodslag geblazen. Het enige waardeerbare in dit soort rolprenten is, dat zwart en wit onmiddel lijk van elkaar kunnen worden onder scheiden. Het goede overwint altijd en alleen de slechte mensen gaan ten onder. (Film, die weinig intelligentie vergt). Les enfants du paradis Casino. Het voortreffelijke filmwerk van Marcel Carné, Les enfamts du Paradis, is voor de derde en laatste maal gepro longeerd. High Society Werkgelegenheid nog steeds gunstig De daling van het aanbod (de arbeids reserve) zette zich ook over de periode van 11 t/m 16 februari voort, nl. van 330 tot 315. De activiteit in de bouwsector, voor al schilderwerken, neemt gestadig toe, terwijl ook in de landbouwsector hier en daar een begin wordt gemaakt met de voorjaarswerkzaamheden. In tegenstel ling met vorige jaren is de werkloosheid de seizoengevoelige bedrijven van ge ringe omvang. Treedt geen verandering in weersgesteldheid op, dan zal binnen enkele weken het aanbod sterk geslonken Een analyse van het aanbod naar vorm an werkloosheid levert het volgende beeld op: wrijvingswerkloosheid 105, sei- iwerkloosheid 135 en overige vormen werkloosheid 75. Een vergelijking met het overeenkomstige tijdstip in 1954. 1955 156 wijst uit, dat de werkgelegenheid nog steeds uitermate gunstig is te noe- i. De voordelige verschillen bedragen resp. 1375, 575 en 125. De vraag naar arbeidskrachten beliep 375 geregistreerde aanvragen, waarvan er 175 betrekking hadden op jeugdigen. De belangstelling voor jeugdigen duurt voort. Het aanbod is echter miniem. Eerst in april kan enige verruiming van het aan bod worden verwacht. Het aanbod van vrouwelijke arbeids krachten onderging geen wijziging van enige betekenis en bedroeg 75. De vraag ertoonde een afneming als gevolg van administratieve maatregelen en beliep 280 geregistreerde aanvragen, waarvan 50'/» betrekking had op jeugdigen. In de ad ministratieve sector, de confectie- en tex tielbranche en in de sector huishoudelijke beroepen bestaat een permanent tekort arbeidskrachten. Het aanbod voor sectoren is gering. Hoofdboekhouder pleegde verduistering De advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's-Gravenhage, mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorts, heeft een gevange nisstraf van een jaar gerequireerd tegen een hoofdboekhouder uit Oude Wetering, die in de jaren 1951 tot 1955 bijna weke lijks een greepje deed in de kas van zijn werkgeefster, een machinefabriek te In totaal beliepen deze verduisteringen ongeveer f 9000.voorts heeft de hoofd boekhouder, die alle schuld heeft erkend, over de jaren 1953 en 1954 te lage aangifte voor de inkomstenbelasting gedaan. "Uw patroon stond ook niet zuiver in fi nanciële aangelegenheden", merkte de president, mr. B. F. Verveen op. „U kreeg wekelijks een tientje als zwart loon extra en u moest steeds weer in de boeken knoeien in opdracht van uw werkgever." De procureur-generaal, zei in zijn requi sitoir, dat het uitgaansleven de boekhou der heeft verleid zich te vergrijpen aan andermans geld. De procureur- generaal vroeg het Hof, de verdachte die naar deze verklaarde in de mijnen wil gaan werken, bij de uitspraak gevangen te nemen. De rechtbank had de man tot een jaar en drie maanden veroordeeld. De verdediger, mr H. Kruizdnga uit Leiden, zei in zijn pleidooi dat het in de machinefabriek een „knoeiwinkel" was, waar allerlei vreemde manipulaties in op dracht van de directie geschiedden. Plei ter verklaarde, dat verd. bezig is al zijn schulden terug te betalen. Hij gaat zijn huis verkopen om de navordering van de belasting, ongeveer f 3000, te betalen. Plei ter vroeg een lange voorwaardelijke straf gecombineerd met een korte c delijke gevangenisstraf. Puzzelprominenten 1. Mejuffrouw A. van Leeuwen, Aarkade 84, Alphen aan den Rijn. 2. De heer K. C. Eldering, Tromp straat 39, Rijnsburg. 3. T. G. Brouwer, Daniël Note- boomstraat 19. Noordwijk a. Zee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3