CHRISTELIJK U&ITSAL Geen uitbreiding van de diplomajacht KANTTEKENING Promotie van W. Albeda aan Vrije Universiteit Boek Het v.gAo. hangt nog steeds in de lucht Het smeden van het hete ijzer Een dromer op pad Nil „Ons land heeft achterstand in literatuur over vakbeweging" A AN de Vrije Universiteit is gistermiddag op het proefschrift, getiteld: De rol van de vakbeweging in de moderne maatschap pij, tot doctor in de economische wetenschappen gepromoveerdj de heer W. Albeda, wetenschappelijk medewerker van de Nederlandse Christelijke Bond van Werknemers in de Hout- en Bouwnijverheid. De promotor, prof. dr. T. P. van der Kooy verklaarde na de uit reiking van de bul. de grootste waardering te hebben voor het proef schrift van de jonge doctor. Het is niet alleen een bijdrage gewor den voor de vakbeweging in het algemeen, maar voor de christelijke vakbeweging in het bijzonder. Horen NED. HERV. KERK Beroepen: te Bruchem-Kerkwijk Kzn kand. te Zeist. dat wil van de Aangenomen: naar Eek en Wiel (toez.) t R. Heusinkveld. vik. te IJsselmonde. Beroepbaarstelling: G. de Jong. kand., Valeriusstraat 150 boven. Amsterdam. GEREF. KERKEN Beroepen: te Smilde J. Banga te Vleu- ten-De Meern; te Klazienaveen (2de pred. pl.) G. M. W. Steen te Marknesse (N.O.P.) te Nniezijl-Kommerzijl J. M. Goedhart, kand. te Krimpen, die dit beroep nog niet heeft aangenomen, zo als aDusievelijk is gemeld. Tweetal: te Ruinerwold-Roekangen (vac. H. Herder) G. M. W. Steen te Marknesse (N.O.P.) en B. Wintsel te Tingum (Fr.). GEREF. KERKEN (ond. art. 31) Beroepen: te Alkmaar en Broek op Langendijk J. Strating kand. te 's Gra- venhage. GEREF. GEMEENTEN Beroepen: te Kampen H. van Gilst te Dirksland; te Dordrecht K. de Gier 's Gravenhage. Bedankt: voor Middelharnis H. Rijk- in -te Vlaardingen. Het proefschrift is bovendien waarde vol, omdat er in Nederland met betrek king tot de vakbewegingsliteratuur nog een grote achterstand was, aldus prof. Van der Kooy. Hij hoopte, dat dr. Al beda zich zou blijven geven aan het werk van de vakbeweging en zich zou ontwikkelen tot een Nederlandse „labour-economist". Alvorens echter de eigenlijke promo tieplechtigheid plaats vond, had ae pro movendus zijn proefschrift te verdedi gen tegenover een vijftal opponenten: prof. dr. H. Thierry, prof. P. Borst, Prof. Van Muiswinkel, drs. J. W. de Pous en drs. G. J. Stapelkamp. iDrs. De Pous achtte het onjuist, zo als ln het proefschrift gesteld wordt, dat de vakbeweging de consument ver tegenwoordigt. De vakbeweging zou dik wijls tot loonsverhogingen besluiten, daarbij wetend, dat prijsverhoging hier van een gevolg zal zijn. Prijsverhoging kan echter moeilijk in het belang van de consument geacht worden en daar om kan de vakbeweging de consument niet vertegenwoordigen, aldus drs. Pous. De heer Albeda voerde hiertegen aan, dat de vakcentrales weliswaar - produ centen organiseren, maar deze produ centen zijn slechts producent voor een bepaalde bedrijfstak voor alle andere bedrijfstakken zijn zij consument. Gaat de vakcentrale over tot een prijsverho gende looneis dan betekent dit, dat de VAN Dt DAG Het Nabije Oosten houdt in onze da gen de gedachten ongemeen bezig. De kranten schrijven er druk over en bin nen dat wijde gebied verplaatst zich de aandacht van het ene land naar hef dere. Van de krantelezer wordt eer. hoorijke kennis verondersteld en wie zijn bijbel leest zal ook telkens moeten terug denken aan de dagen van óuds, toen van de wereld daar een geheel eigen spra ke uitging. Wij prijzen ons daarom ge lukkig, de aandacht te mogen vestigen op een verantwoord en belangwekkend boek, dat zojuist is uitgekomen en waar in men over de landen van het Nabije Oosten op verantwoorde wijze wordt in gelicht, zowel voor wat betreft het ver leden als voor wat betreft het heden „Het Nabije Oosten in de branding", door dr. Th. C. Vriezen (uitgave G. F. Callenbach N.V. te Nijkerk). Het boek, dat 263 bladzijden telt, is met niet min der dan 42 interessante foto's verlucht. Voor wie na lezing van dit gedocumen teerde boek nog nader op de hoogte wil vakcentrale fout ls, of dat de vakcen trale meent, dat er toch niets met redden valt. Zij blijft hier ook de ïment vertegenwoordigen. Drs. Stapelkamp stelde de stelling ver de huren aan de orde en opperde bezwaren tegen de uitdrukking, dat vrije huren starheid inhaerent is. promovendus voerde echter aan, toen in 1926 na de eerste wereldoorlog de woningnood voorbij was, de huren eerst in 1932 begonnen te dalen. Deze starheid is een gevolg van de langlopen de huurcontracten en het feit dat huurder niet zo gemakkelijk tot huizen besluit. De andere opponenten bestreden ge deelten uit het proefschrift over de mo gelijkheid tot stakingen, de verantwoor delijkheid van de werknemer en eer aangevallen opvatting van prof. dr. J. L. De promotieplechtigheid. in A.J.M.V.-gebouw te Amsterdam gehou den, werd door honderden belangstellen* den vooral uit kringen van vakbeweging en vakorganisaties bijgewoond. Godsdienstvervolging Kreet van protest wordt gesmoord Het blad van Vaticaanstad, de „Os- servatore Romano' heeft vrijdag ver klaard. dat de godsdienstvervolging door de Sowjetrussischecommunis ten een tragisch feit is, „Geweld met masker op en hand schoenen aan smoort de kreet van Srotest en pijn van het slachtoffer, i.e. onderden miljoenen slachtoffers in Europa en Azië. De-vervolgers-maken- van een martelaar een politieke delin quent of een gewone misdadiger^ De moderne wereld neemt dit - met verbijstering waar en ziét niet in dat deze bladzijden een hoofdstuk sn dat misschien béslisse'n'd is de mensheid", aldus het blad. Beroepingsiverk Gaan we naar de kerk morgen, omdat het hoort, of omdat we willen hóren. Gaan we naar de kerk om te zien en gezien te worden, of om dat God naar ons omgezien heeft? Dit zijn niet zomaar woord grapjes. We schrijven dit, om dat we weer eens bedachten, Staatssecretaris Höppener acht geen zwaarwichtige redenen aanwezig om over te gaan tot publikalie van het rapport van de radioraad over het beschikbaar stellen van zendtijd aan politieke partijen. Hij deelt dit mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mr. M. Vrolijk. EEN WOORD VOOR VAN DAAG samenkomst van de gemeente toch wel vaak iets vreemds maken. Gaan we naar iemand luiste ren (soms is dat niet de predi kant, al is dat erg genoeg, maar naar het wondermooie orgelspel)? Gaan we omdat het prettig is, of ook wel, hoewel wij het niet pret tig vinden? Gaan we om tot onze vreugde te constateren, dat do minee toch zo geheel naar de Schrift preekt? Maar dan gaan we „uit dej. mens", de lichtontroerde, de or thodoxe méns. Natuurlijk is het prettig en goed zelfs, wanneer er goed ge preekt wordt en wanneer goed gespeeld wordt en wanneer de Schrift recht bediend wordt en wanneer we ons best doen zo Jaarvergadering op Woudschoten Principiële beslissing over een „proeve van bekwaamheid" (Van een onzer redacteuren) VIJF jaar geleden werd de V.G L.O.-groep opgericht, de groep van onderwijzers bij het voortgezet gewoon lager onderwijs, die thans een onderdeel is van de Protestants-christelijke Onderwijzers vereniging. De leerkrachten bij een voor Nederland geheel nieuwe schoolvorm sloten zich nauwer aaneen, om de strijd voor het be staan van een afzondei lijke algemene vorming van dat gedeelte der schooljeugd, waaraan de bestaande schoolvormen geen verantwoor de ontwikkeling konden bieden Mooi en Gezond! HAMEA-Gelei: mooie, gave handen. 95 ct HAMEA-Crème: fris gezonde huid. 95 ct Het is de Hamamelis die het 'm doet zuiver en toonvast mogelijk de lofzang te zingen. Maar waarom gaan we ten diep ste naar de kerk? Ik wil horen wat God de Here spreekt; want Hij zal van vrede spreken tot zijn volk en zijn gunstgenoten. Advertentie baby-Verzorging Melodie en woord der Ethergolven ZONDAG 24 FEBRUARI 1957 HUvc I dienst; IKOR: 19.00 V d kind: 19.30 Radio zondagsblad; AVRO: 20.00 Nws: 20 05 Ge- Jn de schaduw hoor- 21.25 Voordr; 21.45 Act; 23.00 Nwi. I 23.25-24.00 Gra 10.00 Violen lo: 10 20 Met en zonder omslag; 10.30 Muzl- 22 30 kale caus: 11.20 Cabaret; AVRO: 12.00 Llch- weg! te muz; 12.30 Sportsplegel; 12.35 Even afre-i kenen. Heren!; 12.45 Orgelspel; 13.00 Nws; i HU 13.10 Meded of gram; 13.15 Gevar progr viGran d strijdkrachten; 14.00 Boekbespr; 14.20 Cla-j waterst; 9.45 Geestelijke liederen; 10.00 Le- vecimbelrecltal; 14.30 Het Internationale Ge-iger des Hellssamenkomst; 11.30 Gram; 11.45 ophyslsch Jaar, caus; 14.50 Strijkkwart; Kerkconcert; KRO- 12.15 Gram; 12 20 „De -- --- 16.30 Sport-1 wet van ons leven", klankb; 12.40 Llcht« i Zonnewijzer; 13.00 Nws en Kath 16.40 Meisjeskoor; 15.55 Dan< revue; VARA: 17.00 Zlgeun. jeugd: 17.50 Nw joui VPRO: 18.30 Remons intse kerk- t 2 15.15 1 lustr; 16.15 Sport; 16.30 17.00 Jeugddienst; 18.00 De werk; 18.15 Filmrubriek; 1 18.30 Overpeinzingen van eer 18.40 Radloschipperscatechisal Dorpsdominee: e: NCRV; 19.W ig; 1925 Z< 5 Nws: 20.00-Ge- strijdkrachten; 20.30 Act: man; 20.50 Cabaret; 21.20 de Partij?. 8.50 V d vrouw <9.35-9.40 Waterst); VPRO 10.00 Voor de oude dag. caus; 10.05 Mor gen wijding: VARA: 10.20 Gl --- -- Wat de onderwijsvernieuwing niet bedoelt „De gids van de lezer" heeft onderstaande be schouwing aan Paedago- gische Studiën ontleend. Zijbevat ondanks de van de onze afwijkende mensbeschouwing zeer waardevolle opmerkingen. Maar gelukkiger kinderen nnge- O1'' erst dan de persoón zelf diens diploma's. Deze .schoolse "waarden/ wélke aldiis onwille keurig bovep menselijke waar den worden gesteld, vormen noodzakelijke wapeh6 in de str\jd om het bestaan. Zij zyn een onfeilbaar middel tot introductie en een haast irde i de wereld vooruit Vandaar dat de tegenwoordige strijd om maatschappelijke zelfhandhaving en zelfverhef fing zich o.a. openbaart als een wedloop om deze „papie- ren'", aan hel verkrygen waar van steeds hogere eisen wor den gesteld. In de scholen, die tot taak hebben (o.m.) de jon ge mens op een maatschap pelijke carrière voor te be reiden, weerspiegelt zich uiteraard de geest dier maatschappij. Vooral op onze inrichtingen voor mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs lokt het einadiplóma als einddoel en wordt van de leerlingen een vaak overstelpende hoeveel heid parate kennis vereist om dit einddoel te bereiken. Zodoende heeft de school in het algemeen geen tijd en gelegenheid om voldoen de rekening te houden met de eigen aard en aanleg van het kind en van de jon ge mens. Daardoor wordt het on derwijs niet op de persoon lijke behoeften van de leer lingen gericht, maar wor den integendeel de leerlin gen op algemene en vaak te hoog gestelde examenei sen afgericht, zodat dit on derwijs in plaats van een opvoedend een vooral oplei- 'nu karakter heeft en op school vaak meer van mas- sa-dressuur dan van per soonlijkheidsvorming sprake 1S-Door een en ander heerst er een voortdurend conflict tussen de gezonde verlan gens van de jeugd gezonde jhroefd We zien dan ook d&t< de natuurlijke onbezorgdheid, proefwerkzorg en examen vrees verloren gaan; dat de spanning op school, die ln het huisgezin geen voldoen de ontspanning vindt, zich wreekt in een over-spannen en schijnbaar verworden jeugd en dat de ziel van de opgroeiende mens op de weg naar zijn maatschappe lijke carrière niet zelden on herstelbare schade lijdt. VOOR vele ouders belooft de huidige actie tot onderwijsvernieuwing, die o.a. een vereenvoudiging van leerplan en examens beoogt, schijnbaar uitkomst. Zij opent nl. de mogelijk heid. dat hun dochtertje, dat op de lagere school niet al te best mee kan komen en dat ze daarom maar voor de m.u.l.o.-school hadden bestemd, nu toch evenals haar vriendinnen naar de h.b.s. kan gaan. En ze zien het door teleurstelling reeds verbleekte ideaal: hun zoon student! heimelijk weer scherrer omlijnd en dichter bij. Door deze verkeerde op vatting van de ouders zou de thans nagestreefde ver eenvoudiging van het onder wijs het ongewenste gevolg kunnen hebben, dat de toe loop van leerlingen naar h.b.s. en gymnasium en ten slotte naar de Universiteit nog groter wordt, en dat, tegeliik met dc eisen van het onderwijs, het gemiddel de begaafdheidspeil der leerlingen zou dalen, waar door de geest op school de zelfde blijft en de jeugd, door de beloofde onderwijs vernieuwing allerminst ge diend zou zijn. Wil de vernieuwing van het onderwijs zich in hel waarachtig belang van de jeugd en daarom grondig en naar de geest voltrekken, dan moet zij niet een aan- gelègenheid alleen van de regering én van onderwijs deskundigen zijnrnraar-'dan- moeten de ouders daaraan hun positieve medewerking verlenen. Dan moeten deze de be doelde vereenvoudiging van het onderwijs door een algehele vereenvoudiging van het leven ondersteunen en van het hulsgezin uit een geheel nieuwe geest bren gen in de school en in de maatschappij. Om deze roeping als ouders te kunnen vervullen moeten velen hunner aller eerst zich zelf herzien, op dat zU vanuit een nieuwe geesteshouding, te midden van deze opgeblazene, on rustige en onwaarachtige wereld, een sfeer van een voud, rust en waarheid zul len scheppen in het huis- [N DEZE TIJD, nu het l leven tot een steeds in gewikkelder en geforceer- der niveau wordt opgevoerd en met name het intellect hoogtij viert, moet de keuze van school en beroep in het algemeen op een eenvoudi ger en eerlijker plan vallen en moet zij niet in hoofd zaak door de gaven van verstand, maar even goed door die van hand en hart worden vastgesteld. Dan zullen bijv. velen, die thans met moeite het onder wijs op h.b.s. of gymnasium volgen, vlotte leerlingen van het m.u.l.o zijn; of een ander voorbeeld dan zal de student, die nu te Delft een zielig figuur slaat, op de m.t.s. een bij zijn aard en wezen passende oplei ding vinden, terwijl de m.t.s.-er van thans, die niet of ternauwernood zijn diplo ma haalt, zich op de am bachtsschool ten volle zal ontplooien. Op deze wijze zal einde komen aan de zonde en vaak onbewust door de ouders aangewak kerde concurrentiestrijd op school, die zijn voortzetting vindt in de maatschappij. Daardoor zal het gemiddel de begaafdheidspeil van de leerlingen op alle inrichtin gen i i onderwijs stijgen. Wanneer dan tegelijker tijd door vereenvoudiging van het onderwijs de eisen over de gehele linie zullen dalen, dan zal het klimaat worden geschapen voor een innige en oprechte samen werking tussen huisgezin en school en voor een grondi ge en geestelijke vernieu wing van het onderwijs. Dan zullen ouders en leerkrach ten elkaar ontmoeten op het terrein van de wezenlij ke belangen van de jeugd, waar een bewuste gezinsop voeding richting zal geven aan het onderwijs en het on derwijs zich wederkerig zal richten op de opvoeding, de zelfopvoeding en de per soonlijkheidsvorming van de Dit onderwijs zal, door zinvolle beperking van de thans haast onbeperkte leer stof, niet meer worden op gedrongen, maar spontaan opgenomen, innerlijk ver werkt en in geestesgroei, in geesteskracht omgezet kun nen worden. Aldus zal de jeugd niet meer genood zaakt zijn zich bij het on derwijs aan te passen, maar zal het onderwijs voor de jeugd passend zijn. Op deze wijze zal ook het diploma een meer reële en persoonlijke waarde krij gen. Het z'al niet meer al lereerst een wapen vormen in de strijd om het bestaan, maar een mijlpaal op de weg van zelfontplooiing en een betrouwbare aanwijzing voor iemands wezenlijke, voor hem bestemde plaats en taak ln de samenleving zijn. Deze mens zal niet meer met een hoofd vol kennis, maar on-handig en enghartig in het leven staan, doch kennen aan kunnen, theorie aan prak tijk, en wetenschap aan wijsheid paren. Dat deze strijd niet gemakkelijk is geweest en ls. kwam duidelijk uit in het openingswoord van voo",«er ^- Vlasblom, aan het begin van de huis houdelijke vergadering die gen op Woudschoten bij Zeist gehou- Di ie fronten Tegen drie fronten heeft men in de afgelopen jaren weerstand moeten bie den. De v.g.l.o.-school stuitte allereerst op misverstand en onbegrip bij vele ouders. Daarnaast was er de dikwijls vijandige houding van collega' de nieuwe schoolvorm een bedreiging zagen van hun eigen school of het v.g. l.o op zijn zachtst gezegd overbodig achtten. Het derde front wordt hoe vreemd het ook klinkt gevormd door de in stantie die het v.g.l.o. in het leven ge roepen heeft. De regering heeft Inderdaad, aldus de heer Vlasblom, door haar half slachtige maatregelen, door haar zelemde afwachtende houding, door haar salarispolitiek maar al te vaak tot de strijd gedwongen. Intussen geeft het heden geen deelde rust te zien: nog steeds is de positie van het v.g.l.o. zwevend. En de reeds lang aangekondigde maatregelen minister Cals, als het afschaffen het zevende en achtste leerjaar van de lagere school, laten nog steeds op zich wachten. Van verschillende zijden gaan stemmen op, die het voortbestaan van het v.g.l.o. aanvechten. Ondanks onrust, strijd en teleurstelling is het christelijk v.g.l.o. nog steeds springle vend, zo zeide de heer Vlasblom. Onder de huishoudelijke zaken was ;n interessant voorstel tot instelling .an een proeve van bekwaamheid. De meeste v.g.l.o.-scholen gi haar leerlingen een diploma, waaruit trouw schoolbezoek blijkt. Daarnaast men voor enkele betere leerlingen' diploma willen instellen, waaruit blijkt, dat zij zelfstandig iets kunnen bereiken. Het gevaar hierbij is, dat men de eer van de school gaat zoeken de resultaten van het onderwijs gaat afmeten ndar het aantal extra-diplo- 's. En de v.g.l.o.-school heeft altijd willen zijn een school, waarin de leer ling vrij van examen-vrees gelukkig kan zijn. De schoolleiding zal dan ook weerstand moeten bieden aan de ouders die tegen het advies van de school in vindendat hun zoon of dochter beslist zo'n diploma moet halen. Onder al deze voorbehouden aan vaardde de vergadering met grote meerderheid principieel deze nieuwe koers. Over de praktische uitwerking is des avonds nog geruime tijd gesproken. Deze nieuwe richting wil ruim baan maken, niet alleen voor de zwak-be- gaafde leerling, die men niet wil opja. gen, de .■-be gaafden, die een doel willen hebben. Gisteren en vandaag hield de v.g.l.o.- groep op Woudschoten een conferentie, waaraan wij maandag aandacht hopen te besteden. Oplossing in Nijkerk voor moeilijkheden In Nijkerk, waar naast de Hervorm de gemeente, die behoort bij de Gere formeerde bond, nog een evangelisa tie bestaat, gevormd door gemeentele den, die het niet geheel eens warer met de huns inziens starre prediking volgens de richtlijnen van de Geref. bond, zullen de hierdoor veroorzaakte moeilijkheden enigszins verlicht wor- Volgens een beslissing van het mo- ramen van de generale synode van dt Hervormde kerk kan nu door de pro vinciale kerkvergadering °en predi kant voor de evangelisatie worden beroepen, waarschijnlijk de huidige voorganger der evangelisatie, ds. G W, van Tricht. Tevens zulllen ambts dragers worden gekozen, waarvan ei twee fungeren als buitengewoon ouderling en twee als buitengewoon diaken. Tenslotte kan de evangelisatie nu overgaan tot de bediening van de doop. het opnemen van belijdende le- jLTET IS een Frans historicus geweest, die de verdeeldheid van de wereld, ook van de wereld van vandaag, in rechtstreeks verband heeft gebracht met in het jaar 44 vóór Christus' komst op aarde de moord op Julius Caesar. Ware Caesar, zo luidt de theorie van deze historicus, ware Caesar niet ver moord. dan had hij zijn rijk in af- geronder vorm kunnen achterlaten, een scheiding tussen Oost en West zijn voorkomen en zou met name een hechtere eenheid van Europa tot stand zijn gebracht. Dit klinkt alles nogal speculatief en de waarde van dergelijke beschouwin gen is betrekkelijk. Feit is intussen, Europa verdeeld is, dat een hechter verenigd Europa een belang is van Europa zelf en voorts dat het niet gemakkelijk blijkt, die hechtere eenwording van Europa te realiseren. Op deze moeizame weg naar deze hechtere eenwording is intussen deze nieuwe stap gezet. Deze stap was de overeenstemming, die de ministers- presidenten van zes Europese landen enkele dagen geleden hebben bereikt in de pogingen om te geraken tot een gemeenschappelijke Europese markt, in het taaijargon van onze tijd Euro- markt genoemd. VELFS van een stap te spreken is misschien te boud. Immers, de onderscheidene volksvertegenwoordi gingen moeten aan de besluiten, die te Parijs werden genomen, nog haar goedkeuring hechten en uitspreken, dat deze nieuwe stap terecht is gezet. De verwachting is intussen, dat zij deze goedkeuring zullen verlenen. De besluiten van Parijs zijn het resultaat van onderhandelingen die lange tijdsduur in beslag hebben genomen en waarin tal van moeilijk heden overwonnen moesten worden, moeilijkheden, soms van zodanige aard, dat zij aanleiding gaven tot pes simisme. Trouwens, dat de ministers presidenten er uiteindelijk zelf aan te pas moesten komen, was duidelijk niet zonder reden. Eenwording van Europa, ook op economisch gebied, moge op den duur een nuttige en voordelige situatie zijn. voor het ogenblik vergt zij nog offers in onderscheidene sectoren. Het is in eerste instantie nog een zaak, zowel van geven als van nemen. In zulke omstandigheden is het zaak, de offers met elkaar in een zeker evenwicht te brengen. Men denke, om slechts een voorbeeld te noemen, aan de pro blemen, die ook in dit verband een juiste landbouwpolitiek stelt. £)AT ER niettemin te Parijs resul taat kon worden geboekt juichen wij evenzeer toe, als wij met voldoe ning hebben kennis genomen van het feit, dat ook van Nederlandse kant aanvankelijk op onderscheidene pun ten belangrijke reserves rijn gemaakt. Het geeft ons de zekerheid, dat ook dezerzijds heel de stand van zaken met zin voor de werkelijkheid is be naderd. Hoe staat het immers met een hech tere eenwording van Europa? Wij menen het zo te mogen stellen, dat het een zaak is zowel van idealisme als nuchterheid. Die eenwording heeft behoefte aan tweeërlei slag van 1130 Viool" I zang, 12.30 Lan< h plattelr-"* «cimbel: 12.00 Orgel Van buiten naar binnen toe woorden invullen waarop onderstaande omschrij ving van toepassing is. Elk woord begint steeds met de laatste letter van het voor gaande woord. Bij juiste oplossing ont staat op de diagonale lijn de naam van een muziekinstrument. 1) Banketbakkersprodukt (8), gebakje (7), nagerecht (7), riem (6), smulpaap (9). dagblad (5). bende (5). haardos (5), gewicht (4). 2) Kledingstuk (8), berghol (7), ring van bloemen (5), winterkost (5). kunst stukje (4), verstand (4), lastdier (4). OPLOSSING PUZZEL No. 52 12:38 Lichte ilddenstand; xi w; 14.00 een beetje 19 45 Regeringsu erz: 18.55 -9.35 At". Arbeidspro- 21.15 Gevar progr 21.55 De Arabische wereld, c 22.10 Radio ork: 23.00 Nws: 23.15 Lichte muz 3.40—24 00 Gram. Hilversum II. 298 NCRV; 7.00 Nwi i woord voor de dag: 8.00 Nwi 8.15 Sportuitsl: 8.26 Grar i; 925 V d 9 30 Gra 13.00 Nw. Horizontaal: 1 Are. 5 moedeloos, 8 leus. 9 R.P., 10 de, 12 P.S., 13 are. 14 inkt, 16 fier. 17 sta. 18 Ee. 19 N.W.. 20 tr.. 21 ader. 23 dekker. 24 als. Vertlcaaal: 1 Adept. 2 reus. 3 els. 4 mor ren. 5 modiste. 6 el, 7 sperwer. 11 entree, 13 ai. 16 feeks. 18 edel. 21 Ada, 22 R.K. 121.40-22.00 „Ontmoetingen r pro- 'Ï2.25 Voor boer en tuinder: 1220 Land- en tuinb meded; 12.53 Gl 14 35 Gram-14.45 *V d vrouw; 15.15 Prome- na de ork en soliste; 15.50 Gram; 16.00 Bij; bellezing: 16.30 Ftlh; jeugd; 17.30 17.00 Over Gram; 17.40 17.45 Regêringsultz: Rijksdelen F A Langguth Ollviera; Poldei staat", caus; 19.45 Houtbla- 20 00 Radiokrant; 20.20^Lichte^ 1?!a5 Koorzang; 22.10 Boekbespr; 22. 19.30 Nws- 23.14-24.00 Gra evlsleprogr. AVRO: 20.30 Film Joe Pasternak; 20.55 Inter 19 Wij zullen hen opvoeden tot ;n paar geslachten zullen zij misschien weer deel kunnen nemen aan de ordening der dingen, maar dan nog in een ondergeschikt positie, want geheel te vertrouwen worden zij nooit. Zulk een vrouw was de nicht, de huishoudster van Gerard Verbree. De Dromer dacht dikwijls aan haar. zo veel zelfs, dat hij zich soms af vroeg of hij voor haar dan wel voor zijn vriend zich naar het huis in de nette straat liet trekken Op het zonnige terras leek hem het huis van Gerard nog somberder dan het al was. Waarom moest hij toch telkens weer terug naar het huis dat hem tegenstond om de sfeer die zwaar was van niet uitgezegde pijnen. Wilde Gerard maai eens praten over het leed waaronder hij gebukt ging, misschien zou hij dan met tact en overleg weer terug te brengen zijh naar een plaats in de zon. Ik word oud, ik begin te veel te piekeren, dacht de Dromer,, toen hij weer begon te raden naar de breuk in het leven van zijn vriend. Een ogenblik overwoog hij om maar terug te keren naar de zorgeloze wereld van Leen de Turf, die met een blijde lach het leven aandurfde. Waarom zou hij in een wereld vol zon de scha duw gaan zoeken, terwijl alle wegen voor hem open liggen? Hij bestelde een tweede kop koffie, want steeds sterker werd het verlangen in hem om terug te keren op het pad, dat hij in de morgen reeds gelopen had. Terwijl hij afwezig vage gedachten koes'erde over alles wat hij zou kunnen genieten als hij naar Leen terugkeerde, stepte een nieuwe bezoe ker het terras op Het was een zonderling figuur. Zijn armen waren te lang. zijn benen waren te lang, zijn hoofd was te lang, zijn neus was te lang, alles aan de man was te lang en te groot. Zijn mond was een scheur in zijn gezicht, die liep van oor tot oor, maar zijn ogen glinsterden in een wonderlijk licht. Vanwege zijn lengte liep hij gebogen alsof de aarde een bijzondere aan trekkingskracht voor hem had. Nooit zag hij op, maar toch was er geen ding dat aan zijn aan dacht ontsnapte. Jaap de Neus wist veel en hij vertelde graag. Met zijn neergeslagen ogen ontdekte hij de Dromer. Zijn mond brak open in een lach, die zijn gezicht in twee helften leek te scheuren en met lange passen beende hij naar het tafeltje waaraan de Dromer zat. Dat waf nu net de man die hij nodig had, want weinig mensen kon den luisteren zoals de Dromer en hij had behoef te aan een mens, die naar zijn verhalen luiste ren wilde. Zijn bekenden ontweken hem, zij ken den de vertelsels waarmee hij hen te pas en te onpas lastig viel, en zij geloofden niet wat hij hun als ware gebeurtenissen oplepelde. De Dro mer was zo niet, hij niet. Als een roofvogel streek hij op de Dromer neer. Ha, ouwe jongenhoe bestaat het dat ik je hier moet treffen? De Dromer zag op en ook in zijn ogen glansde een licht, dat wees op ver wachtingen. Hartelijk klonk zijn groet: Jaap. jij bent nu net de man om me wat op te kikke renik zat in de put omdat ik kiezen moet tussen licht en schaduw. Je moet niet kiezen, antwoordde Jaap ter wijl hij zich tegenover de Dromer op een stoel liet neervallen, je moet de dingen nemen zo als ze komen en dan komt het altijd gced, dat is mijn ondervinding en ik laat alles maar be tijenJan, breng me een kop koffie! De Dro mer was rechter gaan zitten, hij wist dat hij on zinnige verhalen te horen zou krijgen en meer verlangde hij in dit ogenblix niet. Hij hielp Jaap zelfs op weg door te vragen of er de laatste we ken nog iets bijzonders voorgevallen was op de jacht of zo. Meer had Jaap niet nodig, gretig hapte hij in het aas, dat hem voorgehouden a erd Iets bijzonders was er niet, of de Dromer moest die geschiedenis met die haas iéts bij: Welke haas? Nu ik er goed over nadenk, moet ik toch zeggen dat zo iets niet alle dagen voorkomt. Ver leden week stond ik zo in mijn eentje wat rond te zien over mijn erf. Het was een mooie avond en ik stond daar zo te staan in de open hooi- deur, toen ik opeens een haas over mijn erf zag tippelen. Nou weet je dat ik geen haas kan zien zonder schietneigingen te krijgen. Je weet oov dat ik mijn geweer altijd aan de binnenkant van de deur heb hangen. Natuurlijk greep ik onmid dellijk naar mijn geweer.maar geen kogel ii de loop.. ..nou, een haas blijft niet zitten wa<_h ten tot. een geweer geladen is, vooral niet ah je de kogels uit de huiskamer moet gaan halen, het is met die dieren zo dat je de kans moet grij pen als die er isgelukkig had ik een spijker in mijn jaszak ik doe de spijker in de loop van het geweerik schiet en ja hoor., d- haas zat met zijn oor aan het hek vastgenageld Ik dacht dat een jachtgeweer altijd met ha gel geladen werd. (Wordt vervolgd) H D Daar zijn in de eerste plaats de zieners, die als het ware bepaalde contouren voor zich zien oprijzen. Zij zijn de idealisten, die volhouden en met hun idealisme, teleurstellingen ten spijt, de zaak blijven stuwen. Daarnaast zijn er de lieden met meer nuchtere inslag, aan wie de taak om misschien de idealisten in hun Idealisme wat te remmen, maar meer nog om met behoud zoveel mogelijk van de contouren van het ideaal dat ideaal nu ook in werke lijkheid om te zetten. yAN DE RESULTATEN van Parijs is op dit ogenblik nog niet alles bekend. Wij hopen en menen reden te hebben tot enig vertrouwen in dit opzicht dat zowel de idealisten als de meer nuchter ingestelden beiden grond hebben tot tevredenheid, dat het bereikte dus nog ligt in de lijn van het ideaal en dat men er boven dien in geslaagd is, met beide benen te blijven staan in de vaak kill» werkelijkheid. Het is in kwesties als deze veelal een zaak van tempo. Wie eens een smid aan het werk heeft gezien, weet dat men het ijzer moet smeden in de betrekkelijk korte tijd waarin het heet is. Nu is bij de eenwording van Europa een moeilijkheid en niet de minste dat naar der idealisten mening het ijzei wel heet is, maar dat de realisten aandringen op geduld, bedachtzaamheid en langzamer groei. Beide voorwaarden achten wij nut tig en zelfs onmisbaar. Hopen we slechts, dat het ijzer zolang warm ge houden kan worden. Advertentie ONDERWIJZERSEXAMEN De kortste en voordeligste opleiding: RESA-HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus)

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 2