Hoopgevende start van het Benelux-parlement Jlirmue gtihsctfe GTimmiit Assemblee wil niet tegen een kale muur gaan praten j Kustvaarder op mijn gelopen Strafmaatregelen tegen Israël gevraagd Hongaarse smid is niet bang voor rechters Verhoging van prijspeil bleef binnen zekere grenzen 'iTERDAG 23 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37. Directie. Redactie. Abonnementen- en Advertentie-afdeling: Tel. 31441. ABONNEMENTEN: ï.- per kwartaal; f 2,35 per maand; <3,55 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting). Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang i>o xuöt#0 d.: H. W. J- ENSERINK CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken „f ti ftrtttMa "myn bert In Uytjenspoct Diesels naam leeft voort ZIE PAGINA 5 Plechtige oprichtingsvergadering in Brussel (Van onze parlementaire redacteur) ÜA JARENLANGE VOORBEREIDING kon dan gisteren in Brussel ein- delijk de oprichtingsvergadering van het Raadgevend Beneluxparle- lent worden gehouden. Van deze gelegenheid hebben ministers en parle- nentariërs gebruik gemaakt om te verklaren, dat de Beneluxlanden de as in West-Europa moeten blijven aangeven, ook al zal de ondertekening an de verdragen over de Gemeenschappelijke Markt en Eurotom binnen- ort gaan geschieden. Als zes West-Europese landen binnenkort een dou- neunie gaan ondertekenen, zullen de Beneluxlanden een stap verder moe- en gaan, nl. de economische unde tussen deze drie landen tot stand bren- en, zo zei de voorzitter van de christelijk-democratisehe fractie, de heer lassen. Naar zijn mening moet de Benelux de gangmaker van de econo mische integratie van Europa zijn en blijven. •t waren 21 Belgische. 21 Nederlandse :even Luxemburgse parlementsleden, deze feestelijke oprichtingsvergade- ing in de prachtige vergaderzaal van de lelgische senaat bijwoonden. Evenmin als de raadgevende vergaderingen van de ad van Europa of in het K.S.G.-parle- •nt het geval is, zijn de fracties natio- al samengesteld. Ook deze raadgevende arlementaire vergadering valt uiteen in stromingen: christen-democraten, eo- iilisten en liberalen. Van deze drie vor- len de christen-democraten, onder lei- g van de Nederlandse senator Sassen, meerderheid. Zij bezetten 25 van de zetels. In deze fractie zitten 12 Ne- terlanders (7 kath. v„ 3 a.r. en 2 c.h.). Bij bestond aanvankelijk nog enige arzeling om toe te treden tot de chris- elijk-democratische fractie, maar na een penhartig overleg zijn ten slotte alle be- Het r.k. deel heeft volledig begrip voor a.r. en c.h. standpunt opgebracht, dat dit raadgevende parlement het pro- Ktantse geluid goed gehoord moet kun- worden. Dit klemde voor de a.r. af- ardigde des te meer. omdat noch in lelgische, noch in de Luxemburgse frac- protestanten zitten. In de raadgevende vergadering van de laad van Europa is dat anders, omdat daar samenwerkt met de Duitse r. waarin zowel rooms-katholieken lis protestanten zijn opgenomen. Vanmorgen is het kustvaartuig Jan nabij ieland op een mijn gelopen naar men ineemt. De sleepboot Holland van de Terschel- linger rederij Doeksen is ter assistentie Uitgevaren. Nadere bijzonderheden ontbraken nog bij het sluiten van deze ediitie. Echtpaar in mist te water geraakt Vannacht om twee uur ls te Smilde in Drente het echtpaar J. Gol-Van der Laan ln de Drentse Hoofdvaart geraakt en verdronken. De man en de vrouw, beiden tl jaar oud, kwamen op de fiets van een feestje en waren op weg naar hun wo- Zij zijn vermoedelök door de mist misleid. Hoewel vrijwel dadeiyk hulp unwezig was en de drenkelingen spoedig op het droge waren gebracht, bickei loch al te zijn overleden. Het echtpaar kat drie kinderen achter. Norstad zoekt naar een compromis Generaal Norstad, de opperbevelhebber van de Navo, zou er bij de betrokken lan den op hebben aangedrongen, te zoeken naar een compromis inzake de Britse plannen tot vermindering van de troepen- iterkte in Duitsland. Norstad zou op eer bijeenkomst van de permanente vertegen woordigers bij de Navo gevraagd hebben, te streven naar een oplossing, die de defensieve kracht van het bondgenoot- ichap onaangetast laat. Prins viste in Mexico op zwaardvissen Op de tweede dag van zijn va kantie in Mexico, heeft prins Bern- hard gisteren in Acapulco zijn geluk beproefd op de zwaardvisserij. Na het ontbijt voer de Prins uit in ge zelschap van Antonio Diaz Lombar- do. het vroegere hoofd van het Mexicaanse sociale verzekerings- Men moet toegeven dat het niet bij woorden is gebleven. Zo is de heer Llch- ner (eerste kamerlid van de c.h.n.) zitter geworden van de economische F. VAN CAUWELAERT eerste voorzitter commissie. Misschien wel de belangrijk ste commissie, die dit nieuwe parlement rijk is. Ook is hij lid geworden van de permanente werk- en organisatiecommis sie, die by de voorbereiding van de ver gaderingen een zeer belangryke rol zal vervullen. De heer Diepenhorst (het an dere c.h.-lid) zal deel gaan uitmaken van de culturele commissie. Wat de a.r. be treft, de heer Bruins Slot heeft zitting ge nomen In de commissie voor buitenlandse zaken, die onder het voorzitterschap staat van de heer Sassen. De heer Ruppert zit in de sociale commissie en de heer Bies heuvel in de agrarische. He tlag voor de hand, gezien de sterkte van de fraotie. dat aan een christen-de mocraat het voorzitterschap werd opge dragen. Heit is geworden de 76-jarige, maar nog altijd vitale Belgische afge vaardigde Van Cauwelaart. De voorzit ter van onze socialistische Tweede-Ka merfractie, mr. Burger, is gekozen tot eerste ondervoorzitter. Beide verkiezin gen geschiedden bü acclamatie. Zonder vrouw enkele vrouwelijke afgevaardigde. Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, (c.h.) die zich met de voorbereiding van dti parlement grote moeite had getroost, mocht nu als schamele troostprijs plaas nemen op de stoelen achter de Beneluxvolksvertegen- woordiger. Wij hadden haar graag een meer vooraanstaande plaats gegund. Deze oprichtingsvergadering ging uiter aard gepaard met het afsteken van hoog gestemde redevoeringen. Zo spraken de ministers van buitenlandse zaken van Ne derland en Luxemburg, Luns en Bech en de Belgische minister van buitenland se handel, Larock. Verder voerden de oudste leden van de delegaties het woord. Dat zou voor Nederland de liberale se nator prof. Molenaar geweest moeten zqn. maar dez ehad kennelijk geen lust om als oudste lid door te gaan, zodat deze taak toeviel aan de heer H. Roebroek, het k.v.p.-Eeerste-Kamerlid. Hq heeft zicb op uitnemende wqze van zijn taak gekwe- tep. „De grootste deugd op internationaal terrein schijnt wel het geduld te zijn en dat men nimmer tot krachttoeren moet overgaan," zo zeide de heer Roebroek, die erop wees. dat dit raadgevende parle ment geen minister tegenover zich heeft. Het mag slechts aanbevelingen doen. De ministers Geleerd door de ervaringen in Straats burg waren de Benelux-parlementsleden reeds op deze eerste oprichtingsverga dering bevreesd, dat hun parlement daar door minder belangrijk zal worden dan gewenst is. Op uiterst duidelqke wqze wil men de drie Beneluxregeringen doen weten, dat dit parlement geen praatcollege mag wor den. De heer Burger (soc.) heeft dit pro bleem aangesneden. Hy diende een ont- werp-resolutie in. waarin werd vastge steld dat het komende Beneluxcomité van ministers de vergaderingen van het Be- neluxparlement moet bywonen. Men is anders bang tceen „een kale muur te praten". (ZIE VERVOLG PAGINA 6) N.V.V. toont zich ernstig bezorgd LIEVER NIET, MAAR DESNOODS EIS VAN LOONRONDE Hij Ving niets e l hel daarom vandaag nog eens proberen. De boot. die de Prins gebruikt, is het jacht van de vroegere presi dent van Mexico, Miguel Aleman De prins kwam donderdag strik incognito in Mexico City aan. Niet temin werd hp toch officieel ont vangen en onthield de douane zich van het controleren van zijn ba gage. Vervolgens reisde de Prin- naar Acapulco, waar hij zijn in trek nam in het hotel Flamingo air gast van directeur Diego Cosio. WU ZIJN ERNSTIG bezorgd over de prqsontwikkeling, want wy vrezen dat de vakbeweging, indien in deze gang van zaken niet spoedig een wending komt, zal moeten grypen naar het enige ver weermiddel, dat haar ten dienste staat: het aan de orde stellen van een loons verhoging. Aldus de heer C. W. van Wingerden, voorzitter van het N.V.V., in de rede, die hq vanmorgen hield op de buitengewone hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. in Utrecht. Het programma van de regering heeft volgens de heer aVn Wingerden bepaalde consequenties, die in kringen van het N.V.V. hoogst bedenkelqk worden gevon den en waarvan zy grote moeilijkheden vrezen. Hij noemde in dit verband de stij ging van de melkprijs met in totaal tien cent per liter, waartegen het N.V.V. ver moedelijk ernstig zal moeten protesteren. Ten aanzien van de huurverhoging meen de spreker, dat geen onderzoek nodig is om vast te stellen, dat vooral in de grote steden een loonsverhoging van twee pro cent beslist onvoldoende is, om een huur verhoging van 25 procent te compenseren. Het N.V.V. is verheugd te zien dat in de nota gevolg is gegeven aan de wens over de relatieve gelqkstelling van de landarbeiders. Maar, zo zei de heer aVn Wingerden, het vraagstuk van de werkclassificatie blqft op het programma en terwille van de recht vaardige beloning van de landarbei ders zal dit vraagstuk zo spoedig mo gelijk de aandacht moeten hebben. Nadat de spreker zijn bezorgdheid over de prqsontwikkeling had uitgesproken, zeide hq, dat het aan de orde stellen van een loonsverhoging zeker niet mag wor den begeerd. Het N.V.V. is er zich te goed van bewust, dat men dan eerst récht in de loon- en prqsspiraal zou belanden, waardoor de moeilijkheden nog grotei zouden worden. Britse militairen doorzoeken het dorp Akaki, veertien mijl van Nicosia op Cyprus. Er was n.l. op Engelse troepen een schot gelost. Onmiddellijk werd het dorp omsingeld. Zelfs de schoolkinderen werden ge fouilleerd MAANDAG DE THEE WEER GOEDKOPER Met ingang van maandag wordt de thee weer goedkoper. De theeprijzen zullen dan verlaagd worden met twee tot zes cent per pakje van 100 gram. De soort van 98 cent per ons wordt verlaagd tot 94 cent en de soort van cent per ons gaat omlaag tot 74 cent. De duurdere theesoorten wor den met twee cent per ons in prijs verlaagd. De prqsdaling vloeit voort uit het prijs niveau op de wereldmarkt Donderdag onderging nameïqk de Amsterdamse thee veiling in overeenstemming met de wereldmarkt opnieuw een scherpe prijs daling. De prqaen zqn vanaf maandag weer precies als die van vóór 30 januari. AL TE REALISTISCH Bij de opnamen voor de nieuwe Jeanne d'Arcfilm in Engeland is de titelrolspeel ster, de 18-jarige Jean Seeberg, mqar ter- nauwersnood aan de vuurdood ontsnapt. Toen zij nl. geketend aan een paal op de brandstapel stond, waaronder voor hel effect kleine gasvlammen waren aange sloten, sprong het vuur plotseling over in het hout. Grote vlammen krinkelden naar boven. Haar hulpgeroep bracht niet direct de bevrijding, daar de opname-mensen dachten dat dit bij de film hoorde. De bedoeling was namelijk de film na de eer ste vlammen te onderbreken en Jean te vervangen door een wassen pop. Doch het vuur was de regie te vlug af. Jean See berg (over wie in ons Zondagsblad van vorige week een artikel werd gepubli ceerd) kon gelukkig toch nog tijdig wor den bevrijd, maar liep flinke brandwon den op. Gisteren kreeg de auto. waarin Jean zich naar de studio begaf tezamen met regisseur Otto Preminger, een onge luk. waarbij Jean Seeberg lichtte schaaf wonden opliep. Zij zal echter haar werk voor de film normaal voortzetten. Amerika hoopt Ben Goerion nog te kunnen overtuigen ZES ARABISCHE en Aziatische landen hebben gisteren een beroep ge daan op de Verenigde Naties, Israël te veroordelen wegens weigering zijn troepen uit Egypte terug te trekken en het land te straffen met econo mische, militaire en financiële sancties. Een resolutie van deze strekking is gisteren ingediend, nadat secretaris-generaal Dag Hammarskjöld had mee gedeeld, dat Egypte enige concessies had gedaan. Egypte vindt het goed. dat troepen van de V.N. het beheer van de door Israël te ontruimen strook van Gaza overnemen, en de V.N. ve lenen hulp bij het voorkomen van grensovervallen. PRINS Philip Koningin Elizabeth verheft gemaal Koningin Elizabeth van Engeland heeft haar gemaal de hertog van Edinburgh gisteren tot prins verheven. „Het heeft de Koningin behaagd te verklaren, dat het haar wil en behagen is, dat zqne ko- ninkiyke hoogheid de hertog van Edin burgh voortaan zal worden genoemd zijne koninklijke hoogheid prins Philip," zo luidde de tekst in het officiële hofblad. de „London Gazette". De Britse vorstin heeft hiertoe beslo ten op aanbeveling van premier Mac- millan en zqn kabinet. Men acht het niet onwaarschijnlijk, dat zy later nog verder zal gaan en naar het voorbeeld van Ko ningin Victoria, haar man de titel prins gemaal zal geven, zoals prins Albert in 1857 kreeg. De hertog werd in de volksmond al lang „prins" Philip genoemd en ook de kranten schreven dit dikwijls. Maar on langs. toen er geruchten gingen over een verwijdering tussen het koninklqk paar werd er nog eens openlqk op aangedron gen, dat de echtgenote van de koningin toch eigenlqk een officiële status diende te krijgen. AFSTAND VAN TITELS De hertog van Edinburgh kreeg vlak voor zqn huweiyk deze titel van wijlen Koning George VI, die hem bovendien baron Greenwich of Greenwich en graaf van Merioneth maakte. Daarvoor had Philip, zoon van wijlen prins Andrew van Griekenland, afstand gedaan van ziin iekse titel en ook van zijn Deense. Hij s namelqk ook prins van het konink lijke huis van Sleeswijk-Holstein-Glucks- berg. Ingeschreven als Brits onderdaan heette hij toen zonder meer luitenant ter ee Philip Mountbatten. GEEN TROONOPVOLGER De verheffing van d ehertog van Edin burgh tot prins betekent geenszins, dat gerechtigd is, eventueel troon opvolger te worden. Dat is zqn achtja- n prins Charles. Men zal prins Philip ook voortaan hertog van Edinburgh blqven noemen, behalve bq officiële ge legenheden en tn officiële stukken. De 45.000 havenarbeiders aan de oost kust van de Verenigde Staten zqn van morgen na tien dagen staken weer aan het werk gegaan. De sleepbootbemanningen ln de ha vens van New York hebben echter be sloten het werk nog niet te hervatten. De resolutie, die door 27 Aziatische Afrikaanse landen wordt ondersteund, vraagt de algemene vergadering et alle staten op aan te dringen, voorlopig geen economische, militaire of finan ciële steun aan Israël te verlenen. De minister van Libanon betoogde, dat indien de V.N. nu in gebreke zouden blq ven de landen in het gebied geen andere keus zouden hebben, dan zich te bewape nen en de toestand door geweld tot een oplossing te brengen. Waarnemers maakten uit zijn betoog op, dat hij toespelingen maakte op een ventueel Russisch ingrijpen in het Mid den-Oosten. Vermoedelqk zal maandag het debat worden hervat. President Eisenhower hoopt toch nog d een akkoord met premier Ben Goe- on. „De deur is nog niet gesloten voor ïeuwe besprekingen", zo luidde een of ficiële verklaring. Staking berging Verwacht wordt, dat de Arabische lei ders, die volgende week in Kairo byeen- omen. rullen besluiten de bergingswerk- tamheden in het Suezkanaal op te shorten, als de Ver. Naties geen doel treffende maatregelen tegen Israël nemen, et ds tijd, dat Amerika beseft, dat het Manifest van ARKA: Acute noocl onder de ambtenaren Indien de oorzaken van de nu reeds jarenlang bestaande onrust in de gelede ren van de lagere en middelbare ambtena- zal op den duür de nauwgezette en stipte plichtsbetrachting van het overheidsper soneel in het gedrang komen. Dat zegt manifest over de ambtenarensalaris dat door het hoofdbestuur van de algemene R.K. ambtenarenvereniging is uitgegeven. Het hoofdbestuur betoogt, dat in vele ambtenarengezinnen acute nood bestaat en het betreurt dan ook diep, „dat eer urgente maatregelen ten behoeve de lagere en middelbare ambtenaren nog steeds op zich laten wachten". Zy len getroffen zullen worden, mede gelet op de toezeggingen van de minister. op ormafcuurlqke wqze geboren Israël niet in de Arabische wereld kan bestaan. Is raël zal de mensheid moeilijkhecfen blq ven veroorzaken", zo Het de voorzatter van de commissie van buitenlandse be trekkingen zich héél duidelijk uit. „Het volk werd bedrogen' 'bank in Boedapest heeft een 26 jaar oude Hongaarse smid gisteren getoond, dat het verhoor door de Rus sen en de geheime politie hem niet klein heeft kunnen krijgen. De 26- jarige Ferenc Goenczi zei, er trots op te zijn, dat hij had geholpen bij het drukken van strooibiljetten, waarin werd opgeroepen tot staking en waarin de verzetsstrijders het terug trekken van de Russische troepen uit Hongarije eisten. Ter zitting hield hij vol, dat de staking noodzakelijk was geweest. „Het volk werd bedrogen," verklaarde hij. „U had als arbeider moeten weten, dat staken schadelijk zou zijn voor het land," ver weet de vrouwelqke rechter Mathilde Toth de jonge smid. Deze antwoordde: „Ik ben het daar helemaal niet mee eens. De regering Kadar heeft alleen maar oog voor de stoffelijke behoeften van het volk, maar niet voor de politieke eisen, waar voor zoveel bloed is gevloeid". De rechter verbood Goenczi, een „poli tieke redevoering" te houden en zq werd hierin bqgevallen door iemand uit de zaal. Ook over de wijze, waarop de smid ondervraagd was en over het feit, dat de Russen hem na zijn arrestaties hadden geslagen, mocht hij niet spreken. Goenczi is een van de elf verdachten van moord op Istvan Koller, die lid van de Hongaarse geheime politie zou zqn Minister Zijlstra volgt nauwgezet he.t nationale en internationale prijsvérloop en hq zal niet nalaten eventuele prijs dalingen op de internationale markten, zoals die zich ook vroeger na een pe riode van grote spanning hebben voor gedaan, aanstonds en volledig in het binnenlandse prijspeil te doen doorwer ken. Zo streeft hij er in nauwe samen werking met het bedrijfsleven naar de prijzen op een peil te stabiliseren, dat zo goed mogelqk met de sociaal-economi sche belangen van ons volk in overeen stemming is. De minister schrijft dit in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid mevrouw De RoosOudegeest (soc.) over de onrust, die onder het pu bliek is ontstaan als gevolg van pers- publikaties over prijsstqgingen. Prof Zqlstra is er zich volkomen van bewust dat verschillende prysverhogingen van de laatste tqd ongerustheid bq het pu bliek hebben doen ontstaan over de loop van de prijsontwikkeling. De bewinds man vestigt er echter wel de aandacht op, dat hét merendeel der tot nu toe plaatsgevonden verhogingen moest wor den vérwacht en onvermijdelqk was. De minister meent dan ook te mogen stellen, dat de verhoging van het prys- peil over het geheel is gebleven binnen de grenzen, gesteld door de styging van het internationale prqspell en de lasten verhogingen, die mede in verband met de bestedingsbeperking in het binnenland hebben plaatsgevonden en die ook vol gens het S.E.R.-advies voor doorbereke ning in het pryspeil in aanmerking kwa- Voor het voorstel v RoosOudegeest om éénmaal per week op een vastgestelde dag een mededeling te verstrekken ter publikatie in de dag bladen. waarin de door de minister toe gestane, onontkoombare prijsverhogingen worden vermeld, voelt prof. Zijlstra niets. Hq geeft de voorkeur aan de thans ge volgde procedure, waarbij prijswijzigin gen aanstonds d.w.z. vóór de dag van ingang worden gepubliceerd. geweest. De voornaamste beklaagde is een 25-jarige medische studente, die heeft bekend. Koller te hebben gedood. Volgens radio Boedapest heeft de Hon gaarse politie gisteren „talrijke" arres taties verricht bq huiszoekingen in het district Tolna. Zij nam wapens, munitie en vlugschriften in beslag. In de Hon gaarse hoofdstad werden 44 mensen gearresteerd. Zij moeten terecht staan wegens „zwarte handel en andere ver dachte transacties". Ook in Miscolc is de veiligheidspolitie actief geweest. In ge bouwen en slaapgelegenheden van de universiteit werden wapens, munitie en vlugschriften gevonden- Volgens een openbare manklager zullen alle leiders van de „contra-revolutie" zonder uitzondering terecht moeten staan. Dit was opnieuw een aanwyzing, dat ook premier Nagy voor het gerecht gebracht zal worden. Men gelooft, dat hy nog steeds In Roemenië gevangen zit. DRIE DODEN IN HET VERKEER De hoogbejaarde wielrijder A. van Kui len te Barneveld verleende daar gisteravond geen voorrang aan een auto bus. Hij werd overreden en overleed nog dezelfde avond. Het zesjarige jongetje E. van de Brink stak gistermiddag te Voorthuizen plotseling een straat over. Hq werd gegrepen door een auto en was op slag dood. In Heerlen wer den de dertigjarige motorrijder H. Hou- ben en de duopassagier N. van Hommerig zwaar gewond, toen de motor tegen een lichtmast sloeg. De motorrqder overleed kort na het ongeluk. (Advertentie) Fa D. KRET en Zn Zachter Tot morgenavond verwacht tDe Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met tijdelijk regen, plaatselqk voorafgegaan door sneeuw. Matige tot krachtige, in de kustprovincies tijdelijk harde wind, aanvankelijk zuid- oostelijk, later ruimend naar zuidwest tot west. Stqging van temperatuur. (Opgemaakt te 11-15 uur.) ZON EN MAAN Zondag: zon 7.40—18.12; maan 4.41—13.18. Maandag: zon 7.3718.14; maan 5.17— 14.19. Op 1 maart N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1