Marleentjes verdriet Wat Jimmy cle Leeuw zoal beleefde SCHAAKRUBRIEK ZONDAGSBLAD ZATERDAG 23 FEBRUARI 1957, ^^onzejëüqó-p&qin&s In deze wirwar van de jungle zoekt een Indi aantje naar zijn vier vriendjes die in het groen ver- horgen zijn. De Onze brievenbus e puzzel van vorige week opgave is: waar üjk, "k^LThèt Zitten die vier merken aan de vriendjes? Jullie brieven kunt ze aangeven met een gekleur de lijn of door ee'm een kringetje om niet zoveel als anders. De oplos sing zal ik hier De kaas kwam het gezicht heen uü Alkmaar te trekken. Op- J' lossingen kunnen jullie insturen dam, de oester uit voor dinsdag 26 Ierseke, bloemen februari. door Co van der Steen-Pijpers Aalsmeèr Lisse, kaarsen uit Gouda, motorraces zijn er in Assen, wandbord uit Delft en molens in Zaandam en Alblasser- dam. De hoofdprijs heeft Ida van Aalst deze week gewonnen; de troostprijzen zijn voor Hansje van Es, Jaap Bremer en Dineke Drop. Gefeliciteerd alle vier. En dan hier de brieven van A-G Van Hansje van Es ontving ik een fo- zijn broertje Teusje. i kan Jan van Es, ben je er nog te jong voor of is er geen plaats? Wat een verrassing was dat voor jul lie, twee zusjes tegelijk erbij Henk Bot. ik vind ze mooie namen heb ben. Jij hebt zeker een nieuwe meester nu, Annet Alsem? Leuk zo'n klein broertje, ga je wel eens met hem wandelen? Martlen de Groot gaat voortaan ook mèedoen, zit jij al op de grote school Martien? Wat een leuk postpapier heb jij Nellie van Doorn, vind je het leuk de pianoles" Is ihet schortje al af Ineke van Ginhoven? Hoe was de verjaardag van je vriendin, wat heb je haar gegeven? Joke hartelijk bedankt voor de mooie tekeningen hoor. hoe gaat het op school? Schrijft Nelleke van de Broek mij ook weer eens een brief bij haar op lossingen. je stuurt ze mooi in hoor. Ook Han Boonstoppel schrijft mij zeker de volgende keer wel wat meer niet Han? Wat een mooi rapport had jij Rietje Floor, wat ben je op handwerken aan het maken? Sjani Ardon, hartelijk dank voor de mooie tekening, wat een verjaardagen achter elkaar bij jullie zeg. Ik ben ook aan het sparen voor jou Frans Blom, maar ik stuur ze wan neer ik er wat meer heb. Moet je dat verkeersexamen fietsen c*f niet Gosientje Branderhorst? En moet je ook vragen beantwoorden? zeker pas bij de padvinders? Hoe gaat het met Cokkie? Wat lees jij vlug Corrie Bunk, je helpt moeder zeker wel flink, want ze zal het wel druk hebben met zoyeel kinders. Heb je al lang orgelles Jacob Boer? Hoe oud is je zusje Ina nu? Ik kan wel merken dat jij erg blij bent met dat kleine broertje Addie Nellie i Marleentje staat nog roerloos als hij allang is. Dan draait ze zich te hollen, zo hard ze i lief ventje is dat Hansje. Zal ik de Andel, is het dopen nu doorgegaan? foto terug sturen? Hoe was de verjaardag van de meester wel Dik- de Berg, jullie hebt zeker Het welpje veegt het zweet vai gezicht. ..Alle padvinders halen middag kranten op. Die gaan we kopen. En het geld is voo: in Hongarije. De hopman heeft ver teld dat die mensen het heel erg moei lijk hebben", zegt hij ernstig. Maar dan lacht hij weer vrolijk. „Weet je wat er in die doos zit? Een kanarie! Ik was bij een oude dame en die zei: „Je mag alle kranten hebben, maar dan moet je ook de kanarie meene- de hele dag opletten tijd gehinderd heeft. Zacht strijkt het gezicht verdwenen niet gewerkt op school? Jij later op de drempel. „Moeder, ik heb van een jongen een kanarie gekregen!" Ze laat de doos dicht. Ze moet eerst nog meer vertellen. „Moeder, hij zei dat ik mooi haar had!" Er ligt zo'n blijde glans in haar ogen, dat moeder opeens begrijpt wat haar meisje al die langt zeker nu al naar de paasvacan- tie Annie van Es? Vind je het niet leuk in de winkel helpen? Wat een schrik voor vader zeg. Jij schrijft me nu zeker wel gauw hoe de nieu we juffrouw is Ans van Elderen" Hoe gaat het met Elly dat je nog niet n< of de poes hem niet te pakken kreeg en daar werd ze zo moe van. Nou. hoe dat bij ons moet weet ik niet want wij hebben twee poezen!" Dar. beginnen z'n ogen te stralen. Hij bukt zich naar de doos. „Hier, jij mag 'm hebben! Pak maar aan, ik houd de fiets wel!" Marleentje krijgt een kleur. „Geef je die zo maar aan mij? Waarwaarom?" hakkelt ze. Hij lacht alweer. „Nou, omdat je me geholpen hebt. Enneomdat je zulk mooi haar hebt!" Ongelovig staart Marleentje hem haar?" „Ja, 't is zo lang, en zo prachtig!" „Maarmaa „Je bent niet wijs! Zijn schoenen rood?" „Nee, bruin!' dan is jouw haar ook bruin. Hier. pak nou aan, ik moet nog meer doen vandaag!" „Maar, wil je 'm niet liever aan iemand verkopen? Kanaries zijn heel duur. En dan kan je iets moois voor jezelf kopen." „Nee hoor, ik heb 'm toch ook gekregen!" de krullen, waar de strik half uitgegleden is. „Dom meisje," zegt ze, „je hèbt mooi haar, al houden Dan sommigen niet van die kleur. Maar dat hindert toch niet. Of je rood haar hebt, of een grote neus, of sproeten, dat geeft allemaal niet. Als je maar vriendelijk bent, en iedereen wilt hel pen, dan houden de mensen van je 't Gaat er niet in de eerste plaats om hoe je er uitziet, maar hoe je bént. Begrijp je dat?" Marleentje knikt. Ze begrijpt het. L"k"°lt 26 iS Z° Ze had niet gedacht >truis dat ze weer zó gelukkig kon worden. Samen bekijken ze het mooie vogel- mijn tje in de doos. Bij oma op zolder staat nog een kooitje. Marleentje gaat het doen halen en ze hangt het voor het raam in de kamer. Heel hoog. Nu kan er geen enkele poes bij. Nu kan het vo geltje zingen. En Marleentje ook. Ze heeft nóg rood haar. Maar ze vindt het niet verdrietig meer. Wat moet ik nu beginnen? Hij leert nu al breuken op school". rfrCi-trirAirA'er'iiirfrtr-trfrerfrfr-irirtririrtrü-trtrPii-Air-trtrfrtrfiirirPiritfrfrtririririrfririrtiirfrfUrAfrfi-ir/ririiarirfriririr-fifriririiü-üfrirCririr Willy Bakker schreven mij samen een briefje, jullie zitten zeker in de eerste en in de derde klas op school? Is er bij jullie geen bibliotheek op het dorp Gera Brandwijk? Als ik ze van hier uit moet verzenden, duurt het weer zo veel te langer. Ik zal eens kijken. Hoe was het bij oma Aatje Benard, heb je er gespeeld of waren er daar gesn vriendinnetjes wat jammer dat Nellie niet mee kon naar Bu«- sum Paula Donkers, hebben jullie Wat jammer de uitzending wel gezien? Ze was de oadvinderii :nooi nlet? Dat is leuk v001 ae padvinderij vader Wi, Greet eQ Hanneke Faberi dat er een 'broertje bij is ge- i i ii komen. Hoe vinden jullie vier meis jes dat wel. ik geloof erg leuk niet? Heeft hij de kleertjes van jul lie al aan gehad? Wat een grap pig cadeau, twee marmotjes. Ik vind de namen zo goed verzonnen, en op de tekening kan ik duidelijk zien hoe het hok is. Dat er geen ijs komt is zeker jammer Ans van Daalen. maar rolschaatsen is toch ook wel leuk vind je niet? Kregen jullie de film op school zo maar Aart Bravenboer. of was de meester jarig? Wat aardig was dat van de leraar, jullie allemaal mee naar zijn huis te nemen Corrie Bagchus, reist hij elke dag heen en weer? Ik vind jouw postpapier erg leuk Thea Ge- leijnse, ik ben benieuwd wie de tref- balwedstrijd heeft gewonnen! Ge lukkig dat jullie nu een briefje erbij schreven Dick en Kees Boudesteln. zit Kees nog niet op de zondags school? Piet Boer kiijgt in maart ouderavond op school, jij gaat nu ze ker hard je best doen Piet, om netjes te schrijven in je schriften enz? Van Gerard, Hans en Nelly weer zoals vanouds een lange brief. Een leuke tijd de springtijd niet Nelly? Veel plezier op da uitvoering en vast gefeliciteerd met jé ver jaardag Nelly. Wan neer hoor ik weer eens wat van de kinderen Bokhorst? De nieuwe nicht en neven zijn d,eze week Adrie van Andel, Koos Faas en Eddy Bergman. Alle drie har telijk welkom. De vol gende week beantwoord ik de brieven van H-N. Schrijven jullie allemaal volgende week, dag TANTE JOS Correspondentie en oplossingen aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. FRIS VAN DE LEVER Er is schaken en schaken. Men ziet soms angstvallige positionele partijen spelen, waarin wonderen van technische vaardigheid ten beste worden gegeven, maar welke slechts een klein groepje- „echte" kenners vermogen te boeien. Lijnrecht hiertegenover staan de partijen waarin beide spelers van de eerste zet af aan fel op aanval spelen, waarin soms griezelige risico's worden genomen en de spelers de veiligheid van hun eigen posities zoal niet geheel verwaarlozen, dan toch stellig niet verder in overwe ging nemen dan nodig is om de onmid dellijke ondergang te Ivermjiden. Zulke partijen het type „Fris van de lever" trekken doorgaans veel belangstel ling. Een partij van het laatstbedoelde type werd kort geleden gespeeld aan het twee de bord van de competitiewedstrijd H.Chr.S.V. 1—R.L.A.C. 1. Ze volgt hier- Wit: IL. de Bondt. (H.Chr.S.V.). Zwart: E. V. A. Rcmouchamps (R.L.A.C.) 1. f4 c5;, 2. e4 d6; 3. d3 g6; 4. Pf3 Pc6; 5. c3 Lg7; 6. Le2 Pf6; 7. 0—0 0-0; 8. Del d5; 9. e5 Pe8; 10. Dh4 M; 11. d4 cxd4; 12. cxd4 Db6; 13. Khl Pxd4; 14. Pxd4 Dxd4; 15. Tdl Dc5; 16; b4 Dc7; 17. Pa3 fxe5; 18. Txd5 Dc3; 19. Tbl exf4; 20. Lb2 De3; 21. Lc4 e6;, 22. Td3 Db6; 23. Th3 Pf6; 24. Lxf6 Txfö; Dxh7t Kf7; 26. Lb5 e5; 27. Tc3 Ld7; Tdl Td6; 29. Txd6 Dxd6; 30. Td3 Tc8; 31. Lc4t Txc4; 32. Pxc4 en zwart gaf ONZE OPGAVEN We zoeken het ditmaal in het eind spel: één partijstelling en twee eindspel studies. Die eindspelstudies imoet U ove rigens niet met een gebaar van minach ting van U af schuiven. Er komen ge dachten, ideeën en wendingen in voor, welke U in het practische partijspel vroeg of laat best van pas kunnen ko men. En dus: opgewekt aan de slag» Het is misschien wel goed dat wij er gelijktijdig op wijzen dat deze drie op gaven beslist aan de lastige kant zijn. Maar des te meer eer indien U erin slaagt het juiste oplossingsverloop té vinden. 118. Jimmy en Peter luisteren maar naar 't aardige geklingel van de bel en hebben helemaal geen erg in de kleine haas. Het haasje komt steeds dichter bij, want het wil de bel goed zien en ook het mooie geluid horen. Zonder er erg in te hebben raakt het diertje de achterrechter- poot van Jimmy aan. O, wat schrikt hij als Jimmy hem met grote ogen aankijkt. Wat een geweldig dier is dat. Maar zijn gezicht is erg vrien delijk en het haasje is dan ook niet bang. ,,Is die bel van jou?" vraagt Jimmy vriendelijk. Heit haasje schudt zijn kop. „Nee hoor", zegt hij, „maar ik zou ze best willen hebben." Jim my kijkt hem lachend aan. „Dan ging je er zeker mee spelen?" Weer schudt het haasje z'n kop. „Nee, dat niet. Maar vandaag is mijn zusje ja rig, en ik heb voor haar nog geen ka- dootje kunnen vinden. Oh, wat zou ze met die bel blij zijn!" Voorzichtig tikt het kleine ding met z'n pootje de bel, en weer geniet 't van ïooie zachte geluid. SSI 119. Jimmy vindt de bel ook erg mooi maar om een klein diertje een groot plezier t« doen vindt hij nog mooier. Maar hoe zal Peter dat vinden? Want hij heeft de bel gevon den. Hij kijkt Peter eens aan, en die begrijpt gelijk zijn bedoeling. Toe stemmend knikt hij. „Je mag de bel mee naar huis nemen," zegt Jimmy dan tegen 't haasje. ,.Dan kun je je zusje op haar verjaardag een aardig kadootje geven." „Meen je dat echt?" roept het haasje, terwijl het de bel aanneemt. „Wat is dat aardig wan jullie. Ik dank je wel hoor!" Het haasje neemt de bel in zijn linker poot en schudt ze heen en weer. Oh, wait klinkt dat mooi, en wat zal z'n zusje blij zijn! Opeens zegt hij dan: „Gaan jullie mee de verjaardag van mijn zusje vieren? Ze heet Snif en ik heet Snaf." Jimmy en Peter zijn aanstonds bereid met Snaf mee te gaan. Peter is al op de rug van de haas gesprongen. „Wat ben jij mooi wit," zegt hij. En zo gaan de drie óp stap om de verjaardag van Snif te 120. 't Is maar een korte wande ling. 't Duurt niet lang of ze zijn bij het jarige zusje van Snaf. Wat is het kleine ding blij met de mooie bel. Snif bindt de bel aan een rode zijde band en doet die om haar hals. Jim my legt er een prachtige strik in. Dat heeft hij zeker meer gedaan, want de strik zit onberispelijk. Het wordt een heel prettig verjaardags feest. Ze spelen en hollen samen en hebben 't grootste plezier. Peter zit meestal op de rug van Snaf en deze is er trots op zijn nieuwe vriendje te mogen dragen, 't Is al laat eer ze er erg in hebben. Ze blijven nog een poosje gezellig bij elkaar, en dan vindt Jimmy 't hoog tijd om weer eens verder te gaan. Snaf en Snif vin den Vt jammer dat hun nieuwe vrien den nu al weer gaan vertrekken. Ze houden net zo lang aan tot Peter be sluit nog een poosje bij hen te blij ven. Maar Jimmy wil daar niet. vat weten. Hij wil de wijde wereld in. Hartelijk neemt hij afscheid en trekt dan alleen verder. KRUISWOORD- RAADSEL HORIZONTAAL: 1. Zij kant, 5. gaping, 10 socië teit, 12. afschrift, 14 bin nen, 16. jong, 18. mee, 19. enigszins schor, 21. naar beneden, 23. troefkaart bij jasspel, 24. soort hond, 26. grondtoon, 28. Fr. voeg woord, 30. plezier, 31. toe- ristenverblrjf, 33. voorzet sel, 35. dun, 36. begrip, 38. dier, 40. insekt, 41 boom, 42. vogel, 43. gemalen eikenbast, 44. vogels, 46. drinkbakje, 47. bijwoord, 48. pers. voornaamwoord, 49. tandeloos zoogdier, 50. vereniging, 51. zitplaats, 53. rivier In Italië, 54. zangnoot, 55. vervoermid- 7 del, 56. garantie, 58. zang- I noot, 59. de naam onbe kend, 60. met grote moeite dragen, 62. veerkracht, 64. plant, 66. voorteken, 67. geestdrift, 69. reinigings middel, 71. heilige, 72. dril, 74. fig. het slijk der aarde, 76. hist, broederschap, 77. werpstrik. VERTIKAAL,: 1. Neder lander, 2. spil, 3. pluis, 4. blaasinstrument, 6. maan stand, 7. familielid, 8. toe gankelijk, 9. trouwhartig, 11. tooi, 13. verharde huid, 15. kneep, 17. Fr. lidwoord, 20. kamp, 22. suizen, 25. aanzien, 27. haarvlecht, 29 mopperen, 31. voorzetsel. 32. voegwoord, 34. onver mengd, 36. toejuiching, 37. uitheems gewas. 39. de naam onbekend, 40. uitroep, 42. koel, 44. netvlies van het oog, 45. kippenprodukt, 46. klas, 48. stuk harde pees. 50. optocht, 51. zuster, 52. voegwoord, 53. duw, 55. samenzwering, 56. erfe nis, 57. dier, 58. werpankertje. 60. toonbank, 61. juist gewicht, 63. Jav. rivier, 65. de lezer heil, 68 troef kaart bij jasspel, 70. op de wijze van, 73 idem, 75. titel. Oplossing kruiswoordraadsel van 16 februari Horizontaal: 1. Speer, 5. fluor, 10. uil, 11. klein, I 13. arts, 15. kreet, 16. ge, 17. tos, 18. breed, 19. ver, I 20. re. 21. vloer, 23. K.M., 24 el, 25. p.f. 26. dok. 28. snood, 31. toegang, 34. tik, 36. aloë, 37. Eva, 39. kneep, 41. men, 42. rede, 44. noo, 46 glazuur 49. spits, 52. met, 53. es, 55. os, 56. ra, 58. hinde, 60. la, 61. nap, 62. hagel, 63. kip, 64. is, 65. hamel, 66. zode, 67. lover. 68. tor, 69. gaper, 70. lente. Vertikaal: 2. Puts, 3. eis, 4. el, 5. fleer, 6. leed, 7. uit, 8. on, 9. patrijs, 11. kreeft, 12. vermogen, 14. I roe, 15. krop, 16. gek, 18. B.L., 21. vlot, 22. noga, 24. e.o., 26. de, 27. kalm, 29. nevel, 30. dik, 32. open, 33. noest, 35. kneu, 37. ergernis, 38. Adam, 40. pos, 43. ezel, 45. opoe, 47. ut, 48. reiger, 50. is, 51. stapel, 54. snel, 57. aas, 58. hamer, 59. dL, 60. lid, 62. have, 63. kort, 65. hop, 66. zon, 67. la, 68. te. INZENDINGEN Inzendingen uitsluitend per briefkaart voor a.s. donderdag aan bureau van dit blad. In de linker bovenhoek aan de adreszijde vermelden: „Puzzle- oplossing" Prijzen: 1. 5, 2. 2.50, 3. 2.50. DE OPLOSSINGEN Ziehier de oplossingen der opgaven, gepubliceerd in onze rubriek van 9 fe bruari jl. GHITESCU—PITPINIC: Het is duidelijk dat 1. Txa6 bxa6; 2. Tb8+ de zwarte dame wint, doch is deze prijs niet te hoog? Neen, want er volgt: 2 Dxb8; 3. Dxa6f! Ta7; (de grap is dat 3Da7 faalt op 4. Dc8t gevolgd door mat)!;, 4. Dxc6t en zwart gaf het op. Op nieuw mag hü de dame er niet tussen spelen wegens De8T. Op 4Tab7 volgt 5. Lxb8 benevens 6. Dxe6 en wit moet winnen. 2. POMAR—RODRIGUIEZ: In de par- ij geschiedde 1Pxal? 2. Tbl! Td2; b7 Td8; 4. b8D Txb8; 5. TxbG en het werd remise. Veel later vond een lezer van het tijdschrift Ajedrez Espanol uit. dat zwart anders had moeten beginnen: 1Pxcl!2. b7 Pe2f; 3. Kg2 (Kh2 Pf4t 4. Kgl Txalt benevens Tbl) Pf4t 4. Kf3 Ta3t benevens 5Tb3. De vrijpion wordt veroverd en de rest is simpel. 3. SOHWARZSZELESVoor de hand liggend is 1. Dxh7t? Pxh7; 2. Txh7 om Kxh7 met 3. Thlt énz. mat te zetten. Maar de tussenzet 2Pxf6! ver stoort dit schone plan. Daarom het „an dere" dame-offer: 1. Dxf8ü Kxf8; 2. Txh7, want nu is zwart na 2 Pxf6; 3. exf6 machteloos tegen de ver dubbeling op de h-lijn. Er volgde 3 Txf2t; 4. Kxf2 en zwart gaf het op.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 12