Poolse visserij kan grote concurrent worden Voorziet bijna in eigen behoefte en gaat ook exporteren BRIEF UIT LONDEN Britten zoeken (na Suez) heil in emigratie Vittangi waarschijnlijk niet meer te redden LASSIE HAVERMOUT Engelse alfabet krijgt geen veertig letters... Lang debat over Nieuw-Guinea 195! 7 DONDERDAG 21 FEBRUARI 195,7 Van Oostzee naar Noordzee (Van onze correspondent te Bonn.) DE POOLSE VISSERIJ had in 1945 geen gemakkelijke start. Zij had negentig procent van haar vloot verloren en voor de visserij in het circa 500 km lange kustgebied in de Oostzee had zij nog slechts enkele kotters en misschien een dozijn zeilboten ter beschikking. De visserijhavens. koelhuizen en de visverwerkende industrieën hadden zware oorlogsschade geleden. In de kustwateren dreven honderden mijnen. Navigatiemiddelen waren er niet meer. Toch voeren in de eerste meidagen van 1945, toen de oorlog nog maar net was afgelopen, de eerste Poolse vissersvaartuigen uit de Bocht van Gdansk (zoals het Duitse Danzig voortaan zou heten) de visvangst weer op te nemen. In september van dat jaar waagden de vissers zich tot Darlowo (het vroegere Oostduitse Riigenwalde) en in januari 1946 tot Szczecin (spreek uit „Stettin", zoals de stad vroeger trouwens ook heette) de Bocht van Pommeren. Het herstel van de Poolse zeevisserij geschiedde, zoals alles in de communis tisch geregeerde landen, volgens jaren plannen. Eerat werd begonnen met een driejarenplan (19461949) en daarna met een zesjarenplan, dat «hans in het laatste stadium van uitvoering is. De vangsten bediragen volgens officiële Poolse cijfers het achtvoudige van het laatste voor oorlogse jaar. rond 110.000 ton vis. Scheepsbouw en visserij Beslissend was de Mielle na-oorlogse ontwikkeling van Polens scheepsbouw, die door Russische druk beperkt bleef tot kleine schepen. De zich weer ont plooiende scheepsbouw en het heretel van de zeevisserij konden daardoor hand in hand gaan. De eerste serie bestond uit zeventien meter lange stalen kotters. Later werden loggers, ïreilers en kotters tot een maximum lengte van 24 meter ge bouwd. Ongeveer zestig procent van de kottervloot (en de helft van de zeesche pen) werd gebouwd op Poolse werven. De rest van de huidige visserij- en koop vaardijvloot dankt haar ontstaan aan het lichten van gezonken schepen. Want slechts enikele schepen werden In het de Sowjetunie, dit vlootherstel en uitbreiding van an Gdingen werd n nieuw koelhuis, fabriek buitenland, met gekocht. Parallel aan gingen de wederopbouw de vissershaivens. Die i vergroot. Er kwamen ei nieuwe loodsen en een nieuwe voor visserijprodukten. Ook de havens Kolobrzeg (Kolberg) en Darlowo (Rugenwalde) aan de Oostzee werden herbouwd. De belangrijkste investering vormde evenwel de aanleg van een moderne hoogzee-visserijbasis in Swinoujsc (Swi- nemünde) vrijwel op de grens tussen Polen en de tegenwoordige „Oostduitse Volksrepubliek". Moderne vissershaven Swinoujscie ligt aan de Bocht van Pom meren. Aan de oevers uan de Swina, dit de Bocht van Pommeren verbindt me het Stettiner Haff, zijn ondanks de moe rassige bodemgesteldheid nieuwe haven bassins en kaden aangelegd. Voorts een zeer modern koelhuis gebouwd, w\jl voor de vissersbevolking een geheel nieuwe woonstad op getrokken werd. Swinoujscie is hiermee de voornaamste vissershaven in het westelijk deel de Oostzee geworden. Vele Polen, die nog nooit op zee w geweest, doch als arbeider of boer in de eerste na-oorlogse jaren geen werk meer konden vinden, leerden het vissersvak. Zodoende heeft Polen nu meer dan vier maal zoveel vissers als voor de oorlog. Daarbij moet men wel bedenken, dat het na-oorlogse Polen wat groter ls dan het Polen van vóór de oorlog zijn kustlijn ongeveer driemaal zolang i6 geworden. Hierdoor zijn thans ook meei mogelijkheden. Het voor de visserij z< waardevolle bezit van deze lange kust lijn zou in de toekomst wel eens een var de redenen kunnen zijn, waarom Polen eventueel zou weigeren Oostpruisen wee Duitsland terug te geven. Deze kwe; tie komt overigens pas aan de orde, war Duitslands politieke eenheid is hei steld en een nieuwe Duitee regering met Polen over zijn definitieve grenzen kan gaan onderhandelen. Moederschepen De Poolse Oostzeevisserij levert voor ongeveer zeventig procent sohelvis op, richt thans vooral het oog op de hoogzeevisserij Daarvoor moeten de Poolse vissers zich buiten de Oostzee begeven. Voor deze hoogzeevisserij zijn moederschepen in dienst gesteld, die op zee de vangsten van de vissersschepen overnemen en voor verwerking naar huis brengen. Aldus wordt tijd gespaard voor het vangen van vis Dit jaar ls meer dan 80 pet. van de gehele hoogzee-vangst (op de Noordzee) verladen op de moederschepen. Met dat al is de Poolse haringvangst de laatste tien jaren vervijfentwintigvoudigd en de binnenlandse behoefte vrijwel gedekt. Men denikt in Polen zelfs al aan export. Uiteraard is de visserij in Polen een staatsbedrijf. De visserscoöperaties, die een mate van economische onafhankelijk heid en eigen initiatief bezitten staan on der staatscontrole, den de vissers, was verleend voor de aankoop van materieel, onderdelen, netten en het uitvoeren van belangrijke reparatie». Conserven fabrieken De visverwerkende industrie in Polen is een belangrijk bedrijf geworden. Reeds in 1949 kon Polen zich op buitenlandse markten vestigen, zij het dan ook bin nen het areaal van het oostelijk blok. Af nemers waren de „Oostduitse volksdemo cratie" en Tsjedhoelowakije. Later kwa men daarbij Bulgarije, Hongarije, Pales tina. Oostenrijk, Finland en Engeland. Een vitamine-pastei, van schelvis gemaakt, i6 een belangrijk Pools exportartikel ge worden. Ook levende en gekoelde vis de haringvangst, wordt geëxporteerd. MAASTRICHT ALS SOLLICITANT meestal vrij zakelijke papieren. De gemeente Maastricht heeft er echter een geschreven, die een ge heel ander karakter draagt en aan de hoogste eisen der esthetica vol doet. Maastricht heeft namelijk aspira ties om plaats van vestiging voor de permanente zetel van de inter parlementaire raad van de Benelux te worden en daarom is een boekje uitgegeven, dat als een sollicitatie brief kan worden beschouwd. Hier in wordt aangetoond, dat de Lim burgse hoofdstad alle mogelijke kwaliteiten bezit De aardige tekst van mr, Minis, gebaseerd op de do cumentatie van dr. Viegen is ge ïllustreerd met foto's van Lahaye, Fonteyn en Jamln en drukker Lei ter Nypels heeft dit alles samenge voegd tot een buitengewoon fraai geheel, dat een sympathiek pleidooi vormt voor de stad Maastricht. Ulbricht gehaat in Oost-Duitsland In Oost-Duitsland houdt de fluister campagne tegen partijleider Walter Ul bricht aan. Het verzet tegen de gehate Stalinist heeft zodanige vormen aangeno men, dat Helnrich Rau. lid van het poli tieke bureau en vice-premier van Oost- Duitsland, hem in het openbaar moest verdedigen. Rau staat bekend als d« meest w schijmlijke opvolger van Ulbricht. Hij noemde hem „een verdienstelijk kame raad, van wie het regiem niet langer kan dulden, dait hij belasterd wordt''. Volgens Rau heeft 't centrale comité van de par tij Ulbricht unaniem zijn steun gege< Een nieuw vervoersmiddel, waar aan in Amerika gewerkt wordt: de forensen-schotel. Dit toestelle tje kan een oplossing bieden voor de verkeersmoeilijkheden in de V.S. Het is een plastic vliegma chientje, dat loodrecht kan dalen en stijgen door middel van een grote „ventilator" aan de onder zijde. Is men eenmaal op de goede hoogte, zorgt een duw-propéller voor de voortbeweging. De prijs is ongeveer gelijk aan die van een middelzware auto. De Koningin heeft gisteren gen L. Norstad, opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten op paleis Soest- dijk aan de lunch ontvangen, 's Mor gens had de generaal eerst het woord gevoerd op de jaarvergadering van het Genootschap voor public relations, die in Utrecht werd gehouden. Hij zei de toen onder meer: Er heerst hier nog een verbijsterende onwetendheid ten aanzien van de NAVO en dat is juist daarom zo jammer, omdat als de man in de straat precies zou weten wat de NAVO is en wil, hij er zeker zijn goedkeuring aan zou hechten en dat zou ons een enorme grote kracht geven. Dat is onze taak, waar het public relations betreft!" Op de foto ziet men v.l.n.r. minister ir. C. Staf, mevrouw Norstad, generaal B. R. P. F. Hasselman, mevrouw Hasselman. mr. E. N. van Kleffens, mevrouw Staf. H.M. de Koningin en generaal Norstad. Amerikaanse jagers met atoomraketten De vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht, die het grondgebied van de Verenigde Staten moeten verdedigen, zijn uitgerust met raketten met aïoomlading de vernietiging van vijandelijke lange-afstandëbommenwerpers, heeft de Amerikaanse minister van defensie, Wil- bekendgemaakt. t nu toe is strikte geheimhouding bewaard over de ontwikkeling van deze atoomrakettene waarvan werd aangeno- dat zij nog in het experimentele stadium verkeerden. De bekendmaking was dan ook een grote verrassing. De thans ontwikkelde atoomwapens, zo zei minister Wilson nog, zijn voor de luchtverdediging verreweg het meest doeltreffend. Ook de luchtdoelartillerie zal met atoomraketten worden uitgerust. (Van onze correspondent) IN EEN Londens avondblad stond onlangs de volgende ingezonden brief: „Onder de velen die naar Canada willen emigreren bevinden zich ook een paar vrienden van me, die, toen ik ze vroeg waarom, de volgende re denen opgaven: 1) Gebrek aan veiligheid en ge legenheid tot ontplooiing van initia tie/ in Engeland. 2) Teleurstelling over de politieke situatie en de scherpe verdeeldheid der Britse volksopinie. Verloren ver trouwen in de leiders. 3Vrees dat Engeland als handels natie slechte tijden tegemoet gaat, zodat de levensstandaard verlaagd wordt. 4) Een belastingdruk die sparen vrijwel onmogelijk maakt. 5) Gedruktheid omdat de koude oorlog hervat is. Ik was verbaasd over de negatieve aard dezer redenen. Men scheen als van zelfsprekend aan te nemen dat alles wel zou zijn, als men maar eenmaal aan de andere kant van de Atlantische Oceaan zat. Volgens mij zijn deze redenen juist (Van onze correspondent) DE POGING, die vannacht bij Vlis- singen is gedaan om het Zweed se ertstankschip Vittangi voor een to tale ondergang te behoeden, is mis lukt. Het lijkt er veel op, dat het schip als verloren moet worden beschouwd. Het voorschip is steeds dieper vast A.O.O.R. niet voor Staten-Generaal Op vragen van het lid der Tweede Kamer mr. K. T. M. van Rljckevorsel (kath. v.) over de algemene oorlogeon gevallen regeling heeft minister mr. J M A. H. Luns geantwoord, dat de tot 27 december 1949 toegekende uitkeringen per jaar f 10 miljoen beliepen in Indo nesië en f 5 miljoen in Nederland. Van 1950 tot en met 1953 droeg Nederland ge middeld f 4,2 miljoen per jaar bij. Na 1953 heeft Nederland gemiddeld f 4,5 min. in Nederland en f 0.6 min. in Indonesië betaald. De werkelijke uitkeringen van Indonesië zijn niet bekend. Over Indo- neaiës contraprestatie krachtens de over eenkomst van 12 januari 1954 kan de regering geen mededelingen doen en de overeenkomst zal niet aan de goedkeu ring der Staten-Generaal worden onder worpen. Bepaling in Shaws testament ongeldig 'TOEN Bernard Britse schrijver, bezittingen Shaw, de beroemde In 1950 stierf, liet hy waarde van 716.000 pond sterling. Dit bedrag zou, zo be paalde hij in zijn testament, gebruikt moeten worden om het Engelse alfabet uit te breiden tot veertig letters. Het hooggerechtshof in Londen heeft gis teren evenwel verklaard, dat deze be paling in het testament ongeldig is. De vrienden van de auteur zijn overigens niet van plan, de kwestie verder te la ten rusten. Het parlementslid Isaac Pit man heeft het voornemen geld in te zamelen teneinde tegen de beslissing in hoger beroep te gaan. Tegelijkertijd had Shaw in het testament verklaard, dat het geld, als zijn plan om een Engels alfabet te laten ontwer pen, schipbreuk zou lijden, in drieën moet worden verdeeld tussen de „Na tional Gallery of Ireland", het Britse museum en de koninklijke academie voor dramtische kunst. Een andere clausule in de laatste wils beschikking van Shaw was, dat het «tuk „Androcle6 en de Leeuw" in een alfabet van veertig letters gedrukt en op grote schaal verspreid zou worden. Bernard Shaw heeft zich gedurende zijn gehele leven gekant tegen de, wa noemde, ontoereikendheid van het gelse alfabet, dat veertien belangrijke klinkers niet kan weergeven. DIRECTIE SCHOLIERENBEDRIJF LEGDE VERANTWOORDING AF komen te zitten en de soheur in de bodem wordt steeds groter. macht hebben sleepboten geprobeerd vaar slagzij makende Vittangi vlot te trekken en naar de Vlissingse buitenhaven te riepen. Men was 's middags om half twaalf begonnen met het persen van lucht ;n aantal heel gebleven olietanks en ging daar tot vannacht half vier mee door. Het had maar weinig succes, maar het schip kreeg toch zoveed drijfvermogen, dat de bergers dachten een poging tot vlotslepen te kunnen ondernemen. Men verwachtte dat de Vittangi bij hoog water •echt zou komen, maar dat gebeurde niet. Iet was allemaal vergeefse moeite ge veest en om vier uur meldde de roe wacht van het Nederlandse loodswezen binnenkomende schepen, dat het los trekken van de Zweed niet zou doorgaan Inplaats van losser, was het schip steeds vaster gaan zitten. De slagzij neemt nog steeds toe en naast het gevaar voor bre ken. bestaat de kans dat de Viittangi zal breken. Gisteravond werd bfl hoog water dc oorplecht geheel overspoeld. De lading an 20.000 ton (jzererts schoof meer ei ieer naar stuurboord en omdat de oor !>ronkelUk veertig meter lange scheur ii de bodem steeds groter werd. stroomde toenemend aantal lege olietanks vol ir. Op de bergingsboten was me norgen van overtaigd, dat het schip meer te redden zal zijn. DE sterdam, waarin H en enkele leerlinge Grafische school (pre i als i f 40 gewone heeft geboekt van f 45,21. :oupures uan Dif werd met instemming f 0.50. die bij kennissen en door aandeelhouders familieleden werden on- nomen, want het stelde het dergebracht Deze aandeel- bestuur in staat aandeel houders hoorden gister- houders het ongewoon hoge avond het jonge bestuur dividend uit Ie keren 20 procent, overeenkomen de met een dubbeltje per aandeel uan 0.50 nomt- Dubbeltje dividend schillende problemen dei bedrijfsleiding onder dt loupe genomen. Directie er commissarissen werden ge dechargeerd voor hun be leid. temeer daar de voor. '.zichten goed zijn. hte bedrijfslev kleine drukkerij volgens alle regelen der kunst te laten lopen, heeft gister avond de eerste „aandeel houdersvergadering" ge houden. Daaruit bleek, dat het denkbeeld om een vol ledig bedrijf in miniatuur door scholieren M loten op- "ennooi.ch.p rrte- zetten en beheren, een ver- "J"» "eroKtwoord.oj, Er bejUat onder d, „ho. rassend succes is geworden. OOen over he eers e Ijeren enorme belangstel- Het denkbeeld en initiatief oe iaar ling voor de jeugdonder- hiertoe was uitgegaan van Precies als in echte jaar- neming, die een brug toil de heer H. Weidema, di- vergaderingen heette de slaan tussen boekenwijs- recteur van een papier- voorzitter van de raad van held en praktische kennis groothandel, die deze commissarissen de aandeel- en die de jeugd wil plaat- ieugdbedrijven in Amerika, houders en de pers wel- sen voor dezelfde proble- waarvan er reeds 3000 be- kom en gaf daarna het men als de echte onder staan, in werking heeft ge- woord aan de jeugdige di- nemer kent. De initiatief- zien. Samen met de heer recteur. die de jaarstukken nemers willen het denk- M. C. van Trigt, directeur uitbracht. waarvan aan beeld volstrekt niet beper- van een Amsterdamse aandeelhouders een keurig ken tot het grafische be drukken;. heeft hij het gedrukt exemplaar werd drijf Zij hopen dat eerlang denkbeeld verwezenlijkt. overhandigd, it de balans- over heel ons land jeugd- Er werd een onderneming cijfers bleek dat het bedrijf onrfernemmoen in allerlei opgericht in de vorm van reeds mef profijt heeft ge- bedrijfstakken zullen ont- een n.v. met een geplaatst werkt en een saldo winti staan. Mysterie Dat de Zweedse ertsta 16000 ton meet, in de nauwe vaargeul Vlissingen op een onbekend torak ii stoten, maakt deze scheepsramp tot mysterie, dat in ons land zijn weerga kent. Welk wrak de oorzaak van de ramp is geweest, is nog een open vraag het Nederlandse en Belgische loodswezen. Ook de rijkswaterstaat is erg geïnteres seerd in de ontknoping van het raadsel. Het is mogelijk dat dat het wrak van een Duitse voorpostenboot of een Engelse kustvaartuig, die daar in de buurt liggen, door de stroom is opgeschoven en gekan teld in de vaargeul. Wellicht zal een deel van het wrak nnnr boven gehaald morden om zekerheid te krijgen. Wekelijkse publikatie prijsindexcijfers (Van onze parlementsredactie) De fractieleider van de P.v.d.A. in d Tweede Kamer heeft de minister va economische zaken schriftelijk gevraagd om wekelijks prijsindexcijfers van he levensonderhoud van gezinnen van hand en hoofdarbeiders t* publiceren, en we! zo spoedig als dit administratief-tech- nisch mogelijk is. De heer Burgi oublikatie gewenst, omdat dan de gevol gen van de huidige prijsontwikkeling snel beoordeeld kunnen worden i Engeland ;poringen blijven, om haar door de moeilijkheden en te helpen. Wij hebben mensen nodig, voor Engelands grootheid willen vech- 1, niet door veroveringen, zoals in hel verleden, maar door geloof, moed er hard werken!" rkEZE BRIEF is typerend voor de eml- gratiezucht, die sinds het begin van de Suezkanaalcrisis in Engeland is ontstaan. immigratiekantoren vz Australië, Nieuw-Zeeland en Rhodesia Londen werden letterlijk overstroomd >r aanvragen om emigratiepapieren of inlichtingen over de toestanden en werk gelegenheid in deze landen. Vooral Canada favoriet, waarschijnlijk omdat algemeen bekend is dat dit land geen immigratie quota kent, terwijl Australië gebonden is lijks quotum, en Nieuw-Zee land (o schrikwekkend vooruitzicht vrijgezellen!) een nijpend tekort aan huw bare vrouwen bezit. De heer R. Casselman, onderdirecteur an het Canadese immigratiekantoor ir Londen, vertelde mij dat hij een jaar ge leden nog slechts 400 aanvragen per week behandelde, tegen thans enkele duizenden. ik stonden de mensen in een-lange rij zelfs tot op straat te wachten tot zij de beurt waren. Als Britse onderda- hebben zij, om Canada binnen te ko- niets anders nodig dan een certifi- van gezondheid, een bewijs vanin enting tegen pokken en een paspoort. Ei werkgelegenheid te ot»er in Canada, er Canadese regering heeft zich dan ook ten doel gesteld de bevolking van mil joen zielen op te voeren tot 20 milji 25 jaar tijds. TJET WAS de herinvoering der benzine distributie en de daarmee gepaard gaande prijzenverhoging die voor velen de laatste stoot was die zij behoefden igratie te besluiten. Werkgelegen heid is er in Engeland genoeg, „sociale zekerheid' is er geen gebrek.'Maar wel is er twijfel ontstaan over de zekér heid van een veilige toekomst in het oude aderland, dat van een wereldmogend- heid geworden is tot een eiland aan d< rand van het door communisme en oorlog bedreigde Europese vasteland. Door de gebeurtenissen rondom het Suezkanaal is men zich ineens bewust ge worden hoe kwetsbaar Engelands e Na 13 jaar distributie wil geen mogelijke schaarste meer, en Canada met zijn snel uitbottende welvaart gratie aanmelden reeds enige tijd de mogelijkheid van landverhuizing ge dacht. Doch het „Suez-nvontuur" heeft hun laatste weifeling heen- geholpen. Proefproces op komst Justitie zal tegen pools optreden „De justitie zal optreden tegen voet balpools nu de omstandigheden die er toe hebben geleid om de in december 1956 aangekondigde justitiële maatregelen enl- jd uit te stellen, niet meer aanwezig Deze mededeling is vanmorgen uitge gaan van het ministerie van justitie. Haar inhoud komt zeker niet bij verras sing. Reeds eerder werd een dergelijk iptreden. tegemoet gezien, nu ten aan- ien van de voetbalpools de loterijwet ernstig wordt geschonden. Binnenkort is een aantal processen te •rwachten. Deze zullen in de lopende week echter nog niet aanhangig kunnen worden gemaakt gezien de vele voorbe reidende maatregelen, die hieraan zijn verbonden. Inmiddels had de „Coördinatievereni ging Noord-Nederland", een van de drie grote clubpoolorganisaties in ons land, bekendgemaakt een proefproces te zul len uitlokken, nu de K.N.V B.-voetbal pool buiten werking is gesteld. Men wilde een uitspraak verkrijgen over de status van de voetbalpool. „Gemeenschappelijke Nederlandse Amateurvoetbalpool" heeft al besloten meer in werking te treden, doch de stichting „De Nederlandse Voetbalpool", waarbij onder meer enkele grote Am sterdamse verenigingen zijn aangesloten, heeft haar standpunt nog niet bepaald. Meer olieputten bij Marialioeve De N.V. Nederlandse Aardoliemaat schappij deelt mede. dat de produktieproe- met de tweede put bij Mariahoeve (Den Haag) met positief resultaat zijn be ëindigd. De put produceert door middel van een putpomp. Er zijn thans drie boringen daar verricht. De eerste leverde een spuiter op, de derde op het weiland bij Marlot had voorlopig geen resultaat. De voorbereidingen voor een vierde en een vijfde boring in die omgeving zijn gereed. Nederland-Engeland (goochelen) per TV Op dinsdagavond 5 maart zal een Ne derlands goochelaars team in Bussum de strijd aanbinden tegen een Engels goo chelaarsteam in Londen. Dit is een revan che-ontmoeting na de wedstrijd, die op 12 januari 1.1. door de Nederlandse goo chelaars met één punt verschil werd ver- Een televisie-reportage van deze goo- chelwedsbrijd wordt op 5 maart tussen 20.30 en 21.15 uur, zowel in Nederland alt in Engeland, uitgezonden. Dr. B. Keulen, Amers foort (70) overleden Dr. B. Keulen, oud-rector van het Johan van Oldenbamievelt-gymnasrum te Amersfoort, president-kerkvoogd van de Herv. gemeente en officier in de orde van Oranje-Nassau is op bijna 71-jarige leef tijd te Amersfoort overleden. Dr. Keulen promoveerde in 1916 te Leiden. Dr. Victor Andres Belaunde van Peru, voorzitter der politieke com missie van de algemene vergadering der Verenigde Naties, heeft gisteren verklaard te verwachten dat de be handeling van het vraagstuk van Nederlands Nieuw-Guinea minstens vier zittingen der commissie in beslag zal nemen. Men vermoedt, dat de besprekingen spoedig na beëindiging van het vraagstuk van het Midden-Oosten zullen beginnen. Naar verluidt willen de westelijke mo gendheden de behandeling uitstellen tot de volgende zitting der vergadering we gens de grote drukte door andere vraag stukken en de nadering van de datum, die men voor het einde der huidige zit ting had gesteld. In Indonesische kringen wil men zich hiertegen verzetten. „Liever worden wij verslagen dan dat de zaak wordt uitge steld," zeggen zij. De Afrikaanse en Azia tische groep bestudeerde gisteren een ontwerp-resolutde, welke een commissie van goede diensten voorstelt. Oude droom nu werkelijkheid LUCHTL'JN EUROPA-AZIE VIA DE NOORDPOOL ¥17AAR Willem Barendsz en Heemskerck van droomden, zal nu werkelijkheid worden. De weg van Europa naar Azië over de Noordpool is gevonden. Maar niet door ijszeeën gaat de tocht, de nieuwe verbinding voert hoog over alle obstakels van ijsbergen en barre landen. De S.A.S. zal zondag deze eerste vlucht van Kopenhagen naar Tokio ondernemen, recht over de Noordpool gaat het naar Anchorage en vandaar naar Tokio. Dan gaat het voort over de oude route via Bangkok, Karachi, Kairo, Rome terug naar Kopenhagen. In 80 uur rondom d' De nieuwe route over de Noordpool be tekent een tijdsbesparing van een etmaal, daar de route 5500 kilometer korter li dan om het zuiden. Voor de SAS is de poolroute overigens reeds twee jaar oud wat betreft de vluch ten naar Amerika. Dagelijks gaan de vliegtuigen via het poolgebied van Kopen hagen naar Los Angelos en reeds 19.800 passagiers werden zo vervoerd. De vlucht over de pool heeft voor de navigatie nieuwe begrippen gebracht, daar heit systeem der lengtegraden zijn grote betekenis verliest op dit punt van de aarde. Ook kan het traditionele kompas niet gebruikt worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 7