u Ihristiaan Snouck Hurgronje was een groot Islamkenner Ds. De Wit sprak over Israël, dr. Schoonheim over eigen werk Spanningen in het leven van de jonge Papoea illWE LEIDSCHl COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI 1957 Honderd jaar geleden geboren hof. dr. J. Pedersen (Kopenhagen) hield herdenkingsrede JET IS DEZE WEEK honderd jaar geleden dat Ghristiaan Snouck Hur- igronje, Nederlands Islamkenner en hoogleraar in het Arabisch aan rijksuniversiteit te Leiden, werd geboren. Een naam, die tot de huidige g voortleeft, in het bijzonder in de kring der Leidse universitaire ge- eenschap, zoals moge blijken uit de naamgeving „Snouck Hurgronjehuis", snhet pand Rapenburg 61, alwaar het Oosters Instituut gevestigd is, dat n doel heeft, de bevordering van de studie van het Oosten, met name Islam, het Semitische en het Indonesische Oosten. Gistermiddag is op se plek het feit herdacht, dat deze grote Islamkenner honderd jaar ge- Jen werd geboren met een rede van prof. dr. J. Pedersen, hoogleraar in 1 dt|et Arabisch aan de universiteit van Kopenhagen. grol, Mochi V.V.B mede- dt orga- ledea ti i. sonde ij die Afgevaardigden van curatoren der Leid- universiteit, talrijke hoogleraren van faculteit der letteren, vele studenten andere belangstellenden hadden zich het Snouck Hurgronjehuis verzameld, ien prof. dr. A. de Buck, hoogleraar in letteren en wijsbegeerte aan de rijks- liversiteit te Leiden, de aanwezigen ,lkom heette en daarna het woord gaf zijn Deense ambtgenoot, r. begon zijn voordracht met erop te ijzen, dat Snouck Hurgronje behoorde de indrukwekkende 'reeks van grote tderlandse oriëntalisten, die sinds de ?en fundamentele bijdrage werden tot de westerse studie van de Islamstudie Waar echter de vroegere oriëntalisten ie Islam bestudeerden tot verdediging het christendom of, zoals in de 19de v, uit historische oogmerken, stelde Snouck Hurgronje zich ten doel het wezen de Islam te doorgronden en dit be- ;rip dienstbaar te maken aan de verbete van de verhouding tussen zijn land de Indonesische mohammedanen, narvoor Nederland de verantwoordelijk- itid droeg. Reeds zijn eerste publicatie, het proef- ichrift „Het Mekkaansche Feest", waarop op 23-jarige leeftijd promoveerde, d een van de standdaardwerken op dit gebied. Het tekende de pelgrimstoch- Mekka als een van oorsprong heidens arabisch cultisch feest, later die zin tot een Islamitische plechtigheid door Mohammed getransformeerd, dat hij Abraham maakte tot de grondlegger van het Mekkaanse heidendom. De bedevaart werd zodoende zowel met de oude Ara bische overleveringen verbonden als de reeds bestaande, geopenbaarde gods diensten de Joodse en de christelijke terwijl tevens hiermee de Islam Zelfstandige religie werd. Onderzoek Dit alles werd aangetoond door aethodisch onderzoek van de hadith, de slamitische traditie, waarvan Snouck Hurgronje de oorsprong in later histo rische instellingen en omstandigheden terugvond. Op soortgelijke wijze toonde artikelen, uit de jaren 1880 er de ontwikkeling aan van de gedachte de Mahdi, de ideale heerser, die onder leiding van Allah de ware islamitische heerschappij zou herstellen en tot het einde der dagen de wereld zou regeren. Na deze historische werken, die van bijzonder belang van de Islam in verleden en heden, volg den in het begin van de tachtiger jaren zijn fundamentele publicaties hammedaans recht. Hij toonde hi dat dit recht, fiqh genaamd, wezenlijke verschillen vertoont met de Europese rechtsopvattingen. Het is een systeem, dat de verhoudingen regelt zowel mensen onderling als tussen de God en voorschriften geeft voor al het menselijk handelen, van cultische plicht tot de simpelste daad van het dagelijkse leven. De bron van dit recht is de wil van Allah, zoals die geopenbaard is in de Koran en in de soenna, het gewoonte- patroon, gevormd op grond van de tra dities omtrent de uitlatingen en handelin gen van de profeet, de hadith. Consensus Doordat deze tradities eerst later wer den uitgereikt in de botsingen tussen de verschillende scholen en groeperingen, moest hieruit een selectie worden ge vormd, die tot stand kwam door promis en leidde tot een overeenkomst i, de vastlegging van datgene, n het eens was. Snouck Hur gronje wees met nadruk op het principe van deze consensus (idjama) als het lei dinggevend denkbeeld van de Islam, gezien het bepalend is voor het begrip van de Koran en de soenna en bindend voor de latere generaties, ook al heeft slechts een gedeelte van het complex van denkbeelden praktische betekenis. Doordat de overeenstemming niet vol ledig was, hebben zich vier erkende scho len ontwikkeld en de fiqh werd het dominerende element in de hechte samen hang van de Islam. Deze werkmethode en opvattingen door Snouck Hurgronje uitgewerkt er naar voren gebracht, vinden wij terzelf- dertijd ook bij Goldziher in Boedapest. Beide geleerden legden daarmee grondslag voor de moderne islamweten- Reizen Maar Snouck Hurgronje wilde meer. Hij wilde het gewone leven in de islamitische wereld leren kennen. Het gevolg hiervan was, dat hij ging reizen. In 1885 vertoef de hij zeven maanden in Mekka, het brandpunt van de mohammedaanse we reld; daarvoor had hij vijf maanden ir Djeddah gewoond. Zijn grote werk, waar in hij de geschiedenis en het maatschap pelijke leven van Mekka beschrijft, heeft een zeldzame waarde, omdat hij weinige niet-mohammedanen is het begrip geweest en onder hen de enige weten- Vertoning van dia's in Lakenhal Commissie Herdenking Geboortedag Rembrandt sloot werk af jVTET DE VERTONING van dia's, door de heer H. Renia gemaakt op de tentoonstelling „Rembrandt als leermeester", werden de werkzaam heden van de Commissie Herdenking Geboortedag Rembrandt gisteravond in de Lakenhal besloten. De heer J. N. van Wessem, directeur van de Laken hal, besprak de lichtbeelden van de collectie, die hem vele uren van voor bereiding gekost moet hebben. Hoewel sommige beelden lang niet zo jed van kleur waren als de schilderijen, heeft men toch opnieuw genoten van het werk van de grote Europese schilder en leerlingen, van wie de bekendste wel Carel Fabritius, Govaert Flink, Jan Lie- „tTnsseau de Feu" van Strawinsky (België, gew. Progr. 198,5 m 20.10 uur) Zowel de muziek als het gegeven van het ballet „De Vuurvogel" (L'oiseau de zijn mysterieus. Het is een oude Russische legende over de wonderbare vuurvogel, die aan de jonge edelman twan verschijnt voor de poorten van het be toverd slot van de reus van Kastcheï Iwan komt het kasteel binnen, ziet prin- i voor hem dansen en wordt bij de komst van Kastcheï beschermd door een die hij van de vuurvogel heeft ge had. De vogel komt terug, doet een diepe slaap over allen vallen en laat Iwan in de kelder een tovermiddel innemen, waar door de jonge edelman in een reus ver andert en Kastcheï neervelt. Ten slotte huwt Iwan een' der prinsessen. Het is gedanst sprookje, waarvan U vanavond de orkestsuite hoort. Het is eigenlijk het meesterwerk van Strawinsky (ge schreven in 1910), waarin de sprookjes sfeer vol goede en boze geesten als het ware tastbaar is. Een klinkend mysterie zeldzaam gekleurd in de instrumentatie levendig door de ritmen en rijk aan me lodie. Achtereenvolgens hoort U in deze door Strawinsky in 1919 uit zijn ballet gemaakte orkestsuite: Introductie. Dam le vuurvogel. Variatie van de Vuur vogel, Rondedans der prinsessen. Helle- dans van Koning Katcheï, Berceuse er finale. Terecht is het werk eens eer. „catalogus van magische klankeffecten •.md. De uitzending vanavond kuni U ook beluisteren via de 3e zender var de Draadomroep. ïsz, Nicolaas Maes en Gerard Dou i. Al is in hun werk duidelijk de in vloed van Rembrandt, de meester, te be speuren, de verschillen zijn ook merkbaar. Dit toonde de heer Van Wessem aan. Het interessante van deze lichtbeelden is, dat de details kan vergroten, waardoor de verdeling van licht en donker eerder opvalt, en men meer aandacht kan be steden aan de expressie van elk detail afzonderlijk. Eerst ging de heer Van Wessem de ont wikkeling in Rembrandts schilderijen na, vervolgens op de werkwijze van zijn leerlingen over te gaan. Dou wijkt in zijn manier van schilderen in zoverre van Rembrandt af, dat hij niet laat zien hoe de penseelstreek is gegeven. Dit verhoogt het raffinement; de visuele kracht is echter groter dan de beeldende. Van de minder bekende leerlingen wer en o.a. tekeningen van Ph. Coning en Bakker vertoond. De „Drie Nonnen" van de hand van de eerste wijzen in hun rit miek duidelijk op Rembrandts invloed. schapsbeoefenaar, die deze verboden stad bezocht. Snouck Hurgronje leerde hier het leven kennen van mensen uit de meeste mohammedaanse landen, waar onder ook Indonesiërs. In 1885 ging hij naar Indië, naar later bleek voor niet minder dan zeventien jaar. Hij kende de belangrijkste talen van het eilandenrijk en heeft op dat gebied bijzonder veel gepubliceerd. De belang rijkste publicaties waren zijn boeken en artikelen over de mensenzelf en over hun gemeenschapsleven; in het bijzonder de werken „De Atjehers" en „Het Gajoland". Ondanks de vijandige gezindheid van de oorlogszuchtige Atjehers, kon hij met hen in contact komen en daarbij alle facetten van hun gemeenschap bestuderen en beschrijven. Hoewel zij vurige Mos lims waren, leefden zij naar eigen ge woonterecht. de adat. dat afweek van de fiqh, maar niettemin erkend werd. Zo vond Snouck Hurgronje-hier een nie studieveld voor zijn islamonderzoek als adviseur voor inheemse zaken kreeg hij gelegenheid de denkbeelden van vroegere jaren vorm te geven. Naar Leiden In 1906 kwam hij naar Leiden als hoog leraar in het arabisch, doch ook toer zette hij ononderbroken zijn studie van dt Islam voort, evenals zijn publicaties oi dit gebied. Voortdurend volgde hij ge boeid de ontwikkeling van de islami tische wereld en schreef daar commen taren over. Zijn gezag in de wetenschappelijke we reld was zeer groot. Hij werd een cen trale figuur en vraagbaak voor de islam- onderzoekers, met wie hij in voortdurend schriftelijk contact verkeerde. Snouck Hurgronje kon er op bogen zijn levensdoel te hebben bereikt. De omvang rijke schat van nagelaten werken, die te beschouwen zijn als de tastbare resul taten van zijn veelomvattende arbeid, zul len ook in de toekomst rijke vruchten blijven voortbrengen voor allen, die zich op de studie van de Islam zullen werpen en zoeken naar een beter begrip van een wereld, die in zovele opzichten afwijkt van de westerse. De burgemeester speldt hier de heer Koole, die veertig jaar geleden bij de broodfabriek Van der Mey in dienst trad, de koninklijke onder scheiding op de borst. Foto N. van der Horst Over Lezing in Volkenkunde barbarenkannibalen en kaaskoppen Stereotiepenkunnen goede verhouding tussen de volken in de weg staan IN DE LEZINGENREEKS van het Rijksmuseum voor Volkenkunde hield gisteravond de heer H. H. Frese van de educatieve afdeling een in leiding over „Barbaren, kannibalen en kaaskoppen". Hij toonde aan: hoe elk van deze begrippen is ontstaan in een bepaald tijdperk; zij weerspiege len het denken van de Europeanen over de „buitenwereld". Zo beschouwden de oude Grieken de •reemdelingen als „barbaroi" of stame laars. In de 17de eeuw vonden de Euro pese ontdekkingsreizigers mensen, die zij „wilden" noemden, want men meende dat deze mensen nog leefden als beesten en elkaar opaten. Het is intussen gebleken, dat dit sterk overdreven is; het is moei lijk „kannibalen" te vinden, die aan men senvlees de voorkeur geven boven ander Zo passeerden nog vele andere woorden de revue. Immers, ook over bepaalde ras- Herv. wijkgemeente Rembrandtwijk de aula van de school aan de Boshuizerkade een wijkavond. De wijk- predikant, ds. J. de Wit, sprak over het onderwerp „De staat Israël", een onderwerp welks actualiteit door de gebeurtenissen van de laatste tijd wel niet meer in twijfel zal worden getrokken. Ds. De Wit wees er op, dat God Zich dit volk ten eigendom heeft vorkoren. De apostel Paulus zegt: „God heeft Zijn volk niet verstoten". Israël is nog niet volko men van de kaant geveegd. In de staat Israël begint een volk bij elkaar te komen, dat verstoten is geweest. De Christelijke Kerk heeft veel goed te maken tegen over dit volk. Het anti-semitisme zriit er bij ons dieper in dan wij zelf denken. Ds. De Wit citeerde een hoogleraar, toen hij zei. dat God bezig is, Zijn profetieën in. ver vulling te doen gaan. In 1920 kreeg Engeland het beheer over Palestina. De staat Israël is in 1948 ont staan. Door toedoen van Amerika en Rus land is het zover gekomen, dat men weer een zelfstandige staat is geworden. De Arabische volken hebben wel gevoeld, dat het Joodse volk zodanige elementen bezit, dat een aanval wel als riskant moet worden beschouwd. Ds. De Wit vertoonde vervolgens een filmstrook over de staat Israël en gaf daarbij de nodige toelichting. Aan de rand 5 het woord aan dr. P. Belangwekkend Belangwekkend was naar sprekers me ning ook de afwijking van de traditie, met in de schildering van bijbelse voor stellingen. Rembrandt had bijvoorbeeld /oor het element van „displaced per- in de voorstelling van de heilige fa milie op de vlucht naar Egypte. Door mid- an een detail als de boor van de tim- nan plaatste hij het geheel in een voor de tijdgenoten aannemelijke sfeer. Behal ve zijn techniek is ook de overdraging van het sentiment zijn grote kracht. Dankwoord Wethouder Van Schaik, an de commissie, die ook de bijeenkomst had geopend, kwam nog even terug op het succes van de tentoonstelling, waarvoor men ook in het buitenland alle lof had. Hij dankte alle medewerkers aan de Rem- brandtherdenking. Tot slot werden nog enkele dia' toond van de wedstrijdexpositie „De jeugd en Rembrandt". VOOR UW DRUKWERK t>emmeni£ Haarlemmerstraat 219, Telef .30900 Haagse economische politierechter Overtreding zondagsrijverbod Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse economische politierechter bloembollenkweker uit Lisse tot 159 boete of 60 dagen, waarvan 75 of dagen voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De man had op 16 december te Sassenheim het zondagsrijverbod treden. Hij kwam terugrijden van de kerk met in zijn auto een jeugdig gezelschap. Tot zijn verweer voerde hij aan, gedacht te hebben, dat dit voor kerkgang wel mocht. Later had hij een vergunning ge kregen voor het vervoer van ouden var dagen naar de kerk. Haagse politierechter Beschonken fietser Overeenkomstig de eis veroordeelde de Haagse politierechter een niet versche nen betonwerker uit Koudekerk Rijn tot een week gevangenisstraf omdat hij te Alphen a. d. Rijn op 23 november een fiets had bereden terwijl hij onder invloed van sterke drank verkeerde. Een agent vertelde, dat verdachte in Alphen en Leiden op de zwarte lijst de caféhouders had gestaan. Flesjes gestolen „Een dronken daad", zo noemde de officier van justitie datgene wat een niei verschenen fabrieksarbeider uit Roelof- arendsveen op 29 juli te Alkemade had gedaan. De man had daar bij een hotel houder vier flesjes tonic gestolen. Hij had ze uit een kist gehaald. „Ik had wel don maar ik wist niet eens welk vocht erin zat. Als ik nuchter was geweest, had ik het nooit gedaan", had hij later verklaard Hij werd overeenkomstig de eis veroor deeld tot 20 boete of 10 dagen. Kapcompetitie In de eerste ronde van de nationale kap competitie van de stichting Instituut voor technische ontwikkeling in het kappers- bedrijf, is de Leidenaar J. van der Born met 309 punten als tweede geëindigd. werp „Werk aan de rand". Hij bepaalde zich in hoofdzaak tot het werk in Luxoi s hem lief geworden, zo verklaarde de predikant, die een korte schets de geschiedenis der Luxor-gesprekken gaf. Op 18 oktober 1953 werd ermee begon en, toen prof. Miskotte sprak over „Zii onzin van het atheïsme". Ook wees dr Schoonheim op de medewerkers, die hem bij ddit werk ter zijde staan. De laatste tijd komen er een tweehonderd bezoekers. wie de meesten buitenkerkelijk zijn. Binnenkort komen ds. Gramberg en drs Van Wengen spreken over het „Boeddhis- Aan het slot van zijn verhandeling legde de predikant er de nadruk op, dat- nens van de Kerk datgene wat buitenkerkelijk mens naar voren brengt, ernstig moet nemen. De vragen die tij dens de gesprekken worden gesteld, die- zorgvuldig te worden overwogen. Dit werk heeft, evenals iedere preek. derg< lijke voorbereiding nodig. Spr. was van mening, dat er nu wi beter zou worden gepreekt dan een jaar geleden. Maar over het zogenaamde „beter preken" zei d6. Schoonheim ook. dat de mensen wel moeten bedenken. en dominee ook een mens is en géén machine, die alsmaar meer moet produ- en volken hebben wij ons oordeel klaar, vaak ten onrechte; de nikker, de chinees, zij zijn ons bekend uit ra dioprogramma's, tekengrapjes en boeken. Met deze voorstellingen in het hoofd be- :oekt men het museum. Van zijn Europese buren, dichter bij huis, heeft de Nederlander eveneens een bepaalde voorstelling; als men spreekt dé Fransman, dé Duitser, is het oor deel lang niet altijd gunstig. Al deze voor stellingen. die stereotiepen worden ge noemd, hebben dit gemeen dat zij meestal bezijden de waarheid zijn. Dat blijkt dui delijk als wij horen, wat men in het bui tenland over ons denkt, waar men ons .kaaskoppen" noemt. Inleider betoogde, dat dergelijke ste reotiepe voorstellingen een goede ver standhouding tussen de volken in de weg kunnen staan. Ztf vormen met name een struikelblok bij het tot stand komen van een verenigd Europa. Ideeën, die uitgaan van de minder waardigheid van anderen, zün boven dien niet te rijmen met de erkenning van de gelijkwaardigheid der rassen en volken binnen de Verenigde Naties. Door betere voorlichting over andere volken, door reizen en internationale uit- ding, door opvoeding en onderwijs in ïieuwe geest hier ligt ook een taak de volkenkundige musea kunnen de voorstellingen worden verruimd. Dit moet gebeuren willen wij met ons denken over anderen bij de tijd zijn", zo besloot de heer Frese zijn door lichtbeel den geïllustreerde lezing. I. Koole jubilaris bij de brood fabriek Van der Mey Burgemeester reikte hem koninklijke onderscheiding uit gen de huldiging plaats van bakker-be- iorger I. Koole, die veertig jaar in dit bedrqf werkzaam is geweest. Hem viel een koninklijke onderscheiding ten deel, uitgereikt door burgemeester Van Kin schot. Als eerste richtte de heer W. Latooy zich namens de directie tot de jubilaris. Spreker belichtte één facet van het be drijf: de bezorging. De bezorger moet be halve over ijver over een behoorlijke dosis tact beschikken om de klanten zo prettig mogelijk te bedienen. Bij ongun stig weer moet hij trachten, zijn goede humeur te behouden. De laatste tijd valt een tweeledige tendens op te merken. Men zoekt minder verantwoordelijk en gemak kelijker werk, zodat het aanbod van per soneel voor de bezorging daalt. Allerlei mutaties komen de bezorging evenmin ten De jubilaris is behalve een goed „bin- nenman" ook een ambitieus bezorger ge weest. die met hart en ziel zich aan zijn werk wijdde. Er zijn in onze stad fami lies die hij meer dan dertig jaar dagelijks van produkten uit de bakkerij heeft voor zien. Zijn eerlijkheid en correctheid zijn boven alle lof verheven, zei de heer Latooy, en van de zijde der cliënten be reikten ons vrijwel geen klachten- Spreker feliciteerde de heer Koole met zijn jubileum en tevens met het herstel van zijn gezondheid na een ernstige ziekte. Als stoffelijk blijk van waardering voor zijn dienstbetoon overhandigde de directeur hem een enveloppe met inhoud, bestemd voor de aanschaf van een televi sietoestel. Bovendien ontving de jubila ris het getuigschrift van Werkgevers in het Bakkersbedrijf met de bijbehorende zilveren medaille. Band Burgemeester Van Kinschot zei, nE deze lovende woorden te hebben aange hoord ervan overtuigd te zijn, dat hier sprake was van grote dankbaarheid, zo wel van de zijde van de patroon als de jubilaris, die in de loop van de jaren in staat Is geweest een band tussei klanten en het bedrijf te smeden. De burgemeester feliciteerde de heer Koole en speldde hem een ere-medaille. bonden aan de orde van Oranje Nassau op. Vervolgens sprak de heer A. Strijk namens het personeel en de wederver kopers. Hij was vol lof over de kame raadschap, die door de jubilaris werd betoond. „U was altijd bereid tot helpen'' De heer Koole ontving een enveloppe met inhoud, eveneens bestemd voor televisietoestel. De heer J. G. van der Zeeuw, voorzit ter van de afdeling Leiden van de al gemene bedrijfóbond van werknemers de voedings- en genotmiddelenbedrijven, wees op de veranderde verhoudingen op sociaal gebied. „Zoais het er nu v staat, hoeft u geen spijt te hebben uw toetreding al6 lid, veertig jaar leden." Than6 worden de vruchten geplukt wat is bereikt. Ook spraken nog de heer Van Bergen Tuinbouw en Plantkunde De lieer W. Maschaupt over kiem en karakter van villatuinen DE AFDELING LEIDEN, van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, vergaderde gisteren in het Federatiehuis. De heer W Maschaupt uit Wassenaar hield deze avond aan de hand van een aantal fraaie kleurendia's een lezing over kleur en karakter van villatuinen Spreker steldé aan een werkelijk mooie tuin de volgende eisen. De tuin moet vol doende beschuit zijn. Door een omheining of een haag wordt dat bereikt. Daarheen richt zich ook het wooninstinct van de mens. Verder moet door bepaalde beplan tingen worden gestreefd naar een decor. Ook moeten op plaatsen die men met een technische term de rustpunten van een tuin noemt spreker noemde hierbij windwijzer, vijver of vlaggestok de mooiste bloemen worden geplant. Ten slotte wees de heer Maschaupt nog op de esthetische waarde van de kleurencom binatie. Bij de dia's, die hij vervolgens Met zien, Lesing voor Leidse huisvrouwen ,Ende sij saghen een groot, schoon eylandt, dat seer groen ende playsant was e sien". Met deze woorden van Wil lem Schouten, geschreven in het jaar 1616 in het scheepsjournaal van zijn schip „De Eendracht", nadat hij met zijn scheeps volk voorbij het eiland Biak was gevaren, begon mevrouw C. C. Klay-Lancèe gister middag in Het Gulden Vlies haar lezing met lichtbeelden voor de afdeling Leiden van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen. „Wij mensen van de twintigste eeuw kun nen het ons niet meer permitteren om langs de landen te varen: wij moeten ons bemoeien met de volken, welke die landen en eilanden bewonen". Eén der leden van de afdeling leidde de spreekster in met herinneringen uit haar tijd in Nieuw Guinea, waa Klay het woord kreeg. Zij vertelde eei ander over het eiland Biak, dat thans knooppunt van luchtlijnen is, waarop ieder die een bezoek aan Nieuw Guinea brengt, eerst landt. Aan de kust is wel geen sprake van blanke invloed, maar in het zwarte ach terland zijn stukken waar nog nooit een blanke een voet heeft gezet; slechts van luchtfoto's zijn deze gedeelten bekend. Spreekster vertelde iets over de leefwijze van de Papoea, die door het contact mei de westerse wereld onder de bezetting van de Amerikanen van het stenen tijd perk in de twintigste eeuw van de tech niek is „gegooid". In Hollandia en Biak waar het contact het grootst is. ontstaan spanningen in het leven van de jonge Papoea, die zich losmaakt uit de adat zijn ouders en stamgenoten om zich de westerse wereld aan te passen. Ruzies tussen de stammen onderling zijn hiervan soms het gevolg. In Manokwari, dat minder opgenomen is in het verkeer op de wereldroutes, centreren de spanningen zich om de „ko lonisten", de Indo-Europese landbouwers, die kort na de tweede wereldoorlog uit weken uit Indonesië om te trachten ee nieuw bestaan op te bouwen in een nieu1 stamland. Nieuw Guinea, en die dit vooi al doen om hun kinderen, die Nederlan ders moeten blijven. Spreekster herinnei de in dit verband aan de woorden di Zijne Excellentie dr. Van Baal sprak: „Nieuw Guinea is een land, waar mer slechts vordert met vallen en opstaan" Voor een oplossing van de problemen is tijd en rust nodig en juist deze worden ons, door allerlei bemoeiingen van bui tenaf, niet gegund. A.W.E. Weijerman (85) overleden In de leeftijd van 85 jaar is overleden de heer A. W. E. Weijerman, oud-directeur van de H.TM. De overledene heeft grote bijdrage geleverd aan het tot stand komen van de tramverbinding Den Haag- Bedrijfswedstrijden EHBO De E.H.B.O.-Raad, waaronder all E.H.B.O.-verenigingen uit Leiden e Oegstgeest ressorteren, houdt zaterdag om half vier bedrijfswedstrijden in de Don Boscoschool aan de Boerhaavelaan. ging de heer Maschaupt dieper op deze punten in. Hij toonde bijvoorbeeld aan hoe gevaarlijk, maar ook hoe mooi de kleur rood is. Aan de hand van enige voorbeel den liet hij zien, dat een combinatie rood- oranje-geel het prachtig kan doen, ter wijl rood in andere combinaties aan waar de verliest Hij raadde de aanwezigen aan, het niet te veel in het moeilijke te zoe ken. Met de eenvoudigste combinaties kan het meest worden bereikt. Zijn prachtige opnamen, die getuigden schoonheidsgevoel, toonden dit aan. drukwekkend waren de foto's van de dergaande zon. eerst met weinig kleuren later met een prachtige voflheid. Namens de aanwezigen dankte voorzit ter Jonkman de heer Maschaupt hartelijk oor de waardevolle avond, die hij de le en van de maatschappij had bezorgd. Leidse Vitesse Club Op de jaarvergadering van de Leidse Vitesse Club bleek, dat men ondanks het ongunstige vliegseizoen toch een goed j heeft gehad. De penningmeester rappor teerde een flink batig saldo. Door het vertrek van de voorzitter, de heer Ten Cate Brouwer, en het wegens gezond heidsredenen bedanken van de seereta- de heer Werter, kwamen er enige mutaties in het bestuur. Het bestaat uit de heren J. van Alphen, voorzitter; Chr. v. d. Pluym, wedstrijdsecretaris; H. J. Kettenis, penningmeester; N. Ouds hoorn, alg. secretaris en A. v. d. Hulst, tweede secretaris. Op een volgende ver gadering zullen de nieuwe wedstrijd- vluchten worden besproken. Rusthuis Ruimzicht tien jaar In het rusthuis Ruimzicht aan de Hoge Rijndijk werd gisteren het tienjarig be staan van dit huis herdacht. De directeur bracht in een toespraak dank voor dt vele bloemstukken, die hem door do huis genoten en het personeel waren geschon ken. Hij liet in korte trekken de afgelo pen tien jaren de revue passeren. 's Middags had een filmvertoning plaats, die werd verzorgd door de heer N. der Horst. Na het avondeten werd nog film vertoond. Om 9 uur zocht ieder zijn bed op om uit te rusten van de heel pret tige maar toch vermoeiende dag. Henegouwen, een der oudste depothou ders. en de heer Mattaar, die evenals de heer Bots, als afgevaardigde van de meelfabriek „De Sleutels" aanwezig was. Tenslotte dankte de jubilaris voor de waarderende woorden, mede namens zijn v, die eveneens in de hulde wa6 be trokken. Als eerste bracht de burge meester een dronk op de heer Koole uit. AGENDA VOOR LEIDEN Donderdag door Nederlands Ballet voor leerlingen in middelbare scholen. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentieorkest iet Theo Olof, viool. Schouwburg, 8 uur: „Litteris Sacrum" met „Spoken" van Ibsen. gstgeest. Het witte Huis, 7.45 u.: ledenvergadering van gymnastiekvereni ging O.G.A.V. Vrijdag Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Afrika-studiecentrum, Ned. Genootschap voor Anthropogie en rijksmuseum voor Volkenkunde, voordracht door dr. G. E. J. B. Brausch, hoogleraar aan het universi tair instituut voor de overzeese gebieden te Antwerpen, over „De moderne maat schappelijke ontwikkeling van de inheem se gemeenschap in Centraal-Afrika", met film. Pieterskerk, 7.15 tot 7.45 uur: avond- Wijkgebouw „Levendaal", 8 uur: jaar vergadering afdeling Leiden Chr. Histo rische Unie, jaarverslagen, bestuursver kiezing en onderwerp van ds. C. Jonge- boer, Herv. predikant te Lisse. Stationsgebouw, 7 uur: verzamelen van oud-padvinders (kring Rijnland Broeder schap van O.-P.) voor bezoek aan tentoon stelling in padvindersmuseum aan Zee straat te Den Haag. Wijkgebouw Rehoboth, 8 uur: centrale A.R. kiesvereniging, prof. mr. I. A. Die penhorst over „Waar staan wij?". Antonius-clubhuis, 8 uur: jaarvergade ring Vola. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: lezing met kleurenfilm „Canada's Caribou-Es kimo's" door mr. G. van den Steenhoven, voor K. en O. Leiderdorp, geb. „Irene", Hoofd straat, 7.45 uur: herdenking 70-jarig be staan van J.V. „Eben Haëzer". Zaterdag Marekerk, 7.30 uur: bijeenkomst van district Rijnland van „De Nederlandse Padvinders" ter herdenking van geboorte dag van Baden Powell, 100 jaar geleden; sprekers: A. Beekes en G. Nijman. Gebouw Prediker, 7.30 uur: C.J.M.V. „Het Centrum", opvoering van toneelstuk „De Huistyran" van Godfried Bomans. Kantine gem. werkplaats, Groenesteeg 97, 3 tot 5 uur: receptie ter gelegenheid van 30-jarig bestaan van de afdeling Lel den van de Ned. Blindenbond. Schouwburg, 8 uuur: „Litteris Sacrum" met „Spoken" van Ibsen. Oegstgeest, Oud-Poelgeestweek einde over „Het Midden-Oosten, een einde en een begin" (in samenwerking met afd. Leiden van Vereniging voor Internatio nale Rechtsorde); sprekers: prof. dr. G. W. J. Drewes te Leiden over „De histo rische ontwikkeling van de wereld der Islam en de invloeden van het westen hierop" en dr. C. L. Patijn c kenrechtelijke aspecten va Oosten". Zondagmorgen: huisdienst onder leiding x Kist; zondagmiddag: dr. C. Hillen te Rot terdam over „De economische positie van het Midden-Oosten". Don Boscoschool Boerhaavelaan, 3.30 uur: E.H.B.O.-wedstrijden. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807, de apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060, en de apotheek te Oegstgeest, Wil- helmlnapark 8, tel. 26274. Vervolg stadsnieuws op pagina 6 r „De vol- i het Midden- aische A. W. Sedert 1949 in Lfiden Prof dr. Donath overleden Vannacht is In zijn woning aan de Baarnseweg 35 te Den Dolder na een korte ziekte vrij plotseling overleden prof. dr. W. F. Donath, die sedert 1949 als bio-chemlcns was verbonden aan het Nederlands instituut voor preventieve geneeskunde te Leiden. In 1926 heeft hij in samenwerking met prof. dr. B. C. P. Jansen te Batavia het B I-vitamine in kristalijnen vorm geïsoleerd. De overle dene heeft verder veel gepubliceerd op het gebied van de voeding. Prof. dr. Donath, die 67 Jaar oud is geworden, is in Wormerveer geboren. Hij studeerde in Utrecht, Wageningen en Zürich en kwam daarna in 1921 als w»- tenschappelijk technisch ambtenaar bij de dienst voor de volksgezondheid to Batavia. Van 1922—1927 was dr. Donath hoofd van het analyse-laboratorium van het departement van landbouw te Bui tenzorg en in 1930 volgde zijn benoeming tot hoofd van de afdeling Nijverheid van het departement van landbouw, tevens buitengewoon hoogleraar aan de genees kundige hogeschool te Batavia. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Robert Johannes Wilhel mus zn van J. H. F. Dissen en H. W. Boon; Jolante Marie Louise dr van A. W. Marks en J. Th. Zandvliet; Catharina Wilhelmina dr van C. Brussee en C. W. de Meij; Hendrik Leo zn van W. J. Stip- donk en A. Potuijt; Hendrikus Johannes Petrus zn van J. A. J. Thijssen en I. Melet; Allegonda dr van G. Mieremet en C. Th. van Nieuwkerk; Willy Margriet dr van A. Brouwer en G. F. C. Koning; Maarten Jan zn van M. A. Veltman en C. J. Kersteman; Jacques zn van I. van den Nieuwendijk en B. van Gelder. OVERLEDEN: C. Labrujère, 21 jaar; dr; W. van Baren, 84 jaar, weduwe van G. Nooteboom.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3