„Margriet" liet in Gehoorzaal lente- en zomertoiletjes zien D-trein reed in Voorhout op 23 koeien in Leerzame dag, waaraan ook de vrolijke noot niet ontbrak LUISTERT U Tal van zaken op forumavond van Leidse grafici „De Natuurvriend" genoot van enkele kleurenfilms Realistische oefening van de Leidse B.B, NIEUWE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 19 FEBRUARI 199» De heidenaars in dit stadsdeel hebben blijkbaar met groot on geduld de aanleg van de door trekking van de Kamerlingh Onneslaan tegemoet gezien, want niet zodra lagen de stenen en tegels er in, of fietsers, voet gangers en moeders met kin derwagens namen de weg offi cieus in gebruik. De laan lijkt ons officieel open, als de ver lichting brandt. Dat zal niet lang meer op zich laten wach ten. De mate van het gebruik in dit stadium duidt reeds op de belangrijkheid van deze ver- keersverbetering. Voor de weg gebruikers uit de Kamerlingh Onneslaan en de Lorentzkade is het niet alleen gemakkelijker om via het nieuwe stuk bij de Korevaarstraat te komen, maar de in de laatste jaren steeds drukker geworden Lammen- schansweg wordt hiermee ont last. Wie hier woont, zal dit nu al hebben kunnen merken. NAVO-benoeming. De Britse admiraal Sir Guy Grantham is thans benoemd tot opperbevelhebber van de geallieerde zeestrijdkrachten in het Engelse Kanaal en de zuidelijke sector van de Noordzee. SCHOOLARTIKÊLEN typmmpjiip Haarlemmerstraat169 Soberheid, smaak en praktisch nut ^TVERWIJL DE ZON bespiegelingen over de wenselijkheid van een zomer- -*■ garderobe-uitbreiding uitlokte en we daarbij aan de eerste modeberich- ten uit Parijs dachten, begaven we ons gistermiddag op weg naar de stads gehoorzaal, waar .Margriet" tijdens een show, de eerste die dit jaar in Leiden werd gehouden, lente- en zomertoiletjes presenteerde. Al is er een en ander omtrent de nieuwe modelijnen uitgelekt, Parijs heeft nog niet alles prijs gegeven. In hoeverre onze Nederlandse confectie-industrie een voor uitziende blik heeft gehad bij de modellen, die reeds in de handel worden gebracht, zal dus nog moeten blijken. HAAGSE POLITIERECHTER Veehouder-eigenaar kreeg f40 boete bij schadepost van f 10.000 De ligne flou en de wijdafstaande hal zen, waarvan we reeds hebben kunnen lezen, waren gistermiddag al te zien, zij het schaars. In de flou-lijn was er blauw-bruin gestreepte japon met bruine ceintuur, die van de schouders recht-toe- recht-aan naar beneden valt, zonder taillenaad of figuurnaadjes, zodat men eer dergelijke japon ook wel met „hemd- model" betitelt. De Parisienne schijnt dit toiletje werkelijk zonder ceintuur te dra gen, maar het is naar onze mening alles behalve flatteus. Mèt ceintuur zal het door de vrouwen met een goed figuur zeker gedragen kunnen worden. Men heeft er een minimum aan stof voor n,odig. Het exemplaar dat op de show werd ge toond, kostte aan materiaal slechts vijf gulden! Bovendien kan iedereen dit model maken, omdat het heel weinig vaardigheid de maakster vereist. Streekbijeenkomst kring Rijnland Forum besprak problemen; muziek en toneelspel deden ze vergeten GISTEREN IS IN DEN BURCHT een streekbijeenkomst gehouden van de kring Rijnland van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Ge zellig bijeen in de grote zaal werd 's middags gediscussièerd over allerlei min of meer belangrijke vraagstukken in het kader van de landbouw. Na de koffiemaaltijd voerde de jongerenorganisatie van de afdeling Leidschendam het blijspel De Surprise op. De muziek werd verzorgd door een jongeren groep uit Nieuwveen. tigtogseisen dn de tuinbouw. Het forum was van mening, dat op diit gebied schrik barend wordt overdreven. Aan de arfdere kant oordeelde men eohter. dat naast vak kennis toch ook zeker een theoretische ondergrond mag worden verlangd; zowel in de tuinbouw als in de landbouw. Ves tigingseisen zijn nodig ter bescherming en uit een oogpunt van bedrijfsvoering. In dit verband werd vaststelling van een bepaalde badnijfsgrootte eveneens wense lijk genoemd. Voor uitbreiding van de Nederlandse schapenstapel is volgens het forum mo menteel nog wel ruimte, vooral met het oog op de exportmogelijkheden. Er was ook een vragensteller die de sui- kerbietenprijs tot de prijs van suiker op de wereldmarkt wilde optrekken. Het fo rum waarschuwde hiertegen met het oog op de wisselvalligheid van de maTkt. In het forum, dat dus 's middags aan het woord kwam hadden zitting de he ren ir. D. S. Tuynman, algemeen secreta ris van de maatschappij, C. van den Berg, dierenarts ie Oude Wetering, A. van den Hoek, voedsel commissaris voor Noord- en Zuid-Holland, W. J. van Kampen, voor zitter van de afdeling tuinbouw van de maatschappij, en Joh. de Veer, voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, en mej. P. K. Ciggaar, secretaresse van het hoofdbestuur der jongeren. Vragen Eén van de eerste vragen betrof de ves- Impromptu's van Schubert. (AVRO 19.10 uur) De „Impromptu's" Op. 90 en Op. 142 en de Moments musicaux" Op. 94 voor piano zijn de kleinere pianowerken, die Schubert voor het merendeel in december 1827 schreef. Schubert schiep hiermee een nieuw genre, dat aanleiding zou worden fot een grote hoeveelheid kleine piano gedichten onder verschillende benaming. bijv. jLied ohne Worte. Intermezzo. Pre lude, etc. Schumann, Brahms, Mendels sohn en Chopin konden hier bij Schubert aanknopen. Eigenlijk vormden deze kleine werken van Schubert de oorsprong van de goede, de serieuze salonmuziek in de 19e eeuw. Toch missen die Impromptu's van Schubert elke concessie aan het pu bliek, daar ze noch monumentaal, noch virtuoos zijn. Men zou ze hoogstens zorge loos kunnen noemenverpozend, speels, improviserend (Impromptu betekent im provisatie). Een verrukkelijke melodie als in de Impromptu Op. 142 no 2 en een heerlijke herinnering aan de Rosamun- de-muziek in Op. 142 no. 3, die vanavond beide worden gespeeld door de Weense pianiste Ingrid Haebler (na twee werkjes van Mozart) doen even het dagelijkse ver- geten en geven een zeer aangename stem ming. Nadat verder was gesproken over de invoer van fabrieksaardappelen uit Engeland de import van slachtkoeien en enkele dierenzlekten, kwamen ten slotte twee vragen ter sprake, die aanleiding tot enige hilariteit gaven. Uit de z.aal wilde men namelük graag het verschil weten tussen een paard en een hit en tevens was men erg benieuwd naar de meest geschikte leeftijd voor een jonge boer om het meisje naar zijn hart te kiezen. De wijdafstaande halzen kan een nequin zich misschien veroorloven, de ge middelde vrouw zal er toch niet charmant mee uitzien. Het geeft de indruk, dat de hals te wijd is voor de draagster. Enkele jaren geleden heeft men ook eens iets der gelijks gebracht, dat echter zó weer ver dwenen was, omdat men het niet accep teerde. Of het nu gelukken zal? We be twijfelen het! Goede coupe Het accent valt op de goede coupe. De empire- of princesselijn viert in Neder land nog triomfen. Of beter gezegd pès, want in Parijs is ze alweer afgeschaft, na vorig jaar grote opgang te hebben ge maakt zo luidden althans de eerste be richten terwijl men op de herfstshows in ons land voorzichtig trachtte het pu bliek er vast kennis mee te laten maken. Veel werd gewerkt met mantels met bij passende rokken, japonnen die gecomple teerd kunnen worden met jasjes in dezelf de kleur. Zelfs was er een regenmantel met een bijpassende wikkelrok, die over de gewone rok heen gedragen kan wor den; een prachtige oplossing voor hen, die veel in de regen moeten fietsen en die altijd te kampen hebben met natte rokken, omdat de mantel niet ver genoeg sluit. Sterren en stippels zijn hoogst mo- Smaakvol n eenvoudig katoen kunnen door een originele verwerking van de stof smaak volle ochtendjaponnen worden gemaakt. Voor de morgenuren is ook de combinatie japon-schort heel geschikt. Naast katoe- stoffen worden voor uitgaanstoiletjes re zijde en piqué gebruikt. Ook shan tung nog wel. De rokken vallen meestal wijd en klokkend, hoewel in de taille gerimpeld en dikwijls in klokplooien. gn. gebrocheerde katoen voldoet uit stekend voor pakjes. Het jonge meisje draagt beslist deze >mer geen aangesloten mantelpak. De plooirokken met wijde jassen zijn voor haar geschikt. De grotere maten zijn meer gebaat bij een getailleerd pakje, dat, klas van lijn, de mode trotseert door de tijden heen. Materialen Van de avondjaponnen waren het de aterialen waarop de nadruk kwam te liggen. Hoè een bruidsjapon in een omme- ien omgetoverd kan worden tot een vondjapon toonde een ontwerp van 'ierre Balmain, uitgevoerd in witte zijde, net aan de voorzijde een bloemblad- •ormig uitgesneden rok, die achter met drie gedrapeerde sjerpen in een sleep eerste indrukken die we van de mode in Nederland kregen waren die van soberheid, smaak en praktisch nut. Een beetje mistroostig keek een vee houder uit Voorhout van de officier vat justitie naar de Haagse politierechter er vandaar dwaalde zijn blik naar de grif fier, die ijverig noteerde dat de officier zojuist f 75 boete of 15 dagen tegen hem had gevraagd wegens het dn gevaar bren- van het verkeer. Gelaten scheen hij te denken „dat kan er ook nog wel bij". Aan het baanvak VoorhoutNoordwij- kerhout van de Ned. Spoorwegen hebben 'erdachte en zijn broer aan weerszijden 'an de spoorbaan een weiland. Zo oi week worden de koeien van de ene de andere gebracht en daartoe mag gebruik worden gemaakt van een onbe waakte spoorwegovergang, die met behulp ;en aantal biels op deze plaats is ge maakt. „Jaren hebben we het zo gedaan. De koeien waren er aan gewend. Nu heb- we 't een keer gemist", zuchtte hij. was op 15 september j.l. toen een personentrein een D-trein nog wel met 115 km. snelheid injoeg op een groep 23 koeien die juist door verdachte behulp van twee jongens van 10 en ar over de spoorovergang werden ge jaagd. Het werd een verschrikkelijke slachting. Toen de trein stil stond bleken zeven koeien volkomen uiteen gerukt te zijn, terwijl van een achtste koe helemaal niets meer werd teruggevonden. Ook de trein had schade gekregen. De trein was opweg naar Haarlem en verdachte vertelde dat de vorige -trein te laat was geweest en dat deze er vlak achter zat. Daar had hij niet op gerekend toen hij het hek opengooide en de dieren opjoeg naar de andere zijde. Op de vraag waarom de koeien los liepen antwoordde verdachte „ze waren er toch nmers aan gewend". Het grootste slachtoffer bleek verdachte zelf te zijn, want de koeien bleken per stuk f 850 waard en ze waren niet ver zekerd. f 6800 schade, dus",, becijferde de rechter, maar er bleek ook nog-een reke ning van de Spoorwegen te zijn binnen gekomen. Hoe veel die precies was kon verdachte niet zeggen, hij meende f 3000 of f 4000. In totaal had hij dus ongeveer tienduizend gulden schade. De rechter vond het op zichzelf een ernstige zaak, maar in dit geval kon een geldboete zijns inziens niet meer zijn dan bevestiging van het feit dat verdachte verkeerd heeft gehandeld. Hij legde daar- slechts f 40 boete of acht dagen op. Gevangenisstraf Nadat de officier i of acht dagen en twt oor Noordwflker iri justitie f 40 boete weken gevangenii straf voorwaardelijk had geëist tegen een niet verschenen grondwerker uit Noord- wijk. veroordeelde de Haagse politierech ter de verdachte tot een week gevangenis straf. Tweemaal kort achter elkaar had verdachte gefietst terwijl hij onder drank invloed verkeerde: op 21 oktober j.l. was hij op straat neergevallen. Op 10 novem ber te Noordwijkerhout was hij aangehou den door de adjudant van de rijkspolitie H. C. V., terwijl verdachte zo beschonken was dat hij slechts waggelend kon lopen. De verdachte had in het laatste geval verklaard slechts drie jonge jenever te hebben gebruikt en hij begreep niet dat hij hiervan zo onder invloed kon zijn. De adjudant werd als getuige gehoord. „We zijn in onze gezinnen op hoger niveau gekomen" IN HET GEBOUW voor Chr.-sociale belangen werd gisteravond door de afdeling van de Ned. Chr. grafische bedrijfsbond een forumbijeenkomst gehouden. Het forum bestond uit verscheidene afdelingsbestuurders en een tweetal leden van het hoofdbestuur. Het waren de heren Snijder, De Vries, Conjong, Chaudron en Boomgaard. De avond stond onder leiding va: heer F. Arnoldus, voorzitter van de af deling Leiden. Hij deelde mee, dat geen vragen mochten worden gesteld over politieke, kerkelijke en vaktechnische aangelegenheden. De eerste vraag was, hoe het forum dacht over de bezitsvorming. Bezitsvor ming is een poging om iedere Nederlander verantwoordelijkheid te laten, die geen bezit heeft. Bezitsvorming staat tegenovi Hit en paard Dierenarts Van den Berg wist een hit uiteraard wel van een paard te onder scheiden. De hit is lichter gebouwd en bij de invoer geldt een bepaalde maat waar onder de paarden tot hit worden gere kend. Op de andere vraag, die meer op amoureus gebied lag, ging de dierenarts niet in. De andere forumleden waren van mening, dat de betrokken jongeman dat maar moet uitzoeken. Op dit terrein zo moeilijk bepaalde richtlijnen te g Met het blijspel en de vrolijke muziek hebben de Kringleden zich later op de dag kostelijk vermaakt. Het openingswoord was gesproken door voorzitter L. Donker uit Rijnsaterwoude, die het. doel van dit soort bijeenkomsten uiteenzette. Men wil de leden iets laten horen van de talrijke moeilijkheden op het gebied van de landbouw en tevens wordt beoogd, een band te vormen tussen hen en het hoofdbestuur. Van 28 juni tot 15 juli wordt een tentoonstelling gehouden TN HET LOGEGEBOUW aan de Steenschuur vergaderde gisteravond „De Natuurvriend". De voorzitter, de heer W. Zwart, kon weer vier nieuwe leden verwelkomen. Hij deelde voorts mede dat de tentoonstelling in samen werking met de aquariumvrienden in de Hortus zal worden gehouden van 28 juni tot 15 juli. De heer J. P. Zoutewelle uit Den Haag vertoonde gedeelten uit zijn kleurenfilms „Kijk eens om je heen" en „Ons aqua rium in kleuren". De eerste film. waar van hij „De lente" en „De zomer" liet zien, toonden aan, wat men om zich heen kan zien in planten- en dierenrijk. Veel waaraan men in het gewone leven kan voorbij gaan, heeft de heer Zoutewelle geïnteresseerd en hij is aan het filmen ge gaan. Het eerste opschietende jonge groen, de eerste bloemen, de vogejs die hun nest gaan bouwen, elzenkatjes, eenden, water hoentjes, futen, dit alles verenigde de heer Zoutewelle in het eerste deel: de lente. In de zomer zijn het vooral de bonte kleuren die zijn aandacht hebben, De tweede film handelde over een on derwerp. dat de leden na aan het hart ligt: het aquarium. Het gezelschapsaqua rium, dat men gewoonlijk in de huiska mers aantreft, is wel het meest bekend. Minder is dat het geval met het streek- aquarium, waarvoor de heer Zoutewelle een pleidooi hield, maar waarvan hij er kende dat men er nog weinig van weet. Hij drong aan op lectuur over dit onder werp. Ten slotte werd het zeewateraqua- rium aan de orde gesteld, waarvoor nog Betreffende de bestedingsbeperking werd gevraagd, of dit geen vreemd ver schijnsel is in een tijd van hoogconjunc tuur. Hierop werd geantwoord, dat dit geen verkapte loonsverhoging is. Dit moe ten wij zien als een gedwongen algemene bestedingsbeperking. Weduwen van werknemers, die dertien weken vol loon van de werkgevers heb ben ontvangen, zijn wat het ontvangen van de uitkering betreft verder aange wezen op de bedrijfsvereniging. Een lid vroeg, aan de weduwen een periodieke uitkering te verstrekken tot zij 65 jaar zijn geworden. Een forumlid was er voor stander van, dat de leden wat meer sioenpremie zoude» betalen voor d« AGENDA VOOR LEIDEN Dinsdag De Lakenhal, 8 uur: concert door pia niste Mirella Zuccarini, voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Georgette Hage- doorn, met aan de vleugel Pierre Ver- donck, voor K. en O. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. Chr. Reisvereniging afdeling Leiden, kleuren films over Portugal met toelichting Simon de Waard. Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging van Huisvrou wen, lezing met lichtbeelden door me vrouw Klay over Nieuw Guinea, in sa menwerking met Kon. Instituut voor dt Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: herden king geboortedag van prof dr. C. Snouck Hurgronje, 100 jaar geleden. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 ui H. H. Frese over barbaren, kannibalen kaaskoppen. Grote Pers De Lakenhal, 8 uur: Com missie Herdenking Geboortedag Rem brandt, vertoning van lichtbeelden en kleurendia's van schilderijen en tekenin gen van de tentoonstelling „Rembrandt als leermeester". Schouwburg, 8 „Lltteris Sacrum' „Spoken". Gebouw Prediker, 7.30 uur: korfbalver eniging „Ons Eiland", feestavond ter ge legenheid van 10-jarig bestaan der ver eniging (van 7 uur tot half 8 gelegenheid tot aanbieden van gelukwensen). Huize „Over 't Hoff", Gerecht, 8 uur: afdelmg Leiden en omstreken Kon. Ned Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, voor dracht met uitgebreide kleurenprojectle door de heer W. Maschaupt te Wassenaar Donderdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentieorkest met Theo Olof, viool. Schouwburg, 8 uur: „Litteris Sacrum" met „Spoken" van Ibsen. Tentoonstellingen Lakenhal, 105 uur: schilderijen Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmusèum Geologie en Mineralogie. (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807, de apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. de apotheek te Oegstgeest, Wil- helminapark 8, tel. 26274. Herdenking van Baden Powell in Leiden Zaterdagavond half 8 wordt in de Mare- kerk een bijeenkomst gehouden ter her denking van het feit, dat honderd jaar geleden Lord Baden Powell of Gilwell de stichter van de padvindersbeweging, werd geboren. De bijeenkomst gaat uit v district Rijnland van „De Nederlandse Padvinders". Sprekers zijn de heer A. duwen van in het grafische bedrijf over leden werknemers. Nog eens kwam men op de bestedings beperking. Een der forumleden zei, dat wij een toontje lager zullen moeten gaan zingen. Hij beklemtoonde, dat men aan de vakorganisatie terzake van deze aange legenheid zeer veel heeft. Als volk heb ben wij de laatste tijd te royaal geleefd De heer Conjong was ervan overtuigd, dat de landbouw moet worden geholpen Portie Een vraagsteller maakte de opmer king. dat de werknemer aan de tfld van hoogconjunctuur niet zoveel heeft gehad. Een forumlid antwoordde daarop, dat de werknemers daarvan hun portie zeker hebben gehad. „W(j z(jn In onze gezinnen op een hoger niveau gekomen en zitten er ruimer voor dan v(jf jaar geleden". Er Is meer welvaart gekomen. De ellende van de oorlog zijn we te boven geko men, ook door de Marshall-hnlp. In elk gezin is wat meer comfort geko- Er werd ook nog een vraag gesteld over de contributie voor fle bond, 'die 2 pro cent bedraagt. De heer Snijder antwoord de, dat de bond die 2 procent voor de voortzetting v an zijn werk hard nodig heeft. Het is dan ook niet mogelijk, de contributie te verlagen. We zijn boven dien een christelijke organisatie, die zich niet alleen met het materiële bezighoudt. De heer Arnoldus sprak het slotwoord. Hij dankte vragenstellers en forumleden voor het slagen van deze avond, die op menig punt verhelderend heeft gewerkt. Voor de Leidse kantonrechter Een overwegwachter van de N.S. te Voorhout vergat in de middag van de 16e november 1956 de spoorbomen te sluiten toen de sneltrein uit Amsterdam naderde. Dit feit was door drie Voor- houters geconstateerd. De sub. officier van justitie was hierover zeer slecht te spreken en eiste f 80 of 20 dagen. De raadsman van verdachte, mr. Vermeulen, voerde in zijn pleidooi aan, dat het soms voorkomt, dat Leiden en Haarlem gelijk tijdig belsignalen geven en de lampjes van beide stations gaan branden. Vergis sing is dan niet uitgesloten. Verdachte is al zwaar gestraft door uitstel van promo tie en mr. Vermeulen verzocht dan ook clementie. De kantonrechter sloot zich aan bij de eis. Een dure worp Een 21-jarige Leidenaar stond terecht, omdat hij "s avonds laat op de Haarlem merstraat een bierfles naar passerende meisjes had gegooid. De fles raakte de meisjes niet en kwam terecht tegen een étailageruit, die tegen een dergelijke ken nismaking niet bestand bleek. Verdachte, die reeds de schade ad f 448 moet betalen, hoorde zich veroordelen tot f 15 boete of 5 dagen. Liever naar zee Twee maanden lang had een visser uit Noordwijk zijn 13-jarige zoon niet naar school gestuurd. Hij vertelde de kanton rechter, dat de jongen liever ging varen en dat dit hem f 150 had opgebracht. Mr. v. d. Brink veroordeelde de visser tot f 80 boete of 20 dagen. Clandestien naar de radio geluisterd Vijfentwintig inwoners van Leiden moesten voor de kantonrechter alhier te rechtstaan omdat zij sommigen van 1954 af clandestien naar de radio had den geluisterd. De substituut-officier zei, dat hieraan ten spoedigste een eind moet worden gemaakt. Het is dan ook niet uit gesloten, dat de toestellen in beslag wor den genomen. De eis en de uitspraak waren resp. 15 en 25 boete of 5 en 10 dagen hechtenis. Bescherming Bevolking Leiden blijft actief. De B.B.-overheidsreddings- dienst heeft gisteravond een stunt uitgevoerd, met alle schijn van een werkelijke noodsituatie. „Decor" bij dit „spel" waren de in afbraak verkerende gebouwen tussen Middelste- en Hooigracht. De gecompli ceerde reddingsproblemen lagen daar voor het opscheppen. Op de foto wordt een „slachtoffer" van een bovenverdieping omlaag getakeld over een 3 meter hoge muur heen naar de begane grond. Foto N. van der Horst,

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3