Woningnood vraagt nationale offers om Verloofden en jonggehuwden hebben uitzichtloos leven Algerijnen willen resolutie VjN onmiddellijk uitvoeren Rapid (Hazersw.) organiseerde zes wedstrijdavonden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 MAANDAG 18 FEBRUARI l53i Gezinsraad rapporteert DE REGERING kondige af en stelle haar gehele politiek erop dat de gevolgen van de woningnood zen nationale noodtoestand hebben doen ontstaan, welke het brengen van nationale offers en het treffen van nieuwe bijzondere maatregelen vereist. Deze conclusie stelt de Gezinsraad voorop in zijn rapport over de huis vesting van jonge gezinnen, uitgebracht aan de ministers van maatschappe lijk werk en van volkshuisvesting en bouwnijverheidop verzoek van deze ministers. Dc Gezinsraad dringt aan op bevordering van een algehele samenbundeling van krachten ter bestrijding van de woningnood, waartoe ook kerken en bepaalde organisaties dienen mee te werken. dan wordt uitgereikt. Vindt ;n is men getrouwd, vergunning afgege- Van de in negentien punten vervatte conclusies noemen wjj de volgende: Leeftijd en huwelijksduur van verloofden en jonggehuwden hanteren als normen voor toewijzing van woongelegenheid, doet tekort aan de juiste preventieve zorg voor de geestelijke volksgezond heid. De aan de gemeenten toegekende vorde ringsbevoegdheid heeft ais „stok achter de deur" vrijwillige terbeschikking stelling van woonruimte aanzienlijk bevorderd. Gemeentelijke autoriteiten dienen te bezien of de uitoefening van enige meerdere druk gerechtvaardigd is. Men dient na te gaan of de geldende premieregeling voor woningverbete ring en -splitsing ter wegneming var financiële belemmeringen herziening behoeft, terwijl op verantwoorde wijze dispensatie van bouwvoorschriften ge geven zou kunnen worden. Inwoning dient slechts bevorderd te wor den als de mogelijkheid tot het ont plooien van een eigen huwelijks- en ge zinsleven aanwezig is en dan is Inwo ning bij vreemden te verkiezen boven die bij een der ouderparen. Wenselijk 16, dat wordt nagegaan, of woonruimte aan jonggehuwden vrijwil lig voor slechts een bepaalde termijn kan worden afgestaan. De bouw van triplexwoningen (die mogelijkheid bieden tot splitsing twee woningen 1 zal dikwijls de vc keur verdienen boven de bouw van plexwoningen, vanwege de grootte de daarmee samenhangende huurprijs na de splitsing. De gevolgen van het woningtekort wet tigen maatregelen inzake vergroting van arbeidscapaciteit In de levering bouwmaterialen, tot verzekering vai continuïteit in de gesubsidieerde ningbouw. De burgerlijke utiliteitsbouw zalg nog sterker beperkt moeten worden en in vele gevallen kunnen noodgebouwen voorzien in de behoefte aan ruimte voor scholen, geneeskundige verzorging, ker kelijke, culturele en administratieve doeleinden. Aan de noodzakelijkheid, binnen enkele jaren ten minste 50.000 woningen extra te bouwen, valt niet te ontkomen. Ge dacht wordt aan semi-permanente ningen met een gebruiksduur van r maal 15 jaar. Hiervoor zal ons gehele volk offers moeten brengen. Gezien de huidige noodzaak tot beperking van de overheidsbestedingen zou overweging verdienen, een nationale lening (volkslening met lage rentevoet) uit te schrijven om laatstgenoemd extra woningcontingent to-t stand te brengen. Noodtoestand Het oordeel, dat de Gezinsraad zich oj grond van eigen ervaring en mede dooi contact met psychiaters, sociale diensten ander bü het huisvestingsvraagstuk betrokkenen gevormd heeft over de ge volgen van de woningsituatie voor Jong gehuwden, wettigt om van een noodtoe stand te spreken. Den Ilaag. Verloofde paren worden op basis van leeftijden gerubriceerd. Zijn beide partners jonger dan 24, dan geen sprake van toewijzing, is ee hen ouder, dan kunnen zij voor inwoning in aanmerking komen, is een van beiden 30 jaar of is het aanstaande echtpaar ten minste 54. dan kunnen zij driekamerwoning in aanmerking ko-men Jong geh uivden i de: Delft. Zeer weinig woonruimte beschik baar voor inwoning (veel studenten). De tuatie voor jonggehuwden is volkomen itzichtloos te achten. Rotterdam. Op 1 december 1956 stonden ls woningzoekenden Ingeschreven 11.373 ,s. echtparen en echtparen zonder kin deren. wier gezamenlijke leeftijd minder an 60 jaar. Voorts 1917 kinderloze echtparen, 'samen) ouder dan 60 jaar. De tie voor de groep beneden 60 jaar zonder enig uitzicht. Onder laatstgenoem de groep worden iedere drie weken tig huurmachtigingen verdeeld. Hii wordt toegevoegd, dat in de Maasstad het bezit van een huurmachtiging nog aller minst betekent, dat. er een redelijke kan! is om binnen afzienbare tijd een woning te kunnen betrekken. Den Haag. In zeer incidentele gevallen wordt aan jonggehuwden een wonin huurprijs boven f 75 per maand toege wezen. Overigens is men aangewez het zoeken van inwoning. Deze mogelijk heid is praktisch echter zeer gering. Verloofden Hoofdstuk 2 karakteriseert met enkeli voorbeelden het gevaar, voorspellingen t< doen omtrent het einde van de woning nood. Het geeft een inzicht in de wijze, waarop tien middelgrote en grote gemeen ten zich instellen ten opzichte van ver loofde paren, die om woningruimte ko men vragen. Wij noemen hiervan Delft. Rotterdam en Den Haag. Delft. Registratie als woningzoekende slechts Indien de verloofden samen dan 60 jaar oud zijn. De kansen zijn voor hen echter nihil. Rotterdam. Verloofden worden geregi streerd, maar krijgen, zolang zij samer geen zestig zijn, nimmer een woning toe gewezen. Onder hen, wier gezamenlijke leeftijd daarboven ligt. worden per jaar Onjuiste verschillen De rapporteurs merken hierbij op, dat er zekere niet te rechtvaardigen schillen bestaan t.a.v. de registratie als woningzoekende en t.a.v. de normen, voor de afgifte van huurmachtigin} gelden. Met name geldt dit voor de leef tijdsbepaling en die van de huwelijksduui Gepleit wordt voor registratie vat loofden met intercommunale erkenning Na rubricering van uitvoerig cijfer materiaal vervolgt de Gezinsraad o.i „Voor verloofde en jonggehuwde mt sen, die niet onder de een of andere voi keursrcgeling vallen, is het perspectief ongunstig, dat er praktisch geen uitzicht is op een zelfstandige woning. Dat georganiseerd massaal protest tot dut re achterwege bleef, is nauwelijks te PINE AU is zeer tevreden WARMOND Activiteiten van Warmond Het was zaterdagmiddag goed korfbal- weer toen het tweede twaalftal van de Christelijke korfbalclub „Warmond" op het terrein Pernix IV uit Leiden ont moette voor een competitiewedstrijd. Uit deze wedstrijd is komen vast te staan, dat het krachtsverschil tussen beide teams toch wel groot is, gezien de verplette rende nederlaag die de Warmonders Per nix IV toebrachten. Reeds na vijf minuten spelen had „Warmond" tweemaal ge scoord en gedurende de gehele wedstrijd volgde het ene doelpunt na het andere. Via een 6—1 ruststand eindigde deze korf balontmoeting in een 11—2 overwinning voor „Warmond". Ondanks de prettige sfeer, die op het veld heerste, blijkt uit deze wedstrijd toch wel, dat „Warmond II" in de vol gende competitie de kans moet worden gegeven om in een hogere klasse uit komen. De „Warmond"-junioren speelden hun wedstrijd tegen Fluks B uit Noordwijk. Bijna zou deze ontmoeting eindigen zoals zij begonnen was, maar vijf minuten het eind wist „Warmond" de mand te doorboren. Toen liet Fluks niet op wachten; op het nippertje werd de stand 1—1. Agenda gemeenteraad Morgen komt dc gemeenteraad onder voorzitterschap van loco-burgemeester J. Dekker in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer de vol gende punten, verstrekken van voorschot ten aan de Christelijke kleuterscholen; bespreking pre-advies van B. en W. uit gebracht over een adres van de bewoners van de percelen grenzend aan de Van Beverningkstraat en de Burgemeester Ke telaarstraat inzake de voorgenomen door trekking van de Van Beverningkstraat. Terzake van deze tweede aangelegenheid is geen overeenstemming in het college bereikt. Voorstel tot gratis overneming van het aan de heer H. van der Leeden te Oestgeest toebehorende gedeelte van de zogenaamde naamloze dam; voorstel de percelen Waagdam 20 en 22 bij openbart inschrijving tijdelijk als bedrijfsruimte ln gebruik te geven; voorstel over tot vaststelling van de bijdragen woningstichting Warmunda tot dekking van het exploitatietekort van het complex Warmundastraat over 1954—1955. In ,,'t Trefpunt" Vanavond 8 uur: C.M.V. „Dient elkan der door de Liefde", mevrouw Zandee houdt een nabespreking over de film: Het is middernacht, dr. Schweitzer Vanavond 8 uur: C.J.M.V. ..Dient den Heer", de heer Koerselman, bondssecre- Het Algerijnse bevrijdingsfront heeft bekend gemaakt, bereid te zijn. dc reso- de Ver. Naties uit te voeren door ondcr- lutie van dc Algemene Vergadering van handelingen te beginnen met Frankrijk ter oplossing van de Algerijnse kwestie, „op basis van erkenning van 's lands on afhankelijkheid". In deze laatste zinsnede schuilt een rij moedige interpretatie van de reso lutie, die van genoemde basis geenszins repte. De Franse minister Pineau was bij aan komst uit New York goed te spreken over de resolutie, die volgens hem „precies datgene is, wat de Franse delegatie wenst". Inmiddels gaat in Algerijd de strijd jort. Zaterdag heeft een groep Alge rijnse opstandelingen 20 kilometer van Landgenoten rekenen op onze hulp De stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië heeft in verband met de voor de Hongaarse vluchtelingen het be roep op het particulier initiatief geruime tijd moeten staken, doch thans is het de hoogste tijd om tc denken aan onze eigen landgenoten in Indonesië. De stich ting publiceert daarom een brief van mevrouw M. S. Bouman-Van den Berg. de advocate van de heren Jungschlager en Schmidt om te herinneren aan de tienduizenden, die in Indonesië in behoef tige omstandigheden verkeren. Mevrouw Bouman schrijft, dat de stichting thans vrijwel de enige organisatie is, die de nood van deze mensen tracht te lenigen Het Nederlandse volk heeft onlangs blijk gegeven van een voorbeeldig medege voel voor het leed van medemensen. Hoe groot echter ook de offers zijn, die zo juist heeft gebracht voor de Hon garen, wij mogen onze eigen mensen ln nood niet vergeten, aldus mevrouw Bou- Zij verzoekt daarom aan het giro- ner 308 der stichting aandacht te schenken. KATWIJK Burgerlijke stand GEBOREN: Johanna W. dr v J. C. v. Vliet en W. v. Dijk; Leendert zn v v. Beelen en A. v. d. Plas; Klaas H. v D. v. Beelen en R. Imthorn; Dirk 3 v D. Ouwehand en A. Guijt; Frank zn G de Ruijter en W. H. v. Woersem Hendrina B. dr v G. de Jong en S. Zwa nenburg; Cornells A. zn v C. A. Ruigrok J. M. A. Goemans; Albert zn v T. de Jong en G. E. Gerritsen; Margaretha E. W. de Vreugd en S. A. Rijns; Bastia- r v C. A. v. d. Schoot en J. v. Dam: André zn v G. D. Memas en C. Meijer. ONDERTROUWD; T. M. v. Dorp en B. Moene; P. Guijt en J. Schalk; J. den A. L. v. Duijvenbode; D. Glasbergen en F. v. Delft. GETROUWD: C. v. d. Plas en H. v Plas; G. Prins en W. M. Wassenaar; J. Haasnoot en D. H. v. d. Oever; M. v Duijn en J. H. v. Duijn. OVERLEDEN; Maarten de Vreugd, 47 j. echtgen. v. L. Vooijs. KATWIJK AAN DEN RIJN Overzicht groenteveilinj Het wordt meer en meer duidelijk, dat de kwaliteit van de wintergroenten gaat verminderen. Dit is een logisch gevolg het voortdurende zachte weer. Was- peen is nog steeds het voornaamste pro- dukt en er is nog een flinke voorraad. De prijzen blijven op hetzelfde mv< A-kwaliteit kan gemakkelijk kopers vin den tegen 35 tot 46 per 100 kg; de B- kwaliteit, iets grover en veel voor export gevraagd, noteerde 34 tot 50. Uien blijven eveneens stationair in prijs i gaan weg voor 14 tot 21. Het maakt, dat de spruiten flink blij de kwaliteit wordt er niet beter op. De prijzen zijn niet buitensporig hoog. De A-soort ging weg voor 40 tol i-kwaliteit. die vrij los is van 25 Hetzelfde kan i lof. Dit brengt ee soort van 30 tc den gezegd var latige prijs op, i f 40 en tweede tot 22. Van de koolsoorten boerenkool nog steeds aan kop met prijzen van 30 tot 40 per kg. Groene kool zakte in kwaliteit ei prijs; ƒ18 tot ƒ24. Rode kool ging Japanse drijvende expositie Honderden zakenlieden te Djakarta be zoeken een Japanse drijvende tentoon telling op de Nissho-maru. die thane ;en rondreis door het Verre Ooster maakt en morgen naar Manilla zal ver trekken. ƒ7 i Affreville. ten zuidwesten van Algiei kolonne van drie militaire voertui gen, drie personenauto's en een autobus aangevallen. Enkele wagens werden brand gestoken, de overige in een ravijn gekanteld. Men vond zondag vier hammedaanse inzittenden levend t Van de overigen is niets bekend. Zaterdag werden drie kinderen ge dood en twee ernstig gewond, toen hand' granaten werden geworpen scholen in Tlemcen. In de afgelopen 24 uur zijn in geheel Algerije ongeveer 150 opstandelingen ge- ïeuveld. Indonesische studenten: Nederlands nog onmisbaar In de aula der universiteit van In donesië te Djakarta is een bijeenkomst gehouden van Indonesische studenten over het gebruik van de Nederlandse taal, waarbij men tot de conclusie kwam, dat het Nederlands nog voor de studie aan de universiteit onmis baar is. De bijeenkomst drong aan op wederinvoering van onderricht in het Nederlands op de middelbare scholen Vooral bij de faculteit van let teren en van rechtswetenschap achtte met kennis van het Nederlands nood zakelijk. CONTANTE BETALING VAN BENZINE De verkoopmaatschappijen van benzine hebben haar afnemers-pomphouders :ocht benzine zoveel mogelijk contant te verkopen en leveranties der maat- happijen zo snel mogelijk af ƒ17 en gele kool van 7 tot 15. Knolseldei an kwaliteit meer en bereikte slechts 4 tot 12 j>er 100 stuks. Ongeluk Zaterdagmiddag Werd op de Valken- burgseweg de 8-jarige jongen H. van Tol hij aan het rolschaatsen was, door motor aangereden. De jongen liep beenverwor.dingen op. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Woensdagavond om acht uur spreekt n de Chr. Geref. kerk ds. N. de Jong. Diaconale vergadering In het wijkgebouw Abeelplein voerisdagavond om 8 uur ergadering gehouden. w« ;en ds. H. J. Teutscher >ver het onderwerp „Is oor barmhartigheid?" Wijkavond Woensdagavond wordt aal een bijeenkomst gehouden van ae wijkgemeente Noord-West. Dr. F. A. Nolle, geneesheer-directeur van het dia- conessenhuis in Leiden, zal spreken over het onderwerp „De waarheid aan het Wet en Evangelie Donderdag om 8 uur wordt in het ge bouw Abeelplein een wijkavond gehouden van de wijkgemeente Zuid-Oost. Ds L. Lagerwey te Den Haag komt spreken „Wet en Evangelie". Mannenvcrcniging Donderdagavond om 8 uur spreekt in de Kapel voor de Herv. Geref. mannenver- eniging ..Calvijn" ds B. Haverkamp te Nieuw Lekkerland over het onderwerp „Om de zegen van het verbond". Hoog en laag water Dinsdag: hoog water 6.33 en 18.53; laag water 2.16 en 14.43 uur. diakonali larin zal spre- te Rotterdam er nog plaats Pechvogel had geluk Een inwoner van Rijswijk, die zijn auto geparkeerd had bij het veer te Perkpolder in Zeeuws Vlaanderen, kwam, toen hij zijn af gesloten wagen weer wilde openen, tot de pijnlijke ontdekking, dat hij het sleuteltje in het contact had la ten zitten. Toen hij naar zün reser ve sleuteltje tastte, herinnerde hij zich opeens met schrik, dat hij dit bij het verwisselen van cosluum thuis had achtergelaten. Alle po gingen de portieren te openen faal den, zodat het er voor de buitenge sloten automobilist somber begon uit te zien. Tenslotte kwam hij op het idee het hoofdkantoor van de A.N.W.B.-Wegenwacht in Den Haag op te bellen, waarmen wel raad met deze situatie wist. Onmiddellijk vertrok een wegenwacht naar het huisadres in Rijswijk cn reed ver volgens met het sleuteltje r.aar het station, waar de hoofdconducteur van de trein naar Vlissingen bereid was zich over het object te ontfer men. Twee uur en twintig minuten later kon. dank zij deze gelukkige samenwerking tussen Wegenwacht en Spoorwegen, een afgevaardigde van de Rijswijkse pechvogel het sleuteltje in Goes in ontvangst ne men en toen was het leed snel ge- Handbaltoernooi in Leiden De HAZERSWOUDSE handbalvereniging Rapid is zaterdag in de ha! van de Leidse groenteveiling begonnen aan een serie van zes wed strijdavonden, die ten doel hebben de handbalsport, en in het bijzondei die van de zaterdag, populair te maken. Er wordt gespeeld in de vont van nederlaagseries, en zo speelde Rapid zaterdag haar eerste wedstrijd tegen het Haagse Turnlust. De hal van de groenteveiling was al vroeg bezet door een aantal enthousiaste meisjes-adspiranten. die de eerste wed strijd voor hun rekening namen. Rapid had hier bij rust een 3—1 voorsprong, maar na de rust bleek het uithoudings vermogen van de Haagse meisjes sterker, zodat Rapid met 65 zijn eerste nederlaag kreeg te incasseren. Bij de meisjes-junio ren zagen wij een wedstrijd die op vrij hoog peil stond. Het was vooral de verde diging van Turnlust, die vaak intelligent spel vertoonde, wat ook wel blijkt uit de eindstand 13—3. Met rust was de stand hier 6—3. Interessant werd de strijd bij dc junioren. Rapid, dat uiteraard niet in competitieverband speelt, moet een afstand overbruggen. Het spel van de mensen uit Hazerswoudc ligt vaak enkele klassen lager, maar merkwaar digerwijs moest Turnlust in deze juniorenwedstrijd genoegen nemen met een gelijk spel, iets wat voor Rapid een goede prestatie mag worden genoemd. De eindstand was hier 44 (rust 2—2). Jammer was het, dat het damesteam van Turnlust op dezelfde avond in Den Haag een beslissingswedstrijd moest spe len voor het kampioenschap in de afde ling. Nu kwamen de Hagenaars met een combinatie, die echter sterk genoeg was om de dames van Rapid met 156 te ver- Aan weerszijden van 't volleybalnet Kordaat Professorenwijk versloeg leider Libanon overwinning, die Prof. Wijk boekte op de leider van de gewestelijke hoofdklasse B, Libanon uit Rotterdam. Kennelijk zat de Rotterdammers de edstrijd tegen stadgenoot Concordia nog in de benen. Prof. Wijk heeft hiervan dankbaar geprofiteerd. Ouderavond christelijke ris, spreekt over „Onze bond en de geest m deze tijd' Vrijdag 8 u Zaak heropend De firma A. M. de Vroomen heeft haa: schoenenzaak geheel laten verbouwen ei moderniseren. De winkelruimte is zeker twee maal zo groot geworden. Vrijdag middag werd deze zaak onder grote be langstelling heropend. Goedkeuring raadsbesluit G.S. hebben bericht, dat zij het raads- besluii tot aankoop van de boerderij bij de Jan Steenlaan hebben goedgekeurd. Geen spreekuur De burgemeester is donderdag verhin derd spreekuur houden. Snelle verrekening verbetert de liqui diteit van beide partijen. Lang krediet geeft renteverlies. De bedragen, die door de maatschappijen aan belasting en bij- onder invoerrecht moeten worden be taald, zijn door de jongste verhoging lanzienlijk gestegen. Hoewel de maat- ;chappijen niet in liquiditeitsmoeilijkhe den verkeren, wil men verliezen op kre- bij de gestegen geldomzet zo vee mogelijk voorkomen. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM. G.U.. 16 februar NIJMEGEN. J. Noortman, A'da Geslaagd oelofs S M Gro Prinses Wilhelmina heeft zaterdag vo enkele weken haar intrek genomen het paleis te Amsterdam. Mislukte overval kruidenier in de hoofdstad Juist toen de 57-jarige Amsterdamse kruidenier B. Blok zaterdagavond winkel verliet met een tas onder zijn in 3200 gulden zat. werd hij o vallen door twee jonge knapen. Met zelfvervaardigde ploertendoder sloeg de lir A. J. V. (19) de man op het hoofd, terwijl de isoleerder J. V. (18) de tas uit zijn hand rukte. De jongens gingen aan de haal. Maar de kruidenier riep om hulp en een taxi chauffeur zette met enkele voorbijgan gers de achtervolging in. De chauffeur dreef de knapen in het nauw. De isoleer der gooide in de Bilbaostraat de tas weg en de overvallers renden ieder een kant op. Inmmiddels was ook de politie ten to nele verschenen. Achter 'n in de Ruyter- straat geparkeerde auto verstopte de sol daat zich. doch de politie vond hem. De jongen sprong in de gracht. Vier schoten uit een politierevolver werden hem na gezonden. Ontkomen was niet meer moge lijk en uitgeput gaf hij zich aan de over kant van het water over. De isoleerder wist te ontkomen, maai ook hij werd later op de avond gearres teerd. De taxichauffeur vond de wegge gooide tas en bracht deze naar het poli tiebureau. De kruideniar werd in eer ziekenhuis verbonden en kon daarna naar huis. Met de twee jongens zit nu ook de 19- jarige typograaf C. N. R. in de cel het Amsterdamse politiebureau. Hij woont tegenover de kruidenierswinkel e: dat de heer Blok iedere zaterdagavond met een tas vol geld naar huis ging. Met zijn vrienden hierover sprekende, zette hij hen tot de overval aan. Vonnissen te Ambon De rechtbank te Ambon berecht thans aanhangers van de republiek Zuid-Mo- lukken. Beklaagde S. Siahaya is vrijge sproken. De vroegere Nederlander G. de Moliere is veroordeeld tot negen j; vangenisstraf met aftrek van voorarrest, daar hij verbindingspersoon zou zijn ge weest tussen dr. Soumokil en het buiten land. De eis was zes jaar met aftrek voorarrest. Enkele zaken wachten nog op 3 afhandeling. 21 Prof. Wijk trachtte Libanon in een uiterst snel tempo te overrompelen en dat lukte best. De Leidenaars namen in de eerste set 'n 9-1 voorsprong en hoewel de gasten wel iets van hun achterstand wisten weg te werken, konden zij niet verhinderen, dat de eerste game met 15— 11 voor Prof. Wyk was. Libanon nam in de tweede game snel een voorsprong. Prof. Wijk nam echter kordaat de aanval over en wist door grotere vechtlust een 711 achterstand in een 1511 voorsprong om te zetten! Dat In de derde _g_a;me leek het erop, dat Prof. iVffk boven zijn kracht had ge speeld. Met 5—15 bleef Libanon in de meerderheid. Maar het was slecht6 schijn. Want in de vierde game gaven de Leidenaars de Rotterdammers geen enkele kans meer. Zij namen een voor sprong en behielden die tot het eind, zo dat de sensationele overwinning met 31 oog wel, een feit was. Ongenaakbaar HVL speelde daarna tegen landskam pioen RVC. dat in een ongenaakbare vorm stak. Enkele weken geleden maak te RVC niet zo'n beste indruk. HVL voer echter al gauw. dat de Rijswijkere over hun inzinking heen waren. Mei stekend spel, zowel aanvallend als dedigend. brachten zij de handen het publiek vele malen op elkaar. Met veel variatie en in snel tempo w: den tweeslag en drieslag voor het ne kaar af en het was geen wonder, de Leidenaars hierop geen antwoord 'den. Een in deze vorm spelend RVC zal zeker weer ten volle aanspraken maken op de landstitel. De stand in de geweeb lijke hoofdklasse is nu; RVC Libanon Concordia DES OVC HVL Prof. Wijk Punch Die Raeckse CSVD VTSV Sleutelring 't Zandt Vrachtboot zonk, 9 man verdronken In een dichte mist is het 1800 ton me tende Duitse vrachtschip Harburg gis teren bij de monding van de Stockholmse haven in botsing gekomen met een Zweed- tankboot en onmiddellijk gezonken, vt van de dertien bemanningslede!) imen om het leven, terwijl de kapitein t in een ziekenhuis overleed. Ook de Zweedse loods, die het schip in de haven brengen, verdronk. .Markt- en visscrijbericktcn 1 48—14. II 27—12 gesp gew. vcrl. pt. 15 14 1 28 15 13 2 26 13 12 1 2' 14 11 3 21 15 9 6 18 14 6 8 li Zeven teams Bekend is gemaakt, dat zeven t it de gewestelijke hoofdklasse B zullen promoveren naar de officiële hoofdklasse. Twee van de drie Leidse teams; HVL Prof. Wijk hebben een zeer goede kans de hoogste regionen terecht te komen. Vrijdagavond om 8 uur speelt HVL het gymnasium tegen Punch. VOORSCHOTEN Vorst en erwtensoep brachten f 1600 op Voor de hulpverlening aan vluchtclii gen zün zaterdag in Voorschoten 351 Ier erwtensoep en 2700 knokworstjes aa man gebracht. Ook dit jaar was de organisatie in han- :n van de federatie voor vrouwelijk! vrijwillige hulpverlening, 's Morgens acht uur rukte een aantal vrachtauto's de soep en de worst rond te brengen. Bijna iedereen had de bestelling *vóc ar in hliis. Tegen de middag was de door de koks an de marine gekookte soep u kocht, hoewel één zijde van de Wijngaar denlaan nog niet was voorzien. Met gelukte het, uit Leiden nog vijf tig liter soep aan te voeren, zodat alle bestellingen tot tevredenheid konden :n uitgevoerd. Men schat de netto-opbrengst va :tie op ƒ1600 Vrouwenbond Woensdagavond 8 uur vergadert de Christen-vrouwenbond in de kleine 2 Chr. belangen. Mevr. Hoekendijk Heemstede zal spreken over; „Bemoeit God Zich ook met kleine dingen?" slaan. Ook hier zagen wij. wat tempo be treft althans, zeker een klasse verschil. Tot slot speelden de herenploegen hun wedstrijd. Hier werd de grootste uitslaj bereikt, namelijk 203 in het voor van Turnlust. Opmerkelijk was het thousiasme waarmee Rapid speelde; wisten de mensen uit Hazerswoude tegen het einde van de wedstrijd een kort offen sief te ontketenen wat nog twee doelpun ten opleverde. Voor de rest was het echter alles Turnlust, wat de klok sloeg. In tak- tisch en technisch opzicht waren de Hage- Rapid heeft dus alles bij elkaar geno men op deze eerste avond een flinke ne derlaag geleden en wij wachten met span ning het verdere verloop van dit toernooi af. In spannende strijd Haagse Donar sloeg Leidse Turnkring De h^er A. Metz, voorzitter van de Leidse Turnkring, mocht zaterdag avond in de zaal aan de Pieterskerk- racht voor een talrijk publiek, twaalf turnsters en turners een hartelijk welkom toeroepen. Zij waren aange treden voor de wedstrijd L.T.K. tegen Donar uit 's-Gravenhage. De ploegen /an Donar golden als favorieten voor de overwinning. Inderdaad hebben zij Leiden verslagen, doch dit resultaat hoofdzakelijk tot stand gebracht door Dini Krul en Wim Groeneveld, beide lid van de Nederl. keurkorpsen. Bij de dames wa6 de strijd gelijkop- gaand. Donar was de mindere ve Leidse ploeg, waaraan ook Dini Krul g kon afdoen. Wel stak Dini bov de andere dames uit, doch diï werd t niet gedaan door het prachtige werk der Leidse meisjes. Steeds bleven de Leidse dames iets voor op hun tegenstandsters. ïummer ringenzwaaien hadden de Haagse dames de tegenslag niet gewend "e zijn aan de lange touwen. Bij de heren was de Leidse ploeg, ge heel samengesteld uit leden van Excel- op alle onderdelen de mindere. On danks de faam van Wim Groeneveld, •ochten de Leidenaars hard. Zij lieten ich niet intimideren. Zelfs behaalde lergman na Groeneveld de 2e plaats. Zeer goed waren de vrije oefeningen van de Leidse turners, waarbij Donar slechts et 0.9 punt 'de meerdere was. Ook bij ngen en paardspringen konden de Hage- aars weinig uitlopen. De totaaluitslag luidt: DAMES Vrije oef. Brug Sprong Balk Ringen Totaal HEREN Vrije oef. Leiden Donar 50.5 79.- Ringen Totaal 1. Donar 8 441.2 464.7 p.; 2. Leiden 854.8 p. Persoonlijke rangschikking dames: D. Krul (D.) 96.8; 2. N. Krauwel (L.) 1 3. T. Kruijf-Fieman (L.) 85.7. Heren: 1. Groeneveld 114.5; 2. Bergman 94.3; 3. J. Kuyper 91.7. Voetbal of prijsschieten In een wedstrijd, die meetelt voor de militaire wereldkampioenschap pen, hebben 10 000 toeschouwers aanschouwd, dat een Turks militair elftal in Adana in Turkije met niet minder dan 190 heeft gezegevierd over een Amerikaans team. Binnen elke vijf minuten Werd een doel punt gescoord en het hoeft geen betoog, dat het een eenzijdige wed strijd is geweest IJMUIDEN. 18 februari. Pri day: heilbot 330. gr. tong 330—200 kim. 330—300, kl. I 340—310, II 3 I 320-^-260, zalm 550 per kg; larb. III 80—78, IV 80—54. or. -u-hnl ">fi. 11.50. kim 32—25! gr. II 43—35. t 29, kl. 32- IJMUIDEN, 18 fcbruarL - awler IJM 72—23.400; loggers: •300, VL 97—8100, AOn 15.600, 122—16.200. 51—2430, 166—2350, 91—3040, 24— 4190, 10—3450, 26—2940, 46—4170, 169—3740, 114 —3840, 28—3830, 155—1470, 126—3430. 20—8970; kotters: KW 133—3400. 98—2870, 210—3374. 88— 2670, 79—3220. 12—2370. 31—3930. AM 17—3170. 26—3270. 18—1940, WR 514000, 34—3400. 33— IJM 45—3420, 2083180. 78—3390, BU 33— TX 14—2870, UK 3—2870. Snelle wedstrijd bracht Rijnsb. Boys verdiende 2-0 zege op S.H.S. In een boeiende en uitermate snelle wedstrijd is Rijnsb. Boys erin geslaagd opnieuw een zege te behalen, ditmaal op het goed spelende Scheveningen Holland Sport, dat veel beter voor de dag komt dan het vorige seizoen. later was het toch prijs op de moeilijke manier. Een aanval over rechts bracht de bal hoog voor het Scheveningse doel, waar de bal nog wel werd weggewerkt, maar door Zandbergen opnieuw voor het doel gebracht. En toen was een listig hakje van De Zwaan voldoende om 10 aan te tekenen. Ook na rust heeft Rijnsb. Boys iets meer in de melk te brokkelen gehad en dat leid de na tien minuten tot een verhoging van de voorsprong toen De Zwaan, die ditmaal met twee doelpunten zeer succes vol was. een corner uitstekend inkopte. Scheveningen/HS heeft hierna verschil lende kansen gehad om tegen te scoren en we begrijpen nu nog niet hoe Den Heijer, anders een schutter van formaat, de kans van zijn leven miste toen hij geheel alleen voor het volkomen lege Rijnsburgse doel kwam en toen nog hard overschoot. Verdere doelpunten bleven uit en zo wonnen de geelzwarten verdiend maar iets te geflatteerd deze sportieve maar harde strijd. arom is het des te meer te betreuren, dat Rijnsb. Boys zo met pech te kam pen heeft gehad, anders hadden we het helemaal niet gek gevonden als ze Excel sior M het vuur na aan de schenen hadden gelegd. Nu is de achterstand te groot, maar de kansen op de tweede plaats staan helemaal niet zo gek. Opnieuw had den de Rijnsburgers invallers voor ge blesseerde spelers. Bleichrodt speelde nog niet, terwijl in de loop van de wedstrijd Daan de Meij het veld moest verlaten we gens een knieblessure die vrij ernstige gevolgen lijkt te hebben. De Rijnsburgers met J. v. Duijn op de spilplaats speelden een aantrekkelijke wedstrijd met zoals altijd het missen van gemakkelijke kansen, terwijl de moei lijkste daarentegen de doelpunten ople verden. Knieblessures bijvoorbeeld zijn dit seizoen blijkbaar niet zoveel voorge komen als gemiste strafschoppen. Ditmaal was het De Meij die zo'n unieke kans miste, nadat een der S.H.S.-verdedigers hands had gemaakt in het strafschopge bied. Dat was na 15 minuten, maar even

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 6