Christenstudenten hielden in Leiden federatiedag Ds. Gramberg beschouwde het in Azië leven vertolking nog een prima krachtig genoeg Bij LUISTERT U NAAIR: Uitvoering van nieuwbouw- en verbouwplannen in Leiden Het blijft zuinig met visserij op Noordzee NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 Zoeken is openstaan voor antwoord ENGELAND HEEFT MEER zendelingen voor eigen land nodig dan het uitzendt naar Azië", aldus ds. Th. Gramberg zaterdagmiddag in het Groot-Auditorium van de Leidse universiteit .waar de Wereldfederatie van Christen-Studenten in het kader van de wereldgebedsdag de eerste bijeen komst hield. Deze gebedsdag, die over de gehele wereld door vele studenten op de derde zondag van februari wordt gehouden, mocht zich in Nederland in een zeer grote belangstelling verheugen. Uit alle universiteitssteden wa ren studenten naar Leiden gekomen, waar zij gastvrij onderdak vonden bij de Civitas. Nadat dc besturen van de Christen- Studentenraad, van de Rooms-Katholieke itudentenvereniging „Sanctus Augustinus" en de Gereformeerde studentenvereniging S.S.R. als gasten waren ontvangen, open de de rector-magnificus, prof. dr. P. A. H. de Boer. de openingsbijeenkomst in het tot de laatste plaats bezette Auditorium. Prof. De Boer zag de groet als een per soonlijke relatie tussen twee of meer men sen, die wederzijds weerklank moet vin den. Hij hoopte, dat de welkomstgroet, die hij uitsprak, zijn weerklank geduren de het gehele weekeinde zou hebben. De spreker, die in deze bijeenkomst het onderwerp „Wie is mijn naaste? een beschouwing van het leven in Azië en zijn betrekking met het westen" zou be spreken, Maxwell de Alwis uit Ceylon, was verhinderd de redevoering zelf te houden. Ds. Gramberg, die juist uit Cey lon in Nederland was aangekomen, nam deze taak van hem over en sprak de door Maxwell geschreven rede uit. Na een lange uitweiding over de toe stand in Azië, zoals deze geworden is door de jarenlange overheersing van het westen, kwam spr. tot de situatie van vandaag, die de basis vormt voor de toe- Midden groep Het is moeilijk de plaats van Azië nauw keurig te omschrijven, want de landen van dit halfrond schrijven thans wellicht de belangrijkste bladzijden van hun ge schiedenisboek en de toekomst zal moeten uitmaken, in hoeverre zij hun „spel juist spelen". Politiek gezien krijgt men nieuwe waardigheid, die zich verzet tegen iedere vorm van imperialisme en kolonia lisme, maar de politiek vindt in hoofdzaak belangstelling bij een kleine middengroep, die in hét koloniale tijdperk ontstaan is en zich enkele gewoonten niet de beste van het westen eigen heeft gemaakt. Over het geheel kan men zeggen, aldus Maxwell de Alwis, hebben de 500 jaren westerse invloed praktisch geen indruk achtergelaten. De nieuwe Aziaat zoekt naar een vorm van democratie; men de eigen bestemming in eigen hand, m; men zoekt thans nog naar een vorm de wens hiertoe tot uiting te brengen het doel te bereiken. Onbeschermd Nauw hiermee verweven is de ec mische situatie van het land. Zolang nog 70*/» van de bevolking in de grootste ellen de leeft, onbeschermd tegen de kwalen van het lichaam en de rampen va: natuur, kan men geen geestelijke v baarheid vinden, die aan het idealisme van een kleine groep achtergrond kan geven. Maxwell schilderde de toestand in de steden als volgt: „Vroeger stond de Aziaat als vijand tegenover de blanke in dustrieel; thans staat de Aziatische ar beider als vijand tegen de Aziatische in dustrieel". In ccn dergelijk geestelijk klimaat vinden dc kiemen van het commnnis- me een rijke voedingsbodem. Voor beelden als Hongarije en Polen schrik ken de mensen van Azië niet af, want zij zien het communisme als een tast bare werkelijkheid, waarin zjj niet slechts het zelfrespect van hun ras tot uiting kunnen brengen, maar waarin zij tevens ccn bevrediging menen te vinden voor het uiten van hun reli gieuze behoeften. Op dit punt is dc kerk in Azië tekort geschoten. Dc sociale revolutie, die zich momenteel in Azië voltrekt, heeft iedereen zien aankomen, maar de Kerk bleek er niet op voorbereid te zjjn. De westerling in Azië heeft over het algemeen te weinig zjjn ge loof gedemonstreerd en de Aziaat heeft gerechte twijfels aan zijn gevoel voor Christus' liefdegebod. Miljoenen lijden honger en komen om an ellende in Azië; wanneer het westen metterdaad toont, dat het hier wil ingrij pen als eens de barmhartige Samaritaan e weg van Jericho naar Jeruzalem, dan zal het Christendom in Azië een tweede kans geboden kunnen worden. Dienst in Pieterskerk In de dienst die gistermorgen in de Pie terskerk werd gehouden en die speciaal de deelnemers aan deze federatie- dagen was bedoeld, ging de Hervormde studentenpredikant, dr. K. E. H. Oppen- er, voor. Het thema van zijn predi king was: „Ik zoek U" (psalm 119 vers 10). De predikant zei in zijn verkondiging, dat wij mensen eigenlijk onaf zijn, dat zoekende mensen zijn. Het is echter ook mogelijk, dat wij het zoeken allang hebben opgegeven, omdat het toch niets opleverde, omdat slechts teleurstelling en ontmoediging ons deel zijn geworden. Dr. Oppenheimer wees op een woord van Kierkegaard: Ik heb nodig, een waar heid te vinden, waarvoor ik leven en ster ven kan, waaraan ik mij vastklamp, al zou de hele wereld instorten. Zoeken is niet een passief wachten en uitzien, maar een scheppende activiteit en een open-1 staan voor het verblijdende en verlossen de antwoord. Wij zoeken om te vinden. Het gaat ons niet om het gespannen-zijn van het zoe ken. maar om de vrede van het vinden. Gewoonlijk bereiken wij langs vele om wegen en dwaalwegen het voorgestelde doel. De Kerkvader Augustinus heeft ge zegd: Zeer laat, o God, heb ik U lief ge kregen. En dat zat hem dwars. Onze zwerftochten hebben hun bekoring, dat is zeker, maar ook hun eigen verdriet en leed. Wij kunnen ons leven niet leven zonder de kracht van Boven, zonder de God der eeuwigheid. Mens-zijn is: zoe ken naar die eeuwigheid; mens-zijn is: God zoeken. Avontuur Toch is het nog de vraag, of wjj God zoeken. Het avontuur van het leven lykt ons fascinerender dan het avontuur met God. En 't spel van de twyfel kan ook zo boeiend zjjn. Het vraagteken achter alle dingen kan ons in zjjn greep hebben. Het verhaal van de verloren zoon is een heel normaal levensverhaal. Wij raken zo gauw vast in 't web van tijd en leven. Maar wie het waagstuk God niet aandurft in zjjn leven, wie God niet zoekt met zijn ongedeelde hart, vervalt aan de lagere goden en geesten. „Zoek, Her der, my, opdat ik vind; anders zo ga Wat zoekt gij?, vraagt Christus aan Zijn discipelen. Zal ons antwoord zijn, dat wij Hem zoeken met ons hele hart? Ontzag lijk veel hangt van dit antwoord af. Wij zoeken om de vrede te vinden en om de vrijheid, die Christus ons heeft geschon ken. Aan het einde van de dienst zong de Gemeente drie verzen van gezang 218. Na de dienst werd de deelnemers door de centrale kerkeraad van de Hervormde gemeente in het koor van de kerk koffie aangeboden, 's Middags was er in de Burcht een opvoering van het poppenspel „Het grote abuis" van Guido van Deth en om half 8 's avonds werd de federatie dag gesloten met een gebedsdienst in de Lutherse kerk, waarin ds. M. H. F. Wit- teveen, secretaris van de N.C.S.V., voor ging. Er bestaat een groot aantal verenigin gen, die de kinderen na schooltijd opvan gen en hun een gezonde vrije-tijdsbeste- ding aanbieden. In Leiden is het ook de vereniging „Korfbal na schooltijd", dit doel voor ogen heeft. Het is haar ge lukt, een groot aantal kinderen en ouderen bijeen te brengen. Ieder jaar zorgen de leden een grote feestavond. Zo was men zaterdag in het Antonius-club- huis bijeen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A. Laterveer, opende de avond. Het pad van onze club is niet altijd over rozen gegaan. Het gemis aan een eigen speelveld el erg groot. Het gevolg is onder meer, men de thuiswedstrijden altijd uit t spelen. Er bestaat gegronde hoop, dat het eind van deze competitie het eer team zal promoveren naar de tweede klasse. Het bandje van de heer F. Landesber- ;en bracht de aanwezigen in feestelijke temming. Verder bestond het programma lit toneel en zang. Het bleek, dat de ver eniging „Korfbal na schooltijd" haar le den wel de gelegenheid biedt, zich te ont plooien. „Spoken" van Ibsen ris Sacrum gaf een, zeker voor amateurs, perfecte voorstelling "jVTIET IEDEREEN, die een toneelstuk geschreven heeft, wordt op gezette tijden herdacht. Herdenken impliceert een zekere mate van belang rijkheid. Daarover is discussie mogelijk. Zo kan men urenlang praten over de betekenis van Ibsen voor nu. Zo'n discussie behoeft niet noodzakelijk met een ander gevoerd te worden; die kan men ook met zichzelf houden. Litter „Burleske" van Richard Strauss (NCRV 23.15 uur) De Burleske für Klavier und Orchester in d-moll schreef Richard Strauss op 21- jarige leeftijd en hij droeg het werk op aan Eugcn d'Albert. Straus was toen no> leerling van Hans von Billow in Meinim gen. bij wie hy ook eens het Pianoconcert in c-moll van Mozart speelde. Na het eer ste deel merkte Von Bülow op: „Wenn licht i Bess könn l luch Klavierspieler sein". De Bur leske is een vrolijk en wervelend stuk muziek geworden, een geniale muzikale klucht, waarin reeds de latere grote com ponist van walsen kenbaar is. Het is het geluid van de jonge Strauss, die nog on der invloed stond van de klassieken en eerst later een nieuwe stem zou doen horen. Dc schrijfwijze in tertsen en dc sterk-gesyncopeerde ritmiek herinneren, aan Brahms. Strauss stelt zich aan de hoorder voor in het eerste motief van vier maten, dat uit slechts vier tonen be staat en voorgedragen wordt op uier pauken. In het stuk komt ook een zeer geestig wisselspel lussen piano en pau ken voor, terwijl Strauss verder in bereiken. Het werk wordt vanavond, de uitvoering van de driedelige „Ibéri van Debussy, voorgedragen door Margit Weber en hel Beriijns Radio Symfonie Orkest o.l.v. Ferenc Fricsay. In de loop van dit jaar, waarin Ibsen herdacht wordt, hebben we ze vele ge sprekken gevoerd, met als resultaat, dat van zijn werk. o.a. „Spoken", als verouderd hebben afgeschreven. Een enkele figuur, als b.v. Peer Gynt, de weifelende slappeling, is tegen de afta kelende invloed van de tijd, waaraan ook personen uit toneelstukken, onderwor pen zijn, bestand gebleken, maar veel het werk van deze Noorse schrijver heeft geen of weinig waarde meer. In diverse moderne toneelstukken wordt de mens zó doorgelicht, dat er een geestelijke verwrongenheid te voorschijn komt, waarmee vergeleken de familie Alving alleen maar mazelen heeft. Als probleemstuk heeft „Spoken" dus zeer aan betekenis ingeboet en als de masqué der schijnheiligheid heeft het nauwelijks enige kracht meer. Niet om dat er geen schijnheiligheid meer is, in tegendeel, maar men is zich nu van haar presentie bewust. Ze behoeft haar mas ker niet meer af te zetten. Was de opvoering van dit stuk zaterdagavond door „Litteris Sacrum" dan een slag in de lucht? In geen ge val, maar dat kwam door de, zeker voor amateurs, perfecte voorstelling. Voor de bezetting van de rol van Os wald, de zoon in wie de gevolgen van de zonde van de vader openbaar wor den, had men Jan Foudraine, die reeds zoveel voortreffelijk gespeelde rollen bij het L.S.T. op zijn naam heeft staan. Hij speelde deze rol met een soms huivering wekkende scherpte en zuiverheid. Woord en lichaamsplastiek getuigden van een gevoeligheid, die alleen verkregen wordt door een volkomen één worden met deze in donkerheid levende en naar de zon snakkende mens. Daarnaast moeten we mevr. Co Hage- manVerhagen noemen als mevr. Al- ving. De dramatische vrouw, die gebukt gaat onder de zwaarte van haar dubbele leven. Naar buiten, voor de mensen, en ook tegenover haar zoon Oswald moet ^oor zorgen, dat de naam van haar ongerept blijft, terwijl het leven met haar man vreselijk is. Onder deze last dreigt ze te bezwijken. Mevrouw Hageman heeft de nood van deze vrouw olkomen weten waar te maken en in sober spel. geladen met de dramatiek die het leven van de vrouw overschaduw' Helcne Alving in haar liefde als moeder haar plicht als de vrouw van kamer heer Alving volkomen aanvaardbaar ge maakt, Jos Dros had in zijn spel van dominee Manders de scherpe kantjes wat afgesle pen. waardoor deze in zijn theologische stellingen verstrikte mens van Dros r~ Feestavond „Korfbal MllziekciVOlld VOOF HerVOTlllde na schooltijd" en Geref. jongeren HENNY RAVESTEIN (viool), Huib Christiaanse en Otto van Egmond (piano) verzorgden zaterdagavond in het Geref. jeugdhuis voor Her vormde en Geref. jongeren een muziekavond van uitstekend gehalte. De talrijke aanwezigen hebben kunnen genieten van een gevarieerd program ma, dat werd afgesloten door een technisch knappe improvisatie van Otto van Egmond en een eigen fantasie in drie delen van Huib Christiaanse, een waardig eind van zijn groot aandeel in dit programma. Het vioolconcert in d-groot (Adelaide) van W. A. Mozart, dat werd uitgevoerd door Henny Ravestein en Huib Christi aanse, was een hoogtepunt. Zowel tech nisch als muzikaal was het spel van mej. Ravestein zeer te loven. Otto van Eg mond begon wat aarzelend met The Har- .ous Blacksmith, variaties van G. F. Haendel. De Valse Brillante van Chopin speelde hij met veel verve, waarna hij het hoogtepunt bereikte met Mouvements Perpétuels van de Fransman F. Poulenc. verplaatste de toehoorders naar een Franse herberg, waar de landarbeiders de overgang van werk naar rust met een Het architectenbureau Kraan en Van ieuwkoop te Oegstgeest heeft namens de N.V. Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij -oorheen J. J. Groen en Zoon. Lange Pie- terskerkkoorsteeg 18, het verbouwen van het drukkerijgebouw aan de Pieterskerk- koorsteeg in regie gegund aan de firma L. Zitman te Leiden. •chitect C. Ponsen. Boerhaavelaan 40. heeft namens het bestuur van de socië- klinerva het vernieuwen van de door brand verwoeste vleugel van het socië teitsgebouw aan de Breestraat gegund aan van de Vliet te Amsterdam. Het architectenbureau Kraan cn Van ieuwkoop te Oegstgeest heeft namens het bestuur van de Geref. schoolvereni- het bouwen van een lagere school omgeving van dc 5 Meilaan. behou dens hogere goedkeuring, gegund aan dc rma J. van Rhyn en Zoon te Katwyk Dor een bedrag van f 241.000. Architect K. Bik te Leiderdorp heeft na- ens de N.V. Leidse Apparatenfabriek ui de Os- en Paardenlaan het aanbren- ;n van een elementenvloer van 330 m2 i de gebouwen van deze fabriek gegund an J. J. Arbouw te Leiden. Aan architect ir. J. Kruger te Voorburg door het bestuur van de Vereniging an Vrouweiyke Studenten te Leiden op- ïdragen het restaureren van het clubge- duw aan het Rapenburg voor te bereiden. Na de vele inwendige verbouwingen van geringe omvang die het oude gebouw in loop der jaren heeft ondergaan, bleek :n algehele restauratie steeds meer nood- ikelijk. Monumentenzorg heeft meege deeld. een belangrijk deel van het herstel zijn rekening te nemen. Voor ver- menselijker ondertoon kreeg dan Ibsen hem schreef. Het was misschien wel goed dat Dros dit deed. Er ging in ieder geval af en toe nog iets menselijks van uit. B. Hageman was een uitstekend gety peerde louche schrijnwerker Egstrand Eveline Blok-Baek een wat stijve Regine Deze opvoering heeft ons niet kun nen overtuigen van de waarde van dit stuk voor het heden, maar ze heeft wel bewezen, dat Ibsens stukken bij een prima vertolking nog kracht ge noeg bezitten om een opvoering te rechtvaardigen. A. C. Bouwman. Ds. Spliethoff in Luth. kerk herdacht Gistermorgen heeft ds. H. J. A. Haai in de dienst van de Evangelisch Luther se Gemeente met sobere bewoordingen ds W. Spliethoff herdacht, in leven Luther* predikant te Haarlem, die vorige week op 58-jarige leeftijd overleed. Ds. Haan memoreerde, dat ds. Spliethoff ook n malen op de kansel in de Leidse kerk heeft gestaan en dat hij aan de vor tot predikant van ds. Haan zelf, afkom stig uit de Haarlemse parochie, veel heeft bijgedragen. Het leven van deze predikan' culmineerde in deze twee woorden: „Vooi mij"; „Voor mij verbroken en vergoten" Ds. Haan herinnerde er in deze dienst ook aan, dat dr. Maarten Luther op 18 februari 1546 overleed. „Bij deze refor mator ging het om het „Sola fide" e het „Sola gratia", aldus ds. Haan. De prediking van ds. Haan ging de; morgen over de Samaritaanse vrouw, J( hannes 4. scheidene zalen en kamers zal bovendien nieuw meubilair worden aangeschaft. De kosten zyn geraamd op twee ton. De plannen moeten door de overheid nog worden goedgekeurd. Architect B. W. A. Goddijn te Nijme gen gaat namens de heren Cras en God dijn twee woningen bouwen aan de Rijn- Schiekade en namens de heer Segaar te Leiden van één woning aan deze kade. Opbrengst collecte De straatcol'lecte, die zaterdag in Lei den werd gehouden fen bate van hei werk van de Algemene Ned. Invaliden- Bond en de invalidenbond „Sint Liduina", heeft f 1182 opgebracht. Academische examens Leiden, 18 februari. Geslaagd voor het kandidaatsexamen Geneeskunde de dames L. H. van Heusden te Voorburg; van Kesteren, Den Haag; L. W. Wijsman, Den Haag en de heren W. J. M. Beenakker te Rotterdam; D Flohr te Rot- dam; J. T. Hoogeveen te Den Haag; J. van der Meersch te Leiden; D. J. P. N. n der Minne te Wassenaar; R. J. Nik- Is te Heemstede en P. R. Sl-eebos te Den Haag. Geslaagd voor het doctoraal examen Geneeskunde: mej. C. ten Ka'e te Rot terdam en de heren F. P. Gotsi6 te Am sterdam; B. van Leeuwen te Den Haag 1 The Tjeng Ho te Leide». Geslaagd voor het eemi-artsexamen: mej. A. C. Nauta te Overveen en de heren H. Th. E. Hoedt te Leiden; R. F Rooden'burg te Wassenaar en J. Timmer* Rijnsburg. Geslaagd voor het artsexamen mej. C. Benckhuysen te Boekoop en de heer J. A. Romer te Oosterbeek. Puzzelprominenten 1. Dpi. sld. D. van Leeuwen, Oran- ,e Nassaukazerne, Amsterdam; 2. K C. Eldcring, Trompstraat 39. Rijns burg; 3. L. Nieuwenhuis, Jan van Houtkade 41, Leiden. Voor K. en O. in de stadszaal Eduard Flipse dirigeerde Residentie-Orkest t concert, dat zaterdagavond in de stadsgehoorzaal gegeven werd door het Residentie-Orkest, is een groot succes ge worden. Dirigent was deze avond Eduard e, die ook de toelichting bij de uit te '.n werken gaf. Na een korte toe spraak. waarin hij zijn blijdschap erover uit drukte, de Stadsgehoorzaal ook op za- dagavond geheel bezet te zien („Wij hebben keizer Karei Prior met zijn show boat verslagen", merkte Flipse tevreden cn te hebben gereleveerd, dat lij ook bij het Residentie-Orkest goed thuis belichtte Eduard Flipse in het kort eerste nummer van het programma- fragmenten uit Mendelssohns Mid- imcrnightsdrcam Uiteraard was men r bcniewd naar de wijze, waarop het Residentie-Orkest de visie van de Rotter- amse dirigent zou verklanken Mocht het evenwicht In de Ouverture nog niet geheel gevonden zijn. de Noc- en Scherzo ontvingen een voor beeldige interpretatie. De hoomsolo uit de Nocturne was gaaf van klank, het sa menspel tussen hobo en fluit voortreffe lijk. De intieme uitvoering die FLipse aan ïze fragmenten wist te geven, wierp een euw licht op 'dit zo overbekende werk 1 deed ons belreurc-n, dat het niet moge- ik was. de volledige toneelmuziek uit te Theo Olof was de solist in de twee vol gende nummers. I-Iet was een goede ge dachte van de violist, de in het program- vermelde volgorde om te keren, wan' het veel geroemde vakmanschap van Saint Saëns ten spyt blijft zijn Havanai6e qua inhoud ver achter bij Ravels Tzigane. Het ons nog steeds vertrouwde tango-ele ment en de zoetvloeiende melodiek ma ken. dat de Havana-lee ons niet zo verou derd aandoet, als soms met andere wer ken van de componist het geval is. en dankzij het sublieme spel van Theo Olof heeft deze vertolking ons zeer geboeid. Dat Theo Olof een zeer groot violist glas sprankelende land wijn vieren. Van dezelfde componist speelde hij samen met Huib Christiaanse een Sonate voor vier handen. Deze eigentijdse compositie ver wekte terecht grote geestdrift. Huib Christiaanse viel op door zijn be- heerst-geestdriftig en technisch uitste kend spel. De Fantasie in c-kJein van W. Mozart, de Sonate Pathétique van L. i Beethoven, de militante Polonaise in op. 53 van F. Chopin en de Prélude cis op. 3 no. 2 van S. Rachmaninoff kregen hierdoor een goede vertolking. Het was een avond die de aanwezigen een spoedige herhaling doet hopen. Zondagsschool „De 24 Huizen" In april hoopt de Hervormde zondags school „De 24 Huizen" haar tachtigjarig bestaan te herdenken. Oud-leerlingen en oud-medewerkers(sters), die hiervoor be langstelling hebben en van die belang stelling willen blijk geven, wordt verzocht zich mondeling of schriftelijk op te ge- bij een van de volgende adressen: J. Sierat, Willemstraat 46; J. H. Kret, Jan van Houtkade 3 en J. C. Sley- Morsweg 111. In het wijkgebouw Bethel aan de Stille Rijn kan men dit ook doen, en wel op woensdag 27 febru- 5 avonds van 7 tot 8 uur, waar ook inlichtingen worden verstrekt. V oor dracht voor Leidse Groningers De roem van de heer Zoutman, de spre ker op de culturele avond voor de Leidse Groningers, was hem al vooruitgegaan, zo zei de voorzitter, de heer Vriend, in zijn openingswoord. Hetgeen ook bewezen werd door de zeer goed bezette Jacoba- zaal van de Burcht. De voorzitter toonde zich verheugd over het feit. dat niet min der dan 25 nieuwe leden mochten worden begroet. Hierna kwam de heer Zoutman aan het woord. Op werkelijk voortreffelijke wijze zonder enige notitie droeg hij, be ginnend met het ernstige gedeelte, wer ken voor van de heren Haas Okken en Jan Boer. Zijn geboeid gehoor genoot tot aan de laatste woorden. AGENDA VOOR LEIDEN Maandag Gebouw Prediker, 8 uur: bijeenkomst Zak-Bijbel-Bond, met films, medewerking zangkoor „De Zaaiers" onder leiding van mevrouw Van der Reijden. Lakenhal, 8 uur: cursus „Moderne lite ratuur" onder leiding van Paul Rodenko met Hans Andreus, Lucebert en Harry Mulisch, voor K. en O. Steenschuur 6, 8 u.: „De Natuurvriend", filmavond. Stadsgehoorzaal, 2.30 uur: Margriet modeshow. Dinsdag De Lakenhal, 8 uur: concert door pi; niste Mirella Zuccarini, voor K. en O. Schouwburg, 8 uur: Georgette Ha; doorn, met aan de vleugel Pierre V<. donck, voor K. en O. Foyer Stadsgehoorzaal, 8 uur: Ned. C Reisvereniging afdeling Leiden, kleurt films over Portugal met toelichting v. Simon de Waard. Woensdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: afdeling Leiden Ned. Vereniging van Huisvrou wen, lezing met lichtbeelden door me vrouw Klay over Nieuw Guinea, in sa menwerking met Kon. Instituut voor de Tropen, Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: herden king geboortedag van prof. dr. C. Snouck Hurgronje, 100 jaar geleden. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: H. H. Frese over barbaren, kannibalen en kaaskoppen. Grote Pers De Lakenhal, 8 uur: Com missie Herdenking Geboortedag Rem brandt, vertoning van lichtbeelden en kleurendia's van schilderijen en tekenin gen van de tentoonstelling „Rembrandt als leermeester". Schouwburg, 8 uur: Kon. Vereniging „Litteris Sacrum" met opvoering van „Spoken". Gebouw Prediker. 7.30 uur: korfbalver eniging „Ons Eiland", feestavond ter ge legenheid van 10-jarig bestaan der ver eniging (van 7 uur tot half 8 gelegenheid tot aanbieden van gelukwensen). Huize „Over 't Hoff", Gerecht, 8 uur: afdeling Leiden en omstreken Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde, voor dracht met uitgebreide kleurenprojectie door de heer W. Maschaupt te Wassenaar. Tentoonstellingen Lakenhal, 10—5 uur: schilderijen van Kees Bol (tot 4 maart). Rijksmuseum Geologie en Mineralogie, (Garenmarkt lb), 10-12 en 2-4 uur: Geo logie in Nederland. Dienst der apotheken De avond- en nachtdienst van de apo theken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door de apotheek Kok, Ra penburg 9, tel. 24807, de apotheek „Tot hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. en de apotheek te Oegstgeest, Wil- helminapark 8. tel. 26274. ïs. hebben we ook deze avond erva ren. Waren de flageolettonen in de Havanaise al ragfyn, in de Tzigane kreeg hij eerst recht de gelegenheid, zyn meesterschap te tonen. Wat in zyn voordracht voor alles opvalt is de volle klank van iedere noot: zelfs in de moeiiykste passages wordt zyn toon nooit scherp. Jammer, dat zyn Instrument wat te klein van toon is: nu dreigde de solist in de tutti-passa ges soms te worden overstemd. Het orkest begeleidde wat stroef: een woord van lof komt echter de har piste toe. Het „pièce de résistance" vormde Dvo raks vijfde symphonie. Flipse ging ir zijn bespreking uitvoerig in op de kwes- 'an het ritme; ten onrechte meen menige toehoorder Amerikaanse elemen- hierin te ontdekken; door de eer. en van een Rh apsodie van Liszt n het ritme van de hoorns uit het alle; de symphonie „Uit de Nieuwe V te vergelijken toonde de dirigent dat Dvorak hier geïnspireerd door de Europsc muzikale folklore uitvoering die Flipse van dit gaf verschilde zeer van de interpretatie we van Van Otterioo met hetzelfde orkest kennen. Tegenover de weloverwo- en beheerste opvatting van de Haag dirigent plaatst Flipse zijn Impulsivi- t. Het resultaat was een boeiende symfonie, vol scherpe tegenstellingen, le vendig maar som6 wel aan de zeer tiale kant, met name in het laatste deel. Grote indruk maakte op on6 de verklan king van het largo, ondanks de wat on zekere inzet; zeer te pryzen vonden wy, hier zowel als in de andere werken, het streven van de dirigent naar helderheid en doorzichtigheid. Een luid en langdurig applaus beloonde dirigent, solist en orkest, voor hun schit terende prestaties. A. van der Vecn-Wicrsma Leiden verzond twee miljoen kilo uien In de kantine van de veiling Leiden e omstreken vergaderde het uiencentrui Leiden. In het afgelopen seizoen zyn ruii miljoen kilogram uien naar Leiden gezonden. Er werd onder meer geëxpor teerd naar Duitsland. Engeland, België, West-Indië cn Liberia. Voorzitter B. van Vliet memoreerde dit alles. Hij vond het alleen jammer, dat de kwaliteit van het produkt was achterge bleven bij vorig jaar. Het prijspeil is be hoorlijk geweest. erna besprak de heer J. Koert uit Middelharnis de ziekten van de uit, zo als kiemschlmmel. uienvlieg, snuitkever. uienmot en valse meeldauw. De heer Koert vroeg aandacht voor de nieuwste wijze van bestrijding door middel van be spuiting met een vliegtuig. Ook de mecha nisatie werd onder de loep genomen. Op de bespreking volgde vertoning van een aantal kleurenfilms van de proeftuin te Naaldwijk. Ingebroken bij dr. ir. Lindenbergh In de nacht van zaterdag op zondag is ingebroken in de woning „Wilgenhoek" aan de Wassenaarseweg te Katwijk aan den Rijn. Het huis wordt bewoond door dr. ir. P. C. Lindenbergh, directeur van de Leidse Duinwater-Maatschappij. Dc familie Lindenbergh verblijft in het buitenland. Dc nog onbekende dader(s) heeft (heb ben) zich door het indrukken van een ruit aan de achterkant van de woning toegang weten te verschaffen. De politie is de zaak aan het onderzoeken. TJET BLIJFT ZUINIG met de vissery op Noordschol nde Noordzee: de KW 135. die het za terdag bestond een 1100 kisten aan te voeren met bovendien 300 styve kabel jauwen. werd dan ook een uitblinker tegenover de schrale aanvoerders Emma, Herman en anderen, die het moesten doen met een 450 kisten. Dat de pryzen hier door niet onder de ƒ40 kwamen met ƒ35 voor dc wyting vormde eens temeer een bewys van dc alom heersende schaarste In zulke tijden neemt de klant bij voor keur de kleinere soorten af en het ge volg daarvan is dan ook meestal, dat de grovere soorten in prijs dalen, omdat de „juffrouw" het nu eenmaal op een braad- schelvisje houdt. Vorige week lagen ze meermalen lager dan deze kleintjes Kabeljauw is er overvloedig geweest en er is heel wat de grens overgegaan. Zijn er dan ook geen topprijzen betaald, er werd toch wel „fatsoenlijk" geld gegeven voor de regels, die tussen de 100 per stuk zwierven. Ook tong zette haar oude koers van stevige prijzen en de lappen bleven zichzelf met 3,25 verwennen, terwijl er voor de grootmid del, 2,90 kwam en de kleinmiddel 3.25 bleven opbrengen. En dat bij a; van jongstleden zaterdag, toen er toch een royale 25.000 kilo aan de markt Enen voor 3.25, oplopend zelfs na; 3,40 en slips voor J' 3 lieten zien, dat de tongkoers dit seizoen blijkbaar niet In Engeland was niet overdreven veel brood op de plank. Als men de exporteurs mag geloven, is er menige „bromfiets' verspeeldDe aanvoer was dan ook wel behoorlijk groot Want niet alleen Ne derland zit op 't Britse vinketouw, ook de Belgen en niet te vergete Denen sturen duizenden en duizenden kisten naar de overkant. De mooie grote Burgerlijke stand van Leiden Geboren: Marjan Arendje, dochter van R. C. Heemskerk en H. A. Haasnoot; Wil lem Arie, zoon van J. Groeneveld en J. A. Pos; Franciscus Cornelis Laurentius, zn. P. M. Sassen en M. C. Bos; Johanna Petronclla, dochter van H. J. W. Schol- i en H. van Teijlingen; Lydia Marian- dochter van G. J. M. Hooghwinkel en Cats; Maartje Cornelia, dochter van N Esveldt en C. J. Schalk. Gehuwd: P. G. Bekkering en M. Merens. Auto tegen paal Op de Rijnsburgerweg vlak bij de Leid se Hout is een busje van de Imenexco vanmorgen door de gladheid van het weg dek tegen een paal gereden. De bestuur der, de heer W. J. Buitendorp, liep een hersenschudding op. Geref. Kerk beroept ds. Heule De Geref. Kerk van Leiden heeft een beroep uitgebracht op ds. H. Heule te Deventer. Ds. Heule werd in 1919 geboren, was legerpredikant van 1946 tot 1948 en diende de Geref. Kerk te Beekbergen tot 1951. Sinds 23 september 1951 dient hij de Geref. Kerk van Deventer. Tegen fiets gelopen Zaterdagmiddag liep het achtjarige meisje Bea J. uit de Gerrit Kasteinstraat op de Apothekersdijk bij het oversteken van de weg tegen een fiets op. Met gebroken rechteronderbeen moest kind naar het academisch ziekenhuis den gebracht. LEIDERDORP Kerkeiyk hulpbetoon Woensdag houdt de vereniging kerkelijk hulpbetoon haar jaarvergade ring in het gebouw Irene. In samen king met de Hervormde Gemeente zal deze vereniging worden omgezet tol interkerkelijke gezinszorg. Buurtvereniging In de kantine van Durisol houdt dc buurtvereniging „De Kindervriend" eer feestavond. Medewerking verleent de to neelgroep van de heer P. F. van der Groep met het stuk „De pretmakers". De gebr. Boehlee zorgen voor accordeonmuziek. en C. A. v. Houwelingen; Elisabeth M. J dr v H. v. Alphen en J. Vink; Robert zn v L. C. Affourtit en B. G. Schop. ONDERTROUWD: L. Los. 49 j. Hoofd straat 211 en A. Looijenga, 35 j.. Middel burg, Bleek 5. GEHUWD: J. Anker en A. Schalkers. OVERLEDEN: J. v. <L Spek, 74 jr.; M. H. de Bruine, 80 jn Nederlandse schepen -erd niettemin zaterdag bij een aanvoer an ruim 2000 kisten graag gehonoreerd met ongeveer 25, terwijl de zet- en de éénschol graag voor meer dan 40 werden afgenomen. Kwaliteit vindt altijd kopers. Voor ma kreel en haring waren er echter geen kopers, niet omdat de kwaliteit niet vol deed, maar orpdat er geen aanvoeren wa ren. Vandaar dan ook die 30 per kist voor de geringe haringoogst en de even- eefls hoge 30 voor de makreel, die een beetje toonbaar was. Op die manier is er nog altijd niet veel aardigheid aan voor de Zuidzij. De vangsten blijven ge ring al maken de prijzen wel veel goed, maar de „hoops" moet het toch nog altyd De import is meermalen bijgesprongen. Maandag begon dat al met een fikse voor raad Duitse en Deense koolvis- en kabel jauwfilets en zaterdag kon IJmuiden prima Noorse schelvis en Deense wiiting ten verkoop aanbieden. Dat er goed geld voor gevraagd wordt, kan indirect wor den afgeleid uit de prijs, die de „directe landing" van die eenzame Deense kotter met kabeljauw maakte: rond de 80 per kist. Zodat men zou kunnen stellen, dat er noch voor de importeur noch voor de verkoper van deze importen veel muziek in zit. Proefvaart van kotter Sursiim Corda De voor rekening van de heer M. Kuyt te Katwijk gebouwde kotter Sursum Cor- il op woensdag 20 februari de scheepswerf De Dageraad te Woubrugge erlaten. Na de gebruikelijke proeven te Rotterdam maakt het vaartuig vanuit Vlaardingen de officiële proefvaart op donderdagmiddag 21 februari. Ergens op de Noordzee is de overdracht, waarna de de haven van IJmuiden lig plaats kiest. Schipper wordt de heer Kees Kuyt te Katwijk. OEGSTGEEST On tspan n in gsa vond in Endegeest In de recretatiezaal van „Endegeest" speelden De Schouwspelers zaterdag avond voor patiënten cn personeel. „De stoel van de koning", een toneelstuk in vier bedrijven, geschreven door Hans Dit toneelstuk bevat het verhaal van vader Beentjes, die zich zeer verheugd op zijn 40-jarig jubileum als pakhuis knecht. Het is voor hem een teleurstelling dat er op de zaak niemand aan heeft gedacht. Bij zijn thuiskomst wordt er echter veel goed gemaakt; hij krijgt een prachtige stoel. Prompt valt hij hierop in slaap en droomt, dat hij koning is. Alle moeilijk heden in zijn leven lost hij op; zijn direc teur bestraft hij. Wat een ontnuchtering wanneer hij wakker wordt. Gelukkig komt alles in het laatste bedrijf in orde en iedereen is tevreden. Goed spel liet vooral vader Beentjes (de heer Jansen) zien. Aan het eind van deze avond dankte de heer Spiering alle medespelenden voor hun speL De heer L. H. J. Jansen kreeg een extra huldiging, omdat hij reed* twintig jaar voor Endegecst speelt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 3