Jlicume friitsrlie GTourartl 6 Hog ere belastingen en hogere prijzen Voorts bezuinigingen bij rijk en gemeenten (227 min) r HET LEVEN ZAL 6,8 PROCENT DUURDER WORDEN Sukarno doet concessie Nieuw leger in Hongarije onder partijcontrole Kettingreactie gevreesd in westelijke defensie Gesprek tussen Israël Ver. Staten mislukt en Statendam heeft eerste reis achter de rus: MAANDAG 18 FEBRUARI 1957 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie Redactie Abonnementen- en Advertentie-afdeling. Tel 21441 ABONNEMENTEN- J 1.- per kwartaal. f 2,35 per maand; 0,55 per week ADVERTENTIES: 0.20 per mtllimcter. Familieberichten f 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Postrekening 58936. Zevenendertigste jaargang No 1088S Directie: F D1EMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-red B W. J ENSER1NK CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omatreken „Stantfiutlcfi l« «Ifllttm myn bert ia Ugljtnspotl Woningnood vraagt om nationale offers (ZIE PAGINA 6) Prinses Marijke kreeg cadeaus haar tiende verjaardag heeft prinses Marijke vanmorgen haar beide peetouders, mevrouw D. Post—Salomons en de heer A. Wiltens ontvangen, die de Prinses kwamen gelukwensen. Mevrouw Post is de weduwe van de verzetsstrijder Johannes Post, die In 1944 te Overveen werd gefusrleerd. De heer Wiltens was voorzitter van de raad van negen van het studentenverzet. Ook ontving prinses Marijke een deputatie van het wapen van de verbindingsdienst, die de jarige een houten werktafeltje met bijpassende stoel als geschenk aanbood. Mejuffrouw I. S. Hooftman, stewardess bij de KLM, bood een pop in stewardessen-uniform •Naar een correspondent van A.N.P. heden te Djakarta verneemt, heeft Sukarno besloten niet zelf voorzitter te worden van de door hem beoogde nationale raad met het oog op zijn positie van constitutioneel staats hoofd. Ook verklaarde men, dat Su karno's plan nog niet in vaste vorm is gegoten en dat veranderingen niet uitgesloten zijn. Onzijdige waarnemers wijzen in dit ver band op de bezwaren van islamitische, protestantse en rooms-katholieke partijen tegen de deelneming van de communisten aan de raad en het kabinet. De Partai Nasional Indonesia is geneigd premier Sastroamidjojo op te offeren, mits het plan van Sukarno wordt uitgevoerd. Secre taris-generaal van de communistische partij. Aidit, juicht Sukarno's plan toe. De andere partijen onthielden zich nog van uitlatingen. In Djakarta liep het gerucht, dat Sukar no de bekendmaking van zijn plan zou uit stellen tot kolonel Simbolon gehoor heeft gegeven aan de oproep om naar Djakarta te komen In dat geval zou Sukarno zijn plannen donderdag informeel mededelen aan de politieke leiders. De chef-staf van het Indonesische le ger. generaal-majoor Nasution, heeft alle „reünies" verboden, daar de reünie van de leden der vroegere Bantengdivisie in Sumatra heeft geleid tot een staatsgreep terwijl volgende maand in Borneo een reünie op komst is. Ramp in Missourie Felle brand doodt zeventig mensen Bü een hevige brand in een tehuis voor ouden van dagen, in het Ameri kaanse stadje Warrenton (Missouri), zUn gisteren minstens zeventig mensen om het leven gekomen. Het grote bakstenen gebouw brandde als een fakkel; een ex plosie deed de vlammen tot twintig meter omboogschieten. De brandweer moest machteloos toezien, hoe van de 155 in woners ruim zeventig in de vlammenzee omkwamen. Men trachtte met levensge vaar de muren om laag te halen, doch toen het vuur op zUn felst was stortte het dak in. Het nog vrij nieuwe gebouw was juist voor een bedrag van ruim 100.000 gulden verbouwd. In vier jaar tijd is dit de derde brand, die in de staat Missouri een tehuis voor ouden van dagen vernielt. Bij de vorige kwamen respectievelijk twaalf en achttien mensen om het leven. Rede van president Argentinië wordt democratisch President Fedro Aramburu van Argen tinië heeft gisteren ln een radiorede be kendgemaakt. dat zijn militaire bewind vóór de twintigste juni 1958 de teugels zal overdragen aan een nationaal gekozen re gering. De revolutionaire regering, aldus de president, is vastbesloten, de deipo- cratie te henstellen. Het voornemen bestaat, in juli alge mene verkiezingen te houden voor een constituerende vergadering, die een nieu we grondwet zal opstellen. Twee Argentijnse generaals, die wor den beschuldigd van medeplichtigheid aan pon samenzwering tegen de voorlopige re gering zullen binnenkort terechtstaan. De generaals, Bengoa\ en Uranga zijn eind 1956 gearresteerd, toen zij „onder verdach te omstandigheden" ln een legerplaats werden ontdekt. (Van onze parlementaire redacteur.) DE REGERINGSNOTA over de bestedingsbeperking is verschenen. Ongetwijfeld is het een verrassing dat de regering heeft besloten bij de beperkingen van de bestedingen niet verder te gaan dan de Sociaal-econo mische raad heeft geadviseerd. Hoewel het Suez-con flict een nadelige invloed op onze betalingsbalans heeft, meent de regering dat te diep ingrijpen ongewenste schokken in onze economie kan veroorzaken. Bovendien ij van oordeel van een bestedingsbeperking van GEZINNEN De consument zal als gevolg van de regeringsmaatregelen prijzen be talen die eind 1957 met 6.8 procent gestegen zullen zijn. De totale bestedingsbeperking de gezinnen zal f275 min. bedragen. Dit bedrag wordt verkregen door: J. de afschaffingen van de consu mentensubsidies op melk en sui ker, f75 min. verhoging van de P.T.T.-tarieven, f 55 min. verhoging tabaksprijs en diverse belastingen', f 60 min. het vervallen van de uitkeringen van rijkswege voor bevallingen en verhoging van tarieven van nutsbedrijven en spoorwegen, f 85 min. Brood, melk, suikei* 700 min een gunstiger effect voor onze betalingsbalans zal hebben dan de SER verwacht. Deze raad ging uit van een verbetering van onze betalingsbalans van 350 min. Gelijktijdig met deze bestedingsbeperking heeft de regering het landbouwprijsbeleid herzien, waarvoor 200 min is uitgetrokken. Geheel volgens het SER-advies zullen bezuinigingen worden doorgevoerd bij de overheid (227 min. gulden), het particuliere be drijfsleven (100 min. gulden) en in de gezinnen (275 min. gulden). Als gevolg van de wijziging var kostprysbeleld in de landbouw is te wachten dat in oktober de broodprys met 0.4 cent per brood zal 6tygen, de suiker met 3,5 cent per kg. De melk (vóór okto ber) 10 cent per liter duurder zal wor den. De suikerprys kan nóg hoger worden als de boeren niet voldoende suikerbieten telen. De suikerwereldmarktpry's ligt nl. momenteel by'zonder hoog. Chocolade, snoep, bier, radio, T.V. het fiscale programma van de re gering wordt o.a. voorzien in de verho ging van het tussentarief van de omzet belasting van 810 procent. In dit tarief zitten de volgende produkten: chocolade chocoladewerken, suikergoed en suiker- ken (voorzover deze produkten niet r broodbelegging gebruikt kunnen wor den). Radiotoestellen, televisieapparaten bier komen ook in dit tarief van 10 procent. Voor deze artikelen wordt nu 5 procent omzetbelasting berekend. Luxe, handen I weeldetarief wordt verhoogd van 15 tot 18 pet. Hieronder vallen de luxe artikelen. Daarvan zün echter uitgeslo ten: personenauto's, gedistilleerd^ dran- :n en motorrywielen. Deze artikelen zyn eds getroffen door de verhoging van de benzinebelasting en van het accgns op gedistilleerd. In het tarief van 15 pet n wèl banden van personenauto's en motorrywielen worden ondergebracht Deze produkten vallen tot nu toe onder het tarief van 5 procent. Tabak or een verhoging van de grondstof- fenpryzen zullen tabaksartikelen duurder en. De regering heeft daarom afge- van een verhoging van de belasting op tabaksfabrikaten. De prüsverhoging zal schatkist echter 44 min meer belas ting opleveren. eens is een (geringe) verhoging van de personele belasting te ver- RAI trok 100.000 bezoekers De tentoonstelling van bedrijfsauto's ln het R.A.I.-gebouw te Amsterdam heeft op de laatste dag (zaterdag) 10.000 bezoekers getrokken. In totaal hebben sinds de opening op 7 februari 102.778 person' de tentoonstelling bezocht. BEDRIJVEN De bestedingen van ondernemingen zullen worden afgeremd door enkele belastingverhogingen. De vennootschapsbelasting stijgt met 4 punten. Het tarief van 43 pet. wordt dus verhoogd tot 44-47 pet. Opbrengst voor de schatkist: f 100 min. 2- Opschorting van de investerings- aftrek tot 31 december 1957. Op- tb rengst f75 min. Daarnaast zal het zo nodig, om span ningen op de bouwmarkt tegen te gaan het goedkeuringsbeleid voor de industrië le bouw worden verscherpt. In deze twee belastingverhogingen zit een bedrag van 75 min (waarvan 50 min vennootschapsbelasting) om de i we landbouwpolitiek te financieren. OVERHEID De bestedingen in de overhéidssec tor zullen als volgt worden terugge bracht: consumptiebeperking n vesteri ngs beperkin g Landbouwpolitiek Voor de nieuwe landbouwpolitiek trekt de regering f 200 min. uit. Van dit bedrag zal f 60 min. aan de con sumenten worden doorberekend, f 140 min. komt ten laste van de schatkist, f 50 min. wordt geblok keerd. Voor de resterende 90 min. komt een belastingverhoging. n drie punten zal aandacht worden besteed 2 Beloning van de boer. Landarbeidersionen (by de prgsvast- stelling voor de oogst van 1957 gaat de regering ervan uit, dat de landarbeiders- Ionen met 5 procent zullen worden ver- De regering is van mening dat de ge volgen van de verhoging van de noi voor de bedrijfsgebouwen in de kostprijs berekening niet direct te financieren De nieuwe minister van zaken overzee, mr. G. Ph. Helders, zater dag na zijn beëdiging op paleis Soestdijk. Hiermede geeft de overheid he voorbeeld. Volgens het SER-advies zoudei de overheidsinvesteringen (inclusief over- heidsbedry ven) met 125 min verminderd moeten worden. Er was in dit rapport voorzien in een consumptiebeperking van f 75 min. In het SER-advies was echter met de herziening van de landbouwpoli tiek geen rekening gehouden. Om deze te kunnen financieren zyn naast belas tingverhoging ook bezuinigingen in de overheidssector noodzakeiyk. De hierboven genoemde cyfers zyn ge geven op jaarbasis. Op deze basis kunnen de totaal uitgaven worden teruggebracht waarschynlijk tot 250 min. Voor 1957 zal de overheid 200 min. kunnen bezui nigen, omdat enkele maatregelen eerst In de loop van dit jaar tot stand kunnen komen. Behalve de vermindering van een aantal begrotingsposten zal ook aandacht worden geschonken aan de efficiency, ook by de aanschaf van meubilair en kantoorbe hoeften, terwyi in het algemeen vakatu- ïiet vervuld zullen worden. Uit alle bovengenoemde cijfers komt dus tot een toitale bestedingsbeperking van 602 min. (Overheid: 227 min., be drijven 100 min., gezinnen 275 min) Toch houdt de regering zich aan hel SER-rapport waarin ccn bestedingsbe perking van 700 min. is aanbevolen Dat komt omdat zg ook de landbouw- orijspolitiek gaat herzien. Hier is echter geen sprake van een nationale beste dingsbeperking, maar mt stedingsverschuiving. Wat de gevolgen van deze politiek betreft: de druk op de niet-agrarische bevolking is groter dan op de agrarische bevolking, laatste profiteert van de nieuwe maat regelen. Honden in raketten 100 km hoog Russische geleerden hebben raketten met honden als passagiers afgevuurd, die een hoogte bereikten van meer dan 100 kilometer. De honden bleven geheel on gedeerd. Hun gedrag bleef blijkens een film tijdens de vlucht en na de terugkeer op de aarde normaal. f 127 min. gemeenten f 25 min. f 75 min. f 100 min. f 85 min. f 142 min. UONGARIJE krüBt een nieuw leger. dat onder strenge controle van de communistische party zal staan. De eer ste rekruten, die eigeniyk al het vorig onder de wapenen moesten komen en zich begin maart melden. Ze wor den ln uniformen gestoken, naar westers model gemaakt. Meer dan vroeger zal re- iening worden gehouden met particuliere imstandighcden. Mgnwerkers worden niet ipgcroepen, omdat men hen als de be- langrgkste arbeiders beschouwt. De iiensttyd zal vcrmoedelgk twee tot drie Norstad bezorgd over Britse bezuiniging HET ZAL zeer moeiiyk zün de terug trekking van de 30.000 man Britse troepen van het vaste land van Europa te compenseren, heeft generaal Norstad. de opperbevelhebber van de N.A.V.O. In Europa, gisteren gezegd. Uit Parijs wordt inmiddels gemeld, dat de N.A.V.O.-leiding alles in het werk stelt te verhinderen, dat de Britse mili taire inkrimping een kettingreactie zal ontketenen, die het gehele westelijke lefensiestelsel in gevaar zou brengen Vooral vreest men, dat de terugtrekking van de Engelse troepen juist in West- Duitsland, dat bezig is zich te bewapenen slechts reacties zal brengen. Generaal Norstad bracht vandaag zijn eerste officiële bezoek aan Nederland. Ilij blijft drie dagen. telijke landen, die „geenszins beantwoor den aan de beloften van het westen". Radio-Boedapest deelde mede, dat de bij drage van de Sowjetunie vele malen ffro- ter is geweest. In Boedapest zijn bespre kingen tussen Rusland en Hongarije aan de gang, waarbij de Hongaarse regering de Sowjetunie een krediet van een mil jard gulden heeft gevraagd. Zondagmorgen zyn waarschyniyk vgf Oosteenrykers in handen gevallen van Hongaarse grenswachten, zy waren naar de grens gegaan om een vluchteling te helpen zoeken naar zyn vrouw en kin deren. Hun voertuig werd teruggevonden maar van de mannen was geen spoor te Anti-N ederlandse staking op til De Indonesische communistische vak bond Sobsi heeft een algemene staking tegen Nederlandse bedryven aangekon digd als Nederland Nieuw-Guinea blgfl vasthouden. De Sobsi heeft eveneens een beroep gedaan op de Verenigde Naties om een eind te maken aan de „halsstar rige houding van de Nederlanders". De grote Amerikaanse havenstaking .vaarbij 45.000 arbeiders zijn betrokken loopt ten einde. Volgens een adviseur van de „International Longshoremen's Association" is een overeenkomst bereikt voor de havens langs de gehele oostkust Slechts over enkele plaatselijke omstan digheden moet nog gesproken worden. Met het vrijgeven van de geblokkeerde gelden zal niet voor 1959 een aanvang worden gemaakt. Over de voorwaarde voor deblokkering is nog niet beslist. De mogelijkheid bestaat dat deze blokkering dienstig gemaakt zal worden aan de vei betering van de bedrijfsgebouwen. (Zlh VERVOLG OP PAG. 5) President Nasser heeft de Arabische staatshoofden tot een conferentie in Kairo uitgenodigd voor 26 februari. Koning Hoessein van Jordanië heeft zijn komst, tezamen met zijn minister van buiten landse zaken, reeds toegezegd. Koning Saoed van Saoedi-Arabië. die thans de gast is van de sufltan van Marokko, zal in Kairo verslag uitbrengen van zijn Ameri kaanse rei». Een stralende koningin Elizabeth en een breedlachende prins Philip kwamen gisteren uit het vliegtuigwaarmede de koningin van Engeland naar Lissabon gevlogen wasom de Portugese minister van buitenlandse zaken te begroeten. Haar gemaal had zich zelf de tijd niet gegund te wachten tot, zoals het protocol voorschreef, het gevolg het vliegtuig verlaten had, maar was toen de eerste hovelingen de landingsbrug afkwamennaar boven gerend om zijn vrouw te omhalzen. Hun wachtte een rustig weekend op het koninklijk jacht Britannia, voordat vandaag het statiebezoek van vier dagen aan Portugal begon. De be woners van de haven Setubal, waar de Britannia voor de rede ligt, jubelden en wuifden naar het koninklijk paar, zodra dit zich m Storm noch regen konden de geestdrift temperen. Eisen hower teleurgesteld D ONDERHANDELINGEN tus sen Amerika en Israël over de terugtrekking van de troepen uit Egypte zijn mislukt. Langdurige con ferenties tussen minister Dulles en d< Israëlische .afgevaardigde bij de V.N., Abba Eban, hebben het negatieve re sultaat gehad, dat Israël opnieuw het Amerikaanse plan voor een doorbre king van de impasse, heeft afgewezen. Amerika heeft Israël gevraagd te ver duwen, dat zijn belangen onpartijdig behandeld zullen worden. „Dit zal", al dus Eisenhower, „Israël een grotere bron POVERE ONTVANGST IN NEW YORK J~)E STATENDAM, het nieuwe passa siersschlp van de H.A.L. heeft xyn eerste reis achter de rug en is zaterdag achttien unr te laat. in de stakende ha ven van New York aangekomen. Het schip heeft zich prachtig gehouden, zo deelde de kapitein, de heer C. Haagmans, ondanks eenb uitengewoon ruwe c tocht. Windvlagen van 100 tot 110 kilo meter per uur waren geen zeldzaamheid. t was nog donker, toen kapitein Haagmans voor de eerste keer in de New Yorkse haven zonder hulp van sleepboten schip liet meren. Tijdens het binnen in loeiden er tientallen sirnes ei het Vrijheidsbeeld spoten brandweer- boten volgens traditie hoge stralen in de lucht, die met schijnwerpers werden ver licht. Kapitein Haagmans vertelde nog, dat hij de snelheid tijdens de grootste kracht van orm gedurende achttien uur tot zes knopen had moeten verminderen. Toen it weer wat beter werd, liet hy een telheid van ruim 21 knopen varen. De gemiddelde snelheid tijdens de overtocht as 19 knopen. „Het is betreurenswaardig dat de sta king in onze haven een werkelijk grootse verwelkoming van het nieuwe Nederland- schip De Statendam heeft verhinderd" aldus schreef de New York Times van daag. „Tezelfdertijd gaan onze hartelijke gelukwensen uit naar kapitein Cornelis Haagmans voor de bekwame wijze waarop hij zijn schitterende schip zonder de hulp sleepboten de haven binnengebracht heeft. Wij kunnen eraan toevoegen dat zijn zeemanschap zelfs beter was dan goed". Hartelijk werd kapitein C. Haag mans van de Statendam in New York ontvangen. De foto laat v.l. n.r. zien Vincent A. G. O'Connor, Amerikaans commissioner voor zee- en luchtmacht, de heer W. H. de Monchy, directeur van de H.A.L., jhr. mr. H. T. A. M. van Rijckevorsél, consul-generaal in New York en kapitein Haagmans. Hora Belisha (59) overleden Lord Hora Belisha, die aan het hoofd van een Britse parlementaire delegatie een bezoek bracht aan Frankryk. is za terdag in Reims op 59-jarige leeftijd plot seling overleden aan een hersenbloeding. Hy zakte Ineen, toen hy In het raadhuis een rede uitsprak. Kort na de aankomst In een ziekenhuis overleed hy. De overledene heeft een lange parle mentaire loopbaan gehad. Hij was van 19341940 resp. minister van verkeer en van oorlog. In zün laatste rede had hij juist herinnerd aan de ban den. die zijn land met Frankrijk bonden in de eerste oorlogsdagen. Het tweede deel van zijn toespraak zou handelen over de Euromarkt. Lord Hora Belisha is ook bekend om de oranje knipperlichten bij oversteekplaatsen voor voetgangers. Hij voerde deze het eerst te Londen in, waar ze de naam „de bakens van Belisha" van veiligheid verschaffen dan een voort zetting van de bezetting tegen het ver pletterende oordeel van de wereldgemeen- Op de vraag of de Verenigde Staten zich nu zouden voegen by* die landen, die economische sancties tegen Israël wil len steunen, gaf de perschef van het Wit te Huis, Hagerty. geen commentaar. Hij wilde niet bevestigen, dat de diploma tieke onderhandelingen zgn afgelopen. Het standpunt van Israël is, dat de Amerikaanse voorstellen alleen als basis onderhandelingen zijn te gebruiken; ze thans zijn bieden zij echter geen voldoende waarborgen, aldus IsraëL Het wil slechts V.N.-troepen in Gaza erken- en naast een Israëlisch bestuur. Premier Ben Goerion wil de Ameri kaanse voorstellen nog voordat de alge- ergadering morgenmiddag de kwestie-Israëi bespreekt (het debat is een dag uitgesteld) in het Israëlisch parlement doen behandelen. Engeland verontrust Russische wapens naar Jemen Engeland beschikt over zeer overtuigen de bewijzen, dat wapens en militaire uit rustingen uit Rusland en andere commu nistische landen naar Jemen zyn gezon den. In een memorandum aan de Veilig heidsraad zegt de Britse regering zeer verontrust te zyn over deze leveranties. Ook zouden in de buurt van Hodeiba onder leiding van Egyptische instructeurs opleidingskampen zijn ingericht voor het gebruik van deze wapens. Eerste scliip (300 ton) door Suezkanaal Gistermiddag is het eerste schip van Port Said in Suez aangekomen. Het was Ten kleine Egyptische vrachtboot van ilechts 330 ton. de Ramses. Des nachts werd niet gevaren en bleef de Ramses Ismailia liggen. Men is inmiddels be gonnen de springstof te verwijderen uit de tot zinken gebrachte sleepboot Edgar Bonnet, die even ten zuiden van Port Said de doorvaart van het Suezkanaal nog hindert. HET WEER RN EUROPA I - "S 11 i I ills |1 g is" zti Kopenh Dublin Lonaen Brussel Parijs Bordeaux 'zw.' bew onbew. onbew NNO 1 windstil Z 9 NNW 8 WZW 6 windstil ZW 1 windsül NW 4 -5 4 2 13 1 1 2 0.2 -0 1 -0 0 4 7 ürenoble Nice Berlijn Prankfon Genève Venen gcli. bew gch. bew zw. bew windstil N 8 ZO 4 ONO 2 ZO 4 OZO 1 ONO 2 OZO 2 Z 7 NO 10 Z 18 WZW 12 4 3 7 54 'l 3 3 2 0 21 2 0 4 0 14 0 U 0 WEERBERICHT j Onbestendig De Bilt verwacht tot mor genavond: Toenemende be wolking met later plaatse- Hjk enkele buien. Aanvan- kelijk weinig wind en hier en daar mist. Later matige zuidwestelijke wind. Weinig verandering ln temperatuur, (Opgemaakt te 11.15 uur). ZON EN MAAN 19 februari zon: 7.5018,03; maan:- 1.34. Op 21 februari L.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1957 | | pagina 1